Particuliere correspondentie. De minister van financien "heeft den nït- Ir.q bekend gemaakt van de bezoeken der tc ntoonsteliing. In het geheel was het aantal 28,122,075, waarvan 2.723.466 op abon- neinents- en dienslkaarten, of op kaarten aan exposanten afgegeven, zoodat 25.398,609 personen de tentoonstelling tegen betaling bezocht hebben. Een Engelsch consortium heeft bij den Franschen Minister van Openbare Werken de concessie-aanvraag voor een brug over het Kanaal ingediend. Technische bezwaren tegen het plan bestaan niet; de heden- daagsche ingenieurs hebben al belangrijker pijlers en grooter spanningen gebouwd, dan hier noodig zijn. De sneeuwstormen te Weenen heeft de stad feitelijk ingeslotener kan zelfs geen kar in de stad, daar geen enkele poort te bereiken was. Ook de treinen liepen niet. Dom Carlos zal 28 Dee. tot Koning van Portugal worden gekroond. De typografen te Zurich hebben het werk gestaakt. Er verscheen geen courant. De te Petersburg heerschende influen/a- epidemie woedt steeds heviger voort. De Czaar en al zijne kinderen, alsmede de meeste grootvorsten zijn er door aangetast; alleen de Czarin is gezond gebleven. Onder de troepen wordt de ziekte (die zich open baart door hevige koorts en verschijnselen van verkoudheid in den hoogsten graad) zoo hevig, dat nauwelijks een voldoend aan tal officieren en minderen is te vinden om de dagelijksche wachten te betrekken. Sterf gevallen aan de ziekte zijn tot dusver uiterst zeldzaam. Deze ziekte heerscht hier voortdurend epidemisch en zal, naar het oordeel der geneesheeren, eerst met het intreden der strenge vorst wijken, of nadat alle bewo ners van St. Petersburg de ziekte gehad hebben. In een uitstekend ingericht Duitsch hospitaal waren onlangs alle geneesheeren, verpleegsters en zieken lijdende aan In fluenza; de handelsschool en sommige fa brieken zijn gedurende verscheidene dagen gesloten geweest, en in iedere familie bijna zijn zieken. Het meest afdoend geneesmid del scbjjnt chinine te zijn; de ziekte zelve is niet gevaarlijk, maar schijnt bp verwaar- loozing longontsteking te kunnen veroorza ken. Ook uit vele plaatsen in het binnen land en in Siberië komen berichten van dergelijke koortsen; westelijk van St. Peters burg zijn nog geen gevallen waargenomen. De Russische minister van buitenl. zaken, de heer von Giers, moet aan den bekenden woelgeest Zankoff, op diens vraag welke houding Rusland bij eene verandering van den staat van zaken in Bulgarije zou aan nemen, geantwoord hebben, dat Rusland te dien opzichte volkomen onverschillig is en hij, Zankoff, alzoo niet de minste kans heeft, van regeeringswege in zijne plannen gesteund te worden, zoodat hij niet beter kon doen dan Petersburg spoedig te verlaten. Men beschouwt dat antwoord als een ge volg van 's Czaren jongste onderhoud met von Bismarck te Berlijn. In den Duitschen Rijksdag verklaarde de minister Yon Bötticher, naar aanleiding van een voorstel-Barth, betreffende het ontslag- bewijs van mijnwerkers, dat de regeering niet in staat is eene bepaalde gedragslijn vast te stellen zoo lang zij niet door de voltooiing der enquête betreffende het voor gevallene bij de werkstakingen, van alles wat op de hoogte is. Ilammacher verdedigde de patroons en maande zoowel de arbeiders als de arbeid- gevers tot voorzichtigheid aan. Windhorst vreest het ergste, indien niet vóór Zondag de eensgezindheid hersteld wordt: Baumbach (vrijzinnige partij) zegt dat de toestand hoogst ernstig is. De mijnwerkers verwachten dat de Rijksdag partij zal kiezen. Dewijl er geen voorstel gedaan is om het voorstel-Bart in handen eener commissie te stellen, heeft de beraadslaging in den vollen Rijksdag plaats. Bij Toulon zijn dezer dagen proeven ge nomen met eene onderzeesche boot, eene uitvinding van den ingenieur Commelin. De bemanning bestond uit vijf personen. Het moet gelukt zijn met deze boot een afstand van drie kilometer beneden de wateropper vlakte af te leggen. De gewezen koning van Servië heeft een bezoek gebracht aan den minister van bui- tenlandsche zaken. Hij moet den heer Spulier verklaard hebben, dat hij voornemens is zich te Parijs als eenvoudig particulier te vestigen en zich buiten alle staatkunde te houden. Het ^Journal de St. Petersbourg« spreekt op de stelligste wijze het bericht der Daily Xews« tegen, omtrent onderhandelingen tus- schen Rusland en Turkije over een afstand van een deel van Armenië aan Ruslaud. waartegen aan Turkije kwijtschelding der verschuldigde oorlogsvergoeding zou ge schonken worden. Op Xew-Foundland bestaat veel onte vredenheid over de stiefmoederlijke behan deling, die het eiland van Engeland onder vindt. Pogingen om zich bij Canada aan te sluiten zijn mislukt en nu is er sprake van den republikeinsc-hen Regeeringsvorm aan te nemen. Twee schepen uit Liverpool, de County of Carnarvon* en »Bolan« worden vermist. Men vreest, dat beide met man en muis vergaan zijn. Het eerste schip zeilde den ln Juni van Newcastle naar Valparaiso, en moest einde Juli aankomenhet tweede vertrok 27 April van Calcutta naar Liver pool en had in Augustus thuis moeten zijn. De schepen hebben te zamen 54 personen aan boord. De 60-jarige Spanjaard Ramon Martinezy Pedragosa heeft te Buenos-Ayres, weinige oogenblikken vóór zijn dood aan zijn biecht vader verklaard, dat hij een der moorde naars van Maarschalk Prim was geweest. Ramon had tien jaar in Argentinië geleefd en was zeer arm. Een zijner medeplichti gen, zoo verklaarde hij nog, woont thans in Mexico. In verschillende deelen van Servië wer den Zondagmiddag aardschokken waarge nomen, van een sterk gerommel vergezeld. Tegelijk vielen in verschillende plaatsen me- teoorsteenen, die een sterk geluid veroor zaakten. Het aan de Upper Thames-street te Londen gelegen gebouw, in gebruik als hoofdkwartier van het Leger des Heils, met en benevens een paar belendende huizen, zijn geheel afgebrand. Het vuur woedde snel en hevig. Persoonlijke ongelukken vallen er niet te betreuren, en de papieren, het Leger betreffende, zijn geborgen. De werkstakingen breiden zich nu al tot China uit. Tot wering van den smokkel handel was een belastingkantoor verplaatst, maar de bootslieden kwamen daartegen op en staakten ten getale van 60.000 het werk. Zij vielen de belasting-innende schepen aan, verwoestten het kantoor en verdreven alle beambten. Te Kanton, in de nabijheid van welke stad een en ander voorviel, werden geen misdrijven gepleegd, doch het geheele verkeer werd verlamd en stond stil. De Onderkoning heeft nu beloofd het belastingkantoor weder naar de vorige stand plaats te zullen overbrengen en heeft den werkstakers vergiffenis toegezegd. Een verschrikkelijke brand heeft Zaterdag avond te Minneapolis (Vereenigde Staten) gewoed. De brand brak uit in een gebouw van acht verdiepingen, waar o.a. ook het dagblad »The Tribune« zijn kantoren en zetterij had. Op de zevende verdieping waren 100 zetters aan den arbeid, wien de terug tocht in het huis was afgesneden, daar de lift en de trap, de eenige wegen naar be neden, in brand stonden. Langs ladders ont snapten de meesten, anderen sprongen naar beneden en werden in netten opgevangen, maar toch gingen vele menschenlevens ver loren. Een vriend van een der redacteurs, profes sor Olsen uit Dakota, die juist in het ge bouw was, alsmede een koopman, die eene advertentie op de zetterij bracht, sprongen uit een raam en werden verpletterd, evenals de telegrafist, die zijn kantoor in het ge bouw had. Een verslaggever, geen kans ziende te ontsnappen, nam een revolver en schoot zich voor het hoofd. Hoevele menschen omgekomen zijn, is nog niet vastgesteld. Tot dusver zijn nog slechts 10 lijken gevonden. De veiligheids uitgangen, welke in het gebouw waren, konden niet gebruikt worden, omdat de toegang daarheen terstond door de vlammen werd afgesneden. Reeds toen het gebouw in aanbouw was, werd aanmerking gemaakt op de verkeerde inrichting, daar de trap en de lift naast elkaar liepen. Dit was dan ook de oorzaak dat niemand, die zich boven bevond, langs den gewonen weg kon ont snappen. De »New-York Herald* bevat een tele gram uit Tsua van 30 Nov., waarin gemeld wordt, dat Stanley en Emin-Pacha, met 560 mannen, vrouwen en kinderen aldaar zijn aangekomen. Allen bevonden zich in goeden welstand, maar Stanley en Emin zien er zeer verouderd uit. Laastgenoemde verlangt geen eerbewijzen, maar wenscht weder in dienst van den Khedive te treden. Des avonds werd een groot feestmaal ge geven in het kamp van Gravenreuth, waar men Stanley, Emin en hun metgezellen met hun goedgeslaagden tocht geluk wenschte. In zijn antwoord prees Stanley den Duitschen ondernemingsgeest en den bijzonderen aan leg, welke Dnitschland kenmerkt, om de beschaving te verbreiden. Op 1 Dec. werd de reis naar de kust voortgezet. lr*l«iitselijlr Nieuws. HEUSDEN, 4 Dec. De afbraak der kazerne alhier werd in gezet door een aannemer uit Tilburg tot een bedrag van f 1010.Bij toeslag werd ze afgemijnd door den heer Mees de Coningh te Sliedrecht, op de som van f 1970. die ze later, naar men zegt, met eene winst van f 450 weder over deed aan den heer Léon, dezelfde die onlangs nog twee militaire gebouwen aankocht. Door de jagers, de heeren Verhoe ven, Honcoop, Richelle enz., werden gisteren met 6 geweren 40 hazen en 2 faisanten geschoten. DRONGELEN. Door de gemeenteraad is in zijne jongste vergadering met alge- meene stemmen benoemd: tot onderwijzeres aan de gemeenteschool alhier mejuffrouw L. W. A. Marcelis, te Geertruidenberg, ge wezen leerlinge van de normaalschool te Heusden. WAALWIJK. Door wijlen mevr. dr. L. G. van Heijst, alhier overleden, is nog vermaakt aan de R. K. kerk te Heusden een legaat van f 2000. De kommandant der brigade kon. maréchaussee alhier, J. T. Donker, is van brigadier bevorderd tot wachtmeester, en de brigadier M. Boogert van titulair tot effectief. WOUDRICHEM. Op eene enkele uitzon dering na staat het vee thans op stal. »Het is nu ook wel,« zeggen de landbouwers. De werkzaamheden op 't veld zijn eveneens af- geloopen. Er is geploegd, gezaaid en het winterkoren dus aan de aarde toevertrouwd. Nu begint het bedrijvige leven in de schu ren. Zeker als een gevolg van de ontbin ding van den bond van suikerfabrikanten, ziet men reeds agenten uitgaan om con- tracten te sluiten met de landbouwers tot het telen van bieten. Te Sleeuwijk moeten reeds een vijftigtal H.A. zijn gecontracteerd, dat belooft wat. Men is er door dit geze gend jaar op verlekkerd geworden. Met de suiker-industrie in onze provincie is het overigens thans treurig gesteld. De fabrikanten hebben voor hun grondstof hooge prijzen betaald, terwijl de prijzen van de suiker buitengewoon laag blijven. Daarbij komt nog, dat de suikergehalte der beet wortelen tengevolge van het voortdurend vochtige en zachte weder sterk afnemend is, zoodat algemeen met verlies wordt ge werkt. De suikercampagne zal nog eenigen tijd voortduren, doch indien we nat weer houden, kan het wel gebeuren, dat de bieten wegens slechte qualiteit het verwerken niet meer waard zijn. Ook de vooruitzichten zijn voor de industrie niet rooskleurig, want welke prijzen zullen de fabrikanten wel moeten betalen voor de beetwortelen, be- noodigd voor de campagne 1890 —91? Zekerlijk nog hooger dan zij dit jaar be taalden, terwijl voor de suiker van de aan staande campagne slechts f 15 bedingbaar is. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand November ingelegd f2858.50, terugbetaald f4081,12. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 570. GORINCHEM. Dinsdagmorgen had schip per Hartman, wonende te Dedemsvaart, het ongeluk, met zijn praam genaamd »De Vrouw Wollertje« en geladen met steenen, op de rivier de Merwede tegenover deze gemeente, op een onzichtbare krib te stooten, tengevolge waarvan het onmiddellijk zonk. De beman ning der galgvisscberij in de nabijheid zijnde en het ongeluk ziende, hadden nog juist den tijd de opvarenden, bestaande uit den schip per, diens vrouw, drie kinderen en den knecht van het zinkende schip te redden, terwjjl zij daarna nog het een en ander van de opper last hier en daar hebben opgevischt. Uiri ii enlari cl Bij het Departement van Waterstaat is een herziening der onteigeningswet in be werking. Het model der Postbladen zal weldra verandering ondergaan. In de maanden December en Januari zullen in het vaarwater bij Helvoetsluis springproeven genomen worden met geladen torpedos. Zoolang het terrein daardoor on veilig is, zal waarschuwing worden gegeven door vaartuigen van den torpedodienst, die de roode vlag in top voeren en zich onge- geveer 300 M. boven en beneden het on veilige terrein zullen ophouden. De vroeger beneden de haven van Helle- voetsluis geplaatste zwarte ankerboeivormige tonnen, dienende tot afsluiting van het onveilige terrein, zijn beide opgenomen. Een brutale oplichting werd Woensdag avond te 's-Hage gepleegd. Eene dienstbode vervoegde zich in een mantelmagazijn op de Kapelsbrug aldaar, voorgevende een regenmantel te willen koopeu. Toen zij hei gewenschte kleedingstuk had aangepast, ver zocht zij om het haren vrijer even te mogen laten zien, die buiten wachtte, en van wien zij den mantel als St. Xicolaasgeschenk zou krijgen. Het verzoek werd toegestaan. De dienstbode echter in plaats van dadelijk terug te komen zooals zij beloofde, is met den mantel verdwenen, en men heeft haar tot dusver niet kunnen wederviuden. Bij het onderzoek in zake de poging tot moord, gepaard met inbraak en diefstal, op de hofstede der gebroeders Van Loon, nabij Bergen-op-Zoom, is verder gebleken, dat de drie misdadigers ook de bedrijvers zijn van de inbraak met diefstal van ruim f 200, bij zekeren Dijkoians, wonende aan den straat weg naar Tolen, op 22 October j.l., terwijl nog een vierde medeplichtige, zekere L., op last der justitie te Breda is gearresteerd en naar de gevangenis aldaar is overgebracht. De in- en omwoners der stad zijn zeer verheugd, dat deze gevaarlijke bende, die sedert geruimen tijd de stad en omstreken onveilig maakte, is opgespoord en, hoopt men, voor goed onschadelijk zal worden gemaakt. De toestand van de ongelukkige Lucia van Loon is nog altijd levensgevaarlijk, hoewel zij vrij wel bij haar bewustzijn is. Zaterdag j.l: was zij zelfs zoo helder van geest, dat de gevangenen uit Breda hierheen zijn vervoerd geworden, om aan haar te worden vertoond. Zjj heeft toen alle drie herkend en ieders aandeel in het drama duidelijk opgegeven. In Juli 11. werd zekere J. de B. ontslagen uit het tuchthuis te Leeuwarden, na daarin een gevangenisstraf van 15 jaren te hebben ondergaan. Hij ontving een uitgaanskas van ruim f 280 en zocht daarmede een vrouw op die met hem naar Amsterdam ging, en toen was in eenige weken het geld verteerd. Geen werk en geen geld hebbende, heeft hij, te Leeuwarden terug gekeerd, aan de politie een onderkomen gevraagd en is nu door de rechtbank als landlooper naar een Rijks-werkinrichting opgezonden. Woensdag jl. kwam met den trein te Bokstel een rijksveldwachter aan, die met de overbrenging van een krankzinnige naar het krankzinnigengesticht »Voorburg«, on der Vueht, belast was. De man verkeerde echter in zoo verregaanden staat van dron kenschap, dat door de aanwezige marechaus sees procesverbaal werd opgemaakt, en hij eerst zijn roes moest uitslapen alvorens zijne reis te kunnen voortzetten. (N. R. Ct.) In Heeren veen zullen dezen winter, op nader te bepalen tijd, als wind en weer meewerken, internationale en nationale hard rijderijen op schaatsen worden gehouden. De' wedstrijden worden geregeld door de ijsclub »Thialf«. De banen zijn lang 1 s/8 Eng. en 3 Eng. mijl en 3 Eng. mijlen. Het programma is als volgt samengesteld Eerste dag. 1. Internationale hard rijderij voor schaatsenrijders van beroep, afstand 1 Eng. mijl, le prijs 1' 600, 2e prijs f 300, 3e prijs f 60, 4e prijs f 30, allen met diploma. 2. Internationale hardrijderij voor hh. lief hebbers, afstand 1 Eng. mijl, le prijs, gou den medaille, 2e prijs, zilveren medaille, 3e en 4e prijs, bronzen medailles. Tweede dag. 1. Internationale hard rijderij voor hh. liefhebbers, afstand 3 Eng. mijl. 5 keerp. le prijs gouden medaille, 2e prijs, zilveren medaille, 3e en 4e prijs, bronzen medailles. 2. Intex'nationale hardrijderij voor schaat senrijders van beroep, afstand 1/i Eng. mijl (pl. m. 402 meters), le prijs, f 250, 2e prijs, f 100, 3e prijs f 50, allen met diploma. 3. Nationale hardrijderij voor jongens (liefhebbers) van boven de 13 en beneden de 18 jaren, afstand 3/8 Eng. mijl (pl. m. 603 meters), 1 keerp. le en 2e prijs, zilveren medailles, 3e en 4e prijs, bronzen medailles. Het stoomschip »Yokford«, buiten den N. Rott. Waterweg op een plaat geraakt, is door de afdoende maatregelen der Ber gingmaatschappij vlot gekomen en de Maas binnengesleept. De Regeering heeft het plan, om de pro vinciën Noord-Brabant en Limburg, voor zooveel 't beheer der waterstaatswerken be treft, onder een hoofdingenieur te vereenigen, laten varen. Bij de rechtbank te Breda is thans in bewaring een koffertje, door den brigadier Bruggemans in een logement te Oosterhout bij Breda gevonden, en toebehoorende aan A. de S., thans te Utrecht gevangen ge nomen wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsche wissels. Het koffertje ■as bi ae - mt bevatte de stempels, waarmede de wissela werdeu gemaakt. Het Merwedekanaal zal vermoedelijk in 't midden van 1892 geheel voltooid zijn» Door een spreker op een der jongst-e werklieden-vergaderingen te Rotterdam is medegedeeld, dat aan de gasfabrieken te Amsterdam eene werkstaking wordt voor bereid. Dit bericht, zegt het Handelsblad*, is zeker met bevreemding door de werklieden aan deze fabrieken gelezen. Hun loon is hooger dan aan andere gasfabrieken hier te lande, en ziekengeld wordt hun uitgekeerd, zonder dat iets van hun loon wordt gekort. De scheepvaart in Friesland ondervindt reeds de gevolgen van den vorst. De kana len in de Friesche venen zijn reeds met een ijskorst bedekt, welke het varen ver hindert. In den ouderdom van 105 jaar is te Rot terdam overleden de weduwe P. Snelli. Op de werken voor het nieuwe kanaal bij de Geinbrug onder Weesp (aannemers de heeren Van Hattem), ontspoorde Dins dag namiddag eene locomotief, met het on gelukkige gevolg, dat de stoker gedood en de machinist gevaarlijk werd gewond. Op de Rijkswerf te Hellevoetsluis is een werkman met de rechterhand beklemd ge raakt in de raderen van een loskraan. Twee der vingers werden verbrijzeld. - Op de ker mis te Montfoort is een meisje door een messteek vrij ernstig verwond. - Te Almelo is een 25-jarig man, in dronkenschap, te water geraakt en korten tijd daarna leven loos opgehaald. - Te Rozenburg kwam Za terdag een jongen van 15 jaar met zijn rechterhand tusschen het kamrad eener stoom machine, waardoor die hand tot boven den pols verbrijzeld werd. Hij is naar het Zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam ver voerd, waar de hand boven den pols werd afgezet. (Vervolg en slot, zie le pag.) Hoewel hier in Pretoria de groenten erg duur is (vier kropjes sla kosten hier thans een shilling en six pence; een kool drie shilling, een zak aardappelen 2 pond 10 shilling, en kar brandhout 4 pond), schijnt het toch voor tuinlieden geen erg best land te zijn, want ik heb nu al drie Hollanders aan de wegen, die in Holland tuinlieden en boomkweekers waren. Wij hebben nu op 't oogenblik zes hee ren, die bij ons slapen en dan nog drie, die enkel komen eten, en daardoor hebben we nu aan een Kaffer-bediende genoeg om hout te kappen enz., dat scheelt dadelijk nog al in 't geldelijke, want zoo'n Kaffer verdient zes gulden in de week, met de kost boven dien. Kaffers worden hier voor alles ge bruikt. Blanke dienstboden heeft men hier niet als enkel gezelschapsjuffers, en die ver dienen van duizend tot twaalf-honderd gul den per jaar en daarbij alles vrij. Voor het maken van de wegen heeft men ook niet anders dan Kaffers. Als wij voor de wegen Kaffers noodig hebben, schrijven wij maar aan 't Gouvernement en dan schrijft het Gouvernement aan een of ander onderworpen Kaffer-kapitein, dat hij honderd of meer Kaffers moet zenden. Die Kaffers krijgen Lij ons zestig cents per dag en vrij mieliepap (gemalen mais) vleesch en tabak. Als zij vleesch noodig hebben, koopen wij een os en laten hen die zelf slachten't is dan echter noodig te zeggen, hoe lang ze er mee toe moeten liet men hen stil hun gang gaan, dan zouden ze den m in een dag opeten. Geeft men 's mor gens aan vijf-en-twintig Kaffers een os, met verlof hem geheel achter elkander op te eten, dan verzeker ik u, dat ge er den anderen morgen niets meer van vindt, dan de beenen. Soms krijgen wij Kaffers, die al meer onder de menschen geweest zijn en die spreken en verstaan de Afrikaansche taal, doch daarom nog geen Hollandsch, want er is een zeer groot verschil tusschen Afri- kaansch en Hollandsch. De Hollanders kun nen de Afrikaansche taal best verstaan, doch de Afrikaners begrijpen van de Hol- landsche taal al heel weinig. Krjjgen we echter Kaffers, die nog wild zijn dan ver staan deze natuurlijk alleen hun eigen taal maar rt is verwonderlijk hoe spoedig zij onze taal leeren verstaan. Het is vermake lijk Kaffers de Hollandsche taal onder el kander te hooren spreken, want juist de zonderlingste uitdrukkingen nemen ze 't eerst over. Als de eene Kaffer ruzie heeft i o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2