De kansen op een vreedzame oplossing van de geschillen tasschen de Londensche gasfabrieken en haar werklieden worden er volgens berichten niet beter op; toch moet men nog niet wanhopen, dat de werksta king in de kiem gesmoord zal worden, daar de beweging te Manchester ophield, door dien het personeel verzocht op den onden voet hersteld te worden. Een overleg heeft plaats gehad tasschen de directie en een deputatie der werklieden, welke samenkomst door eenige Parlementsleden was voorbe reid. Het onderhoud duurde lang, maar leidde tot geen resultaat de dirtctie wei gerde toe te geven aan den eisch om het stelsel van belooning der arbeiders in te trekkenzij deelde verder mede, dat zij meer dan 900 aanvragen had voor een plaatsing als stoker; dezen zullen worden i aangesteld als er vacatures komen, wat op het oogenblik niet het geval is; er is zelfs meer personeel dan noodig is. Het uitvoerend comité der stokers heeft een manifest uitgevaardigd, waarbij de werk lieden uit de provincie gewaarschuwd wor den niet naar Londen te komen gedurende de werkstaking, die op het punt staat al gemeen te worden, en verklaart, als de compagnie de werklieden, die zij omge kocht heeft, niet terstond ontslaat, de aan voer van kolen naar Londen te land en ter zee zal worden afgesneden. Miss Bly en de correspondent van de •New-York Heraldwaarover wij reeds het een en ander berichtten, zijn op hun wedreis om de wereld Colombo (Ceylon) gepasseerd, juist op den daarvoor aangewezen dag. De derde partij, miss Bisland, die de reis in omgekeerde richting maakt, moet 18 Jan. terug zijn, dat is 4 dagen vóór haar mede dingster. Ook haar reis is tot dusver voor spoedig. Te Weenen wordt verteld, dat Ernin- Pacha niet bij ongeluk van het balcon viel, maar zelfmoord wilde plegen, uit spijt, dat hij zich door Stanley had laten overhalen zijn post te verlaten. Te Weenen loopt het gerucht, dat bjj Kabinetsschrijven van Keizer Franz Jozef, diens broeder, Aartshertog Karei Lode wijk, tot Regent is benoemdhet doel van dezen maatregel zou hoofdzakelijk zjjn bem op een of andere wijze als Kroonprins te doen erkennen, een titel die in Oostenrjjk niet bestaat. Uit Petersburg is een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat Prius Louis Napoleon daar ter stede verteld heeft, dat hij uit het Italiaansche leger was getreden, omdat Crispi beoogde Frankrijk den oorlog te verklaren. De Times spreekt over de ontvangst van Stanley te Zanzibar als zeer schitterend, dank zij de Duitsche invloeden aldaar. Zondag heeft Stanley den dienst op de »Turquoise« bijgewoond, waar men hem een ovatie heeft gebracht, en waar hij zich in een rede tot opvolger van Livingston heeft verklaard. Stanley's plan is zijn aan gevangen werk voort te zetten. De toestand van Emin-Pacha is altijd nog zorgwekkend. Complicaties voorbehouden, hoo£t Dr. Parke hem echter nog in het leven te behouden. De ademhaling geschiedt moeielijk. De mondelinge mededeelingen van Stanley be vestigen den dood van dr. Peters, die, middernacht door een bende van 1200 Somalis aangevallen, met zijn gansche ex peditie om het leven kwam. Uit Buenos-Ayres komen berichten van eene ernstige financiëele crisis. Drie firma's zijn gefailleerd met een passief van onge veer zes millioen en hebben verschillende kleine firma's in hun val medegesleept. Dinsdag avond brak er, tijdens eene opera-voorstelling te Johnstown, in Pennsyl vania, tengevolge van het valsche gerucht van brand, eene paniek uit. De toeschouwers drongen in allerijl naar de uitgangen, ten gevolge waarvan er zulk een hevig gedrang ontstond, dat 12 personen gedood en 75 gewond werden. Onder de gekwetsten zijn er velen, die hunne wonden niet zullen overleven. JPlaatselijli Nieuws. HEUSDEN, 12 Dec. Naar wij vernemen kwam de schroef stoomboot »Mettha«, van de reederij De Beer Co. gisteren, op reis naar Osch, ter hoogte van de gemeente Lith, in aanvaring met de Lithsche, naar men zegt, doordat de laatste verkeerd uitweek. De verschansing van de »Mettha« werd beschadigd en aan de Litsche boot werd in de zijde eene belangrijke schade aangebracht. Bij Kon. besluit zijn benoemdin het bestuur van het waterschap »De oude Zee dijk* onder Dussen, prov. Noordbrabant, toi dijkgraaf J. H. Stael en tot heemraad B. Middelkoop. NEDERHEMERT. Naar aanleiding van het onlangs alhier gehouden vergelij kend examen is door den schoolopziener het volgende vijftal aan den raad ter benoe ming voorgedragen A. de Huiler te Lange Ruigeweide bij Oudewater; J. A. Doesburg Lannoy te Sliedrecht; G. J. Memelink te ZutphenW. Knoop te Dodewaard en J. B. van Dorp te Goor. Naar men verneemt hebben zich voor de vacature van hoofd der openbare school voor meisjes te Zalt-Bommel slechts 3 dames aangemeld. Het vergelijkend examen zal plaats hebben op Zaterdag 14 December en afgenomen worden door den districts schoolopziener den heer F. H. W. Kuipers, bjjerestaan door de heeren deskundigen W. Heiliger en G. Japikse leeraren te Nijmegen. GENDEREN, 11 Dec. De raad der ge meenten Eethen, Genderen en Heesbeen heeft zich bjj request gewend tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, in zake het daarstellen eener vaste burg over de Maas, in de nabjjheid van Heusden. Na eene opsomming van het bekende belang dat deze streek bij eene vaste brug nabij Heusden heeft, indien de werken tot verlegging van den Maasmond zjjn uitge voerd, meent adressant, dat de algemeene belangen niet te zeer voor die enkele ge meenten mogen opgeofferd worden. Het Land van Heusden en Altena is eene streek waar landbouw en veeteelt de hoofd middelen van bestaan uitmakenwaar het beste vee door Belgische kooplieden wordt opgekochtwaar men veel belang heeft bij de Waalwjjksche weekmarkt; waar men voor export gebruik dient te maken van den spoorweg Zwaluweden Bosch; waar de landbouw veel fruit en aardappelen uit voert naar Tilburgterwjjl al wat van den Hoogen Maasdijk uit de dorpen Veen, Wijk en Aalburg daarheen wordt vervoerd, steeds den weg neemt over Genderen, Doeveren en Baardwijk. Komt Heusden met zijn Kantongerecht eene brug toe, het overig belang brengt mede dat die gelegd worde tusschen Genderen aan de Noordzijde en Doeveren aan de Zuidzijde der rivier. Ook eene overgelegde kaart doet zien dat het daar de geschiktste verbinding voor het Land van Heusden en Altena is. Verder is reeds door het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente te Genderen bjj den Minister gewezen op het feit, dat door de verlegging van den Maasmond de kerkelijke gemeente van Genderen en Doeveren met ondergang bedreigd worden, zoo door een veer of andere gemeenschap niet in de ver broken gemeenschap wordt voorzien. Beide kerken toch zijn sedert 1566 gecombineerd en bezitten noch de fondsen, noch de macht om ieder eene kerkeljjke gemeente met eigen predikant te vormen. Wordt dus de brug nabij Genderen ge legd, dan worden alle bezwaren overwonnen en wordt tevens gelet op het advies van de Commissie uit de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, dato 19 Maart 1886. 10 Dec. In een gisteren avond ge houden vergadering van notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot kerkvoogd herkozen Gjjsbert Vos. WOUDRICHEM. Van 25 Nov. tot 7 Dec. werden op den afslag aangevoerd6 winterzalmen, die voor f 1.90 a 2.25 per half K.G. werden verkocht. WERKENDAM, 11 Dec. Door Z. M. is als rentmeester van het ambt Werken dam benoemd de heer G. P. C. baron Mulert thans 2e rentmeester. Woensdagavond had volgens aan kondiging jeen voorstelling plaats door het gezelschap van den heer Albert Krauspe. Hoe vreemd dezen naam ook moge klinken, toch kunnen de lezers van dit blad wel den ken, de zaal stampvol was, wanneer zij weten dat de directeur in de wandeling genoemd wordt Hannes Kiekkiek*. Sedert de Gorinchemsche kermis, heeft hij het ge zelschap van den heer Schuitenvoerder ver laten en zich als directeur gesteld van een nieuw gezelschap acrobaten, antipoten, goo chelaars enz. De werkzaamheden, door hen verricht, vielen goed in den smaak en ver dienen alle recommandatie. Ook wij hopen onzen Hannes* nog eens weêr te zien. DALEM. Dinsdag 10 Dec. had te Arkel de eerste vergadering van »Nut en Genoe gen plaats. Als spreker trad op de heer N. Vos te Dalem, die naar aanleiding van het woor deken >ikeenige behartigenswaardige wen ken trachtte te geven. Verschillende bijdragen, afgewisseld door het voorbeeldige gezang van den heer P. A. van Maanen alhier, die zonder accom pagnement eenige solo's voordroeg, maakten den avond voor het talrijk opgekomen pu bliek, zeer gezellig. Binnenland. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat op 3 Decem ber in de rivier de Boven-Merwede, even boven Gorinchem, op ruim 100 M. uit den strekdam aan den linkeroever, onder de ge meente Woudrichem, is gezonken een praam- schip, genaamd: »De Vrouw Woltertje*, groot 77 scheepston, geladen met metsel- steenen en gevoerd door H. Hartman, te Wildervank dat krachtens art. 1 en 2 der wet vau 23 Juli 1885 (Staatsblad no. 151) het vaar tuig en voor zooveel noodig de lading, na verloop van tweemaal 24 uren na dagtee- kening dezer aankondiging (11 December), van Rijkswege zal worden opgeruimd. Naar de »N. R. Ct.c verneemt, is de heer Van Bij landt, de Nederlandsche gezant te Londen, in Den Haag aangekomen, verge zeld van een der grootste veèmakelaars te Londen, ten einde met de Regeeriug in over leg te treden over de nieuwe, door de En- gelsche Regeering genomen maatregelen met opzicht tot den invoer van vee uit Nederland. Wij lezen in de »Avondpost« Naar wij vernemen, worden in de resi dentie voetstappen gedaan tot het oprichten van een door geheel Nederland vertakte vereeniging, welke zich ten doel stelt, voor onvermogende kinderen het schoolgeld te betalen, door de nieuwe onderwijswet ver plichtend gesteld.* Het zou ons zeer verbazen, als dit be richt juist was, daar de nieuwe onderwijs- het schoolgeld voor onvermogende kinderen niet verplichtend stelt. Is het de bedoeling daar waar een school geld wordt geheven, dat blijkbaar te zwaar drukt, hulp te bieden, dan is dit doel zeker toe te juichen. Intusschen waren reeds on der de bestaande wet dergelijke misbruiken mogelijk. Bjj het ruwe en stormachtige weder der laatste dagen zijn op Walcheren verscheidene schilpadden aangespoeld. Een was meer dan een meter lang. De Rotterdammer goederenboot van de heeren Martin Co., is Zondagnacht deer lijk gehavend te Sneek binnengekomen. Alarmfluit, kompas, glazen en tal van andere zaken waren verbrijzeld. Toen de boot Zondagmiddag door de brug bij Uitwellingerga stoomde, toonde de brug wachter zijn groote ontevredenheid over het breken van de schoone ijsbaan. Tot een paar jongens, die bij hem stonden, moet de man toen eenige opruiende woorden gesproken hebbenwaarop in hetzelfde oogenblik het vaartuig tot mikpunt diende. De bemanning trachtte zich te dekken in de kajuit, maar toen een dikke kei de alarm- fluit wegsloeg, gevoelde de machinist zich verplicht op het dek te komen om de ge maakte opening direct met een houten pen te sluiten. Een hagelbui van steenen van het inmiddels saamgestroomde grauw be groette den man, die, zijn leven niet langer in de waagschaal willende stellen, met een half verbrande hand beneden heil ging zoeken. Het bombardeeren duurde voort tot bij Oppenhuizen, waar vrouwen met gouden kappen op, steenen aandroegen. De boot zette Zondagnacht, onder geleide van iemand, die met een geladen ganzen roer op het dek stond, haar tocht naar Sneek voort. Het Vliegend blad* van Amsterdam meldt het volgende: Alhier moet eene hoogst belangrijke arres tatie zijn geschied. In eene tapperij, gelegen nabij den hoek van de Reguliersdwarsstraat en de Geel- vinckstraat zaten een viertal lieden een kaartje te spelen, toen het gesprek kwam op de helsehe machines, verleden jaar op St. Ni- colaas aan den burgemeester, den procu reur-generaal en den politie-commissaris Stork gezonden. Toch knap gedaan* meende een hunner. »Ja nooit ontdekt,* was 't be scheid. Toen scheen een hunner de ijdel- heid te groot te worden. Hij wist 't wel wie 't was geweest. »Neen, dat wist hij niet! Wat, niet niet En of 't borreltje wat groot was geweest, dan wel of 't grootspraak was, toen riep de kerel met zekeren trotsch: »Wat, zou ik 't niet weten Daar danik zelf heb de helsehe machines gemaakt en mijne vrouw heeft ze bezorgd. Toen was 't lieve leven gaande! Eenige omstanders, die 't vernamen, keken elkan der aan. Een paar hunner wipten de deur uit en ook de kastelein durfde 't misschien niet onder zich te houden. Eenige minuten later was er tenminste al 'n politieman in 't lokaal, die den bab belaar verzocht mee te gaan. Aan het nabij gelegen politie-bureau op den Singel (voor malig Gymnasium) gebracht, moet de man, ondervraagd, door de mand zijn gevallen en bekend hebben de dader geweest te zijn Dit gerucht komt ons zooeven bij het afdrukken van het blad te oore. De tijd ontbreekt om het nauwkeurig te onderzoeken, daar de politie elke inlichting weigert. Of 't waar is, zal nader blijken. ij meenden 't niet te mogen verzwijgen. Het »H.blud« meldt, dat een onderzoek bewezen heeft, dat het verhaal onwaar is en op eene misplaatste grap berust. Over het vervoer der gevangenen uit het Militaire Detentiehuis te Leiden naar Leeuwarden, in den nacht van Maandag op Dinsdag, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld Overeenkomstig de genomen voorzorgs maatregelen werd op het terrein te Leiden niemand, die niet direct met het vervoer iets te maken had, toegelaten. Het was ge heel door militairen, zelfs tot op grooten afstand, afgezet. Het aantal te vervoeren gevangenen be droeg 144 en 112 manschappen infanterie namen des avonds om halfelf plaats in den buiten de voorm. Wittepoort, aan de remise, gereedstaanden trein, welke bestond uit 5 wagens derde klasse en 3 goederenwagens. Het geheel stond onder commando van een kapitein, ln luitenant, 2n luitenant, 6 onder officieren en 12 korporaals. In elke wagen- afdeeling begaven zich gewapende soldaten, en zoo ging het naar de Gevangenhuislaan, waar telkens een der wagens tot het op nemen zjjner vracht vlak vóór kwam te staan. In den guren en donkeren nacht werd die laan beschenen door het witte Well's- licht dat door het gemeentebestuur voor dit doel was ter beschikking gesteld. Het terrein was verder verlicht door brandende pek kransen, welke een nog phantastischer gloed in den omtrek verspreidden en de naakte boomen in het donker spookachtig deden uitkomen. De gevangenen werden telkens in groepen afgehaald en door militairen begeleid tot den voor hen bestemden wagen. De stoet werd gesloten door een voertuig met zieken. Zesendertig gevangenen liepen twee aan twee, aan weerszijden eene dubbele rij sol daten dicht op elkander en eveneens soldaten er vóór en er achter, allen met geladen geweren. Voor dit eerste transport bevonden zich in elk compartiment van den trein vier militairen, behalve met geladeu geweer, met de bajonet in de handen. Bij elk dier vier soldaten werden zes gevangenen geplaatst. Tot viermaal toe werd zulk een tocht aan vaard om eenzelfde aantal gevangenen af te halen. Bij balféén was de taak volbracht en werd de tocht naar het noorden aanvaard. Dinsdagmorgen om 51/2 uur kwam de trein te Leeuwarden aan. De gevangenen werden langzaam naar de strafgevangenis aldaar gebracht. Zij liepen twee aan twee en hadden tusschen zich een lange ketting, waaraan zij allen waren vastgebonden. Een boer te Tubbergen, die zich aan een verroesten spijker de hand openhaalde, is aan bloedvergiftiging gestorven. Hij laat een weduwe en 5 kinderen na. - Een dienst bode uit Muiderberg, die zich per tram naar Naarden wilde begeven, viel door on voorzichtigheid van het balkon en werd doodelijk gewond naar Naarden gebracht, waar haar de eerste geneeskundige hulp verleend werd. - Op den Kralingschen plas is een jeugdige schaatsenrijder door het ijs gezakt en met de meeste moeite door middel van planken gered. - Aan het centraal sta tion te Amsterdam is een treurig ongeluk gebeurd. Bij het opgaan der lift van het derde perron had een werkman, die op de lift stond, het ongeluk, met het hoofd tegen het perron te stooten. Daardoor viel hij van de lift en werd met gespleten schedel opgenomen. In hopeloozen toestand werd de ongelukkige naar het Gasthuis vervoerd. 's-Bosch is weder een nuttige inrichting rijker gewordende heer Martin Belle (zie achterstaande advertentie) heeft in de Ver- werstraat een Mineraalwater- en Vruchten- sappenfabriek geopend, die in alle opzichten aan de eischen des tijds voldoet. Heden waren wij uitgenoodigd een en ander in oogenschouw te nemen. In een frisch ruim lokaal ziet men oppervlakkig een zeer eenvoudig machien van de nieuwste constructie, doch bij nadere beschouwing is het zeer ingewikkeld. Wij zouden te uit voerig worden, indien wij een en ander juist wilden beschrijven, doch raden ieder aan die in den Bosch komt, een kijkje te gaan nemen in genoemde inrichting, daar men zich dan tegeljjk kan overtuigen puike waar voor billijke prijzen te kunnen bekomen. De vraag van velen, die dagelijksch spuit water drinken: »Hoe komt die kogel in de heer wel de vriendelijkheid zal hebben voor belangstellenden een en ander dui lelijk te maken. Wij wenschen den ondernemer, die alle eer van zijn werk heeft, een goed succes toe. BEKENDMAKING. Inschrijving voor de IVationale Alilitie. Burgemeester en \N ethouders der Gemeente Gelet op Artikel 19 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.) Roepen bij deze op alle mannelijke in gezetenen dezer Gemeente, die op den eersten Januari aanstaanden hun 19de jaar zijn in getreden, en alzoo geboren zijn in het jaar 1871, ten einde zich aan te geven ter in schrijving voor de Nationale Militie, waartoe ten Raadhuize dezer Gemeente, van den len tot en met den 31en Januari 1890 gelegen heid zal worden gegeven des voormiddags van 10 tot 12 uur. Den belanghebbende wordt herinnerd lo. Dat, ingevolge der Wet op de Na tionale Militie, voor ingezeten wordt ge houden c. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezetenen was, al is zijn voogd geen in gezetenen, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt Voor ingezetenen wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 2o. Dat de inschrijving moet geschieden c. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 3o. Dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbren gen van zijn 20ste, ingezetenen wordt, ver plicht is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de in schrijving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2o. vermeld, moet geschieden. 4o. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen der aangifte verplicht is. 5o. Dat welke aanspraak op vrijstelling iemand ook vermeent te hebben, hij des niettegenstaande aan de inschrijving onder worpen is. 6o. Dat hij die zich uiterlijk op den 31 Januari aanstaande voor 4 ure des namid dags niet ter inschrijving zal hebben aan gegeven, gestraft wordt met eene boete van vijf en twintig tot honderd gulden. 7o. Dat hij, die zich na den 31 Januari aanstaande doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrijving aaugeeft, alsnog wordt ingeschreven. 8o. Dat hij, wiens aangifte ter inschrij ving in het jaar en in de gemeente, waarin zij had moeten geschieden, verzuimd is, zoo hij voor de dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting daartoe wordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9o. Dat voor de Militie niet wordt in geschreven En zal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks gebruikelijk is. Heusden, 12 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. vak Eggelen. IIoncoop. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat de kohieren der personeele belasting, nos. 4 en 5, dienst 1889/90, door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen enz., zijn excecutoir verklaard en aan den Rijksontvanger ter invordering zijn toegezonden. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings van 10 dezer A no. 1. Herinneren belanghebbenden aan het be paalde bij art. 10 der wet van 5 Mei 1889 (Stbl. no. 48) volgens hetwelk het hoofd of de bestuurder van een binnen de ge- o nmanyill Heusden a. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetenen is volgens de Wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad No. 44); b. hij, die, geen ouders of voogd heb bende, gedurende de laatste, aan den len Januari aanstaande voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; a. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden de voogd woont; b. van een gehuwde en van een weduw naar in de gemeente waar hij woont; d. van den buiten 's lands wonende zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de ge meente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoont heeft. a. de in een vreemd Rijk achtergeble ven zoon van een ingezeten, die geen Ne derlander is b. de in een vreemd Ryk verblijfhou- dende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. Heusden, den 12 Dec. 1889. - 1 - j 1 -t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2