TTit Bern meldt men, dat zich. daar eene i den schipper F. K., met zijn schip aan de gedeeltelijke werkstaking onder de letter- j steenfabriek alhier in lading liggende, had zetters voordoet, zoodat verscheidene dag- ongeluk van de schuit te vallen. Eenige i werklieden, die terstond ter redding toe bladen niet konden verschijnen. De Shah van Perzië heeft zijnen minis ters opgedragen eene commissie zamen te stellen om de wetten van Engeland, Frank rijk en Duitschland te bestudeeren, ten einde eene wetgeving zamen te stellen, die in Perzië kan ingevoerd en toegepast worden, zonder gevaar voor of verstoring van de maatschap pelijke toestanden der inwoners. De commissie zal ook zulke andere wet ten moeten aanwijzen als langzamerhand kunnen worden ingevoerd. De Shah heeft verklaard, dat hij in den loop zijner reizen in Europa den voorspoed, de zekerheid, de welvaart en den vooruit gang van beschaafde landen aandachtig waarnam en dat hij had opgemerkt, hoe de wetten er door ieder geëerbiedigd en on partijdig toegepast worden, en Z. M. wenscht, dat zijn volk eveneens deze voordeelen zal genieten. Ten einde deze te verzekeren wil de Shah zelfs zooveel van zijne eigene auto riteit en voorrechten prijs geven, als noo- dig mocht blijken voor den vooruitgang en de welvaart van zijn volk. Een koopman te Grandenz is gearresteerd hij wordt beschuldigd de plannen der vesting werken aan Rusland verkocht te hebben. Plaatselijk IXieuws. HEUSDEN, 17 Dec. Overal, leest men in de couranten, heb ben er werkstakingen plaatsen ook in deze streek heeft die epidemie haar intrek genomen. Nu staat echter eene vrouw aan het hoofd, die met strenge middelen het roer in handen houdt, en oorzaak is dat het werk aan den Nieuwen Maasmond, zoo nog niet geheel, dan toch weldra, naar wij hopen, voor slechts korten tijd geheel zal moeten stilstaan. Men beeft of verstijft onder hare heerschzucht. Met schrik waagt men zich 's avonds buiten de deur, als zij haar scepter zwaait. Niets baat, al neemt men de vlucht naar zijne slaapkamer. Ook daar heeft zij zelfs hare sporen op ramen en vensters achtergelaten. Strengheid wil echter wel eens voor zachte middelen wijken, en dat is ook bij de be werkster van al het genoemde: de vorst het geval. Komt eene zachtere natuur haar tegemoet, dan is zij wel geneigd voor kapi- tulatie, en zwicht eindelijk geheel daarvoor. Donderdavond jl. trad voor de leden van het departement Heusden van »het Nut van 't Algemeenop, de heer B. ter Haar tc Nijmegen. Voor de pauze gaf spreker »Wat een schoolboek vertelde«, eene opvoedkundige les, waaruit vooral voor ouders veel te leeren viel, die op levendige wijze werd weergegeven. We zagen de zachtaardige, liefdevolle moeder, verstijfden voor den prac- tischen, nurkschen vader en gevoelden sym patic voor en medeljjden met den te weinig begrepen Frits. Als bijdragen werden nog enkele stukjes ten beste gegeven, waarvan ons de juiste titels ontschoten zijn. Ook hier merkten wij op, dat èn dichter èn declamator, in den zelfden persoon vereenigd, de waarde van het voor te dragen, zeer doet toenemen. De heer Scholten bracht als ondervoor zitter zijnen warmen dank aan den spre ker, waarbij hij geheel het gevoelen der hoorders wist weer te geven. ZEVENBERGEN. Hier in de omstreken hebben de agenten van verschillende suiker fabrieken een aanvang gemaakt met het contracteeren van suikerbieten voor de vol gende campagne. Zij betalen f 12 per 1000 KG. franco te leveren aan de fabriek f 12.50. Dit is f 1 minder dan betaald werd voor de wortelen der loopende campagne. NEDERHEMERT. In de raadsvergade ring is tot hoofd der school (Eiland) be noemd de heer W. Knoop, onderwijzer te Dodewaard. BEZOOIEN. Na eene langdurige onge steldheid overleed heden onze hooggeachte burgemeester, de heer J. Verwiel, na die betrekking bijna 25 jaren met eere vervuld te hebben. DALEM. Vrijdag 13 dezer, trad in eene vergadering van de afd. Gorinchem der Maatsch. tot Nut van 't Alg. op de heer Justus van Maurik Jr. Op de hem eigene wijze droeg de ge vierde spreker vóór de pauze eene nog on- uitgegevene novelle voor, getiteld Kromme Krisje.De daarin voorkomende personen traden als het ware handelend op, en wer den door den spreker om zoo te zeggen be lichaamd. Fijne humor en onschuldige scherts vereenigden zich, om tot de moraal te ge raken, dat liefde ook in het opvoedings stelsel moet domineeren, maar hardheid alleen tot hardheid leidt. Na de pauze werden de lachspieren niet weinig in beweging gebracht door het voor dragen van een stukje, getiteld: seen heel lieve verrassing. By den landbouwer G. de B. te Vuren werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een karnhond 13 kippen en 5 konijnen vermoord. Zulk een hond is zeker waard, dat men het vonnis sdes doods schuldigover hem uitspreke. ZLILICHEM, 15 Dec. De knecht van schoten, mochten het genoegen smaken, hem terstond weder op het droge te brengen, zoodat hij met een nat pak en den schrik vrij kwam. DE WERKEN c.a. Tot tellers der be volking dezer gemeente zijn benoemd de heeren J. Verbeek en G. van Santé res pectievelijk hoofdagent der assurantiën en rijksveldwachter; terwijl de heer L. J. W. Struijk van gemeentewege met de controle is belast. SLEEUWIJK. In de j.L Zaterdag ge houden raadsvergadering werd eindelijk de heer A. van 't Sant als raadslid geïnstal leerd. WAALWIJK, 14 Dec. Een paar zoo genaamde papierverkoopers maakten het de menschen in Elshout en Baardwijk zeer lastig, tot ze ten laatste door de politie te Baardwijk aangehouden en later door de maréchaussees naar hier gevoerd werden. GORINCHEM. Door het Dep. van Oorlog is aan den heer H. de Gier, alhier, toege wezen de levering van 100 hectoliter roode tarwe voor de garnizoensbakkerij te Deventer, voor t 6,84 per hectoliter, wegende 77 kilo gram. Bij het uitblazen van een petroleum lamp, waardoor de vlam naar binnen sloeg en de oliehouder uit elkander sprong, ont stond Donderdagavond ten huize van S. v. d. S. in de Westwagenstraat, een begin van brand, die evenwel spoedig door de inwoners ge- bluscht werd, niettegenstaande nog al voor eenige waarde door de vlammen verteerd was. Dezer dagen zou een ingezetene dezer gemeente een doodgeboren kind doen be graven. Als gewoonlijk bij die gelegenhe den, werd de grafgraver ontboden en deze vervoerde de behoorlijk gesloten kist graf waarts die ter bepaalde tijd werd begra ven. Twee dagen later kwam men evenwel tot de ontdekking, dat eene ledige kist aan de aarde was toevertrouwd en men het lijkje vergeten had daarin te leggen. De begra fenis had daarna werkelijk plaats. Binnenland. Arbeidswet. De »St.-Crt.« bevat den algemeenen be stuursmaatregel, houdende uitzonderingen op de bepalingen der arbeidswet. Voorshands onzen dank aan den Minister, dat hij aan den ongepasten aandrang der Tilburgsche industrie weerstand heeft geboden. A. Volgens art. 5 dier wet mag de arbeid van personen beneden 16 jaren of vrouwen niet aanvangen voor 5 uren 's ochtends en niet eindigen na 7 uren 's avonds en niet langer dan 11 uren. Uitzonderingen wor den nu toegelaten op aanvang- en eind- termijn voor: lo. brood-, beschuit- en koekbakkerijen. Voor mannelijke personen tusschen 14 en 16 jaren mag de arbeid aanvangen 2 uren voorin., mits de werkdag 11 uren bedrage en na elke 5 uren werk een half uur rust volge 2o. courantdrukkerijen. Het is vergund den arbeid van een mannelijken persoon beneden 16 jaren, voor zoover die strekt tot hulp bij liet drukken of vouwen van een dag- of weekblad, te doen eindigen op zjjn laatst te 10 uren des namiddags, onder voorwaarde, dat het aantal uren arbeid, daaronder begrepen het buiten de werk plaats verrichte loopwerk, niet meer dan 11 bedrage, en dat na een werktijd van 5 uren een half uur rust volge; 3o. gecondenseerde melkfabrieken. Voor personen beneden 16 jaren en voor vrouwen mag de arbeid, voor zoover die strekt tot het bewerken van de melk of het sluiten van de bussen, aanvangen 4 uur 's ochtends en eindigen 8 uren 's avonds, met een rusttijd van een half uur na 5 uren arbeid. Deze vergunning strekt alleen voor het tijd vak tusschen 1 April en 1 Oct., en voor zoover den aanvangsterrein van den arbeid betreft voor vrouwen en voor jongelieden onder 14 jaar, slechts tot 1 Jan. 1892; 4o. gistpakkeryen. Voor knapen tusschen 14 en 16 jaar mag de arbeid aanvangen 4 uur 's ochtends om te eindigen 6 uur avonds, altijd met een half uur rust na 5 uur arbeid; 5o. glasblazerijen. Het is vergund den arbeid van een persoon beneden 16 jaren, die bij smelt- of koelovens werzaam is, voor wat betreft vrouwen, alleen voor zoover zij daarby op 31 Dec. 1889 arbeid verrichten, op zoodanige uren te doen aauvangen en te doen eindigen als het bedrijf eischt, onder voorwaarde, indien die uren andere zijn dan de in de wet genoemde, dat na een werk tijd van 5 uur een half uur rust worde ge geven, en dat waar met afwisselende dag en nachtploeg wordt gewerkt, dezelfde per sonen slechts om de andere week in de nachtploeg arbeid verrichten, alles met dien verstande, dat na 30 April 1891 de arbeid van knapen beneden 14 iaren en van alle vrouwen is verboden tn'schen 10 uren '8 avonds en 5 uren 's ochtends 6o. werkplaatsen van naaisters, breisters, borduursters, passementwerksters, mode maaksters of vervaardigsters van vrouwe lijke handwerken. Het is vergund den arbeid voor vrouwen boven 14 jaar om 8 uur te doen eindigen, mits die niet voor 8 uur 's ochtends aanvange 7o. nettenboeterijen. Voor vrouwen boven 14 jaar mag de arbeid van l Juni tot 1 Januari duren tot 10 uur 's avonds, mits na 5 uur werk een half uur rust volge; 8o. steendrukkeryen. Voor knapen be neden 16 jaar de arbeid, voor zoover die strekt tot hulp bij het kleurendrukken eindigen te 8 uren, onder voorwaarde, dat zijn arbeid niet vroeger aanvange dan te 7 uren 's ochtends, echter alleen van 1 October tot 1 April 9o. steen- en pannenfabrieken en tegel fabrieken, voor zoover die met eerstgenoemde vereenigd zijn: a. werkende met één ploeg. De arbeid mag aanvangen om 4 uur en eindigen om 9 uur voor jongelieden beneden 16 jaar, en vrouwen, mits met een half uur rust na 5 uur arbeid. De vergunning, wat den aanvang van den arbeid betreft, geldt voor knapen onder 14 en voor vrouwen slechts tot 1 Jan. 1892; b. met afwisselende ploegen. Voor knapen beneden 16 jaar mag de arbeid aanvangen om 3 en eindigen om 10 uur (wat den aanvangstermijn betreft, voor knapen onder 14, slechts tot 1 Jan. 1892), mits het aantal arbeidsuren niet meer dan 10 bedrage en elke 5 uur arbeid gevolgd worde door een half uur rust. De arbeid, bestaande in het op den kant zetten en naar de stapels brengen van de ongebakken steenen, moet voor jonge lieden onder 16 en vrouwen eindigen te 9 uur. De vrijstellingen gelden slechts van 1 April tot 1 Nov. 10o. fabrieken van verduurzaamde levens middelen en van vruchtensappen. Van 1 Mei tot 1 Nov. mag de arbeid duren tot 10 uur voor jongelieden en vrouwen boven 14, mits een half uur rust na 5 uur arbeid. 11 o. Viscbrookeryen, -drogerijen en -zoute- rijen. De arbeid voor jongelieden beneden 16 jaar en voor vrouwen, om het bederven van visch te voorkomen of hetgeen daar mede in onmiddellijk verband staat, mag duren tot 10 uur, mits een half uur rust na 5 uur arbeid. 12o. Inrichtingen, gedreven door wind of waterkracht. Vergund is den arbeid van jongelieden beneden 16 jaar en van vrouwen te laten duren tot 10 uur 's avonds, voor zoover het gemis van voldoende wind- of waterkracht belet heeft voor 7 uur 's avonds 11 uur arbeid te verrichten, en onder voor waarde dat een half uur rust volge op 5 uur arbeid. 13o. Ijzergieterijen. Tot 1 Juli 1890 is 't vergund den arbeid van knapen beneden 16 jaar te doen duren tot 8 uur; 14o. Fabrieken van zijden vischnetten. Tot 1 Jan. 1892 is het vergund den arbeid van knapen tusschen 14 en 16 en de vrou wen boven 16 op zoodanige uren te doen aanvangen en eindigen, als het bedrijf eischt, onder voorwaarde van een half uur rust na 5 uur arbeid, en dat, waar met afwis#" selende dag- en nachtploeg wordt gewerkt, dezelfde personen sleehts om de andere week in de nachtploeg arbeid verrichten. B. In art. 7 der wet is Zondagsarbeid (voor zooveel betreft de werkzaamheden om Dank zij de uitstekende verpleging, keere n het bederven van visch te voorkomen of onze oorlogslui langzamerhand hersteld aan wat daarmede in onmiddellijk verband staat); boord terug, steen- en pannenfabrieken en daarmee ver-1 eenigde tegelfabrieken, voor die jongelieden Het ontwerP der spoorweg-verbinding onder 16 en die vrouwen wier arbeid be-Bellevoetsluis-Brielle-Rotterdam is nu door den ingenieur Krieger te Gouda in staat in het op den kant zetten en het vau de steenplaatsen naar de stapels brengen gereedheid gebracht. Ten einde een levens van de ongebakken steenen, en achter wier namen op die lijst is vermeld, dat zij dien arbeid verrichten, alsmede bij de met één ploeg werkende, voor de overigen, onder voorwaarde, dat vermeld worden de tijden, gedurende welke in gewone omstandigheden rust wordt gegeven. D. Nog bevat het Kon. besl. de volgende bepalingen lo. Voor elk bedrijf, waarin werktuigen, toestellen of gereedschappen worden ge bruikt, die reiniging behoeven, is het ver gund een meerderjarige vrouw, die geen andere werkzaamheden in of voor d t be drijf verricht, die voorwerpen te doen rei nigen gedurende één uur na het eindigen van de andere werkzaamheden in of voor dat bedrijf, met dien verstande, dat dit reinigen niet plaats kebbe tusschen 10 uren des nam. en 5 uren des voorm. 2o. Tot 1 Juli 1890 wordt voor een niet onder de uitzonderingen begrepen bei1 'ijf vergund, den arbeid van een persoon be neden 16 jaren en van een vrouw, voor zoover die daarin op 31 Dec. 1889 arbeid verrichten, op andere dan de in de wet be paalde uren te doen aanvangen en te doen eindigen, en den arbeid van een mannelijken persoon tusschen 14 en 16 jaren op Zondag te doen voortduren tot uiterlijk te 6 uren des voorm., indien vooraf ten genoege van Onzen met de uitvoering van de wet be lasten Minister, blijkens door dezen afge geven schriftelijke verklaring, is aangetoond, dat de zorg voor het levensonderhoud van den betrokken persoon, het jaargetijde in aanmerking genomen, zulks eischt; met dien verstande, dat het aantal uren, gedu rende welke door dien persoon arbeid wordt verricht, niet meer dan 11 per etmaal be drage, behoudens het bepaalde bij art. 5, derde lid, der wet (buitengewone vergun ningen van tijdelijk langeren arbeidsduur). De Tweede Kamer hoopt deze week, met behulp van avondzittingen op Woensdag en Vrijdag, door den tingsarbeid heen te komen, teneinde zoo mogelijk Zaterdag 21 dezer op reces uiteen te gaan. Maandag, begroo- De Staatscourant 5 van Vrijdag bevat, ter uitvoering van het koninklijk besluit vau 29 November 1889, no. 17, betreffende den verkorten eersten oefeningstijd als mili cien bij de verschillende korpsen van het leger, eenige bepalingen omtrent dien dienst en het af te leggen examen, waarop wij de aandacht der belanghebbenden vestigen. De jacht op klein wild in de provincie Zuid-Holland wordt gesloten op Dinsdag 31 December a. s. met zonsonderganghet vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen blijft toegelaten tot en met 20 Maart 1890. Ten behoeve van de verzending van ge drukte stukken naar Indië, zullen binnen kort postzegels van 3 ets. verkrijgbaar worden gesteld. verboden voor personen beneden 16 jaar ^Volgens de »Arnh. Ct.« wenscht iemand de vraag opgenomen te zien, hoe men bij en vrouwen. Uitzonderingen worden toege laten voor: le. courant-drukkerijen. Vergund wordt den arbeid van een knaap tusschen 14 en 16, voor zoover dit strekt tot hulp bij het drukken of vouwen van een dag- of week blad, op Zondag tc doen voortduren tot 6 uur 's ochtends, onder voorwaarde, dat het aantal uren arbeid, daaronder begrepen het buiten de werkplaats verrichte loopwerk, in het etmaal, aan het einde van den arbeid op Zondag voorafgaande, niet meer dan 11 hebbe bedragen; 2e. gistpakkeryen. Dezelfde uitzondering. 3e. glasblazerijen. Ook hier wordt ver gund knapen tusschen 14 en 16 te doen werken tot 6 uur 's ochtends, mits daarna minstens 24 uren rust worde gegeven. C. Art. 11 der wet schrijft de verplich ting voor een lijst der werkuren op te han gen. Uitzonderingen worden toegestaan voor glasblazerijen, waar met één ploeg gewerkt wordt; nettenboeterijen van 1 Juni tot 1 Januari (mits wel vermeld worden de tijden, gedurende welke in gewone omstandigheden rust wordt gegeven); fabrieken van ver duurzaamde levensmiddelen en vruchtensap pen van 1 Mei tot 1 November (zelfde voorwaarde)inrichtingen, gedreven door wind of waterkracht (zelfde voorwaarde); visch rookeriien. -drnorcriicn -fifty ter iien de aanstaande volkstelling met mogelijkheid vooruit kan zeggen hoeveel kaarten men zal noodig hebben voor personen, die tijde lijk den nacht van 31 December op 1 Januari onder ons dak vertoeven zullen. Laat men zich daarover niet zoo onge rust makenvoor alle zekerheid kan men een stuk of wat groene of roode kaarten aanvragen en desverkiezende ook op zijn tafel leggen, voor geval dat er dieven iu- breken. Die kunnen dan zeiven de kaarten invullendan weet men meteen wie ze zijn. Men meldt uit Hellevoetsluis Sedert eenige dagen worden in het marine- hospitaal te Hellevoetsluis achtereenvolgens een zestigtal schepelingen van Z. M. wacht schip »Prins van Oranje* verpleegd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de ziekteverschijnselen by deze lijders dezelfde, als die men waarneemt by de in andere Europeesche lauden heerschende griepziekte: loomheid in de beenen, koorts met vrij hooge temperatuur, aanstekeljjke hoest en bij zorg vuldige verpleging spoedige beterschap. Eigenaardig is het zeker, dat de overige O O oorlogsschepen nog niet werden aangetast, maar dat sommige beambten van het hos pitaal na de opneming van genoemde schepe- vatbare spoorweg-exploitatie in de betrokken, streek te kunnen aanbanen, wordt één door— loopende lijn vastgesteld van nagenoeg 44y3 K. M. zelfstandige leugte met de stations: Hellevoetsluis, Nieuwenhoorn Rockanje Brielle—Oostvoorne, Zwartewaal, Heen- vlietGeervlietAbbenbroekZuidland Oudenhoorn, SpijkenisseHekelingen, Oud- Beierland, Mijnsheerenland Westmaas - Heinenoord en de halten Nieuw-Hellevoet, Nieuwland, Nieuwesluis, Simonshaven Nieuw-Beierland, De Blaak en Heerjansdam. Uit Schijndel wordt geschreven Het uitgeven van zoogenaamde gouden tientjes v\erd onder onze gemeente door een drietal sujetten beproefd, doch met minder gunstigen afloop dan dit in de streek bij Eindhoven gebeurde. De veldwachter Van Osch alhier, tijdig ingelicht, wist met be hulp van een schipper een paar dezer lui te arresteeren en in verzekerde bewaring te brengen. De derde had gelegenheid te ont komen. Omtrent naam en woonplaats gaven ze zeer onvoldoende iulichtingen, doch die zullen spoedig gevonden zijn. De bewuste goudstukken zijn ruim zoo groot als onze tientjes. Zij dragen aan de eene zijde een ietwat gelijkend koningshoofd, dat echter naar links ziet, met het rand schrift: Willem III, Koning der Neder landen. De andere zyde bevat geen wapen, maar het opschrift: Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg. Het stuk is dunner dan ons goudgeld en de rand niet gekarteld. Hoewel het verschil merkelijk is, de stukken aan de voorzijde gezien, is de overeenkomst toch groot ge noeg, om sommige eenvoudige dorpslui beet te nemen. Vrijdag voormiddag omstreeks half 12 heeft te Dubbeldam een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De boerenknecht Florus Groeneveld, in dienst bij den landbouwer Arie Groeneveld aldaar, bad met zijne vrouw met een door twee paarden bespannen wagen de week markt te Dordt bezocht. Na zijne vrouw te hebben opgewacht, die in de stad eenige boodschappen had gedaau, reed het echtpaar kort na elf uur naar hunne woonplaats terug. Op den overweg aan den Reeweg zijn de paarden schichtig geworden en door gegaan, met het gevolg, dat de beide op den wagen gezeten personen nabij de woning van den landbouwer Schilleman Herweijer er af geworpen werden. De man, wien het eerst dit lot trof, bleef met een been tusschen de paarden en het voertuig hangen totdat t)n laars uitschoot op den en hij met gebroken nek op den straatweg viel, waar de kort daarna te hulp snellende personen zijn lijk vonden. De vrouw, die eveneens met het hpofd tegen den grond schijnt geslagen te zyn had een schedelbreuk bekomen, terwijl ook de wielen van het voertuig haar over de voeten zijn gegaan, althans hare beide klompen waren verbrijzeld. Hevig uit de ooren bloedende, zoodat de plaats waar zij lag geheel door bloed gekleurd was, en geheel bewusteloos, is de ongelukkige vrouw naar hare woning gebracht, waar zij, on danks de onmiddellijke hulp van den ge neesheer dr. Degenaar, spoedig den geest heeft gegeven. Het echtpaar laat zeven kinderen, waar van vijf zeer jonge, geheel onverzorgd achter. De paarden zijn nabij de kerk tot staan gebracht. Het hoofd der school te Venhuizen, ge steund door eenige ingezetenen, had den kinderen der mindergegoede dorpsgenooten op St. Nicolaasdag een verrassing bereid. Toen de leerlingen 's morgens het school lokaal binnentraden, vonden zy op hun plaatsen verschillende geschenken, bestaande in speelgoed, kleedingstukken enz. De op getogenheid der kinderen laat zich begrij pen. Van onderwijzen kon echter weinig komen, zoodat het hoofd der school besloot de kinderen met hun geschenken om 10 uren huiswaarts te laten gaan. Naar aanleiding hiervan zoo meldt men aan het Vaderland* schijnt de burgemeester van Venhuizen bij den dis- ortVio-!---i 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2