»Een belangrijke groothandelaar, welke dezer dagen een contract wilde aaDgaan voor verscheidene waggons, werd afgewe zen alsof hij een bestelling deed van 5000 kilo's. ïn doorgaans goed onderrichte kringen verzekert men, dat er reeds berichten zijn ontvangen, waaruit blijkt, dat bet telegram van 19 Nov. 11. over het optreden van Serpa Pinto een onvolledige voorstelling van het gebeurde geeft. De Portugeesche bladen verklaren het be wijs te kunnen leveren, dat de Engelsch- nian Johnson te kwader trouw handelde tegenover de Portugeesche overheid te Mo zambique, die hem een vrijgeleide gegeven haden voorts, dat Serpa Pinto slechts tot zelfverdiging handelde, daar hij verraderlijk werd aangevallen door de Makolos, die (zoo wordt te verstaan gegeven) door Engelsche onderdanen tot dien aanval waren opge stookt. Ook uit andere berichten moet de waarheid hiervan gebleken zijn. De bladen verzekeren verder, dat Engeland volslagen en opzettelijk misleid is geworden door de over Zanzibar verzonden berichten. Majoor Pinto's expeditie had slechts vredelievende oogmerken, en de Engelsche Regeering was omtrent die oogmerken ten volle onderricht geworden. De stemming van publiek en pers is kalm, maar vastberaden. Men wil Portugals rechten tegenover de grenzenlooze hebzucht en de aanmatiging van het blijk baar twist zoekende Engeland tot het uiterste gehandhaafd zien. De Regeering heeft bevel gegeven nog twee kanonneerbooten naar de rivier Zambesi en nog twee naar het Nyassameer te zenden. De griep-epidemie breidt zich te Londen zeer uit; vooral onder het personeel van couranten-bureaux en drukkerijen. De ziekte worden in vele gevallen gevolgd door pleuris. Blijkens een telegrafisch bericht uit Bern, is de werkstaking der letterzetters aldaar, waardoor de directies der dagbladen zich genoodzaakt zagen gezamenlijk één gemeen- schappeljjk nieuwsblad, de »Normalzeitung« uit te geven, geëindigd. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van Laur nietig verklaard. Een voorstel van Grancet, strekkende om kwijtschelding van straf te verleenen aan veroordeelden wegens vergrijpen bij de jongste werkstaking, werd door den minister bestre den en vervolgens met groote meerderheid van stemmen verworpen. De bacil der kaalheid beweert een Fransch geleerde ontdekt te hebben. De bacil heeft den vorm van de punt eener naald en kan een borende beweging makenhet dieren- haar wordt er niet door aangetast. Ter be strijding van dezen vijand raadt de ontdek ker aan hoofdhuid en haar éénmaal 's weeks in te wrijven met het volgend smakelijk mengsel: 50 gram ongezuiverde levertraan, gelijke hoeveelheid versch uiensap en het dooier van een ei, of 25 gram Arabische gom, sterk geschud, tot alles tot één vloei stof verbonden is. Te Reine (bjj Aerzen) is dezer dagen de bewoner en eigenaar van eene hofstede in hechtenis genomen, die daar gehuwd en al gemeen geacht leefde onder een, naar het nu blijkt, valschen naam. De Duitsche justitie heeft in hem een Zwitserschen oplichter ont dekt, die vier jaren geleden uit Zurich ver dween met 35.000 frs. van eene Verzeke ring-Maatschappij, welker agent hij was. Ook bestaat er vermoeden, dat bij vele jaren geleden als kellner te Rome een rei ziger vermoord heeft, diens geld geroofd en naar zijne familie in Zwitserland gezon den heeft. Hij zal nu aan de Zwitsersche justitie worden uitgeleverd. De Russische regeering heeft eene som van 650,000 francs beschikbaar gesteld voor het electrisch verlichten van alle oorlogs schepen in de Zwarte Zee en de Oostzee. Men leest in het ^Handelsblad van Ant werpen »Er heerscht op dit oogenblik groote on gerustheid in de nijverheidswereld tenge volge van den opslag der steenkolen. De pelterijen, smeltovens en groote werkhuizen komen handen te kortde bestellingen vloeien van alle kanten toe en weldra zullen zij gedwongen zijn het werk te staken, bij ge brek aan steenkool. »De mijnen, die hunne producten 3 fr. per ton hebben verhoogd, weigeren nieuwe verbintenissen aan te gaan. En dezelfde mijnbestuurders, welke thans hardnekkig elke levering tot redelijke prijzen weigeren, gingen verleden jaar knielen voor de nij- veraars, welke zij thans letterlijk aan de deur zetten. »De fabrieken Boëll te La Louvière en de van Familleureux hebben eenige dagen het werk moeten ophouden. »De bestuurders van de suikerfabrieken, zeer talrijk in het Centrum*, sparen zoo veel mogelijk het steenkolen verbruik oui den arbeid zoo lang mogelijk te rekken, want een dag staking zou onmetelijk nadeel veroorzaken. Wat zal het zijn bij de vernieuwing der j contracten, welke gewoonlijk tegen Nieuw jaar plaats heeft? »De koolmijnwerkers willen wel arbeiden, maar de sociabsten stoken hen op tot werk staking, doen hen week voor week ioous- verbooging vragen, doen hen den patroon bet mes op de keel zetten en, voegt eene correspondentie aan den »Patriot?e« er bij, indien de toestand blijft voortduren, zullen de patroons weldra eene nieuwe verhooging aan de werklieden moeten toestaaD. »Het spreekt vauzelf, dat dit zal moeten geschieden ten koste van de groote nijverheid. »Men meldt, dat de Belgische postbooten, die gewoonlijk in België hun voorraad op doen, verplicht zijn, zich thans te Dover van steenkolen te voorzien.* Volgens te Lissabon ontvangen berichten, is de toestand in Brazilië verre van roos kleurig en begint zich steeds meer ontevre denheid over den nieuwen staat van zaken te openbaren. De burgerij is de militaire dictatuur, welke haar in het koffiehuis, op straat en in de tramwagens steeds door spionnen doet gadeslaan, reeds moede; de soldaten, sedert lang aan de krijgstucht ontwend, morren over de toenemende wacht diensten. Ook in de provinciën begint zich verzet te openbaren. Naar men zegt, is de gansche vloot naar Bahia vertrokken, om dat daar onlusten gevreesd wordende pro vincie Sao Paulo heeft geweigerd den haar door het voorloopig bewind toegedachten gouverneur te erkennenhet provinciaal bestuur van Para heeft reeds eene daad van zelfregeering gepleegd, door de inko mende rechten aan eene particuliere maat schappij te verpachten. Het voorloopig bewind beproeft alles om meester-van het terrein te blijven. Volgens bericht uit New-York zijn acht marine officieren, die wegens hunne gehechtheid aan het keizerrijk te Rio-Janeiro gevangen genomen waren, heimeljjk in den kerker gefusilleerd. Men vreest dat andere keizers- gezinden een soortgelijk lot hebben onder gaan. De wisselkoersen worden, vóór hunne overseining, opzettelijk vervalscht, ten einde den slechten toestand der geldmiddelen te verbloemen. In de verdediging van zijn regeerings- beleid zegt de, thans te Lissabon vertoevende oud-minister-president Oure Petro, dat de omwenteling geheel is te wijten aan den minister van oorlog Maracaja, die zijne ambtgenooten verraden heeft, door hen in den ochtend van 15 November, den dag der revolutie, in zijn ministerie te lokken. l'lnsttselijlx rsi^iivv^. HEUSDEN, 20 Dec. Al weder wordt een nieuwe plaats aan gewezen om de brug bij Heusden te leggen. Nu is niet Genderen maar Drongelen, vol gens anderen Gansoijen het meest geschikte punt. Wij vernemen dat de commissie voor de behartiging der belangen van de gemeente Waalwijk bij de verlegging van den Maas mond, met den burgemeester dier gemeente aan het hoofd, zich met een verzoek om medewerking ook gewend heeft tot de ge meente Tilburg en de kamer van koop handel ter verkrijging van eene schutsluis aan de haven aldaar. Zij heeft thans, voor gelicht en geholpen door eeneu ingenieur, eene uitgebreide memorie opgesteld, en zullen het bestuur van Tilburg en dat zijner kamer van koophandel zelfstandig een adres in dienen tot het verkrijgen cener schutsluis en overbrugging der nieuwe rivier te Dron gelen. De commissie vindt echter tegen werking, doordat er stemmen opgaan voor eene brug te Gansoijen, wat echter tegen het belang van het grootste gedeelte der gemeente Waalwijk, van het westelijk deel der Langstraat en van het Land van Heusden en Altena zou zijn. De gemeenten Sprang, Capelle, Bezooien, Loon-op-Zand, Vrij hoe ven-Kapelle, Waspik, Raamsdonk, Dronge len, Dussen, Almkerk en Sleeuwijk hebben zich daarom in een adres vóór de brug te Drongelen verklaart. De heer W. H. Yos, leerling van de normaalschool alhier, die in het najaar zijne acte haalde, is tot onderwijzer be noemd aan de Christelijke school te Kerkwijk. YEEN. Uit dankbaarheid voor het groote voorrecht dat hem geschonken werd, dezer dagen zijne 50-jarige echtvereeniging te mogen vieren, schonk de heer A. Blankers de aanzienlijke gift van f 700 aan de be- hoeftigen dezer gemeente, verdeeld als volgt f 300 aan den algemeenen arme, f 300 aan de diaconie der N. H. kerk en f 100 aan die der Chr. Gereformeerden. Dank den milden gever! Door den raad dezer gemeente is bjj de a. s. volkstelling tot teller aange wezen de heer J. van Hemert. roepen tot predikant der Ned. Herv. Gem. ds. Gobius Dusart, predikant te Nieuw- en St. Joostland (Zeeland). ZEVENHUIZEN, 15 Dec. Een felle brand teisterde de gemeente Nieuwerkerk. Ontstaan, naar men meent, in het kippen hok, verspreidde hjj zieh spoedig over de geheele schuur, een hooiberg en een bonw- maDSwoning. In minder dan geen tijd stond alles in lichten laaie. De koeien konden nog gered worden. Twee paarden en ver scheidene kippen kwamen in de vlammen om. In het laatst van dit jaar of het begin van het volgende, zal de zangver- eeniging »Apollo« alhier weder eene uitvoe ring geven ten bate der algemeene armen. Gisteren eindigde alhier een biljart wedstrijd, gehouden in het lokaal van den heer J. in 't Hout. De le prijs, een gouden remontoir, werd behaald door C. Haak Gz., met 59 punten in 25 stooten2e prijs, een zilveren remontoir, door J. van Di;k, met 58 punten; de 3e prijs, een sigarenkoker, door A. van Leenwe, met 55 punten, en de 4e prijs een portemonnaie met zilver, door N. Hol, met 53 punten. SLEEUWIJK. Na bet aanbrengen van 8 kronen, ieder versierd met 3 lampe beige, werd Woensdag avond de eerst godsdienst oefening gehouden in de Christelijk Geref. kerk alhier WERKENDAM. Hoort men in den tegenwoordigen tjjd over groote werksta kingen spreken, in onze gemeente wilde men in de afgeloopen week een werkstaking in 't klein houden. Eenige hakkers besloten namelijk voor het thans uitgekeerde loon niet meer te werken. Het voorbeeld vond echter geen genoegzame navolging, zoodat zij slechts kort van duur was. DALEM. Tot notabelen zijn bjj de Herv. Gem. alhier herkozen de heeren Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem en G. van Willigen Jz. Aangemoedigd door het succes, het welk de beetwortel-cultuur dit jaar opleverde, maken de agenten alhier voor het volgend saisoen goede zaken. Velen hebben reeds tegen f 11 de 1000 K.G. gecontracteerd. Voorts worden nog verscheidene grienden ontgonnen en vervolgens voor peeënland geschikt gemaakt. Op Maandag 16 dezer had in »de Doelen* de 2e leesvergadering plaats van den Ned. Protestantenbond, afd. Govinchem, c.a. Als spreker trad op de heer dr. P. H. Ritter, pred. te Utrecht, die vóór de pauze over menschen-, daarna over zelfkennis sprak. Ook deze rede werd door het vrij talrijk opgekomen publiek met onverdeelde aandacht en buitengewoon veel genoegen gevolgd. GORINCHEM. In een der naburige dorpen aan de rivier de Maas, was een meisje medicijnen gaan halen voor haar broeder, die ziek was. Daar er in dat dorp nog meer zieken waren, gaf de doctor al de medicijnen voor dat dorp mede, met de namen duidelijk ge schreven op de fleschjes, voor wie de drankjes bestemd waren. Het meisje kon niet lezen of schrjjven en bij hare tehuiskomst was zij weder ver geten wat voor hun was, en inplaats van naar iemand te loopen die lezen kon, gaf men den zieke, uit elk fleschje, (er waren er vijf in getal), één lepel, met de woorden welke voor ons is weet ik niet, maar toch een van dezen, dus de goede heeft hij altijd. Historisch llinnenlaiui. Met de volkstelling schijnt het nog lang niet in orde te zijn. Nu weet men weer geen weg met de personen, die enkel met een dienstbode samenwonen. De Gemeentestem schrijft over die quaestie het volgende: Hij, die alleen woont met een dienst bode, is geen hoofd van een gezin, maar afzonderlijk levend persoon. Dienstboden maken geen deel van het gezin uit. Zoo is het ook begrepen in de 23e vraag van het bij art. 30 1 der wet op de perso- neele belasting vastgestelde formulier. Wel worden in model A. en bijgevolg ook in model B, vraag 3, dienstboden geacht in een gezin te leven, maar indien daarmede bedoeld is, dat zij ook deel uitmaken van het gezin, dan is dit o. i. niet juist. Doch wat daarvan zij, uit model F, dat daarbij slechts één witte of één bruine kaart, d. i. voor den persoon zelf, wil gevoegd hebben, blijkt o. i., dat de samenstellers der tabellen niet gedacht hebben aan het toch overigens zeer denkbare geval, dat een afzonderlijk levend persoon een bij hem inwonende dienstbode houdt. Er is dus een leemte in de tabellen en in de voorschriften, daar zij niet aangeven welke kaart voor zulk een dienstbode moet ingevuld worden. Wij kun nen die leemte niet aanvullen, want die dienstbode als afzonderlijk levend persoon te beschouwen, daartoe vinden wij, ook met het oog op hetgeen daaromtrent voor komt in de ministriëele missive van 9 Nov. 1889, no. 89, geen vrijheid. Evenmin dur ven wij aanraden om, gelijk door eenige andere inzenders in overweging is gegeven, voor dit speciaal geval een afzonderlijk levend persoon als hoofd van een gezin te beschouwen. Het best zou zijn den Minister daaromtrent inlichting te vragen.* X- ^--1mm m Binnenlandsche Zaken aan de Commissaris- sen des Koniugs, wordt aangaande het be antwoorden van de vraag: Kerkgenootschap bjj de a.s. volkstelling er op gewezen, dat het woord, Kerkgenootschap niet in streng wettelijke beteekenis moet worden opgevat en dat tegen de opgave: gen formeerde ge zindheid of doleerende, of welke andere ook, waarv.-.n de beteekenis bekend is, geen be zwaar gemaakt iuoet worden. Wil iemand opgeven geen of geen erkend kerkgenootschap dan is daartegen ook gei n b< zwaar. Met het oog op den Nieuwjaarsdag zullen de tweedaagsche-retourkaarten der Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij geldig zijn van 31 December tot en met den 2en Januari daaraanvolgende. Aan wie de schuld? Sedert de ingebruikneming van het nieuw O O Centraal-station te Amsterdam, zijn al heel wat gebreken aan hot licht gekomen, en de vraag wordt nu geopperd op wiens re kening die gebreken geschreven moeten worden. Aan het Nieuws wordt medegedeeld, dat verscheidene der gebreken niet ten laste komen van de twee bouwmeesters van het gebouw. In het algemeen is al wat buiten het eigenlijk gebouw ligt niet hun werk, maar dat van spoorweg-ingenieurs, zoodat bijvoorbeeld van al de smalle perrons, al de molsgangen, al de zuurkraampjes, enz., de eer aan deze ons onbekende heeren toekomt. Uit Friesland wordt bericht, dat, aan gemoedigd door het gunstig resultaaat 't welk de suikerbietenbonw dit jaar heeft opgele verd, door verschillende bouwers weder con tracten gesloten worden. Men verwacht, dat het stichten van een fabriek in Friesland niet lang meer zal uit blijven. In de maand Maart of April 1890 zal een vergelijkend onderzoek plaats vinden voor adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1891 worden gehouden, zoodat gedurende 1890 slechts één examen zal plaats hebben. De adspiranten behooren zich vóór ultimo Februari 1890 bij een op zegel geschreven adres tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Door Katwijker voerlieden is op het strand onder Wassenaar gevonden een bewustelooze man, als heer gekleed, die een gezwollen linkeroog had en aan het linkeroog eenigs- zins bloedde. Hij is naar het politiecommis sariaat te Scheveningeu gebracht, en van daar op last van een geneesheer naar het ziekenhuis te 's Hage overgebracht. O O Wat er met den man gebeurd is, ligt in het duister. Hij is iemand van omstreeks 50 jareu. In zijn hoed staat de naam etner liotterdamsche winkelfirma, en er zijn ook andere aanduidingen, dat de heer uit Rot terdam afkomstig is. Volgens een later bericht is hij reeds overleden. Van de Ned. Amerikaansche Stoornv.- Maatschappij het volgende bericht ontvangen: Het stoomschip Leerdamder N. A. S. M., van Amsterdam naar Montevideo en Buenos- Ayres, via Boulogne, 15 dezer van IJmuiden vertrokken, is in de Noordzee gezonken door aanvaring met het Engelsche stoom schip »Gaw Quan Sia«. De aanvaring vond plaats bij mist in den nacht van Zondag 15 op Maandag 16 December te 2 uren, op dertig mijlen afstand benoorden den Noord-Hinder en zonk op 15 in ijlen van West-Kapelle. De kapitein was zelf op de brug. Alle voorzorgsmaatregelen waren stipt genomen. Na de aanvaring konden de schepen niet van elkander worden gescheiden. Te 8 uren des morgens werden de passagiers en be manning in de sloepen verdeeld. Men bleef nabij de Leerdam*, tot deze des middags te 2 uren zonk. De opvarenden werden daarop overgenomen door het Fransche stoomschip »Emma«, van Havre bestemd naar Hamburg, en Woensdag namiddag te Cuxhaven aangebracht, vanwaar zij onder geleide van kapitein en officieren per spoor naar Hamburg vertrokken, waar reeds maat regelen voor hunne ontvangst waren ge nomen. Allen zijn wel. Uit Amsterdam wordt gemeld De hevige branden die in den laatsten tijd alhier zijn voorgekomen, hebben althans deze goede uitwerking dat onze bouwpolitie bijzondere aandacht is gaan schenken aan de inrichting van sommige openbare gebouwen en fabrieken, met het oog op brandgevaar. \t. - j „4 -.„un„_T-lr,-<■ naar men mompelt, een lijstje zijn opge maakt en daarop staat bovenaan het nieawe Rijksmuseum. Waarin het gevaar eigen- j lijk zit Volgens het oordeel van deskun digen kau het houten beschotwerk, waar mede dr. Cuypers de binnenzijde der leien daken liet bekleeden, oorzaak zijn dat bij een on weder de kappen der hooge torens in lichte laaie kunnen staan en dat de mogelijkheid van blusschen aangenomen reeds de waterschade alleen de uoodlottigste gevolgen moot hebben. Die noodlottige* kans is weggelegd voor een gebouw, waar van let wel! indertijd door den mi nister van Heemskerk in de Tweede Kamer werd getuigd dat het brandvrij zou zijn en de aau te wenden bouwmaterialen louter steen en ijzer waren De Heilsoldaatorgaan van het Leger des Heils, zal met Januari a.s. de naam veranderen in Oorlogskreet.* Op korten afstand van het station Sta voren is de sneltrein, die om 7 uur aldaar aankomt, door een gelukkig toeval, aan een groot gevaar ontkomen. Op die plaats was door kwaadwilligheid (de zaak is in han den der justitie), een groot stuk ijzer tus- schen de rails gelegd. De sneltrein, die daar anders nog in volle vaart is, had gelukkig zijn vaart moeten verminderen, tengevolge van een gebrek aan de electrische geleiding naar het wisselhuisje. Ware dit niet het geval geweest, er zou ongetwijfeld een ern stig ongeluk hebben plaats gehad. Men schrijft uit Amsterdam: De vertegenwoordigers der dagbladpers alhier hadden de primeur in Nederland van Edison's nieuwste phonograaf. De vertegenwoordiger van den grooten j Amerikaanschen uitvinder alhier, de heer j F. Stieltjes, had de verslaggevers en enkele correspondenten van dagbladen tot eene bijzondere séance uitgenoodigd, en wat hier te zien en te hooren werd gegeven, heeft aller verwachting gewis verre overtroffen. In de kamer des heeren Stieltjes troffen wij twee van deze machines aan, die wij geluiddragers of geluid-voortplanters zouden widen noemen, en die op het eerste gezicht veel overeenkomst met een trap-naaimachine hebben. Een der beide phonografen wordt dan ook werkelijk met den voet op een ijzeren trede getrapt, terwijl de andere door een electrischen stroom in beweging wordt gebracht en gehouden. En wat wordt nu bewogen? Heel een voudig een stalen cylinder, waarom een koker van harde, donker bruine was, ter dikte ongeveer van 11/2 a 2 centimeter is aangebracht. Op dezen koker wordt een kleine schijf geplaatst, in 't midden waar van een dun glaasje zich bevindt, waarop een kleine stalen spiraal, bij wijze van hamertje, slaat, zoodra men het geluid, dat in de kamer gemaakt wordt, wil opvangen, j Ten einde dit zoo duidelijk mogelijk te doen, plaatst men een soort van trechter op het glazen plaatje, en alles wat in de kamer voorvalt, wordt achtereenvolgens door golfbeweging door den trechter op deD ronden koker van was afgedrukt of afgehamerd. Zoo was b. v. een gedeelte van een concert van Zaagmans Kapel op den koket- gebracht, door middel van een p-echter, wiens opening 1 meter over diameter was. Wanueer nu een gesprek, een voordracht, een deel van een concert, een solo, duo, terzet of quartet, hetzij door muziek of door zang voortgebracht, op den koker van was is afgedrukt, heeft men maar even dien koker van een laagje stof, dat door het hameren daarop is gebracht, te zuiveren met een kwastje, en voorts een ander schijfje (negatief) op den koker te plaatsen en de phonograaf herhaalt alles, wat straks, wat gisteren, wat voor één of voor vele jaren hier of elders is-opgenomen. »Das ist die gauze Geschichte.« Wij hoorden Fiore del'a Neve een Fransch vers voordragen, een ander uitte den weucch, dat Edison wat van zijn genie op hem mocht uitstorten. Weer anderen declameerden of reciteerden, en de phonograaf gaf kort daarop alle voor drachten precies in toon en stembuiging terug, 't Was in een woord hoogst interessant en hoogst vermakelijk tevens. Daarna luister den wij nog naar pianomuziek, naar een cornet a piston, een fluit-solo, enz. enz. 't was alles even schoon, even duidelijk, even accuraat wat de phonograaf teruggaf. De heer Stieltjes deed er goed aan de pers tot deze séance uit te noodigen. Nie mand der aanwezigen zal gewis achterwege blijven zijn indruk weder te geven. Wij bepaalden ons er slechts toe, om, zonder vermelding van al de vreemde namen, die de onderdeelen der grootsche vinding heb- V i r i - rum 1 i *i 'V i J lu 'i ■ui j ih «iMwnr-1-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2