L Twee brieven. Eén weder van Adam Jiirsz, de andere van den voogd. In dezen laatste stond het werkelijk met duidelijke woorden en mijne oogen waren niet blind en mijn hoofd was helder daar stond het! Gij waart wel eene kloeke vrouw, maar, hoe moeilijk het hem ook viel, hij moest het zeggenin het dorp deden allerlei booze praatjes over Adam en u de rondte. Bezoe ken des morgens, bezoeken de3 avonds...* »0, die slechte en nietswaardige menscben,* viel Mathilde hem de rede, »ik had geen brood in huis, want werk kon ik niet be komen; niemand ontfermde zich mijner en ons kind schreide van den honger. Daar kwam Adam nog op dit oogenblik zie ik zijn huichelachtig gezicht hij zeide, dat hij mij nog altijd gaarne zou hebben hij sprak van zijne schepen en van de winsten, die zij hem opbrachten. Ach, ik was zwak genoeg om zijne hulp aan te nemen, want, Willem, de jongen weende om brood en mijn hart vond geen uitweg. Adam ging uit en in by ons, hoezeer ik hem verzocht, mij te willen mijden, want ik wist hoe licht de deernen in het dorp aanmerkingen maakten. Maar ik zweer u, mijn hart was rein, en slechts om den wille van het kind..,* »Hoor verder!* sprak Willem. »Ik las ook Adams brief. Dood en duivelMijn portret, mijn eigen portret, hetzelfde, dat ik u als bruidegom gegeven had, viel uit de bladen van den brief. Hij had het uit het medaillon genomen, en daar lag het voor r mij, zooals nu in mijne hand -- zie hierU En uit een zakboekje haalde hij het portret te voorschijn, »Ook dat nog,* zeide zij snikkend. Wil lem, hij heeft het mij als pand voor mijne schuld, zooals hij vleiend zeide, afgedwon gen hij wilde geen ander pand hebben en de jongen schreide weder om brood en toen gaf ik het hem onder vele tranen.* »Gy had het hem opgedrongen,* sprak de bleeke man verder en zyne stem trilde van innerlijke aandoening, »opge- drongen, schreef Adam mij. Ik moest komen en spoedig komen. Komen moe3t ik, Mathilde en spoedig komenHa, wist hij dan niet, dat ik mij tot New-York ver huurd had Ik antwoordde niets. Maar het bloedde in mij, en het was of ik sterven moest aan zooveel smart. De reis was lang. En dan wat vond ik te New-York? Geen brief. Neen, maar een kistje, met het adres van zijn hand. Wat lag er in? Geen letter schrift, maar slechts...dat.* Hij haalde iets uit de borstzak van zijn jas en wierp het op de tafel. »Mijn ring,* riep zij, »inijn trouwring!* en heete tranen verstikten hare stem. »Door beloften en bedreigingen heeft hy my deze afhandig gemaakt. Ach, de honger en mijn kind.* Zij wierp zich aan zyne voeten. »0, geloof mij bij alles wat uw heilig is. »Laat datzeide hij en zijn bleek, ernstig gezicht nam eene uitdrukking van goedheid aan toen hy haar ophief. Hij sprak verder >nu was ik te New-York, ik was vrij en kon naar Europa terugkeeren. Terug- keeren? Ik had geen vaderland meer Alles was weg voor mij en mijn hart was dood. Ik vervloekte God, de wereld, mijn levenik vervloekte u en mijn kind. Ik verhuurde my op een vreemd schip naar China. Dan was ik op de wateren van den stillen Oceaan, dan weder zwierf ik op Afrika's kusten. Zoo gingen de jaren voorbij, en de jaren, Mathilda hier werd zijne stem weemoedig de jaren goten balsem in mijne wonden. Dikwijls als ik 's nachts den schoonen sterrenhemel van het Zuiden aanschouwde of in de peillooze diepte der zee staarde, was het mij alsof hier in mijn borst nog een nameloos gevoel o, gij kent het niet heimwee, Mathilda, heim wee...* Hij hield de handen voor de oogen, alsof het licht van den Kerstboom hem verblindde. »En nu ben ik hier, ik kon het niet laten, ik moest nog eenmaal mijn kind, mijn huis zien.* Hij nam den knaap, die in een hoek van de kamer het voor hem zoo ongewone schouwspel had aangezien, op zyne knieën en drukte hem hartstochtelijk aan zijne borst. Het kind sloeg de armen om den hals zijns vaders. Het was een roerend schouw spel - het leed van vele jaren was ver geten de sterke man weende. >Mijn jongen, mijn huis, mijn zoon »En hier uwe vrouw!* zeide Mathilda schuchter; zij had ter zijde gestaan en kwam nu zachtkens naar hem toe en omhelsde haren man innig. Vergeef mij,* klonk het van zijne lippen. Hij liet den knaap los en trok haar naar zich toe. »Jaren lang hebt gij om mij getreurd, Mathilda, ik vertrouw op u, want ik zag mmm hhr u bidden voor uwen doodgewaanden echt genoot. ,0, gij goede beste man!x Zij spraken geen woord. Het was stil in de kleine kamer. Maar door de takken der linde voor de deur waaide de adem van den nacht en nu en dan tikte een dorre twijg heimelijk tegen het venster. »En Adam Jürsz?* »Zoek hem aan den kerkhofmuur,* ant woordde zij, »in den hoek waar geen kruizen, maar slechts steenen zonder namen te vin den zijn. De storm van éénen nacht heeft al zijne schepen verbrijzeld. Toen schoot hy zich voor het hoofd.* »God heeft hem gestraft,* zeide Willem. >Is dat een Kerstavond!* fluisterde hij, innerlyk bewogen hij legde de rechterhand op het hoofd van zijn kind en hield met de linker zijn Mathilda omvat. »Laat ons vertrouwen en arbeidenLaat ons goed blijven tot aan onze laatste ure!* Daar buiten trokken de dorpsbewoners zingende door de straat naar ouder ge woonte hielden zij met kaarsen en denne- takken een ommegang. Willem opende het venster en toen zij nader kwamen, zong hij ook als de anderen helder en krachtig mede. En over het ijs herhaalde de echo »Nun danket Alle Gott.« Buitenland. In de drie belangrijkste mijnen te Gilly, genaamd Trien-Kaiser, Viviers réunis en Ardinoise hebben alle arbeiders het werk gestaakt. Troepen vrouwen loopen zingende door de straten. De burgerwacht is met het oog op ongeregeldheden onder de wa penen geroepen. Een vrij ernstig voorkomen heeft de griep te Weenen aangenomen. Van de meeste ge zinnen ligt de helft te bed en in groote kantoren, scholen en kazernen is het getal zieken zeer groot. Honderden zieken moeten in het algemeen ziekenhuis op matrassen op den grond liggen, omdat er geen bedden genoeg zijn, terwijl bij de andere hospitalen zich ook zoo velen aanmelden, dat alleen de ernstige zieken kunnen worden aange nomen. Te Mainz zijn 80 soldaten en een aantal andere personen aangetast. Vele leden van den Zwitserschen Bonds raad te Bern zijn door do griep aangetast. Te Antwerpen breidt de ziekte zich meer uit. Men schat het aantal zieken op a/8 der geheele bevolking. Alle scholen worden ge sloten. Intusschen gelooven de geneeskun digen niet, dat de ziekte lang zal duren. Hamburg, Halle, Munchen en Bamberg tellen ook honderden griepgevallen. In Italië heerscht de werkelijke griep te Verona. De ongesteldheid, die den Duitschen keizer misschien nog eenige dagen verplichten zal binnenskamers te blijven, is de griep. Daar aan lijden ook hertog Ernst Gunther van Sleeswijk-Holstein, een broeder der keizerin, en de minister von Gossler. Volgens eenige Weener bladen heerscht in Galicië een hevige hongersnood, tenge volge van het mislukken van den oogst in de meeste districten. Het getal der paar den, die wegens gebrek aan voedsel moes ten worden afgemaakt, wordt geschat op 100,000. Zelfs zijn paarden bij grooten ge tale voor een halve florijn per stuk ver kocht, omdat de boeren ze niet konden on derhouden. Te Weenen houdt men deze be richten voor overdreven. Wel wist men, dat de oogst grootendeels is mislukt, maar van een zoo treurigen toestand was nog niets vernomen. Op Zante, een der Jonische eilanden, zijn dezer dagen twee opzienbarende moorden gepleegd. De burgemeester der stad Zante is op straat door zes mannen aangevallen en doodgestoken en drie dagen later trof den eersten vrederechter hetzelfde lot. De daders zijn nog niet ontdekt. Men vermoedt, dat leden der oppositiepartij de moordenaars hadden omgekocht, maar men heeft geen der verdachten in hechtenis durven nemen. De toestanden op het eiland moeten aller treurigst zijn. De uitgave van het regee- ringsgezinde blad »Elpis« (de hoop) b.v. is voorloopig gestaakt, omdat de redacteur vreesde ook vermoord te worden, als hij voortging met het vervullen van zijn taak. Prins August van Saksen-Coburg, gehuwd met de jongste dochter van den Keizer van Brazilië en tot op het uitroepen der .Repu bliek admiraal der Braziliaansche vloot, lijdt aan vervolgingswaanzin. Hij is naar een gesticht te Mariengrun bij Gratzovergebraeht. De berichten over opstootjes in Brazilië krijgen een schijn van bevestiging, daar de ltegeering >fer vermijding van o-juiste ver halen* seint, dat Woensdagavond eenige dronken soldaten in verzet kwamen, terwijl de officieren afwezig waren. DeYrde is her steld. Drie Engelscbe oorlogschepen, >de Ra leigh,* »Curocoa« en Brisk,* hebben be vel ontvangen dadelijk te vertrekken naar de Delogoa-baai. Het stelsel om aangeteekende brieven door speciale bestellers aan bui3 te doen bezorgen, beeft in de groote steden al heel wat bestellers het leven gekost. Te Londen is weer zulk een beambte overvallen in eet daarvoor gehuurde kamer, in de wijk waar de hoofdzetel vau den diamanthandel geves tigd is. Hij werd gechuloroformiseerd en daarna beroofd, doch niet dan na ernstig verzet, waarbij bij niet onbelangrijke kwet suren bekwam. Gelukkig had hij niet veel waarde bij zich (den vorigen avond wel voor een kwart millioen). Van de misdadi gers is nog geen spoor gevonden. Volgens een nader bericht worden 40 aan geteekende brieven, met een vermoedelijke waarde van 7 a 8000 pd. st. vermist. Te Petersburg moet weder eene samen zwering tegen het leven van den Czaar zijn ontdekt. Eenige officieren, verdacht tot een nihilistisch genootschap te behooren, zijn gevangen genomen. De Russische Regeering heeft alle staat kundige betrekkingen met Brazilë afgebro ken. De Czaar moet verklaard hebben, dat hij de tegenwoordige Regeering van Brazilië nimmer zal erkennen. Men verzekert, dat de Czaar zijn toestem ming heeft gegeven tot het huwelijk van den Czarewitch met Prinses Marie van Griekenland. De verloving zou in het voor jaar worden bekend gemaakt, maar het huwelijk zou eerst over 2 jaren worden voltrokken, daar de Prinses nog pas 15 jaar oud is. Te Rouaan heeft eene geweldige ontploffing plaats gehad aan boord van het schip »Fer- gusson,« in een der dokken gemeerd liggen de. Het was geladen met ongeveer 2000 ton petroleum en is in de lucht gesprongen. Een matroos was als verkoold, verscheidene anderen zijn gewond, waarvan twee zeer ernstig. De schade bedraagt ongeveer 800,000 frs. Plivnt^olijk Nieuws. HEUSDEN, 24 Dec. Op 20 Dec. 1.1. was het juist 50 jaren geleden, dat de Christ. Gereformeerde Ge rneente alhier werd gesticht door het beves tigen van een Kerkeraad door wijlen den heer G. F. Gezelle Meerburg, in leven pre dikant te Almkerk en Emmikhoven. Dit heuchelijk feit heeft de gemeente op Zondag j.l. herdacht met een Dank- en Bedestond, onder leiding van den heer N. J. Engelberts, pred. te Giessendam. Bij de voorbereidende werkzaamheden voor de aanstaande tienjarige volkstelling heeft men hier en daar nog al eens merk waardige verrassingen. In eene naburige gemeente staan o.a. twee meisjes, bij den burgerlijken stand ingescheven als zijnde van het mannelijk geslacht. Een ruim der tigjarige schoone heeft volgeDS het bevol kingsregister reeds den eerbiedigen leeftijd van 73 jaar bereikt. DRUNEN. Het bijzonder telegraafkan toor met telepboondienst alhier zal voortaan op Zon- en feestdagen alleen open zijn van 8 tot 9 uren voormiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. LANGSTRAAT, 21 Dec. De weiderij van kalf- en vette koeien heeft alhier ge durende het jaar 1889 goede uitkomsten opgeleverd. Meerendeels is van f 70 tot f 120 per stuk verdiend, een winst, die heel wat beteekenen zou, indien de uitgaven voor stalvee niet in dezelfde verhouding stonden, doch daar deze ook van f 40 tot f 60 per stuk meer bedragen, is de winst altijd maar betrekkelijk. Ook de mesterij van varkens was vrij wat voordeeliger dan in de laatste jaren, daarnu van f 25 tot f 30 per stuk vrij geld verdiend werd. De handel in vette varkens is dan ook tegenwoordig zeer belangrijk; niet alleen de slagers en burgers koopen ze op, maar ook voor Tilburg, Breda, enz., worden groote partijen afgeleverd. UITWIJK. Door stemgerechtigden der Herv. gem. Uitwijk c.a. is tot notabel her kozen D. Nieuwen huizen te Waardhuizen en gekozen H. Vink alhier. De gunstige uitslag der suikerbieten teelt van bet afgeloopen jaar doet vele landbouwers, hier en in naburige gemeenten overgaan tot het sluiten van nieuwe con tracten voor 1890. Algemeen wordt door de fabrikanten f 11 per 1000 K.G. betaald, met f 70 voorschot per H.A. Reeds con tracteerden enkelen voor f 12 per 1000 K.G. WAARDHUIZEN, 21 Dec. Heden morgen wilde schipper de Jong zijne met pulp beladen schuit door bet ijs in den wijden Alm vooruitbrengen, ten einde een geschikte losplaats te bereiken. Na eenigen tij ogenschijnlijk rn t gunstig gevolg bozig' geweest te zijn. kreeg Let vaartuig een groot lek, door het ijs teweeg gebrachthet water liep snel in en dé schipper, zijn zoon en' en nog aan boord zynden persoon konden zich nog bijtijds redden, door plankeu nit te gooien, waarover zij den wal wisten te bereiken. De schuit was weldra gezonken. ♦WOUDRICHEM. Van 9 tot 15 Dec.; werden op den afslag aangevoerd4 winter- zalmen, die voor f 2.20 a 2.50 per half K.G. werden verkocht. DALEM. Op de voordracht van onder wijzeres aan de school te Vuren, kwamen vo-;r de dames Van Gooi te Haaften, Sirag te 's-Bosch, Nieuwen huizen te Waardenburg en Stachelhauseu te Gerincbem. In de ge meenteraadsvergadering van Vrijdag j.l., werd no. 1 benoemd, om met 1 Jan. a.s. iu functie te treden. De mazelen breiden zich in de ge meente Gorinchera nog steeds uit, zoodat op de scholen de tijdelijke vermindering van het aantal leerlingen groot wordt. In het onmiddellijk daaraan grenzende gemeente Dalem, zijn tot heden nog geen gevallen van dien aard geconstateerd. 13imtenla,nci. De in den aanvang dezes jaars opgerichte »Oranjebond«, welke zich ten doel stelt »de belofte van Koning Willem I te ver wezenlijken, in de eerste plaats door wettige middelen de geleidelijke afschaffing der cons criptie voor te bereiden en in de tweede plaats de redelijke en stoffelijke lotsverbe tering van Neerlands zonen in ge wapenden dienst*, heeft een beroep op alle Nederlan ders uitgevaardigd om by den Bond aan te sluiten en het door dezen beoogde doel te helpen bevorderen. De ware geschiedenis ran de drie kin deren uit Purmerend, die te Heteren (Over Betuwe) waren verdwaald en van daar door den burgemeester van plaatskaarten zijn voorzien om hunne woonplaats weder te kunnen bereiken, is als volgt. De kinderen waren sedert enkele dagen in de weesin richting te Neerbosch opgenomen, waar het hun blijkbaar niet scheen te bevallen althans zij wisten in den vroegen morgen te ontvluchten en waren van plan om weer naar Pui-merend te loopen. Door eenige leugens zijn zij dan ook te P. aangekomen, doch daar was men reeds met hunne ont- vluchtiog in kennis gesteld, en werden zy dan ook zoo spoedig mogelijk weer naar de weesinvickting teruggebracht. De alom heerschende griep of influenza heeft thans ook de bemanningen van Zr. Ms. oorlogschepen te Amsterdam aangetast, zoo mede de mariniers van het le bataljon aldaar in garnizoen. Vooral onder de jon gens van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer* hebben zich plotseling vele lijders aan die ziekte voorgedaan. In ver band hiermede en met maatregelen tot eene richtige verpleging, bij opeenhooping van zooveel zieken, kwam de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht Zaterdag te Amsterdam. De »influenza« is, naar wij vernemen, ook uitgebroken onder de bevolking der Kweekschool voor zeevaart te Leiden. Meer dan y3 der jongens zijn er door aangetast. De ziekte heeft echter tot nog toe een goedaardig verloop. Uit Stavoren wordt gemeld, dat het ver moeden, als zou het gebeurde met den snel trein op Zondag 15 dezer een gevolg van kwaadwilligheid zijn geweest, bij nader onderzoek is gebleken onjuist te zijn. Omtrent een moord te Luikgestel wordt gemeld De maréchaussee te Bergeik werd Woens dagmorgen in kennis gesteld door de K., dat zijn meisje A. C. van den Berg, oud 27 jaar, sedert Zondag 15 Dec. spoorloos was ver dwenen en verzocht een onderzoek in te stellen. De K. deelde tevens mede, dat haar oom hem had gezegd, dat hij zyne nicht met twee onbekenden had medegegeven naar Antwerpen om aldaar in een klooster te dienen. Nadat de maréchaussee op vermoeden den oom, W. S., en diens vrouw geruimen tijd in verhoor had genomen, bekende S. zijne nicht geworgd en in de schuur onder het stroo verstopt te hebben. Uit de Betuwe meldt men, dat bet ge was der tabak sinds jaren niet zoo goed was als 't laatste. Zaterdagnacht had nabij de reede van Vlissingen eene aanvaring plaats tusscheu het Oostenrijksche »SS. B Kemmeny* van Fiume naar Antwerpen en bet Dnitsche »SS. Germania« van Antwerpen naar Ham burg bestemd. De »Germania« is gezonken de equipage werd gered, de »Kemmeny« is zwaar lek te Vlissingen in bet dok gebracht. Voor Geertruide Blommers, die het kind van den politie-inspecteur D. te Arnster-* dam bij een brand redde n zelf zwaar ge~ kwetst werd, is f1500 bijeengebracht. Te Amsterdam heefc op den Dam eea militair op een meisje een pistoolschot ge lost en daarna op zich zeiven. De militair werd doodelijk getroffen de hoofdwacht bin nengebracht, het meisje verwond naar het gasthuis vervoerd. Het kind van den veldwachter te Zand- voort, dat den 26sten November jl. door eenen dollen hond werd gebeten en onder behandeling is gesteld geweest van den heer Pasteur te Parijs, is, na aldaar ruim drie weken verpleegd te zijn, genezen terugge komen. Omtrent de aanvaring van de Leerdam* meldt volgens de »N. R. Ct.« de Weser- Zeitung nog het volgende De »Leerdam« kapt. Bruinsma, vertrok Zondag van IJmuiden naar de Plata-rivier. Het weder was zeer mistig, zoodat de vuren van den wal slecht te zien waren. Des nachts te 2 u. 30 m., ongeveer 30 mijl benoorden het vuurschip van de Noord- Hinder, kwam plotseling een streek aan bakboord het toplicht en het groene licht van een uit het westen komend stoomschip in het gezicht, dat zoo snel naderde, dat vóór er iets tot afwending van het gevaar kon gebeuren een aanvaring tusschen beide stoomschepen plaats vond. De stoot was geweldig, en de boeg van de Leerdam* boorde diep in de midscheeps aan bakboord van de »Gaw Quan Sia«, en drong door tot in de machinekamer. Kapt. Bruinsma, die tijdens de aanva ring zich op de brug bevond, liet dadeljjk de pompen peilen en dewijl het schip water begon te maken, alle in werking brengen. Zij waren echter niet in staat het indringende water meester te worden, zoodat het al spoedig bleek dat de Leerdam moest wor den verlaten. Intusschen zaten de stoom schepen nog steeds aan elkander vast en trachtte men vruchteloos los te komen. De Leerdam* had intusschen zware slag zijde bekomen, welke bet overboord zetten der booten gemakkelijk maakte. Onmiddel lijk na de aanvaring waren al de passagiers van de Leerdam* op dek gevlogen, doch eene paniek werd voorkomen door de rus tige houding van gezagvoerder, stuurlieden, dokter en betaalmeester, die de passagiers wisten te beduiden dat er geen onmiddel lijk gevaar te vreezen was. Nadat de booten ruim van proviand voorzien waren, begaven zich eerst de vrouwen en kinderen, die zich ten getale van 200 personen aan boord be vonden, daarin, en daarna de mannelijke passagiers. Ten laatste begaf de bemanning zich in de booten. Deze was ten volle be daard gebleven, en gehoorzaamde stipt al de bevelen, aan haar gegeven. De gezag voerder was de laatste die de Leerdam verliet, juist op het oogenblik dat het voorste dwarsschot zich begaf. De voorpiek stond toen vol water, en in ruim No. 1 en 2 tien tot elf voet. Hoewel de booten van de Leerdam* voldoende waren om al de op varende op te nemen, liet kapt. Bruinsma door zijn matrozen nog drie booten van het Engelsche stoomschip te water brengen, ten einde de vrouwen en kinderen meer ruimte te kunnen geven. Deze booten waren door de Engelschen achtergelaten, die, vree- zende dat het stoomschip zoude zinken, hun vaartuig spoedig na de aanvaring verlaten hadden, en de overtollige booten hadden achtergelaten. Het was 8 uur des voormid- dags toen de Leerdamwerd verlaten, en tot dien tijd waren de pompen steeds in werking geweest. Met een langen tros wer den de booten aan het stoomschip vastge maakt. Op bevel van kapt. Bruinsma begaf zich de opperstuurman weder aan boord om tapij ten en andere middelen ter dekking voor de vrouwen en kinderen en nog meerdere proviand van boord te halen. Gelukkigerwijs was de zee nog zeer kalm en stond er slechts een lichte deining, zoodat het verblijf in de booten niet gevaarlijk was. Tegen twee uren des namiddags kwam het Fransche stoom schip »Emma« in het gezicht, en bijna op hetzelfde oogenblik geraakten de nog altijd in elkander vastzittende stoomschepen los, waarna de Leerdam* kort daarop zonk en met het vooreinde het eerst onder de zee verdween. Een matroos die met een byl gereed stond, kapte toen de tros, die aan het zinkende schip bevestigd was, af. Spoe dig had het Fransche stoomschip, de »Eoima« kapt. Basroger, van Havre naar Hamburg bestemd, de booten bereikt, en verklaarde zich de gezagvoerder onmiddellijk bereid de schipbreukelingen aan boord te nemen, waar zy zich binnen het half uur in veilig- -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2