neemt Doolmer, »maar wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritjo?* »De jonge inan, wie anders dan de jonge manAls men zich de weelde veroorlooft, eene lieve, jonge vrouw ten huwelijk te vra gen, moet men haar dan ook niet vrijwa ren voor de ellende, bij uw mogelijken dood, van alles ontdaan te zijn en van lief dadige bloedverwanten teuiceten afhangen?* »Maar de zware opbrengst! de ontzaglijk drukkende jaarlijksche premie!* herneemt Frits, blijkbaar onder den indruk van het vertrouwelijk relaas. »Ja, de premie is hoog, omdat de maat schappij solied iszij bedraagt ongeveer 240 gulden 'sjaars.* »Wat 'n bijdrage!* mompelt Louise, on willekeurig haar blik van de candelabers afwendende.* Zeker, die premie is zwaar en drukkend, maar men moet het talent hebben om haar met veel kleintjes te samen te brengen. Het is ook hiereendracht maakt macht, en Suze draagt evenzeer, nog krachtiger bij dan ik. Een mijner kennissen b. v. komt mij op straat tegen en stelt me voor, samen een borreltje of een glas bier te gaan drin ken. Uaar het mooi weer is, geef ik hem in overweging, liever een uur te wandelen en van de frissche lucht te genieten. Hij neemt dit aan, en wij wandelen tot half zes. Kom ik nu thuis, dan offer ik onmid dellijk mijn dubbelt.e of vier stuivers want vermoelijk zou ik mijn maag met twee borrels hebben beleedigd in de spaarbus, en ik gevoel my tevredener en gelukkiger gestemd, dan wanneer ik de fijnste likeuren aan mijne lippen had gezet. »Suze vindt eveneens allerlei aanleiding tot offers aan de bewuste bus. Heeft zij met kaartspelen gewonnende winst vindt daarin haren weg. Is het haar gelukt, een paar gulden op het maandelijksch huishou delijk budget te sparen: dit alles verdwijnt in de gleuf der bus.* »En je sigaren, man,* valt Suze hem opgewonden in de rede; »je bezuinigings stelsel!* »Nu ja,« hervat de kapitein eenvoudig, »ik was een eeuwige looker, en om mij nu die schadelijke gewoonte af te wennen, speen ik mij langzamerhand daarvan en leg de waarde van die onthouding in de bus.« »Dan kunnen we,« laat de celibatarius er op volgen, »wel met een kaarsje naar al je dagelijkscho genietingen zoeken, die gezamenlijk dan toch maar de vreugde van 't leven uitmaken.* Vriendliefzei de kapitein warm, geven is zaliger dan ontvangen,zegt de Schrift; »maar buitendien: geloof je, dat ik kalm en rustig zou kunnen leven bij de ge dachte, dat, zoo de dood my plotseling wegnam, mijne arme vrouw en lieve kin deren onverzorgd achterbleven? Waar zou die goede Suze de middelen vandaan halen, om onze kinderen behoorljjk groot te bren gen? Nu leg ik eiken dag mijn hoofd ge rust neerik weet dat, wat er ook gebeu ren moge, Suze en de kinderen, mét bet magere pensioentje van den Staat, behoor lijk verzorgd zijn.« »Het stelsel is heel mooi,* verzekerde Louise met een lang gezicht, »maar het is ten koste van uw geluk. Dat dagelijks sparen en uitrekenen maakt iemand gierig, kleingeestig. »Met je welnemen, Louise,* viel Suze haar in de rede, »zien Willem en ik er als gierige, uitgerekende en kleingeestige men- schen uit? Is er iu de heele stad een vroo- lijker, tevredener echtpaar dan wij?* Denk aan 't spreekwoord van den »eigen lof,* herinnerde Doolmer lachend. sTusschen zuinig en gierig, welberekend en uitgerekend, is een groot verschil, Louise,* liet nu de kapitein er ernstig op volgen. »Als ik eiken dag een sigaar minder rook, zijn er dat 365 's jaars; reken een hal ven stuiver voor ieder f9.125 in 't jaar. Voeg er een borreltje bijf 36.50 's jaars* Schaf dan,* liet Louise er scherp en bits op volgen, >den boter en de eieren ook maar af; drink water in plaats van koffie en bier, trek een schapenvacht aan »En ga in de woestijn wonen, zoo als onze anachoreten,voltooide de kapitein lachend den zin. »Neen, neen, Louise, wij besparen op het overbodige, maar niet op het noodige, het onmisbare. Mijn vrouws- vader zeiéén zwavelstok in zessen en eene flesch wijn in eens. Dat is de welberekende zuinigheid.* »Wat zou-je van een partijtje whist den ken?* vroeg Frits, die het gesprek eene wending zag nemen, waarvan hij de ge volgen duchtte. Het viertal zette zich aan het speeltafeltje en mevrouw van Ampel verontschuldigde zich, daar zij liever ambulant zou blijven. Toen dieD avond Suze met haar man naar huis ging, was er iets afgunstigs in den toon waarop zij zeide: Wat heeft die Louise alles keurig in orde, het een al fraaier dan het andere. Ik heb weer allerlei nieuws gezien sedert we er den vorigen keer waren.* »Ja, je hebt je oogen goed den kost ge gevendat heb ik wel opgemerkt, Suze!* Gelukkig kon haar man den blos met zien, die nu Suze's whd? overtoom, waut O zij had inde'daad scherp om zich heen ge keken, en nu en dan met een blik, d:e n:et vrij van afgunst was. »Hoor eens, Willem,* sprak ze, zich nog vertrouwelijker aan zijn arm hechtende, »ik kan heel goed de weelde bij anderen zien, maar als men bij vrienden, die over geen ruimer inkomen beschikken dan wij, alles zoo veel sierlijker en royaler vindt, dan.... dan....* Begint het van binnen te krieuwelen voltooit Willen*, den zin. Jawel Suus, dat kennen we. Word maar niet jaloers op Louise*.... Jaloers? Geen idee van wangunst, Wil lem. Maar heb-je die candelabers bezien? Wat prachtstukken! Heb-je aan tafel op dat keurige nieuwe servies gelet? Allersmaak- volst! En toen ik het met een enkel woord prees, zei Louise, met een blik vol zelfvol doening op haar man: »Dat heb ik van Frits gekregen, toen ik er hem vriendelijk om gevraagd heb.* Ik ken wel mannea, die voor geen servies te vinden zouden zijn, al zag hunne vrouw ze nog zoo smeekend aan.* »Ik ook, Suus; maar ik ken gelukkig ook vrouwen, die verstandig genoeg zijn, om voor zulke parade-dingen geen dwaas heden te doen. Wij overleggen en leggen overzij leven bij den dag. Ik heb Frits zoo dikwijls gewaarschuwd, de toekomst zoo luchtig niet in te zienvan avond is 't gesprek toevallig weer op dat onderwerp gekomen, doch bet zal niets helpen. Louise is te ijdel en te wereldsgezind, om in dit opzicht ha?- echtgenoot te steunen. Inte gendeel, zij zal hem daarn zooveel moge lijk tegenwerken. Gelukkig zijn er andere vrouwtjes, die beter begrijpen wat het waar achtig belang van baar huisgezin meebrengt. Dit zeggende drukte hij Suze's hand en zette het tevreden echtpaar den weg naar hifis voort. (Slot volgt.) fiuitenland. De Frunsche Regeering heeft een com missie benoemd, om met de heeren Schneider en Hersent, het door deze laatsten gemaakte project voor een brug over het Kanaal te onderzoeken, voor welk werk door hen con cessie is aangevraagd. Uit Rome wordt aan de Figaro bericht, dat het geestelijk gerechtshof geweigerd heeft het huwelyk van Boulanger te ontbinden. De tegenzin ten opzichte van Stanley in Duitschland neemt toe, zoodat hem te Berlijn geen ofïïciëele ontvangst wacht. Een krasse beschuldiging wordt in koloniale kringen tegen hem gericht, nl. dat hij zijn dooi1- tocht door Duitsch gebied misbruikte, om ten bate van Engeland te intrigeeren met inlandsehe stammen, die min of meer aan Duitschland onderworpen waren. Uit Durban wordt gemeld, dat sir Francis de Winton Swaziland heeft verlaten. Vóór zijn vertrek had de Koningin-regentes van dat land hem vergunning gevraagd om een aantal inboorlingen te offeren om den dood haars gemaals te vieren. Sir Francis heeft zich tegen deze barbaarsche gewoonte ver klaard, maar men vreest dat de offerande in het geheim heeft plaats gehad. In een schip, dat te Middlesborough van Londen was aangekomen, werd onder de ballast, bij het lossen daarvan, een vrouwe hand gevonden, waaraan de pink ontbrak. Een der werklieden herinnerde zich toen, dat een ingeladen kist een onaangenamen reuk verspreidde, waarop men aan het on derzoeken ging, met het gevolg dat een kist gevonden werd met andere overblijfselen van een vrouwelijk lichaam. afhankelijk te maken van den Nijlwas, waardoor verleden jaar meer dan 31/, niil- lioen verloren ging. De Egyptische boot, die de vroegere be zetting en bevolking vau Wadelai naar hairo zA brengen, is eiudelijk te Zanzibar aangekomen. Emm zelf kan echter nog niet vervoerd worden. De boot is te klein om ook Stanley en de Europeanen te herbergen deze gaan nu per gewonen dienst naar Kairo, vermoedelijk Maandag a.s. Dom Pedro heeft met zijn g» zin Lissabon verlaten, naar men beweert niet vrijwillig, maar op verzoek van de Regeeiiug, die in zijn aanwezigheid een gevaar zag. De vermoedelijke moordenaar van de weduwe Bal en haren zoon, wier lijken aan den Schelde-oever en aan boord van de door hen bevaren Constance Marie* ge vonden werden, is Zondag middag te Ant werpen aangehouden. Hij h> et Lowieke (Lodewijk) Janssens, is deserteur van het 6e linie-regement, en had sedert den 15 dezer maand zich als knecht verhuurd op het Rijnschip Bertha*, aan boord waarvan hij zich blijkbaar verborgen gehouden heeft. Door de politie is onmiddellijk beslag ge legd op al hetgeen er van hem zich daar aan boord bevond, en onder de kleederen zijn er door Alfons Bal herkend als aan zijnen vermoorden broeder te hebben toe behoord, evenals een zilveren horloge, waar van Janssens in het bezit gevonden werd. Uit de Rupel is een pak bebloedde kleede ren opgevischt, waarvan het ondergoed ge merkt is F 59727, het stamboeknummer van Janssens bij zijn regement. JPlai» tIjle Nieuws. HEUSDEN, 27 Dec. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij de rustende schutterij in Noordbrabant: tot le luitenant J. C. van Bokhoven, thans 2e luit.; tot 2e luitenant M. A. van der Mooren, O. F. van den Broek, C. van Huiten, H. M. van Deursen en A. Straver Jz., thans allen schutter. WAALWIJK. Maandag avond is alhier opgericht de Waalwijksche IJsclub, aan vankelijk met een dertigtal leden. Het be stuur heeft dadelijk een aanvang gemaakt met het bevloeien van den polder, doch de lage vloed is oorzaak, dat men nog wel een paar dagen werk zal hebben om de toe komstige ijsbaan onder water te zetten. Wij bevelen de jeugdige vereeniging aan in de belangstelling onzer lezershet doel, dat zij zich voorstelt, om belangloos een zoo edel vermaak voor allen te bevorderen, is te schoon, om haar streven niet te steunen. UITWIJK, 23 Dec. Gisteren avond ge raakte O. v. d. M. met zijn gerij, door de duisternis misleid, te water en bevond zich in eene hachelijke positie, daar hij, alleen zijnde, niets kunnende verrichten, verplicht was zijn muildier in de vrij diepe sloot den kop boven water te houden, totdat er einde lijk hulp kwam en beiden uit het bad, wel wat frisch wegens den tijd van 't jaar, kon den verlost worden, gelukkig zonder verdere ongemakken. WERKENDAM. J.l. Zaterdagavond ging te ongeveer 7 uren, tengevolge van den wind, de lantaarn aan den benedenboom uit. De bejaarde boomwachter Hendrik Rit meester, die eenige bezigheid aldaar te ver richten had, geraakte daardoor te water. Op zijn hulpgeschrei kwamen velen toe schieten, doch door de duisternis misleid geraakte ook zijn schoonzoon B. Maris eveneens te water. Aan Gijsbert van der Stelt en eenige anderen mocht het gelukken beide personen spoedig op het droge te brengen. DALEM. De campagne aan de beet wortel-fabriek Iiavenswaay Jaeger te Go- rinchem is geëindigd. Vele arbeiders zijn daardoor van een vaste verdienste verstoken. Gelukkig, dat er voor 't oogen blik buiten nog volop te doen is. Circa 90 man vinden hier werk in het uitrooien van grienden. 'De arrond. vereen. Geldermalsen zal hare aanstaande vergadering houden te Geldermalsen, koffiehuis v. Aken, op Zater dag 11 Jan. e.k., 's morgens 11 uur. Punten van bespreking: a. Is ons onderwijs prac- tisch genoeg? (Natuurkennis en aardrijks kunde.) Inleider: J. M. Borren te Asch. b. De omstandigheden, waaronder de onder wijzer ten platten lande werkzaam is, en art. 2 der wet. Inleider: C. Maris te Neder- hemert. c. Het teeken-onderwijs op de lagere school. Inleider: Uljée te Poederooien. Ook zal verslag uitgebracht worden, omtrent de ingekomen prijs-antwoorden. In Zweden is thans eene wet ingevoerd, waarbij buitenlandsche handelsreizigers wor den onderworpen aan eene patentbelasting van 100 kroonen (f 72) 's maands. Ontdui king dier belasting wordt gestraft met eene boete van vijfmaal het verschuldigd bedrag. Alleen Noren, die uitsluitend in Noorsche waren handelen, zijn van die belasting vrij gesteld. Er is een plan ontworpen voor de irri- .rtathv van NnoThEnrv^t" nm Vipf land nn- 1 ti 11 i s exilari In den Haagschen kout van de »Prov. Gron. Ct.« wordt medegedeeld, dat bij den minister Dyserinck het voornemen zou be staan, zijne portefeuille neer te leggen. Naar wordt medegedeeld, zal het huis genaamd »In duizend vreezen,weldra van de Groote markt te Rotterdam verdwijnen. Het zal, nu het in andere handen is over gegaan. snn.edig..woqlnn afgebroken en door rvangen. een modern winkelhuis worden Oe Sieen, di in den voorgevel zil, en voor redende het woeden van de Spanjaarden, is voor duizend gulden verkocht. Dit is dn wa ecfi paar officieren vhd gezondheid ziju dooir ,!e ziekte overvallen. In het hospitaal ia ruimte gemaakt door de ligte zieken van anderen aard fe vervooreD. De eerst aange zet eenige, wat van deze Rotterdamsche tasten zijn herstellende, maar nog geen hun- merkwaardigheid zal overblijven. j ner kaD uit het hosPitaal morden ontslagen. Ook op de oorlogsschepen te Amsterdam Je end schaatsenrijders Pander en j jj^ygude, heeft zich de griep vertoond. Vooral \ingma zyn, wegens opnieuw ingetreden j r jongeQ8 vau Zr. Ms. Admiraal 'L A ai en sneeuwval, cri-teren uit St Moritx l l Y lut ol- JioriU v«lU Wassenaer* hebben plotseling zie sneeuw tei uggekeerd. Zij hebben zich gosd geoefend, zoodat de deskundigen ulie hoop hebben hen hier te landen, ijs en weer dienen Ie, dezen winter te zien zegevieren. Bij gerechtelijk onderzoek naar de oor zaak van het overlijden van den persoon, die aan het strand onder Wassenaar werd gevonden, is gebleken, dat hier niet aan een misdrijf, maar aan zelfmoord moet ge ducht worden. De ongelukkige schijnt zich in den mond geschoten te hebben, wat uit wendig niet te zien was; de kogel werd in het linkeroog gevonden. Te Amsterdam is Zondagavond voor bet Stads-bestedelingenhuis gevonden een jongen van 2 maanden, die daar te vondeling was gelegd met een briefje, waarop stondBa- rent Van Sluis. De moeder werd gevonden eu gearresteerd. Op het Amelandsche strand is een visch aangespoeld, ruim 1000 pond wegende. Men kent het dier niet, dat opgezonden is naar het museum te Leiden. Het beest is pl. ui. 3 M. lang. Wegens ongesteldheid van den heer J. J. L. ten Kate moest Maandag de viering van den 70sten verjaardag van den dichter op zeer bescheiden voet geschieden. Slechts zeer weinigen van zijne naaste vrienden kon de jubilaris ontvangen. De jongste broeder van den jubilaris, de heer Mari ten Kale, bracht hem het com mandeurskruis der orde van den Eikenkroon over, dat Z. M. de Koning hem schonk. H. M. de Koningin schonk hem haar por tret en dat der Prinses. De handteekeniu- gen van de Koningin, van de groothertogin van Saksen en van de prinses von Wied waren de eersten in het album, dat den dich ter werd aangeboden door een groot aantal vrienden en vereerders nit het geheele land met een bronzen Apollo van Belvedère en eene porteleuille, aan welker inhoud de dichter verzocht werd zelf eene bestemming te geven. Sedert Zondag 22 tot Dinsdag 24 Dec. is aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 2 zalmen van 24 tot 30 halve kilo's, prijs per half kilo f 2,08 tot f 2,35. De jongeling De K., wiens bruid te Luiks- Gestel zoo gruwelijk werd vermoord, is, sedert hij die noodlottige tijding ontving, zoo ernstig ongesteld, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Buenos-Ayres heeft zich een commissie gevormd bestaande uit. de h.h. H. Waldorp, J. De Boer, M. C. Van Hattem, P. J. Dirks, J. T. Van Houten en L. Van Riet, ten einde hulpbehoevende Nederlanders met raad en daad bij te staan. O.a. bevinden zich in bovengenoemde stad eenige Neder- landsche vrouwen, wier mannen kort na aankomst zijn overleden en die tengevolge daarvan met hun kinderen de diepste armoede lijden. Van de schipbreukelingen der Leerdam* zijn er te Hamburg ongeveer 140, zijnde Nederlandsche landverhuizers, achtergeble ven. Ten behoeve dezer personen hebben eenige milddadige Hamburgers eene bij zondere Kerstviering gehouden, voorname lijk om die ongelukkigen aan ondergoed en andere kleedingstukken, enz. te helpen. Voorts werden er voor de kinderen dezer hulpbehoevenden speelgoed, koeken en andere aardigheden door de firma Louis Fries Co. (Hollanderbrook 4, te Hamburg) ingezameld. Den 28 dezer gaan deze landverhuizers met het Hamburger stoomschip »Uruguay« naar Buenos-Ayres. In de Hamburgsche berichten wordt op hoogst loffelijke wijze vermeld, dat de Nederlandsche landverhuizers zich door groote zindelijkheid en bedaard gedrag allezins voordeelig onderscheiden van Rus sische en Gallicische landverhuizers. Eerstdaags zal bij de Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij aan het hoofdbureau en enkele stations aan jongelieden van 1518 jaren gelegenheid gegeven worden, opgeleid te worden voor den stations- en den admi nistratieven dienst der Maatschappij. Onder de militairen te Amsterdam blijft de griep voortwoeden. Eiken dag worden in de kazerne Oranje-Nassau een dertigtal sol daten aangetast. Bij de mariniers zijn Zon dag en Maandag 59 gevallen voorgekomen. Ook eenige officieren van de landmacht en zich vele lijders aan de ziekte opgedaan. Onder de burgerij komen gevallen van griep voor bij volwassenen, niet in die mate echter om de ziekte een epidemisch karakter toe te kennen. Bij het gezelschap van »het Ned. Toon eel zijn nu ook de heeren Bouwmeester en De Jong lijdende aan de ziekte. Te Leiden worden de gevallen van griep menigvnldiger. Naar men meldt, zijn thans ongeveer 30 jongens van de Kweekschool voor de Zeevaart daaraan lijdende. In de v. d. Duynstraat. te 's-Hage heeft men het lijkje gevonden van een pasgeboren kindje; het was in papieren gewikkeld en werd naar bet bureau van politie overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat het gedood was, doordat het hart met een scherp werktuig was doorboord. Men zoekt nog steeds naar den dader. - In de Rijswyksche straat aldaar, viel een vierjarig kindbij af wezigheid der moeder, tegen de gloeiende kachel. De kleine kreeg ernstige brandwon den, maar geraakte gelukkig niet in brand. - In een hofje in de Westerbaenstraat viel gisteren een man uit een dakgoot en werd inwendig zoo zwaar gekneusd, dat zijn over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. In de Jacob van Lennepstraat te Amster dam is een dronken machinist achterover in een kelderingang gevallen. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. - Een 17-jarige jongen heeft zich aldaar door een pistoolschot van het leven willen beroovende kogel drong door de borst. De jongen werd naar het gasthuis vervoerd; zijn toestand is beden kelijk. - Een 18-jarig meisje, wonende Korte Leidschedwarsstraat te Amsterdam, is aan de Paulus Potterkade te water gesprongen. Een agent sprong haar na; het mocht hem niet gelukken haar te redden, tien minuten later is zij levenloos opgehaald. - Een win kelier te 's Gravezande, die aan zwaarmoedig heid leed, heeft zich van het leven beroofd. Hij was gehuwd, maar had geen kinderen. - Te Borssele heeft de griep een offer ge- ëischt; een 5-jarig knaapje moet daaraan zijn overleden. eêrlïxndscli Inclië- Een particulier telegram uit Djokja aan het »Bat. Hblad« meldt d.d. 22 Nov.: »Hier hebben zich onder de Cbineesche bevolking onlusten geopenbaard. Men had het op de politie gemunt en toonde groote wederspannigheid, zelfs zoo, dat de militaire macht handelend moest optreden. Reeds zijn tot en met heden 120 Chineezen ge arresteerd.* In de verdere bladen vindt men niets hiervan. UitRegeeringskringen verneemt de »Java- bode,« dat de militaire bezetting van Tjilegon, die nu reeds tot een sterkte van 50 man is teruggebracht, welhaast geheel en al tot de geschiedenis zal behooren. Inmiddels wordt uit Bantam aan datzelfde blad geschreven »Is de toestand alhier nog steeds van dien aard, dat, in allen ernst, moet worden gedacht aan de mogelijkheid eener herhaliug van het gebeurde te Tjilegon vraagt men wellicht. Op het oogenblik niet en in de eerstvolgende jaren evenmin, mits het be stuur op zijn »qui vive* zij. Bij den Bantammer is het denkbeeld van een nieuwen opstand volstrekt niet voor goed uit het brein gebannen. Zoodra hij de kans gunstig ziet, zal de sprang aloes,* zooals de eigenaardige term luidt voor parti- ëele moordpartijen, wederom aan de orde worden gesteld. Zoolang de dessaman dat woord nog gedurig iu den mond heeft; op het eerste het beste praatje van buiten af »dat er weer iets zal beginnen* teekenen van onrust geeft en zijn maatregelen neemt de haat tegen Europeanen zich blijft uiten in kleingeestigheden, alleen voor den inge wijde waarneembaar; zoolang dat alles nog plaats heeft, mag gerust worden verklaard, dat de stemming der bevolking nog niet zoo is, als ze wezen moet. »De tegenwoordige regent van Serang, die, nu ongeveer 15 jaren geleden, gerui- men tijd achtereen (8 jaren) in het noorder- regentschap van Bantam als patih is werk zaam geweest, komt er onverholen voor uit, hoe het hem getroffen heeft, dut, in vergelijk met vroeger, de bevolking van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2