M 851. is 1- WOENSDAG 1 JANUARI. 1890 Uitgever: L. J. VEIEIRMAN, Heusden. gebrek te verhelper» W-> w". - 1 i *T- - VOOR en Alteiia, e Langstraat en ommelerwaard. Dit blad verschijnt W OENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 10 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor Frankrijk: Westee Co., 20 Rue Hérold, Parijs. 31 December. Door de naakte takken der dorre boomen ruischt het eeuwen oude lied, de droeve profecy van ontstaan en vergaan, van opko men, groeien, bloeien en verdorren. Waar zijn thans die millioenen frissche, groene, heerlijke bladeren? waar die zoet geurende, 't oog verrukkende bloemen? Afgevallen en vergaan! Van hun stengel losgerukt joegen ze in dartel spel elkander achterna, onbe wust dat ze der vernietiging tegemoet snelden. Thans kent hun plaats hen niet meer. Door de rijke levensgaarde ruischt dezelfde droeve toontelken jare weer roept daar een groote stem om en in onsgij zijt als een bloem des velds 't Oor sluiten voor die stem zou weinig baten, want zij komt voort uit ons binnenste en zij klinkt, nu eens minder hoorbaar, dan eens luider, maar toch altijd verneembaar, door al onze lofzangen en vreugdetonen, zoowel als door onze klachten en gebedenzij klinkt in het stamelen van uw kind; zij teekent zich in den blos op uw wangen zij mengt een treurig< n toon, di<m ge maar niet oplossen kunt, door 't volle accoord uwer vreugde; zij schrijft, haar sprake met duidelijk leesbare letters in de veroude rende trekken van haar, die gij lief hebt; elke dag van uw leven is een schommeling van den grooten, geheimzinnigen slinger, wiens tikken zoo duidelijk wordt gehoord op den oudejaarsavond. Onophoudelijk, al merken wij 't niet altijd, rafelt onze levens draad, onophoudelijk vloeien wij, als de myriaden droppels eener groote stroom, voort naar den onbekenden oceaan. Zal deze gedachte onder 't gaan onze kracht verlammen? Zullen we slechts aarze lend onzen voet een schrede verder zetten op den weg, die naar 't onbekende leidt? Tot hem, die waarachtig mensch is, heeft die stem wel iets anders, iets beters te zeggen. Zij spreekt tot hem van veel, dat nog gedaan kan en moet worden, van bedachtzamen moed en blijden ernst; zij opent zijn oog voor de waarde der bloemen, die groeien op zijn weg, bloemen, die daar groeien om door bem ge plukt te worden; en terwijl des drijvers ge weldige roede hem rusteloos voortdrijft op zijn pad, verblijdt hij zich met haar geur en voelt hij zich er door gesterkt en aan gespoord om met flinke, krachtige hand mee te bouwen aan den grooten tempel, waar aan gedurende zooveel eeuwen gearbeid is door allen, die goed en krachtig waren, voelt hij de verantwoordelijkheid, die ook op hem rust, voor 't geen van dien tempel wordt en bij al den ernst des leven draagt hij met een lied op de lippen zijn steenen of steentjes aan. Zeg niet, dat op u die verplichting niet rust, dat uw hand te zwak is, om mee te werken aan zulk een reuzenarbeid; de gan- sche menschheid is één groote keten, waar van elk een schakel uitmaaktgeen enkele schakel is nutteloos, geen enkele heeft het recht daartoe; ieder kan wat doen, als hij wil; er is zooveel en zoo velerlei te doen; voor allerlei hoofden en voor allerlei han den is er werkin de groote symfonie, die menschheid heet, moeten allerlei instrumen ten meewerken tot het groote, schoone ge heel; niet alle instrumenten kunnen en mogen den boventoon roeren; 't werd nooit een symfonie als 't alle eerste violen waren; speel gij uw partij maar zeo goed als ge kuilt; zelfs de bescheidenste party is even onmisbaar als de aanzienlijkste, maar elk moet het oog hebben op den Directeur, en zoo ge uit laakbare onverschilligheid niet verkiest uw plaats onder de arbeiders in te nemen, ge kunt dan ten minste zorgen, dat ge de anderen niet in den weg staat, dat ge hen 't werken niet belet. Misschien gaat het bouwen niet juist zóó, als gij dat wenscht; maar kunt gij 't ge- heele plan overzien? Doe gij maar wat uw hand vindt om te doen, dan zijt gij ver antwoord. Niet hij is de beste werkman, die de grootste en zwaarste steenen aan brengt, dat hangt van de krachten af; maar hij, die met de meeste toewijding, met het meeste vertrouwen werkt, bij wien 't vaststaat als een rots, dat de groote Bouwmeester, welke het plan maakte, 't wel wist, dat deze ook op zijn arbeid rekende, en dat het dus dure plicht is Zijn mede arbeiders te zijn. Zou 31 December niet een geschikte dag zijn om ook daaraan eens te denken? We weten 't wel, dat vooral op dien dag allerlei aandoeningen zich van ons meester Ieder bedenke daarbij, dat een kunstenaar niets groots tot stand kan brengen, indien bij daarbij zich zelf niet vergeet en niet geheel vervuld is met zijn grootsche, heilige gedachte. En voorts: sons werk duurt voort. Ge voelens, gedachten, inbeeldingen, droomen gaan voorbjjhet werk blijft. Door alle eeuwigheid zijt gij, wat gij deedt. Men zegt, dat geen geluid ooit ophoudt te trillen in de ruimte, dat geen rimpel ooit te niet gaat in den oceaan. Veel meer nog is 't waar, dat geen ware gedachte, geen zuiver voornemen, geen daad der liefde ooit lijde lijk daarheen ging. Laat ons dan daarmede elk levensjaar besluiten. Te midden der ernstige roepstem men, die de reiziger verneemt, als hij voort schrijdt door een natuur, die met doffen reuzentred in het wintergraf afdaalt, en onder 't plechtig luiden van de klok des Tijds, die verkondigt, dat alweder een jaar ons ontvlood, willen wij 't oor leenen aan de stem, niet van den zinnenlust, die daar zegt: Geniet zoo lang ge kunt! niet aan maken, en dat ieder onzer nog zijn bijzondere een ziekelijke gevoeligheid, die spreekt aangelegenheden heeft om er aan te denken; l'Treurt, want niets is bestendig! maar van de een wijdt voornamelijk een herinnering aan verloren betrekkingen, wier gemis hem o zoo smartelijk valt; hij bedenke, dat, als een schoon verhaal is uitverteld, de klan ken en woorden van dat verhaal wel zijn vervlogen, maar dat de inhoud ervan, de indrukken die 't ons gaf, voor altijd in ons hart zijn gegriftjuist door 't vergaan der klanken is 't verhaal geheel ons eigendom geworden. Een ander denkt voornamelijk aan los gemaakte banden van liefde en vriendschap, die een droevig ledig bij hem achterlieten; hij zorge, dat hij uit zijn verlies voordeel trekke, door in zich op te nemen, wat hem in den vriend dierbaar was; hij bedenke, dat de boom vruchtbaar gemaakt wordt door zijn afgevallen bladeren en dus groeit door zijn verval. En weer een ander, Maar wie zal alles opnoemen, waaraan gedacht kan en moet worden op een dag, die tot. herinnering schijnt aangewezen. Niemand meene maar, dat die persoonlijke aangelegenheden hem kunnen ontheffen van de verplichting om ook te bedenken, hoe hij staat als een deel van 't groot geheel; of hij dit jaar iets, al is .'t dan ook maar weinig heeft gedaan ter bevordering van wat waar, en goed, en schoon, en echt menschelijk is. Ongelukkig hij, die daarbij moet zeggenmijn heengaan zal geen ledig nalaten, in geen enkel gezin, in geen enkele zaak, in geen enkel hart. 't Zeggen moge waar zijn, dat niemand onmisbaar is, dit is toch ook waar, dal iemands waarde moet afgemeten worden naar de ledige plaats, die zijn heengaan achterlaat. Mogen velen onzer lezers het troostrijke bewustzijn hebben, dat al vliegen uren, dagen, maanden, jaren als een schaduw heen, zij toch in die uren, die jaren iets ge daan hebben, dat blijft, omdat het niet ten nutte kwam aan hun eigen kleine persoon lijkheid alleen, maar ook aan 't groote geheel, waarvoor ze mee verantwoordelijk zijn; mo gen velen door dat bewustzijn zich gesterkt gevoelen om het nieuwe jaar met blij ver trouwen te gemoet te gaan, kloek van hoofd en warm van hart, en met het heilige voor nemen te zullen werken, zoolang het dag voor hen is. 't geloof, dat ons toeroept: Werkt, werkt met blijdschap. Heeft Engeland behalve de macht ook veler sympathie, omdat men gelooft, dat deze Mogendheid beter dan Portugal voor de orde, de beschaving en ontwikkeling van het betwist gebied zal zorgen, de ons toegezonden vertaling van een memorie van O O het Portugeesch Aardrijkskundig Genoot schap aan de Regeering werpt een aardig licht op de vraag, wat de Engelschen over hebben voor de beschaving en zedelijkheid, als deze met hun belangen in botsing komen. Het zuidelijk gedeelte van het gebied der nieuwe Maatschappij van Zuid-Midden-Afrika is bewoond door de Matabelen, een woest volk, aartsliefhebbers van strooptochten op het gebied hunner buren, waar zij de dor pen plunderen en er zelfs geen bezwaar in zien een gedeelte der geplunderde bevolking in slavernij te dompelen vooral hun Koning Lobengula is een woest heer, en het bericht dat Matabelenland onder Engelschen invloed zou komen, werd, hoe nadeelig de oprichting der Maatschappij ook voor de Transvaal was, door de bladen van dat land met sym pathie begroet, omdat daarmede een tuch tiging van dien Vorst niet kon uitblijven. Groote verontwaardiging wekte het echter, toen men vernam, dat de prijs, waarvoor Lobengula concessie voor alle goud ontginnin gen had gegeven, bestond uit 1000 Henry Maritni geweren en 300,000 daarbij behoo- rende patronen. In het eerst weigerde men geloof te slaan aan dit gerucht, omdat de gedaehte, dat Eugelschen aan Lobengula verbeterde vuur wapenen hadden verschaft, te afschuwelijk wasde bisschop van Bloemfontein o. a. noemde hét op een meeting te Vrijburg (Br. Bechuanaland) een duivelsche, door niets overtroffen brutaliteit. Zooveel sensatie maakte deze zaak, dat de gouverneur van Kaapkolonie daarover geïnterpelleerd werd en de waarheid moest erkennen. 't Ergste is, dat de relaties tusschen de slavenjageude Matabelen en de slavenjagende Arabieren het waarschijnlijk maakten, al thans de gelegenheid openden, dat de En gelsche geweren en munitie voor een deel terecht kwamen in handen der Arabieren, terzelfder tijd, dat Portugal, op verzoek van Engeland, de kust van Mozambique blok keerde, om den invoer van vuurwapenen ten behoeve der slavenjagers te beletten. Is het moeielijk aan te nemen, dat En geland moedwillig de slavenjagers zou be gunstigen, waarschijnlijk vindt het betalen van dezen schandelijken koopprijs zijn grond in de verhouding tot de Mashota's, een stam tusschen Matabelenland en de Zambesi, die voortdurend veel van de Matabelen te lijden heeft; ten aanzien van dezen stam is het niet met zekerheid te zeggen, in hoever hij van Portugal of van de Matabelen afhanke lijk, dan wel onafhankelijk is, zoodat de Eugelschen, voor wier voortdringen naar de Zambesi de Mashota's een beletsel zijn, het beter achtten Lobengula in staat te stellen tegen de Mashota's op te treden en zijn al of niet bestaand gezag over dien stam met de verworven geweren te hand haven of te vestigen. Nu dj werkstakers der »South Motrepo- litan Gas-Company« zelf hun brood hebben weggeschopt, winnen de anarchisten en socialisten steeds meer veld onder de thans meer werkeloozen en trachten zij die tot daden van ruw geweld aan te sporen. In eene in het Hydepark gehouden bijeenkomst, waaraan een 3000 personen deelnamen, ging zekere Wier zelfs zoover, te verklaren, dat de heer Liversey, de directeur der South- Metropolitan, geen 24 uren meer verdiende te leven en uit den weg geruimd moest worden, ja, dat de persoon die hem 'snachts in zijn eigen woning van kant maakte als een held zou vereerd worden. Hunnerzijds trachtten de werkeloozen het personeel der andere, grootere gasmaatschappijen tot werk staking aan te sporen en men vreest, dat het hun maar al te goed zal gelukken. Mocht het zoover komen, dan zullen de groote maatschappijen zich zeker niet zoo gemakkelijk kunnen redden als de »South- Metropolitan«. Het eenig lichtpunt is, dat het publiek ook den nieuwen werkstakers weinig bijval zal toonen. Te Aci Reale, een havenplaatsje in Sicilië, is een hevige aardschok waargenomen; ver schillende dorpen werden geheel verwoest. Het is nog onmogelijk de persoonlijke on gelukken te overzien. Als de toestanden in Amerika en bier niet veranderen, is het niet onmogelijk dat Amerika steenkolen naar Europa gaat uit voeren. Terwijl in de Oude Wereld bepaald ge brek aan steenkolen heerscht, is de voorraad in Amerika zoo groot en de vraag zoo ge ring, dat het artikel onverkoopbaar is en mijnen stilstaan, waardoor er in Wyoming 6000 werklieden leegloopen. Ten deele komt dit door het weder, dat buitengewoon warm is. Wat 's winters haast nooit gebeurd; de groote meren zijn volkomen vrij van ijs; op het Bovenmeer bijv., waar de scheep vaart gewoonlijk in November gesloten wordt, kunnen de stoombooten vrij varen. Te Chicago wijst de thermometer 60 gr.! In Jowa gaat het gras weer groeien, boo men knoppen en bloemen ontluiken en ook langs de geheele Atlantische kust en de Mississippi heerscht voorjaarsweder. maken melding van ernstige ongeregeld heden tusschen de blanken en de kleurlingen. Te Jesup (Georgia) werd een bloedig ge vecht geleverd, welks oorzaak nog in het duister ligt; 8 kleurlingen en 2 blanken werden gedood, terwijl men aan beide zijden nog grooter verlies aan gewonden heeft. Te Augusta kwam de bruine bevolking in op roer, omdat een hunner makkers, die uit de gevangenis ontvlucht was, door een politie agent geslagen werd. Een verwoed gevecht ontspon zich, maar daar het volk niet als te Jesup in het bezit van wapens was, liep alles kalm af. Ook te Bornessville, mede in Georgia, had een ernstig gevecht plaats, waarbij de blanken door een wel onder houden revolvervuur de kleurlingen op de vlucht joegen3 dezer laatsten werden ge dood een groot aantal gekwetst. Er heerscht dientengevolge groote opgewondenheid. Op het zuidelijke eiland van Nieuw-Zee- land werd onlangs, naar het »Auslandt mededeelt, aan de westkust der provincie Otago, een waterval ontdekt, welke onder de aanzieniijkste der aarde kan gerekend worden en mede door zijn omgeving een keten van met sneeuw bedekte bergen, tal rijke gletschers en indrukwekkende meren de grootste bekoring op den toeschouwer uitoefent. Ongelukkig is de waterval, door locale moeielijkheden, bijna niet te bereiken. Onder de tot op heden bekende water vallen is die, gevormd door een zijrivier van den San Joaquin, in de Yoseinite-vallei, Californië, de hoogstezijn wateren vallen 2550 voet hoog. Dan volgt de Orco-water- val van de Monte Rosa in Zwitserland, welke 2400 voet hoog, het water in twee gedeelten doet omlaag storten. De thans in Nieuw-Zeeland ontdekte Southerland-water val, zooals men hem gedoopt heeft, komt in de derde plaats, met een hoogte van 1904. Hij verplaatst langs drie hellingen meer water, dan de beide bovengenoemden te zamen. De vierde waterval, wat zijn hoogte betreft, is in de Spaansche Pyreneeën met 1400 voet. De grootste massa water wordt, zooals men weet, door den Niagara in Noord-Amerika naar omlaag gestort. In Italië heeft een ongenoemde uitvinder een nieuw geweer met electrische patroon uitgevonden, waaromtrent het volgende wordt medegedeeld De patroon bestaat uit eene gewone huls (zonder slaghoedje), in welks bodem zich een klein gaatje bevindt. De 18 gram zware kogel is in de lengte van 2 doorboringen voorzien, waarin zinken draden zijn aange bracht, die aan den bodem der huls bjj een- komen. Bij het aftrekken van het geweer komt de slagpen in het bodemgaatje en verbindt de beide polen der zinken draden, waardoor de kogel dadelijk met ongeloofelijke snel heid in beweging komt. De dracht van het projectiel zou niet minder dan 4750 M. bedragen. Op 70 M. zou de kogel zeven* achter elkaar opgestelde balken van 40 tot 45 cM. dikte doorboren. De loop van het geweer zou zelfs na 600 schoten niet noemenswaardig verhit worden, terwijl bij het schieten noch rook noch knal ontstaat. Het eenig bezwaar dat dit geweer zou opleveren, is dat de trekken van den loop sterk aanlooden, doch men wil door het uitschrijven van eene prijs vraag het middel zien te verkrijgen om dit

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1