Plaatselijk: Nieuws. dat aan dieu treurigen toestand, zoowel door herstelling van genoemde predikanten al door vervulling der vacatures, spoedig een einde kome. De Zaterdag uit de Belgische mijndistricten ontvangen berichten wezen op een kleine toename der werkstaking. Sedert werd hier en daar het werk hervat. Verschillende fabrieken moesten wegens gebrek aan kolen gesloten worden. Het bericht van Haandag meldt De toestand wordt ernstiger, het aantal werkstakers bedraagt 17,000. Alles blijft rustig. De gouverneur der provincie Hene gouwen zal afgevaardigden van de werk- lieden en van de patroons bij zich ontvangen, ten einde over eene schikking te onder handelen. De ex-keizerin van Brazilië is den 28n dezer des namiddags omstreeks 2 uur in een hotel te Oporto overleden. Kort na hare komst te Lissabon is de keizerin ongesteld geworden; hare laatste ziekte wordt opge geven als een samenloop van asthrua, rhu- mathiek en jicht, welke laatste het hart aangetast en den dood ten gevolge gehad heeft. Het bericht dat de keizerlijke familie door het Voorloopig Bewind van Brazilië verbannen en van hare inkomsten beroofd was, moet de keizerin sterk aangedaan heb ben. Den 28n had zij tweemaal eene flauwte. Jn de tweede is zij gebleven. De keizer bevond zich op dat oogenblik in het kunstmuseum, waar de Braziliaansche consul hem kwam opzoeken en hem zoo voorzichtig mogelijk mededeelde dat de keizerin in een gevaarlijken toestand ver keerde. In het hotel komende, vond de keizer zijne gemalin reeds overleden. Don Pedro kon het in het begin niet geloovenhij verkeert sedert in een diep neerslachtigen toestand en voor iemand van zijnen leeftijd en ternauwernood van eene zware ziekte hersteld als hij is, bestaat er reden van ernstige bezorgdheid. De deelneming in Portugal is algemeen. Ook van de buitenlandsche gekroonde hoofden zijn de gebruikelijke betuigingen van rouw beklag spoedig ontvangen. De dag der be grafenis is nog niet vastgesteld, doch zij zal niet vóór den 2den Januari plaats heb ben. Het stoffelijk overschot der keizerin zal in het koninklijk Pantheon van St. Vin cent te Lissabon worden bijgezet, waar alle leden van het Huis Braganza begraven liggen. De konmg van Portugal heeft een paleis te Lissabon ter beschikking van den ex-keizer gesteld, die dit heeft aangenomen en er al thans eenige dagen verblijf denkt te houden. De toestand in Brazilië. De Minister i van Financiën deed onder dato van 25 Dec. den gezant te Parijs een telegram toekomen, waarin hij zijn bevreemding er over uit drukt, dat men, ondanks zijn waarschu wing, in Europa toch geloof gehecht aan de berichten over oproerige bewegingen. De snelle onderdrukking der standjes van eenige soldaten had juist het vertrouwen in de Regeering vergroot. Het bericht, dat Da Fonseca ziek is, wordt verder door den Minister tegengesproken, terwijl deze nog mededeelt, dat de bijeenroeping der Con stituante door de bevolking met geestdrift vernomen was. 1 uur 50 minuten na het verzenden dezer depêche verzond de Minis ter een nieuwe. In dien tussc hen tijd scheen hij vernomen te hebben, dat het uitschrij ven der verkiezingen tegen September in Europa met wantrouwen begroet werd. De Minister wijst er echter op, dat wie zoo spreken; den geografischen toestand van het land niet kennen. De geheele Braziliaansche pers, en deze is toch wel het best tot oor- deelen in staat, vindt, volgens den Minister, het tijdsverloóp zelfs kort; na de vorige herziening van het kiesrecht verliep er juist een jaar, eer de verkiezingen konden plaats hebben. Tot zoover de »officieele« waarheidhet beroep van den Minister op het oordeel der pers wordt zonderling toegelicht door een particulier bericht van den 26n. Den vorigen dag toch was het orgaan der oppositie door den Minister geschorst. Een decreet, twee dagen vroeger verschenen, had alle beschul digden wegens oproer, insubordinatie en oppositie tegen de Regeering naar den krijgsraad verwezen. Op de Servisehe grens, bij Toplitza, heeft weder een bloedig gevecht plaats gehad. Onder voorwendsel hout te komen halen, overschreden 250 Arnauten de grens; de bevelhebber der Servische grenswacht beval hun terug te gaan, welk bevel zij met ge weerschoten beantwoordden. Bij het gevecht, dat zich toen ontspon, werden de bevel hebber en een onderofficier gewond. De Servische regeering heeft bij de Porte haar beklag ingediend. In Afghanistan moet het Rusland gelukt zijn een opstand tegen den Emir te doen uitbreken. Bevestiging ontbreekt. Eene werkstaking van 900 werksters in de k leed eren fabrieken te Leeds is ten nadeele der vrouwen uitgevallen. Te Bristol hebben eenige duizenden werk lieden in de schoen- en laarzenfabrieken den arbeid gestaakt. Naar de Köln. Ztg. uit New-York ver neemt schijnt het electrische licht in den strijd met de stedelijke overheid het onder spit te zullen delvenmen denkt er over de straten maar weder met gas te verlichten. De Brush-maatschappij heeft al hare 500 ambtenaren ontslagen, terwijl op bevel van het gemeentebestuur alle licht-geleiddraden boven den grond afgesneden en de palen omgehakt worden. Een groot deel der stad verkeert daardoor in duisternis. Volgens het bulletin van het »Kais. Ge- sundheitsumt te Berlijn van 24 dezer kwamen in de laatste berichtsweek wederom 24 sterf gevallen aan pokken te Venetië voor. De ziekte heerscht vooral in het noorderdeel der stad en in de armste wijken. In No vember kwamen 250 gevallen van pokken te Venetië voor, waarvau 64 doodelijk ein digden. Sinds dien tijd nam de ziekte toe. De stad heeft dientengevolge een pokken- hospitaal opgericht, en wordt voor afzonde ring der poklijders van gemeentewege zorg gedragen. Uit Davos-Platz wordt medegedeeldHet aantal vreemdelingen is hier dezen winter grooter dan in vroegere jaren. Het bedraagt ongeveer dertien honderd, waarvan ruim honderd vijf en twintig uit Nederland. De influenza heerscht ook hier en eischte één slachtoffer. Vele kinderen hebben de kinkhoest. De electriciteits-geleiddraden onder den grond te New-York schijnen al even gevaar lijk als de »bovenaardsche.« Geen beklee ding der draden en kabels schijnt voldoende bestand tegen electriciteit van zoo hooge spanning, en het gevolg daarvan is, dat de electriciteit het gas, dat uit de lichtgaspij pen in den bodem doorlekt, doet ontvlammen en ontploffen, zoodat nu en dan een groot ge deelte der straat in de lucht vliegt. Vele personen zijn op deze wjjze gekwetst. Omtrent de veelbesproken griep heeft dr. G. See dezer dagen in de academie voor geneeskunde te Parijs eenige mededeelingen gedaan. Uit berichten, die de geneeskundige uit Berlijn en Petersburg had ontvangen, bleek, dat, indien de zieken geen voldoende voorzorgsmaatregelen nemen, de griep dik wijls door capillaire bronchitis, luchtpjjp- of longontsteking gevolgd wordt en daar door vaak een doodelijken afloop heeft. Sterf gevallen komen ook vaak voor bij personen, die reeds aan ontsteking der luchtpijptakken of aan eene hartaandoening lijden. Zelden echter tast de griep personen aan, die aan tuberculose (longtering) lijden. Dr. See vreest, dat men bier met eene ziekte van ernstigen aard te doen heeft. In vele gevallen is waargenomen dat de lever zich uitzette, terwijl de griep meestal met malaria en typheuse koortsen gepaard giug. Bij een Italiaansch anarchist te Marseille werd, wegens het helen van gestolen goed, een huiszoeking gedaan. Men vond in een tuin, grenzend aan zijn woning, een aantal dynamietpatronen. Op den spoorweg Paris Lyon Méditerranée op korten afstand van de plaats, waar in September 1888 zulk een verschrikkelijk ongeluk plaats had, is een poging gedaan, om een sneltrein te doen ontsporen. De train de luxe ondervond nabij Melain plotseling een hevigen schok. Dadelijk werd geremd en nu bleek, dat een aantal dwarsleggers op de rails gelegd waren. Gelukkig bleef de trein in het spoor. Volgens de »National« werd de misdaad gepleegd door dieven, die van de verwarring gebruik wilden maken om hun slag te slaan. De Generalanzeiger maakt een brief open baar van dr. Peters, gedateerd 8 October, en aan zijn hier ter stede wonenden broeder gericht. Peters bevond zich toen reeds aan gene zjjde van de waterlooze steppen. Hij had een versterkt kamp gemaakt, de streek bij den Kenia onderzocht en bevond zich, evenals zijn manschappen, zeer wel. De expeditie was ruim van levensmiddelen voor zien. De derde boot met 13 schipbreukelingen van het vergane stoomschip >Cleddy« is waarschijnlijk omgeslagen. 10 lijken zijn reeds aan de kust van het eiland VViyht aangespoeld. Emin Pacha is weer ingestort. Uit de ooren komt bloed: een verschijnsel, dat de jgeneesheeyen zeer ongerust maakt. BEUSDEN, 30 Dec. Ter gelegenheid van het Kerstfeest hadden de leerlingen der Zondagschool Donderdag in de Prof. Bewaarschool een prettigen avond. Door de bemoeiing der directie van genoemde school hadden zich daar een aan tal kinderen kunnen vereenigen om eenige uren feest te vieren. Nadat ds. VYieland in eenige opwekkende woorden deze feestelijke bijeenkomst had geopend en de kleinen zich in eenige liedereu hadden doen hooren, wer den zij ruim, zeer ruim, onthaald op choco lade en verdere versnaperingen en ontvingen zij elk een voor hen passend geschenk. Ge lijkertijd had een soortgelijke aangename ontvangst plaats in de kerk der Geref. Ge meente. Aan beide zijden ontbrak het niet aan belangstelling van ouders en verdere genoodigden. De sierlijke en verlichte kerstbooiuen werkten mede om aan het geheel een vrien delijken aanblik te verleenen. Daarom alle lof gebracht aan de bestuurders der beide Zondagscholen, die zich zooveel moeite heb ben gegeven tot het organiseeren en wel slagen van dit Kinderfeest, dat getuigde van oprechte kindervreugd. Ook een woord van dank aan de milde gevers en geefsters, die door hunne bijdragen de com missiën in staat hebben gesteld zoo'n tal van degelijke en fraaie geschenken ter uitdeeling te kunnen aankoopen. Heden morgen ontstond een begin van brand in eene in de haven liggende kolenschuit. Direct was de noodige hulp aanwezig om er een honderdtal emmers water in te werpen, waardoor verdere voort gang werd gestuit. De schade moet vrij on beduidend zijn. WAALWIJK. De griep heerscht in onze gemeente nog al in hevige mate. Er zijn huisgezinnen waar 5 en 6 lijders gevonden worden. LANGSTRAAT. De aflevering van hooi blijft bij kleine partijen voortduren en ge schiedt meerendeels onder de pachtboeren. De meeste landeigenaren willen hunne kans afwachten en zijn niet gezind voor de tegen woordige prijzen te verkoopen. De prijs blijft vast op f 10 voor de eerste qual., f8 a 9.voor de afwijkende soort en f5 a 6.voor schraal hooi, alles per 500 KG. Naar stroo blijft de vraag door de groote veehouders levendig, het wordt gemiddeld tegen f 9.per 500 K.G. vrij aan huis bezorgd. WIJK, 26 Dec. Heden gaf alhier de Christelijke ZangvereenigiDg »Vrede-Best« hare gewone jaarlijksche Kerst uitvoering in het oude schoollokaal, dat tot dit doel keurig versierd was. Nadat de president de aanwezigen welkom had geheeten, nam de uitvoering een aanvang met: Engelenzang. Alle nummers van het programma liepen goed van stapel, enkele' werden zelfs zeer goed gezongen. De zang werd begeleid en afgewisseld door piano en viool, bespeeld door den weled. heer Broers en zijnen leer ling, den heer Luchten. Een woord van lof komt toe aan den directeur, zoowel als aan de leden der ver- eeniging. MEEUWEN. In het rechthuis bij de gebrs. de Graaff had op den avond van den 2en Kerstdag de aangekondigde uitvoering plaats door Besoijens mannenkoor »Ons Genoegen«. Een talrijk publiek was aan wezig en het koor kweet zich zeer verdien stelijk van zijne taak. De 16 nommers van het programma werden met bijval ontvan gen, waarvoor de vereeniging dan ook in haren directeur door een der hoorders wel verdiende hulde werd gebracht, terwijl tevens een 15-tal der aanwezigen zich als honorair lid lieten inschrijven. Wij vereenigen ons geheel met den uitgesproken wensch: »dat Besoijens mannenkoor moedig moge voort gaan op den ingeslagen weg om eens te kunnen schitteren onder de eerste vereeni- gingen van dien aard in ons land.* UITWIJK. Op 2den kerstnacht werden op meer dan één plaats konijnen gestolen, met verbreking van slotwerk. In alles is het te bespeuren, dat de fielt of fielten geen onbekende personen en zeer goed met de gelegenheid bekend zijn. Die, welke markt- bare konijnen bezitten, ontvangen bezoek, de kleinere soort laten zij blijven, misschien wel tot later. Een paar weken geleden had dit ook reeds plaats. Ook wordt waschgoed niet versmaad; bij dien bestolenen waren zij door een slag van het varkenshok bin nen gekomen. De politie heeft de aandacht op die feiten gevestigd. AALST. De suikerfabriek te Statendam, alhier en te Pouderooijen hebben bijna al het te bezaaien land met beetwortelen ge contracteerd tegen f 12 per 1000 K.G. Ook in Noord-Brabant is door die firma veel land tegen dien prijs gecontracteerd. Thans wordt echter ook slechts f 11 besteed, maar wordt weinig of niets meer gekocht. Mocht door de andere fabrikanten niet meer als f 11 besteed worden, dan zal aan deze firma toch in het najaar vele beetwortelen gele verd worden. Voor de landbouwers is f 1 per 1000 kilogram verschil in prijs een be langrijk voordeel. DALEM. Hoewel de ring Tuil in tweeën verdeeld is, valt het in den laatsten tijd hoogst moeilijk om naar behooren in de godsdienstige behoeften van alle gemeenten te voorzien. Vacant zijn toch de predikants betrekkingen te Herwijnen, Hellouw, Est, Varik en Meteren. Daarenboven zijn de predikanten van Tuil en Waardenburg door ernstige ongesteldheid verhinderd hunnen dienst, waar te nemen. Het is te wenschen. GORINCHEM. De heer U. de Gier al hier is aannemer geworden van de leveling ven 200 heet. roode en 600 heet. witte tarwe, voor de gamizoensbakkerij te Am sterdam de roode voor f 6,94 en de witte voor f 6,93, beide per hectoliter. Een treurige plechtigheid had de vorige week op het Israëlitisch kerkhof al hier plaats. De heer M. Hijmans, geuees- heer te Amsterdam, werd door zijn treurende j familieleden en tal van belangstellende vrien den naar zijn laatste rustplaats geleid. Een ongesteldheid van slechts eenige dagen ont rukte den j mgen man aan zijn nutttigen werkkring, aan zoovelen, die hem dierbaar waren en aan de wetenschap, die hem boven alles lief was. - Zaterdag is men begODnen het scheepje te lichten, dat den 3den dezer iu de Mer- wede vóór deze gemeente zonk. VIANEN, 28 Dec. Onze geachte predi kant ds. Meylink ontving heden een beroep naar de hervormde gemeente van Oosterwijk; dat bij vrijmoedigheid moge ontvangen voor dit beroep te bedanken, zij onzer zielsbede. liirnienlïAncl. De dichter Ten Kate die, zooals men zich herinneren zal, reed3 lijdende was op zijn 70n verjaardag, is Donderdag 1.1. 1 uur o vei leden. Uit Amsterdam wordt aan de »N. R. Ct». gemeld Onder een buitengewonen toevloed van vrienden en belangstellenden is Maandag middag het stoffelijk overschot van J. J. L. ten Kate op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam bjjgezet. Nadat 's dichters oudste zoon zijnen vader een »rust zacht* had toe geroepen, nam ds. Wiersma het woord na mens de Nederduitsch Hervormde gemeente van Amsterdam in wier kroniek de naam Ten Kate eene afzonderlijke plaats inneemt. Duizenden heeft hij zóó grooten als klei nen zóó rijken als armen vrijgemaakt en gezegend door zijn woord. Het geheim van de bezieling, die van hem uitging was, dat hij met de macht van zijn woord het christelijk geloofsleven teekende als een dichter! Een groot man heeft eens gezegd »ik wil niet geestelijk pompeus sterven, maar op mijn kamer onder vrienden. Eu dan moet het zijn of iemand aan de kauier tikt en mij roept om hem te volgen.Zoo heeft ook Ten Kate willen sterven. De laatste maal, dat hij optrad om het evangelie te verkondigen, had hij tot tekst gekozen »De meester is daar. Hij roept u!« En Ten Kate is die roepstem in vrede gevolgd, ken nelijk gedreven door verlangen »naar de bron zelf van het levende water, dat nooit opdroogt.« Spreker eindigde met op plech- tigen toon uit te spreken: »De Heer heeft gegeven en hoe oneindig veel heeft Hij gegevenDe Heer heeft genomen en hoe oneindig veel heeft Hij genomen De naam des Heeren zij geloofdNa ds. Wiersma sprak ds. Lauiillard, die acht dagen gele den Ten Kate huldigde op zijn feest, en nu spreekt hij op zijn graf. Spreker doet dit met grooten weemoed maar de taak is, waar men staat aan de groeve van een Ten Kate, niet zwaar. De naam Ten Kate opent van zelf het gemoed, en door dien naam te noemen is men reeds veelzeggend en welsprekend. Die Ten Kate zegt, zegt zanger, apostel, profeet, evangeliebode. Die Ten Kate zegt, zegt goed hartig vriend, trouw broeder, liefhebbend vader. Spreker eindigde met een gedicht waarin er op gezinspeeld wordt hoe Ten Kate kort na zijn feest stierf op het feest van zijnen Heer om dit feest als zijn feest mee te vieren. De jongste zoon dankte de aanwezigen, onder wie ook de burgemeester van Am sterdam werd opgemerkt, voor de betoonde belangstelling. Velen plukten bij het heen gaan een takje van de talrijke kransen waarmede de lijkkist, die door de leden van den kerkeraad gedragen werd, bedekt was. Door eenige belangstellenden hier te lande zullen naar de Internationale tentoonstelling te Buenos-Ayres gezonden worden 12 in- landsche paarden, nl. 3 hengsten en 3 mer- riën beneden de drie jaar en 3 hengsten en 3 merriën boven de drie jaar oud. Met den aankoop en de verzending, in Februari, zijn belast de heerenH. F. Bultman te Haarlemmermeer en P. A. Pauwen te Pan- nerden. Bp een veehouder te Maastricht zijn in ééne week honderd varkens gestorven ten gevolge van het gebruik van zoutzuur, dat als voorbehoedmiddel tegen de vlekziekte was aangewend en later bleek 450 mG. arsenik per K.G. te bevatten. Naar men verneemt, zullen, alvorens tot afbraak van Tim' ^n**ar>A rMo7nTH tt R .tl rdnij w erg'. i?i, do eui eigenaar j-g ••••ié on he' a .a i' -f i ge j i' iu erko >pen. De Londensehe correspondent van de »N. R. Ut.« meldt, dat door de te New- York aa: gekomen transatlantische stoom- booteu ber cht o' geven wordt van verschrik kelijk stormweder, dat zij op den overtocht ondervonden hebben. Daaronder was ook het stoomschip Amsterdamc van de Ned. Am. Stoomv. Mij., waarvan de gezagvoerder rapporteert, dat hij sedert zijn vertrek uit IJmuiden aanhoudend slecht weder door stond. Iu den nacht van den 14n December ging de storm over in een orkaan en werd, tengevolge der magnetische storiog, het kompas onbruikbaar. Sint Elmusvu»*en wer den over de geheele leugte van het schip gezien. Tengevolge der overkomende stort zeeën werden de vuren uitgedoofd, zoodat de machine stilstond. Ten einde minder last te hebben vau de zeeën, werden met goed gevolg vaten olie op de golven uitgestort, maar het slingeren der lading was oorzaak, dat verscheidene verf- en olievaten berstten, waardoor vele zijden en fluweelen goederen beschadigd werden. (Het stoomschip ^Amsterdam* is den 7n dezer van IJmuiden vertrokken en den 23n te New-York aangekomen.) Een stier en drie koeien te Abbekerke aangekocht en van daar naar de Transvaal verzonden, zijn goed en wel te Pretoria aan gekomen. Zij hadden hier te lande per stuk f300 gekost, dus f1200, en kwamen te Pretoria met de onkosten op bijna f2900 te staan. Door de Rotterdamsche afdeeling der werk liedenvereniging, wordt in de Houtlaan, gelegen nabij de Boompjes en de kaden, een wachtlokaal opgericht voor werklieden. Al daar zullen ook ververschingen verkrijgbaar gesteld worden, zooals koffie, bier, brood enz. Zij, die zich met de exploitatie van dit lokaal willen belasten, worden verzocht zich aan te melden. Te Haarlemmermeer, Sloten en omstre ken zijn 200 stuks vee opgekocht, die naar Zuid-Amerika zullen worden vervoerd. Het hoofdbestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw en veeteelt heeft zich bij adres gewend tot den Minister van Binnenl. Zaken, met verzoek, te willen be vorderen, dat van Regeeringswege proeven worden genomen met inenting op uitge breide schaal tegen de besmettelijke varkens ziekte in een door de varkensziekte meest bezocht deel der provincie. Het is eene her haling van een gelijk, in het voorjaar van 1888, gedaan verzoek, waarop toen door den vorigen Minister werd geantwoord, dat er geen termen waren gevonden, om aan het verzoek te voldoen. Vanwege eenige afdee- lingen der Maatschappij en door particu lieren waren daarop eenige inentingsproe- ven genomen, waarmede hier en daar goede resultaten werden verkregen. Wat de andere proeven aangaat, is het hoofdbestuur vau gevoelen, dat bet niet slagen daarvan het gevolg was van of minder goede wijze, waarop zij werden verricht, of minder goede inentingsstof, daar het vaststaat dat de stof, die uit het instituut van prof. Pasteur te Parijs wordt getrokken, niet kan duren en spoedig haar heilzame werking verliest. Het hoofdbestuur houdt zich intusscheu vast overtuigd, dat, geschiedt de inenting goed, de ziekte tegengegaan, zooal niet geheel voorkomen kan worden waardoor duizenden exemplaren, die anders jaarlijks door de ziekte zouden worden weggerukt, kunnen worden behouden; en voorts, dat de inen ting slechts met voldoenden waarborg kan geschieden, indien zij wordt verricht van Regeeringswege, door harerzijds aaagestelde bekwame ambtenaren. Het éénjarig kind van den boer Z. te Nieuwleusen bekwam vóór eenige dagen, door kokend water, zoodanige brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. - Te Vreeland werd een 10-jarig meisje dat bjj den molenaar een boodschap moest doen, door een wiek getroffen. Beide dijbeenen werden haar gebroken. - Aan de sluis te Zeeberg (Arnst.) werd Zaterdag den geheelen morgen gedregd naar een man, die daar te water was geraakt. Men vond het lijk niet. - Een polderwerker, werkzaam aan de batterijen te Beemster, is tnsschen twee met zand geladen karren beklemd geraakt en inwendig zwaar gekneusd. Zijn toestand is niet zonder gevaar. - Te Sneek is een jongen van ongeveer 12 jaren onder een tram geraakt, niet. het gevolg dat zijn eene been verbrijzeld werd. Het been is afgezet tot boven 4e knie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2