Bemesting van wei- en lrooil ancien. "Toen 'iet hoofd van den romp gescheiden was, rolde het van bet schavot, waarop een hond toeschoot om het weg te sleepen; he kostte veel moeite het beest te verjagen Het hoofd werd daarna op een staak geze en door verschillende provinciën rondge dragende romp werd in het water geworpen De werkstaking der mijnwerkers iu het Zuiden van België breidt zich steeds nit. het aantal der werkstakers is reeds gestegen tot 20.000; hoewel velen het zeer bard hebben in den strengen winter, weigeren zij toch zeer beslist den arbeid te hervatten, indien han eischen niet worden ingewilligd De gouverneur van Henegouwen is te Charleroi geweest en heeft getracht een schikking tnsschen werkgevers en werksta kers tot stand te brengen. De gouverneur begaf zich met den burgemeester tot de directie der vereeniging van mijneigenaars en vroeg hen, wat zij wilden toestaanhet antwoord luidde: >De loonsverhooging, die de mijnwerkers eischen, zyn wij bereid ter stond toe te staan, maar het is ons onmo gelijk den werkdag van 11 tot 9 uur te beperken, omdat de directies der mijnen dan niet in staat zijn zooveel kolen te leveren, als waartoe zij zich hebben verbonden.* Intusschen blijven de werklieden volkomen rastig. Zij houden overal bijeenkomsten, maar gaven nergens tot rustverstoring aan leiding. Toch nam de Regeering voorzorgs maatregelen het garnizoen van Antwerpen is in de kazernen geconsigneerd en staat gereed om elk oogenblik op het eerste op- ontbod te kunnen uittrekken. Aan het station staan den geheelen dag door twee leege treinen onder stoom, zoodat de soldaten, zoo dit noodig mocht zijn, in zeer korten tijd kunnen vervoerd worden. Het gebrek aan steenkolen neemt steeds toe. De Regeering liet te Charleroi de on middellijke levering aanbesteden van 30.000 tonnen kolen, maar er werd geen enkel bod gedaan. Deze steenkolen waren bestemd voor de Staatsspoorwegen, die in groote verlegen heid beginnen te geraken. In aanplakbiljetten te Mons werden de werklieden aangemaand op 15 pCt. loons verhooging, met een minimum van 4 fr. 50 per dag en 9 uren werktijd aan te dringen. Het Paleis des Konings te Laeken is op 1 dezer door brand vernield. AI de kost bare verzamelingen zijn verloren. De kamers van de Koning zijn behouden. Prinses Clé mentine is met moeite gered. Men geloofde eerst, dat de gouvernante der Prinses in de vlammen omgekomen was. Persoonlijke on gelukken zijn niet te betreuren. De brand wordt toegeschreven aan bet gebrekkige van de calorifère van de officierszaal in het pa viljoen rechts. De schade is ontzettend. Alle spuitgasten uit Brussel en de voorsteden zijn ter plaatse van bet ongeluk en blijven water geven. In geheel Rusland heerscht zoel weder, zonder dat eenige sneeuw valt; te Archangel wijst de thermometer 45 gr. Fahrenheit. Het sterftecijfer is overal zeer groot. Geweldige stormen hebben in het noor den der Vereenigde Staten veel schade aan gericht. Tal vua gebouwen zijn verwoest en in New-York, Pennsylvunië en Ohio hebben 6 menscben het leven verloren. J.l. Zondag ochtend heeft bij Towardpoint, een paar mijlen van Greenock, eene aan varing plaats gehad tnsschen de »Oviugton«, van Glasgow naar Hamburg, en Queen Victoria,van Antwerpen naar Glasgow. Eerstgenoemd schip zonk binnen 3 minuten na de aanvaring, terwijl zes der opvarenden het leven verloren. De »Queen Victoria« leed slechts geringe schade. Naar hetgeen men uit de kringen van het Portugeesch gezantschap verneemt, komt er in het geschil tusschen Engeland en Por tugal in zoover meer licht, dat men op betere gronden den vermoedelijken loop der zaak kan te gemoet zien. Portugal was niet ongeneigd tot eene scheidsrechterlijke be slissing, of tot het bijeenroepen eener con ferentie van mogendheden, maar Engeland wilde en wil nog niets daarvan hooren. Het laat zich nu aanzien, dat er na eenigen tijd door de beide regeeringen eene commissie zal worden benoemd, om eene grensregeling voor de Afrikaansche landstreken te ont werpen en langs dien weg het geschil te vereffenen. Stanley heeft een eisch van 10.000 pd. st. schadevergoeding ingesteld tegen Tippoo Tib, wegens misbruik van vertrouwen en overtreding van het contract, waardoor de expeditie aanzienlijk schade leed. Bij de be handeling der zaak, die reeds begonnen is, verklaarden de getuigen, dat Tippoo Tib's neef, Sali-u Molmuied, de inlanders, die trachtten Stanley expeditie van levensmid delen ie voorzien, met den dood strafte en de Zauzibaristen verhinderde met de mannen, die han ondersteuning brachten, in aanra king te komtn. Het bleek, dat Tippoo lib zijn coniraeht bad verbroken met het doel in het bezit van den voorraad van Stanley te komen. De bloedige botsingen tusschen negers en blanken nemen in de Zuidelijke staten toe, vooral in Zuid-Karolina. Verscheidene blanke inwoners van Barnwell werden oogen schijn - lijk zonder aanleiding verraderlijk door de zwarten vermoord. Zes zwarten spanden sa men om zekeren hooggescbatten burger met name Martin te dooden. Zij werden na den moord gearresteerd en hun boevenstuk ver gramde de blanken dermate, dat zij den jerker openbraken, de gevangenen er uit malden en acht negers lynchten; daarna vaar digden de blanken een manifest uit, waarin zij al de moorden op blanken opsomden, ten einde hunne daad te rechtvaardigen. De gou verneur zond troepen, om verdere uitspattin gen van den rassenhaat tegen te gaan. Een geneesheer te Parijs beveelt aan, on middellijk den geneesheer te doen ontbieden zoodra men hoofdpijn en pijn in den rug de eerste griepkenteekenen gevoelt. Een mrgeermiddel, een dosis kinine of aullpyrioe, zal de griep spoedig overwinnen. Maar de zieke moet te huis iu eene warme kamer blij- alleen warme dranken nemen en in geen ven, geval buitenlucht inademen. De ziekte maakt rem zeer zwak en er zijn eenige dagen noo- ig voor hij geheel hersteld is. Te veel van het goede schaadt. Te Weenen zijn niet minder dan 17 sterfgevallen veroor zaakt door overmatig gebruik van pyrine, waardoor hartstilstand werd veroorzaakt. De verkoop is er nu alleen tegen vertoon van doctorsbewijs toegestaan. Ook te Berlijn is een aantal menschen aan de griep overleden. Félix Dahn ligt gevaar lijk ziek aan longontsteking ook een ge volg van griep. De echtgenoote van dezen beroemden letterkundige ligt ziek aan de influenza. In Rusland vertoont de griep zich nu voor de tweede maal. Te Odessa beeft zich een aanval, veel heviger dan de eerste, voorge daan. In de laatste twee weken steeg het sterftecijfer van 30 tot 39 per duizend. Naar gezegd wordt, lijden thans 100,000 personen of omstreeks 1/3 der inwoners van Odessa aan griep. Kopenhagen telde in de afgeloopen week omstreeks 6000 gevallen. Te New-York en andere steden in Amerika hoort men voortdurend meer van de zonder linge ziekte sprekenze is van goedaardigen aard, maar honderden worden aangetast. De heer Ingalls, lid van den Senaat, beeft griep. Behalve de griep hebben zich te Konstan- tinopel een groot aantal gevallen van diph- teritis en roodvonk voorgedaan. Op den Chesapeake and Ohio spoorweg heeft een ongeluk plaats gehad. Van een personentrein, die zich met groote snelheid naar het westen bewoog, verliet een gedeelte bij White Sulphur Springs het spoor, ten gevolge van het breken van een as. Vijf reizigers en evenveel beambten werden ge dood en tien gewond. Het Berliner Tageblatt beeft een telegram uit Zanzibar ontvangen, meldende dat de expeditie van Peters niet vermoord, maar zich op marsch bevindt tusschen het Kenia- gebergte en het meer Baringo. In Witu was alles rustig. heftioe O In de Grieksche Kamer hebben tooneelen plaats gehad wegens de jongste maatregelen der Porte tegenover Creta en de weigering der regeering om daartegen op te komen. De oppositie heeft zelfs ge poogd den minister Tricoupis van de tribune te dringen en het is daarbij tot handtaste lijkheden gekomen. Hoogstwaarschijnlijk zal de Grieksche regeering in eene nota aan de mogend heden het onvoldoende aantoonen der zoo genaamde »hervormingen,« door de Porte aan Creta bewilligd. Het bestuur van den post- en telegraaf dienst te Parijs heeft bekend gemaakt, dat een vijfde der brievenbestellers afwezig is als aangetast door de influenza. Zooveel mogelijk is nu in dat gemis voorzien door hulp-brievenbestellers, maar hun getal is bij lange niet toereikend, vooral in dezen tijd van het jaar, nu het aantal bestellingen vervijfvoudigd is. Bij den brand eener school in Oost-Londen zyn 26 kinderen omgekomen. JPlo atseiy Is Nieuwe. HEUSDEN, 3 Januari. Onder de verschuilende gemeenten kan Heusden zich gelukkig achten, wat de al- gemeene gozondheidstoastand betreft. In bet jaar 1889 stierven alhier, met- eene be volking van 2000 personen, slechts 54 per sonen dos nog geen 3 perceut. BAARDWIJK. Met ingang van 1 Ja nuari worden, zeer ten bate van den handel i i deze gemeente, de brieven voor deze ge meente, die niet den laatsten trein 's avonds te Wa.ilwyk aankomen, 's morgens daarop om half zeven af' ehaal-i en direct besteld. O Dinsdagmorgen had hier ten raad- huize de aanbesteding plaats van 't maken van een tweede beschot in de openbare school. Laagste inschrijver was W. Schoep alhier voor f 234; hoogste G. van Huiten. f275. ZEVENHUIZEN. Den 2e Kerstdag worden de arme kinderen der zondagsschool onthaald op kleederen, gebreid door de on derwijzeressen der school. Vrijdag daaraan volgende werd dien leerlingen den too ver lantaarn vertoond, terwijl chocolade en broodjes de grage in ageu moesten restau- reeren. WAALWIJK. De oprichting vun een correspondentschap eerste klasse van de Nederl. bank in onze gemeente, kan den handel en de industrie van groot gemak zijn, door kostelooze verwisseling van bank papier tegen specie en omgekeerd. Verder kunnen beleeningen op effecten enz. door bemiddeling van het correspondentschap Waalwijk, op dezelfde voorwaarden worden geëffectueerd als bij de Ned. Bank en hare agentschappen, terwijl promessen, wissels en ander handelspapier, tijdelijke gemeente- leeningen enz., alhier betaalbaar gesteld, tegen bankdisconto bij de correspondenten aldaar worden gedisconteerd. - Voordurend zijn in onze gemeente veel zieken tengevolge van influenza, die echter tot dusverre een goedaardig karak ter houdt. DUSSEN, 2 Jan. Het jaar 1890 heefr, zich albier treurig ingesteld. Gisterenavond verliet E. V., een oppassend jongeling, ten circa 10 uur zijne woning, om te gaan zien waar zijne broeders bleven; toen hij onverhoeds werd overvallen en eene ver wonding aan een der slapen van 't hoofd ontving, zoodat hij in een gevaarvollen toestand verkeert. De dader, die bekend is, zou, naar men zegt, alleen uit overdreven baldadigheid gehandeld hebben, zonder eenige reden voor zijne wandaad te kun Den aanvoeren. Dat misbruik van sterken drank ook hierbij in bet spel is, valt zeker niet te verwon deren. GIESEN. In de vorige week werden hier des nachts bij zekere S. konijnen ge stolen. Een paar dagen later vond men de kleinere weer aanwezig, de groote natuur lijk niet; de inbrekers vonden bet gewis voordeeliger, dat de eigenaar ze groot bracht. WAARDHUIZEN. Toen de doodgra ver alhier in de vorige week het lijken huisje opende, om aanstalten te maken voor eene a.s. begrafenis, vond bij de begrafe nisbus opgebroken en bestolenaan de deur van bet huisje was geen inbraak te be speuren. In langen tijd was de bas niet gelicht geworden, zoodat er nog al wat in aan wezig kan zijn. PI. m. 40 centen bad men ér nog in achtergelaten. RAAMSDONK. 30 Dec. Zekere van V. koopman te Oosterhout, werd heden-middag door den herbergier H. B. alhier buiten ge worpen omdat hij in dronkenschap het den bezoekers lastig maakte. Van Y. kwam daarbij zoo onzacht met eenig voorwerp in aanraking dat hij een gapende wond aan het hoofd bekwam. Door bloedverlies moet zjjn toestand zeer ernstig zijn, althans hij kan niet worden vervoerd buiten keuuis. De maréchaussees zijn reeds ter plaatse om een onderzoek in te stellen. I uit de j letsel afkwamen, eenige uren later j natuurlijk dood en ar springen, zoc hit z, er zond 1 neemt van deze twee voedingstoffen hefc meest wrg, en meestal worden ze niet naar o: isct.t, het naar-, h;-;,. j «venighem in-i vmeiwater of roestsp^eie aai het jan 1 teruggegeven. Indien het gras land ge. n gebrek aan water lijdt door hooge-, en geen overlast van het water heeft door te lage ligging, dan kan de opbrengst soms, quau'itatief en qnalitatief, verbazend ver meerdei I worden door middel van thomas- phospliaatmeel en kaïnit (800 ko. phos- phaatmeel in het eerste jaar; de volgende Oinrienlcm cl. Met leedwezen vernemen wij, dat de heer Verniers van der Loeff, lil der Tweede Kamer, door een ernstige ongesteldheid is en is nog steeds TILBURG. Een buitengewoon treurig voorval heelt in onze stad veel indruk ge maakt. De dienstmeid uit het lokaal der koninklijke harmonie werd belast een ziek hondje naar elders over te brengeo. Onder weg geraakte van het speeksel, dat zich overvloedig bij* het dier afscheidde, een weinig in de wondjes van de banden der meid, die aan winterhanden leed. Hierdoor schijnt ernstige bloedvergiftiging te zijn ontstaan; wantin korten tijd zwollen beide handen zoozeer op, dat de geneesheer 't noodig oordeel er minslens eene van te doen afzetten, en waarschijnlijk ook de andere. WOUDRICHEM. De zalmvisscherij al hier werpt wegens de slechte vangst weinig voordeel af, hoewel de prijzen hoog blijven. In het begin Februari a.s. zal in de Herv. kerk albier, deu dag herdacht worden, waarop vóór 25 jaar het orgel werd ingewijd. De heer Apfel uit Gorincheui, die het orgel bij de inwijding bespeelde, zou dan ook weder als organist fungeeren. WERKENDAM. Beroepen naar de Ned. Ger. kerk (doleerende) alhier, D. Boonstra te Zwolle. GORINCHEM. Alhier bad VV. M. en v. B., beiden gezeten in eene met een hit bespan nen kar, het ongeluk dat de hit, bij het overrijden der brug bij Yan Mameren, schrikte eu nabij de sluis met de kar te water geraakte en onmiddelijk zonk. Ge lukkig konden de passagiers nog in tijds Volgens Veritas zijn in Nov. vergaan 110 zeilschepen (eeu Nederlandsch) en 11 vreemde stoomschepen. Waarom de heer C. Croll de betrekking van mederedacteur van Recht voor Allen* heeft nedergelegd, wordt verklaard door het volgende, dat aan het Handelsblad* werd medegedeeld Op het internationaal socialisten-congres te Parijs gehouden, heeft de heer Croll met de Italiaanscho afgevaardigden zich aange sloten bij de possibilisten of meer gematigden, en eene vijandige houding aangenomen te gen de Duitsche afgevaardigden Liebknecht en Bebel. Hij was namelijk van meening, dat de Duitsche sociaal-democraten te veel den baas over de anderen wilden spelen. Op den eersten Kerstdag werd te 's-Graven- hage het Nederlandsche socialistencongres gehouden. Daar werd o.a. de houding van den heer Croll sterk gelaakt, en men besloot haar niet goed te keuren, doch zich neder te leggen bij de besluiten op het Parijsche congres genomen. De heer Croll achtte het toen beter zijne taak als leider van de soci alisten neder te leggen. Volgens den regenmeter der Rijksland bouwschool bedroeg de gevallen regen iti 1889 749l/2 m.M. tegen 783 m.M. in 1888. aangetast, die hem waarschijnlijk zal ver plichten zich gedurende zeer geruiuien tijd jarefl miauer; daarbij 509 tot 700 ko. en Van alle werkzaamheden te ontbonden. °P veenweiden tot 1000 ko. kaïuit, een en ander per hectare). De qualitatieve ver betering van het gewas vloeit dan voort uit de krachtiger ontwikkeling van eenige beste grassoorten en van klavers, vogel- wikken en dergelijke. Langs dien weg wordt het booi rijker aan eiwit en, terwijl de slechte grassoorten door betere grassen en voedzame kruiden vervangen worden, ook rijker aan zachte en verteerbare cellulose. Heeft men goedkoopen stikstofmest bij de hand, 1>. v. gaswater, verdunde beer, aalt of gier, die niet elders nog nuttiger besteed kunnen worden, dan rijde men ze over de graslanderijenbepaald noodig is dit nochtbans niet, en het gaat daarom ook volstrekt niet aan wei- of hooiland met kostbaren handelsstikstofmest te voorzien, als chilisalpeter of amoniak: het is de be stemming der weilanden ook niet de stikstof op te teren, die van het bouwland en van de mestvaalt afkomstig is; iategendeel, hunne taak is stikstof aan de boerderij te leveren, siikstof welke zij uit de natuur hebben geput. De theorie der slikstofvergarende en stik- stofverbruikende cultuurgewassen is reeds van algemeene bekendheid, maar nergens kan men zich daarvan zoo duideljjk over tuigen als hier. Stel b. v. een slecht en schraal hooiland, vervuild met mos, sekgrassen, nardusen dergelijkehet wordt ter dege bemest met kaïnit en thomasphospbaatmeel, al spoedig ziet men de klavers en wikken op dat land vooruitkomen, die men er misschien sedert jaren nauwelijks meer had opgemerkt; nu groeien ze weelderig op, liggen als eene vacht op de weide en verdringen er de oor spronkelijke gemeene grassoorten, want deze kunnen het er zonder stikstofmest nooit ver brengen, terwijl de klavers en de wikken daar niet om vragen. Een paar jaren later kan men hier echter het begin van een ander verschijnsel waarnemen. Ook de gras sen maar nu betere soorten schijnen krachtiger te gaan groeien, en wordt blijk baar door de natuur gestreefd naar even wicht tusschen de g r a m i n a e n en de papilionacaeen, al bleven de eigen lijke grassen ook steeds verstoken van stik stofbemesting. Hebben zij soms van de klavers geleerd hoe de stikstof uit den damp kring geassimileerd kan worden Volstrekt nietzij hebben, om zich flink te ontwik kelen, even als voorheen stikstofmest noodig, maar juist die klavers en wikjes beginnen baar dit nu te leveren de klavers en wikplanten zijn niet slechts stikstof- en eiwitrijk in hare bovenaardsche deelen, in stengel en blad, in bloesem en zaad, maar ook in hare wortels, die voor en na weg sterven, door nieuwe onderaardsche deelen vervangen worden en naarmate zij vergaan letterlijk stikstofmest worden voor de gras sen: daardoor wordt het dan mogelijk dat een hectare hooiland 's jaars 80 tot 200 ko. st'kstojf aan de boerderij kan afleveren, zonder dat het noodig is dit te restitueeren het is zuivere en kostelooze aanwinst. Hoe zich na zulke kali- en phospbaatbe mes ting eerst de vlinderbloemige plunten ontwikke len en het oude schriele gras domineeren, en boe later een betere gr&^groei z'ch door de klavers begint been te werken, heeft men in Limburg reeds op verschillende plaatsen kunnen waa^ueuien, als eene zeer interessante proef op de Wagner'scbe theorie. Dezer dagen werd, zooals gemeld is, in een hofje in de Van der Duynstraat te 's-Hage, het lijkje gevonden vau een pas geboren kind waarop sporen van misdaad werden ontdekt. De vermoedelijke daderes is aangehouden en naar het huis van be- waring overgebracht. Op een der stoomschepen van de Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij, aan de Kat- teuburgerloods te Amsterdam, gebeurde dezer dagen een ongeluk, waarop eerst weinig gelet werd, doch dat ernstige gevolgen heeft gehad. Bij ongeluk kreeg de met het toezicht op de inlading belaste Rijksambte naar een slag met een spoorstaaf' in den nek, wat aanvankelijk wel veel pijn ver oorzaakte, doch korten tijd daarna niet meer gevoeld werd. Den volgenden dag echter gevoelde de ambtenaar zware hoofdpijn en binnen enkele uren was bij volslagen krank zinnig. De ongelukkige huisvader en oppassend ambtenaar moest gebonden naar het Bnitengasthuis vervoerd worden, en thans heeft men zich genoodzaakt gezien hem naar Meerenberg over te brengen. - Een paar Leidsche artilleristen hebben een burger aldaar ernstig mishandeld. Zij zijn in hechtenis. - Vijf jongens, die op de vijvers van Jeruzalem «(Krulingen) schaatsen reden, zijn door bet ijs gezakt en meer dood dan levend gered. - De »Thorbecke VII,die in bet A msterdamsche zeekanaal door aan varing gezonken was, is gelicht, leegge pompt en thans weer drijvende. Men lost de lading. Sedert Zondag 29 tot Dinsdag 31 Dee. is aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 3 zalmen van 24 tot 27 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,65 tot f2,00. 332e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 4e Klasse. Trekking van 31 Dec. Prijs van f25.000: no. 13959; f5000: no. 14331; f 1500: nos. 17914 en 18846 f1000: nos. 6813 en 19400; f400: nos. 2454, 8121, 17265 en 19618; f200: no. 10821; f 100nos. 3895, 7215, 12423, 12899, 18283 en 20243. 4e Klasse. Trekking van 2 Jan. Prijs van f1000: nos. 9811 en 12474; f 100: nos. 1209 en 7913. Prof. Wagner geeft in eene zijner laatste brochures eenige beschouwingen ten beste over grasbemestiug en over den invloed der hulpmeststoffen op de parallelle ont wikkeling van de grassen en vliuderbloemige planten, welke op de wei- en hooilanden voorkomen. Vooreerst wijst hij er op, dat het weiland vooral behoefte heeft aan kali- fa «eciaolf en. door J. J. L. ten Kale. Zou 't volgend jaar mijn laatste wezen? Ocb, dat het dan mijn beste zij! Heer! 'k zal met U den dood niet vreezen; Den sleutel van mijn graf hebt Gij, Wees, Heiland! mij van God gegeven, Het Licht, waar 't brekend oog op staart, Dan wordt mijn sterven een herleven, En 't uur mijns doods, mijn hemelvaart. Gedenk den dag van Gister! Herstel bij tijds 't herstelbre kwaad, Eer op uw schuldregister De vlek zich niet meer wisschen laat Gedenk den dag van Heden! Verdeel uw tijd, bepaal uw plicht, En dan met vaste schreden Uw loop naar 't ééne doel gericht! Gedenk den dag van Morgen! Want alles wat gij heden zaait, Schiet wortels in 't verborgen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2