iscng. De eerst aankomende was ditmaal .8 Te Rome is op Nieuwjaarsdag weer een aanslag, gepleegd, indien men er ten minste dien naam aan wil geven. Op het oogec- b!;k dat de Nieuwjaarsreceptie in het Quiri naal eindigde, wierp een man, die voor hel paleis stond, eene vierkante koperen doos niet eene brandende lont er aan op de straat. Een politieagent raapte de doos op en doofde de lont. De dader, een Siciliaan, Vita ge naamd, werd terstond ^gearresteerd. Hij beweerde, dat de doos slechts eene on schadelijke vloeistof bevatte. Uit het van overheidswege ingesteld schei kundig onderzoek blijkt, dat de man niet gelogen heeft. De vloeistof was eenvoudig petroleum, vermengd met sterk water en volgens het oordeel der deskundigen zou de bus onmogelijk vuur hebben kunnen vatten. Zij was zoo gemaakt, dat zij zelfs niet zou kunnen springen, ook al was zij met eene ontplofbare stof gevuld geweest. Bij eene huiszoeking in zyne nederige kamer zijn verscheidene manuscripten ge vonden met wijdloopige bespiegelingen. Een dezer geschriften draagt ten opschrift ^Psychologische verhandeling tot aanwijzing der oorzaken van de meeste ellenden der menschheid.« De grief, die Vita tegen den minister van onderwijs had, ontstond uit diens weigering om hem de middelen te ver schaffen tot uitgave van dat werk. In Hengler's Circus te Londen valt thans eene nieuwe sensatie te genietendie van zeeziek worden op het land. Zoogenaamde srégates mécaniques*, die 120 personen kun nen bevatten, bootsen de bewegingen na van een schip op de baren, met golvingen van 15 voet hoog. Ten einde de illusie der vol wassen kinderen, die in dit nieuwe speel goed tijdverdrijf zoeken, te verhoogen, zijn de hobbelende toestellen gestoffeerd met eenen denkbeeldigen kapitein op de brug en ge kostumeerde matrozen. Volgens de Daily News* wordt op Kreta weder hevig gevochten. Het aantal dooden is onbekend, maar zestien gewonden Turken zijn te Kanea biunengedragen. Volgens de Record,eene kerkelijke courant, heeft de geleerde Necomendra, aartsbisschop van Bryennios, eene belang rijke ontdekking gedaan in de Turksche bibliotheek te Damascus. Hij zou daar na melijk den oorsproukelijken tekst van het Nieuwe Testament gevonden hebben, ver moedelijk afkomstig uit de vierde eeuw, derhalve even oud als de vermaarde Codex Sinaiticus, waarop het ontdekte bandschrift gelijkt. Het is nog onzeker of de beide teksten geheel gelijkluidend zijn, dan wel of de te Damascus gevonden tekst volkomen zelfstan dig is. Uit Shanghai wordt aan de ^Standard* gemeld, dat naar aanleiding der herhaalde rooftochten, door de bewoners van het eiland Formosa gepleegd, de Chineesche landvoogd eene aanzienlijke gewapende macht naar het gebergte op het eiland gezonden heeft, waar de roovers hunne schuilhoeken hadden. In verscheidene ernstige gevechten bekwamen de troepen ongeveer honderd, de Formosauen ongeveer vierhonderd dooden. Dewijl de hoogbejaarde keizerin-weduwe Augusta sedert jaren ziekelijk is, wekt de influenza-aanval, waaraan zij thans lijdt, groote bezorgdheid, niettegenstaande het Maandag uitgegeven bulletin meldt, dat de krachten der hooge lijderes vooralsnog niet verminderd zijn. De koorts-temperatuur be reikte eene hoogte van 40°. Keizer Wilhelm is ijlings van de jacht teruggekeerd en heeft des nachts een bezoek aan het ziekbed zijner grootmoeder gebracht. Een nieuwe tocht dwars door Zuid-Afrika is volbracht door een Frausch reiziger, ka pitein Trivier, uitgezonden door het dagblad »La Gironde.« Anderhalf jaar geleden ver trok hij naar den Kongostaat. Hij voer de rivier op tot Stanley Falls en ging toen naar de streek der meren, zich aansluitend bij de handelskaravanen der Arabieren. Thans is hij behouden te Mozambique aan gekomen. Met belangstelling worden nadere berichten tegemoetgezien. Het dagblad van Frankfort bevat een schrijven uit Aden van 18 Dec., meldende dat* kapt. Rust, de laatst overgeblevene der expeditie van dr. Peters, daar is aange komen. Hij verhaalt hoe ontzettend de expe ditie heeft geleden; hy zelf had bij zijne inscheping te Lami geen schoenen, zyne klee- ren waren gescheurd, terwijl hy door koortsen was uitgeput. Slechts door van vermoeid heid achter te blijven, ontkwam hy aan een algemeene slachting. Op een halven dag- marsch afstands van het moordtoneel brachten inboorlingen hem daarvan bericht, terwijl ooggetuigen hem bezworen hebben, dat zij Ie lijken van dr. Peters en Tiedemann hadden gezienden eerste waren de urmen afge sneden, de laatste had drie werpspietsen in de borst. Het schip Tewkesbury» verongelukte in April 1.1. op de Carolina-eilanden. De ge zagvoerder, kapt. Goodman, arriveerde met eenige der schipbreukelingen den 16n Dec. te Portland en rapporreert, dat hij en zijn equipage ongeveer 7 maanden onder de wilden geleefd had en duizend mijlen iu de scheepsbooten en kano's hadden afge legd totdat zij Punope bereikteD, waar het schip sMorningstar* ben opnam en naar Honolulu bracht, vanwaar zij te Portland zijn aangekomen. De equipage dankte haar leven aaneen Engelschman, genaamd Charles Irons, die vier jaren e>p een eiland onder de wilden had geleefd en er zeven vrouwen op nahieldhij was eerste minister op de eilanden en gaf bevel, dat aan kapt. Good man en de schipbreukelingen geen leed mocht geschieden. In een kelder te Frankfort a/Main is dezer dagen een pak van 175 brieven uit Italië voor Nederland bestemd, die in 1584 waren afgezonden, teruggevonden. Wegens de bezwaren, aan de bestemming verbon den, heeft men ze maar in het postmu- seum te Frankfort een plaatsje gegeven. Bij het Deensche Folketing is een ontwerp ingekomen, strekkende tot het doen graven van een kanaal tusschen het Kattegat en de Noordzee. Twee Engelsche schepen, de »Orion« en de »Espoir,« hebben eene belangrijke proef gedaan ten opzichte van het gebruik van wolken tot verzending van licht-telegram- men. De »Espoir« zeilde van Singapore naar Honkong, en de Orion* bleef in de haven achter. Toen het eerste schip on geveer twintig uur gaans verwijderd was (een afstand als van Den Haag naar Arn hem), zond de Orionhem een telegram door sterk electrisch licht in den vorm van korter en langer schijnende straalbundels op de wolken te werpen. Het werd op de »Espoir« duidelijk waargenomen. De toepassing van deze vernuftige vin ding kan van groot gewicht zijn. De lich ten der vuurtorens zouden in bewolkte nachten verder zichtbaar kunnen zijn bij aanwezigheid van een toestel om de wolken te verlichten. Ook in oorlogstijd kan deze nieuwe telegraaf zonder draad groote diensten bewijzen, vooral bij belegeringen. Zij is wel het eenige gemeenschapsmiddel, dat de vijand onmogelijk kan belemmeren. Door kortere en langere verlichtingen kan men een alphabet samenstellen, gelijk aan dat van het Morse-telegraaftoestel. Dergelijke, maar toevallige verlichtingen der wolken, die bij de laatste groote manoeuvres der Engelsche vloot plaats hadden, schijnen door de bemanning van schepen, die zich in het kanaal bevonden, te zijn aangezien als van kosmischen oorsprong. Maandagnacht ongeveer half één verliet een viertal jongelieden een danszaal in de straat du Pavilion te Schaerbeek, om hun woning op te zoeken. Zij hadden vrij wel den prins gesproken en zingende wandelden zij verder. Daar kreeg een van hen een inval. Wacht, laat ons mijn hospita eens een serenade gaan brengen!* »Dat is een idee!* En de vier lustige jongelui wandelden arm in arm naar de rue Navez. Voor het bewuste huis gekomen, lieten zij dra de lucht weergalmen van hun serenade en be geleidden zij hun muziek met allerlei vreemde geluiden. »Een serenade alleen is niet mooi genoeg«, meende een der musici, wij zullen een beetje vuurwerk maken!* en een revolver uit den zak nemende gaf hij vuur. Een kreet, weer klonk een der vrienden zonk ineen op de straat, in den nek getroffen door den kogel. Herman, de schutter, ving zijn bloedenden vriend op in zijn armen. Vergiffenis*, smeekte hij, terwijl hy het bloed trachtte te stelpen. De gewonde werd zichtbaar zwakker; hij had nog jnist de kracht om te ant woorden: »Ik weet wel, dat het jou schuld niet is. Ik vergeef je!« Toen verloor hy het bewustzijn. In de meening, dat zijn vriend dood was, werd Herman door een woeste smart aan gegrepen. Hij nam nogmaals zijn revolver en voor de twee toeschouwers van dit drama het konden verhinderen, drukte hy den loop tegen do slapen, Irok af en met verbrijzelden schedel zonk hy naast zijn viend op de steenen. Voorbijgangers, die op de schoten kwa men toeloopen, brachten den doode en den onbewnsteu naar de naastbij zijnde politiepost. Dit ongeluk beeft iu Schaerbeek diepen in druk gemaakt. JPlajAtselijlr IVieuw HEUSDEN, 7 Januari. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand December ingelegd f 2268.25, terugbetaald f 1921.45. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 814. LANGSTRAAT. De aflevering van hooi houdt langzaam aan, zonder noemens waardige prijsverandering. ofschoon de markt meer tot daling dan tot rijzen overhe't. Voor de le qual. wordt f 10, voor de af wijkende soort f 8 a 9 en voor schraal hooi f5 a li betaaldstroo voor dadelijke be hoefte f 8,50 a 9.alles per 500 Kg. HAARSTEEG. In den avond van 1 Januari 1.1. vond de veldwachter dezer ge meente iemand, zekere N. E. alhier, in verre gaande staat van dronkenschap op den weg liggen, die hem, niet behulp van andere per sonen huiswaarts bracht. Reeds den daarop- volgenden morgen was dezelfde persoon overleden, naar men meende ten gevolge eener beroerte. Weldra vernam men ook, dat de over ledene den vorigen avond ruzie zou gehad hebben en daarbij mishandeld zijn geworden. Door den commandant der maréchaussées te Heusden is, naar men ons mededeelt, hieromtrent een nauwkeurig onderzoek in gesteld. De overledene zou een onaangenaam, twistziek karakter hebben gehad, wanneer hij eenmaal beschonken waszoodat het verhaal, van de plaats gehad hebbende ruzie, niet onwaarschijnlijk klinkt. 5 Jan. In aansluiting op ons boven staand bericht, arriveerde gisteren alhier den heer Officier van Justitie, met den beer Rechter Commissaris en den Commandant de Marécbaussée te Heusden, ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den dood van N. Eekelsdaartoe bij gestaan door twee Doctoren uit Heusden. Het resultaat hiervan schijnt geweest te zijn, dat een jongeling van 21 jaren, ge naamd P. d. G., nog denzelfden avond naar het huis van arrest te 's-Bosch is overge bracht, beschuldigd van E. op Nieuwjaars dag moedwillig teyen den grond te hebben gegooid., waardoor deze zoozeer inwendig aan het hoofd zou zijn 'gewond, dat hierop de dood gevolgd is. Het geheele voorval heeft hier bij de in woners een treurigen indruk gemaakt. WOUD RICH EM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Dec. ingelegd f 910,44, terugbetaald f 780.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 572. Gedurende het jaar R89 werd ingelegd f23480,15, terugbetaald f 17011,48, ter wijl 63 boekjes werden uitgegeven. DALEM. In do laatste dagen worden in deze streken verscheidene schepen gelost met riet van de buitengorzen. Voor het matriet, dat buitengewoon mooi is, wordt met graagte 25 a 30 gulden per honderd bos gemaakt. Veel wordt van dit product per spoor naar het buitenland verzonden. - - Ongeveer 3.40 II.A. bouw- en wei land, liggende in den polder Dalem, werden tot hiertoe door den eigenaar J. E. te Go- rinchem uit de hand verpacht voor f 225 's jaars. Thans heeft hij de helft daarvan, zijnde het bouwland, publiek doen verpach ten in zes perceelen, voor den tijd van vier jaren, en bracht dit f434 per jaar op. Ir5 ixni e ju 1ri 1 Bij de te Amsterdam begonnen ijswed- strijden van wege de Sportclub zijn, na een zeer warmen strijd op de 1j2 mijl baan de prijzen behaald als volgt: Pander, gouden medaille, A. Narseng uit Helsingfors zil veren medaille, A. von Panschin uit Peters burg le bronzen medaille en E. Godager uit Helsingfors 2e bronzen medaille. De overwinning in dezen wedstrijd was dus voor den Nederlander, die stormachtig werd toegejuicht. Den volgenden dag was de uitslag van den schaatsen wedstrijd als volgt: Getal mede dingers 6 (Tebbutt, Ahrendt, Narseng, Pan der, Houtman en G. Jurrjens); baanlengte 1 mijl. De prijs^een gouden medaille, werd weder behaald door Pander, die den rit maakte in 3 minuten en 6 sec; zilveren medaille door Narseng in 3 m. 7 s.; de eerste bronzen medaille door Jurrjens in 3 m. 15 8.; de tweede bronzen medaille door Houtman in 3 m. 20 s. By d^n wedstrijd over eene baanlengte van 2 mijlen waren mededingers Tebbutt, Arends, Jurrjens, Houtman, Pander en Nar- Narseng, die de baan aflegde in 0 m. 25 s.; i de tweede was Pander in 6 m. 332/5 s.; de derde Jurrjens in 6 m. 53 s.; de vierde Houtman iu 7 ui. 9 s. Als vervolg hierop meldt men aen de »N. Rott. Ct.« van 5 Januari: De internationale wedstrijden op schaat sen, om het meesterschap der wereld, uitge schreven door den Nederlandschen Schaatsen- rijdersbond en de Amsterdamsche Sportclub, zijn heden geëindigd met den laatsten kamp strijd op eeLe baan van 5 mijlen of 5000 M., bijna een uur guans (5555 M.) De dooi, die gisteren nacht reeds was in gevallen, en steeds voortduurde, ging heden ochtend in een zachten regen over, cn of schoon de baan reeds veel geleden had en voor de lange tribune reeds lange scheuren vertoonde, wenschten de beide besturen, in overleg met de mededingers, dezen laatsten der vier wedstrijden toch te doen doorgaan, om lat onze landgenoot, de heer Pander uit Haarlem, zulk eene schoone kans had, om den grooten zilveren beker, ter waarde van f 800 te winnen. Het reglement toch voor deze wedstrij den hield o. a. de bepaling in, dat hij, die in drie van de vier kampstrijden (onver schillig welke) overwinnaar bleef, den fraaien beker zou verkrijgen. Het bestuur was dus niet weinig teleur gesteld, toen het heden ochtend te 9 uren van den heer Pander het bericht ontving, dat hij heden niet zou mederijden, aange zien de baan hem gisteren reeds niet meer geschikt toescheen om daarop snel te kun nen voortkomen. Vier kampioenen trotseerden alle bezwa ren, door den dooi hun in den weg ge legd. Het waren Ahrendt uit Hamburg, Norseng uit Helsingfors, en onze landge- nooten Kampers en G. Jurrjens, die twee aan twee rijdende de baan aflegdenAhrendt iu 19.382/s minuten, Kampers in 20,46; Jurrjens in 18,332/_ en Norseng in 16.482/5 minuten. Zoodat Norseng de voor dezen wedstrijd uitgeloofde gouden medaille be haalde en Jurrjens de zilveren. Aan Norseng, die de eerstaan komende was op de 2 en 5 mijls banen, moet dus het wereldmeesterschap op de lange banen, aan Pander, die de 1/2 en een mijls banen het snelst afreed, het meesterschap op de korte baan worden toegekend. De zilveren cup zal voor latere wedstrij den worden gereserveerd. De wedstrijden waren alle goed geregeld en liepen in de beste orde af. van goederen enz. moet beperken uitsluitend- 's, tot de bestel kantoren A? n hot cen raal-. starion wordeu voorloupig geeu bestelgoe- deren aangenomen.* Op de scholen te Amsterdam is na de Iverstvacantie het getal aanwezige leerling door de heerschende ziekte aanmerkelijk ai* genomen. Op de Frederikschool ontbraker^ op een dag 66 van de 185 kinderen. Aan een der bankinstellingen aldaar zyn^pi van de 50 bedienden 17 ongesteld, op eene»'"" zetterij uioes'en 22 werklieden wegblijven^7'" en in een groot manufacturenmagazyn zijn 12 van de 23 bedienden bedlegerig. Tengevolge van de werkstakingen in o r> o België en de daardoor veroorzaakte sehaarseh- te van steenkolen is men in de aardewerk fabriek der firma P. Regout Co. te Maas tricht begonnen met ongeveer 2000 werk lieden slechts s/4 dag te laten arbeiden. Blijkens bet jaarboekje ten dienste der Ned. geref. kerken bedraagt het aantal dezer kerken thans 257, Groningen 7, Friesland 62. Drente 3, Overijsel 13, Gelderland 32, Utrecht 26, Noord-Holland 28, Zuid-Holland 62, Zeeland 16 en Noord-brabant 8. Het aantal predikanten bedraagt 97, waaronder een emeritus, welke opnieuw dienst doet, en de beide hoogleeraren der Vrije Universiteit dr. A. Kuyper en dr. F. L. Rutgers. In de vacante gemeenten zijn 72 oefenaars werkzaam. De grootste gemeenten zijn te Amster dam, Rotterdam en Utrecht, respectievelijk met 6, 4 en 2 predikanten. Gezegende huwelijken. Onder Maasland woont een landbouwer die dezer dagen aan gifte deed van de geboorte van zijn 19e kind, 15 zijn er nog in leven. Op 10 minuten af- stands woont iemand, die 27 kinderen heeft gehad, waarvan er nog 19 aanwezig waren. Uit Enkhuizen meldt men dat de Zuider zee vol dryfijs is. De stoombootdiensten zijn gestaakt, met uitzondering van den veer dienst tusschen Enkhuizen en Stavoren. De griep begint zich thans ook onder het personeel van het postkantoor te Am sterdam te vertoonen. De directeur was door gebrek aan ambtenaren verplicht, buiten de militairen, die met het oog op de nieuw- jaarsdrukte hulp verleenen, nog vijf onder officieren van het garnizoen aan te vragen. Aan dit verzoek is onmiddellijk voldaan. Wegens de vele ziektegevallen onder het personeel, werden Maandag te Amsterdam drie bijkantoren van de rijkstelegraaf tijde lijk gesloten. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft bekend gemaakt, dat zij, »tengevolge van het groot aantal zieken onder het spoor wegpersoneel den diepst voor het aannemen Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Meer dan de helft der bevolking van Uitwellingerga. 1 zul binnenkort voor den strafrechter eerschij- nen, gedagvaard wegens baldadigheden, ge- pleegd. tegenover eene Rotterdamsche stoom boot, die zich een doortocht baande door het ijs. Sedert Woenslag 1 lot Vrijdag 3 Jan. is aan de vi.schmarkt te Gorinchem afge slagen 2 zalmen van 17 tot 35 halve kilo's, prijs per half kilo f 2,16 tot f2,42. Bij Maarssen is Donderdag, toen de per sonentrein no. 14 van Utrecht naar Am sterdam voorbijreed, door een toeval de postpaal, waarmede de postzakken aan den trein worden gehaakt, gebroken, waardoor een portier en een penant van een Duitschen wagen werden verbrijzeld. De verschrikte reizigers stapten te Breukelen over. - Zekert N. E. te Hedikhuizen heeft zich op he nieuwjaarsfeest zóózeer aan jenever te buitel gegaan, dat hij aan de gevolgen is over leden. - De heer S., te Stadskanaal, dit te Wildervank van den tram viel, is aan de gevolgen overleden. - Eenige jongelui zakten op de gracht van den binnendijk te Monnikendam door het ijs. Er schoot van alle zijden hulp toe, maar weldra spar telden daardoor 13 personen iu 't water. Sommigen gelukte het zichzelf te helpen, de overigen werden met touwen, staken, ladders en vooral door schipper Winkel, die met zijn knecht, benevens de nachtwacht Meer man te water sprongen, gered. - Een soldaat te Hoorn geraakte bij het schaatsenrijden te water op een plek, die hem als onbe trouwbaar was ontraden. Hij werd als lijk opgehaald. - Nadat voor enkele dagen een knaap van 14 jaar te Osch door het ijs gezakt en verdronken was, had een jonge ling van 18 jaar het ongeluk zulk een hevigen val op het ijs te doen, dat hij ten gevolge van een hersenschudding overleed. - J. de Leeuw, oud 51 jaren, werkman op de werkplaats van de Holl. IJz. Spoorweg- Maatsch. te Haarlem, had het ongeluk met een der beenen onder een omvallenden wagen met steenkolen te geraken, tengevolge waar van dat lichaamsdeel werd gebroken. - By het afknotten van een wilgeboom had zekere P. Kooij to Wassenaar het ongeluk te vallen. Bijna onmiddellijk volgde de dood. - Bij een landbouwer te Rottum, ontving Oude jaarsavond een knecht een slag van een paard, tengevolge waarvan hij is overleden. - Een jongetje van 10 of 11 jaar is te Middel burg in de vest tusschen het Zand en de Seispoort, door het ijs gevallen en verdronken. De politie is er in geslaagd den persoon op te sporen, die in den nacht van 26 op 27 Dec. jl. te Bathmen (O.) getracht heeft een huis in brand te steken, gelegen in het midden van het dorp. Niet alleen heeft hij dit feit bekend, maar ook, dat hij nog drie andere branden heeft gesticht. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. - Te Horst is aangehouden de schoenmaker M. S., we gens het in den Nieuwjaarsnacht toebren gen van slagen en stooten aan een dienst- doenden maréchaussée en het van de trappen werpen van den sergeant divisie-commandant, waardoor dezen drie vingers gebroken zijn. - Te Helena veen is aan den weg het lijk van een manspersoon gevonden, die blijkbaar met het hoofd in het water was gehouden. Tevergeefs zoekt men den=dader van dezen moord. - Twee personen, verdacht van in het Circus Carré een vtdschen gulden in be taling te hebben gegeven, zijn in hechtenis genomen. Bij Helena veen heeft men het lijk van een man gevonden. Men denkt aan misdaad. - In de stoom meelfabriek van den heer J. te Zevenbergen is door baldadigen tot twee keer toe groote schade aan de machinerieën toegebracht. - Iu een melkschuit op het IJ drijvende is het lijk van een onbekenden man gevonden. - Ten huize van een be woner der Oldenbarneveldtstraat te Amster dam heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een kind van 21 maanden heeft daar, ter wijl de moeder even afwezig was, een kop heete bouillon leeggedronken en daardoor .7 M .M 4 1 .F

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2