Het kasteel te Laeken zal, op verlangen des Konings, weer worden opgebouwd pre cies zooals het was. De verbetering in den gezondheidstoe stand te Parijs blijft aanhouden. Het aantal sterfgevallen per dag is weer gedaald tot ruim driehonderd, maar toch zijn de zieken huizen nog vol patiënten. Dank zij der oprichting van eenige nood-ziekenhuizen, kunnen nu alle lijders, die zich aanmelden, worden opgenomen. De epidemie heeft tengevolge gehad het vertrek van het meerendeel der vreemdelin gen, die naar Parijs waren gekomen om er den winter door te brengen. Maandag b. v. waren er slechts 179 vreemdelingen aangekomen, terwijl er 512 zijn vertrokken. daten-geleiders wittebrood uit. Vroeger gaf hij aan eiken gevangene 10 kopeken mede, maar dit is thans verboden. Geen Woensdag gaat voorbij, dat de oude man daar niet is, met zijn grooten broodmand. Niemand weet, wat hem daar toe aanzet en waarschijnlijk zal de roman, die het leven van dezen weldoenden grijs aard omhult, wel nooit geschreven worden. JLUntselijli Nieuws. De jeugdige koning van Spanje is, vol gens loopende geruchten, gevaarlijk ziek, zoodat de doctoren alle hoop op beterschap moeten opgegeven hebben. Op Newfoundland zijn 130 gezinnen door de sneeuw ingesloten en stervende van gebrek. Men verzekert dat de schouwburgbrand te Zurich werd veroorzaakt door vreemde socialisten. Sedert Januari 1889 hebben niet minder dan 28 schouwburgbranden van beteekenis in de wereld plaats gehad. Omtrent de griep komen uit het buiten land nog verre van gunstige berichten. Vooral in Zuid-Duitschland blijft de toestand on gunstig. Te Weenen is het ergste geleden. Ook in Servië en Italië schijnt de ziekte haar toppunt te hebben bereikt, maar uit Madrid luiden de berichten nog niet zeer rooskleurig. Te Newyork gaat het evenmin goed. Het aantal sterfgevallen bedroeg daar in de vorige week 1200, terwijl het gewoonlijk in den zelfden tijd des jaars niet meer dan 800 bedraagt. Ook te Londen is het aantal patiënten betrekkelijk zeer groot. Alleen in Birmingham moeten omstreaks 50,000 menschen aan die ziekte lijdende zijn. Te Mannheim en te Mainz zijn op last der regeering al de scholen wegens de in fluenza gesloten. In het politie-district Wee nen blijven de gezamenlijke scholen tot 13 Januari gesloten. Volgens de laatste berichten neemt de ziekte over het algemeen op schrikbarende wijze toe. Eergisteren waren 2086 ambte naren bij de posterijen te Londen afwezig, door de influenza aangetastdaaronder waren 500 thelegraphisten. Het hospitaal van de garde te Londen is geheel gevuldook te Woolwich kunnen geen zieken meer wor den opgenomen. De sterfte was in de laatste week te Londen 28 per 1000 inwoners; 2371 sterfgevallen waren aangegeven, zijnde 423 meer dan 't gemiddeld getal in de laatste 10 jaren. Te Kopenhagen, waar de ziekte scheen te zjjn geweken, is ze op nieuw uitgebroken. Te Elbeuf wordt men met duisternis bedreigd, wjjl nog slechts drie gasstokers, door de inflenza gespaard, in de gasproductie kHnnen voorzien. In alle deelen van het Duitsche Rijk blijft de ziekte talrijke offers maken. Schier overal zijn de scholen gesloten. Hier en daar is 't ziektecijfer tot 10 en 15 pCt. der bevol king gestegen. Vooral te Mannheim, Aken en Neurenberg moet de ziekte hevig woeden in enkele plaatsen komen ook gevallen van dyphteritis en roodvonk er bij voor. Een volksmeeting te Ludwigshafen werd van overheidswege verboden, om de epidemie niet te voeden. Thans is ook te Rome de influenza in de kazernen en in de militaire school uitgebroken. Tot nog toe heeft deze ziekte een goedgunstig karakter. Hartverscheurende tooneelen zijn iedereen Woensdag aan het station te St. Petersburg te zien. Dan worden de bannelingen naar Siberië met den Nicolaï-spoorweg over Moskou naar de verzamelplaatsen gevoerd, waar de groote transporten worden samengesteld. Verleden Woensdag werden 208 bannelingen ver zonden. Een hoop schreiende vrouwen en grijsaards waren aan het station en maak ten den indruk, dien deze bende gladge schoren, in grijs linnen gekleede en met zware kettingen geboeide ongel uk kigen maakte, nog verschrikkelijker. Het was pijnljjk om te zien, hoe de vrouwen langs het perron den vertrekkenden trein naliepen, om nog eens de mannen en vaders te zien, die daar voor altijd van hen heengingen. En dat is eiken Woensdag weder het zelfde; en eiken Woensdag kan men daar het volgende, roerende tooneel waarnemen. Een grijsaard staat dan aan het station en deelt aan de bannelingen en aan de sol HEUSDEN, 10 Januari. Door ged. staten van Noord-Brabant zijn tot prov. veearts benoemdvoor het district Boksmeer de heer P. A. v. d. Munckhof; - voor Dinteloord Th. J. F. Kegelaarvoor Helmond A. Bierman; voor Heusden P. F. Michels; voor Capelle H. A. P. Brunt. EETHEN, 7 Jan. Heden nacht werden bij den heer M. S. veertien konijnen ge stolen. De dieven verbraken daartoe eene afsluiting, door het intrappen der deur. Er waren vijftien stuks, doch de kleinste liet men hem. Zou dit het nest-ei zijn? DUSSEN. Statistieke opgave van den loop der bevolking alhier, over het jaar 1889. M. V. Geboren in 1889 47 53 totaal 100. Ingekomen personen 87 91 178. Vermeerderd met 134 144 totaal 278. Overleden zijn 33 Vertrokken personen 46 Vermindert met 25 totaal 58. 82 128. 79 107 totaal 186. Alzoo vermeerderd 55 37 totaal 92. Bevolking 1 Jan. 89 1499 1376 2875. Totaal op 1 Jan.'90 1554 1413 2967. Getal huwelijken 20, allen tusschen jong- mans en jongedochters. Levenloosgeboorten 3 m. en 3 vr. tot. 6. WOUDRICHEM. Van 23 Dec. tot 5 Jan. werden op den afslag aangevoerd4 winteralmen, die voor f2.10 a 2.70 per half K.G. werden verkocht. 30 Dec. 1.1. werd A. Vink Azn., wegens jagen zonder acte en vergunning, door de maréchaussees op heeterdaad be trapt en bekeurd. WERKENDAM. In enkele dagen is het aantal zieken alhier belangrijk toegenomen. De aard der ziekte doet vermoeden, dat het bij velen de algemeen heerschende ziekte (influenza) is. DALEM, 8 Jan. Aan het hulpkantoor der posteryen alhier bedroeg het aantal in lagen in de rijkspostspaarbank over 1890, 88, tot een totaal bedrag van f831,75, terwjjl 9 terugbetalingen plaats hadden, tot een totaal van f 409,25. GORINCHEM. Dezer dagen is in het militair hospitaal opgenomen een kanonnier, die in bedenkelijken toestand verkeert, zoo als hy zelve verklaart, tengevolge van op de openbare straat op Zondagavond den 29 December in de Walsteeg, ondergane mishandeling van vier hem geheel onbekende personen. Ook binnen onze veste vertoont zich de influenza. Vooral in het garnizoen komen veel gevallen voor, doch gelukkig van geen ernstigen aard. Binnen een paar dagen zijn de lyders weder zoodanig hersteld dat zij zich nog alleen maar wat zwak gevoelen. Binnenland, De Eerste Kamer der Staten-Generaal is, tot hervatting harer werkzaamheden, opge roepen tegen Maandag 13 dezer, des avonds te 8Y2 ure. De overeenkomsten betreffende de over name van spoorwegen door het rijk zijn thans bij den Raad van State in overweging. Men deelt aan het »Vad.« mede, dat voor de leening der Witte Sociëteit te 's-Hage is ingeschreven voor f 101.353.096.000. Het bedrag der leening was slechts f 250.000. Welke de waarde is, die men aan de z.g. voorbehoedmiddelen kan hechten, moge blijken uit het volgende: Aan de voorzijde van een welbekend magazijn te Arnhem leest men: wegens ziekte gesloten*; aan de achterzijde wordt op een groot plakkaat een onfeilbaar middel tegen alle mogelijke ongesteldheden aangekondigd. Zooals men weet, zal bij de maskerade te Leiden in Juni a. s. worden voorgesteld »De intocht van Keizer Karei V, in 1546 binnen Nijmegen, ten einde als Hertog van Gelderland te worden gehuldigd. By de Leidsche studenten bestaat het voornemen, deze voorstelling te Nijmegen, waar de in tocht destijds in werkelijkheid plaats had, te herhalen. Met het oog daarop heeft zich thans aldaar een comité voor de ontvangst van de Leidsche studenten gevormd, waar van de heer Laging Tobias, oud civiel en militair gouverneur van Atjeh, voorzitter, en de heer Joost, kolonel-commandant van het 5de regiment infanterie, lid is. Tot even- tuëele dekking der kosten wil men een waarborgfonds uit bijdragen der ingezetenen bijeenbrengen. De boter wet heeft reeds nuttig gewerkt, in zoover vele verbruikers tot de ontnuch terende ervaring kw<unen, dat hun voor 1 Januari j.l. door »echte« boterboeren, in >eehte« boterpotjes, margarine voor natuur boter werd verkocht. Met bet onnoozelste gezicht ter wereld bracht de boer Maandag, zooals gewoonlijk, de boter, evenwel met de boodschap er bij, dat zij van dezelfde soort was als welke mevrouw altijd kreeg, maar dat met de nieuwe wet, die den boer zooveel geld had gekost, de boter voortaan gestempeld moest worden met het merk >margarine«. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld dat er in de gemeente Nieuwpoort dit jaar nie mand is om deel te nemen aan de loting. Door den heer S., wethouder der ge meente Sleeuwijk en De Werken, is zijn salaris, verbonden aan het wethouderschap, geschonken aan zestig kinderen der 2 open bare scholen, die minder dan 5 malen de school verzuimd hebben. Ieder kind krijgt een spaarbankboekje. Moge dat voorbeeld navolging vinden! Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat, in verband met herstellings werken aan de groote sluis te Terneuzcn, de scheepvaart door die sluis op het kanaal van Gent naar Terneuzen, te beginnen met 1 April, gedurende twee en veertig dagen zal zijn gestremd. Dezer dagen is gemeld dat de heer C. Croll niet langer als redacteur van Recht voor Allen werkzaam was. Het Hbl. deelde een en ander mede omtrent de reden welke daartoe zou hebben geleidverschil in den boezem der partij omtrent sommige punten. Recht voor Allen* schrijft dat dit geheele bericht van a tot z een verzinsel is. Croll is op zijn verzoek ontheven van het redac teurschap en heeft thans een andere betrek king aan het blad. Indertijd werd gemeld, dat een politie-agent te Monnikendam insurbordinatie tegen den burgemeester zou gepleegd hebben, en niet temin den volgenden dag zich in uniform zoude vertoond hebben, als ware er niets gebeurd. Thans vernemen wy dat bedoelde agent terstond na het voorgevallene uit den dienst is ontslagen, en zich den 16den dezer voor de arrondissements-rechtbank te Haar lem te verantwoorden heeft. In Breukelen doét zich het eigenaardig geval voor, dat men proces-verbaal heeft moeten opmaken tegen een bakkersknecht, die met de volkstelling niets te doen wilde hebben, zich beroepende op 2 Samuël 24 1, 10 en vervolgens. Daarin leest men dat David zijn volk willende tellen, hiervoor de blijken van Gods ongenoegen ondervond, in eene geduchte pest, waaraan van Dan tot Ber-Seba, zeventig duizend mannen stierven. Op David's boet vaardigheid werd evenwel de ziekte opge heven. David kocht daarop een dorsch vloer van Arauna den Jebuziet en bouwde aldaar den Heer een altaar. Zekere J. S., uit Assen, die bij een spoor wegongeluk in Amerika zijn beide beenen verloren heeft en den laatsten tijd op kunst- beenen liep, werd, op weg zijnde van Gro ningen naar Winsutn, vermoeid, ging op een stuk land zitten en ontdeed zich van zijn kunstbeenen. Door de hevige koude be vangen, was de man niet in staat die weder vast te gespen. Twee dagen en twee nachten heeft hij daar gelegen ter prooi van het ruwe weder, tot hij eindelijk Zaterdagmiddag door een postbode werd opgemerkt. Hy is toen door een landbouwer per as naar Groningen vervoerd, waar hij geheel ver stijfd in het Academisch ziekenhuis is op genomen. In het werkhuis te Hoorn zaten oude jaarsavond eenige verpleegden bij elkander om stroohulzen uiteen te halen, toen plot seling een hunner zich op een ander wierp met de woorden: »Jij zult ten minste met de volkstelling niet medegerekend worden.* Op hetzelfde oogenblik drong de man zijn slachtoffer een ijzeren priem in den buik. De gewonde bezweek na eenig lijden. Een onbeduidende twist moet tot deze daad de aanleiding zijn. Uit Hoofdplaat, in Zeeuwsch Vlaanderen, wordt het volgende aan de »Middelb. Ct.« geschreven Onder zeer ongunstige omstandigheden wordt de werkstaking der Raadsleden voor onze gemeente voortgezet by den aanvang van dit jaar. Een ingezetene is overleden zonder onder dokters behandeling te zijn geweest. Hij kan niet begraven worden, want daartoe is noodig de verklaring eens geneesheers, en de arts der gemeente voor één jaar aangesteld moet. opnieuw beëedigd worden tot lijkschouw enz. De lijkkist is voorloopig in het lijkenhuisje ge plaatst. De vroedvrouw der gemeente is niet 31 December ontheven van haar taak, ovei- eenkomstig de voorwaarden bij haar be noeming. Kaai- en zakgelden zijn wederom niet meer invorderbaar; de inning verviel met dien datum. »Intusschen is er in 1889 door de inge zetenen geen hoofdelijke omslag betaal I. Het kohier werd niet eens opgemaakt. Hoe het evenwel met den financiëelen toestand thans geschapen staat, is niet moeilijk te begrijpen. Wat evenwel nog erger is, een klein deel der bevolking is volstrekt niet ingenomen met de handelswijze der vroede mannen, en toch reikt de invloed van de heerschende partij zoover, dat de minder heid niet dan bedektelyk of »onder ons* haar af keurig durft uiten.* De autonomie der gemeenten is een schoon beginsel, maar waar zulke door slaande blijken worden gegeven, dat men de eischen voor zelfbestuur zoo schrome lijk miskent en niet begrijpt, is het toch plicht van het hooger gezag om tusschen beiden te komen. BEKENDMAKING. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusden. gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rege- :ing van het toezicht bij het oprichten ru.n inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten, dat op heden ter Gemeente- Secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kannen worden ingezien, Een verzoek met bijlagen van L. G. G. Verhoeven, om vergunning tot het oprichten eener fabriek van koffiestroop en peekoffie! in het pand gemerkt wijk O, no. 25, ka daster sectie A, no. 563, staande in de Potterstraat Dat op Dinsdag den 21 Januari 1890, des voormiddags ten 11 ure, in het Raad- huis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksche bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwa ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Sedert Zondag 5 tot Woensdag 8 Jan. is aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 2 zalmen van 21 tot 22 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,85 tot f 1,99. Ook te Rotterdam ondervinden verschil lende zaken groote storing ten gevolge van de griep. Op het telegraafkantoor ontbraken vele ambtenaren verder zijn vele postambte naren, politie-agenten, koetsiers en conduc teurs der tramweg-maatschappij door de ziekte aangetast. In het Rijks opvoedingsgesticht te Mont- foort lijden van de 95 geïnterneerden 48 aan de griep. Ook te Kampen doen zich vele gevallen voor van influenza. Verscheidene militairen van het instr.-bat. en vele kinderen uit het burgerweeshuis zijn er door aangetast. Te Maastricht zijn de broederscholen we gens de influenza gesloten. Op de openbare scholen aldaar is het aantal afwezige kin deren zeer groot. Te Naarden heerscht de influenza in die mate onder het garnizoen, dat het hospitaal geen lyders meer kan bergen en eeneder bomvrije kazernen tot tijdelijk ziekenverblijf is ingericht. Daar onder de ziekenoppassers ook influenza-lijders voorkomen, moet door infanteristen in hunnen dienst worden voor zien. Het rijks-militair hospitaal te Utrecht is zoo overbevolkt, dat er handen te kort komen voor de oppassing van alle lijders. Ter beschikking van den chef der inrichting zijn 15 geniesoldaten gesteld, om de noodige hulp te verlcenen. In het marine-hospitaal te Helder zijn 80 lijders aan griep opgenomen, en dage lijks komen er nog bij. Ook onder de adel borsten en militairen der landmacht komen vele gevallen voor. Bij den telegraafdienst te Amsterdam waren de meeste telegrafisten en een aantal be stellers ziek. Met hulp van elders gaat de dienst nog redelijk. Van Utrecht zijn de laatste militaire tele grafisten 2 korporaals en 4 geniesolda ten naar Amsterdam vertrokken om op het rijkstelegraafkantoor aldaar hulp te ver- leenen. Thans zijn aldaar 17 militaire tele grafisten werkzaam. Nog eenigen zouden ter beschikking kunnen gesteld geworden zijn, ware het niet, dat ook zij door de griep waren aangetast. De griep heeft zich in de laatste dagen te Breda aanmerkelijk uitgebreid. Het aan tal cadetten, aan die ziekte lijdende, is tot over de 100 gestegen, en in het militair hospitaal zijn er ruim 100 lijders bijgeko men. Ook onder de burgerij nemen de ge vallen dagelijks in groot aantal toe. Gelukkig heeft de ziekte tot hiertoe geen ernstig karakter. Burgerlijke Stand. Heusden, van 2 tot 9 Jan. Geboren: Cornelis Josephus, z. v. J. C. J. van Eggelen en C. M. KustersAnna Maria, d. v. G. L. van Laarhoven en J. A. van Oudheusden. Overleden: Pieter de Hart, 3 m. Aanbestedingen. Op 29 Jan. e.k. zal aan het min. van waterstaat te 's-Hage worden aanbesteed het maken van gebouwen en eenige andere werken op de stations Vlaardingen en Maas sluis voor het gedeelte Scbiedam-Maassluis van den spoorweg RotterdamHoek van Holland. (Begrootiug f 158,000.) Land- en Tuinbouw. Over eene proef met ingekuilde klaver voor veevoeder deelt men uit Dragster- Compagnie het volgende medeDe land bouwer O. Sijtsma heeft in het begin van October 1.1. eene partij klaver ingekuild en begon daarmee zijn vee in te voeren in het laatst van November. De klaver had toen een donkergroene kleur en verspreidde eene ondragelijken stank, ongeveer als die van^ eene leerlooijerskuip. De paarden sprongen j; eerst terug van den voederbak, maar toen zij de klaver geproefd hadden, werd zL| gretig door hen genoten. Ook de koeien eten er graag van en geven niet minder melk dan wanneer zij gevoederd worden met spurrie en rapen. Als middel om de dahlia geurig te maken, wordt aanbevolen de plant onderaan vaak met lauw water te besproeien. Men schrijft aan de »N. R. Ot.«: Het blijkt, dat het zoogenaamd uiteen gaan van den Bond van suiker fabrikanten, waarvan indertijd melding werd gemaakt, ten slotte misschien niet veel meer geweest is dan eene behendige manoeuvre om de tegenwerking der landbouwers af te leiden. Nu de tijd van contracteeren is aangebro ken, slaan dezelfde fabrikanten toch evenals vroeger de handen ineen om de markt der suikerbieten te dwingen. Nadat vijf-en-twintig hunner (in het ge heel zijn er slechts dertig) reeds enkele we ken geleden bij advertentie hebben bekend gemaakt, dat zij »in de streken aan de bovenrivieren* slechts tegen de gewont voorwaarden zullen contracteeren, en tegen een prijs van f 11 per 1000 kilo's peeën, hebben zij thans eene tweede adverten tie de wereld ingezonden, waarbij nader wordt medegedeeld, dat deze prijs »aan Mark® en Steenbergsche vliet« zal zijn f 12 per 1000 kilo's. Van verschil van prijs naar mate van het suikergehalte, van mededeeling van de soort van zaad of keuze door den landbou wer in andere geschilpunten, die aanleiding hebben gegeven tot van alle zijden als grondig erkende klachten der verbouwers, is dus geen sprake. De fabrikanten doen precies alsof er niets is voorgevallen, niets is besproken en ge schreven sterk als zij zich gevoelen door hunne aaneensluiting. En de landbouwers? het kan niet ontkend worden dat reeds velen hunner, lettende op de bevredigende resul taten van het vorige jaar, zich laten over halen de oude voorwaarden te aanvaarden. Voor hen, die reeds meer jaren gewoon waren bieten te verbouwen en dus weten, dat dit jaar slechts bij uitzondering zoo voordeelig was, zal geen waarschuwing meer helpen aan ben, die voor het eerst met deze cultuur zijn begonnen en zich gouden ber gen beloven, denkende dat het altijd of in f de meeste gevallen zal gaan als in 1889, zij nogmaals herinnerd, dat de indirecte na- deelen van de bietencultuur zich eerst later doen gevoelen, en dat de oogst andere jaren geregeld de helft of een derde minder is geweest. Bovendien moeten wij er op reke nen, dat de fabrikanten het in hun macht hebben de gewichts-opbrengst tot zekere hoogte te regelen, terwijl over het algemeen genomen wortels van geringe zwaarte voor dezen het meeste voordeel opleveren. Dit hangt af van de keuze van het zaad, en het lijdt geen twijfel of de fabrikanten zullen Heusden, den 7 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2