lensden i Altciia. oiiiiiièrwaaii Bj 1 m LEDIGGAK LböO. M 857. MÊL M Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Sm* -m (tpf -J VOO P. en de Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels GO ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor Frankrijk: Wester Co., 20 Rue Herold, Parijs. Binnenlandsche ADVERTENTIEN, waarvan de plaatsing driemaal wordt op gegeven, worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Bij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. We Werkeloosheid, luiheid, vadzigbeid, afkeer van nuttige en eerlijke bezigheden, 't zijn allen woorden van ongeveer dezelfde be- teekenis. We zouden er nog het Italiaan- sehe »far niente« of »dolce far niente« kunnen bijvoegen, ofschoon deze laatste woorden meer op het niets doen,« de lui heid en werkeloosheid der meer beschaafde en hoogere standen wordt toegepast. Opmerkelijk* zegt Laurillard sis de on verstoorbare kalmte, waarmee iemand die zoover in luiheid en traagheid gevorderd is, zich zeiven gelijk en zijn beginsel getrou w blijft. Ik denk aan dien jongen bedelaar, die de tot hem gerichte vermaning: »Je moest liever gaan werken beantwoordde met te zeggen»Ik vraag u om een paar centen maar niet om een les.« Zoo ook verhaalt ons Seneca, dat de Sybariet Min- dyrides, na een poos gekeken te hebben naar een man, die met een houweel hard aan 't werk was, zich van het venster ver wijderde, omdat de aanschouwing van zoo veel inspanning hem verschrikkelijk ver moeide. Menschen die geene andere zorg hebben dan om zonder arbeid de goederen te ver teeren die de voorzienigheid hun heeft ver schaft en over zich zeiven voldaan zijn, wanneer zij slechts de kunst bezitten om hunne uitgaven naar hunne inkomsten te regelen, zulke menschen zijn onnut voor de maatschappij, omdat zij niets nuttigs voor haar verlichten. De lediggang is tegenstrijdig met de plich ten van den mensch en met die van een burger of ingezetene, wiens roeping het is, om voor het een of ander bekwaam te zijn, en in 't bijzonder om zich ten aanzien van de maatschappij, waarvan hij een lid is, verdienstelijk te maken. Het is schandelijk te rusten, voordat men gewerkt heeft. De rust is eene vergelding die men moet verdiend hebben. Yolgens een Amerikaansch dagblad vond een grondbe zitter eeus twaalf zijner werklieden, midden in den arbeidstijd recht uit op den grond liggen. Die aanblik bracht hem tot het kluchtige zeggen: »Als ik wist wie van jelui de ergste luiaard was, dien gaf ik een dollar.* Oogenblikkelijk stonden elf hunner op, ieder voor zich aanspraak makende op deze premie. Maar de twaalfde bleef ge makkelijk liggen. Dus die had het gewon nen. En dit bleek nog duidelijker toen zijn heer hem den dollar aangaf, want toen ver roerde hij geen ander lichaamsdeel dan zijne tong, terwijl hij zeide: »Steek hem zelf maar in mijn zak!* Een werkeloos leven, moet noodzakelijk een droevig leven zijn. Ik vraag aan men schen, die rijk zijn en hun tijd in lediggang en nietsdoener^ doorbrengen of zij gelukkig zijnde verveling die hen verteert bewijst mij het tegendeel, 's Menschen geest, van nature werkzaam, moet bezig zijn en indien hij zich niet met iets goeds bezig houdt, peinst hij op middelen om iets kwaads ten uitvoer te brengen. Ten opzichte van den lediggang, mogen wij de beminnelijke helft van het mensche- lijk geslacht, de vrouwen niet vergeten. Beschouw die vrouwtjes eens, die van der jeugd af aan, troetelkinderen harer ouders geweest zijnde, in ledigheid en vadzigheid zijn opgevoed, hoe ze wel is waar eenige handwerkjes verrichten en bij deze en gene bezoeken afleggen om daar gelegenheid te vinden, over de nieuwste modes te spreken, er hoofdzakelijk haar werk van maken, om te lasteren of kwaad te spreken van anderen. Wat is er van dezulken te verwachten, wan neer zij tot een huwelijk komen en zelve het bestuur eener huishouding op zich ne men? Vestig uw oog op sommige vrouwen van den minderen stand, die een groot ge deelte van den dag in luiheid en ledigheid doorbrengen, wier eenige lust het is, den kostbaren tijd met koffiepraatjes bij buur vrouwen enz. te verspillen, de hulpbehoe vende kinderen aan hun eigen lot over te laten, nauwelijks zorg dragende dat de man van zijn werk te huis komende, het eten gereed vindt. Men behoeft slechts het verval en den achteruitgang van vele huishoudin- aan losbandigheden en uitspattingen over te geven. Het ware te wenschen dat er ook bij ons wetten bestonden die de ledigheid kon den breidelen en dat het aan niemand ge oorloofd ware van wat rang of stand hij ook zijn mocht, zonder eenige eerlijke bezig heid, hetzij met het lichaam of met den geest zijne dagen door te brengen. 's Menschen geest en verbeelding heeft voedsel noodig. Zoolang men daaraan geen wezenlijke voorwerpen aanbiedt, vormen zij dezulke die enkel door het vermaak bestuurd en geleid worden. Sla de levenswijze der groote misdadigers gade, die door de Over heid ter dood veroordeeld zijn en gij zult tot de ervaring komen, dat het over 't algemeen geen handwerkslieden en geen landbouwers, maar leegloopers, luie ver achtelijke personen zijn, die door ongebonden heid of het spel trawanten van den ledig gang tot allerlei misdaden overslaan. De werklieden denken in den regel slechts aan den arbeid, die hen en hun gezin voeden moet, want daar waar werkstakingen of oproerige bewegingen in dezen of genen Staat, aan de orde van den dag zijn, daar zijn het doorgaans niet de stille, vreed zame, ijverige werklieden, maar de leeg loopers, die te lui zijn om te werken, die zich ten koste van anderen willen verrijken, onbetamelijke tijdverkwisting over te geven de hoofdschuldige hiervan is. Een zeker Chineesch keizer had tot stel regel: dat, indien er in zijn Rijk eene vrouw was, die haar tijd in ledigheid doorbracht, of een man die zich niet met ploegen bezig hield, er de een of ander in zijne Staten honger of gebrek leed, weshalve hij dan ook in gen na te gaan, om te zien" dat de vrouwdie de goedgezinde arbeiders ophitsen en door alles te verwaarloozen en zich aan eene tot verzet tegen hunne meesters aansporen. Het is aan den lediggang dat men de voornaamste beroerten en ten deele de on dergang van het Romeinsche gemeenebest moet toeschrijven. Om de Romeinen te oefenen en bezig te houden, liet Publius Nasica zonder dat er behoefte aan be stond - alles gereed maken, wat tot de uitrusting eener vloot vereischt werd. Reeds alles in het werk stelde om de ledigheid toen ter tijd vreesde men meer voor ledig- langs wettelijken weg door dwangmiddelen j gang en werkeloosheid, dan voor buiten- te beteugelen. Ook de Egyptenaren, Lace- landsche vijanden. En ook heden ten dage daemoniërs en eenige andere volken stellennog, is het eene groote zorg der Overheid tegen den lediggang vast. Het was om door het oprichten van werkhuizen als Sybariet en „Sybaritisch leven" zijn spreekwoor delijke uitdrukkingen om daarmee de verregaande weel derigheid, verwijfdheid en vertroeteling te kennen geven. De naam stamt af van Syiaris een landschap in Bene wetten daar dat ieder verplicht was aan de Over heid op te geven, welke zijne middelen van bestaan waren, of waarmee hij zich bezig hield, terwijl zij, die bevonden werden te lie gen, of niet het minste bedrijf uitoefenden, in hunne burgerlijke rechten gestraft wer den. Zulke bepalingen waren niet alleen be stemd om de nijverheid in het oog des volks te verheffen, maar ook om verarming, ten gevolge van lediggang tegen te gaan. De Atheners gingen nog veel verder om den lediggang te verhinderen. Alle inwo ners niet tot dezelfde bezigheden kunnende verplichten, wegens de ongelijkheid hunner goederen, deden zij hen beroepen kiezen, die met den staat en de hoedanigheid van ieder in 't bijzonder overeen kwam. Te dien einde bevalen zij aan de behoeftigsten van het Gemeenebest, om zich op den land bouw en koophandel toe te leggenzij be grepen terecht, dat de lediggang de moeder van de armoede is, en dat deze laatste de misdaden voortbrengt; op die wijze meen den zij dus het kwaad met wortel en tak uit te roeien. Wat de rijken betreft, aan hen werd voorgeschreven om te paard te rijden, zich aan allerlei lichaams-oefeningen over te geven en zich inzonderheid op de wijsbe geerte en andere nuttige wetenschappen toe te leggen, in de hoop daardoor anderen aan te sporen, in een dezer dingen uit te munten of hen daardoor te beletten zich anderszins de schamelen en behoeftigen, die werken willen voor het brood, werk te ge ven. Niet alleen dat men hierdoor den lediggang tegengaat, maar men bestrijdt er tevens het pauperisme mee. Arbeidt adelt! J JuiloiiltLïiti. Te New-York zijn eenige nadere berichten aangebracht over het opstootje tegen het voorloopige Gouvernement van Brazilië, dat op 18 December moet hebben plaats gehad. Aan boord van het Amerikaansche schip Herscheldat op de reede lag, hoorde men in den avond van dien dag aanhoudend vuren, en dat hield den ganschen nacht niet op. Men vernam, dat een troepje bur gers, die trouw aan den Keizer waren ge bleven, door een artillerie-regiment gesteund, naar een der paleizen waren gemarcheerd, daar de nieuwe vlag neergehaald en den Keizerlijken standaard geheschen hadden. De troepen werden onder de wapenen ge roepen, en een gevecht ontstond, waarbij wederzijds aooden vielen. Spoedig was de republikeinsche vlag weder geheschen en de rust hersteld. Dat de beweging niet on beduidend geweest is, blijkt wel uit het aantal gesneuvelden en gewonden, dat bij de Keizerlijken honderd bedroeg. Aan een handelshuis in New-York werd dan ook door zijn correspondent geschreven, dat de geheele in de hoofdstad aanwezige troepen macht noodig was om de beweging te on derdrukken. De muitelingen onder de troe pen waren ontevreden over de geringe soldij, die hun betaald werdde politie ontving twee milreis per dag en op evenveel maakten zij aanspraak. De leiders der aan den Keizer trouw geblevene partij maakten gebruik van die ontevredenheid en lokten het opstootje uit. Het voorloopig gouvernement maakte korte wetten met de opstandelingen. Een- en-twintig hunner werden zonder vorm van proces doodgeschoten. Verder werden eenige leiders der vroegere liberale en conservatieve partijen gearresteerd, o. a. de oud-Minister van justitie Ferreira Vianna, twee heeren Martins, Lima Duarte en eenigen, die minder bekend zijn. Aan de pers werd terstond be vel gegeven over de zaak te zwijgen, waar toe de Minister van Oorlog een ordonnans- officier naar de verschillende redactie-bureelen zond, die moest mededeelen, dat het geval niets beduidde en bespreking overbodig (sic was. Er is dan ook tot nog toe rechtstreeks uit Brazilië niets van gemeld. Zelfs de En- gelsche en Fransche bladen, die te Rio ver schijnen, bukken voor het schrikbewind. Volgens den reeds genoemden correspondent van het New-Yorker handelshuis is de toe stand niet geruststellend. Een correspondent van de New-York Times, die voor eenigen tijd uit Rio zeer uitvoerige beschouwingen zond en met het voorloopig gouvernement bijzonder is inge nomen, vreest dat er moeielijkheden zullen komen met de noordelijke provinciën. Daar heerschte steeds groote onverschilligheid tegenover de Keizerlijke Regeering, omdat de bevolking zich daar achteruitgezet ge voelde alleen aan 't Zuiden werd gedacht en alleen mannen uit het Zuiden kwamen in aanzien. Elke verandering zou dus in den smaak vallen, als de vooruitzichten voor de noordelijke provinciën maar ver beterd werden. Nu gaat echter de republi keinsche Regeering in dat opzicht denzelf den kant uit als de Keizerlijke. De bewe ging is van de Zuidelijke Staten uitgegaan, en wordt geheel geleid door mannen uit het Zuiden. Weigeren zij aan 't Noorden de plaats te verzekeren, waarop het aan spraak maakt, dan is daarmee in 't weinig samenhangende Rijk een kiem van verdeeld heid gelegd, die groote moeielijkheden voor de toekomst belooft. De sterkte van het leger is bij decreet van 13 Dec. bepaald op 23,867 man, en tot uitbreiding der marine zal de Minister van Marine 5 kruisers in Europa laten bouwen. Voor den President der republiek is reeds een paleis gekocht, n.l. het paleis Itamaraty. Ook is de Regeering voornemens het zomer verblijf van Dom Pedro te Petropolis te koopen, zoodra de gewezen keizer zijn eigen dom wil verkoopen. Tot de besluiten, welke de Regeering nu nog denkt te nemen, behoort ook de ver plichte invoering der koepokinenting, tot bestrijding der hevige pokken-epidemie, welke steeds te Rio de Janeiro heerschen. De nieuwe postzegels zullen weldra ge reed zijn. Het merk is een kruis omringd door 21 sterren, die de 20 provinciën en de stad Rio de Janeiro voorstellen met het onderschriftE. U. do Bazil. Mag men een bericht gelooven, dat over Brussel naar Londen is gekomen, dan be ginnen de leiders der Braziliaansche om wenteling de Fransche Jacobijnen na te apen in hunne onvruchtbaarste en kinder achtigste invallen. Op bevel van den minister van binnenlandsche zaken zou n.l. in Bra zilië de positivistische kalender van Auguste Comte« ingevoerd zijn. In plaats van Zondag zal men voortaan Humanidi moeten zeggen, en voor de dagen der weekMaridi, Patridi, Filidi, Fratidi, Dodirni en Matridi. Dit heeft nog eenigen zin, maar wat te zeggen van deze benamingen, die voortaan de maanden zullen dragenMozes, Homerus, Aristoteles, Archimedes, Cesar, St. Paulus, Karei de Groote, Dante, Gutenberg, Shakespeare, Descartes en Frederik de Groote? De budgetcommissie van den Duitschen Rijksdag nam het voorstel aan om de Oost- Afrikaansche Stoomvaart-maatschappij een subsidie toe te kennen, onder voorwaarde, dat door de booten een Nederlandsche of Belgische haven aangedaan zal worden. Thans is een Witboek over Oost-Afrika openbaar geworden. Daarin komt o.a. voor, dat Emin Pacha aan luitenant Schmidt mede gedeeld heeft, dat hij den grooten voorraad ivoor, dien hij wegens gebrek aan dragers heeft moeten achterlaten, deels aan vertrouw bare hoofden in bewaring heeft gegeven, deels in de rivier heeft laten zinken. Naar de sultan van Soedan (Afrika) meldt, moet daar, wegens de droogte tijdens den herfst, groote hongersnood heerschen. De sterfte moet zeer aanzienlijk zijn. De hertog van Aosta, broeder van den koning van Italië, is overleden. Uit Binge (België) wordt bericht van eene hevige dynamiet ontploffing voor het huis van Durieu, directeur der glasfabriek. Twee kinderen werden zwaar gewond en de schade moet nogal aanzienlijk zijn; men schrijft de ontploffing toe aan wraak van een werkman. Het blijkt thans dat de Bulgaarsche lee ning van 30 millioen francs vele malen vol- teekend is, wel een bewijs dat men in het buitenland vertrouwen stelt in de toekomst van het vorstendom. Te Barcelona zijn drie bommen ontploft, een bij de maire, een bij de bijbank der Spaansche bank en een bij het hotel van den kapitein-generaal. Veel ruiten werden er door verbrijzeld. Volgens de XlXe Siècle heeft de dokter van Z. H. den Paus een consult gevraagd met verschillende geneesheeren, daar de toe stand van Z. H. verergerd is. De »Nazione< meent te weten, dat de Italiaansche regeering van plan is met de Fransche regeering onderhandelingen aan te knoopen, met het doel de speelbank te Monaco opteheflfeu. Mochten deze stappen tot geen resultaat leiden, dan zou Italië maatregelen aan de grenzen nemen. De oflficieele Gazette* van 17 dezer meldt dat de jeugdige koning van Spanje al meer en meer in beterschap toeneemt. De telegraaf heeft dan ook bericht, dat de koningin re gentes weer aan de regeeringszaak hare aandacht heeft geschonken en den heer Alonzo Martinez, voorzitter der Kamer van -V T- - V- r JANIJ A R1 t 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1