den beer Willink j enkele leden aanleiding vragen te oen. ,.o Am afgevaardigden, heeft opgedragen een nieuw De bevolking is dns op ministerie samen te stellen. f23 m. en 375 vr., totaal Een later bericht meld dat de heer Alonzo LANGSTRAAT. In leverautiehooi 31 Dec. 1889, 798 zielen. heeft afgezien van de taak om een Martinez ministerie te vormen De koningin regentes sedert de vorige noteering van weinig be- teekenis om. Slechts enkele parfytjes van c ,de le kwaliteit werden tot f10 per heeft nu den heer fcagasta op nieuw opge- kilogrft(U verhande]d en slecbts dragen een kabinet samen te stellen. Er is sprake van het bouwen van 92 pantserscbepen voor de Yereenigde Staten in 14 jaren tijds; ze zouden 280 millioen dollars kosten. Eenige dagen geleden kwamen twaalf Armenische vrouwen naar St. Petersburg om de hulp van den czaur in te roepen tegen de Kurden, die haar mannen en broe ders hadden vermoord. Eerst hadden de vrouwen reeds getracht zich in Constanti- nopel recht te verschaffen, doch dit was haar mislukt. Algemeen gelooft men dan ook te St. Petersburg, dat in Armenië spoedig een opstand zal uitbreken, tenzij de Turksche regeering poging in het werk stelt om de willekeurige handelingen der Kurden tegen te gaan. Het zou tevens niet onmogelijk zijn, dat Rusland deze taak op zich nam. Elf paarden, toebehoorende aan Z. M. den Koning van België, zijn te Laeken aan influenza gestorven. Deze paarden vertegen woordigden eene waarde van fr. 30.000. De verzameling van kaarten en werken over aardrijkskunde, die bij den brand van het paleis te Laeken vernield werden, waren misschien de fraaiste ter wereld. De boekerij bevatte 7000 deelen en o. a. een hand schrift van sir Walter Raleigh, een oor spronkelijke uitgaaf van de brieven van kapitein Cook en de eerste editie van Colum bus' Spaansche verslagen. De kaarten waren van allerlei aard en van de vroegste datums. Dertig jaren zijns levens had koning Leo pold besteed om ze, zonder naar de kosten te vragen, bijeen te brengen. De zalen, die deze verzamelingen bevatten, waren afge scheiden van de groote bibliotheek en aan de zorg van drie deskundigen toevertrouwd. Ook 's Konings eenige verzameling van oude Vlaamsche gravures is verloren ge gaan, alsmede 11,000 groote lichtdrukken uit alle oorden der wereld. Men schrijft uit Essen dd. 18 Jan.: Het bestuur der Yereeniging tot bevor dering van de belangen der mijnwerkers in Rijnland en Westfalen heeft aan de Yereeniging tot behartiging der belangen van het Mynwezen, onder dagteekening van 13 dezer, eenige eischen gesteld, welke vóór of 1 Febr. e.k. moeten zijn aangenomen. Daaronder komen voorloonsverhooging met 50 pCt. en werktijd van 8 uren per dag, met inbegrip van den tijd, voor het binnengaan en verlaten der mijn vereischt. De betaling van het loon zou om de veer tien dagen moeten geschieden. Het antwoord wordt tot 25 dezer verwacht. oOO weinigen krijgen tut verkoopen kan. Schraal hooi wordt nogal als strooisel verhandeld tegen prijzen, variëerende tusschen f5 en f7. Stroo niet mi er aanbod f8.50 a f9.per 500 K.G. DIJSSEN. Nuuweljjks is onze burge meester de heer J. H. Sprangers, overle den of verschillende candidaten worden ge noemd voor de opengevallen betrekking, als De h.h. J. H. Stael, wethouder, P. Yer- schoor, wethouder, G. F. van de Westelaken, Cand. Notaris, A. H. van Honswijk, allen te Dussen en H. Sprangers, te Eaamsdonk. ALMKERK, 19 Jan. Door den heer A. Brink, predikant bij de Chr. Ger. Gem. aan de Yoorsteeg te Almkerk, is bedankt voor het beroep naar Nijmegen. WOUDRICHEM, 19 Jan. Benoemd tot telegrafist te Noord wijk, de heer Cor. A. Struik alhier. WERKENDAM. De bevolking dezer ge meente vermeerderde in het afgeloopen jaar door geboorte met 100, en door vestiging alhier met 178; daarentegen verminderde zij door overlijden met 58, en door vertrek met 128. Het zielental is alzoo vermeer derd met 92, en de bevolking bedroeg op 1 Jan. 1.1. mitsdien 2977 zielen. GORINCHEM. Vrijdag morgen werd in het Zwanengat alhier opgevischt het lijk van Mej. H. Sedert maanden wegens ziekte het huis niet verlaten hebbende, ging zij Donderdag avond uit, voorgevende een boodschap te moeten doen, doch niet terug- keerende ging men haar zoeken en kreeg men bij het zien van een achtergelaten brief het vermoeden dat zij een ander voor nemen had gehad dan om een boodschap te doen, tot dat men later bij het vinden van de door haar meegenomen parapluie, die bij het Zwanengat lag, tot de treurige ervaring kwam dat aldaar haar leven ge ëindigd was. 's-BOSCH. Door den heer Carré is aan vraag gedaan om van 1031 Mei alhier met zijn Koninklijk Nederl. circus voor stellingen te komen geven. Deze aanvraag zal zeer waarschijnlijk vanwege het gemeentebestuur worden in gewilligd. VIANEN. Tot grooten spijt dezer ge meente heeft Ds. Meijlink het beroep naar de Herv. Gem. te Oosterwijk aangenomen. Heeft Z.Eerw., gedurende den tijd dat hij hier werkzaam was zich als predikant en als medeburger van de aangenaamste en meest waardeerende zijde leeren kennen, het is te begrijpen dat zijn heengaan hier eene groote leegte zal achterlaten. Niettemin zullen hem de beste wenschen vergezellen van zijn oude gemeentenaren, wanneer hij eerlang zijn herderwerk in Oosterwijk zal voortzetten. het cassatieberoep van «en ueer mum», Ketjen, door het hof te Amsterdam veroor- j spr deeld wegens beleedicfing Tau l*en minister van koloniën, verworpen. _r gaarne en op voldoende wijze kon bo- antwoorden. sergeant die 5 Pe genietroepen te dagen vermist JBiraraeralaraci. Yan Crispi is bet verzoek gekomen om gezamenlijk, desnoods met de vloot, te pro testeeren tegen den maatregel der voorloopige regeering van Brazilië, die alle vreemdelin gen op eenmaal tot Brazilianen verklaarde. Engeland is genegen in deze mede te werken. De »Börsenzeitung« meldt uit koloniale kringen, dat de Regeering van Transvaal geneigd is aan de ondernemers der Oost- Afrikaansche stoomvaartlijn eene aanzien lijke subsidie te verleeuen, indien de booten eene Nederlandsche haven aandoen en tot Delagoabaai gaan. I'lrati tsel ij li Nieuws. VEEN. Ook hier zijn vele zieken, meest onder volwassenen, minst onder kleine kin deren. Zooals overal, komt de influenza bij verschillende personen in verschillenden vorm en graad voor. Sommigen pakt hij hevig aan, terwijl anderen na een paar dagen weer buiten loopen. Toch loopen de laatsten een gevaarlijk spel, want velen moeten hunne roekeloosheid met eene zware ziekte boeten. Zich voor konde wachten, schijnt het wacht woord bij alle doktoren te zijn, al verschil len sommigen in het toedienen van genees middelen. Het zachte winterweer dezer dagen is zeker wel niet bevorderlijk tot het opvolgen van dezen goeden raadtoch zij men op zijne hoede. HERPT, 20 Jan. Als een bizonderheid dient melding, dat de landbouwer L. de Wilt alhier, met zijn personeel, nog dage lijks ploegt met 5 paarden. MEEUWEN c. a. Bevolking in 1889. Op 31 Dec. 1888, 410 m. en 3 J 5 vr., totaal 755. In 1889 geboren 10 in. en 21 vr., in gekomen 35 m. en 52 vr., te zatnen 118. Overleden 7 in. en 3 vr., uitgegaan 25 m. en 40 vr., te zaaien 75. Z. M. de Koning voelt zich in de laatste dagen minder wel. Het Prinsesje heeft een lichten aanval van influenza gehad. De laatste 14 dagen moest zij haar kamer houden; thans is zij aan de beterhand. Voortaan zullen met de stoomschepen van de »Castle-line,« welke van Vlissingen naar Zuid-Afrika vertrekken en waarmede des Donderdags om de 14 dagen een verzending plaats vindt naar Kaapland, den Oranje- Vrijstaat, de Transvaal, Natal, Bechunana- land, Delagoabaai en de havenplaatsen aan de Oostkust van Afrika, alleen verzonden worden de brieven en andere stukken, op welker adres de aanwijzing tot verzending langs den weg van Vlissingen voorkomt. Het port via Wissingen bedraagt 25 ct. voor de gefrankeerde en 15 ct. per 15 gram voor de ongefrankeerde brieven, en 5 ct. per 50 gram voor de gedrukte stukken en monsters, met een ininiuiumport van 7Ys ct. voor de monsters. Voor aangeteekende brieven is boven 't gewone port een vast recht van 10 ct. ver schuldigd. De werkstaking aan het Zuiderstation te Groningen is geëindigd. Door den aannemer, den heer A. de Vries, te Groningen, werd aan de wenschen van het 24-tal werkstakers te gemoet gekomen. Twee grindschepen wachtten op lossen, en daarmede zijn zij thans begonnen. Het werkloon in het grind is verhoogd van 62 J/3 op 65 cent per knb. meter, terwijl voor het aardwerk in het vervolg f 1.10 per dag zal worden betaald. Vóór de werkstaking bedroeg dat loon f 0.75. jeug In N.-Holland zijn aangewezen commissie door eene daarvoor voor de aanstaande tentoonstelling te Buenos-Ayres 17 stuks rundvee aangekocht, waaronder 4 stieren, en in Friesland 19 stuks. Vooral onder de stieren bevinden zich prachtige dieren, zoo als de »Arabi Pacha«, van de Beemster-vee- fokkersvereeniging en »Jaeob VII«, van den heer J. Wit Az. te Mid woud, welke op de tentoonstelling, in 1889 te Haarlem gehou den, bekroond is met den eereprijs. Ook treft men bij de kalfdragende koeien zeld zaam schoone dieren aan. Van de overige provinciën vinden wij geen enkele inzending vermeld, zouden ook daar geen exemplaren gevonden worden, welke die provinciën een goeden naam kon den bezorgen? r Door de politie te Groningen zijn twee dige Duitschers aangehouden, die hun woonplaats Oldenburg verlaten hadden en om hun reis te kunnen bekostigen hun schoolboeken (ze zijn leerlingen der Hoo- gere Burgerschool) en kleedingstukken ver kocht hadden, terwijl tevens voor een ge deelte van hiervoor ontvangen geld, de on ontbeerlijke vuurwapenen, zijnde 2 revolvers, waren aangeschaft. Vijanden van studie als zij waren, hadden zij hun rustig leven latei) varen om in Holland een plaats als kellner te zoeken. Te spoedig werd echter aan hun plannen de bodem ingeslagen, daar ze nu onder de vlëugelen van den altijd vrerkza- men Hermandad naar hun woonplaats zullen worden teruggevoerd. Een Pruisisch gemeente-veld wachter uit Wegberg arresteerde op Nederlandsch grond gebied den molenaar R. uit die gemeente, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. De burgemeester van Vlodrop, alwaar de aan houding plaats bad, stelde R. in vrijheid en bracht den al te ijverigen Pruisisohen politieman onder het oog, dat hij op ons grondgebied niet handelend mocht optreden. Gisteren is per Hollandsche Spoor het stoffelijk overschot van een dame, die te Scheveningen een villa bewoonde, naar Gotha overgebracht, om in het crematorium aldaar te worden verbrand. Het is de eerste Neder landsche, wier lijk het erematieproces zal ondergaan. In een vergadering van de afdeeling Am sterdam der vereeniging »tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij verheidin Nederland, sprak de heer G. M. Boissevain dezer dagen over het doel, dat de vereeni ging »Het Buitenlaud« beoogt, nl. om flinke jongelieden, wier vooruitzichten hier te lande niet groot zijn, een goede betrekking in het buitenland te bezorgen, ter bevordering van de vestiging van Nederlanders als han delaars in verschillende groote steden, om door hen met die steden en landen han- delsrelatiën aan te koopen en zoodoende aan onzen handel en nijverheid nieuwe krachten te geven. Uit de mededeelingen, die de heer Bois sevain deed, bleek o.a., dat de Regeering aan de Vereeniging jaarlijks een subsidie verleent van f 5000, en dat zij reeds de medewerking heeft van 40 Nederlandsche consuls. Reeds zijn jongelieden, met krachtige hulp der Vereeniging, goed geplaatst in Argentinië en Perzië, en in bezittingen van Portugal en Afrika, terwijl nog andere Omtrent de arrestatie van zekeren Jansen, die vermoed wordt te zijn de moordenaar van de schippersvrouw, weduwe Ba!, eu haren zoon, beiden varende op het schip Constance Marie,* verneemt de iSchiff- farht-Zeiiungc het volgende. Jansen is le Antwerpen opgespoord en achter slot gezet. Hij was vroeger schip persknecht en nu onlangs milicien-infante rist te Bergen-op-Zoom, vanwaar hij in November gedeserteerd en over de Belgi sche grenzen gerlncht was. Te Rupelmonde is hij snachts op het hem wellicht bekende schip der weduwe BjiI geslopen om van kkeding te verwisselen. Daarna heeft bii de vrouw en haren zoon vermoord, en zich meester gemaakt van de in de kas zijnde gelden en de voorhanden zijnde kleediug. Als schippersknecht gekleed, pakte hij zijne uniform in een bundel bijeen en wierp deze in de Rupel, waaruit zij later, met bloed bevlekt, is opgehaald. Eenige weken later nam hij dienst op het Rijnschip »Bertha« dat naar de Ruhr moest vertrekken. Hij werd echter te Antwerpen door de politie opgespoord en achter slot en grendel ge bracht. Een neef van de vermoorde weduwe, die eerst als verdacht gearresteerd was, is weder losgelaten. De Noorsche kunstrijder Ludvig Larsen en Carl Aaman, beiden in het bezit van het meesterschap van Noorwegen, zijn te Amsterdam aangekomen. Zij hoopten aldaar eenige voorstellingen te geven op het ter rein der Aoisterdamsche Sportclub, die nu echter door het gemis van ijs niet kunnen doorgaan. majo - O. v-an net m>rpa. Utrecht, die sedert eenige "as, is Zaterdag jl. hij het ki.rps teruggekeerd en als ziek zijnde, ter- verpleging in het militair hospitaal opge-> nomen. is dagen kasteel men bezig op Sedert een paar de goederen van het kasteel »l'er Borg,* toebehoorende aan den heer baron de V\ eicbs de Wenne, onder de gemeente Scbiunen, met het opgraven der fundamenten van een ouden burcht of kasteel, welke men bij het vellen van hoornen gevonden heeft. Sedert Donderdag 16 tot Zaterdag 18 Jan. is aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 6 zalmen van 16 tot 30 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,10 tot f 1,23. Zondagavond is door de zalmzegenvis- scherijen »Merode«, »Profijt I«, »Oranje Nassau*, De Volharding* en de »Zuidwalt op de Nieuwe Merwede, weder een aanvang genomen om naar zalm te visschen. De moeder van Hendricus Verwaaijen, den dader van den diefstal der medailles den heer Krelage, heeft gratie van van Naar men meent, dagteekenen deze over-;Zyn gevangenisstraf voor hem verzocht, op blijfselen uit den Romeinschen tijd. grond dat hij den kost voor haar ver- dient. De wakkere dienstbode Geertruida Blom- mers is, ter waardeering van haar gedrag bij den brand in de Huidenstraat te Am sterdam door H. M. de Koningin bedacht gift van 0. met eene Het is trouwens gebleken dat een groot aantal personen in ons land het wenschelijk geacht hebben de trouwe dienstbode tast bare bewijzen hunner waardeering voor hare kloeke daad te doen toekomen. Zaterdagnacht is ingebroken in het kan toor van den rijks-ontvanger te Deventer. Lessenaars, enz. werden opengebroken. De dieven vonden echter slechts ruim 12 gulden. De daders zijn nog onbekend. Omtrent de quaestie Mezger meldt de corr. van het Hbl. te Wiesbaden nog het volgende •Ik schreef u dat dr. Mezger een proces is begonnen tegen de directie van het Sana torium, hetwelk onder zijn leiding zal worden opgericht. De Maatschappij heeft indertijd het huis van den heer Mezger te Amster dam gekocht voor f 95.000. Van deze som moest den ln Januari 1890 betaald worden f 50.000, terwijl het overige als hypotheek zou gevestigd blijven op het grondbezit der directie. Evenmin als de stedelijke Spaarbank te Coburg de 500.000 mark terug ontving, welke zij der bad-directie had voorgeschoten en die in Juni 1889 betaald moest worden, ontving de heer Mezger den ln Januari het verschuldigde bedrag. De dokter volgde toen het voorbeeld der Coburgsche spaar bank en liet door zijn advocaat, dr. Siebert, de f 50.000 opeisehen, terwijl hij tevens de vestiging als hypotheek voor de overige f 45.000 verlangde. De breuk - tusschen dr. Mezger en de Maatschappij is dus volkomen en nu zal het wel niet weer gelukken een verzoening tot stand te brengen Indien de Maatschappij blijft bestaan, zullen wij een sanatorium krijgen zonder dr. Mezger. Zeker is dit echter nog niet, want uit het feit, dat de Maatschappij in gebreke is gebleven de f 50.000 te betalen, blijkt wel, dat het der directie nog niet is gelukt de leening te sluiten van 1.400.000 mark, waarover zij met een Zwitsersch bankiershuis in onderhandeling is. In elk geval blijft dr. Mezger hier. Reeds is hier een nieuw consortium gevormd, dat bereid is een hotel met Sanatorium te bouwen, indien de keer Mezger daarvan de op zich wil nemen. leiding Te Hoofdplaat blijft de strijd tusschen burgemeester en gemeenteraad nog steeds bestaan. Thans heeft de Commissaris des Konings in Zeeland den heer Jagerink, arts te Yzendijke, belast met de doodschouw, de koepok-inenting, enz. Dientengevolge kun nen overledenen, die niet onder dokters be handeling zijn geweest, toch ter laatste rustplaats bezorgd worden. Er blijft overigens nog veel, dat anders zijn moest. Te Slikplaat staat het hoofd der school, tengevolge der ziekte en het over lijden van den hulponderwijzer, reeds maan den alleen voor een aanzienzijk kinderental. De inning der zak- en havengelden, de aan stelling van een vroedvrouw, de hoofdelijke omslag '89 blijft nog steeds op regeling wachten, en vermoedelijk zal de opmaking van de begrooting voor 1890 nog wel in een ver verschiet liggen. De eigenaar van een huisje te Zeist heeft de bewoners, een nalf-wijzen man met vrouw en vier kinderen, zonder vorm van proces op straat gezet, ln lotupen gehuld, zwerven thans deze ongelukkigen midden in den winter geheel broodeloos rond. Tegen den plaatsen waarschijnlijk spoedig zullen bezet ei.f °aar is P'oees-yerbaal opgemaakt, daar j bij bovengenoemde handeling zonder deur- worden. J l ï.i JU* waarders exploit ten uitvoer heeft gebracht. De rechtbank te Alkmaar behandelde d& zaak van den man, die in het werkhuis te Hoorn een kameraad doodelijk verwondde. Het O. M. eischte 9 jaren gevangenisstraf. Het orgaan van het Leger des Heils, de Heilsoldaat*, is vervangen door het blad O Oorlogskreet*. Uit het jongste nommer, waarin eene gedrukte toon heerscht, blijkt dat het leger hier te lande achteruit gaat, hetgeen aldus uitgedrukt wordt: »We dalen, daalen, daaalenn Te Tzummarum is in het water gevon den het lijk van den heer v. G., veearts- te Franeker. Hij werd sedert Maandag ver mist. - Zekere v. W, dienstbode te Drie bergen, is naar de gevangenis te Utrecht overgebracht, verdacht van kindermoord. - Tusschen Leiden en Rijnsburg is een stoom tram ontspoord. De locomotief viel dwars op de railsde machinist werd licht ver wond. - Te Rozendaal (Geld.) is het 9-jarig zoontje van E. J. G. bij het vellen van een boom daaronder gekomen en, onder hevige pijn, aan de bekomen wonden gestorven. - De heer O., te Koevorden, is door de duister nis misleid in een brandput geraakt en ver dronken. - Uit den Amstel te Amsterdam is opgehaald het lijk van een onbekenden man, waarschijnlijk een schipper. - Een 85-jarige vrouw, lijdende aan vlagen van verstandsverbijstering, verliet haar woning te Roggel en werd dood in een sloot terug gevonden. - De brouwersknecht S. is te Vucht in een brouwketel gevallen en in deerniswaardigen toestand er uitgehaald. Hij is aan de gevolgen hiervan reeds overleden. - Te Noordwolde (Fr.) heeft men des nachts bij een boerin haar pas geslacht en inge zouten vax-ken uit den kelder ontvreemd. Deze diefstal is gepleegd in denzelfden nacht, toen in de nabijheid de winkelhuizinge van Jubbega afbrandde. Men is de bedrijvers nog niet op het spoor. - Een huisbediende te Arnhem, die met een vrouw uit was ge weest, miste bij haar vertrek zijn porte- monnaie met ruim f 40. De meid werd aan gehouden en bekende het geld gestolen te hebben. Het werd teruggevonden. 13 rarajg er-lij Lee strand. Meeuwen, van 1 tot 31 Dec. 18S9. Geboren: Jacob Cornelis, z. v. J. Don kersloot en C. Snoek; Jannigje, d. v. P. Colqn en A. in 't Veld; Antonia, d. v. G. Baks, ongehuwd. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis, dat het kohier der grondbelasting voor het dienstjaar 1890 is executoir verklaard en aan den Rijksont vanger ter invordering is toegezonden. Heusden, den 17 Jan. 1890. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Aanbestedingen. Den 29 Januari zal aan het Dep. van Waterstaat worden aanbesteed: het maken van tunnels, perrons, eene overkapping van het middenperron en eenige andere werken op het station Nijmegen Raming f211,500. De oplevering der werken moet uiterlijk 1 November 1890 geschieden. Neêrlandsch Indië. Koelie-opstootjes in Deli. Uit Deli wordt melding gemaakt van ver schillende koelie-oproeren. Een begin van opstand had plaats op de ondernemingen Sempang Tega, Soenges-Selaw en Hessa in Assahan. Op eerstgenoemde ontstond een opstootje iipnpfi trnn nIN nlL tïoon. rl r» v> P/nv»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2