ochtend te Nancy ter dood gebracht. Tot op het laatste oogenblik hield hij vol on schuldig te zijn. Reeds nu wordt gemeld dat, keizer Wil helm waarschijnlijk in den aanstaanden zomer met Czaar Alexander en de Deensche koninklijke familie eenige dagen op het Deensche lustslot Fredensborg zal komen doorbrengen. Verder schijnt er sprake van te zijn dat prins Christiaan, de oudste zoon van den Deeiischen kroonprins, met prinses Margaretha van Pruisen, zuster van den Keizer, verloofd zal worden. De vergadering der Duitsehe mijnwerkers besloot Maandag de werkstaking op 1 Maart te doen ingaan, indien alsdan de bekende eischen niet ingewilligd zijn. In de omstreken van Wezel zijn do zwarte pokken uitgebroken. Volgens een telegram te Berlijn uit Mom- bassa ontvangen, zijn daar twee Fransche geestelijken uit Pana aangekomen, die mede deelden, dat zij dr. Peters te Subaki in den besten welstand hebben verlaten. Peters was voornemens naar de kust terug te keeren, maar wachtte daar, totdat hij een nienwen voorraad levensmiddelen zou hebben ont vangen. Sedert eenige dagen woedt in den Atlan- tischen Oceaan en op een gedeelte van het vasteland een storm, heviger dan in langen tijd is waargenomen. Het ergste was de storm in Frankrijk, en vooral te Parijs, waar een groot aantal on gelukken gebeurde. Schoorsteenen en stuk ken zink van de daken werden op vele plaatsen in de straten geslingerd, waardoor vele personen ernstige wonden bekwamen. Te Rouaan was de orkaan zoo hevig, dat sedert 187G geen hooger winddruk is waargenomen. Hetzelfde wordt ook gemeld uit andere plaatsen in Noord-Frankrijk. In Engeland was het weer niet minder ruw. De storm woedde over Engeland, Schotland en Ierland met gelijke hevigheid. Op zee was het noodweer, doch, zoo ver bekend, gingen niet meer dan 5 menschen- leveus verloren. Ook in een gedeelte van Duitschland was de storm bijzonder hevig. Vooral was dit het geval in het Zuiden. Te Munnheiru ging de storm gepaard met een hevig onweder. Het gevolg van de hevige regens is, dat de Rijn steeds wast. Te Mainz stijgt de Rijn 21/, centimeter per uur; te Ruhrort was het water Zaterdag in 24 uren 7 voet, te Keulen 1 ys meter gewassen, zoodat men zeer bedacht is voor overstrooming. Uit België wordt bericht dat de rivieren Maas, Ourthe, Samber en andere zoozeer zijn geklommen, dat men ook daar over stroomingen vreest. De kolenmijnen zijn verwittigd door het observatorium dat men maatregelen moet nemen. (Men weet dat de daling van den barometer der grootere ontwikkeling van het mijngas steeds voorafgaat.) Omtrent de Keizerin van Oostenrijk loo- pen zeer treurige geruchten. Men zegt, dat zij aan volslagen melancholie ter prooi is, zich slordig kleedt, alléén dineert en in één woord opgaat in de smart, die haar sedert den dood van haar zoon verteert. Er is ernstig sprake van een hervorming van de vondeling-gestichten in Rusland. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat 77 pCt. van de daar verpleegde kin deren zeer jong sterven. Ook is gebleken, dat t'al van kindertjes aan »handelaren« worden verkocht, die de kleinen met 6 a 8 tegelijk, in manden, naar de steden brengen, om ze weer, per stuk, te verkoopen. Een zonderling proces is te lleval aan hangig. Een zekere V. had aan den heer G. een schuur verhuurd tot het bergen van koren. Nadat er eenige jaren steeds graan bewaard was, ging G. de schuur gebruiken om er vlas te bergen. De huisbaas achtte zich daarom gerechtigd, een eisch van 3000 roebels schadevergoeding tegen zijn huurder in te stellen. Als reden daarvoor gaf hij op, dat de ratten, die, nu er geen graan meer in de schuur was, niets te eten hadden, zich geworpen hadden op de grutterswaren, die hij op een aangren- zenden zolder bewaarde en daar groote schade hadden aangericht. Men is zeer benieuwd hoe dit rattenproces zal afloopen. De spoorweg van Loren50 Marques naar de Transvaal is, gelijk gemeld is, tot de Transvaalsehe grens voltooid. President Kriiger deelde mede, dat zoodra de Volks raad in Mei zijn goedkeuring zal hebben verleend, de Nederlandsche maatschappij be ginnen zal de lijn naar 7 verschillende pun ten door te trekken. Natal en Bloemfontein worden later or ook mede verbonden. Tom Mann, het bekende hoofd der dok werkers, te Londen, is Maandag gearresteerd, wegens stremming van het verkeer en wan ordelijkheden. Men zegt, dat 400 werklieden het werk gestaakt hebben. Miss Bly is te New-York aangekomen en heeft haar reis volbracht in 72 dagen en 6 uren, in plaats van in 75 dagen, zoo als zij had aangekondigd. Haar concurrente, miss Bisland, miste de boot te Havre (zij had 10,000 frs. beloofd als de boot zes uren later wilde vertrekken; de boot wachtte 6 uren, maar zij kwam niet) en zal dus eerst, vier dagen na miss Bly te New-York aan komen. De onderhandelingen tusschen de gouver nementen van Brazilië en Argentinië over het betwist gebied hebben tot een gewenscht gevolg geleid. Een tractaat, is door de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken van beide landen geteekend, waardoor beider belangefï worden gewaarborgd. Uit Bombay worden aanhoudend grootere hoeveelheden kokosnoten uitgevoerd naar Duitschland, waar zij gebruikt worden voor de fabricatie van kokosboter. De handel is reeds zeer belangrijk geworden. Eene firma in Duitschland produceert 3 a 4000 kilogr. kokosboter daags. De leeuwentemmer Giovanni gaf Zaterdag te Vicence (Italië) een voorstelling met zijn gedresseerde leeuwen. Toen hij zich in de kooi begeven had, om de beesten hunkunsteu te laten vertoonen, viel een der leeuwen plotseling den ongelukkige aan, wierp hem ter aarde, terwijl hjj met zijn klauwen den buik en de schouders van Giovanni open reet. Verscheiden dames vielen flauw bij dit verschrikkelijke schouwspel, terwijl de meeste toeschouwers vluchtten. Naar het gasthuis overgebracht, stierf de ongelukkige jongeling weldra aan do be komen wonden. De personentrein op den Union Pacific- spoorweg, die 10 dagen lang was inge sneeuwd, is eindelijk uit zijn hachelijken toestand bevrijd en te Tacoma in Washing ton aangekomen. De reizigers hebben geducht in den angst gezeten, want de sneeuw lag mijlen ver 4 tot 5 voeten hoog; 3 stierven. Plaatselijk JNTevtvvs. HEUSDEN, 28 Januari. De lijn Zwaluwe's-Bosch zal vermoe delijk vóór het einde van dit jaar worden geopend. Betreffende de uitbreiding van het station 's-Hertogenbosch, waaromtrent voorstellen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig zijn, zal, naar de Minister ver trouwt, weldra eene beslissing worden ge nomen. Hoorde men onlangs klagen, dat te Breda en Loonopzand eenige behendige lie den er hun werk van maakten om goed willige menschen te helpen zoeken naar dubbeltjes van een zeker jaartal, ook onze gemeente werd met een bezoek van zulke lui vereerd. De politie zat hen echter spoedig op de hielen. Het bleek een troep van 18 perso nen te zijn, afkomstig uit Frankrijk, België, Zwitserland en Elzas. Zij zijn, als zonder middel van bestaan, over de grenzen uitge leid geworden. RIJSWIJK, 27 Jan. De rivier is sterk wassende, de Struikwaard is ingeloopen, blijft de was aanhouden zoo volgt ook spoedig het Munnikenland. In 't vorig nummer werd medege deeld, dat de kerkeraad van Rijswijk en Giesen eenparig bedankt had, dit was abu sievelijk en moet zijn, alleen de kerke raad van Rijswijk. UITWIJK. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen door N. P. Fockens, predikant te Sehelluinen. De eendekooien werpen geringe voor- deelen afover 't algemeen is de vangst slecht. Het zoogenaamde oostwild laat zich weinig of niet zien en komt niet over. De open winter is van dit jaar een ware uitkomst voor den arbeidersstand. Den geheelen tijd door was er te werken. Thans is de veldarbeid zoo toegenomen, dat er ge brek aan werkkracht wordt waargenomen, niet alleen hier, maar ook in omliggende gemeenten. WAALWIJK, 24 Jan. De influenza neemt, wat het getal der aangetasten be treft, af. Niet zoo is het met het karakter der ziekte; dit schijnt eerder te verergeren; er komen hier en in naburige gemeenten verschillende sterfgevallen aan deze ziekte voor. DALEM. Vergadering van leden der hollandsehe maatsch. van landbouw, afd. Vijfheereulantlen, de AlblstèSerwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe, op Woensdag 5 Febr. a.s,, voorin. 10 unr, te Gorinchem in bet logement »do Geldersche Bloemvan den heer M. tie Gier. Voor dracht van den heer J. C. v. d. Blocquery, directeur le Ned. vee-verz. maatschappij te Q elder inalsen. Binnenland. De Eerste Kamer heeft Maandag 27 dezer, des avonds 8ya uren, in openbare verga dering haar werkzaamheden hervat. Uit de Regeeringsantwoorden, aan de Eerste Kamer gegeven, blijkt dat het wets ontwerp tot regeling van den krijgsdienst zoo goed als gereed isdat de voorstellen tot regeling van het gemeentelijk belastingwe zen binnen enkele weken zijn te wachten dat de Minister van Financiën daarna een wetsvoorstel tot herziening der personeele belasting, voor zooveel betreft de eerste vier grondslagen zal aanhangig maken, en in middels een wijziging der bepaling van den zesden grondslag, zooveel betreft paarden van gemengd gebruik, zal voordragen; dat vermindering van den zontaccijns vermoe delijk binnen korten tijd in aanmerking zal kunnen komendat een definitieve regeling van het kiesrecht, die reeds in 1891 zou kunnen werken, niet zal worden voorgedra gen, maar dit niet behoeft te weerhouden om te voorzien in andere gebreken in de be palingen der kieswet. Door den minister van financiën is aan den architect P. J. H. Cuijpers opgedragen de vervaardiging eener teekening voor nieuwe muntbiljetten, die iets kleiner zullen zijn dan de bestaande. Volgens bericht uit Ter Neuzen heeft we der eene oeverafschuiving plaats gehad aan den Nieuwen Neuzenpolder, langs de Wes- ter-Schelde, zijde van den Brakman, waar van de lengte wordt gerekend te bedragen 170, breedte 70, en naaste afstand tot den zeedijk ongeveer 75 M. De oeverwerken, die in het afgeloopen najaar zijn uitgevoerd, schijnen door deze afsehüiving zeer te heb ben geleden. In een vergadering van deelnemers aan de dezen zomer te Leiden te houden mas kerade is, met bijna algemeene stemmen be sloten, de uitnoodiging ^an te nemen van een commissie uit de burgerij van Nijmegen, om aldaar na afloop van de Leidsche feest- week de maskerade te gaan herhalen. Het aanbod van een extra-trein naar Nijmegen en een feestmaaltijd aldaar werd dankbaar aanvaard. Nog wijst men ons, zegt het »N. v. d. D.« op een middel tegen de griep of influenza, voorkomende in de »Chem. Zeitang.Het bestaat in het inademen van dampen, o.a. »menthol«, op de volgende wijze: In een schaaltje brengt men een weinig water aan de kook, werpt dan menthol in dit water, zooveel als er op de punt van een mes kan liggen, en ademt deze dam pen goed door neus en keel naar de longen. Na korten tijd wordt de hoofdpijn beter, het hoesten minder en in zes uren tijd is de lijder geheel hersteld. Desnoods kan men 't herhalen. Natuurlijk mog, ondanks de gezagheb bende bron, ook ten aanzien van dit middel de waarschuwing niet achterblijven om eerst zijn geheesheer te raadplegen. Naar het »D. v. Z.-H.« verneemt, heeft de heer J. Cock, een der bij de spoorweg ramp te Ruinerwold zwaarst gekwetsten, thans van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen de som van f 50.000 als schadevergoeding ontvangen. De heer Cock, voorheen een krachtig jongmensch, p. m. 25 jaren, oefende een bloeienden stroo- handel uit, welke door zijne langdurige af wezigheid sterk achteruitgegaan is. De schijn baar herstelde beenen moesten tweemaal opnieuw gebroken worden, omdat ze de voldoende stevigheid misten. De Keizer aller Russen is, naar verzekerd wordt, door de Nederlandsche en Fransche Regeeringen uitgenoodigd de beslechting als arbiter op zich te nemen van het tusschen haar gerezen geschil, betreffende de grens regeling van Suriname en Fransch-Guyana. Sedert Donderdag 23 tot Zaterdag 25 Jan. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 4 zalmen van 21 tot 31 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,39 tot f 1,49. Eerlang zal een wetsontwerp tot herziening van verschillende bepalingen der bestaande post wetten de Tweede Kamer bereiken daarbij wordt 0. a. voorgesteld verhooging van het maximum-gewicht der gedrukte stukken, die tegen 1f2 cent worden verzonden. Prof. dr. TT. G. van Je Sande BakTmijzeu, te Leiden, is benoemd tot Officier van het Legioen van Eer. Vrijdagochtend zonk het schip »Maria,« gevoerd door schipper Strijp, in de Maas, nabij het fort Loevestein. Tiet schip was geladen met stukgoed en bestemd naar Ruhrort. De Commissaris des Konings in Zuid- Holland heeft den heeren burgemeesters van de gemeenten, waar de loting voor de militie plaats heeft, verzocht tot het houden der loting zoo mogelijk een lokaal aan te wij zen, zoo ver mogelijk verwijderd van herbergen en andere plaatsen, waar sterke drank te verkrijgen is, en wijders om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden ter voorkoming van dronken schap bij gelegenheid der loting. Dalen, daalen, daaalenn!« Dezer dagen werd medegedeeld, dat het Leger des Heils« hier te lande zijn hoogste vlucht had genomen en reeds aan het af takelen was. Nu blijkt, dat dit niet juist is, althans de heer C. Mitchell, chef-secretaris van het Leger des Jleils« deelt mede, dat gedurende 1889 het aantal Legercorpsen in Holland met 1 3 vermeerderd is en dat der officieren met 46, terwijl op dit oogenblik 80 a 90 aanvragen voor officier ingekomen zijn. Binnenkort denkt het Leger het j> beleg om nog 3 of 4 nieuwe steden te slaan. Men meldt uit Callantsoog van 26 Jan. Heden nacht te ongeveer twee uren ge raakte op het strand het ijzeren 2500 tons viermast schip »Loch Moidart,« van Glasgow, komende van Pisaguai in Chili en bestemd naar Hamburg, geladen met salpeter. De vloed, de storm, de vreeselijk hooge zeeën en de branding maakten het de be manning der reddingbooten van Callantsoog en Petten onmogelijk, den tocht naar het schip te wagen, hoe hartverscheurend ook de opvarenden in het want om hulp schreeuwden. Ook de stoomboot »Herkules«, van Nieuwediep, welke spoedig op de plaats des onheils was, kon niets tot redding aan wenden. De vuurpijlen, die werden afge schoten, misten allen hun doel. Slechts één kwam er over het schip, doch ongelukkig was juist van die eene de lijn gebroken. De pijlen van het station Petten werden toen gerequireerd, doch juist vóór deze ter bestemder plaatse waren, sloeg het schip uit elkander, en vond de bemanning, 30 personen in getal, haren dood in de gol ven. Slechts twee van de equipage zijn door een eigen boot behouden. Aijf personen hadden zich daarin gewaagd, doch al spoe dig sloeg zij om, zoodat slechts twee het leven redden, een jongen van omstreeks 17 jaar en een bejaarde man. Dat de zee te slecht was om den tocht met de reddingboot te wagen, werd alge meen door de toegestroomde kustbewoners van Petten tot Helder erkend, doch dat alle vuurpijlen haar doel misten, bracht groote teleurstelling en algemeene versla genheid teweeg. Op de Zuidergronden is Zondag teeen den avond een schip geraakt, de sleepboot Herculesmet de reddingboot vertrokken uit het Nieuwediep derwaarts, maar kwa men na een tocht van vier uur terug, zon der iets ontdekt te hebben. Signalen door de Hercules* gedaan, wer den niet beantwoord. Het schip is dus vergaan, of door den storm over de gronden heen in veilig water gekomen. Te Scheveningen heeft de storm weinig of geen schade aangericht; opmerkelijk is het, dat de zee, tengevolge van den Z. W. wind, veel kleine voorwerpen op den oever heeft geworpen, wat aan velen aanleiding heeft gegeven aan het strand te zoeken, waar zij 0. a. vondeneen beschadigd zil veren horloge, een 2l/a guldenstuk, een gulden, enkele 25 centstukken, 0. a. een kwartje van het jaar 1824, heele en halve shillingen enz., die bij het afloopen van het water bloot kwamen te liggen. Omtrent de Transvaalsehe Tentoonstelling in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, welke expositie ten vorigen jare te Parijs zooveel belangstelling en be wondering wekte, en die dan ook niet minder dan 23 gouden, zilveren en andere bekro ningen mocht verwerven, schrijft het »Vad.« 0. a. het volgende Nauwelijks is men binnengetreden, of het oog wordt al dadelijk getrokken door een groot blok conglomeraat, ingezonden door de heeren Charleton en Meyer. Het weegt 1500 kilo, werd 30 meter onder den be- ganen grond gevonden, en bevat p.m. 5 ons goud op de ton kwarts van 1024 kilo. In een vitrine daarnaast treft men de vergulde afgietsels aan van -ie klompen degen goud, die op de Parijsche tentoon stelling in natura aanwezig waren en die te zamen meer dan 3 uiillioen francs ver tegenwoordigden. Zulk een waarde hadden verreweg de meeste bezoekers nog nooit bijeengezien. Achter het blok erts verheft zich een vierzijdige vergulde pyramide, die ongevei r in het midden vau het paviljoen is geplaatst, en die een graphische voorstelling geeft van de goudopbrengst te Witwatersrand van Mei 1888 tot. 1 Mei 1889. Van maand tot maand is de opbrengst daarop aangegeven. Zij bedroeg in 15 maanden 317,529 onsen of 9.843.349 gramme, en had een waarde van ICP/a millioen gulden. Van Mei 1889 tot op heden is de goudopbrengst alweder meer, dan in hetzelfde tijdperk van 1888, omdat meer plaatsen in exploitatie zijn ge bracht, en daarbjj veel meer en veel ver beterde machines in werking zijn. Uit de groote en kleine brokstukken van verschillende ertsen, die op lange tafels zijn tentoongesteld, blijkt duideljjk, dat de Trans vaal, behalve aan goud, ook rijk is aan vele andere delfstoffen. Wij treffen er name lijk een klomp prachtige looderts aan en ook zilver, tin, koper wordt op vele plaatsen veelvuldig aangetroffenalle welke kostbare schatten wachten op werkrachten, om uit de kloven en schachten te voorschijn ge bracht te worden. De steenkool is er van uitmuntende kwa liteit, en wordt reeds op 3 meter onder den grond in dikke vette lagen aangetroffen. Ook vele verfstoffen zijn in den grond aanwezig, waarvan men in een glazen leg kast een rjjke verzameling kan zien, be nevens een stuk magneet-ijzer van den mag neetberg, die met een wagen, voorzien van ijzeren wielbanden, wegens de aantrekkings kracht van den magneetsteen, niet kon be reden worden. Het plantenrijk, vooral de granen, tarwe, maïs, rogge, haver, erwten, boonenen velerlei tuinvruchten, is ruim vertegenwoordigd. De dikke, zware koren en maïs-aren, de krach tige halmen van haver en rogge, doen on willekeurig denken aan het land van be lofte. En in die meening wordt men be vestigd, wanneer men het oog laat gaan over de vele soorten van wol, die hier ge ëxposeerd zijn, en waarvan o.a. een dikke vacht, afkomstig van een slechts 10 maan den ouden ram, te Parijs met goud werd bekroond. Bij een nauwkeurige beschouwing der talrijke landbouw-producten, ziet men dade lijk, dat zoowel alle Europeesche producten, als de voortbrengselen der heete luchtstre ken, met name tabak, thee, suikerriet enz. enz. in Transvaal met uitstekend gevolg worden verbouwd. Het gras bereikt er een hier ongekende hoogte. En moge nu ook al het korte gras voor de zuivelproductie ver kieselijker zijn, dan het 8 tot 9 voet lange gras der Transvaalsehe velden, door de ossen, schapen en paarden wordt het daar met graagte gebruikt. Wanneer men de uitstalling der genees krachtige kruiden nauwkeurig beschouwt, merkt men 0. a. op een koorts-kruid, en de kankerplant, welker bladeren gebezigd worden tegen de gevaarlijkste aller ziekten, den kanker. Een twintigtal monsters van houtsoorten leveren het duidelijk bewijs, dat de boomen in Transvaal welig kunnen tieren. De meeste monsters doen zich dicht en hard voor, en zijn daarenboven meest alle fijn van draad, zoodat zij het beste eikenhout ten onzent overtreffen. En dat die houtsoorten alles behalve gemakkelijk te bewerken zijn, kan men zien aan de bakken en nappen uit één stuk daaruit ver vaardigd, gebeiteld of gesneden. Ofschoon ongetwijfeld zeer doelmatig, laat de netheid van bewerking veel te wenschen over. Dat het wild in de Transvaal nog op verre na niet uitgeroeid is, daarvan geven de talrijke geëxposeerde huiden vau giraffen, antilopen, bevers, boschkatten, apen, slangen, alligators enz., alsmede een rijke collectie olifantstanden, het beste bewijs. Opmerkelijk moet het aantal van de soorten vogels in dat gewest zijn. Geeft Artis ons de levende bewijzen van de schoon geve derde vrienden in Afrika, hier zijn het niet alleen de kostbare en zeldzaam groote struis vederen, die een lust der oogen van de be zoeksters zijn, maar de ornitholoog vindt er een collectie eieren en nesten met vogel eitjes, zooals hij ongetwijfeld nooit te voren bijeenzag. Het fabriekswezen moet, volgens hetgeen hier te zien is, in de Transvaal ook reeds een tameljjke hoogte hebben be reikt. Jammer, dat het alweder een fabriek van spiritualiën is, die het best heeft inge zonden. Een geheele vitrine is gevuld met likeuren en wijnen en reukwateren uit de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2