WOENSDAG 5 FEBRUARI. 1690. 1 Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. DE LOTING. J\° 861. -m BO m m VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Franco per post zonder prjjs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Geen werkdag gaat bijna in deze maand voorbij of op de eene of andere plaats komt een der heeren Militie-Commissarissen om de loterij te besturen, die reeds dagen en weken te voren is aangekondigd, 't Is een staatsloterij, maar een andere dan die, waar van de Regeering de eer heeft ruim 4 ton op de begrooting als inkomsten aan te tee- kenen. Integendeel't is er een, die door hare gevolgen er toe medewerkt om op die zelfde begrooting meer dan 20 miilioen onder de rubriek »Uitgaven« te brengen. Twintig miilioen, dat is meer dan 1/6 der gezamenlijke uitgaven voort 't Nederlandsch legerDenk daaraan wel op zoo'n dag der Loting voor de Nationale MilitieIndien ge alzoo f30 aan 't Rijk opbrengt, reken er dan 5 voor 't leger af te staan. Ofschoon wij, toeschouwers, zulk een nuchtere beeijfering maken, niet alzoo dege nen, wie de loting geldt. Wat kan 't hun schelen, hoeveel die huishouding van mooie mannen kost; zij hebben maar alleen oog voor die groote fleschOch, indien dat vischglas eens kon vertellen van al die bevende handen en van die bewogen aan gezichten honderden zijn er door ongeluk kig, honderden gelukkig gemaakt of beter is 't te zeggen honderden zijn door dat lompe ding in een goede stemming, hon derden in een minder goede stemming ge bracht. 't Is der moeite dubbel waard om 't ge drang der menigte te verduren, ten einde de gezichten te bestudeeren, van hen die van nabij belang hebben bij den uitslag der trekking. Zie, daar treedt een jong mensch voor de flesch, als heer gekleed, met bleek ingevallen gelaat, waarop zich een trek van minachting doet lezen. Met zijne geringde vingers vat hij een der rol-^der door elkander dravende menigte! Ziet letjes uit de flesch en geeft 't den Militie- Commissaris, terwijl bij in een tartende houding den uitslag afwacht. No. 1 klinkt hebben de buren 't druk om hunne klaag liederen te zingen als Jantje en Pietje »er in geloot« is."Vader en moeder zijn 't meest van streek en ofschoon de loteling zelf tracht te lachen en denkt te betoogen dat 't hem volmaakt onverschillig is, zijn ge zicht verraadt zijn onrust. Jantje in dienst; 't is evengoed als hem overgegeven aan de kinderen der hel. Naar ziel en lichaam zal Jantje verdor ven zijn, als hij eenmaal terugkeert. Wil- lempje in dienst! De stakker; wat zal hij te lijden hebben en dan dat commiesbrood, voor hem, die den neus ophaalt voor rogge brood En dan moet Kareltje, die van »die smerige soldatenplacht te praten, zelf zoo'n soldatenpak aantrekken en op zoo'n akelig bed slapen. Neen, dan maar liever alles gespaard en vergaard om 't geld, dat een plaatsvervanger moet kosten, bij elkaar te krijgen. Wat een oordeelvellingen over den soldaat en zijn levenwat een voor- oordeelen bovendien? Ons volk is prat op de daden der voor ouders met voorliefde wordt gesproken van »mijn grootvader, die bij Waterloo is ge weest,» van »mijn vader, die den tiendaag- schen tocht medemaakte.» En toch, men schuwt dikwijls hen, die eenmaal geroepen zouden kunnen worden om voor de vrijheid te strijden. Meen niet, dat die afschuw alleen in onze verbeelding bestaat, geenszins; er zijn zelfs garnizoensplaatsen, waar een burger zich zou schamen met een soldaat om te gaan. En 't is treurig 't te moeten erken nen daarvoor zijn redenen. De naam »soldaat« toch is zeer dikwijls synoniem met dien van »losbol,« ja nog erger, met dien van dronkaard.Betreed een kazerne en tien tegen één, dat ge u denkt te bevinden in een bandietenhuis, haast zouden we zeggen in een roovershol. Gij staat verslagen van 't gevloek en getier 't, en een »wat scheelt 't mij, 'k ben toch eenige zoon«, geldt als antwoord. Daar volgt een stoere boerenzoonmet de grootste onverschilligheid doet hij een greep in de flesch en vindt No. 5, wat niet het minste aan zijn stemming verandert. »Nou, jó«, zegt de oude boer »'t was wel beter as je vrij was-eloot, maar achthonderd pop zal me niet arm maken, en dan is je broer derookof.» Anders is uitslag bij de volgende trek king: met bevende vingers wordt een lot gezocht en weer losgelaten en nog eens ge zocht door hem, die thans aan de beurt is- Reeds gromt de overste in marschtenue eindelijk komt de hand te voorschijn en na nog een tweemalen met den grond te hebben kennis gemaakt, is 't papiertje ge opend en alweer een laag nummer. Bleek als een doode gaat de twintigjarige, gevolgd door zijn niet minder aangedanen vader, 't Is ook verschrikkelijk, een zoon aan den Landsdienst te moeten afstaan en dat vooral in een tijd als deze, waarin men zoo bevreesd is voor vijandelijke invallen, dat geen soldaat aan de grenzen waakt. Met vele anderen konden we onze waar- aemingen nog vermeerderen, doch achten t voor ons doel genoeg. Men staat öf als tartend vijand, öf als slachtoffer voor de Lotingscommissie, maar dat neemt niet weg ge die kerels daar en hier en gindsze zien er uit als hadden ze reeds meer dan drie maal tien zomers achter den rug en toch zullen ze u antwoorden op de vraag: »hoe lang in dienst>dat ze pas van de laatste lichting zijn.« Dat zijn de heeren plaats vervangers Reeds voor de tweede of derde maal hebben ze de eer om 't vaderland met de wapenen te mogen dienen. Wel een eer voorwaar voor Neêrlands leger om ze in de gelederen te mogen tellenArme mili- tien, indien ge u aan dezulken, die oudge dienden heeten, overgeeft! Men ziet 't aan hunne knikkende knieën, zwemmende oogen en roode neuzen, dat ze nog meer hebben gedaan dan exerceeren en schrobben. Ga langs de politiekamers, provoosten etc., daar vindt ge de misdadigers; sommigen treft ge voor de eerste en ook voor de laatste maal in arrestanderen de mees ten zijn reeds oude bekenden en 't is hun aan te zien dat de kennis later nog wel eens zal vernieuwd worden. Wie ge daar 't meeste kunt zienplaatsvervangers en vrijwilligersWant ook de laatsten be- hooren tot 't edelste deel van onze krijgers. Niet dat we zouden willen beweren, dat de laatsten allen van dezelfde soort zijn, integendeel; maar dit is zeker dat de sol daten die reeds jaren gediend» hebben, zonder 't verder te kunnen brengen, voor een overgroot deel gelijk zijn aan die plaats vervangers van zooeven. O, die plaatsver vanging is de kanker in ons leger, want de gelederen, terwijl ze de edelste krachten er buiten houdt. Alleen zij, die bij geen mogelijkheid een een°"accoord kunnen sluiten met een aan brenger van plaatsvervangers» en ook en kelen, die nu bepaald den wil hebben zelf de wapenen te dragen, vormen de jaar- lijkscbe slichtingen». Hoeveel goeds, hoe veel krachtigs daaronder is, kan elkeen jaarlijks zien in 't begin der Meimaand, als de algemeene inlijving plaats heeft. Nog veel meer zouden we daarover kun nen schrijvenlaat 't gegevene echter dit maal genoeg zijn om ons te doen nadenken over »de levende strijdmacht. Rnitonland, In het Cassino van Boulogne heeft eene kiesvergadering plaats gehad, waar het zeer heftig toeging. Zij was belegd door de vrien den van den heer Lissagaray, die zijn tegen stander, den heer Francis Laur, had uitge- noodigd tot een contradictoir debat. DeBou- langisten hadden hunne maatregelen geno men, naar het schijnt, om zich in de nabijheid van het spreekgestoelte te scharen en de dis cussie te beletten, zoo deze eene voor hen onaangename wending nam. Bij het lot werd bepaald, dat de heer Laur het eerst zou spre ken en hij hield een lange, maar vrij onbe- teekenende redevoering. Toen echter de heer Lissagaray aan de beurt kwam, werd hij met een storm van gefluit en Boulangistische deu nen begroet. Hij verlangde daarop van den heer Laur, te zorgen dat aan dit rumoer een einde kwam, opdat ook de republikeinen zich zouden kunnen doen hooren, evenals de Bou- langisten daartoe in de gelegenheid waren gesteld geweest. Ik bekommer me om je re publikeinen niet! riep Laur uit. Ternauwer nood had hij die woorden gezegd of de heer Lissagaray diende hem een paar oorvijgen toe. De Boulangisten vlogen hem te hulp, zoodat er eene allerheftigste botsing ontstond tafels en stoelen vlogen door de zaal en een aantal aanwezigen werden ernstig gewond. Laur zelf viel daarbij ook zoodanig, dat hem de schouder ontwricht is. De heer Lissagaray werd ongedeerd door zijne republikeinsche vrienden naar buiten geleid. varkens en 1249 jonge varkens, 83,292 scha pen en 3050 lammeren. Volgens gerucht, heeft prinses Victoria, tweede dochter van keizerin Frederik, ver gunning gevraagd in het buitenland te wonen. Keizer Wilhelm stond dit toe en zal haar een jaargeld van f 100,000 geven. De prinses die, sedert haar huwelijk met Alexander v. Battenberg afsprong, Duitsch- land niet kan uitstaan, is van plan zich in Engeland te vestigen. Te Neudorf en Wiesenthal in Bohemen zijn ongeregeldheden gepleegd door de glas- slijpers, die het werk hebben gestaakt. De glasslijperijen van Wanke en Breit werden door verscheidenen honderden arbeiders ver nield en de voorraad stuk geslagen. Twee arbeiders werden gedood, terwijl verscheidene gendarmes en arbeiders verwond werden. Troepen zijn naar de plaats der ongeregeld heden vertrokken. Een brutale diefstal werd gepleegd te Nussdorf (een voorstad van Weenen). in het kantoor van een stoomvaartmaatschappij. Twee mannen gingen naar binnen, wierpen peper in de oogen van den kassier en gin gen toen met al het geld op den loop. Te Krakau waren drie studenten wegens revolutionaire dagblad-artikelen van de Uni versiteit verbannen500 studenten wierpen daarop de ruiten in bij den rector; de politie trachtte te vergeefs hen uiteen te jagen en de troepen moesten ter hulp komen 3 studenten werden gearresteerd. Den vol genden morgen vond men de marmeren buste van den rector in de gehoorzaal ver brijzeld. Een deputatie van studenten is naar Weenen vertrokken, om tegen de ver banning hunner kameraden te protesteeren. huchtje Men verzekert, dat de schuilplaats van Eyraud in Amerika is ontdekt en dat zijn arrestatie elk oogenblik kan worden verwacht. Sedert de vorige arbeidstaking der mijn werkers te Lens, dep. Pas-de-Calais, heeft zich aldaar een werklieden-syndicaat ge vormd, waarmede de meeste mijnwerkers in stemming hebben betuigd. De mijnniaat- schappij heeft nu drie arbeiders ontslagen, die deel uitmaakten van het syndicaat. Daarop eischten de werklieden van de maatschappij om hen weer in dienst te ne men. De maatschappjj weigerde, en hierna is er eene algemeene werkstaking ontstaan. Volgens de ofïiciëele opgaven den vee- in voar in Duitsehland betreffende, zijn daar te lande in het jaar 1888 ingevoerd uit Neder land 7408 paarden, 20,432 volwassen runde ren, 6178 stuks jong vee beneden 2l/z jaar, 283 kalveren jonger dan 6 weken, 31,619 volwassen varkens en 36,136 jonge varkens. Uitgevoerd uit Duitsehland naar Nederland zijn in dat jaar:,1830 paarden, 38 volwassen Op den weg tusschen Crewe en een^e- je The Hough in Engeland is een opzien wekkende moord gepleegd. Een rijk kleermaker, de heer Richard Davies, en zijn 16-jarige zoon verlieten omstreeks 11 uur 's avonds Crewe in een hittenwagen. Het was zeer donker. Kort voor zij aan The Hough kwamen, sprongen op een eenzame plaats plotseling twee mannen te voorschijn, die den hit bij den teugel grepen en tegen hielden. George Davies, de zoon, trachtte het dier met een stok voort te drijven, maar toen dit niet ging, sprong hij uit het rijtuig. Nauwelijks stond hij op den grond, of een der mannen, die den hit hadden vast gegrepen, liep naar het rijtuig en gaf den ouden Davies een hevigen slag op het hoofd. De jongen vluchtte om hulp te halen, doch toen hij, vergezeld van een aantal inwoners van het dorp, terugkeerde, vond men den heer Davies dood in het rijtuig. Er had blijkbaar eene hevige worsteling plaats ge had, want overal lagen sporen van bloed. De reden voor den moord kent men niet. Tien pond sterling, die Davies bij zich had gehad, waren verdwenen, maar horloge en ketting vond men nog op het lijk, zoodat diefstal niet de eenige aanleiding kan zijn geweest. Volgens nader bericht echter is deze zoon en een andere zoon van 30 jaar in hech tenis genomen. Er schijnt ernstige verden king van vadermoord op hen te rusten. De marine-revolutie» tegen het nieuwe bewind in Brazilië bljjkt hierin bestaan te hebben, dat ettelijke matrozen in min of meer heso.honken staat hun ouden keizer Pedro hebben laten leven en kreten aanhieven te zijner eer. Veertig hunner moeten deswege op last der republikeinsche regeering zijn gefusilleerd. De groote industrieel Gladkow te Char- kow werd door eene vrouw op de openbare straat door een revolverschot gedood. Wraak moet de beweegreden der vrouw zijn. Te Petersburg is een Eiffeltoren van ijs ingewijd. Hij is 50 meter hoog; op het eerste plat komt uien door een trap, in het ijs gehouwen, en op het electrisch verlichte plat wordt gegeten en gedanst. Te Napels kwam het Dinsdag, zoo wordt uit Rome geseind, tot een formeel studen- tenoproer. De studenten wilden dat de hoo- geschool om de sterk aldaar heerschende influenza tijdelijk gesloten zou worden, aan welk verlangen de rector echter wei gerde te voldoen. Daarop togen de studen ten met het korpsvaandel voorop naar den prefect en verlangden onder onbeschrijflijk getier dat de reetor zou worden afgezet. Het schandaal werd ten slotte zoo groot dat de militaire macht tusschenbeiden moest komen, waarbij verscheiden studenten met bajonetsteken gewond werden. De rector ontkwam slechts ternauwernood het gevaar om door de studenten, die de deur van zijn kamer reeds opengetrapt hadden, gelyncht te worden. In een der schouwburgen te Moskou was dezer dagen een gasbrander slecht beves tigd, waardoor een groote vlam ontstond, die echter volstrekt geen gevaar opleverde. Een beangst toeschouwer vond er aan leiding in om luidkeels te schreeuwen Brand! Redde zich wie zich redden kan!« Een vreeselijke angst maakte zich toen van het publiek meester; men drong naar de uitgangen, velen geraakten onder den voet en verschrikkelijke tooneelen vonden plaats. Vijf personen werden, helaas gedood en het aantal gekwetsen is zeer talrijkmen vreest dat velen nog het leven zullen moeten ver liezen. Aan de koelbloedigheid van den or kestdirecteur, die er na eenige minuten, in slaagde het publiek gerust te stellen, is het te danken, dat het onheil niet nog grooter verhoudingen aannam. De man, die aan leiding gaf tot het beklagenswaardig treur spel is gearresteerd. Sedert Zondag werd te Diemen een met selaar vermist, zijn lijk is thans uit de Keulsche vaart opgehaald. - Onder Texel zijn drijvende gevonden de lijken van twee zeelieden. - In de stoompannen fabriek te Echt heeft een brandje gewoed. De schade is vrij groot. - In de Brouwersgracht te Amsterdam is het lijk gevonden van een pasgeboren jongen. - Even buiten de Noor derpoort te Sneek werd uit het water op gehaald het lijk van een boer uit Parrega, die den vorigen avond van Oosterzee naar Sneek was gewandeld en bjjna aan het eind van zijn reis in de vaart gevallen schijnt te zijn. - Te Amsterdam zijn in bewaring ge nomen twee vrouwen, die een man ©en portefeuille met f 260 hadden ontnomen. Aan de agenten werd, toen zij een huis zoeking wilden instellen, f 100 beloofd, in dien zij geen gevolg aan de zaak wilden geven. Na weigering is hun de portefeuille ter hand gesteld, waarin zich twee bank biljetten van f 100 bevonden; het bankbiljet van f 60 lag onder de tafel. K; a J 1 f t an! van en omelerwaaii m o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1