In Servië broeit een opstanl onder de| militairen. De hoofd-officieren zijn ten zeerste verbitterd over de door de radicale meer- derheid in de Sknpschtina doorgedreven bezuinigingen en denken er aan, de ex-ko ningin Nathalie als regentes aan het hoo <1 der regeering te stellen. Reeds hebben de regenten twee hoofdofficieren van het gar nizoen der hoofdstad gepensioneerd en gene raal Horvntovics, die zeer populair is, uit- genoodigd de portefeuille van oorlog te aanvaarden, maar deze heeft als voorwaarde gesteld dat Nathalie als koningin-moeder zal worden erkend, een eisch dien de regen ten, ingevolge hunne belofte aan den ex- koning Milan, niet kunnen inwilligen. Mocht het leger zich voor zoodanigen stap ver klaren, waarop veel kans schijnt te bestaan, dan is het zoo goed als zeker dat de be volking de zijde van Nathalie zal kiezen. Er bestaat thans alle grond voor het ver moeden, dat het Engelsche schip »Erin«, 28 Dec. van New-York naar Londen met goederen en vee vertrokken, met man en muis is verongelukt. Een boot werd den 9n Januari door den gezagvoerder van het te Bremerhaven binnengekomen stoomschip »Creolec aangetroffen, waaruit hij verschei dene zaken, gemerkt »Erin«, heeft aan boord genomen. In de nabijheid zag men veel wrak hout en veehokken drijven; vermoedelijk was dat alles van gemeld stoomschip afkomstig. De equipage bestond uit 57 koppen en er waren 15 veedrijvers ter verzorging der 500 stuks vee aan boord. Het ziet er in Montenegro zoo treurig niet de bevolking uit, dat Yorst Nicolaas besloten heeft nieuwe wegen te doen aan leggen en de oude Romeinsche stad Diocla, de geboorteplsats van Keizer Diocletianus, te doen herstellen, om de armen aan werk te helpen. Zaterdag zgn te Sofia verscheidene offi cieren, waaronder ook majoor Panitza, de chef der nationaal-Bulgaarsche Macedo nische Liga,« indertijd een der grootste voorstanders van Yorst Alexander gevangen genomen. De kerktoren te Mortagne is ingestort; was na den brand in 1887 nieuw ge bouwd en in den laatsten tijd waren scheuren opgemerkt in Int onderstuk, dat nog van den ouden toren was overgebleven. Maar de maire en de architect stelden de bevol king gerusteen week later stortte de toren in; de kerk en de omliggende huizen werden vernield en 7 menschen kwamen om. De schade wordt op 500.000 frs. geschat. Een telegram uit Washington van 3 Fe bruari meldt Het huis van den Staats-secretaris voor Marine, den heer Tracy, werd hedenmorgen door brand vernield. Zijn vrouw en dochter kwamen in de vlammen omde lijken wer den gevonden. De heer Tracy werd, reeds bewusteloos, gered. Uit de rapporten der fabrieksinspecteurs in Frankrijk blijkt, dat er een zeer belang rijke toeneming is in den arbeid van vrouwen. Er zijn bedrijven, waarin het werk, door vrouwenhanden verricht, sedert 1884 is ver dubbeld. Ook miss Bisland is nu te New-York terug; ze heeft de reis om de wereld in 76 dagen, 16 uur en 58 minuten volbracht. XMiiïitselijU Nieuws. HEUSDEN, 1 Februari. De gemeenschap met 's-Bosch, door mid del der diligance, is door het hooge water tijdelijk gestaakt. Het vervoer van passa giers en goederen heeft nu nog met de stoomboot »Maasstroom« plaats. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Januari ingelegd f2641.58, terugbetaald f1243.16. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 830. WAALWIJK. Naar wij vernemen, zal de heer J. F. Baycns zich binnenkort met terwoon in onze gemeente gaan vestigen. Voor de bloeiende Bredasche Ambachts school, en vooral voor de leerlingen van het door hem gedoceerde vakverven of schilderen, is dit een groot verlies, daar de leeraar Bayens algemeen als een kundig en bekwaam vakman geroemd wordt, wiens leerlingen wanneer zij den driejarigen cursus voleind hadden zich overal als flink ontwikkelde ververs of schilders kon den presenteeren. Wij mogen deze woon plaats-verandering eene aanwinst voor onze gemeente noemen. AALST. Ged. Staten van Gelderland heb ben benoemd tot poldermeester van den dorps polder Aalst, den heer J. Brenkman. DRUNEN, 31 Jan. De Baardwijksche Overlaat loopt. De wegen Daar 's-Bosch en Heusden staan onder, hoewel niet dieD. De wind is oost, wanneer deze aanhoudt zullen wij waarschijnlijk spoedig weer van 't water verlost zgn. BRAKEL. Door den Raad onzer ge meente is besloten tot deelneming aan het pensioenfonds voor gemeenteveldwachter. Dit is een voorbeeld, dat zeker wel navol ging verdient. Het Waalwater blijft hier nog steeds wassende. Verscheidene woningen buiten dijks staan reeds eene aanmerkelijke hoogte in het water. De overtocht aan het veer per pont is gestaakt en de gemeenschap met de andere zijde wordt nog enkel per roeiboot onder houden. LANGSTRAAT. De handel in kalfkoeien in de Langstraat was sedert de vorige no teering opnieuw zeer geanimeerd. De ge wone Belgische kooplieden besteedden voor de le qual. van f 225 tot 275. Maar ook voor particuliere rekening werden deze week de schoonste kalfkoeien gekocht. Zoo ver kocht de veehouder A. v. d. H., te 's Gre- velduin Kapelle, eene nagenoeg rijpe koe voor de enorme som van f365, terwijl nog andere van de zwaarste soort voor f 275 a 300 werden afgeleverd. Weikoeien werden op levering voor f 150 a 200 gekocht. Vette koeien met weinig voorraad 70 a 76 ct. per Kg. Vette varkens met minder koop lust 58 a 60 ct. per Kg. schoon. De handel in hooi was sedert de vorige noteering weinig beduidend, wat afgeleverd werd, was meerendeels vroeger tegen f 10 per 500 Kg. gekocht. Verandering in den prijs is nog niet te bespeuren, hoewel het aanbod de vraag begint te overtreffen. Stroo wordt naar qualiteit voor f8 a 9.per 500 Kg. vrij aan huis geleverd. Het eerste betreft tarwestroo, het laatste rogge dito. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat blijft lusteloosalleen worden ze bij kleine partijtjes, meerendeels per kleine maat, tegen 10 a 15 ets. per 5 liter verkocht. DUSSEN. Tengevolge het overlijden van den heer J. H. Sprangers, burgemeester dezer gemeente, is de oudste wethouder de heer P. Verschoor, als waarnemend burge meester opgetreden en in de jongste ver gadering van den gemeenteraad tot tijdelijk wethouder benoemd de heer Antonie A. H. van Honsewjjk. WIJK. Ds. J. L. Pierson pred. te Halle, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. WOUDRICHEM. De werkelijke bevolking dezer gemeente bestond te middernacht tus- schen 31 December 1889 en 1 Januari 1890 uit 988 m. en 946 vr., te zamen 1934 personen en wel in wijk A (binnen de om walling) 719 m. en 717 vr. te zamen 1436 personen en in wijk B (Oudendijk en ver spreide huizen) 269 m. en 229 vr., te zamen 498 personen. Bovendien waren op gemeld tijdstip in en onder de gemeente tijdelijk aanwezig 51 m. en 25 vr. te zamen 76 personen. De loting voor de nationale militie zal alhier gehouden worden voor de gemeen ten Alm kerk, Andel, Dussen, Giessen en Rijswijk op 25 en voor de gemeenten Wer kendam, De werken en Sleeuwijk en Wou- drichem op 26 Februari a.s., beide dagen te beginnen des voormiddags lU/g uur. Uit deze gemeente moeten 21 jongelingen aan de loting deelnemen. Het getal inge schrevenen voor de lichting van 1891 be draagt 23. DALEM. De heer C. v. Thiel Ribbius, overleden te Apeldoorn, in leven predikant te Tuil, heeft aan de armen zijner gemeente een stuk land vermaakt, ter waarde van f4000. De loting voor de Nat. Militie zal voor de gemeenten Haaften, Vuren, Her wijnen en Waardenburg plaats hebben te Haaften, op Donderdag 20 Feb. e.k. Binnenland, De Ministerraad is Maandag wederom in een langdurige buitengewone vergadering bijeengeweest. Naar de »Standaard« verneemt is door den Minister van Koloniën ontslag aange vraagd. Een particulier telegram uit Brussel aan het (Hbld.) meldt, dat de Nederlandsche Regeering voorstelde aan de Fransche het geschil over de grensregeling van Suriname aan het scheidsgerecht van Koning Leopold van België te onderwerpen. De Fransche Regeering antwoordde nog niet op dit voor stel. Naar men verneemt, zal er een reorga nisatie plaats hebben van de Departemen ten van Binnenlandsche Zaken en van Wa terstaat. Eerstgenoemd Departement zou het deel der landbouw-aangelegenheden, thans nog onder zgn beheer, overdragen aan Water staat. Aan dat Departement zou dan een af zonderlijke afdeeling voor Landbouw wor den ingesteld, met een Landbouwraad, in den geest van het college voor zeevissche- rijen, als permanent raadgevend lichaam. De bekrachtiging der spoorwegovereen komsten zou voorts de noodzakelijkheid doen geboren worden van een speciale af deeling Spoorwegen, verdeeld in een tech nisch en administratief bureau. Naar m-n verneemt, zullen in Juni e.k. gedelegeerden der Fransche, Belgische en Nederlandsche Regeering te 's-Hage bijeen komen, om de grondslagen vast te stellen voor een internationaal tractaat op de zalm- visscherij in de rivier de Maas. Van verschillende zijden wordt het be richt dat de Czaar bezwaar heeft gemaakt als scheidsrechter in zake de grensregeling in Suriname op te treden, b vestigd. Wat de minister echter in onze kamer vergat te zeggen, is, dat de Czaar enkel weigerde, omdat onze regeering bij de aan bieding weer reserves had gemaakt, die Rus land niet wilde aannemen. Frankrijk had dat niet gedaan en de geheele zaak aan het oordeel van den Czaar overgelaten. Door de Eerste Kamer is de begrooting van Koloniën (Minister Keuchenius) ver worpen met 20 tegen 19 stemmen. Al de Ministers waren gedurende de be handeling der begrooting van den Minister van Koloniën, aan de zijde van hun ambt genoot in de Kamer verschenen. De Raad van Ministers hield Zaterdag eene langdurige vergadering ter overweging van de houding van het Kabinet, na het votum van de Eerste Kamer. Volgens geruchten zou het niet onwaar schijnlijk zijn, dat het geheele Kabinet ont slag vroeg. Terwjjl jaarlijks groote hoeveelheden eie ren uit Denemarken naar Engeland worden uitgevoerd (in 1887 bijna 111 millioen stuks, ter waarde van ruim f3,150,000) zit niet alleen Nederland in dit opzicht geheel stil, maar wordt jaarlijks zelfs een groot getal eieren uit Engeland en ook uit Duitschland ten onzent ingevoerd. In Friesland en Gro ningen is men er thans op uit, hierin ver andering te brengen. Wat Friesland betreft, is reeds aan de afdeeling der Friesche Maat schappij van landbouw in overweging ge geven, een onderzoek in te stellen naar het fokken van kippen en den uitvoer van kippen en eieren, teneinde daarna middelen te beramen dien uitvoer naar het buitenland te bevorderen. Uit Parijs wordt bericht, dat onderhan delingen zijn geopend tusschen de ltali- aansche en Nederlandsche Regeeringen be treffende het stoffelijk overschot van Prins Frederik Willem George van Oranje, die in 1799 te Padua overleed. De Nederland sche Regeering heeft verzoeht zijn over blijfselen naar Delft over te brengen. Deze Prins van Oranje was de tweede zoon van Willem V en dus een jongere broeder van koning Willem I; hij trad in Oostenrijk- schen dienst en stierf te Padua als opper bevelhebber van het Oostenrijkschen leger in Italië, na een kort ziekbed, den 6n Jan. 1799. De Prins werd begraven in het Heremie tenklooster aldaar. Een gedenkteeken, dat de familie van Oranje liet vervaardigen, een bas-relief met de wapens en den naam van den overledenen, van Canova's hand, be vindt zich in de kloosterkerk. Over den verwaarloosden toestand, waarin het graf en de gedenkteekenen zich bevin den, werden meermalen door landgenooten, die de kerk bezochten, klachten geuit, on langs nog door dr. G. A. Hulsebos te Utrecht. Zondagnacht is te Utrecht in den ouder dom van bijna 73 jaren overleden dr. Chr. H. D. Buys Ballot, oud-hoogleeraar aan de Utr. Academie, hoofd-directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch instituut, ridder van den Ned. Leeuw enz. enz. Het »Utr. Dbl.« be vat van den beroemden overledene o.a. het volgende »Als hoogleeraar in de wis- en natuur kunde had hij onmiskenbare verdiensten, maar zijn grootsten roem heeft hij te danken aan 't geen hij geweest is en gedaan heeft voor de Meteorologische wetenschap. »Als meteoroloog zal zgn naam onvergan kelijk blijven, omdat hij die wetenschap, die hij bij zijn optreden nog in haar kindsheid vond, op een belangrijke hoogte heeft ge bracht; omdat hij nieuwe banen vóórhaar geopend, nieuwe beginselen verkondigd heeft, omdat zgn wetten juist bleken, zijn werktui gen aan de eischen voldeden; ook omdat zijn vrienden een blijvende herinnering aan zgn naam hebben in het leven geroepen. Bij zijn 40-jarig ambtsfeest is de Buys Ballot medaille ingesteld, die op de voorzijde de beeldtenis van den overledene vertoont en die bestemd is om voor het eerst vijf jaren na de instelling en vervolgens telkens na 10 jaren te worden uitgereikt door de Kon. academie van wetenschappen, afdeeling natuurkunde, aan hem, die de grootste verdienste bezit op het gebied der meteorologie. »Hij heeft zelfs de eerste uitreiking dier mnfloiljn 1- t' .1. gen aangeboden werden, niet mogen beleven. »De verraderlijke ziekte, die in ons wereld deel alom haar slachtoffers maakt, heeft ook hem aangetast en een bronchitis, tengevolge daarvan, maakte een einde aan zijn nuttig en werkzaam leven. Men meldt uit Waalwijk: Ten gevolge van het werken van den- B<iardwijkschen overlaat, zgn de buitenpolders van het mid den der Langstraat overstroomd, waardoor de gewone communicatie, langs de grind wegen door die polders, niet het kanton Heusden tijdelijk verbroken is. De communicatie tusschen 's-Bosch en Vlijmen is verbroken, doordat de weg is ondergeloopen. De overtocht geschiedt met roeibootjes. Te Rosendaal zijn op den 28 Januari j.l. aangehouden Petrus Backx en Franciscus Backx, wonende aldaar, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het nama ken van Belgische een frankstukkec. Ingeval door die verdachten of andere dergelijke val- sche muntstukken in omloop zijn gebracht, verzoekt de Officier van Justitie te Breda biervan te worden onderricht met toezen ding van de stukken door tusschenkomst van de Burgemeesters of de Ambtenaren van Politie. De ramp te Calantsoog Men schrjjft ons naar aanleiding van het vergaan van het Engelsche viermast-zei'schip »Loch Moidart,« kapitein Samuel J. Andrew op 26 Jauuari nog het volgende: Bij de schipbreuk verdronken twee-en- dertig mannen, terwijl er twee levend aan de kust zijn gespoeld. Wat ooggetuigen van die schipbreuk vertellen, is zoo hartroerend, dat ik sedert Zondag nagenoeg onafgebro ken 't beeld van de daar op ongeveer 500 meters van de kust doorgestane ellende voor oogen zie. Eerst 's morgens te 7 uur ontdekte men welk ongeluk heeft plaats gehadde beide eenige geredden, uitgeput en half krank zinnig van de doorgestane ellende, ontmoeten toen iemand in 't land, die ze op 't gebeurde kunnen opmerkzaam maken. De schipbreu kelingen zitten in 't want, krijtende, smee- kende, handenwringende om hulp. De reddingsboot kan niet in zee Het vuurpijltoestel wordt eindelijk in wer king gesteld, doch helaas, de pijl vliegt slechts 360 meters en 't schip ligt op onge veer 500 meters afstands. Een rauwe kreet drukt uit, wat er in de schipbreukelingen omgaat, nu ze zien, dat het laatste middel tot het verstrekken van hulp blijkt vruchteloos te zijn. Tegen 11 uur ongeveer spoelt het lijk aan van een 17-jarig jongeling, den zoon van een Engelsch geneesheer, die voor 't eerst de reis mede maakte. De ongelukkige heeft zich half ontkleed om beter te kunnen zwem men en is veeleer verstijfd door de kou dan verdronken. Geen wollen deken is bij de hand, daar hij op nagenoeg een half uur afstands van 't dorp is aangespoeld en langs 't strand niets wordt gevonden, wat in de eerste behoefte van drenkelingen kan voor zien. In de herberg aangekomen, blijken de ruwe pogingen van onervarenen, om de levensgeesten op te wekken, vruchteloos. De beide geredden zitten daar in het met rook en smook opgevulde vertrek, we zenloos voor zich te staren, omringd door half- en heel dronken volk en tal van nieuws gierigen. Calantsoog is niet rijk aan doelmatig in gerichte gebouwen, maar daar is toch een ruime school, daar is een onderwijzerswo ning, daar woont een predikant 't Doel van dit schrijven is, er op te wijzen, hoe dringend de behoefte is aan een rijks kustwacht tusschen Egmond en Nieuwediep. Daar vergaan zoo'n groot aantal schepen, dat het voor de eer onzer natie wel te wen- schen ware, dat het Rijk zich de redding van schipbreukelingen, althans voor dat ge vaarlijk deel der kust, ging aantrekken. 't Rijk moet zorgen voor kanonnen, waar mede een lijn over 't schip kan worden ge schoten en voor personen, die met zoo'n kanon kunnen omgaan't Rijk moet zorgen voor lijnen, trossen, vuurpijlen, voor dekens, draagbaren, voor geneeskundige hulp, kortom voor alles, wat dienen kan tot het redden van schipbreukelingen. D. v. N. Een paar avonden, bij de opvoering van »Falka«, door een Engelsch operetten-ge- zelschap, ging het in den Grooten Schouw burg te Rotterdam nog al onrustig toe. De aanleiding daartoe moet gezocht wor den in het optreden van den portier van een klooster, in wiens houding vele katho lieken een beleediging zien van den katho- 'lil 1 Vu I'll! mi den geesteliikpr1 cf-i 1-~1 L 1 Ook was dit Zaterdagavond «dj de «j- in den Nieuwen Rotterdamschen Schouw burg het geval. Hoewel zoo binnen als buiten het gebouw- een aanzienlijke politiemacht aanwezig was, en daardoor de onruststokers hadden kun nen verwachten, dat geweld met geweld ge keerd zou worden, begonnen een aantal hunner te fluiten en te schreeuwen, zoodra de bedoelde portier van het klooster zich o:> de planken vertoonde. De hoofdschuldiger^» werden aanstonds op beeterdaad 'betrapt eir aan de deur gezet. Gedurende het rumoer" viel het scherm. Een flink optreden van de- rustbewaarders was noodzakelijk, daar en kele belhamels zich niet ontzagen de politie agenten met de volle vuist in het aangezicht en op deD helm te slaan en zelfs te schoppen en te trappen. Het verdere gedeelte van den avond ver liep naar omstandigheden vrij kalm. Buiten ging bet niet rustiger toe. Tegen half acht had reeds een belangrijk aantal personen voor den Nieuwen Rott. Schouw burg postgevat, dat steeds aangroeide en waaronder als gewoonlijk opgeschoten jon gens, die bij elke beweging het vuurtje warm houden, niet ontbraken. Het getier en gedrang werd langzamer hand ernstiger, zoodat de politie eenige charges moest maken met getrokken sabels, die echter geen ernstige gevolgen hadden. Om 11 uur was de voorstelling geëindigd en tegen middernacht had de Coolsingel en de omgeving weder het aanzien als gewoou- lijk op dat uur. Sedert Donderdag 30 Jan. tot Zaterdag 1 Feb. is aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 1 zalm van 21 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,81. Door iemand die onbekend wenscht te blij ven is aan gecommitteerden der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam f 100,000 aangebo den, ten einde daarvan een fonds in het leven te roepen, waaruit de vermeerde kosten zon den kunnen bestreden worden, die zouden ontstaan door het brengen van de predikants traktementen op f 3000. Op het verzoek om gratie, gedaan voor den student P., veroordeeld wegens het duel met den luitenant d' A. v. G., is af wijzend beschikt. Op de Schelde even buiten de haven van Ternenzen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee visscherslieden uit Philippine begaven zich in een sloep naar de mossel- bankeD. Buiten gekomen kantelde het bootje bij sterke ebbe, en geraakten beiden, F. Voerman en J. Hulst, te water. Zwem mende trachtten zij den wal te bereiken Hulst kon het evenwel tegen den sterken stroom niet lang volhouden en verdween weldra in de diepte. Ook Voerman ware zeker verdronken zonder de hulp van ser- geant Nelissen en den heer Koch, die hem te hulp kwamen en hem wisten te redden. Te Zwijzel (Fr.) geraakte een voor een kar gespannen paard op bol. Toen men het dier eindetijk gegrepen bad en in een stal bracht, wist het razende d;er daaruit te ont komen en holde voorbij al de koeien naar de woonkamer, waarvan de deur open was en verdreef van daar al de ontstelde huis- genooten, uitgezonderd een zieke, die op een op den vloer gespreid bed lag en richtte er verschrikkelijke verwoestingen aan. De zieke wist nog kruipende in een kelder te vluchten en op deze wijze te ontkomen. Door het slaan en steigeren van het on stuimige ros vloog het vuur van den haard en deed het reeds het beddegoed branden. Goede raad was duur. Men sloeg een der vensters in, bluschte daardoor met eenige emmers water den brand en trachtte ver volgens den lastigen gast met een langen stok te verdrijven, hetgeen dan ook einde lijk gelukte. De kamer bood, zooals te denken valt, een tooneel aan van de grootste ver warring en verwoesting. Niets was er heel. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer J. Koch, slachtoffer van de ramp bij Ruinerweld, eene schadevergoeding zoude hebben bekomen van f 50,000, deelt mr. Rutgers van der Loeff in de »Prov. Gr. Ct.« mede De heer Koch heeft, op een aanbod van de Maatschappij om hem eene vergoeding van drie duizend gulden uit te betalen, zijne rechten op vergoeding aan de beslis sing der rechtbank te Utrecht onderworpen. Hij eischte daar f 25,844.70, en die eisch is gevolgd door een gerechtelijk aanbod, om hem reeds thans f 4252.50 en over de eerst volgende 5 jaren een bedrag, successievelijk en bij gedeelten te voldoen, van f 3000 uit f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2