WOENSDAG 12 FEBRUARI. tggl Jg Ml fHH É:5 eo de oinmelerwaard. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. rr *63 1890 VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprp: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prrjs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. »Stiefmoeder,« welk een verschrik kelijk woord, niet waar? Voorzeker stelt ge u voor, dat ik u de eene of andere afschuwelijke geschiedenis zal verhalen van eene booze stiefmoeder, die de kinderen van het eerste huwelijk op geheimzinnige wijze om 't leven gebracht heeft. Het zou mij weinig moeite kosten, u door mijne opgewekte verbeelding, een stief moederlijk tafereel te schetsen, waarbij u de haren te berge zouden rijzen, doch wan neer gjj dat van mij verwacht, zal ik u bitter teleur moeten stellen, daar het juist in mijn plan ligt de arme, zoo dikwijls zwaar be proefde stiefmoeder in bescherming te nemen en haar met hare kinderen te verzoenen. Het is voorzeker eene moeilijke taak voor een jong onervaren meisje, hare hand te reiken aan een weduwnaar, die reeds uit zijn eerste huwelijk kinderen heeft; doch zij, die met den besten wil en met eene toegevende liefde, den voet in de nieuwe woning zet, schijnt aanvankelijk zoo zwaar tillend niet te zijn. Vriendelijk komt zij de haar toevertrouwde kleinen te gemoet, want zij heeft het zich ernstig voorgenomen, ze met moederlijke trouw en zorg op te voeden. Helaas! hoezeer bedroog zij zich in hare ^edele bedoelingen, hoe schandelijk werd zij in haar ijverig streven om du kleinen voor zich te winnen, gedwarsboomd, want de tante, die tot hiertoe de huishouding had waar genomen, had de kinderen van booze stiefmoeders verhaald en hun sprookjes voorgelezen, waarin striefmoeders de kinde ren laten verhongeren en door de wilde dieren verscheuren. Is het te verwonderen, dat de kinderen nu met angst en vrees voor de nieuwe moeder bezield zijn en op hare vragen öf ontwijkende antwoorden geven, öf haar de harde woorden toevoegen: »Wij willen geen stiefmoeder hebbentante, onze goede, lieve tante moet weer terug komenZulk eene bejegening is inderdaad pijnlijk, doch zij late zich toch niet ont moedigen om hare stiefkinderen met de meest mogelijke toegenegenheid te behan delen. Met geduld trachte zij de vooroor- deelen tegen de stiefmoeder te over winnen, opdat het haar eenmaal gelukke, bij de kleinen liefde voor de »tweede moe- der« op te wekken. Zeer verkeerd handelen echter zij, welke in zulke gevallen, de kin deren met de uiterste gestrengheid willen •regeeren; want hierdoor moet ongetwijfeld een openlijke haat en onophoudelijk verzet ontstaan. In het bestraffen zy de stiefmoe der zeer voorzichtig; zij late dit, zoo noodig aan den vader over, zonder echter de op voeding der haj,r toevertrouwde panden uit het oog te verlieren. Zij vergete nooit, dat het niet hare tig ene kinderen zijn, en dat de buitenwegje met wantrouwende blikken bespiedt, hot zij zich als tweede moeder gedraagt. Een woord in toorn ge zegd, door de werkelijke moeder, geeft nie mand ergernis, maar het minst-verwijtend of zacht-vermanend woora door de stief moeder uitgesproken, is in saut om ieder tegen haar in 't harnas te jag-n. Inderdaad, de toestand waarinje tweede n.oeder* geplaatst is, is dikwijls aLs behalve tiaxigenamxie^daaron^i^hetv^i' haar zoo verdrietig, wanneer bloedverwanten en kennissen, in plaats van de kinderen tot liefde en gehoorzaamheid jegens de moeder te vermanen, hen zoo mogelijk nog tot ongehoorzaamheid en verzet aansporen, en op quazi-medelijdende toon tot hen de vraag richten»Ts uwe stiefmoeder wel goed voor u? Slaat zij u niet?« »Ach het arme kind heeft eene stiefmoederzegt eene buurvrouw op meewarigen toon, omdat het kind zich niet door de kindermeid naar school wil laten brengen, en door schreien, schoppen en slaan, zich daartegen verzet. »Ja, eene stiefmoeder kan nooit de ware moeder vervangen,* voegt eene oude tante er zuchtend bij, terwijl zij liefkoozend hare handen over de haren van het kind strijkt. In zekeren zin heeft zij echter wel gelijk, want hoe kan ooit een vreemde moeder geheel en ten volle, de plaats der eigene moeder vervullen. Met den besten wil kan zij dat niet! Ze zoo lief te hebben als de ware moeder, kan ook eigenlijk niet van haar gevergd worden en toch is het niet alleen onbillijk, maar zelfs wreed, wanneer anderen de kinderen tegen de stiefmoeder »opzetten,« en zoodoende kwaad zaad strooien in de jeugdige harten, waardoor het huiselijk geluk en de huiselijke vrede wellicht voor altijd verstoord blijft.'t Kan niet ontkend worden, dat het dikwijls een geluk voor de kinderen is, wanneer de vader tot het besluit komt, om zich een tweede moeder voor zijn kinderen te kiezen. Den ken vye ons slechts een huishouden, 't welk door den dood der moeder van eene zorgende huisvrouw is beroofd geworden - de dienst boden doen wat hun goeddunktde kinderen zijn zonder opzicht en worden aan zich zelf overgelaten, en de vader, die het grootste gedeelte van den dag, zijne bezigheden bui ten 's huis heeft, keert 's avonds met tegen zin en wrevel in zijne woning terug. In 't kortde huishouding gaat achteruit, doch de kinderen zijn hierbij het meest te bekla gen, want hunne opvoeding zoowel licha melijk als zedelijk wordt hierdoor op de schandelijkste wijze verwaarloosd. In zulk een geval is het een geluk voor de kinde ren, wanneer de vader hun een tweede moeder geeft, en goedgeaarde kinderen zullen ook in de meeste gevallen aan de nieuwe moeder, die hun vriendelijk en lief derijk tegemoet komt, bewijzen van weder liefde en aanhankelijkheid geven. Ik mag echter niet nalaten op te merken, dat er zeer vele stiefmoeders zijn, die zelve de sehuld dragen, dat de verhouding tot de kinderen van het eerste huwelijk, niet zoo danig is, als dit eigenlijk wel behoorde. Dikwijls is echter ook eene groote ge hechtheid voor de overledene eerste moeder oorzaak, dat de verstandhouding tot de stiefmoeder niet zoo innig wordt, als wel wenschelijk zijn zou. De liefde tot de eigen lijke moeder, welke het hart van 't jouge meisje vervult, maakt haar blind voor de goede hoedanigheden der tweede moeder en zij vergeldt met bitterheid de liefde welke deze haar bewijst. Haar aanblik stemt haar reeds onaangenaamde kus, dien zij haar als morgenkus op de lippen drukt, schijnt haar eene ontheiliging toe, en met tranen in de oogen gedenkt zij den tijd, toen de dierbare afgestorvene moeder haar den mor genkus gegeven heeft. Ieder vriendelijk woord, 't welk de vader over de nieuwe moeder spreekt, is een dolkstoot voor 't jonge meisje't sehgnt haar toe eene mis kenning harer eigene moeder te zijn. Dit bittere gevoel, uit liefde voor de ware moe der ontstaan, kent de kaap niet, daar het meer in de natuur van het vrouwelijk ka rakter ligt. Tegen zulk een liefde voor de werkelijke moeder, heeft de tweede moeder eene zware taak, en zij kan verder niets doen dan ge duld te oefenen en te wachten tot dat de gewoonte en de macht, des tijds, betere indrukken in het gemoed harer stiefdochters geplant hebben en dit oogenblik zal on getwijfeld eenmaal komen, wanneer de stiefmoeder slechts vriendelijk, toegevend en welwillend zij. Omtrent de te Sofia ontdekte zamenzwe- ring wordt nader gemeld, dat tal van pa pieren zijn gevonden, welke zeer compro mitterend zijn voor Rusland. Zoo zou de bekende woelgeest Zankoff uit Petersburg aan de leiders der zamenzwering geschreven hebben, dat hij bij verschillende bankiers een half millioen roebels te hunner beschik king had gesteld, en is eene door hem op gestelde proclamatie aan het Bulgaarsche volk gevonden, waarin dit wordt aangespoord den overweldiger Ferdinand van Saksen-Co- burg weg te jagen. Voorts moet gebleken zijn dat de zamenzweerders zich reeds had den verzekerd van de medewerking der offi cieren van twee eskadrons ruiterij en eene batterij artillerie, ten einds te zorgen voor de overrompeling van het vorstelijk paleis en de belangrijkste punten der hoofdstad. Een der artillerie-officieren kreeg echter be rouw over zijn verraad en deelde het plan aan prins Ferdinand persoonlijk mede. Ma joor Panitza werd terstond in hechtenis ge nomen. De regeering had trouwens den majoor reeds sedert eenige dagen in het oog gehouden, omdat hij zich in een koffijhuis in 't openbaar zeer vijandig over de regee ring had uitgelaten. o o De gemeenteraad te Lissabon heeft voor eene som van 100 contos de reis bijgedragen tot het fonds ten behoeve eener verdedigings- vloot. De patriarch van Lissabon, die zich aan het hoofd heeft gesteld der commissie tot het openstellen der inschrijvingen voor dat fonds, heeft de geestelijkheid uitgeuoodigd in alle kerspelen eene inteekening te openen voor dat doel. De studenten te Oporto hebben de ven sters van de club aldaar verbrijzeld, omdat de Engelsche leden van die club er niet uit verdreven en opnieuw Engelschen als lid toegelaten zijn. In een kerk te Sparta (Noord-Califoruië) maakte de predikant van den kansel af eenige opmerkingen over de manier, waarop een van de leden der kerk zijn vrouw be handelde. Dit leidde tot een geweldig rumoer en een vechtpartij, waarbij 2 mannen gedood en verscheidene gewond werden. De ex-Koning Milan van Servië moet aan de speelbank te Monaco 250,000 frs. hebben verloren. Behalve 40 lijken zijn 100 man levend en niet ernstig gewond uit de mijn te New port gehaald. Meermalen heeft men, bij wijze van aar digheid, bij telephonische gesprekken op merkingen gemaakt alsof men den persoon, met wien men praatte, voor zich had. Thans zegt men, dat Edison werkelijk het middel heeft gevonden tot toepassing van de pho- tographie bij de telephonie, d. i. om te maken, dat men den persoon, met wien men in telephonist h gesprek is, ook zien kan Slachtoffers van hun beroep. Vier brieven bestellers der Badensche post waren belast met het vervoer van de post van Lud- wigshafen naar Bodma, over het meer van Constance. Waarschijnlijk door den scherpen wind en de koude bevangen, vond men drie van hen bevroren onder in de boot liggen, die onbeheerd ronddreef. Men vermoedt dat de vierde door een golf overboord is geslagen. Te Point Pleasant heeft een zwarte dienst bode het geheele gezin, waarbij ze inwoonde, vergiftigd; vier der huisgenooten zijn over leden, de andere vier verkeeren in levens gevaar. De president der Zweedsche anti-slavernij- vereeniging, Zachrissen, zal, vergezeld van 100 Zweden, een expeditie naar Midden- Afrika ondernemen, om tusschen XJjiji en Victoria Nyanza stations op te richten. Op Mozambique zal hij 1500 gewapende in boorlingen huren. De kosten der expeditie, 300.000 gd., zijn reeds half door inschrjj- ving gedekt. Een merkwaardig voorval, dat misschien wel eenig in de geschiedenis is, deed zich bij de loting te Hautmont (Frankrijk) voor. Vier broeders lootten er te gelijk. Zij hadden namelijk van een bepaling der wet gebruik gemaakt, welke jongelingen, geboren in sommige gedeelten van België of zoons van vaders, die daar geboren zijn, doch die vroeger Franschen waren, het recht geeft in Frankrijk te loten. Op een der groote verkeerspunten van het Westend, in Oxfordstreet naast de Music- Hall zoo wordt uit Londen aan het >Hbl.« bericht is door Engelsche en Nederlandsche kapitalisten een gebouw ge sticht, in navolging van het Café-Restau- ran t-Krasn apolsky. Onder leiding van den heer Krasnapolsky wordt het geheel op den voet der Amster- damsche zaak ingericht. De binnenbetim- mering geschiedt naar het ontwerp van den architect Jan Springer, die tevens de winkels zal inrichten, aan de onderneming verbon den. Behalve een grooten bierkelder zal het gebouw namelijk winkels bevatten van uitsluitend Nederlandsche groenten, aard appelen, visch, oesters en sigaren. Overigens wordt het gebouw, dat in ronde cijfers eene oppervlakte heeft van 1500 vierk. Meter, verdeeld in een omvangrijken wintertuin, waar men zich, evenals te Am sterdam, op zijn gemak kan laten bedienen, en in een »bar,« waar men naar Londensche manier alles klaar vindt staan en inderhaast 't een of ander gebruikt. Ook te Parijs zal weldra dergelijke in richting verrijzen in de rue Montmartre nabij den Boulevard. De stichting geschiedt door eene Nederl. maatschappij, waarbij een onzer groote bierbrouwerijen de Kon. Nederlandsche is betrokken. Voor de civiele rechtbank te Parijs is een proces aanhangig, waarvan de afloop met veel belangstelling wordt tegemoet gezien. 33 jaar geleden besteedde een moeder, Pagès, haar kind bij een min op het land uit. Onlangs stierf de vader en de zoon m1lig-WJ meende thans gerechtigd te zijn de nalaten schap van zijn vader in bezit te nemen. De moeder verzette zich echter hiertegen, daar zij beweerde, dat hij, die meende de wettige erfgenaam te zijn, niet haar zoon, doch de zoon der min was. Haar kind zoo zegt zij was gestorven, en de min had dit ge heim gehouden om zoodoende het loon niet te verliezen. Er is te Parijs eene maatschappij van goedkoope woningen gesticht, welke zich ten doel stelt, de bestaande woningen van den zoogenaamd minderen man« te ver beteren, plaatselijke vereenigingen, die daar naar streven, te helpen, door voordrachten en dagbladartikelen op te wekken tot ver betering van de woningen, enz. Er moeten namelijk te Parijs niet minder dan 17,000 woningen zonder venster en 20,000 zonder stookplaats zijn, terwijl er 40,000 uit slechts één vertrek bestaan. Jules Simon zei in eene toespraak over het doel der vereeniging, dat verbetering van de woningen een middel is om het verminderen van de bevolking tegen te gaan. Dr. Rochard prees de water-closets* aan. »Geef die aan den arbeider,* zeide hij, »en gij brengt eene maatschappelijke omwenteling teweeg.* Naar aanleiding van het bericht, als zouden bij de invoering van het rookvrije buskruit bij de Oostenrijksche infanterie, de 8 m. m. repeteergeweren veranderingen moe- 1 ten ondergaan, die opnieuw groote kosten zouden veroorzaken en waardoor het leger niet zoo spoedig slagvaardig zou zijn, wordt thans van bevoegde zijde medegedeeld, dat met een eventuëelen invoer van rookvrij buskruit bij de vervaardiging der geweren rekening is gehouden en dat de eenige ver andering, welke aangebracht moet worden, slechts een wijziging van het vizier is, waar voor de geweren niet naar de geweerma kerijen behoeven, zoodat het in de slag vaardigheid van het leger geen verandering brengt. Een Fransch millionair heeft zich te Nizza doodgeschotenhij had al zijn zaken ge regeld, zelf een lijkkist besteld en de plaats aangewezen, waar hij begraven wilde zijn. Hij vermaakte 1 millioen frs. aan de weduwen en weezen van de slachtoffers van de ramp te St. Etienne, en de rest van zijn vermo gen aan de weduwen van gendarmes. De man was ongehuwd en niet volkomen wel bij het hoofd. De Amerikaansche bladen kondigen een reusachtige financiëele operatie aan, die zal worden georganiseerd door den Amerikaan- schen arbeidsbond. Het doel is een fonds te vormen, waaruit geld zal worden beschik baar gesteld voor iederen tak van nijver heid, van welken de werklieden den arbeid staken. In een geheime vergadering der scheeps timmerlieden te Hamburg is met 280 tegen 128 stemmen de werkstaking als geëindigd verklaard en 't voorstel der werf-eigenaars om van 1 Maart tot 27 Oct. 45 Pf., van 28 Oct. tot uit. Febr. 48 Pf. loon per uur te betalen, aangenomen. Een vergade ring van alle mijneigenaars van het district Zwickau heeft de eischen der mijnwerkers als overdreven van de hand gewezen. Zij vroegen o.a. een werkdag van 8 uur, 3.50 M. vergoeding voor het afdalen en opstijgen en 50 pCt. loonsverhooging bjj overwerk, SBBk i& Buitenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1