lil Rfl tg III 1 iielerwaail Geld op Straat. M 866. ZATERDAG 22 FEBRUARI. 1890. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. S'S VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00. verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Toen lord Palmerston nog Staats-secre- taris van Binnenl. Zaken onder den minister lord John Hussel was, ging hem de zorg voor de verbetering der hygiëne even als zoovele andere zaken na aan het hart. Ter wijl hij zich nu daarmee bezig hield, stelde hij een aphoristische stelling op, die zoowel wegens hare sierlijkheid als waarheid, voor treffelijk is: Vuilnis is slecht een ding op eene onjuiste plaats. Wanneer ieder nauwkeurig naar deze waarheid handelde, zouden wij jaarlijks mil- lioenen kunnen besparen; wanneer wij in plaats van vuilnis en afval, veegsel en on- tuig als nietswaardige dingen te beschouwen, ons lieten overtuigen dat deze goede dingen op een onjuiste plaats zijn, zou het er met onze gezondheid en onze beurs veel beter uitzien, dan thans het geval is. Reeds 40 jaren geleden sprak Piiyen in het Conservatoire des arts et des métiers te Parijs de groote industriëele stelling uit: >Er bestaat geen afvalDaarmee wilde hij te kennen geven, dat wanneer men uit de eene of andere stof, het gewenschte pro duct verkregen had, er toch nog altijd iets bruikbaars moest overgebleven zijn van dat gedeelte, Jt welk men tot het eerste doel niet meer kon aanwenden. Overeenkomstig die stelling zijn er talrijke nieuwe indus trietakken verrezen. Deze hebben met goed gevolg den afval verwerkt en weder in het gebruik doen opnemen, eene stof, welke vroeger achteloos werd weggeworpen, ja, waaimee men dikwijls zeer bezwaard was. Zoo o.a. heeft men uit het vuil van straten, goten, mestvaalten enz., alcohol en de pro ducten daarvan zij het dan ook al van minder gehalte weten te bereiden. Reeds sedert 1807 bestaat er te Rennes eene inrichting, die aan hare deelhebbers belangrijke divendenden heeft aangebracht, die hoogst weldadig werkt, en waar inzon derheid de afval van wol in de spinnerijen, weverijen enz. overschietende, zonder dat de fabriekant ze verder gebruiken kan, ver werkt wordt. Eenige maanden na het sluiten der groote tentoonstelling van 1851 hield Dr. Playfair eene voorlezing, waarin hij tot hoofd-onder- werp de nieuwste vorderingen in de nijver- heids-scheikunde gekozen had. Het bereiden van reukwerken was niet het minst merk waardige der door hem aangevoerde voor beelden. Hij bewees, dat de heerlijkste geuren thans uit de meest alledaagsche en dikwijls stinkendste stoffen bereid worden. Wel is waar kan men op wetenschappe lijke wijze uit vevbruikte en onaanzienlijke stoffen een reukwerk daarstellen, dat in geur met die van iene schoone bloem of vrucht overeenkomt, maar het is onedel, dat naar den naam van die bloem of vrucht te noemen, en er zoo mogelijk een hoogen prys voor te bedingen. La ananas-olie om slechts een enkel vo.rbeeld aan te halen wordt verkregen ct een product der werking van rottige kas 0p suiker, of daardoor dat men een zeep boter be reidt en ze met alcohol en zwav]zuur dis- tilleerd; ze wordt thans in England bij de bereiding van ananas-olie aan^wend. De kunstmatige »bitter-amandelolie« die thans bij het parfumeeren van zeepen en tot het smakelijk maken van suikergebak zoo dikwijls gebruikt wordt, wordt door de werking van salpeterzuur op de stinkende gasteer-olie verkregen. Menig schoon voor hoofd wordt met Eau de mille fleurs bevochtigd, zonder dat men weet dat zijn wezenlijk bestanddeel uit de koe stallen afkomstig is. We willen echter hierbjj niet langer stilstaan, maar liever een blik werpen op de ontelbare stoffen, die men vroeger nutteloos noemde of meestal als van geen waarde beschouwde. Wie zou het kunnen gelooven, dat de snippers van de reizende ketellappers met den hoefnagel-afval van den smid of met weggeworpen wollen kleederen vermengd worden en daarna in den vorm van schit terend blauwe kleuren het kleed der dames versieren. Het hoofdbestanddeel van den gewonen inkt, waarmee men schrijft, was wel licht eens een deel van een gebroken hoepel van een oud biervat. De beenderen van doode dieren vormen het hoofdbestanddeel der welbekende lucifers. (Men weet immers dat de phosphorus een product is, 't welk op scheikundige wijze uit de beenderen verkregen wordt.) De moer van portwijn - zorgvuldig weggeworpen door den portwijn drinker bij het aftappen van zijn lievelings drank wordt 's morgens in den vorm van bruispoeder door hem ingenomen om de werking zijner slemperij van den vorigen dag te vernietigen. De stratendrek en de wasschingen van steenkolengas, komen, zorg vuldig bewaard, terug in de reukflacons der dames, of worden gebruikt om blanc manger smakelijk te maken. De alleroudste aanwending van afval, was die als mest. Bij het verspreiden daar van op de landerijen nam men dikwijls de zeldzaamste dingen waar, die hier een einde gevonden hebben. Behalve als mest hebben we ook de lompen reeds van ouds tot het bereiden van papier leeren kennen. Duizende menschen ontvangen daardoor hun dage- lijksch brood, dat zij de lompen en lorren, die eenmaal betere dagen gezien hebben, uit de goten en riolen zoeken, of ze, daar men ze in den laatsten tijd zorgvuldig ver zamelt, bij groote partijen opkoopt. En zoo komen deze lompen dus weder in groot aanzien. Hoe menige fijne dame ziet haar balkleed, dat zij wegschonk, omdat de gril lige mode het dragen daarvan niet meer veroorloofde, en dat daarop wellicht van de eene hand in de andere overging, totdat eindelijk de bedelaars het aan den vodden man verkochten, als fijn, geurig briefpapier, waaraan zij hare hartsgeheimen toevertrouwt, vóór zich liggen. De wollen lompen werden vroeger tot vloei-, filtreer en bordpapier verwerkt. Reeds sedert een aantal jaren trachtte men uit deze lompen weder de wol te winnen en ze met nieuwe wol vermengd tot garen te ver spinnen. Eerst in den jongsten tijd heeft deze nieuwe tak van industrie eene groote uitbreiding gekregen. Verschillende grove doeken, tapijten en tafelkleeden, die onder allerlei hoogdravende namen verkocht wor den, waren oorspronkelijk oude lorren en vodden, die in dezen nieuwen vorm 3 a 6 maal meer opbrengen. Even als met de oude kleeren, gaat het ook met de oude schoenen, die in 't groot worden opgekocht. Deze vallen echter in de handen der scheikundigen, ter bereiding van het bloedloogzout en het Berlijnsch blauw. In zulke fabrieken vindt men groote ruimten met vele duizenden schoenen en laarzen. Hier ligt dicht naast elkander wat in 't leven door breede kloven gescheiden was, nl. de groote waterlaars van den vis- scher, naast het sierlijk schoentje eener voorname danseres, de plompe schachten van den dragonder, naast de gelakte laarsjes van den modegek. Zoo als men weet, worden de eindjes sigaren, die weggeworpen worden, bijeenge zameld, ten einde daaruit weder nieuwe sigaren te fabriceeren, ook de tabaksteelen, die in de tabaksfabrieken in groote menigte afvallen komen in de papierfabrie ken, waar ze even als lompen verwerkt worden, en als pakpapier in den handel gebracht. Behalve dat vischschubben gebezigd worden bij de fabricage van kunstpaarlen, verwerkt men ze ook nog tot armbanden en kunstbloemen. Bij de laatste stelt men ook de knoppen door visch-oogen voor. De door de lekkerbekken geledigde oes terschalen, worden fijn gestooten en tot tandpoeder gebruikt, en waar de oesters zeer overvloedig zijn, brandt men de schalen in plaats van gewonen kalk. Broodkorsten uit de restauraties of uit den zak van den vodderaper, worden dikwijls verkoold, fijn gestooten en gezift tot tandpoeder. We zou den nog honderden dingen kunnen opnoemen, die vroeger, als zoogenaamd afvalgeene waarde hebbende, thans tot velerlei doel einden in andere vormen gebracht, en daar door nuttig, zelfs onontbeerlijk zijn gewor den. Vuilnis en afval zijn dus goede dingen op een onjuiste plaats. JBuitenland. Aan den »Temps« wordt uit Napels ge schreven Napels is in revolutie ten gevolge van het ontslag, dat graaf Giusso als directeur- generaal van de Banco di Napoli« gekregen heeft. Voor een jaar is namelijk een onder zoek ingesteld naar de onregelmatigheden bij die groote kredietinstellingmaar graaf Giusso, die bij de laatste verkiezingen zich hals over kop in den strijd geworpen heeft, om aan de regeeringsgezinde candidaten de meerderheid te verschaffen, meende daardoor veilig te zijn. Dit nu is gebleken het geval niet te zijn, en de maatregel, die hem ge troffen heeft, ondanks de diensten welke hij aan de regeering heeft bewezen, heeft hier een ontzettenden indruk gemaakt. De helft der Napelsche bevolking leeft van drie melkkoeien: het openbaar armbe stuur, de bijzondere weldadige instellingen, van wier inkomsten 80 pet. verslonden worden door de administratie, en de Banco di Napoli,« welke duizenden sinecures er op nahoudt, zonder de kredieten aan de staatkundige vrienden te rekenen, kredie ten, die gemakkelijk verleend worden door eene bank, welke geen aandeelhouders heeft en geen dividend uitkeert, maar hare winsten overschrijft op de reserve-rekening, teneinde zooveel te meer biljetten te kunnen uitgeven. De veiligheid van Napels, welke nooit bijzonder groot geweest is, doet thans den ken aan het beruchte bosch van Bondy. Er gaat geen nacht voorbij, dat er niet vijf of zes gewapende aanrandingen in de meest bezochte straten der stad plaats hebben. De politie houdt er zich zorgvuldig buiten, middelerwijl men in het parlement heel deftig over de reorganisatie der gemeente lijke politie in het koninkrijk beraadslaagt. Buffalo-Bill (bekend door zijne voorstel lingen gedurende de Parijsche tentoonstelling en den opgang dien hij gemaakt heeft) geeft hier thans vertooningen, doch zonder veel succes. Den eersten dag vond hij in zijne kas een paar duizend en eenige honderden lire aan valsche bankbiljetten. De directeur is zich gaan beklagen bij de politie. Een hoofdambtenaar heeft hem ontvangen. Toen de directeur hem het geval heeft medege deeld, heeft de hoofdambtenaar, zoo het schijnt, slechts geantwoord met den volgen den uitroep»Che gran popoio Daardoor te kennen gevende, dat hij zich minder ver wonderde over het gemis van moraliteit bjj zijne landgenooten, dan hij hun vernuft om zich hulpmiddelen te verschaffen bewonderde. De Engelsche stoomboot Penguin is in den nacht van 13 op 14 Februari in de Noordzee verbrand. De boot kwam van Harwich en was op reis naar Hamburg. De passagiers en de bemanning redden zich in de booten en werden opgenomen door de Duitsche stoomboot »Viola« welke hen behouden naar Antwerpen bracht. Een wilde jacht, die op treurige wijze eindigde, had dezer dagen in het Fransche dorp Bondy plaats. Een dief was ingebro ken in een huis, waar de bewoners tijdelijk afwezig waren, en had de deur van een der vertrekken zoo versperd, dat niemand er binnen kon. Twee slagersknechts, die de kamer in huur hadden, hoorden er iemand en trachten binnen te dringen. Het gelukte niet en ze gingen daarom terug om de deur te openen en den dief te vangen. De veld wachters kwamen maar de smid was ner gens te vinden. Toen de deur open was, ontsnapte de dief door het dakvenster, liet zich op straat glijden, rende naar de naburige vaart, en sprong te water. Het koude bad bekwam hem slecht. Een uur nadat de ongelukkige was op- gevischt, stierf hjj aan de gevolgen. Het bleek toen dat de dief niemand an ders was dan de dorpssmid, dien men tever geefs had gezocht en die zelf het deurslot had vernageld bij de uitvoering van zijn snood plan. De Volksstem meldt: Dezer dagen is door de uit gedelegeerden van Or an je-Vrijstaat en Transvaal samen gestelde commissie besloten zich te verkla ren ten gunste van Viljoensdrift, niet ver van Parjjs (O. V.), als plaats, waar de spoor- weglijn Bloemfontein-Johannesburg-Pretoria de Vaalrivier oversteken en het grondgebied der Zuidafrikaansche republiek betreden zal. Tevens zijn Viljoensdrift en Schoemansdrift aangewezen als plaatsen waar eene brug voor gewoon transportverkeer zal worden gebouwd. Johannesburg, in de Transvaal, lijdt aan gebrek aan drinkwater, ja zelfs aan ondrink baar water, en men zoekt met bezorgdheid naar een middel om voorzieningen te maken tegen dien onhoudbaren toestand. Er zijn lieden, die het boren van artesische putten aanradenanderen wenschen eene verbin ding met de Vaalrivier; elk schema even wel, dat wordt voorgesteld, is hoogst kost baar en zal op aanzienlijke opofferingen te staan komen. Men twijfelt echter niet, of de regeering zal al het mogelijke doen om leniging aan te brengen in den nood. Naar gemeld wordt, worden er in de gansche Transvaal adressen onderteekend ten gunste van eene uitsluiting van alle buitenlanders, en meer bijzonder Hollanders van alle staatsambten. Laatstleden Zondag zijn er in de Rijn provincie en Westfalen weder vergaderin gen gehouden, o.a. eene te Herne, waarin een duizendtal mijnwerkers aanwezig waren en de afwijzende antwoorden van de direc tion der mijnen Shamrock,»IIibernia,« »Julia« en »Von der Heidt« op de eischen van het werkpersoneel werden voorgelezen. In deze vergadering werd besloten, de eischen te vernieuwen, den len Maart eene nieuwe vergadering te houden, en wanneer de eischen alsdan niet zijn ingewilligd, het werk tegen den 15en Maart op te zeggen. In de Londensche wijk West-Ham is eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Een meisje van vijftien jaren was sedert eenige dagen op onverklaarbare wijze uit een fatsoenlijk arbeidersgezin verdwenen. Op 31 Januari was zij des avonds gebakken visch gaan koopen en niet teruggekomen. Thans is na eindeloos zoeken, in een ledigstaand huis, zeer dicht bij de woning harer ouders, haar schandelijk mishandeld lijk in eene kast ge vonden. De eenige draad dien de politie in handen heeft is, dat een werkman verklaard heeft eenige dagen geleden des avonds op een open terrein, grenzende aan de plaats waar het ledige huis staat, een man gezien te hebben, die een meisje naar het scheen met zich voerde. Hij dacht dat het eene weerspannige dochter was, die door haar vader naar huis gebracht werd en had zich daarom niet met de zaak bemoeid. In den laatsten tijd hoorde men weder van groote zwendelarijen bij zekere agenten van landverhuizing, die door valsche voor spiegeling onder de plattelandsbe woners velen wisten over te halen tot landverhuizing, inzonderheid naar Brazilië. Dientengevolge heeft de Keizer van Duitschland thans be vel gegeven om in de districtsbladen door officieele waarschuwingen die agenten tegen te gaan. Te gelijker tijd is over New-York, onder dagteekening van 17 dezer, per telegraaf bericht ontvangen, dat aldaar een stoom schip was aangekomen met 51 passagiers, meest Duitschers, die naar Brazilië waren verhuisd en thans geheel teleurgesteld naar hun vaderland terugkeerden. Men meldt, dat Hertog George van Meck lenburg, na langdurig verzet zijner familie, dezer dagen te Petersburg een morganatisch huwelijk heeft gesloten met een tot gravin Kaalow verheven jonge dame, Natalie Van- larskaja, de dochter van een schatrijk grond bezitter van Hollandschen oorsprong (Van Laar?). Zij moet een beeldschoon meisje zijn van groote muzikale gaven, leerlinge van het Petersburger Conservatoire; later werd zij hofdame van Grootvorstin Katharina, die nu haar stiefmoeder is geworden. De Czaar en Czarine woonden de huwelijksplechtig heid bij. Natuurlijk hebben vele geleerden na het verschijnen der influenza zich ingespannen Franco per post zonder prijs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1