Ie te ":'Tl-prt op eene bacterie, welke bij 1 moesten blijven van bet zinkende schip en ziekte in het spel is. Dr. Jolles te Weecen blijkens zijne medecleehng aan d.-n ge- jeesknndigen kring aldaar, het monster op het spoor gekomen. Het gelijkt veel op de »capsel-coccen,« diedr. Friedlander bij lijders aan pneumonie heeft ontdekt. Dr. Jolles heeft dezelfde bacterie ook in drinkwater te Weenen gevonden, dat in 't eind van December was onderzocht, maar zij ontbrak in water, dat op 3 dagen in Januari onder het mikroskoop werd gebracht. Andere ge leerden zijn door die ontdekking niet over tuigd prof. Pasteur o.a. acht nader onder zoek zeer noodig. Dezer dagen is te Parijs een bedelaar aangehouden, die in het bezit vras van 9Ö0 frs. aan goud, een spaarbankboekje ten bedrage van 2000 frs. en een effect van 337 frs.; hij bleek reeds achtmaal veroor deeld te zijn, waarvan vijfmaal voor bedelarij. Hij heeft nu een half jaar gevangenisstraf gekregen en 5 jaar verbod van verblijf in de hoofdstad. Te Wongrowitz zijn drie kinderen, die, tijdens de afwezigheid der ouders, het bedde- goed in brand staken, door den rook geslikt. Uit Nevers wordt gemeld, dat er in een steenkolenmijn, in het kanton Decize, brand is ontstaan, tengevolge waarvan 34 mijn werkers het leven verloren hebben. Hunne lijken zijn naar boven gebracht. 400.000 mijnwerkers in de Engelsche steenkolendistricten hebben besloten het werk te staken. Duizenden werklieden te Sydney (in Nieuw Zuid-Wales) zijn zonder werk en aan de grootste ellende ten prooi. Men berekent dat wel een 10.000-tal mannen en vrouwen, niet in staat om een onderkomen te be talen, 's nachts in de openbare plantsoenen slaapt. In alle scholen, ook in 't gymnasium te Dresden, heerscht granuleuse oogontsteking epidemisch. De lessen zijn gestaakt. De toestand van den ex-Keizer van Brazilië boezemt zijn familie zorg in. Hij schijnt geen besef te hebben van zijn veranderden toestand, verwacht dagelijks naar zijn land te worden teruggeroepen en leeft op ruimer voet dan zijn middelen gedoogen. Hij wil zijn gevolg niet wegzenden of opminder kostbare wijze onderhouden en raakt in schulden. Alle vertoogen van den Prins en de Prinses van Joinville zijn vruchteloos. Een nieuwe ziekte, of de influenza in een nieuwe gedaante, wordt uit de om streken van Mantua gemeld, voornamelijk gekenmerkt door een toestand van bewus teloosheid of cathargie, met hevige koorts gepaard en welke drie of vier dagen duurt. Na zijn ontmaken wordt de patient lang zaam beter, maar soms ontwaakt hij niet meer. In de provincie Mantua heet deze ziekte de >nona.« 400 mijnwerkers uit het kolenbekken van St. Etienne hebben hebben het werk gestaakt. Op grond, dat een hunner kameraden was ontslagen, weigerden zij Maandag in de mjjn »Jubin« neder te dalen. De mijnwerkers uit Villeboeuf dreigen eveneens met werk staking. Men ducht een algemeene staking. De verkiezingsstrijd in Duitschland loopt ditmaal al bijzonder kalm ten einde. Alleen de sociaal-democraten brengen wat leven in de brouwerij, door, gebruikelijker wijze, het »recht voor allen« op de onbescbaamdste wijze met voeten te treden. Zoowel in de hoofdstad als in verschillende andere plaatsen hebben zij nl. opzettelijk de vergaderingen van kiezers van andere partijen verstoord, om die te doen uiteengaan. Te Liegnitz had een bloedig gevecht plaats tusschen de soci alisten en de politie; er werden 20 personen gewond. Te Mühlhausen en Thüringen werd het garnizoen te hulp geroepen drie sol daten werden gewond. Men herinnert zich het vreeselijk spoor wegongeluk bij Armagh (Ierland), waarbij verleden jaar tal van schoolkinderen, die in den pleiziertrein zaten, omkwamen. Dat ongeluk heeft de Iersche Great Northern maatschappij f 787296 schadevergoeding gekost. De »Brinio«, een Engelsche stoomboot, og reis van Middlesborough naar Rotter dam, kwam in botsing met een Engelsche stoomboot Coral Queenen boorde deze in den grond. De scheepsbooten werden bij de aanvaring vernield. Slechts één kleine boot bleef onbeschadigd, doch in deze kon de geheele bemanning niet worden opge nomen, zoodat zes matrozen aan boord met het wrak te gronde gingende overige matrozen werden opgenomen door een voor bijgaand schip en behouden te Sunderland aan wal gebracht. In de Noordzee kwam de Engelsche boot »Thomas Anderson* in botsing met. de Fransche brik Union* van Bayonne. De Union* zonk onmiddel lijk, waardoor de kapitein en drie matrozen verdronkende overige matrozen werden door de Thomas Anderson* opgenomen en naar Gibraltar gebracht. I tselij'lr IVieuws. F1EUSDEN. 20 Februari. De sterfte onder personen van leeftijd is voor bet tegenwoordige vrij groot in deze gemeente. Heden staan niet minder dan 4 personen z.g. boven de aarde, waarvan 3 personen van leeftijd en een jongmenscb, wiens ziekte met influenza begon en binnen korten tijd zoozeer verergerde, dat hij acht dagen later was overleden. Wanneer men opmerkt, dat het vorig jaar slechts 55 sterfgevallen plaats hadden en op. heden reeds in 1890, veertien per sonen zijn overleden, dan kan men nagaan, dat de sterite thans grooter is dan gewoon lijk. WERKENDAM, 19 Febr. Zoowel de Woudrichemsche als de Hardinxveldsche visschers schijnen met moed bezield naar de aankomst van den zalm. Van beiden zijden is het vlot reeds te water gebracht en eergisteren is men met de zegen begon nen. Voorloopig schijnt hunne verwachting beantwoord te zullen worden. GORINCHEM. Twee en zestig personen met hunne echtgenooten dingen naar de be trekking van binnenvader en moeder in het Zieken-Gasthuis alhier. Aanstaanden Maandag zal in de verga dering van het Burgerlijk Armbestuur eene voordracht worden opgemaakt. GENDEREN, 20 Febr. De WelEerw. heerN. P. Fockens, predikant te Schelluinen, heeft voor de beroeping naar Doeveren en Genderen bedankt. DALEM, 19 Febr. De bevolking der gem. Vuren, vermeerderde in 1889 door ge boorte met 25 m. en 23 vr., totaal 48 z., door vestiging met 23 m. en 42 vr., totaal 65 z. Daarentegen verminderde zij door overlijden met 12 m. en 18 vr., totaal 30 z., door vertrek met 20 m. en 36 vr., totaal 56 z. Alzoo werd de bevolking met 16 m. en 11 vr., totaal 27 z. vermeerderd, en bedroeg bet totale cijfer daarvan op 31 December 1.1. 795 m. en 686 vr., to'aal 1481 zielen. Dinsdag trad in eene vergadering van het Nut te Gorinchem op de heer Mr. H. Ph. de Kanter te Brielle. De doorwrochte rede van den geachten spreker, mocht met recht een pleidooi heeten voor de paria's der maatschappij, meer in het bijzonder de buiten echt geborenen. Naar aanleiding van het 2e gebod werd krachtig betoogd, dat bedoelde ongelukkigen in naam der menschelijkheid voorziening te eischen hadden van de burgerlijke wet, welke hen tot heden bovenmate verongelijkt. WASPIK. Maandag 1.1. werd alhier door een rgtuig overreden de hoogbejaarde M., wonende te Waspik, die, doof zijnde, waar schijnlijk het rijtuig niet hoorde, maar het ook niet zien kon daar de voerman geen licht had opgestoken. CAPELLE. Dat al wat men gewoon is als onnut te beschouwen, nog niet altijd zoo onbruikbaar is, zien wij bij den heer C. Kommers, smid alhier, bevestigd. Deze heeft reeds meermalen geheel uit eigen vinding fraaie bloemenmanden ver vaardigd van sintels van steenkolen. Thans is bij hem te zien eene bloementafel, van dezelfde stof vervaardigd, die waarlijk be zienswaardig is, zoowel om de grootte, als om de netheid en doelmatigheid. Als men in aanmerking neemt, dat hij, als werkman, dit alles in zijne tusschen- uren moet doen, en ofschoon niet zoo jong meer, volijverig er aan werkt, verdient dit onzes inziens, wel vermelding. Bin n e n luri tl Z. M. de Koning heeft den heer mr. L. W. C. Keuchenius, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Minister van Koloniën, en in zijne plaats benoemd de heer mr. JE. Baron Mackay, terwijl Z. M. diens functie, als Minister van Binnenland- sche Zaken, thans heeft opgedragen aan den heer jhr. mr. A. M. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer voor het kiesdis trict Goes. De nieuwbenoemde Ministers, de heeren Mackay en De Savornin Lohman, zullen Maandag, 24 dezer, hun portefeuilles aan vaarden. De socialist Bos en een ander, die zich aan hetzelfde euvel schuldig maakte, zijn te Amsterdam gearresteerd wegens het ver spreiden van opruiende geschriften onder lotelingen. Woensdagmorgen is te Alkmaar het ge bouw der rechtbank gedeeltelijk uitgebrand. Het archief werd grootendeels gered. De schade is vrij groot en de oorzaak oubekend. Te Arnhem werd aan den heer J. W. Guerin, sinds vijftig juren ambtenaar ter provinciale griffie van Gelderland, door zijn chefs en un de-ambtenaren, door vrienden en belangstellenden een blijk van warme hulde geschonken. Uit alles bleek, hoe men in htm den kuudigen en hnlpvaardigeu ambtenaar en vriend vereerde. De jubilaris ontving van de provincie f 1000, benevens een sierlijke oorkonde, van Ged. Staten een gouden medaille, op de voorzijde prijkende met bet en relief gesne den wapen van Gelderland en het omschrift »De Gedeputeerde Staten van Gelderlaud*, op de keerzijde het opschrift»Aan J. W. Guerin, commies-chef der 2e afd. vau de provinciale griffie 184017 Febr. 1890*. De oud-gedeputeerden vereerden hem twee karaffen, met goud gemonteerd, waarop de data zijn gegraveerd. De ambtenaren der griffie gezamenlijk boden hem een pendule met coupes aan, met een door den heer J. Epbraim uitgevoerde calligraphische plaat. De burgemeesters vereerden den jubilaris een inktkoker met twee kandelaars, massief zilver, in oud-Hollandschen stijf, vervaar digd, evanals de medaille, bij den heer P. F. Manikus, te Arnhem. Het wapen van Gelderland is op den inktkoker aangebracht. Den heer Guerin werden voorts nog vele geschenken van particulieren aangeboden, als bewijzen van de algemeene sympathie, welke hij geniet. De receptie werd zeer druk bezocht. 'bereiden, wordt zij door cle N< lerlandsch^ nog zoo weinig benut, dat kolossale hoe veelheden vruchtenschillen op Java en elders eenvoudig worden weggeworpen of verbrand om ze maar op te rniuien. dat men dit zelfs deed tnef lijken van dun flies die aanwezig iju en bovendien nog per dag' gedurende de opneming f 1.75 betalen, zie, dat noem ik ongehoord en schandelijk.* Uit Hamburg wordt gemeld, dat de heer G. Jurrjens den len prijs op de ijsbaan behaald heeft op den afstand van één mijl. De prijzen, die de heer Jurrjens te Berljjn bij den schaatsen wedstrijd won, zijn; een groote G. en een Z. med. Verder een kolos sale drinkhoorn en een fraai pièce de milieu. In den zomer van het vorige jaar werd, zooals men zich herinneren zal, te Haarlem een vergadering gehouden, waarin mede- deelingen werden gedaan, omtrent het water van een in de Haarlemmermeer ontdekte bron, die geneeskundige waarde had. In die vergadering werden tevens de plannen medegedeeld, die men met dit water had, nl. het te leiden naar den Haarlemmerhout en aldaar een Kurhaus op te richten. De gelden voor het te maken avant- project kwamen zeer spoedig bij elkaar, en thans moet een consortium het plan hebben opgevat de exploitatie voor zijn rekening te nemen. De z. g. Koekamp* zal vrij blijven, doch het terrein daar voor, grenzende aan de Baanlaan, zal voor de inrichting van het Kurhaus worden gebruikt, indien ten minste de Raad daarvoor toestemming geeft. Te Utrecht liepen Maandag ochtend ge ruchten, dat een student aldaar inbraak en zelfs moord zou gedaan hebben, doch weldra bleek het geval van veel minder schuldigen aard. Een studioos, die 's avonds meer hulde had gebracht aan Cambrinus dan aan Mi nerva, was, niet ver van de >soos«, een raam van het Luthersch weeshuis ingeklom men en had zich in een zaal onder de tafel ter ruste gelegd, waar de huisvader hem 's morgens vond. Deze bracht hem zijn ver keerde daad ernstig onder 't oog, waarop het jonge mensch, nog wat draaierig en soezerig, wilde antwoorden, doch daarbij een spiegel stuksloeg. Hierop werd hij, volgens de »Zw. Crt.« aan de politie overgeleverd en zal hij nu weldra wegens dronkenschap en beschadiging van eigendom moeten terechtstaan. In het koloniaal museum te Haarlem is tentoongesteld een monster kokosnootboter uit de fabriek van P. Muller Söhne te Mannheim. Deze boter is als een uitmuntend, licht verteerbaar voedingsmiddel aanbevolen en wordt gezegd vrij te zijn van de vet zuren, die dikwijls de gewone boter rans maken. Voor de bereiding van spijzen wordt zij boven de margarineboter gesteld. Haar vetgehalte is hooger dan dat van gewone en margarineboter. De fabriek leverde in 1889 dagelijks 1000 kilogram boter, die in het klein tegen 62yg tot 75 cent het kilo gram berekend werd. Ook te Amsterdam wordt eene fabriek van kokosnootboter opgericht. Hierdoor zul len zeker onze Oost-Indische ondernemers aangemoedigd worden hunne opmerkzaam heid meer aan de klapperboomen te wijden. Die boomen toch groeien in onnoemlijk aantal in onzen O.-I. Archipel en hunne vruchten leveren niet alleen het gewaardeerde vet, maar ook de hoe langer hoe meer gezochte vezelstof, waarvan het bekende kokosgaren wordt gemaakt. Terwijl de Engelsehen deze vezelstof in hunne bezittingen bjj massa's De volgende pijnlijke geschiedenis deelt de heer R. K. Vos te Groningen in een der nieuwsbladen aldaar mede. Vrijdag 24 Januari werd mijn zoontje, een jongen vau ruim 4 jaar oud, plotseling ongesteld. Onze huisdokter vreesde voor kwaadaardige keelziekte, welke vrees, helaas, Zaterdag daarop gegrond bleek te zijn, om welke reden hij ons den raad gaf het kind in de barak voor besmettelijke ziekten te doen opnemen. Aan dien raad gehoor ge vende, verzocht ik voor mijn kind directe plaatsing, wat werd toegestaan tegen be taling van f 1.75 per dag. Mijn kind werd Zaterdagavond in de barak opgenomen, doch zijn toestand verergerde 's nachts zoo, dat de dokter het noodig oordeelde het aan een keeloperatie te onderwerpen, 's Nachts half vijf droeg ik mijn kind, dat het doodsbe nauwd en in hevige mate koorts had, in dekens gewikkeld naar het academisch zie kenhuis, waar men mg gelastte het kind op een marmeren tafel te leggen en uit te kleeden. Geen kachel verwarmde de groote operatie zaal, zoodat ik huiverde en ineen kromp van smart bij de gedachte aan mijn kind, dat geheel naakt werd uitgekleed, ondanks de hevige koorts, waaraan het leed. Ik moest mij nu verwijderen, en toen ongeveer een uur verloopen was, werd mij kennis gegeven, dat de operatie was afge- loopen en ik mijn kind nu in de ziekenzaal kon brengen. Toen ik het uit de operatie kamer terugontving, was het kind aan het oog verwond, hetgeen blijkbaar door een hardhandigheid was veroorzaakt. Tot mijn verwondering bemerkte ik da delijk, dat het kind, ondanks de operatie, toch spreken kon, terwijl ik wel eens gezien en gehoord heb, -dat zulks anders niet het geval is, doordien het pijpje, in de luchtpijp aangebracht, dit verhindert. Ik ging, nadat het kind te bed gebracht was, bjj zijn bedje zittenen voelde instinctmatig zgn pols, waar op de hoofdoppasseresseeen zonderlinge Hollandsche juffer zich tot mg wendde en zei »Zeg, jij, man, je moet hier nou niet zooveel geleerdheid uitkramen, hoor je?« Ik geleerdheid uitkramen, juffrouw zei ik, shoe komt u daarbij?* »Nou«, zei de juffrouw, smeen je soms den pols van je kind te kunnen voelen? je kunt dit je eigen pols niet doenmet zulke geleerdheden moet je hier niet aan komen, dan is 't maar beter datje vertrekt!* Ik vroeg nu: sjuffrouw, zou u ook een beetje water hebben voor mijn kind?« waarop zij norscb antwoordde »daar is de kraan van de waterleiding, bedien je zelf, ik geef jou kind geen water!* Om acht uur kwam de dokter met zijn adsistenten terug, bekeken mgn armen lijder en bevalen het opnieuw naar de operatie kamer te brengen. Dit geschiedde en opnieuw moest het zich aan een operatie onderwerpen. Het kind werd toen opnieuw naar de ziekenzaal gebracht, waar het om 9 uur bezoek kreeg van den professor. Deze on derzocht den kleinen lijder, bekeek de opera tie, fronste de wenkbrauwen en zeide, dat het opnieuw geopereerd moest worden, daar het anders zeker zou sterven. Bljjkbaar waren dus de beide eerste operaties niet goed uitgevoerd. Het arme kind onderging toen voor den dtrden keer een keeloperatie en bezweek Maar dit is nog niet alies, mijnheer de redacteur. Daar wij van het overleden kind geen portret hadden, besloten mijn vrouw en ik alsnog zgn portret, zij het dan ook nadat het overleden was, te laten maken, waartoe zich een photograaf bereid ver klaarde. Vóór hiertoe werd overgegaan, wilde ik eerst mgn kind nog eens zien of de ge laatstrekken ook zoo veranderd waren, dat een portret niet meer gewenscht werd. Na veel moeite en velerlei plichtsbetrachtingen werd ik eindelijk in de snijkamer toegelaten. Hier lag het lijk van mijn lieven zoon in een wit laken gewikkeld languit op een marmeren tafel. Hoewel de oppassers mg dit wilden beletten, trok ik het laken af en ontwaardde tot mgn ontzetting, dat men het lijkje geheel had opengesneden, ja zelfs voelde ik, dat de borstbeenderen en ribben gebroken waren. Hoe ik toen te moede was, kan ik niet beschrijven, maar zeker is het, dat ik van ontsteltenis ineenkromp. En nu vraag ik, Mijnheer de Redacteur, is zulk een lijkschennis geoorloofd? Wel wist ik dat men met de lijken van overleden ver oordeelden naar willekeur handelde, maar Sedert Zondag 16 tot Woensdag 19 Febr. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 22 zalmen van 15 tot 35 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,16 tot f 1,44. Te Waarde is een vrouw van ruim 54 jaren bij bet waterputten in de put gevallen en d&ar'oij omgekomen. - In de Oldenbarne- veltstraat te Rotterdam is een 7-jarige jon gen vau een goederenwagen gevallen. Een der wielen ging hem over den linkervoet. - Door de politie te Schiedam is aangehouden een drietal jongens, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van flesschen jenever uit de distilleerderij vau den heer Melchers. Een hunner nam een gedeelte mee naar huis, terwijl een ander ze verkocht voor ruim f 0,50 de drie stuks aan zekere vrouw S. aldaar, tegen wie ter zake van heling proces verbaal is opgemaakt. - Een sjouwer is te Rotterdam in het ruim van het stoomschip sErasmus* gevallen. Zwaar verwond werd hij naar het gasthuis vervoerd. - Door vor ken uit een locomotief is brand ontstaan in een dennenbosch onder Doornspijk. On geveer 1000 M2 zijn vernield. - Te Helmond is een man te water geraakt en verdron ken. - In het kanaal bij Maastricht is drij vende gevonden het lijk van den boer G. te Oud-Woenshoven. Hij werd al drie weken vermist. - Het huis van den heer D. te Doesburg is door brand vernield. Donderdag 20 Februari Hedenmorgen werd van alle zijden het treurig bericht verspreid dat in de vroegte het gebouw van den Stadsschouwburg op het Leidsche plein te Amsterdam een prooi der vlammen is geworden. Gisterenavond werd daar opgevoerd het tooneelspel »De terugkomst van den kolo niaal* van D. M. Maaldrink en tot slot had een apotheose plaats ter eere van 'sKonings verjaardag, waarbij veel Bengaalsch vuur werd afgestoken. Of daarbij de oude ver molmde decoratiën, zonder dat men het bemerkte, aan het smeulen zijn geraakt, of dat het gas de oorzaak is, zal wel rnoeie- lijk zijn uit te maken. Vertrouwbare getui gen, die de voorstelling bijwoonden, deelden toch mede, dat zij gisterenavond meermalen een sterke gaslucht bemerkten, wat echter volgens de brandweer ook door het hooger of lager branden der gaskronen veroorzaakt kan zijn. De brand moet omstreeks kwart vóór vijven ontstaan zijn; met juistheid is hier omtrent echter niets te zeggen. Te half vier had de dienstdoende brandweer het geheele gebouw inwendig nog geïnspecteerd, maar geen onraad bespeurd. Te 5 uur 55 werd de brandweerpost aan het Leidsche plein gealarmeerd door een agent van politie. De mannen der brand weer. die de wacht hadden, snelden onmid dellijk het plein op, en zagen aan de rech terzijde van het gebouw daar waar het tooneel zich bevond de vlammen reeds uit de kap uitslaan. Onmiddellijk werd hierop naar alle brand weerposten een hevige uitslaande brand ge signaleerd, waarop van alle zijden de stoom spuiten, met stoom op, kwamen aanrennen. De brandladder van den schouwburg werd echter intusschentijds reeds opgesteld, ter wijl de eerste slang aan de Vechtwater leiding was aangesloten. Maar alles was te vergeefs. Een brandwacht drong nog een oogenblik de groote zaal binnen, maar was gedwongen voor rook en vuur de wijk te nemen. Binnen korten tijd was nagenoeg het gansche materieel van de brandweer om en bij den schouwburg opgesteld en werden er enorme massa's water over en in het gebouw uitgestort, maar in weerwil daarvan, geleek de schouwburg in korten tijd eene vuurzee, waartegen niet te strijden viel. De schouwburg bleek reddeloos ver loren. Van nu af moest het werk der brand weer zich bepalen tot pegingen om de om liggende huizen te bewaren. Het American- hotel* werd aan den nok, ter plaatse waar het Belvédère* is, ïoor de hitte in brand gezet, maar aan dr brandweer gelukte het, dit onheil in zijm geboorte te stuiten. Dat het hotel behouden is gebleven, mag waarlijk een winder heetenwant behalve de blakerend' werking van de hitte, was er een ander gevaar, doordien de brandende stukken b>ut op het dak van het hotel neervieler. Teger half acht was er van het inwendige van h't gebouw niets staande gebleven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2