Plaatselijk JNieuws. Binnenland, Land- en Tuinbouw. b. te Osch, te Heusden, te Zevenbergen en te Eindhovenvoor andere hengsten op Maandag 10 en voor merriën op Dins dag 11 Maart e. k., telkens des voormiddags te 11 uur. ci ii ministerraad met een steen, welke den M uister van Binnenlandscbe Zaken aan het hoofd verwondde. De dader is niet ge arresteerd. Er zijn ernstige berichten ontvangen om trent den toestand in Marokko. De aldaar uitgebroken opstand zou ook overslaan tot de stammen aan de Algerijnsche grens, zoo dat men vreest dat de beweging groote afrne- tingzal aannemen. De wegen worden on veilig gemaakt door benden plunderaars, ter wijl reeds gevechten hebben plaats gehad tus- schen troepen van den Sultan en rebellen, waarbij de kavalerie van den Sultan op de vlucht zou zijn geslagen. De beweging wordt aangestookt door een prins der keizerlijke familie. In Aubusson werden dezer dagen het echtpaar Delarbre en hunne tweede dochter gevangen genomen. Zij hadden hunne oudste dochter, een 35-jarig krankzinnig meisje, sinds een jaar in een kelder aan een muur met kettingen vastgeklonken. De buren had den den burgemeester gewaarschuwd, dat het meisje verdwenen was en toen deze door de gendarmes een huiszoeking liet doen, vond men het ongelukkige kind in een verschrikkelijken toestand. Zij was den hon gersnood nabij en met ongedierte bedekt. De ouders hadden haar zoo geslagen, dat hare armen beide gebroken waren. Toen men haar naar het hospitaal bracht viel ze in onmacht. De dokters vreezen voor het behoud van haar leven. Donderdag zijn te Philadelphia twee en te Bellefonte een derde misdadiger opge hangen. Bij de executie van den laatsten, Hopkins geheeten, die zijn vrouw en schoon moeder had vermoord, brak de strop, zoodat de veroordeelde bewusteloos van de galg viel. Men moest hem een tweede strop om doen om 't doodvonnis te voltrekken. Woensdag zijn bij een brand in Bagot- street te Kingston (Ontario), vier kinderen, van 4 tot 12 jaren, in hun bedjes verbrand. De vader en moeder konden slechts twee kinderen, een van 7 jaar en een zuigeling, uit de vlammen redden. Dr. Nansen hield te Christiania een lezing in het Aardrijkskundig Genootschap over zijn voorgenomen Noordpool expeditie. Hij zeide dat 't plan bestond een sterk scheepje te doen bouwen, met scherp ingebogen zijwanden, waardoor het ijs het schip niet indrukken, maar slechts oplichten kan. De tocht zal door de Behringstraat aangevan gen worden en Nansen wil trachten zoo dicht mogelijk de uiterste Nieuw Siberische eilanden te naderen. Van daar zou de reis naar de Noordpool gaan. Uit Mexico wordt gemeld, dat de influenza daar zóó ontzaglijk veel slachtoffers maakt, dat vele lijken zonder kist moeten worden begraven, wijl het onmogeljjk is een vol doend aantal lijkkisten te leveren. Twee talrijk bezochte vergaderingen van Duitsche werklieden te Londen hebben mo- tiën aangenomen tot goedkeuring van 's Kei zers plannen ter zake van een arbeids- congresdit geschiedde echter niet zonder heftigen tegenstand der anarchisten, waar door zelfs een meeting voor een oogenblik in een vechtpartij ontaardde. De anarchisten stelden voor den Keizer te telegrafeeren zich niet met andermans zaken te bemoeien en het volk te trachten te bedotten, maar liever de aan Frankrijk ontstolen milliarden terug te geven. Deze voorstellen kwamen echter niet in stemming. Te Cardiff, in Engeland, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, naar aan leiding van een administratief geschil tusschen de directie der tramwegmaatschappij en haar beambten. De laatsten weigerden te werken en zoo liet de maatschappij 15 wagens met werklui van buiten bemannen en door de politie beschermen. Eerst ging alles goed, maar na eenigen tijd werd een der trams door een verwoede menigte aangevallen. Deze greep de paarden bij den teugel en wierp het rijtuig uit de railsalle ruiten werden met steenen verbrijzeld en ingewor pen, doch geen der reizigers werd getroffen. Op verscheidene andere plaatsen in de stad hadden ongeregeldheden plaats en een groot aantal personen werd in hechtenis genomen. Te Eola, een dorpje in den omtrek van Louisiana (Missouri), heeft een negerjongen van twaalf jaren, zonder eenige reden, zijn zusje van acht jaar, terwijl zjj op een bed met een broertje van drie jaren speelde, bij afwezigheid der ouders nn t een jachtgeweer a bout portant door het hoofd geschoten. Vervolgens hieuw hij het jongentje met een wandelde naar Louisiana, waar hij aan zijn grootmoeder verhaalde, dat bij bij ongeluk, zich met het geweer rermakende, de kin deren om het leven had gebracht. Omtrent het ongeval Jian de tin-expeditie op het eiland Flores overkomen, verneemt de «Javabode* nader, dat de beer Van Schelle met 41 volgelingen op een afstand van vijf uren van de kust een bivak had opgeslagen, en opzettelijk uit voorzichtigheid den nacht niet in de kampong doorbracht. De inboor lingen toonden zich anders in het begin zeer vriendschappelijk, zij voerden zelfs dan sen uit, en de nacht ging dan ook rustig voorbij, maar in den morgen tegen zes uur, toen het aantal flinkgebouwde en gewapende Inlanders tot meer dan honderd was aan gegroeid, kregen de heeren Van Schelle en Kleian onverwachts een klewanghouw in den nekverdere slagen wisten zij met de kolven hunner geweren van zich af te houden, waarna zij gelegenheid hadden die wapens af te vuren, tengevolge waarvan een twaalf tal der aanvallers neervielen. Intusschen hadden 30 der volgelingen, Soloreezen, reeds dadelijk het hazepad gekozen, terwijl van de overblijvenden 8 zich op een eerbiedigen afstand hielden, waarom het raadzaam werd geacht het strand en de sloep van de Zwa luw* weer op te zoeken. Dat dit voor de beide gewonde heeren vooral een vermoeiende tocht was, laat zich begrijpen, te meer daar zij alles hadden moeten achterlaten en dus in 24 uren niets te eten kregen. Achter volgd werden zjj anders niet: de inboor lingen lieten zich daarvan waarschijnlijk afhouden door de werking der geweren en door de verdeeling van den buit. De Londensche editie van den «New-York Herald* maakt nieuwstjjdingen uit Trinidad over Venezuela openbaar, volgens welke de toestand aldaar critiek is, omdat de strijd om het presidentschap ieder oogenblik eene omwenteling kan veroorzaken. Het blijkt dat de tegenwoordige president der repu bliek, Paul, en generaal Crespo met elkaar overhoop liggen, ofschoon de eerstgenoemde Crespo terug geroepen heeft ten einde een bondgenootschap met hem aan te gaan, waardoor voor Paul de presidentszetel en voor Crespo het commando over het leger verzekerd zoude worden. Het beet dat Crespo zelf president der republiek wil wordenhij zou van Guzman Blanco daartoe strekkende voorstellen hebben ontvangen. H et heet echter tevens, dat thans de candidatuur van Dr. Tebars de meeste kans van slagen heeft. Op het einde der vorige maand moet, volgens in Amerika ontvangen tijdingen, een hevige storm aan de Chineesche kust hebben gewoed, waarbjj tal van visschers- scbepen van de ankers geslagen, naar zee gedreven en meer dan 3000 visschers om gekomen zijn. Sir Robert Morier, de zoon van den Engelschen gezant, heeft zich Maandag te Petersburg door een pistoolschot van 't leven beroofd. De «grootste* Engelschman is Thomas Lunley, een rijk industrieel te Londen. Lunley weegt niet minder dan 200 K.G., (400 pond), terwijl de omtrek van zijn middel 2.70 M. bedraagt. Zijn dijbeenen zijn 1.30 M. in omtrek. De waggons der spoorwegen zijn natuurlijk alle veel te klein voor dezen reus. Geen spoorwegmaatschappij heeft dan ook nog een cent aan hem ver diend. De oudste burgeres van Weenen, misschien van heel Oostenrjjk en zelfs van gansch Europa, Magdalena Panza, is overleden; ze werd 114 jaar en 2 maanden oud. Behalve enkele dagen in haar 100e jaar, was ze nooit ziek; toen was zij gevallen; zij heeft 7 kinderen gehad, waarvan er één, een 74-jarige weduwe, nog in leven is. Zij was op een boerderij werkzaam tot vóór 20 jaren. Volgens bericht uit New-York is de groote dijk der Hassyampa-rivier nabij Prescott, in Arizona, doorgebroken. Een 40-tal per sonen zijn daarbij om het leven gekomen. De schade wordt reeds op 500,000 dollars begroot. De in de nabijheid gelegen stad Wickenburg wordt door het water bedreigd. HEUSDEN, 22 Februari. Eene groote samenschooling van visch, voornamentlijk voorn, viel heden alhier in de haven op te merken; zeer ten profijte van den pachter Jer. van Grondelle, die slechts het kruisnet behoefde te laten zak ken om het steeds gevuld op te halen. Men schat, heden ten vier ure in den namiddag, de gezamenlijke vangst met één kruisnet, PPr-7 P.O.. pond van W j. VRn H. den Minister (je Oerstaat., Handel en Nijverheid werd L-i i^er Lugten toegelaten als geagreerd r ten Post- en Telegraafkantore alhier. ELS HOC. T. Door ongesteldheid van e! geheele onderwijzers-personeel, is de gemeente-school alhier tijdelijk gesloten. LOONOPZAND. De «influenza* wil hier maar niet wijken, integendeel, ze dringt overal in. Er zijn huizen, waar er 4, 5 en 6 aan lijden. Behalve van de gewone ver schijnselen gaat zij hier veel vergezeld van neusbloeding en diarrhée. Nog nooit heeft de dokter zooveel pa- tienten gehad als in dezen tijd. NIEUW KUIK. De sterfte in dtze ge meente is in het begin dezes jaars aanmer kelijk grooter dan gewoonlijk. Bij eene bevolking van 1300 zielen waren 15 Febr. reeds alhier overleden 13 personen. DRUNEN. Onze gemeente schijnt het land van Methusalem te zijn. Alhier zijn drie broeders en drie zusters, die samen den ouderdom van 435 jaren bereikten, en ook drie broeders en twee zusters, waaronder een tweeling, die samen 360 jaar oud en allen even kras zijn. VELDDRIEL, 19 Febr. Terwijl zekere landbouwer, G. v. d. B..., alhier, op het land gaat zien en met zijne aldaar werkende kinderen het een en ander omtrent het werk overlegt, slaat hij eensklaps omver en blijft plotseling dood. Hij was 62 jaar oud. WERKENDAM, 21 Febr. Met den hooi- handel is het tegenwoordig geducht slecht gesteld, zeer ten nadeele van den landbou wenden stand. Wat in geen jaren het geval is geweest, doet zich thans voor. In den Biesbosch en verder overal in den omtrek staan nog groote voorraden hooi, die anders naar het buitenland gaanDaarbij komt dat het hooi dezen winter zeer veel geleden heeft door de vele regens. De persen liggen dan ook zoowel hier als in den omtrek ge heel stil. De prijzen die voor den binnen- landschen handel besteed worden, voor goede kwaliteiten, zijn f 10 per 500 KG. GORINCHEM, 22 Febr. Op de paarden markt, die heden voor het eerst plaats had, als zijnde eene nieuw aangekondigde waren ruim 100 paarden aan de lijn gevoerd. Dit doet vermoeden dat ook deze markt, die nog niet genoeg bekend is, even als onze overige markten, eenen goeden naam zal krijgen, wanneer daaraan maar de noodige bekendheid wordt gegeven. Hoewel nog weinig buitenlandsche kooplieden aanwezig waren, ging de handel goed. Baron iE. Mackay en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman zijn Maandagmiddag te één uur op Het Loo door Z. M. den Koning, als Minister van Koloniën en van Binnen- landsche Zaken, beëedigd. De Minister van Binnenlanlandsche Zaken, de heer Mackay, verzoekt het Vaderland te melden: 1°. Dat de heer Keuchenius niet aan het Departement van Koloniën werkzaam zal blijven. «Ik weet schrijft Z. E. wat aanleiding gaf tot uw bericht, maar ik kan u verzekeren, dat de heer K. niet aan het Dept. werkzaam blijft of daar blijft werken.* 2°. Dat hij (de heer Mackay) ook als Minister van Koloniën, voorzitter van den Ministerraad is en blijft. Eenmaal slechts deze week werd de Raad, bij afwezigheid van den heer Mackay, gepresideerd door den heer Hartsen, als oudste in jaren. Altijd is voor de Rijkspostspaarbank de eerste maand des jaars een exceptioneel gunstige geweest. Januari 1890 maakte op dien regel geen uitzondering. Naar alle waarschijnlijkheid is dit het gevolg van de omstandigheid, dat gedurende Januari aan een deel der burgerij (en juist aan dat deel, ten behoeve waarvan de Rijks postspaarbank hoofdzakelijk door den wet gever in het leven werd geroepen) buiten gewone voordeelen toevloeien. Het bedrag bij de Postspaarbank ingelegd tijdens Januari, is daarom juist zoo geschikt om op overtuigende wijze aan te toonen, in welke mate dat instutuut allengs wortel schoot in het volksleven. Bedoeld bedrag beliep in de maanden Januari 1882 tot 1889 resp. f 195.552, f 283.446, f384.595, f452.968, f588.023, f 755.850, f 880.348 en f 1.123.108. De som, die in Januari van dit jaar werd ingelegd, bedraagt f 1.210.999, zegge circa l1/i millioen. Heden ochtend overleed te 's-Hage de heer Dr. N. B. Donkersloot, welke o.a. 20 jaar als Directeur van het Krankzinnigen gesticht te Dordrecht fungeerde. Om zijne kundigheden en vooral om zijne liefde en toewijding voor zijne lijdende rnede- menschen was hij algemeen bekend en be mind. Van de werkzaamheden aan den lang Rotterdam kan srezegd worden, dat zij vor deren. De landhoofden voor de brug over de haven te Maassluis zjjn nagenoeg ge reed. Met den pijler in de haven zal een aanvang worden gemaakt. Van het stations gebouw, onlangs aanbesteed, is evenwel nog geen steen of spijker te zien. Niet zonder eenige verbazing vernam men Zaterdag te Berlijn het met opvallend zwarte letters gedrukte bericht van het Berl. Tagebhitt, dat drie Hollandsche socialisten waren gearresteerd. Het blad noemde er twee vande beide aanvoerders van de Ne- derlandsche arbeiderspartij Van Be veren en Domela Nieuwenhnis. De derde werd niet genoemd en Van Beveren is overigens geen Hollander, maar een der Belgische leiders van de socialisten. De drie gearresteerden, die zich sedert eenige dagen te Berlijn bevonden om de verkiezingsbeweging te volgen en te bestu- deeren, werden 's morgens te 10 uur in hun hotel door de politie gepakt. Over de aan leiding tot deze arrestatie kon men niets gewaar worden. Dit is trouwens ook niet noodig. De socialisten-wet, die nog van kracht is, geeft aan de politie 't recht om, waar de kleine staat van beleg is afgekon digd, gelijk te Berlijn, elk als socialist be kend staand persoon, die haar verdacht voorkomt, zonder opgaaf van redenen over de grenzen te zetten. De arrestatie had dan ook met geen ander doel plaats en zeer waarschijnlijk zijn de heeren Domela Nieu- wenhuis c. s. thans reeds weder in vrijheid. Men wil weten, dat de geldelijke onder steuning der socialistische verkiezingsbewe ging door de Nederlandsche en Belgische geestverwanten voornamelijk aanleiding heeft gegeven tot de aanhouding en uitzetting. Een later bericht zegt hieromtrent het volgende De Zaterdag in het Dessauer Hof aan gehouden twee vreemde socialisten, waar onder de heer Domela Nieuwenhuis, zijn reeds na eenige uren door den chef der Berlijnsche politie verhoord. Daar zij geen paspoort bij zich hadden, werd hen gelast onmiddellijk het gebied der hoofdstad te verlaten. Daaraan hebben zij gevolg gegeven. Zij waren sedert Maandag hier. Uit goede bron verneemt het Sportblad dat a. s. jaar een Engelsch jacht naar Ne derland zal oversteken, met zich brengende een 40-tal kano-roeiers, die allen hun kano's medebrengen om een tocht door Nederland te maken. Ttgen den 59-jarigen J. II. Röhde, die 36 jaren en 4 maanden in tuchthuis en ge vangenis heeft doorgebracht, is, wegens ver schillende diefstallen met braak, door het O. M. bij de Rechtbank te Amsterdam, 10 jaren en 8 maanden geëischt. Bij de onbereden korpsen worden de mili ciens van de lichting van het vorige jaar, voor wie de eerste oefeningstijd op 10 maan den is teruggebracht, den 28n Febr. e. k. in het genot van onbepaald verlof gesteld. Volgens »Het Tijdschrift voor genees kunde* heeft de influenza te Amsterdam, in vergelijking met Berlijn, Parijs en Weenen, de meeste slachtoffers geëischt. Na Amster dam werd Parijs het meest geteisterd. In Weenen, waar de sterfte ook aanzienlijk is gestegen, heeft zij nooit het dubbele van de normale sterfte bereikt. De epidemie heeft haar hoogste punt be reikt achtereenvolgens te Weenen, Berlijn, Parijs en eindelijk in Amsterdam. Vooral heeft de ziekte gewoed onder personen ouder dan 20 jaar. In de klasse 4050 jaar en bij ouderen was de sterfte vooral groot. Door het bestuur van de Zeilvereeniging »Lekkerkerk« is besloten lo. Op Hemelvaartsdag een wedstrijd te xloen plaats hebben van vracht- en beurt schepen en zalm visschers vaartuigen. 2o. Na afloop daarvan, een zeiltocht naar Schoonhoven en terug te houden, uitslui tend met pleiziervaartuigen, toebehoorende aan leden der Vereeniging, zullende aan de eerstkomenden te Lekkerkerk prijzen wor den toegekend. De verbrande schouwburg te Amsterdam is een prachtige ruïne die door duizenden bezichtigd wordt. Het blijkt, dat nagenoeg alle muziek-instrumenten behouden zijn ge bleven. Ook werden teruggevonden 8 gouden tientjes en enkele gedeelten van effecten, waarop de nummers voorkwameu. Bij den brand zijn o.a. vernield een ameu blement van de firma Pander uit de Kalver- straat, en eenige Atjehsche wapenen, uit het Museum voor Land- en Volkenkunde van Artis, alsmede vele onderscheidingsteekenen van ridderorden van de firma Vjui Maarsse- veen, al welke zakpn op verzoek terleen waren afgestaan voor de laatste en voor laatste opvoeringen. De Vereeniging «Het Ned. Tooneel« geeft aan al haar artisten een maand gage als voorschot, opdat zij zich nieuwe costumes zouden kunnen aanschaffen. Daardoor ver vallen de pogingen, door enkelen reeds ge daan. om ten voordeele der artisten, die door den brand schade leden, een voorstel ling te doen geven. Sedert Donderdag 20 tot Zaterdag 22 Febr. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 14 zalmen van 18 tot 30 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,14 tot f 1,28. Buiten de voormalige Wijkerpoort te Maastricht werd dezen winter bij het gra ven van grond voor het bakken van tichel- steenen gevonden een aantal urnen en Ro- meinsche potten, kruiken en andere voor werpen van aardewerk, glas en metaal. Deze voorwerpen bevonden zich in den regel 2 a 3 voet ouder den beganen grond en tusschen zwarte lagen houtskool ter dikte van ongeveer één voet. Men vermoedt, dat O 1 deze zwarte grond met houtskool vermengd, afkomstig is van den brandstapel, waarop de Romeinen hunne lijken verbrandden. Wel een 50-tal van zulke zwarte plekken werden gevonden en bijgevolg even zoovele begraafplaatsen. Men vermoedt nu, dat de gevonden voor werpen komen van een uitgestrekte Romein- sche begraafplaats, -welke voor ongeveer 1700 a 1800 jaren gebruikt werd, toen de Romeinen te Maastricht eene militaire be zetting hadden ter bewaking der beide hoof den van de Maasbrug. Meer naar den kant van het dorp Lem- mel, werden voor eenige jaren meermalen dergelijke urnen en Romeinsche oudheden ontdekt. Deze, zoowel als die welke thans werden gevonden, zijn door het Oudheid kundig Genootschap in Limburg aangekocht en geplaatst in het Provinciaal Museum te Maastricht. Door de Amsterdamsche politie is de dienstbode, die daar een kind te vondeling had gelegd, in hechtenis genomen. - Te Balk hebben echtgenooten ruzie gekregen over het doopen van het jongste kind. De man was n.l. aan het doleeren en de vrouw een verklaarde en vurige voorstandster van de Ned. Herv. Kerk. Nadat men dagen lang over de zaak getwist had, besloot de vrouw er een einde aan te maken door zich te verdrinken. Zij werd echter gered en wordt thans voortdurend bewaakt. - Door het vallen van eenige onderleggers van een waggon werden den spoorwegbeambte W. op een wachtpost bij Meppel beide beenen gebroken. - Een kindje, dat Donderdag te Utrecht in een bak met warm water viel, is Zaterdag aan de gevolgen overleden. - Nabij de begraafplaats te Dordrecht is ge vonden het lijkje van een ongeveer 2 maanden oud kindje. Er waren geen sporen van een gewelddadigen dood te vinden. - In den Vliet onder Kuilenburg is het lijk van een onbekenden man, waarschijnlijk een timmer man, gevonden. Ook bij de Oranje-sluizen te Amsterdam vond men het lijk van een onbekende. - Te Schiedam is in een bran derij een werkman voorover in een beslagbak gevallen. Des avonds bezweek hij aan de daarbij bekomen brandwonden. - Een hoog bejaarde vrouw is te Borger in een kelder gevallen en aan de gevolgen bezweken. Aanbesteding-en. Op 26 Maart e.k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteed het voltooien van de voorhaven en het maken van de wederzijdsche haven- dijken buiten den Lekdijk, met bijbehoo- rende werken, aan den linkeroever van de rivier de Lek, onder de gemeente Vianen, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal, ter verbinding van Araster dam met de Merwede. (Raming f 191.500.) I IIlitII IP——a—a—W—BM——I Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, gelet op art. 2 van het provinciaal regle ment ter bevordering van de paardenfokkerij hebben besloten, dat de keuringen worden gehouden a. te Breda, op Maandag 17 Maart e. k. voor dekhengsten van buitenlandsch ïas, en Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, hebben beslotendat de keuringen van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2