VOLKSVERMAKEN. 870. ZATERDAG 8 MAART. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. VOOR Dit blad verschgnfc WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00. Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiè'n 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Onder de zaken, waarover van tijd tot tijd gesproken en geschreven wordt, behoo- ren zeker de volksvermaken. Is het kermis geweest, heeft men weder eens gezien, op welk een wijze een groot gedeelte der be volking de zuur verdiende spaarpenningen verkwist, hoe losbandigheid en ongebonden heid voor vermaak en ontspanning moeten gelden, dan denkt menigeenAch, wanneer zullen de kermissen, die overblijfselen van verleden tijden, voor goed verdwijnen? En men behoeft waarlijk geen puritein te zijn om met dien wensch in te stemmenGaat men na welke genoegens de kermissen vooral ten platte lande verschaffen, overdenkt men wat niet zelden de gevolgen zijn van een drie- daagsche brooddronkenheid, dan zal men zich zeker aansluiten bij hen, die afsehaffing der zoogenaamde kermissen in het waarachtig belang des volks verlangen. Wat kunnen toch de tegenwoordige kermissen voor waar genot geven? De meer ontwikkelden onthou den zich, omdat zij walgen van de tooneelen. die de kermis te zien geeft; de schorre zan gers van het café chantant, de halsbrekende toeren in een paardespel, de monsterdrama's of de flauwe grappen in een schouwburg, boezemen hen niet het minste belang in, en zij blijven tehuis of verwijderen zich zoo mogelijk uit de gemeente. Maar is er dan meer genot voor hen, die aan de zoogenaamde kermisvreugde deel .nemen? Zou er niet iets anders, niet iets beters te verkrijgen zijn? In vele gemeenten zijn reeds voor stellen gedaan om de kermis af te schaffen meestal echter zijn die verzoeken niet inge willigd, omdat de gemeentebesturen niet we ten, wat voor de kermis in de plaats te stellen, want op het gebied der volksver maken, hetzij wij het weten willen of niet, zijn wij nog niet ver gevorderd. Bij af schaffing dient op den voorgrond te staan, dat men iets beters in de plaats kan stellen. En nu moge men vragen, waartoe dit noodig is; men moge op vermaak en ont spanning als iets zondigs nederzien en op roepen tot boetedoening en bekeering, het volk heeft nog te ieel levenslust om zich te onderwerpen aan de boetpredikers; het wil na maanden achteieen de zorgen des levens getorscht te hebber eenige ontspan ning en vindt die, uit gebnk aan beterop de kermis. Geef het voor Ie kermisver maken iets anders, iets beters, en het zal de kermisvreugde niet betreuren. Men heeft wel eens beweerd, ons volk kan geen feest vieren, maar wat is gjbleken lij onze nationale feesten? wie heinnert zich niet den tijd, waarop b.v. Z. M. onze Koning zijn 70sten verjaardag vierde, t»en in vele gemeenten, groot en klein, is fest gevierd, toen aanzienlijk en gering, arm e^ lijk medewerkten om ieder een dag van vaar genot te bezorgen. Welk een drnkte Lij de toebereidselen, welk een ijver en in spanning van alle zijden, en welk een streven bij allen om op den dag van het feest door niets de feestvreugde te storen. "Herdenkt men die dagen, dan behoeft men waarlijk niet te vreezen, dat niet nog eens de kermissen zullen vervangen worden door volksfeesten, die door allen met genoegen zullen worden bijgewoond Daartoe is slechts noodig, dat men de vervanging der kermissen ernstig wil, dat men zien niet bepaalt tot het indienen van adressen aan de gemeenteraden, maar dat men zelf de handen uit de mouwen steekt om iets anders daarvoor in de plaatstestellen. In sommige gemeenten zijn reeds ver- eenigingen tot stand gekomen om op be paalde tijden volksfeesten te organiseeren tegen betaling eener geringe bijdrage is men lid, en dia gelden worden gebruikt tot goedmaking der kosten, die natuurlijk aan het organiseeren van feesten verbonden zijn. Werden alom zulke vereenigingen in het leven geroepen, stelden mannen van invloed zich in iedere gemeente aan het hoofd, deden zij zich inlichten op de vergaderingen omtrent de meest gewenschte besteding der gelden, ondersteunden de gemeentebesturen de zaak, door zoo noodig eenige subsidie toe te kennen, dan zou men spoedig goede vruchten van zijn werk zien, en meer toe gebracht hebben om te kermissen voor goed te docgi verdwynen, dan door honderden adressen en waarschuwingen tegen de ker- misuifspattingen. Bovendien zou men dan in de gelegen heid zijn zaken tot stand te brengen, die langer genot verschaffen dan een paar dagen. Men zou dit geld b.v. kunneu gebruiken om muziek- en zanggezelschappen zoo noodig te ondersteunende uitvoeringen dier gezelschappen zouden bij de volksfeesten een voorname plaats kunnen innemen, en zeker beter voldoen en meer genot geven, dan de muziek der straatmuzikanten en der draaiorgels, waarmede men op de kermissen vervolgd wordt. Bij de meerdere opgewektheid, die thans ontstaat om zich in den wapenhandel te oefenen, zou een gedeelte van het geld kunnen gebruikt worden om een gelegen heid daartoe in het leven te roepen of be staande vereenigingen krachtig te steunen, door het voor velen mogelijk te maken lid te wordendie vereenigingen zouden van hare zijde weder veel kunnen toebrengen om de volksfeesten te doen slagen en schiet wedstrijden zouden aangename afwisseling kunnen worden van andere vermakelijkhe den, terwijl zij bovendien dit voordeel zou den hebben, dat het getal flinke geoefende schutters, zoo noodig voor de verdediging onzer onaf hankelijkheidals die mocht bedreigd wordenaanmerkelijk zou ver meerderen. Men zou ook andere vereenigingen kun nen steunenhield Floralia haar bloemen tentoonstelling, organiseerde de Nutsdepar- tementen iets anders, werkten in één woord allen mede om jaarlijks in de zoogenaamde kermisweek iets tot stand te brengen, dan zouden de kermistooneelen spoedig verdwij nen, en het volk zou dat niet betreuren. En daarom niet langer gezucht en ge treurd over de kermisongerechtigheid, maar liever ieder in zijn kring krachtig gewerkt om iets beters tot stand te brengen. Men vergete toch niet, dat slechts wei- £gen in de gelegenheid zijn, om zich door ee. reisje te ontspannen, en zoo velen ont spanning noodig hebben van de dagelijk- sche -orgen Op vey.oek nemen wij onderstaand schrij ven van 'en heer Vlamings, te 's-Bosch, uit de »Piv. Noordbr. Ct.« over: Paardenfokkerij. Het bericht uit Heusden, voorkomende in uw blad van 3 Maart jl., waaruit blijkt, dat de aldaar gevestigde Afdeeling der Maat schappij van Landbouw, twee prijzen, elk van 75 gulden, beschikbaar heeft gesteld voor één-jarige hengstveulens, is van te groote beteekenis voor de paardenfokkerij in onze provincie, om er niet in 't bijzonder de aandacht van belanghebbenden op te vestigen. Terecht heeft genoemde Afdeeling inge zien, dat de aankoop van geschikte, vol wassen dekhengsten, op belangrijke bezwaren stuit. Uitmuntende inlandsche hengsten treft men niet zoo veelvuldig aan, terwijl de van buitenslands ingevoerden, meestal niet aan de eischen voldoen. Over 't algemeen mun ten deze uit door schoone vormen, doch laten in stand, sterkte der beenen en in den draf, veel te wenschen over en zijn zij in den regel niet zwaar genoeg gebouwd voor ons land. Het paard, dat hier gewenscht wordt, is het landbouw-koetspaard en zal het op dien naam aanspraak kunnen maken, dan be hoort het te bezitten een forschen lichaams bouw met schoon voorkomen, zuivere sterke beenen, goede hoeven, soliden stand, een verheven, ruimen, vierkanten draf, terwijl kleur en temperament mede in aanmerking moeten worden genomen. Van den hengst, die aan deze voorwaarden voldoet en tevens van onberispelijke afstamming is, kan met vrij groote zekerheid wat goeds verwacht worden. Mist hij echter eene der gemelde eigenschappen, zoo moet hij als ongeschikt ter verbetering van ons paardenras beschouwd worden en doet men in dit geval beter, zijn toevlucht te nemen tot een tamelijken hengst van inlandsche geboorte. In het buitenland worden de goede paar den niet dan tegen hooge prijzen van de hand gedaan, zoodat de hengstenhouder, wil hij eene behoorlijke winst maken, het dekgeld betrekkelijk hooger moet stellen, waartegen de meeste boeren echter, zeer ten onrechte, bezwaar maken. Het gevolg hiervan is, dat men zich hengsten moet aanschaffen van minder prijs en, zooals van zelf spreekt, van minder goede hoedanig heid. De paardenfokkers dragen hierdoor de schuld van het slechte gehalte der dek hengsten. Van de buitenlandsche hengsten is er dus, zoolang de houders van fokmerriën aan een laag dekgeld blijven hechten, niet veel heil te wachten. Door aankoop voor gezamenlijke rekening, of van Staatswege, waarbij over flinke som men kan beschikt worden, en door het heffen van een voldoend dekgeld, kon er een spoedige verandering ten goede verwacht worden. Onder de gegeven omstandigheden echter moet een anderen weg worden ingeslagen, die wel is-waar niet zoo snel werkt, doch op den langen duur tot een bevredigend resultaat kan leiden. Wanneer men de transporten paarden beschouwt, die hier door buitenlanders, vooral voor Fransche rekening, worden aangekocht, dan ontdekt men daarbij soms ruins, waar van het te bejammeren is, dat zij niet voor de voortteling zijn bewaard gebleven. Menig uitstekend hengstveulen wordt te vroeg ge castreerd reeds voor dat het door paarden kenners of hengstenhouders is opgemerkt, wordt het voor de teelt onbruikbaar gemaakt. Dit nu te voorkomen, moet het streven der Maatschappij zijn. Reeds voor zoog-hengstveulens worden in beide afdeelingen premiën uitgeloofd, waarna de bekroning voor jaarlingen volgt en sluit men allengs aan met de keuringen, van wege de provincie uitgeschreven. Op deze wijze voortgaande, zullen de gunstige ge volgen niet uitblijven; de hengstenhjuder vindt er betere gelegenheid door, eene goede keuze uit de jonge hengsten te doen en zoodoende in het bezit te komen van een fokdier, dat hem op volwassen leeftijd be trekkelijk weinig gekost heeft, terwijl ook de fokker-verkooper er niet slecht bij va ren zal. Te wenschen ware het, dat dit voorbeeld meer algemeen in ons land gevolgd werd, aangezien de paardenfokkerij er in hooge mate mede gebaat wordt. Hulde daarom aan de vereenigingendie in deze het initiatief genomen hebben. Intusschen mag niet uit het oog worden verloren, dat het loffelijk streven dier af deelingen, alsmede de gewaardeerde bemoei ingen van het Provinciaal Bestuur in Noord- Brabant, als niet afdoende moeten worden aangemerkt, indien het aan medewerking van de zijde der fokkers ontbreekt. De hengst alleen is niet in staat een goede nakomelingschap te verwekken, ook de mer- riën die voor de fokkerij worden bestemd, behooren van uitmuntende kwaliteit te zijn. In het tegenwoordig stelsel van fokken moet eene groote wijziging worden gebracht. Van de beste merriën kunnen goede veulens verwacht wordeneene middelmatige of slechte merrie, brengt slechts bij uitzonde ring iets goeds voort. De fokker, die zijn belang goed begrijpt en door ervaring wat geleerd heeft, zal alleen de goede merriën voor de voortte ling kiezen er hiervan minstens een paar veulens trachten te verkrijgen, alvorens die van de hand te doen. Op die manier blijft hij in een goed rasdaarbij zal hij er niet tegen op zien, den besten hengst te doen dienen, al kost de reis daarheen wat tijd en moeite, en in geen geval schrikt hem een hooger bedrag aan dekgeld af, daar de ondervinding hem bewezen heeft, dat het uitgegeven geld, later in de waarde der afstammelingen, ruimschoots vergoed wordt. Ook staat het bij hem vast, dat de houders van goede hengsten, deze dieren onmoge lijk kunnen aanhouden, zoo zij niet een be hoorlijk dekgeld in rekening kunnen brengen. Laten de boeren echter het hek aan den ouden paal hangen, blijven zij op den ouden voet voortstrompelen, achten zij elke merrie voor de voortteling geschikt, worden de goede merriën te vroegtijdig verkocht en gaan zij een uitstekenden hengst om het hooger dekloon voorbij, dan is er noch van den goeden wil der afdeelingen, noch van het provinciaal reglement op de paarden fokkerij in Noord-Brabant, eenig blijvend succès te wachten en kunnen alsdan de jaarlijksehe bijdragen beschouwd worden, als te zijn nutteloos besteed. Wil men daaren tegen de goede bedoelingen der gehoemde vereenigingen vruchten zien afwerpen wenscht men het provinciaal-reglement en de jaarlijksehe subsidie op den duur be houden te zien, dan de zaak flink aange pakt, zooals dit reeds door sommige vee houders in de provincie geschied. Wij heb ben prachtige vruchtbare weilanden, geschikt om een sterk en schoon paard te fokken, dat in den vreemde aftrek kan vinden. Aart ons alleen dus de schuld, indien het doel niet bereikt wordt! Buitenland. Sedert eenige dagen zijn een 4 a 500 tal werklieden bezig uit den Ferdinand-polder de patronen te verwijderen, die daarin bij bij de ontploffing in de fabriek van Cor- vilain waren terechtgekomen. Een der werklieden vond daarbij een been van een mensch, waaraan de voet nog zat. De overeenkomst voor den aanleg van den Congo-spoorweg is te Brussel openbaar ge maakt; 31 Dec. 1894 moet de lijn gereed zijn de tarieven zijn reeds vastgesteld. Koning Leopold van België heeft f18,000 geschonken voor de expeditie, die door de Brusselsche conferentie tegen den slaven handel zal worden afgezonden het Belgische zendelinggenootschap gaf f12.000. Te Boulogne-sur-Mer, Frankrijk, heerscht een eigenaardige ziekte. Dagelijks ziet men personen op de straat ineenzakken, die plotseling het gezicht hebben verloren men brengt de lijders fluks in een naburige woning, die zij na een kwartier geheel ge nezen weer kunnen verlaten. De hertog van Orleans werd 3 Februari, dus nog vóórdat hij van Parijs ging, tot grootkruis der Malteser-orde benoemd. Alle regeerende huizen van Europa hebben hem, volgens Figaromet deze onderscheiding geluk gewenscht, behalve de Duitsche keizer. Het gerucht loopt, dat de czaar zich tot de Fransche regeering heeft gewend, om de vrijlating van den hertog van Orleans te verkrijgen. In het algemeen ziekenhuis te Weenen bevindt zich een 54-jarig spoorwegwerker, die in een zonderlingen toestand verkeert. In 't vorig jaar kwetste hij zijn linkerwijs vinger zóózeer, dat deze moest worden af gezet. Sedert kwam zijne linkerhand in gestadige zenuwachtige beweging en deze deelde zich langzamerhand aan 't geheele lichaam mede. Hij moet zich steeds op de linkerzij leggen en springt elk oogenblik als een visch op 't drooge op. Te Parijs kwam onlangs ook zulk een geval voor, dat men clownismenoemde. De patiënt te Weenen is zich ten volle van zijn toe stand bewustzijn geestestoestand is daar door zeer ongunstig geworden. Hij weent den ganschen dag. De professoren hebben besloten hem geene geneesmiddelen toe te dienen. Weder maakt de telegraaf gewag van het verzoek om ontslag van den Duitschen Rijkskanselier. Deze berichten werden echter nog niet bevestigd. De gezamenlijke kaaiwerkers te Hamburg, en met hen de werklieden der machine- loodsen, hebben tot handel en scheepvaart het verzoek gericht om verkorting van den werktijd met een uur en om loonsverhoo- ging. De waschvrouwen van Hamburg en voorsteden hebben den arbeid gestaakt, om dat haar eisch om beperking van den werk tijd tot tien uren en om vaststelling van het minimum-loon op 10 mark afgewezen werd. Haar vakgenooten te Altona en Ottensen hebben nu besloten voor de Ham burger bleekers niet te werken. van en Pe Langstraat en de taiiielerwaaril.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1