M ST5. m m Een groot man. WOENSDAG 26 MAART. 1890. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. voor -./r Dit bind verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00. verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Verleden week is een man van het too- neel der wereld afgetreden, die langer dan een gemiddeld menschenleven een voorname rol vervuld heeft, 't Is een zeldzaamheid, dat iemand zóó lang zich in een betrek king als Bismarck bekleedde, handhaaft; 't is nog grooter zeldzaamheid dat hij, ofschoon 't hem nog allerminst aan kracht faalt, vrij willig zijn rol neerlegt, vóór de dood hem daartoe noodzaakt. Aan tooneeleffect mag men hierbij niet denken. Onder keizer Wil helm heeft Bismarck eenmaal, zijn positie voe lende wankelen, gedreigd zich te zullen terugtrekken. Hij was echter zeker van 's vorsten steun en een enkel woord des hoogen meesters was genoeg hem op zijn besluit te doen terugkomen. Thans echter was 't wezenlijk ernst. De jonge Wilhelm is zoo geheel anders als de oude. Liet de laatste alle aangelegenheden behalve mili taire zaken aan zijn eersten minister over, de tegenwoordige keizer is van geheel ander maaksel. Deze wil niet alleen in naam de hoogste waardigheid voeren, maar inder daad ook de voorganger zijn zijner onder danen. Gaat hij niet buiten alle politiek om, zich mengen in de internationale kwestie tusschen werkgevers en werklieden en be houdt hjj niet zich de vrijheid voor met elk zijner ministers afzonderlijk te beraad slagen, zonder daarin den ouden weg te volgen en eerst den kanselier te raadplegen? Ziet, dat zijn manieren, die een man als Bismarck, den ijzeren vorst, tegen de borst stuiten. Hij is te oud geworden om nog daar aan te gewennen. Er zich bij neerleggen, een oog sluiten en doen alsof hij 't niet zag, is hem onmogelijk. Pruisen en Dnitschland hebben zich onvoorwaardelijk langer dan een kwarteeuw aan hem onderworpen, ofschoon hij nimmer iets door de vinger zag, nu op zijn ouden dag nog te buigen als 't riet voor den storm, dat gaat niet. Op een schip past maar één groote mast. Bismarck is lange jaren die mast geweest. Was Keizer Frederik in 't leven gebleven, dan ware de rijkskanselier reeds eerder tot de eervolle rust ingegaan. Zijn zoon, die zich in de eerste maanden zijner regeering uitsluitend als militair deed kennen, scheen zich de macht van den ouden Bismarck te laten welgevallen. Thans echter, nu hij, zoo ge heel afwijkend van de traditie, gaat toonen dat de keizer eigenlijk de eerste mast is, is er voor Bismarck geen plaats. Deze man moet 't opperbevel voeren of beengaan. Dienen is hem thans onmogelijk geworden. En zoo is hij heengegaan, doch niet dan na omstandig zijn grieven blootgelegd te heb ben. Welke die zijn, kunnen we slechts gis sen. De keizer houdt ze, althans voorloopig, onder zich. Otto von Bismarck heeft een eervolle loop baan achter zich. fc Zij men instenff met zjjn staatkundige principes, 't zij men daar van afkeerig is, ieder zal toestemmen, dat deze man, dia sinds 1862 naast den Prui- sischen troon stond, een buitengewoon man was. Bismarck werd 1 April 1815 te Schön- hausen in de prov. Brandenburg geboren. Hij studeerde aan de hoogeschool te Gottin- gen, doch zijn tydgenooten spreken niet met bijzonderen lof van studietijd. Hij was zeer sterk in 't verzuimen der colleges, doch tweegevechten gewikkeld. Zijn jeind-examen deed hij, zonder meer dan tweemaal de lessen te hebben bijgewoond. Daarna trok hij zicb op zijn landgoederen terug en leefde voor de jacht en 't vermaak. Hij had echter buien, gedurende welke hij zich geruimen tijd in zijn kamer opsloot en met ijver de studie der geschiedenis en staatkunde ter hand nam. In 1848 kwam Bismark in de gelegen heid zijn politieke beginselen te toetsen aan den geest des tijds. Ze konden het daarmee echter niet vinden, 't Pruisische volk vroeg van zijn Koning een grondwet en Bismarck was daar sterk tegen gekant en toen de grondwet toch gegeven werd, nam hij een voudig zijn ontslag. Drie jaren later vinden we hem als lid van den Bondsdag te Frankfort. Ook daar ging 't hem niet naar den zin. Oostenrijk streefde naar den voorrang in den Duit- schen bond en dit kon Bismarck niet uit staan. Zijn oordeel over dien bond was niet rualsch. De ziektetoestand, waarin de bond verkeerde, moest, naar hij meende, te vuur en te zwaard worden tekeer gegaan. Van dien tijd af dagteekent zijn£ afkeer tegen Oostenrijk. Van 1857 tot 1862 was Bismarck ge- gezant van Pruisen aan de hoven te Peters burg en Parijs en werd in die jaren door de regeering in vele binnenlandsche zaken geraadpleegd. Pruisen doorleefde in die jaren een moeie- lijken tijd. Wilhelm 1 was als Koning op getreden en had door woord en daad de meerderheid der vertegenwoordiging tegen zich in 't harnas gejaagd. Met het woord, door van de vertegenwoordigers te spreken als van een lichaam, dat den Vorst met raad zou dienen, met de daad door de Kamer te ontbinden, die iets meer wilde zijn dan raadgeefster. Maar dezelfde vertegenwoor digers kwamen terug en Wilhelm, ten einde raad, koos Von Bismasck tot eersten minister. 't Was een kritiek geval. De Koning wilde op Bismarcks advies, een nieuwe leger- organisatie en de Kamer weigerde hard nekkig daarin mee te gaan. Hare vergade ringen werden gedurig verdaagd, zonder dat ze toegaf. Bismarck stoorde zich een voudig niet aan de oppositie, regeerde zon der wettelijk' goedgekeurde begrooting en ging met kracht alle demonstratiën, ter eere der afgevaardigden op touw gezet, te keer. Dat duurde tot 1866. Bismarck was toen niet minder dan gehaat, terwijl zijne re geering op smadelijke wijze als »jonker- regeering« werd uitgekreten. En hoe hache lijk zijn positie ook was, hij gevoelde zich nog zoo sterk, dat hij Oostenrijk op een wjjze behandelde, die noodwendig tot een oorlog moest leiden. En de oorlog kwam en ging en binnens lands was alles naar Bismarcks wil omge keerd. De oude oppositie lag verslagen, de koning verzocht de medewerking der afge vaardigden en deze waren daartoe bereid. De vernedering van Oostenrijk verschafte Pruisens minister een groot overwichr. De voorstellen tot uitbreiding van grondgebied werden zonder tegenkanting aangenomen, en ook het gevraagde krediet van 60 mil- lioen gewillig gegeven. Een gevolg van dezen oorlog was de oprichting van den Noord-Duitschen Bond, de voorlooper van het Duit&che keizerrijk. Wat deze Bond en zijn stichter vermoch ten, leerde bet jaar 1870. Als één man stond "'geheel Duitschland naast Pruisen in den bloedigen, korten strijd tegen Frankrijk. Noord en Zuid vereenigden zicb nog vóór de wapens waren neergelegd tot één keizer rijk, dat niet bet minst door Bismarck's beleidvol bestuur, thans een der eerste machten in Europa is. Na dezen oorlog heeft Duitschland slechts vrede gekend en kon zijn Rijkskanselier zich ongestoord toewijden aan de binnen landsche zaken. Dat ook over hem, den halsstarrigen staatsman, de jaren niet zijn heengegaan zonder indrukken achter te laten, bewijst de wetgeving van Pruisen. Veel is daarin veranderd op zijn voorstel en met zijn goedkeuring, waarvan hij in 1848 zou ge gruwd hebben. Hij, die beslist voor 't een hoofdig, onbeperkt bestuur was, heeft o.a. zelf in Duitschland bet algemeen stemrecht ingevoerd, waarmee dit jaar de socialisten zulk een enorme machtsontwikkeling ge toond hebben. Misschien is ook deze uit komst wel een der redenen geweest, die den ouden man genoopt hebben rust te nemen. Nu nog 't een en ander over den mensch Bismarck. Wie meenen mocht dat deze machtige persoonlijkheid wel een grooten staat zal voeren bedriegt zich zeer. Zijn hofhouding is niet grooter dan van een gewonen land-edel- man. Een koetsier, een kamerdienaar, een rijknecht, een portier maken met het kamer- en keukenpersoneel de heele vorstelijke hof houding uit. Het zijn allen bejaarde dienaars, die met trouw hun heer aanhangen. Het gezin bestaat uit vier personenvorst Bis marck, vroeger graaf, thans hertog, de hertogin (een zuster van den minister van Puttkammer) en de twee zoons Herbert, thans minister, en Wilhelm. Het paleis ligt in de Wilhelinstraat en is omgeven van een heerlijk park, waarin de eigenaar zicb gaarne ophoudt. Bismarck is een groot vriend der natuurvlak voor de ramen zijner stu deerkamer liggen prachtige bloembedden, ter wijl de oranjerie zich naast zijn kabinet bevindt. Bismarck is een liefhebber van vroeg opstaan. Zijn zoon Wilhelm staat hem daarin trouw ter zijde. Alleen de avonduren besteedt hij aan gezellig samenzijn. Ftesten echter wor den niet gegeven en visites hoogst zelden afgewacht. Wanneer geen zorgen hem kwel len en de Rijksdag hem niet uit zijn humeur gebracht heeft, is hij zijn gezelschap uvel waard. Ook de Rijkskond Tiras is dan van Bismarck was tot in zijn spreken een eenige persoonlijkheid. Duitschland zal hem missen, al krijgt het dan ook in Caprivi een kanselier, die uiterlijk verrassend op hem gelijkt. JBuitenland. De Duitsche bladen van alle partijen be groeten den nieuwen Rijkskanselier met ingenomenheid. Dat algemeen groot ver trouwen gesteld wordt in den humanen en dapperen officier, die als minister van marine zulk een goeden indruk had gemaakt, bleek o. a. hieruit, dat reeds terstond, toen de eerste geruchten over vorst Bismarcks af treden verspreid werden, generaal von Caprivi het eerst als zijn opvolger werd genoemd. De generaal geniet ten volste bet vertrou wen des Keizers en is ook steeds zeer be vriend geweest met vorst Bismarck, zoodat hij steeds op den steun van zijn voorganger kan rekenen. Zelfs de liberale bladen ma ken zich niet ongerust over bet optreden van een generaal als rijkskanselier. De »Nordd. Allg. Zeitg.« verzekert, dat geene poging is gedaan om vorst Bismarck op zijn post te behouden. Deze verzekering bevreemd zeer, omdat in het verschenen keizerlijk besluit uitdrukkelijk wordt ge sproken van verdere pogingen. Daarin ligt de erkenning, dat vorst Bismarck tegen den zin heenging. Men zegt, dat hij de waar digheid van hertog wil afwijzen. De voor genomen dodatie heeft bij geweigerd. Met waardige hardnekkigheid houdt het gerucht stand, dat ook graaf Waldersee, wiens verhouding tot Caprivi zeer koel moet zijn, zijne betrekking van chef van den generalen staf zal neerleggen en ver dwijnen zal als een corps-generaal in eene provincie. Het gelijktijdige aftreden van Waldersee en Bismarck zou ongetwijfeld nog des te duidelijker aan het licht doen komen hoe buitengewoon sterk de Keizer er op gesteld is, zich vrij te houden van den invloed van wien ook. Volgens de »Politische Nachrichten* vor- Hij arbeidt den ganschen da-, dert de arbeid der conferentie over het ar beidersvraagstuk in die mate, dat reeds op 29 Maart hare sluiting verwacht wordt. Alle drie de commissiën kwamen reeds tot de beteekenisvolle besluiten, dat de arbeid in de mijnen alleen verricht mag worden door personen boven de 14 jaren; dat ar beid van vrouwen in het algemeen in on- eraardsehe mijnen niet mag worden toe- de partg. Tiras is nu ook afgetreden, doch I gelatendat de arbeid van kinderen in de In het fabriekstadje Köpenick, op twee mijlen afstand van Berljjn gelegen, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Eenige dagen geleden had de politie aldaar eene socialistische vergadering verboden, en de socialisten gaven daarover hunne ontevreden heid te kennen door zingende en schreeuwen de door de staten te trekken. Aanvankelijk belette de politie dit niet, maar eiken avond kwamen meer socialisten uit Berlijn hunne makkers helpen om de politie te sarren. Vrij dagavond was er dan ook eene zoo talrijke joelende menigte op de been, dat de politie het noodig oordeelde alle winkels en drank huizen te sluiten. Toen zij er eindelijk toe overging de straten te ontruimen, viel er uit een Iroep werklieden een schot, waar door een gendarme gedood werd. De overige gendarmes en politie-agenten maakten daar op eveneens van hunne wapenen gebruik, met het gevolg dat een aantal onruststokers ernstig gewond werden, terwijl, ter voorko ming van erger, een bataillon soldaten uit Frankfort ontboden werd. Een groot aantal is gearresteerd. Te Leipzig zijn verscheidene buitenlandsche Israëlieten verdacht van hoog verraad ge vangen genomen. Het aantal werklieden in Italië, dat buiten betrekking is, breidt zich steeds uit. Aller spaarpenningen zijn uitgeput, terwjjl het comité van onderstand niet meer in staat is de broodeloozen te ondersteunen, daar het geen cent meer in kas heeft. Alle fabrieken staan stil en Zaterdag werd nog te Saronno een fabriek gesloten, waar door 300 werklieden op straat werden gezet. Tot nog toe houden allen zich kalm. Het aantal machinemakers, dat buiten betrek king is, bedraagt 3000, welk getal door de broodelooze metselaars nog verre wordt over troffen. Een vergadering, die door hen zou gehouden worden, werd door de regeering verboden, uit vrees voor wanordelijkheden. Het verbod veroorzaakte groote ontevreden heid onder de metselaars, die zich den geheelen namiddag over het place Cortello bewogen. zal wel tot- zijn dood toe Rijkshond blijven. Tusschen het zittingslokaal van den Rijks dag en zijn woning, die in de nabijheid ligt, was een telegrafische geleiding. Tel kens, wanneer 't er spande, werd hij op geroepen om 't onweer te bezweeren. Ijlings werd er ingespannen en in gestrekten draf ging het voorwaarts. Aller blikken wend den zich dan naar de forsche gestalte, die met gefronste wenkbrauwen aan de groene tafel plaats nam. 't Duurde maar eenige oogenblikken en hij was geheel op de hoogte. In den regel nam hij dan ook 't woord en slingerde zijn krachtige taal naar de oppo sitie. Hij was geen redenaar, maar kon flink zeggen wat hem op 't hart lag. Zijn woorden waren als mokerslagen en dewijl ze maar zelden vooraf bestudeerd waren, hadden ze in den regel hts pikants. rubrieken afhankelijk behoort te zijn van den overeenkomstig de wet geëindigden schooltijddat nachtarbeid van kinderen >nder de 14 jaren moet worden verboden; dat in het algemeen kinderen niet langer dan zes uren dagelijks, met tusschenruimten van minstens */4 uur, aan het werk mogen worden gehoudendat in ongezonde, ge vaarlijke bedrijven kinderarbeid geheel moet worden uitgesloten. Voorts is de noodza kelijkheid van Zondagsrust van alle kanten toegegeven, bepaalde gevallen uitgezonderd, waarbij het te doen is om de continuïteit der productie, en ook uitgezonderd die be drijven, waarin slechts op bepaalde tijden des jaars gewerkt kan worden. Evenwel zullen ook in al zulke gevallen de werk lieden minstens eiken tweeden Zondag vrij moeten hebben. In Italië is weer eens een roofaanval gepleegd. Bij Controne zijn baron Zurlo en zijn zoon, die van een wandelrit terug keerden, door vijf roovers aangevallen. De mannen namen den jonkman gevangen en eischten 100,000 lire als losprijs, welke som zij den vader gelastten zoo spoedig moge lijk te gaan balen. De baron kwam den volgenden dag terug met 46,000 lire, de roovers staken die zon der natellen in hun zak en lieten den ge vangene vrij. Men hoopt de roovers op het spoor te komen door middel van de bankbilletten, waarmee de losprjjs werd betaald en die gemerkt waren. Met de slaapziekte »LaNonac, die te Press- burg en in de noordelijke provinciën van Italië de griep govolgd is, schijnt het inder daad ernst te zijn. De prefect van Brescia heeft daarom tot alle burgemeesters in zijne provincie een rondschrijven gericht, om hen te waarschuwen tegen het te vroeg begra ven van personen, die aan hartsverlamming of versuffingsaanvallen gestorven schjjnen. De »SentinellaBresciona« vermeldt het merk waardige geval van een jongen man, die 20 dagen aaneen slaapt. Slechts eenmaal per dag opent hij enkele oogenblikken de w M.C- - §®g ets Altena. Be Langstraat en de Bommelerwaard. altijd vol dolle streken en voortdurend in

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1