öogen zonder iets te zeggen en valt dan weder in si .an. De jonge man is sterk ver magerd en lijkbleek. Een niterst lichte adem haling is het eenige teeken van leven. No. 1, de zwartbonte van J. Gz. Brander horst te Genderen. Uit Siberië is bericht ontvangen van een bloedig gevecht met politieke veroordeelden. Te Irkutsk was eene geheime drukkerij ontdekt en de dertig veroordeelden, die daarbij voornamelijk betrokken waren, zou den verbannen worden naar de mijnen, eene vreesdij ke straf, daar Irkutsk, in ver gelijking daarmede, een paradijs is. Zij ver schansten zich in een huis en boden ge- wapenden tegenstand aan de politie, voor welke zij echter in 't eind moesten zwichten. De meesten van hen werden in het gevecht gedood of zwaar gewond. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige bijzonderheden over den brand in den boe kenwinkel te Indianapolis, waarbij 13brand- wachts bet leven verloren en 19 ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde door het instorten van een muur, terwijl de brandweer bezig was met den brand te blusschen. Door tijdige hulp werden nog 15 brandwachts levend onder bet puin opgedolven, maar 13 waren reeds overleden. Het gebouw, waarin de grootste boekhandel van de Weste lijke Staten van Amerika was gevestigd, is geheel vernield. De schade bedraagt 125,000 dollars. Te Saurnur heeft, een jeugdige moeder (zij was nog geen 15 jaren oud) haar kind vermoord. Nadat zij bet hoofd en borst had ingedrukt, stopte zij bet lijkje in een doos, maar daar die te nauw was, sneed zij het armpjes en beentjes af. Haar moeder en haar minnaar stonden haar hierbij ter zijde. Alle drie zijn in hechtenis genomen. Na slechts vier dagen geduurd te hebben, is de groote werkstaking der kolenmijn werkers in Engeland reeds geëindigd en wel, gelijk de verdeeldheid onder de patroons verwachten deed met de schier onvoor waardelijke zegepraal der arbeiders. Alleen hebben deze laatsten zich laten welgevallen, dat de tweede loonsverhooging ten bedrage van 5 pCt. niet op 1 Juli, maar pas op 1 Augustus e.k. zal ingaan. Aan het station van Charenton te Parijs, werd door een der werklieden, zonder zich over den inhoud te bekommeren, eene kist weggeworpen, welke reeds sedert verschei dene maanden in dit station had gestaan en niet was afgehaald. Een ander werk man nam eenige oogenblikken later die kist op en opende ze. Tot zijne verbazing vond hij er het hoofd in eener vrouw in een ouden japon gewikkeld. Het geheel werd naar de Morgue vervoerd, terwijl de politie onmiddellijk een onderzoek heeft doen instellen. Te Parijs en elders wordt veel gespro ken over de verdwijning van den compo nist Saint-Saëns. Allerlei gissingen zijn dien aangaande in omloop. De heer Gallet, de schrijver van den tekst der opera »Ascanio«, het jongste werk van Saint-Saëns, verklaart dat hij sedert November 1.1. niets van den componist vernomen had. Toen namelijk bevond Saint-Saëns zich te Cadix, welke plaats hij eerstdaags dacht te verlaten. Saint-Saëns aldus zeide Gallet verder, die het bezoëk van verscheidene journalis ten ontvangen heeft, om zoo mogelijk eenige inlichtingen van hem te ontvangen is iemand van eene sombere natuur en tevens een phantast. Sedert 10 jaar heeft hij veel verdriet gehad; hij heeft achtereenvolgens twee kinderen en zijne moeder door den dood verloren hij heeft zich van zijne vrouw moeten scheidendaarbij is zijn gemoed nog verbitterd geworden door de vertraging, die de voorstelling van zijne opera »Ascanio« heeft ondervonden. Men meldt uit Petersburg, dat er wan ordelijkheden zijn ontstaan onder de stu denten en aan de Academie van landbouw. Er hebben 500 arrestatiën plaats geliatl. De studenten vroegen herstel van de vrijgevige reglementen van 1863. Militaire macht bewaakt de toegangen tot de universiteit. JPlaatselijk: JXieuws. HEUSDEN, 24 Maart. Bij de op 22 dezer gehouden keuring van hengstveulens was de aanvoer beter dan ten vorigen jare. Bekroond werd als No. 1, het zwarte veulen van Arie Straver Jz. te Babyloniënbroek. No. 2, het bruine veulen van F. de Groot te Babyloniënbroek. Gelijktijdig had ook eene keuring plaats van springstieren waarbij bekroond werd No. 2, de vaalbonte van A. D. van Buuren te Meeuwen. De Keurings-Commissie bestond voor de hengstveulens uit de heeren J. H. van den Bergh te Demen, G. Branderhorst Jz. te Gen- deren, M. A. Boll te Eethen en P. F. Micheb te Heusden Voor de stieren uit de h.h. J. Straver Wz. te Babyloniënbroek, P. W. Boll te Eethen en P. F. Michels te Heusden. HEUSDEN, 24 Maart. Zaterdagmorgen vertoonde een zwart hondje, toebehoorende aan M. Boeren alhier ttekenen van razer nij. Na eerst twee personen en vervolgens een veertiental honden te hebben gebeten is het aan het zwerven gegaan en hoewel de ijverige marechaussee er terstond jacht op gemaakt heeft is het haar nog nieti gelukt het dier te treffen. Naar wij ver nemen was bet gisteren onder Dussen gezien, alwaar het weder verschillende honden ge beten had. (Dit laatste bericht vingen we toevallig op, zoodat we daarvoor niet kunnen instaan.) De gebeten personen hebben direct de wond laten uitbranden. De gebeten honden, veertien in getal, waaronder prachtige exemplaren, zijn reeds door de Maréchaussee afgemaakt. De bepaling dat door de gebeele provincie de honden gedurende vier maanden ge muilband zullen moeten zijn, wanneer ze zich op den openbaren weg vertooneu, maakt dat de gewone bepalingen, ingeval van hondsdolheid, in de aangrenzende gemeenten van zelf zullen worden opgevolgd. Houders van bonden zouden wel doen zich met de wet op de hondsdolheid bekend 'e maken, die overal a 15 cent verkrijgbaar is. De dwaze raadgevers, die zeggen, dat zij hunnen hond of kat niet zouden aangeven, noch afgeven, wanneer zij verdacht worden van hondsdolheid, zullen reeds in art. 1 der wet zien, dat aangeven noodzakelijk is en in art. 4, dat de bevoegde ambtenaren ter uitvoering van bunnen last de erven, wo ningen of andere gebouwen en vaartuigen, zelfs zonder toestemming van den eigenaar of bewoner kunnen binnen treden. Tegen alle overtredingen zijn zware straffen bedreigd. Met het oog op de ern stige gevolgen, zal de wet door de politie streng worden gehandhaafd. DRONGELEN. De heer J. C. Schonk van Oisterwijk is aannemer geworden van de te bouwen woning voor de weduwe Uijt- hoven c.s. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. In 19 weken moeten deze zijn geëindigd. BESOIJEN, 24 Maart. Had men alhier, een tiental dagen geleden, de stellige ver wachting, dat de WelEerw. ZeerGel. heer C. F. M. Deeleman, predikant te Tricht het beroep naar deze gemeente zou hebben aan genomen, thans heeft men de teleurstellende tijding ontvangen, dat hij heeft bedankt. Men hoort bier in de laatste dagen nog al van ziekte onder het vee. Gisteren althans zijn drie koeien ann de z.g. »moe- derziekte« gestorven. VEEN. Zondagmiddag ten 2 ure zou een Ring-Predikant in de N. H. Kerk voor de gemeente optreden, 't Werd huif drie en nog was Z.Eerw. er niet, toen van zjjnentwege een bode kwam met de tijding dat bij ongesteld geworden was. Nu trad de diaken Vos voor de gemeente op en las eene preek, zoodat de kerkgangers waarvan er intusschen al verscheidene waren heen gegaan, toch een stichtelijk woord konden hooren. 't Ware te wenschen, dat deze gemeente spoedig een eigen predikant kreeg, want vele gemeenteleden komen of weinig öf in 't geheel niet en ineenen aan hunnen plicht als lid der kerk te voldoen, door hunne kinderen te zenden. ANDEL, 21 Maart. Tot predikant bij de Herv. Gem. alhier is beroepen ds. H. C. Lumbers te Longerhouw c.a. (prov. Fries land. HAARSTEEG, 23 Maart. Gisteren avond had in het koffiehuis van den heer F. van Wagenberg alhier, eene buitengewone buitengewone vergadering plaats der land- bouw-afdeeling Haarsteeg, die door een groot getal leden, Burgemeester en Wet houders en tal van belangstellenden, waar onder ook de Aoorzitter en de Algemeene Secr.-Penningm. van de Noordb. Maatsch. van Landbouw werd bijgewoond. Als spreker trad op den heer M. uit Delft? die na eene inleiding van den heer Prinsen, zijne onderwerpen: no. 1 Vee en varkens fokkerijen no. 2 »veevoeder«, wijd en breed uiteenzette, en in welsprekende taal, en op zeer duidelijke wijze zijne hoorders eenige nuttige wenken gaf, over de door hem goed gekozene onderwerpen, die vooral tegenwoordig van groot belang zijn, dam de veestapel wel niet het eenige, dan toch het voornaamste middel van bestaan voor de landbouwende klasse uitmaakt. Na afloop der voordracht verklaarde de heer van Rijckevorsel dat hij de trouwe opkomst der leden van de onderafdeeling Haarsteeg zeer waardeerde, en vertrouwde dat alhoewel niet alle, toch sommige punten van het door den heer M. verhandelde, den veehouders ten goede zoude komen. Iedereen ging zeer voldaan huiswaarts, in de hoop nog meer in de gelegenheid te zijn, den heer M. in hun midden te hebben. WERKENDAM, 21 Mrt. Sedert enkele dagen komt er meer leven in den houthandel en worden betere prijzen besteed. Ook het riet staat aan een tamelijk hoogen prijs. DALEM, 23 Maart. Het kohier van de belasting op de honden in de gem. Yuren, over den dienst 1890, door den raad vast gesteld, en door Ged. Staten goedgekeurd, bevat 70 namen van belastingschuldigen, en een gezamenlijk bedrag van f 126. Sinds enkele weken komt er weer meer handel in de hout materialen; vooral het hoephout wordt vee. verkocht. De nieuwe rijs is al geleverd voor f 3 en f 3.10 de honderd bossen. «11 Ijl II JM IBMMgB' l»l lïin rtenland Het »Vad.c noeuit, op grond van ver trouwbare inlichtingen, het bericht van de Amsterdammerover een aanstaand be zoek van den Dnitschen Keizer hier te lande, volkomen uit de lucht gegrepen. De eerste bezending afgesneden hya- ciutLen kwam dezer dagen op de Londensche markt. Naar een Engelseh blad mededeelt, is de toevoer van deze geurige bloemen O O weer even groot a!s in vroegere jaren en schijnen de Ilaarlemscbe bollenkweekers bun wensch om alleen bollen en geen af gesneden bloemen meer naar den vreemde te verzenden, geheel te hebben moeten opgeven. Te Winterswijk is een bijeenkomst ge houden van timmermans- en metselaars knechts tot bespreking hunner gemeen schappelijke belangen. Twaalf bazen hadden aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer meetingvoldaan en stemden zonder voor behoud in met de grief, door de werklieden geopperd, dat het werkloon bier ter plaatse niet meer geëvenredigd was aan de ver anderde tijdsomstandigheden. Dientengevolge werd staande de vergadering het dagloon voor hun deel met een vijfde verhoogd. Van dit besluit werd aan het publiek kennis gegeven. De Overijsselsehe grens (nl. de oostelijke) bevat steenkool, blijkens reeds lang opge dane ervaring. Thans is men werkzaam om de beddingen in uitgestrektheid en diepte na te gaan. Vooral bij Luten moet de laag nogal eenige beteekenis hebben, en men onderzoekt sinds eenigen tijd, in boeverre die lagen voor ontginning kunnen in aanmer king komen. Een weduwe te Joure in Friesland ver zond in September van het vorige jaar een brief aan haar zoon, die in Atjeh bij het Indische leger diende. Zij kreeg haar brief ongeopend terug met de mededeeling er op, dat haar zoon overleden was. Van het treurig verlies werd terstond in de nieuws bladen bij advertentie melding gemaakt. Dezer dagen ontving de weduwe echter tot haar groote blijdschap een brief van haar doodgewaanden zoon, waaruit bleek dat deze in blakenden welstand verkeerde. Gebroeders Colien te Arnhem en Nijmegen, hebben het uitsluitend vertaalrecht voor Ne derland aangekocht van Stanley's werk over zijn jongsten tocht in Afrika. In Groningen hebben zich nu reeds geval len van de vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Deze zoo gevreesde ziekte woedt in den regel slechts korten tijd in het heetst van den zomer. Zaterdagnacht zijn te Enschede weder bij een paar ingezetenen, buiten de kom der gemeente, de ruiten ingeworpen. De socialis tische partij gaat steeds voort de werksta kers in openbare vergaderingen op te ruien, waartoe eiken Zondag sprekers van elders overkomen. Alles is echter tot dusverre rustig. Christina Goedvolk, de weduwe van Jut, bekend uit het drama dat te 's Hage werd afgespeeld, heeft voor de Amsterdamsche rechtbank terecht gestaan, wegens diefstal van twee paraplu's en een stukje zeep uit den Franschen Bazar in de Reguliersbreed- straat-. De beklaagde beeft 12 jaren in het tuchthuis doorgebracht, eu dus, zegt het O. M., ruimschoots den tijd gehad om na te denken over de gevolgen van een ver grijp tegen de maatschappij. Dies werden 2 jaar gevangenisstraf tegen haa*- geëischt. In een gemoedelijk pleidooi, dat indruk maakte, toonde de toegevoegde verdediger, mq. Frank van Lennep, aan, hoe de vrouw als het ware door den vloek der misdaad achtervolgd werd. Twaalf lange jaren ver bleef zij in den kerker. Zij gedroeg zich daar voorbeeldig en kreeg bij haar ontslag een extra-toelage. Vriendelijke en barmhar tige lieden trachtten haar een onderkomen te verschaffen en zoo gelukte het der vrouw door zwaren maar eerlijken arbeid, gepaard aan voorbeeldige zuinigheid en ingetogen heid, en ouder een aangenomen naam den kost te verdienen. Door een toeval, een noodlottig toeval, ktvam echter een recher cheur van de Amsterdamsche politie voor een andere zaak informaties inwinnen in het huis waar de vrouw het laatst diende. 1 De rechercheur trof in het huis een ouden bekende aan, zijn t)Dg geraakte los, en zoo verhaalde Lij dat de eenvoudige, stille dienst- bode Christina de Graaf eigenlijk de vrouw van Jut was. De meesteres, hoezeer ook met de dienstbode ingenomen, beduidde haar dat zij een anderen dienst moest zoeken, in de buurt werd bekend wie zij was en daarmede was haar bestaan gebroken. Zij kon niet op straat komen of zij werd achtervolgd en nagejouwd en aan haar ramp zalig verleden herinnerd. Wanhopig door die vervolging, zag zij geen anderen uitweg meer dan dezenterugkeeren naar de ge vangenis die zij in 1888 verlaten had. De pleiter hoopte dat de rechter met die feiten rekening houden en een barmhartiger oordeel over de arme vellen zou, dan het O. M. gedaan had. De Labour Union c, die te Rotterdam na de werkstaking der bootwerkers tot stand kwam, naar het heette met medewerking van de hoofden der Londensche dokwerkers, is volgens de »N. R. C?.« geheel uit elkander gespat. De voorzitter en secretaris, Van der Kolk en Sus, die aanvankelijk uit de con- tributiën gesalarieerd werden, zijn thans weder als sjouwerlieden in de erts werkzaaui. De fondsen van de Unionverkeerden in den laatsten tijd in een hoogst bedroe- venden toestand, en de werklieden toonden op bet lidmaatschap hoegenaamd geen prijs meer te stellen. Sedert Woensdag 19 tot Vrijdag 21 Maart zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen ll zalmen, van 17 tot 29 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,07 tot f 1,49, en 7 elften, prijs per stuk f 1,20 1 f 2,50. Het lijk van deu vermisten notaris K. te Warga is thans in het water gevonden. - Een 18-jarige werkman viel te Rotterdam in het ruim van het stoomschip »Spaarn- dam«. In bedenkelijken toestand werd hij naar het Ziekenhuis gebracht. - Bij Am sterdam is op de Holl. Spoorlijn een loco motief ontspoord. Er hadden geen ongeluk ken bij plaatsde treinen ondervonden echter veel vertraging. - Een werkman van de Kon. fabriek te Amsterdam viel van een vlot in het water en werd een kwartier latei- levenloos opgehaaldeen jeugdige vrouw en 3 jonge kinderen blijven onverzorgd achter. - Te Beekbergen is de papierfabriek van den heer Palm afgebrand. Het woonhuis bleef gespaard. - Sommigen personen verkeeren nog altijd in de meening dat gevonden voor werpen hun eigendom zijn, wat tot minder aungenaine gevolgen leidt. Zoo bad de mili cien J. A. van de lichting 1889, van het le reg. vest.-art., in garnizoen te Zwolle, een zilveren dames-horloge gevonden en dit te gelde gemaakt. Deswege door den krijgs raad in het 5e militaire arrondissement te Leeuwarden ter verantwoording geroepen, is hij tot twee maanden gevangenisstraf en in de kosten van het proces veroordeeld, als schuldig aan diefstal. - Te Kralingen is een stukadoor, werkzaam in een huis aan den Oudendjjk aldaar, van een stelling ge vallen en inwendig gekneusd naar het Zie kenhuis gebracht. - Het vieijarig zoontje van den veldwachter te Hekendorp, dat on langs onder het rijden van den tram viel en zich daardoor ernstig bezeerde, is in het gasthuis te Gouda aan de gevolgen over leden. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de tweede zitting van den Militieraad, tot het doen vau uitspraak om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervan ger of nummerverwisselaar verlangen óp te treden, zal plaats hebben te 's-Bosch op Woensdag den 16 April 1890, des voormid dag ten 10'Yg ure. Heusden, den 20 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. De Burgemeester van Heusden, Gezien een besluit van den Heer Com missaris des Kouings van den 20 dezer, An° 2, le Afd., luidende als volgt: De Commissaris des Konings in Noord- Brabant Overwegende, dat in den laatsten tijd de hondsdolheid bij honden in Noord-Brabant, eene verontrustende uitbreiding heeft verkre gen en uit dien hoofde het raadzaam wordt geacht, de slotzinsnede van art. 3 der wet van 5 Juni 1875, S. no. 110, op alle ge meenten van Noord-Brabant toe te passen. Gelet op het schrijven van den Districts veearts voor het Veeartsenij kundig Staats toezicht van Noord-Brabant, gedagteekend 18 dezer, No. 154. Mede gelet op art. 3 der bovenaange haalde wet. Heeft besloten: 1°. Te bevelen, dat in alle gemeenten van Noord-Bra1 ant gedurende vier maanden, te rekenen van de af .o) gint» van dit be laft, alle bondt-n, the z ck buiten woningen of vaartuigen (gtene openbare middelen van vervoer zijnde) in tie gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting leggen, moeten ziju voorzien van een muilkorf, volgens model door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast gesteld. 2°. De Burgemeesters in Noord-Brabant uit te noodigen, dit besluit na ontvangst in de gemeente te doen afkondigen en ge streng te doen toezien, dat het vastleggen der honden in afgesloten erven geschiede aan stevige halsbanden en kettingen, die behoorlijk bevestigd zijn, ten einde het los breken der honden te voorkomen. Afschrift enz. 's-Hertogenbosch, den 20 Maart 1890. De Commissaris des Konings in Noord- Brabanf, (get.) P. J. Bosch van Dpakestein. Brengt voormeld besluit ter kennis van de ingezetenen met uitnoodiging zich stipt daaraan te houden op straffe bij de wet bepaald. Heusden, den 23 Maart 1890. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. ^-CTtracgwMaesccaitfW u iw **nqp?<asa»g»a«B3E3earer:?cMi Neêrlandsch Iiiciië- Aan een particulieren brief uit Medan (Deli) ontleent men het volgende: Op de onderneming Tandjong Morawa, alwaar de hoofdadministratie der Senembah- maatscliappij gevestigd is, was het op 9 Februari erg onrustig. Eenige Chineezen waren op hun betaal dag naar de Maleische kampong geweest om inkoopen te doen. Twee hunner, die achtergebleven waren, stqlen een paar eenden van de Maleiers, namen ze op een stok over den rug en liepen er kalm mee weg; eene Maleische vrouw, die zulks gezien had, riep haren man, en deze wilde trachten de eenden van de Chineezen terug te krijgen. Toen de Maleier in de nabijheid der Chineezen kwam pakte een hunner hem op en wierp hem midden in de rivier. Het gevolg was, dat spoedig vele Maleiers uit de kampong bij elkaar waren, waarop de Chineezen aan den baal gingen, één er van werd echter ingehaald en met meer dan 20 steken om gebracht, terwijl de andere ontsnapte. Den volgenden ochtend vroegen de andere koelies aan den ontsnapten Chinees waar zijn kameraad gebleven wasdeze verhaalde het voorgevallene en zeide hem niet meer gezien te hebben. Daarop begaven zich een 400-tal Chineezen uit de fermenteerschuur naar de kampong, vonden daar het ver minkte lijk, en werden zóó woedend, dat zij de geheele kampong plunderden en af braken. Gelukkig was het kampongvolk juist bijtijds gevlucht. De Chineezen wei gerden toen te werken, alvorens de moor denaar ook dood wasde controleur, die inmiddels met politic-oppassers op de on derneming gekomen was, wist te verhinderen dat zij naar hunne huizen terugkeerden om wapens te gaan halen. Verdere ongeregeld heden werden daardoor voorkomen. Later werden door den controleur 6 Maleiers, die van den moord verdacht werden, in ver zekerde bewaring genomen. De koelies zijn den volgenden dag weer aan het werk ge gaan, doch men is nog steeds bang voor een tweede opstootje. Zaterdag 8 Februari is te Cheribon op Java, aldus verhaalt het daar verschijnende blad »Tjerimui«, iets voorgevallen dat bij menschenheugenis daar nog niet gebeurd was. Op een feest, dat de regent bij het huwelijk zijner dochter gaf en in tegen woordigheid van een groot deel van het Europeesch publiek is er amok gemaakt, met het gevolg dat in veel korter tijd, dan het geschreven kan worden, acht lieden neer gestoken werden. Een eenvoudige inlander, die als koelie met een der gasten van den regent, een gepensionneerd wedana, was meegekomen, voelde zich zoo verongelijkt over de be handeling van zijn heer, die hem zonder eenige betaling liet, dat hij op een gegeven oogenblik op zijn heer meende los te stooten, maar verkeerdelijk een assistent-wedana raakte, en daarna voortging met succes sievelijk twee hoofden te vermoorden en vier hoofden en een mindere te verwonden. Men kan begrijpen, dat de feestvreugde in eens gebroken was en de gasten uit zich zelf of op verzoek zich verwijderden. Achter bleven de resident en de secretaris met een paar controleurs. De dokter, die inmiddels ontboden was, constateerde den dood der vermoorden en verbond de ge wonden, welk een en ander reeds voorloopig door den dokter-djawa was gedaan. Het atnokloopen bad plaats op het erf van den regent omstreeks 11 ure en reeds te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2