Ornler de sociaal-democraten te Antwer pen heerscbt geweldige opschudding. Een van hun ijverigste kampvechters beeft na melijk uit de Antwerpsche stedelijke loterij de hoogste prijs van 150,000 fr. gewonnen en de vreugde hierover heeft den gelukkige zoozeer in de war gemaakt, dat hij aan verscheidene Bourgeoisverklaarde, dat hij goed beschouwd, eigenlijk nooit bijzonder veel met socialisme op heeft gehad. Mis schien zou hij aan de kas van het genoot schap f 50 present maken, maar de rest was hij van plan maar zelf te behouden, om van de rente vroolijk en onbezorgd als een recht burger te leven. Dit, goed be schouwd, heel verstandig besluit, heeft, naar uit Antwerpen geschreven wordt, de kameraads van den gelukkigen kapitalist zoo woedend gemaakt, dat het den man te Antwerpen wat al te warm wordt; men zegt dan ook dat hij de stad voor goed zal verlaten. Zoo heeft alles op de wereld zijn schaduwzijde, zelfs het winnen van 150,00 fr. uit de Antwerpsche stedelijke loterij. De schadevergoedingen, door den Belgi schen Staat te betalen aan de slachtoffers van de spoorwegramp te Groenendaal, be dragen 2.300,000 frs. De politie te Birmangham kreeg van een onbekende een brief van Eyraud, den moor denaar van den deurwaarder Gauffé te Parijs. In dit schrijven uit Montreal zegt Eyraud o.a. dat hij vreest dat men hem op 't spoor is en hij geen geld genoeg heeft om langer te vluchten. Op een meeting van anarchisten in de Salie Favié te Parijs, keurde Louise Michel het zenden van gedelegeerden naar de conferentie te Berlijn af, die toch slechts ten doel had den werkman te exploiteeren en de windsels, waarin het proletariaat is gelegd, in zware ketens te veranderen. Maar de Koningen en de kapitalisten vergissen zichde internationale sluimert, maar zij zal ontwaken. 't Lijkt wel of generaal Boulanger jaloersch is geworden op de agitatie, door Bismarck's stap gewekt, ten minste de reclame-held laat teel plechtig door Laisant in de »Presse« verklaren, dat hij onmiddellijk naar Frank rijk wil terugkeeren indien men hem wil terechtstellen voor een hof van appèl of voor een krijgsraad. Er is een brief bekend geworden van den componist Saint-Saëns (van wiens ver dwijnen wij in ons vorig nummer gewag hebben gemaakt) aan zijn neef. In dezen brief, 6 December te Cadix geschreven, zegt hij dat als deze letteren te Parijs zullen ontvangen zijn, hij op den Atlan- tischen Oceaan zal dobberen. Hij hoopte in het voorjaar terug te komen, en dan zal hij zich te Saint-Germain vestigen. De Senaat van Bremen heeft het plan tot verdieping van de haven aangenomen. De kosten worden op 15.500.000 begroot. De Spaansche Kamer heeft het wetsont werp voor het algemeen stemrecht aange nomen. Op eene bijeenkomst van kleedermakers en machinisten in Whitechapel is, in een besluit, leedwezen uitgedrukt wegens het mislukken van het doel der parlements commissie in zake het sweating-stelsel. Er werd eene commissie benoemd, die een dag zal bepalen, waarop alle kleedermakers van de magazijnen van gemaakte goederen het werk zullen staken. Yoor eenigen tijd vertrok, zooals men zich zal herinneren, een Engelsche dame, om in de plaats van den overleden edelen pater Damiens de melaatschen te Molokai op de Sandwicheilanden te gaan verplegen, derwaarts. Thans wordt gemeld, dat zij niet tot de kolonie toegelaten is omdat zij tot de Dominicanen behoort, terwijl de melaat- schenkolonie onder toezicht staat van de van Regeeringswege gesteunde zusters van het heilige hart. Zij is nu te Kalili, het wachtoord voor lijders aan melaatschheid. Men herinnert zich wellicht, dat ten vorige jare twee knapen, 17 en 12 jaren oud, te Crewe, in Engeland, in hechtenis zijn ge nomen als verdacht hunnen vader vermoord te hebben, Vrijdag 11. zijn zij daaraan schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. In den loop van het geding was echter gebleken het verregaand wangedrag van den vader, die zijne vrouw en zijne kinderen gedurig mishandelde, zijn geld verbraste en zijn gezin gebrek liet lijden. Dat wangedrag des vaders en de jeugdige leeftijd der knapen zullen waarschijnlijk wel aanleiding geven tot het veranderen van het doodvonnis in levenslange gevangenisstraf. seind: De Engelsche consul Johnston, te Mozambique aangekomen, rapporteert dat de officieren en de bemanning van een Eu- gtbeh schip streng zijn geboycot door de Poiiugeezen. De Eugelschen waren het mik punt van zeer beleedigende bejegingen. De Iialiaansclie socialist-afgevaardigde Costa, tot wiens gevangenneming de Kamer verlof verleende, moet naar Zwitserland zijn gevlucht. (Costa is tot 3 jaren gevangenis straf veroordeeld wegens verzet tegen de politie. Uit Durban wordt aan de »Times« ge meld, dat Kruger in zijn jongste redevoe ring te Klerksdorp heeft verklaard, dat de nieuwe Transvaalsche grondwet aan alle ingezetenen, die twee jaar in het land zijn, het stemrecht geven zal, benevens verkies baarheid voor den Volksraad na tweejarige uitoefening van het stemrecht. De pogingen om in Henegouwen de spoor treinen te doen derailleeren worden nog steeds voortgezet, trots het politietoezicht, dat op de banen uitgeoefend wordt. Toen Maandag de personentrein om 5 uur <18 min. van Brussel naar Chimay vertrokken was, was de weg tusschen Merbes-Sainte- Marie en Lobbes door houten blokken, die met kettingen aan de rails waren bevestigd, versperd. Ook thans vielen geen ongelukken voor, daar de wielen van de locomotief de ver sperringen verbrjjzelden. Alleen de toestellen, die aan de locomotief waren bevestigd om de rails schoon te vegen, werden eenigszins beschadigd. In de fabriekstad Manresa staat in 18 fabrieken het werk stil; 12,500 arbeiders zijn dientengevolge werkloos. De nona heerscht thans ook in Hongarije. Men heeft opgemerkt, dat alle slachtoffers der ziekte vroeger influenza hadden gehad. In sommige gevallen slapen de zieken vier dagen achtereenbij hun ontwaken zijn zjj dan geheel uitgeput. In Transylvanië deden zich de meeste gevallen met doodelijken afloop voor. Te Cserged stierf een jongeling eenige uren nadat hjj uit zijn langdurigen slaap was ontwaakt. Te Stuhlweissenburg had men een vrouw reeds in haar doodkist gelegd, toen men bemerkte, dat zij slechts scbjjn- dood was. Na twee dagen opende zjj de oogen en trachtte zich te bewegen, doch viel onmiddellijk opnieuw in slaap. Na eenen langen tijd van stilstand, schijnt het Poolonderzoek thans weer met kracht hervat te zullen worden. In Noorwegen heeft (gelijk reeds vroeger is gemeld) Nansen het plan geopperd tot eene groote expeditie, die ten doel zal hebben de Noordpool zelve te be reiken. Hij wil den weg nemen door de Behringsstraat, en van daar naar de Nieuw- Siberische eilanden varen, waar hij zijn schip aan de zeestrooming wil overlaten, die het volgens zijne meening in twee jaar over de Fooi naar de zee tusschen Spitsbergen en Groenland moet brengen. Voor de lange vaart in het Poolijs wil hij een schip van bijzondere constructie bouwen, dat door het ijs niet wordt platgedrukt, maar opgeheven. De Deensche marine-luitenant C. Rijder, die een belangrijk deel gehad heeft in het grondige onderzoek, dat in de laatste jaren in de Deensche bezittingen aan de Westkust van Groenland heeft plaats gehad, pleit voor het onderzoek van het laatste, nog onbe kende deel der Oostkust daarvan tusschen 66° en 73° NB. De expeditie zou twee jaar duren en uit negen personen met drie booten bestaan. De kosten worden op 250,000 a 290,000 kronen geschat. In de derde plaats wil prof. Nordenskjöld, wien eene rijke, bijna dertigjarige ervaring aangaande Pooltochten ten dienste staat, thans het Zuidpoolgebied onderzoeken. Het comité voor dat onderzoek in Melbourne, dat reeds eenige jaren lang eene antarctische expeditie heeft voorbereid, heeft hem over gehaald, zich aan het hoofd daarvan te plaatsen. De Gothen burger koopman dr. Oskar Dickson, die zoo dikwijls reeds het Poolonderzoek gesteund heeft, wil voor dezen tocht 5000 p. st. betalen, mits de kolonie Victoria eene even groote bijdrage schenke. De expeditie zal, naar het plan luidt, in den herfst van 1891 eenen aanvang nemen. Wel ken weg zij zal kiezen, heeft Nordenskjöld in de voordracht, die hij in de Zweedsche Academie er over hield, niet meegedeeld. Waarschijnlijk echter, aangezien het eene Australische onderneming is, dien langs Zuid-Victoria-land, waar Ross in 1840 het verst tot de Zuidpool doordrong. Hij bereikte 78° ZB. De Noordpool is nu reeds tot over 83° genaderd. een transport nüro-glycerine. De koetsier, de paarden en de wagen verdwenen zonder eenig spoor achter te laten dan een gat in den grond en een paar stukjes vleescb, die in boomtakken werden gevonden. In een huisje op eenigen afstand gelegen, werden een moeder en kind eveneesn gedood. - Uit Buffalo wordt gemeld dat bij Portage twee treinen in botsing kwamen. Vier men- scben werden gedood en verscheidene ernstig gewond, waaronder een jong paartje, dat zijn huwelijksreis was begonnen. - Een hevige prairiebraud wordt uit zuid-oostelijk Colorado en Kansas bericht. Een man en een jongen werden doodelijk en vele per sonen ernstig gewond. - Te Hauchaca in Peru vloog een dynamietmagazijn in de lucht. Vijf menschen werden gedood en 14 ernstig gewond. IJ1»« tselijli Nieuws. HEUSDEN, 28 Maart. Het zwarte hondje, dat zooveel onrust verspreid heeft, is eindelijk Pinsdag 1.1. in den Dussenschen Polder afgemaakt, alwaar het zich in een hooimijt van den heer J. van Heeswijk had verscholen. In genoemden polder heeft het vooraf nog 6 honden en 1 kat gebeten, die allen afgemaakt zijn. Door den plaatsverv. Distrjcts-veearts is daarbij werkelijk hondsdolheid geconstateerd en is verder het hondje herkend als hetzelde, dat alhier verdacht werd. Van de personen, die hier gebeten zjju, zullen er twee naar Parijs vertrekken op kosten van den Staat, om onder behande ling gesteld te worden van den heer Pasteur. Heden is alhier afgemaakt eene kat, die alle uiterlijke kenteekenen van razernjj ver toonde. Door het aanstaand ver'rek van den brievenbesteller Van de Water, is in diens plaats benoemd de postbode Kuipers, die in den laatsten tijd als zoodanig tusschen deze gemeente en Nederheuiert werkzaam was. Voor de opengevallen betrekking van bode zal het wel weder niet aan sollicitanten ont breken. Voor het examen tot toelating van kweekelingen op de rijksnormaalschool al hier, afgenomen door de onderwijzers in tegenwoordigheid van den districts-school- opziener, hebben zich aangemeld 7 candi- daten, n.l. 5 voor de voorbereidende en 2 voor de eerste klasse, die allen toegelaten zijn. DRUNEN. Dezer dagen is door den landbouwer G. v. H. te Drunen, een vet varken verkocht a 29 cent per pond aan den slachter P. S. te Nieuwkuik, het varken werd geslacht en bjj het open maken zagen zij dat het dragende was van 16 jonge big gen, die bij een goéden uitval voor eene waarde van f160 had kunnen opbrengen. Dus eene nadeelige verkoop. DE WERKEN en SLEEUWIJK 22 Maart. In de heden gehouden openbare raadsvergadering is aan den heer J. L. Struick op diens verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de O. L. school te de Werken. Aangezien hij als een waren kindervriend bekend staat, en inderdaad de vriend van alle kinderen is, behoeft het geen betoog, dat zijn vertrek zoowel door de leerlingen als ouders en verdere inge zetenen noode wordt tegemoet gezien. Moge hij op zijn nieuwe loopbaan met evenveel succes werkzaam ziju, als hij in deze werk kring heeft behaald. De alhier vastgestelde lijsten voor kiezers voor leden der 2e Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad bedragen elk 163 personen. SLEEUWIJK, 24 Maart. Tot Brand meester alhier is benoemd, in plaats van wijlen A. L. Vink, de heer George F. van 't Sant, tot heden commandeur der spuit, en in diens plaats de heer C. van Pouderooijen. DALEM, 26 Maart. Volgens het kohier der plaatselijke belasting op de inkomsten over 1890 zijn in de gemeente Gorinchem 1093 personen aangeslagen. De vier hoogst aangeslagenen zijn de hh. H. J. F. Muller, op een belastbaar inkomen van f 41,000; mr. J. R. E. Uytermarck Rietveld, van f 40,000; W. C. M. Begram, van f 29,500; en C. van Andel Tz., van f 22,000. De totale aanslag bedraagt bjj de begrooting f 23,000. Als een bijzonderheid op het gebied der veeteelt kan gemeld worden, dat eene koe van den heer G. de G. alhier, heden het 20ste kalf ter wereld bracht. Bedoelde koe, die tevens zeer melkgevend is, mag dus met recht productief heeten. üiïiiietilanci. De hoofdingenieur van den waterstaat, belast met het beheer der groote rivieren, brengt ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart, dat, uit aanmerking van den wassenden waterstand op de bovenri- vieren, de bepaling betreffende beperking der scheepvaart op de Waal tusschen Leeuwen en Dreumel, beneden de spoorwegbrug te Zaltbommel en bij Vuren, geplaatst in de »Staatscourant« van 2/3 Maart 1.1. met in gang van heden wordt ingetrokken. Uit het verslag over 1889 van de Noord en Zuidhollandscke Redding-Maatschappij waardoor honderd f wee-en-negentig perso nen gered werden en het aantal geredden sedert de oprichting der Maatschappij tol 3385 is geklommen. Pogingen tot redding werden in het werk gestelk 8 Februari te C'allantsoog, 9 Febr. te C'allantsoog, 9 Febr. te Terschelling, 10 Febr. te Katwijk aan Zee, 21 Augustus te Vlieland, 21 Aug. te Ameland, 24 Novem ber te Nieuwediep, 27 November te West- Terschelling, 28 Nov. te Ameland. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, is als Nederlandsche haven, door de Duiische Stoomvaartlijn op Oost-Afrika aan te doen, Rotterdam gekozen. Men meldt uit Enschedé Door de commissie van fabrikanten zal aan de fabrikanten worden voorgesteld, om, zoo de werkstaking niet spoedig eindigt, direct na Paschen strengere maatregelen te nemen, door alle fabrieken slechts gedurende 4 a 5 dagen in de week te doen werken, totdat de werkstaking is geëindigd. Dit voorstel is aan de bazen en de fabrieken medegedeeld, opdat het werkvolk er voor- loopig mede in kennis wordt gesteld. Te Stadskanaal is weder een werksta king uitgebroken onder de veenarbeiders. Een troep van 100 man kwam uit de Onst- wedder venen en eischte hooger loon. Geen der veen boeren wilde echter daarin onmid dellijk toestemmen, waarop de arbeiders het werk staakten. Twee detachementen infanterie, sterk 27 en 21 man, zijn onder bevel van de luite nants Zanino en Pothoff van Groningen naar Stadskanaal vertrokken. Te Elten is de nachtwacht met twaalf personen versterkt, naar aanleiding van de vele voorkomende branden, welke men aan kwaadwilligheid meent te moeten toeschrij ven. Een geldsom is uitgeloofd voor hem, die de politie op het spoor brengt van de schuldigen, die brieven moeten hebben ge schreven, dat zij op Goeden Vrijdag huu wandaden zullen voortzetten. Het scheidsgerecht te Rotterdam heeft aan de visscherlieden uit Hellevoetsluis, Goedereede en Stellendam, voor het in vlot water brengen van het stoomschip Winsloe dat voor eenigen tijd strandde, toegekend eene belooning van f 18,000. Sedert Zaterdag 22 tot Woensdag 26 Maart zijn aan de vischmarkt te Gorin chem afgeslagen 14 zalmen, van 8 tot 25 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,63 tot f 1,36, en 16 elften, prijs per stuk f 0,55 a f2,50. Steuren, die gewoonlijk de voorloopers van slecht weder zijn, waren eergisteren ten getale van twee aan de maikt te Sche- veniugen, en brachten den buitengewoon hoogen prijs van f 57 op. Omtrent het voorgevallene te Bassorah (Klein-Azië) bestaan volgens de sHaarl. Ct.« de volgende lezingenVolgens de Turksche berichten zouden bedienden van den Neder- landscben vice-consul te Bassorah een sol daat van het Turksche garnizoen, op wien zij zich wreken wilden, binnen het consulaat gebouw hebben gesleept en hem daar afge ranseld hebbeneen Turksch officier, die met eenige soldaten toevallig voorbijkwam, hoorde hem schreeuwen en drong, zooals het heet, niet wetende dat dit het verblijf van den consul was, binnen en bevrijdde hem. Waarschijnlijker is de lezing van den consul, de heer Rulofs, die tevens directeur is van de Ned. firma Hotz en Co. aldaar. Volgens dezen hadden Turksche soldaten al lang gedurig gebruik gemaakt van de schuiten van den consul, wiens huis aan de Tiger ligt; vandaar herhaalde twisten met de schuitenvoerders van den consul. Daarbij kreeg laatstelijk een Turksch sol daat een goed pak slaag. Deze drong later met een aantal kameraden het huis van den consul van de straatzijde binnen, drongen in diens vertrekken door, sloegen zelfs zijn secretaris en ontruimden niet zonder tegen stand het huis toen de consul zelf verscheen. De consul beklaagde zich terstond bij den Gouverneur van Bassorah en bij onzen ge zant te Konstantinopel, de heer Van Tets van Goudriaan. Dit is nu 3 maanden ge leden en eene genoegdoening is aan den consul nog niet gegeven. De Ned. Regee ring heeft nu op verzoek van den heer Van Tets een oorlogskruiser naar Bassorah ge zonden, om een onderzoek te eischen en te controleeren. De Porte heeft verzocht, dat de kruiser de rivier niet zou opvaren en althans aan het fort Fao blijven, en den Nederlandschen gezant beloofd een onpar tijdig onderzoek te zullen doen plaats heb- ken. Wat hiervan komen zal, staat te bezien. Uit de SiDgelgraeht te Breda is opge haald het lijk van een 33-jarigen koopman uit Prinsenhage, die daar sedert het carnaval vermist werd. - De werkman v. d. G. te Rotterdam kreeg een zwaar stuk ijzererts, dat bij het lossen uit den bak viel, op het hoofd. Bewusteloos werd hij naar zijn wo ning gebracht. Zijn toestand is gevaarlijk. - Onder Didam is een woning afgebrand. De vrouw des huizes eu een kind van vier maanden kwamen in de vlammen om. - In het dorp O. in Friesland is beslag gelegd op den boedel vanden deurwaarder. - De 66-jarige K. te Sommelsdijk werd dood op zijn zqlder gevonden met een wond aan zijn hoofd. De man had zich opgehangen, het touw was echter gebroken en de man gevallen. - Uit den Vaartschen Rijn onder Jutfaas is opgehaald het lijk van een on bekenden man. - In den Prins Alexander- polder is een boerenhofstede uitgebrand. - Te Urmond (L.) is uit de Maas opgevischt het lijk van een onbekende vrouw, naar gissing tusschen 25 en 30 jaren oud. Het lijk, dat reeds in staat van ontbinding ver keerde, had een diepe snede in hals en pols. - Op de Rotterdamsche kopermolen te Weenem, bij Apeldoorn, heeft een droevig feit plaats gehad. Twee jongelieden, S. en B., kregen twist, waarbij laatstgenoemde met een mes zoodanig is verwond, dat hij op de plaats dood bleef. S. heeft zich onmiddellijk zelf in handen der politie gesteld. - Te Weerdinger- mond kregen Zondag twee veenarbeiders, Bosma en Eekhof, die den vorigen dag in kameraadschappelijke eensgezindheid hunne messen geslepen hadden, om daarvan een der aanstaande feestdagen, als wanneer drink-, vecht- en moordtooneelen in die streek tradi tioneel zijn, gebruik te maken, onverwachts ruzie, en gingen nu de kracht hunner wape nen op elkanders gelaat beproeven, zeer zeker tegen de bedoeling van den vorigen dag, en wel met zooveel verwoedheid, dat de een, naar wordt gezegd, er wel niet van zal op komen, daar hij, behalve zijn oor nog slechts aan een draad schijnt te hangen, een diepen houw door den hals nabij den strot heeft be komen, terwijl de ander onkenbaar is door de talrijke steken en sneden over het gelaat. 13in*cjer-lijl£e Stand. Heusden, van 20 tot 27 Maart. Ondertouwd: Hendrikus van den Heuvel en Antonetta Drutté. Overleden: Hendrik Willem Antonia, 18 dagen, z. v. Hendrik Willem Antonie Reckleben en Gezina Clement. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden, noodigen de voor den dienst der Nationale Militie aangewezen loteliugen dezer gemeente uit, om, zoo zij verlangen voor de zeemilitie te worden ingelijfd, daarvan voor den len April a s. ter Secretarie der gemeente kennis te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. De Burgemeester van Heusden, maakt bekend, dat aanvragen om jacht- en viseh- akten en kostelooze vergunning voor het dienstjaar 1890/91 ter Gemeente-Secretarie kunnen worden ingediend tot 10 Mei a.s., dagelijks des voormiddags van 10 tot 12 uur. De Burgemeester voornoemd, Afloop Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: lo. Het voltooien van de voorhaven en het maken van de wederzijdsche havendijken buiten den Lekdijk, met bijbehoorende wer ken, aan den linkeroever van de rivier de Lek, ouder de gemeente Vianen (provincie Zuid-Holland), bekoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter ver binding van Amsterdam met de Merwede, begrooting f191.500. Minste inschrijver was de heer P. A. Bos te Gorinchem, voor f178.000. 2o. het maken van oevervoorziening langs het verruimde gedeelte van den Vaart schen Rijn, onder de gemeenten Jutphaas en Vreeswijk, provincie Utrecht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede, begrooting f 7500. Minste in schrijver was W. v. Straaten te Utrecht, voor f 6540. 3o. De uitvoering van werken tot ver betering van de rivier de Maas, tusschen de kilometerraaien 71 en 72 te Merum onder de gemeente Hesten, (provincie Limburg,) begrooting f5020. Minste inschrijver was A. Kooien te Deventer, voor f 4200. 4o. Het maken van twee dwarskribben aan den rechteroever van de Lek en het inrichten van een dezer kribben tot loswal, onder de gemeente Schalkwijk, (provincie Utrecht,) en het uitvoeren van baggerwerk fn_de Lekosder de geqjeenten Rc.lmlk.TOik - - 4i>»affjf.ugor<rlt-~ru> ?on^i'Km. rrp_ - On. man;>volir I p TvyrG.ir... nv> nlofto Heusden, den 26 Maart 1890. Heusden, den 26 Maart 1890. HONCOOP.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2