WOENSDAG 2 APRIL. 1890. mg Hl 1 f§ Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Is tor m let flier® leven. .M 877. VOOK Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 8 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Agent voor FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. In een werk van een middeleeuwsch na- tuurvorseher heet heteen tuinkoninkje leeft drie jaar, een hond drie tuinkoninkjes, een paard drie honden, een man drie paarden, maakt een en-tachtig jaar. Een ezel bereikt drie menschenleeftijden, de snQeuwgans drie van een ezel, een kraai drie van een gans, een hert drie van een kraai en een eik drie hertenleeftijden. Naar deze berekening wordt een hert zesduizend, een eik twintigdui zend jaar oud. Zal nu ook niemand deze getallen in ernst opnemen, er blijkt toch duidelijk uit, dat het leven der menschen en dieren in duur wijd achterstaat bij de patriarchen der plantenwereld. Zesduizend-jarige wezens als de adansonien der Kaap Verdische eilanden, vierduizend-jarige als de brood boom, of ook slechts duizend-jarige als onze eiken, vinden huns gelijken niet in de we reld der dieren. In 't algemeen kan men als regel stellen, dat allen dieren, wier leven zich in groote bewegelijkheid uit een meer of minder kor ter ouderdom beschoren is, dan den traag daarheen levenden schepselen, die een leven zonder afwisseling voeren. En al die dieren, wier leven een voortdurende strijd is tegen de onguurheid van 't klimaat, tegen gebrek aan voedsel, tegen tal van vijanden, die dus in bestendige vrees en nood verkeeren en gelijk vluchtelingen een leven van ontbe ring voeren, kunnen niet dien hoogen ouder dom bereiken, die het deel wordt van hen, die een vreedzaam en onaangevochten be staan voeren. En zoo zijn ook de afzondelijke tijdperken van het dierenleven, de tijden der jeugd, der volle ontwikkeling en des ouderdoms, verschillend, naar gelang den duur van het geheele leven. Hoe langer bij de hoogere dieren het tijdperk van ontwikkeling, de jeugd, duurt, een des te hooger ouderdom bereiken ze, terwijl omgekeerd de levens duur betrekkelijk kort is, wanneer reeds de tijd der jeugd spoedig voorbijgaat. Ter gedeeltelijke vergoeding hiervoor, wordt hun zoo kort afgemeten levenstijd slechts zelden door epidemiën en ziekten afgebroken. Alleen maken daarop een uitzondering onze huis dieren, die met het goede der menschelijke verpleging, tevens ook het kwade op den koop nemen moeten, en sommige snel zich voortplantende dieren, gelijk de veldmuizen, die menigmaal aan hevige ziekten bij dui zenden sterven. Het grootste deel der dieren echter, zoo het niet aan zijn vijanden ten offer valt, sterft aan zwakte des ouderdoms. Onder de zoogdieren bereiken slechts weinigen den ouderdom van dertig jaren. Ouder dan de mensch worden alleen de olifanten, die tweehonderd jaar oud kunnen worden, nijlpaarden en neusboomdieren. Een tamelijk hoogen leeftijd bereiken ook de kameelen, daarentegen worden paarden én herten circa veertig, runderen dertig en de middelgroote zoogdieren zelden boven de tien jaren of nog niet eens zoo oud. De leeuw b.v. wordt vijf-en-dertig, het wilde zwijn vijf-en-twintig, het schaap vijftien, de vos veertien, de haas tien, het eekhoorntje en de muis zes jaar oud. Onder de vogelen worden adelaars en papagaaien hoogbejaardin gevangen staat bereiken ze zelfs een eeuw. In het jaar 1772 werd aan Kaap de Goede Hoop een valk gevangen, die een halsband droeg met het inschrift: Jacob 1610. Kanarie'en daar mee verwante zangvogels worden tot acht tien, hoenders twaalf, duiven tien jaar oud. Een aan zijn bijzonderen roep kenbaren koekoek werd drie-en-dertig jaren in het zelfde bosch gehoord en een eiderganspaar vond men twintig jaren lang in hetzelfde nest. Een bijzonderen hoogen ouderdom moeten vele reptilen bereiken. Men heeft op groote zandbanken vele jaren lang reusachtige kro kodillen waargenomen, welke de oudste be woners reeds in hun kindsheid even groot gezien hadden. Hetzelfde is 't geval met schildpadden. Bedenkt men hierbij hoe uiterst langzaam deze dieren ontwikkelen, dan moe ten tal van jaren voorbijgaan, aleer ze de grootte bereikt hebben, waarin men ze een menschenleeftijd lang Waar kan nemen. Zeer oud kunnen ook onze gewone padden worden. Wanneer deze dieren, die als de kikkers als vischjes geboren worden en lang zamerhand den padden vorm aannemen, zeer klein het water verlaten, zijn ze zelfs na een tiental jaren nog niet 'volwassen. Ook bij de minst ontwikkelde werveldie ren, de visschen, zijn voorbeelden van hoo gen ouderdom bekend. Zoo meent men dat karpers wel een eeuw oud kunnen worden. Tegenover dezen betrekkelijk langen le vensduur is die van de ongewervelde dieren een zeer korte. Wel bereiken eenige schelp dieren een leeftijd van twintig jarenwel wordt de bijenkoningin tot vier en vijf jaar oud en leven de werkmieren vijf, zes jaren, doch bij alle andere loopt het leven spoedig af. Het sterkstsprekend is dit wel het geval met de ééndagsvlieg, die nog op den dag harer geboorte ook haar einde tegen fladdert. Eenige vlindersoorten leven ook niet langer dan een etmaal. Menig dier echter, wien het leven zoo kort toegemeten is, verheugd zich in een langere jeugd in onontwikkel- den toestand. Onze meikevers b.v. komen eerst in hun vierde jaar als zoodanig boven den grond. Gedurende dien langen tijd leven ze als larven daaronder. 't Is opmerkelijk, dat juist bij de minst ontwikkelde dieren een levenstaaiheid ge vonden wordt, die toeneemt naarmate het leven korter is. Geheel verdroogd en schijn baar den dood ten prooi, leven ze weer plotseling op, zoo spoedig wat vocht toetreedt. Bij dezen zoo geheel verschillenden levens duur treden ook de kenteekenen van den ouderdom bij de dieren op verschillende tijden te voorsehijn. Staat de olifant in een ouderdom, waarop de mensch reeds een ver zwakte grijsaard is, nog in zijn volle kracht, zoo is b.v. onze huishond reeds in het tiende jaar een grijs dier. Waar in de dierenwereld het leven in een spanne tijds vau enkele jaren, maanden of dagen zich afweeft, daar smelten de tijdperken jeugd en ouderdom ineen en loont het de moeite niet te onder zoeken, wanneer de levenskracht haar hoogte punt bereikt heeft. Uiterlijk toonen ook de dieren, evenals de mensch, de kenmerken van den ouder dom. De haren verkleuren en de bewegingen worden stram. Geweidieren dragen ook niet meer den prachtigen hoofdtooi, wanneer de ouderdom naakt. Bij velen merkt men levens zatheid op, een neiging om zich af te zonde ren, ze worden knorrig en verbergen zich. Aan oude vogels bemerkt men eveneens ver kleuring der vederen op. Kruipende dieren, die meermalen jaarlijks van huid verwisselen, gelijk kikvorschen, salamanders enz., hebben steeds meer moeite met deze wisseling, wan neer de ouderdom intreedt. In de lagere dierenwereld, waar leven en dood nabij elkaar staan en ongemerkt in elkaar overgaan, is geen ouderdom met al zijn zorgen en lijden, geen voorbereiding tot den dood. Gelijk de zomerdagen, zoo zonnig en helder vliedt onder dat volkje het leven en komt dan de herfst met zijn koude nachten, dan liggen plotseling al die vroolijke diertjes van den zomer ter aarde, gedood door de koude omarming, van 't booze jaargetij. Een dood zonder pijn is over hen gekomen. Voor een groot aantal der allerlaagste wezens bestaat de dood niet. Dat klinkt wel vreemd, daar al het geschapene voor bestemd is te sterven. Toch is het waar. Infusorien en nog lagere, bacillen en al dat andere goedje, waarop de geleerden' thans voornamelijk hun microscoop gericht houden, omdat ze in hen de oorzaken onzer onge steldheden meenen gevonden te hebben, leven zoo lang als 't noodige voor hun levensonderhoud aanwezig is. Zij weten niet wat sterven is, althans daarvan hebben wij nog niets bemerkt. Misschien echter ligt dat aan onze beperkte vermogens. lïuitonland. De ^National Zeitung« verneemt uit goede bron, dat Bismarck den titel van hertog van Lauenburg feitelijk heeft afgewezen. De vertegenwoordiger van het groot hertogdom Baden te Berlijn, tevens lid van den Bondsraad, baron von Marschall, voor heen lid van den Rijksdag, waar hij tot de conservatieve partij behoorde, is als opvolger van graaf Herbert von Bismarck, tot staats secretaris voor buitenlandschezaken benoemd. Een te Berlijn opgestegen ballon van de militaire luchtschippers-afdeeling bleef nabij Schrimm (provincie Posen) aan de boomen hangen. De drie personen, die in het schuitje van den ballon zaten, een kapitein, een luitenant en een korperaal, vielen van eene belangrijke hoogte naar beneden. De luite nant kwam er heelhuids af, de kaptein brak beide beenen, en de korporaal bleef op de plaats dood. Te Hamburg zijn twee leveranciers der marine en drie handlangers wegens hoog ver raad in hechtenis genomen. Naar uit Breslau gemeld wordt, is de heer Kunert, lid van den Rijksdag voor Halle en redacteur van een sociaal-democratisch blad, wegens majesteitsschennis in hechtenis ge nomen. In het Westfaalsche steenkooldistrict zijn werkstakingen uitgebroken. Te Gelsenkir- chen en te Schalke hebben in het geheel 1400 mannen den arbeid gestaakt. Drie afgevaardigden der mijnwerkers werden ontslagen, op grond dat zij het bestuur belasterd en mede-arbeiders tot verzet aan gespoord hadden. De vierde afgevaardigde verklaarde toen zijn ontslag te nemen. In de »Hibernia«-mijn te Gelsenkirchen waren 27 dezer nog slechts 115 van de 550 man het werk. De arbeiders van die mijn hebben volgens eigen verklaring enkel het werk gestaakt, omdat dit op de Conso- lidation-myn te Schalke geschiedde. Uit Berlijn wordt bericht dat tusschen Koningin Natalie cn de regenten van Servië hevige standjes zijn ontstaan over de op voeding van den jongen Koning. De schoone Koningin zou een zeer onbeleefden brief heb ben geschreven, waarop Ristics met een boo- zen brief antwoordde. Natalie's vrienden raden haar Belgrado te verlaten. De Daily News« meldt uit Belgrado, dat Servië besloten heeft, alle betrekkingen met Bulgarije af te breken. Aan de »Standard« wordt uit Sofia ge meld, dat men openlijk er van spreekt, dat een uitrukken van het leger aanstaande is. Uit Weenen wordt gemeld, dat de studen ten te Petersburg standjes hebben verwekt. Allerlei oproerige proclamaties werden ver spreid en aangeplakt. Uit Moskou wordt gemeld, dat nog 200 studenten in de manege worden gevangen gehouden. De studenten blijven de benoe ming van een nieuwen directeur van de Landbouw-Academie eischen. Hun haat te gen den directeur, den heer Junge, is voor namelijk veroorzaakt door zijn verbod om den herinneringsdag aan de opheffing van de lijfeigenschap te vieren. Tegen zijn ver bod in hielden de studenten daarop hun jaarlijksch bal. De censuur gelastte aan de Russische pers over de gebeurtenissen te zwijgen. Volgens een bericht uit Jassy zijn zeven tien personen, meest studenten, verdacht van deelneming aan een nihilisten-complot, te Charkoff gevangen genomen. Er zijn bij die personen belangrijke papieren gevonden, waaruit blijkt, dat vele hooggeplaatste per sonen er bij gecomprommitteerd zijn. Ook is eene geheime drukpers in beslag genomen. Een telegram uit Petersburg meldt, dat onder de officieren een samenswering tegen den Czaar is ontdekt. Uit Batum wordt gemeld, dat Woensdag nabij Bielogory op dien Transkaukasischen spoorweg een trein met nafta in brand ge raakt isvan het personeel schijnt niemand er het leven te hebben afgebracht door de snelheid, waarmede de vlammen zich over den geheelen, ongeveer uit 40 wagens be- staanden, trein verbreiden. De rechtbank te Neuf-chateau. heeft Zater dag den heer Alfred Allard, wegens het door onvoorzichtigheid op de jacht veroor zaken van den dood van den heer Bergmann, veroordeeld tot 1000 frs. boete en tot eene schadeloostelling van 150,000 frs. aan de nagelaten betrekkingen. Volgens de »Gazetta« komt Stanley den 19en of 20en April naar België, waar hij tot den 26en vertoeven zal om alsdan naar Engeland te gaan. De uitnoodigingen der gemeentebesturen van Brussel en van Ant werpen heeft de beroemde Afrika-reiziger persoonlijk beantwoord en aangenomen. De rechtbank te Briey heeft uitspraak gedaan in de zaak van Niemeyer, die wegens spionnage gevangen was genomen. Niemeyer, die Duitsch officier moet geweest zijn, is veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf en eene boete van 1000 fr. Het vonnis doet weten, dat Niemeyer reeds vroeger in Frankrijk, inzonderheid te Nancy, Luneville, Saint-Dié en Rémiremont spionnendienst heeft verricht. Daarna was hij teruggekeerd naar den Elzas, waar hij met de militaire overheid in betrekking stond. Later is hij weer naar Frankrijk gekomen, om langs de grenzen zijn vroeger bedrijf te hervatten; Niemeyer heeft van dit alles volledige be kentenis gedaan. De rechtbank heeft de zaak met gesloten deuren behandeld, om te voorkomen dat onbescheiden tongen zekere dingen verklap pen, die aan het licht gekomen zijn. Een vriend van Niemeyer is in verzekerde bewaring genomen. Een pak brieven is bij hem gevonden, waarop beslag is gelegd. Weder zijn twee jonge Engelschen in Canada spoorloos verdwenen. Men vreest dat hen het lot van Bennwel heeft getroffen en dat er in waarheid een soort van Cana- dasche company bestaat, die jonge vreem delingen naar Canada lokt, hun slechte gronden voor goede verkoopend om hen dan ten slotte, zoo noodig, ook te vermoorden ten einde het geld dat zij bij zich hebben, nog meester te worden. Wegens ontevredenheid, welke zich onder de troepen van het garnizoen te Rio-Janeiro openbaarde, ontvingen deze bevel zich naar de zuidelijke provinciën te begeven, maar zij weigerden, zoodat de voorloopige regee ring het bevel weder introk. Overal in de stad heerscht groote ontevredenheid. Tusschen Turkije en Italië dreigt een geschil. Turksche vaartuigen zouden n.l. nabij het eiland Cerigo de Italiaansche vlag geheschen en Grieksche vaartuigen achter volgd hebben. De Grieksche regeering heeft een oorlogsschip naar Cerigo gezonden, ten einde een onderzoek in te stellen. Een prairiebrand moet, naar uit Wichita wordt gemeld, in Kansas woeden. De brand, die door onvoorzichtigheid van twee knapen moet zijn ontstaan, grijpt snel om zich heen, zoodat hg zich reeds over een opper vlakte van 500 acres heeft verspreid. Verscheiden boerdergen met haar voor raad graan zijn een prooi der vlammen geworden. Men meldt uit New-York, d.d. 28 Maart: Een verschrikkelijke wervelstorm heeft in de westelijke staten van Noord-Amerika groote schade aangericht. Hagel en regen hebben het dorp Little Prairie, in den staat Illinois, volkomen vernield; de telegraaf draden werden bijna alle stukgeslagen. In Dakota ging de cycloon vergezeld van een verschrikkelijken sneeuwstormde koude was daarbij zeer groot. Hetzelfde verschijnsel is in Iowa en Nebraska waargenomen. Doch te Louisville was de storm het verschrikke- lijkst. De cycloon woedde in de richting van het zuidenwesten naar het noordwesten en vernielde alles op zijn tocht. Niet minder dan 2500 huizen en openbare gebouwen zijn daar in puin verkeerd, terwijl daar honderden menschen omkwamen. Op het felst van den storm stortte de balzaal van het stadhuis in, waarin juist een groot bal gegeven werd. Niet minder dan 300 men schen vonden hun dood. Het aantal personen, aan wie het gelukte te ontsnappen, is gering. Een lichtkroon stortte neder, waardoor de puinhoopen in brand geraakten en velen in de vlammen omkwamen. Op zeven andere punten van Louisville ontstond door het vallen van lampen brand. Het aantal dooden wordt op 500 a 600 geschat. De lijken liggen in de straten bij hoopen. Verscheidene gevallen van plotselinge krankzinnigheid zijn voor gekomen. Parkland, een voorstad van Louis ville, is geheel vernield. Volgens de *Newyork Herald* is de toe- van Heiisèn en Alteua, Langstraat en de Bommelerwaard. Franco per post zonder prijs- t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1