stand in het Mississippi-gebied zeer beden kelijk. Telkens ontstaan nieuwe dijkbreuken. Bij Arkansas City moeten de pionniers het werk aan de dijken opgeven en het lage land in den omtrek wordt dientengevolge met verwoesting bedreigd. Op verschillende plaatsen varen booten rond om de bewoners der overstroomde landen te redden. Hun vee zal echter voor het grootste gedeelte moeten verdrinken. De dijk op den oostelijken Mississippi- oever, 70 mijlen boven Vicksburg, is bij Skipwith doorgebroken. Er is een bres van G00 voet wijdte, die een diepen stroom in 't land laat. Een later bericht, d.d. 29 Maart, meldt: Volgens de jongste bt-richten is het ver lies aan menschenlevens te Louisville minder groot dan men aanvankeljjk duchtte. Het aantal der gekwetsten is nog niet bekend. De schade te Louisville wordt op 2,000,000 d. geschat. Men begint er de zaken weder op te vatten. De gewezen Duitsche rijkskanselier heeft Berlijn verlaten. Vorst Bismarck vertrok Zaterdagmiddag 5 uur naar het spoorweg station. Hij was gekleed in de uniform der Seydlitz kurassiers, en zat in een open r jjtuig zijne gemalin en zijn tweede zoon volgden in een tweede rijtuig. Duizenden personen waren op de been en hieven een oorver- doovend gejuich aan, dat 1ot aan het sta tion aanhield. Alle vensters in de straten welke naar het station voeren, waren dicht bezet en onophoudelijk werd met zakdoeken gewuifd. Slechts langzaam konden de rijtui gen, die door eene ontzettend^ menigte werden gevolgd, voortkomen. Op het perron had een escadron van de garde-kurassiers te voet, met de regimentsmuziek, post ge vat; daar bevonden zich ook de gezamen lijke ministers, al de leden van het korps diplomatique, en vele andere voorname per sonen. De aandrang van het publiek was ook hier ontzaglijk groot. De bloemen en bouquetten lagen bij bergen in de wacht zalen, welke buitendien feestelijk getooid waren. De vorst en de vorstin namen een harteljjk afscheid en vertrokken met den trein van 5 uur 40 min. Volgens een Reuter-telegram uit Londen hebben in de dokken te Liverpool ongere geldheden plaats gehad. Daar een groot aantal reeders de eischen der werklieden hadden ingewilligd, gingen dezen naar de dokken om den arbeid te hervatten en wilden de niet tot hunne vereeniging be- hoorende werklieden, die met het lossen en laden der stoombooten bezig waren, verjagen. De politie kwam tusschenbeiden en herstelde de orde met groote moeite. Te Londen hebben 10.000 schoenmakers het werk gestaaktmen hoopt, dat het ver schil spoedig zal worden bggelegd. ^Plaatselijk: Nieuvvs. HEUSDEN, 31 Maart. Drie personen, waarvan twee op Staats kosten, zjjn van hier naar Parijs vertrok ken om onder behandeling te worden gesteld van den heer Pasteur. Naar wij vernemen, wordt voor elk per soon f 150 vergoeding gegeven en voor jeugdige personen nog f 50 bovendien voor een geleider. Hoezeer men ook de goede zorgen van het Rijk in deze op prijs moet stellen, toch is het te verwonderen, dat zooveel tijd moest verloren gaan, alvorens de gebeten personen konden afreizen. Reeds Vrijdag 21 Maart had de beet van den dollen hond plaats en eerst 29 Maart waren de benoodigde stukken voor de afreis ingekomen. De vertrokken personen zijn A. Arnoldus, Adr. van Andel, met geleide en de zoon van A. van Veen uit Wijk, met geleide. Wij hopen dat allen baat zullen vinden aan de bekende inrichting*. Bij H. Dolkens, slager alhier, is een buitengewoon zware Paaschos te bezichtigen, bij den landbouwer L. de Wilt te Herpt aangekocht. Wel een bewijs dat Herpt, wat vee aangaat, niet voor andere plaatsen be hoeft achter te staan. HERPT, 29 Maart. Dat vrouwengekijf niet altijd tot een vriendschappelijke oplos sing leidt, moest Zaterdag avond zekere J. v. O. uit Heusden ondervinden. Toen hij van Heusden naar Herpt ging, werd hij verradelijk aangevallen en met eene spade een slag op het hoofd toegebracht, door een persoon, wiens vrouw reeds aan ver schillende personen een pak slaag had be loofd, uit te voeren door haren echtvriend. Hoewel de wonde sterk bloedde is de toe stand van den patiënt niet onrusbarend. Gelukkig voor den bedrijver, dat de ge- meente-politie terstond ter plaatse was daar het anders met den held ongeluk kig afgeloopen zou zijn; wijl hij door de ingezetenen van Herpt direct op zijn plaats zou zijn gesteld geworden hetgeen vermoe delijk minder zachtaardig zou zijn geschied. De Justitie is nu de beëindiging dezer zaak overgelaten. BUREN, 28 Maart. Op de paardenmarkt waren heden ongeveer 600 paarden aange voerd, meerendeels van de beste soorten. Begunstigd door het fraaie weer bood de markt met zoovele schoone edele dieren, glanzend in de eerste stralen der lentezon, een schilderachtig tafereel aan Veel binnen- en buitenlandsche kooplieden maakten den handel levendig, zoodat dan ook betrekke lijk veel verkocht werd. De hoogste prijzen liepen tot f 825. WIJK. Met den ingang van 1 April is benoemd tot brievengaarder alhier, de heer N. v. d. Maaden, sergeant der artillerie te Gorinchem, zoon van den overleden brie vengaarder. BRAK EL, 28 Maart. Heden werd ons dorp in rep en roer gebracht door het alarmeeren der brandweer en geroep van brand en overal werd gevraagd, waar toch eigenlijk de brand zou zijn uitgebroken. Eindelijk kwam men tot de ontdekking, dat deze ontstaan zou zijn in de bakkerij van den heer J. van Veenendaal. Aan redding viel bjj velen niet meer te denken, door het geknetter en de dikke rookwolk, die men uit het pand zag opstijgen. Doch nu bleek dat men zich deerlijk vergist had, daar Veenendaal bezig was zijn huis te verbouwen en twee zijner arbeiders beneden in de schuur bezig waren met kalk blusschen, waardoor die zware rookwolk was ontstaan. Onder groote hilariteit keerden do brandblusschers huiswaarts. NIEUWKUIK. In den vroegen morgen van den 28 Maart heeft zich zekere W. V. door ophanging van het leven beroofd. De ongelukkige was reeds verscheidene jaren malende en is het aan het waakzaam oog zjjner familie te danken dat hij deze daad niet reeds voor 8 a 4 jaar heeft volvoerd. ZALT-BOMMEL, 28 Maart. De opbrengst der verpachting der landerijen, wegen en straten die heden namens den Zl.-Bomm. Polder plaats had, was f1230 tegen f1466 in 1889. In 1887 was de opbrengst f 1184, in 1888 f 1376. Het verschil van prjjs tusschen 1889 en '90 komt alleen voor uit de lagere opbrengst der stegen en wegen. De uiterwaarden brachten evenveel op als vroeger. LANGSTRAAT. Bij kleine partgen werd sedert de vorige noteering het handelshooi voor de persen afgeleverd. De prijzen blijven vast voor de le qual. f 10, voor de 2e qual. f7.50 a 8.en voor schraal hooi f5.50 a 0.alles per 500 K.G. Tarwestroo f8. Roggestroo f8,50 a 9.per 500 K.G. Sedert, de vorige noteering ging de prijs der aardappelen iets vooruit. Bij de kleine maat worden zij tegen 12 a 14 en 15 ets. per 5 liter afgeleverd. In de Waalwijksche haven worden zij uit de schuit, uit Zuid- Holland aangevoerd, voor f 1.80 a 2.40 per H.L. verkocht. AALBURG. Door stemgerechtigde mans- lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen als notabel de heeren P. Vos en J. van Es. ZEVENHUIZEN, 26 Maart. Gisteren avond ontstond er een felle brand in een hooiberg aan den Groenenweg. Door spoe dige hulp bleef het woonhuis behouden, of schoon het dak reeds verscheidene malen vlam had gehad. De oorzaak van het onge val is onbekend. Sedert een vijftal maanden wordt onze gemeente bezocht door besmettelijke ziekten. Eerst mazelen, pas was die gewe ken of de influenza deed haar intocht en nudiphteritis. Verscheidene kinderen zjjn er aan gestorven en een groot aantal is er door aungetast. Elk klaagt over pijn in de keel. De school is 14 dagen geslo ten geworden en schoongemaakt en ont smet. Van degelijk onderwijs kan geen sprake geweest zijn, want het aantal kin deren en onderwijzers was tot de helft ver smolten. Enkele klassen van 50 a 60 leer lingen, telden enkele weken 10 a 12 kin deren. Drie weken stonden 2 van de 5 onderwijzers voor de geheele school, d. w. z. voor het derde van het aantal leerlingen. Gelukkig begint de diphteritis te vermin deren en verlies zij haar kwaadaardig ka rakter. Het aantal leerlingen vermeerdert ook dagelijks. DALEM. Of het buitengewoon groei zaam weder of andere omstandigheden daar aan schuld hebben, is onbekend, doch de prijs van het magere vee is buitengewoon hoog, zoodat de vetweiders moeielijk hun beslag kunnen krijgen, en dan nog wel tot zulke prijzen als in jaren niet is betaald. Alleen een zeer hooge prijs voor het vette vee kan in de toekomst eenige winst beloven. Een goed vooruitzicht om goedkoop vleesch te eten. De heer Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem, ambachtsheer dezer gemeente, heeft de vele weldaden jegens zijne dorps- genooten weder met één vermeerderd, n.l. door de schenking van een nieuw kerkorgel te Vuren. De kerkeraad heeft deze vorstelijke gift dankbaar aanvaard, en reeds op den a.s. Goeden Vrijdag, des voormiddags, zal bedoeld orgel worden ingewijd. Voor de verkiezing van een hoofd- geërfde in het polder-distr. Tielewaard zijn uitgebracht 845 stemmen, van onwaarde 53. Herstemming tusschen de bh. Mr. P. C. Visser te Geldermalsen, die 361, en C. B. Beijeruian te Waardenburg, die 355 stemmen verkreeg. GORINCHEM. Donderdag werd ten be hoeve der garnizoensbakkerjj te Breda in het openbaar aanbesteed de levering van 300 hectoliter jarige roode tarwe. Hiervoor waren ingekomen 4 monsters. Van de goedgekeurde was dat van den heer I. Hooghwinkel alhier, het minst in prijs, namelijk tegen f 6,75 per hectoliter van 77 kilogram. Op de Zaterdag 1.1. alhier gehouden paardenmarkt waren ruim 400 paarden aan de lijn. Hollandsche, Fransche en Duitsche kooplieden maakten den haudel levendig. In vette paarden ging weinig om, voor weeldepaarden besteedde men tot f 800 2-jarig tot f 210 en voor venlens f80 a 105. Ds. P. Biesterveld alhier, komt voor bij het drietal predikanten, voor de Chr. Geref. gemeente te Rotterdam. Binnenland. De leden van de Eerste Kamer der Stuten- Generaal worden tot hervatting der werk zaamheden opgeroepen tegen 8 April, des avonds 8y3 ure. De directeur der Rijkspostspaarbank is tot de ervaring gekomen, dat er in de boekjes, die tot het doen bijschrijven der rente te zijner directie worden ontvangen, meermalen bank- of muntbiljetten worden gevonden, ja zelfs zilvergeld wordt aangetroffen, blijk baar daariu gelegd met de bedoeling, om het geldenswaardig bedrag dier stukkeu op die boekjes als inleg te doen inschrijven. Hij acht zich verplicht tegen die insluiting van geldswaarde te waarschuwen, lo. omdat zij gevaar voor verlies oplevert; 2o. wijl de centrale directie zich met het doen van inlagen ten behoeve der inleggers niet kan belasten. Aan haar is het algemeen administratief beheer der instelling opgedragen, terwijl voor het in ontvangst nemen van spaar penningen de kantoren der Posterijen zijn aangewezen. De heer L. van Riet, consul der Neder landen Buenos-Ayres, deelt in de «Staats courant* mede, dat de goede kansen voor landverhuizers naar Argentië in den laat- sten tjjd zeer zijn verminderd. Dit is in de eerste plaats een gevolg van de buitengewone toeneming der immigratie, welke vóór 1889 het nog nooit bereikte cjjfer van 280.000 landverhuizers aanwijst, en in de tweede plaats van de financiëele crisis, waarin Argentinië met een goudagio van ver over de 200 pCt. zich sedert eenigen tijd bevindt. Op het vinden van passend werk onmid dellijk na aankomst mag vólgens hem, in 't algemeen niemand rekfinen, behalve be kwame dienstboden, diejöok goed betaald worden (een keukenmeid verdient van f40 tot f 60 per maand, een tweede meid van f25 tot f40). Met 't oog op de omstandigheid, dat in 't afgeloopen jaar zeer vele slechte elemen ten uit Europa naar Argentinië aankwamen, wordt ten slotte nog opgemerkt, dat zij, die door eigen schuld in 't oude vaderland slechts armoede kenden, 'bok in dit nieuwe geen bestaan vinden, tenzjj zij zich geheel en al verbeteren. Door den concierge van de fabriek der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij te Utrecht, is een kistje nabij die fabriek op- gevischt, waarin eene groote waarde aan juweelen gevonden werd. Men vermoedt dat deze voorwerpen af komstig zijn van den indertijd gepleegden grooten juweelen-diefstal op het traject LondenBerlij n Aan de «Times* wordt uit Konstantinopel gemeld, dat het incident betreffende de mis handeling van Nederlandsche schepelingen, door Turksche soldaten te Bassora op min nelijke wijze uit den weg is geruimd, zoo dat de Nederlandsche regeering heeft afge zien van het voornemen om een oorlogschip derwaarts te zenden. Het buitenlandsch verlof van den 2en luit. der cavalerie D. H. Brondgeest (tot het ma ken van een afstandsrid van 3000 K.M.) is ingetrokken. De heer Domela Nieuwenhuis is, naar men verneemt, afgetreden als lid van den Centralen raad der Sociaal-democratische partij. Aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam zijn honderd werklieden ontslagen. Er bestaat, naar het schijnt, geen gebrek aan werk, maar aan kasgeld. De tweedaagsche retourbiljetten in locaal verkeer op den Rhijnspoorweg, welke wor den afgegeven op Zaterdag 5 April en Zon dag 6 April a.s., zullen geldig zijn tot en met 8 April d. a. v. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Christina Goedvolk, wed. Jut, wegens dief stal van twee parapluies en een stukje zeep in den Franschen Bazaar, tot 2 jaren ge vangenisstraf. Het steentje, waarover reeds vroeger is geschreven, dat door sommigen voor een echten diamant en door anderen voor een gewoon keisteentje wordt gehouden, is nog in het bezit van den grindschipper Bul te Groningen. Evenwel is Bul nog niet geneigd het weg te werpen en evenmin het voor een kleinigheid van de hand te doen. Onder scheidene kenners, onder welke mannen, die jarenlang als diamantslijper gewerkt heb ben verklaren den steen een zuiveren diamant te zijn. Een van hen heeft o. a. een geruimen tijd met eene vijl op den steen geschuurd, doch kon daarop geene verandering brengen, zoodat hij met den uitroep: «Het is waarachtig een echte diamant!* den steen aan den eigenaar terug gaf. Niettegenstaande bijna alle couranten vertelden dat de steen «valsch* was, zijn er weder een paar Amsterdamsche heeren bij den schipper geweest, die hem er f 8000 voor boden, dadelijk te betalen. De man meent echter (en zeker niet ten onrechte), dat, als de steen voor f 8000 niet te duur is, hij ook een veel grootere som waard is. In de Eksloërmonden en te Musselkanaal zijn, tengevolge van de aldaar begonnen werk staking, proklamaties aangeplakt, waarop elke samenscholing van meer dan vijf per sonen verboden is. De commissarissen des Konings van Groningen en Drente zijn in die streken aangekomen. Te Musselkanaal zijn 37 militairen aangekomen. Van de verveners te Eksloërveen hebben vele aan de arbei ders hunnen eisch, f 8 per dagwerk, inge willigd. Te Valtermond hebben de verveners in eene aldaar gehouden vergadering eene loonsregeling vastgesteld. Er heerscht in de veenstreken overal eene groote vraag naar turf tegen steeds hoogere prijzen. Onder de fabriekarbeiders te Uden is eene werkstaking uitgebroken, die zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien. De politie werd ontwapend, 's Konings commissaris heeft onverwijld gerequireerd, dat alle beschikbare manschappen der brigades maréchaussée te Yechel en Grave tot handhaving der orde naar Uden zouden oprukken. Ook een deel der brigade te 's-Bosch is derwaarts ver trokken. De justitie uit 's-Bosch heeft zich onmiddelljjk naar Uden begeven, en ook 'sKonings commissaris werd daar verwacht. Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam, is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter, opgemaakt de navolgende al- phabetische lijst van aanbeveling: mr. J. D. van Kuyk, kantonrechter te Helder; mr. N. van Nooten, kantonrechter te Gorinchem; en jhr. mr. J. L. Stern, kantonrecbter-plaats- vervanger en advocaat te Rotterdam. Te Apeldoorn is Zaturdag middag brand ontstaan in de kap der groote Herv. kerk. Binnen een kwartier stond de geheele kap in brand. De bluschmiddelen waren onvol doende, wegens den verren afstand van het water. De geheele kerk is in één uur tijds eene prooi der vlammen geworden, daar geen redding meer mogeljjk was. Het schoone gebouw is geheel verwoest. De kerk, in den vorm van een Grieksch kruis gebouwd, was met zijne massief op getrokken muren, tusschen het hooge ge boomte, een rieraad der gemeente, Zij was voor rekening van koning Willem I ge bouwd, door dezen aan de hervormde gemeente ten geschenke gegeven en den 5 Juni 1842 als zoodanig ingewijd. Er waren eenige loodgieters op het dak aan het werk, en men vermoedt dat de oor zaak hieraan toe te schrijven is. Aan «De Tijd* wordt uit Limburg ge meld, dat daar sinds eenigen tijd iemand rondzwierf, die beweerde, overste te zjjn van een Trappisten-klooster in Noord-Amerika. Hg gaf ook voor, verwant te wezen aan een Limburgsch geestelijke. Uit ingewonnen in- formatiën is gebleken, dat van die verwant schap niets aan is, en dat men waarschijn lijk te doen heeft met iemand, die weliswaar vroeger Trappist geweest is, doch tegen woordig een zwervend leven leidt. Er be staan redenen om te vermoeden, dat de bedoelde persoon uit Limburg naar Noord of Zuid-Holland vertrokken is. Op het in het begin der vorige maand uit den Rijn nabij Renen opgevischt Ijjk, hetwelk, na te zijn ter aarde besteld op last van den burgemeester aldaar ten ver zoeke der familie, van T. J. A. B., 64 jaar, makelaar, laatst wonende te Weesperzjjde (gem. Nieuwer-Amstel) sedert 7 Jan. spoor loos verdwenen, opgegraven en voor dat van den vermiste herkend is, werden vermist een blauw duffelscheratiDé winterjas, een blauw kamgaren zomerjas, een gouden ankerhorloge, twee gouden trouwringen en een zwart verlakte brieventasch. Bovendien wordt beweerd dat sedert zijn verdwijnen verloren geraakt of ontvreemd zjjn effecten tot een vrij aanzienlijk bedrag. De commis saris van politie in de le sectie te Amster dam verzoekt opsporing en bericht. Sedert Woensdag 26 tot Vrijdag 28 Maart zijn aan de vischmarkt te Gorin chem afgeslagen 6 zalmen, van 8 tot 28 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,63 tot f 1,53, en 21 elften, prijs per stuk f 0,90 a f2,50. Te beginnen van heden 1 April, heeft de afslag van zalm, elft, en andere rivier- en binnenvisch plaats op de vischmarkt buiten de Waterpoort, dagelijks behalve Zondags, des voormiddag^ ten acht en des namid- dags ten zes ure. De afslag van zeevisch blijft op de Koren beurs bepaald. Uit Delft wordt gemeld: Een vreeseljjk drama heeft zich alhier afgespeeld. De echtelieden H. T. en P. v. M. maakten zich sedert langen tijd herhaaldelijk schnldig aan misbruik van sterken drank, Niettegenstaande de man niet zelden een weekgeld van f 20 en meer tehuis bracht, was er in de woning van deze ellendige dronkaards gebrek aan het hoog noodige. Zooals van zelf spreekt, gaf de toestand, waarin man en vrouw zich bjjna dagelijks bevonden, aanleiding tot hevige vecht partijen. De wanverhouding werd ten slotte zoo, dat de man de vrouw in den laatsten tijd verweet, dat hij niet de vader van het jongste der drie kinderen was. Voor de moeder was daarom dit kind een doorn in het oog, en het schijnt, dat zij van de geboorte af aan (het kind was eerst 17 dagen oud) met het plan heeft omgegaan, er zich op de eene of andere wijze van te ont doen. Aan dat plan schijnt zij inderdaad uit voering te hebben gegeven. De Zondag gehou den lijkschouwing althans bevestigt het ver moeden, dut het kind niet op natuurlijke wijze is gestorven. Er is nameljjk gebleken, dat in de eerste plaats het noodige voedsel aan het wicht is onthouden, terwijl een striem in den hals en het vinden van buitengewoon veel bloed in longen en lever het vefmoeden wettigen, dat het kind ten gevolge van verstikking den geest heeft gegeven. Het spreekt van zelve, dat zoowel man als vrouw in hechtenis zijn genomen en ter beschikking van de justitie zijn gesteld. De verschillende getuigen, reeds in de zaak gehoord, verklaren, dat het kind van des avonds half tien tot half twaalf uur aanhoudend heeft liggen kermen van honger. Plotseling kwam aan dit gekreun een eind, terwijl men later in den nacht den man tot zijne vrouw heeft hooren zeggen, dat zij het wicht had vermoord. Natuurlijk doet de justitie onderzoek en wg achten het daarom van belang, vooralsnog verdere bijzonderheden achterwege te laten. Vermeld zij alleen nog, dat de man, die zich, op het oogenblik waarop zijne vrouw werd aangehouden, in den Haag bevond, zich vrijwillig aun het politie-bureau heeft aangemeld. Volgens bericht bg de reederij ontvangen, was het stoomschip «Hollander* des avonds van 26 op 27 Maart bij de vuren van Goodwinsand met eeuigszins dikke lucht, toen een rood vuur gezien werd op stuur boordboeg. Onmiddellijk werd door den gezagvoerder, die op de brug was, het roer bakboord gecommandeerd en liet men de stoomfluit blazen en liep de stuurman van de brug naar het rad om te helpen, doch binnen twee minuten nadat het eerste licht gezien werd, volgde de aanvaring op de hoogte van de machinekamer en den schoor steen aan bakboord. De boeg van het schip, dat bleek de Royal Sovereign* te zijn, van Chittagong naar Dundee, stak over en greep den gezagvoerder, die met de brug omhoog werd geslagen, het boegstag van de Royal Sovereign* en zijn schip verdween onder hem in de duisternis. Na met alle kraehts- spanning aan boord van het aanvarende schip te zijn geklauterd, vond hij daar den stuurman, den eerste-machinist en een jongen van de «Hollander*. Kapt. Van Emmerik verzocht den kapt. van de Royal Sovereign* om een boot uit te zetten, ten einde de equipage van het zinkende stoomschip te redden, doch deze was daartoe ongenegen, omdat hij die zelf noodig had, dewijl de boeg geheel open lag en het schip vol water liep. Hg liet echter vuurpglen ontsteken, en kwam eenigen tijd daarna het stoomschip «Tudor Prince* langs zijde, dat vroeg wat men verlangde. Deze had de equipage van de «Hollander* in de booten aangetroffen en aan boord opgenomen en nam ook de vier overgekomenen van de «Hollander* aan boord. Het was in dien tijd zeer mistig ge worden en men verloor spoedig de «Royal Sovereign* uit het gezicht. De schipbreu-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2