Jtë 878. ZATERDAG 5 APRIL 1890. Uitgever: L. J. VEETHMAU, Heusden. Bij dit nummer belioort een bijvoegsel. ie li l> V00R£ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prijs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën Advertentien Agent voor 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. FrankrijkWester Co., 20 Rue Hérold, Parijs. Er is dezer dagen tot het Nederlandsche volk een verzoek om finantieele hulp ge richt voor eene zaak, eene quaestie, even pijnlpk en grievend voor dengeen, die daarin het naast is betrokken, als vernederend en beleedigend voor den goeden naam onzer natie. Goeden naam? Iemand wien onze eer ter harte gaat, en die op 't stuk van gerechtigheid, gelijk het behoort, wat teer is uitgevallen, vraagt met het oog op gebeur lijkheden, neen gebeurtenissen, als die we hier bedoelen, of we nog wel een' goeden naam te verspelen hebben. Een volk toch, dat bij dergelijke feiten een koel en onver schillig toeschouwer blijft, is rijp voor dienst baarheid het heeft niet het recht, aanspraak te maken op de eer, die een vrij volk toe komt. Het zou belacheljjk zjjn, als het niet te veel van schandelijke huichelarij had, wanneer het kroost van zulk een geslacht te pas en te onpas wordt gewezen op den kloeken vrijheidszin van de voorzaten. We wagen het, nogmaals de zaak Wil- link-Ketjen ter sprake te brengen, de ge ruchtmakende en reeds veel besproken zaak van den gepensioneerden kapitein van dien naam. Vervelend, niet waar, vooral voor menschen van zaken, voortdurend met die historie lastig te worden gevallen. Vervelend ongetwijfeld, telkens er aan herinnerd te worden, dat er in ons land zoo schrome lijk wordt geknoeid, gelijk de Amsterdam mer het onomwonden noemde. Vervelend, maar vereerend toch in zeker opzicht ook. Wanneer, zooals nu wederom plaats vindt, op uw rechtvaardigheidsgevoel een beroep wordt gedaan, bewjjst dit immers, dat men nog gelooft en vertrouwt, dat ge voor de handhaving van een onkreukbare rechtsbe- deeling in tijden, dat deze belaagd worden, zult willen opkomen. Laat u die onderscheiding koud, omdat ze u persoonlijk of uwe zaken niet raakt, doe dan weg ook het masker uwer maat schappelijke en christeleljjke deugden, en beklaag u vooral ook niet, wanneer gij op uw beurt het slachtoffer van willekeur wordt en men u hulpeloos tegen overmacht een' wanhopigen kamp laat voeren. De bevredigende oplossing der zaak Wil- link-Ketjen is van zoo bedroevend langen adem, dat velen zich kwalijk het rechte daarvan meer zullen kunnen te binnen brengen. Een aantal achtenswaardige mannen, op wier naam geen zweem van smet kleeft, officieren, die voor 't vaderland in den vreemde met moed, beleid en trouw hebben gestreden, hebben gemeend te moeten zor gen, dat in dezen uitstel geen afstel werd zp hebben zich het lot van hun veronge lijkten krijgsmakker aangetrokken, tjjd noch moeite gespaard, om het rechte van deze geschiedenis gewaar te worden. Zij spraken als slotsom van hun onderzoek, dat aan eerljjkheid en onpartijdigheid niet te wen- schen zal overlaten, uit: le. dat het ontslag van den heer W. E. Willink Ketjen uit den militairen dienst is geweest in strijd met de wet 2e. dat de heftigheid, die hem is verweten, 3e. 4e. door de handelingen van anderen is veroorzaakt dat genoemde heer W. K. al het mo gelijke heeft gedaan, om der Regeering het herstel zijner grieven gemakkeljjk te maken dat, zoo lang den heer W. K. geen recht wordt gedaan, een groot onrecht wordt bestendigd. We voegen hier nog aan toe, dat do heer K. ontslagen is, na vrijspraak door een krijgsraad, voor welken hij zich had te ver antwoorden wegens eene door de vrij spraak gebleken valsche beschuldiging; dat bovenbedoelde mannen, meerendeels hoofd-officieren van het O.-I. leger, zich namens een zevenhonderdtal Nederlanders tot de Regeering hebben gewend, om het onrecht te herstellen dat het ontwijkend antwoord is geweest, dat bij het geven van eervol ontslag aan den heer K. de bestaande wettelijke voor schriften zijn in acht genomen dat aan den heer K. de stukken worden onthouden volgens welke 't moet blijken, dat te zijnen opzichte oneerlijk gehandeld is dat de Regeering indertijd beloofde, hem als schadeloosstelling een of andere burger lijke betrekking te zullen opdragen, waar van tot heden niets is gekomen. Zij, die deze zaak tot de hunne gemaakt hebben, willen nu een som bijeen zien te brengen, om door een bekwaam rechtsge leerde de Regeering ter verantwoording te roepen, haar te dwingen, de rol van dood zwijgen te laten varen, opdat voor gansch ons volk het klaar en duidelijk worde, wat er van dezen nacht in onze rechtsbedeeling is. We hopen, dat die stem weerklank moge vinden en deze ergerlijke geschiedenis haar beslag krijgen op eene wijze, die algemeen bevrediging wekt. Men versta ons nogmaals wel. Wij wen- schen ons nog steeds van een oordeel te onthouden zoolang het volle licht der open baarheid niet is opgegaan over deze ge beurtenis, noch de eene, noch de andere partij in 't ongelijk stellen. Wie uit het voorafgaande meent te mogen opmaken, dat we dit reeds deden, vergist zich. Die afkeuring gold de manier, waarop de heer W. K. voortdurend van 't kastje naar den muur werd gezonden, zonder be hoorlijke voldoening te erlangen de manier, of wat daarmede vrjj wel op eene ljjn kan geplaatst worden, dan rechtsweigering. Wie bij de gemeenschap, d. i. bij de haar vertegenwoordigende overheid geen gehoor voor zijn grieven kan vinden, die helpt zich zelf en hij zou daarbij niet het eerst en 't meest schuldig zijn. Die Indische officieren en oud-officieren hebben altijd wat in te brengen en aan te merken, waagt wellicht deze of gene aan te voeren, wien 't, aan moed haperde, om elders voor 't vaderland in de bres te springen. Zeker, en met reden, 't Is ook niet de eerste keer, dat men opzulk eene zonder linge en verdachte wijze zich ginds van mannen ontdoet, die, wat recht en billijk heid aanbelangt, wat stjjf op hun stuk staan. Trouwens, wanneer deze mannen, met dezelfde kloekheid, fierheid en onbuig zaamheid tegen een' hardnekkigen vijand succes hebben gehad en het gezag uit den brand hebben gered, dan weten we geen woorden van lof genoeg voor die houding te vinden. En terecht, als we ons verheffen op onze kranige officieren en minderen, dan geldt het vooral hen, die in Indië eene harde leerschool hebben doorloopen. Laat ons die mannen in eere houden, er kunnen tijden komen, dat we hen en huns gelijken zoo noodig hebben, dat het behoud van 't vaderland van hen grootendeels afhanke lijk is. »'t Is duidelijk, als het gezag gezondigd heeft, wordt dit de hand boven 't hoofd gehouden en het slachtoffeer van willekeur moet maar zwijgendit is zoo, omdat onze natie en hare vertegenwoordiging zulk een zwak rechtsgevoel bezit; de publieke opinie te onzent is zoo traag zich te uiten, zoo schroomvallig, als ze 't een enkel maal tot spreken brengt,aldus laat zich een Neder- landsch blad, de voornoemde Amsterdam mer^ over ons uit. Wat moet de vreem deling dan wel van ons zeggen 't Zou treurig zijn, als al die beschuldi gingen gegrond waren helaas we moeten 't bekennen, 't heeft er ten minste alle schijn van. Om tienmaal minder dan dit stond men in de Fransche Kamer met gebalde vuisten tegenover een Ministerie, dat eene recht vaardiging zijner handelingen zoo lang op zich durfde laten wachten, of hadden de veel koelbloediger Engelsehen in meeting waarop de overheid met het recht meent te op meeting hunne verontwaardiging uitge- kunnen sollende manier, waarop zich het Gezag Oost-Indisch doof waant te mogen houden bij klachten over onrechtde manier, waarop de taktiek van doodzwijgen, sedert Multatuli waarschijnlijk zoo doeltreffend be vonden, weder in practijk gebracht wordt. Wat belet der overheid, indien ze 't kan, zich te rechtvaardigen, zoo openlijk moge lijk? Vrees voor haar prestige? Acht ze het beneden zich, ter behoorljjke plaatsen, in de Volksvertegenwoordigingverantwoording tedoen? Indien ja, dan dwaalt ze schromelijk. Gerechtigheid verhoogt een volk, en een Regeering staat niet boven dat volk, ze is er een deel van, dat aansprakelijk is voor zijn doen en laten. Is ze bang door een, zij het laat eerherstel, geleden onrecht goed te maken? Wederom, ze maakt zich ten onrechte bezorgdbeter laat dan nooit. Niets is waarschijnlijk beter in staat een volk tot slaafscbe onderworpenheid, tot knechtschap, te verlagen, of het tot ge welddadig verzet tegen het gezag, dat is tot revolutie, te verleiden, dan rechtsverkrachting sproken, wat hunne Regeering wel wat handelbaarder zou gemaakt hebben. Nu zijn we niet bijster ingenomen met de argumentatie van gebalde vuisten, maar we stellen haar toch boven de lakschheid waarmee men alles maar voor zoete koek opeet. Er behoort eenmaal een eind aan 't geduld en de lijdzaamheid van een volk te komen, 't Zou ons beter staan, als we bij feestelijke gelegenheden wat minder groote beloften deden, die we vooraf weten, dat niet vervuld behoeven te worden; en wat eerder een broeder bijsprongen, die reeds veel deed voor 't vaderland. Wat minder toosten en grootspraak en holle frazen, wat meer daden, dat mag van jongeren en ouderen met recht gevergd worden. Mocht de zaak W. K. slechts van eenige beter schap getuigen. Buitenland. Maandag is door 21 kanonschoten den volke aangekondigd, dat de Eiffeltoren weer toegankelijk is gesteld. Omstreeks 10,000 personen hebben dien dag van die gelegen heid gebruik gemaakt, om van de hoogten van het gevaarte zich te verlustigen in het panorama over de stad. Men zou gemeend hebben, zegt een der bladen, nog in de dagen der groote tentoonstelling te zijn. In de nabijheid van Champigny zijn door een regiment infanterie en een bataillon jagers, onder leiding van generaal Saussier, gouver neur van Parijs, proefnemingen van rookvrij buskruit gehouden. De proeven werden door zeer helder weer begunstigd. Het bleek, dat noch de snelheid, noch de hevigheid van het vuren met rookvrij bus kruit op een afstand geconstateerd kunnen worden. Een troep, die dan ook van zijn vuurwapens gebruik maakt, wordt daardoor niet door den vijand opgemerkt. Hier staat echter tegenover, dat de rook van het kruit niet meer de bewegingen van troepen voor den vijand verborgen houdt. Uit de proefne mingen bleek, dat de invoer van het rookvrije buskruit aanmerkelijke veranderingen in de uniform der soldaten en in de tactiek nood zakelijk maakt. Liebknecht een der leiders van de socia listen in Duitschland, heeft zijn aanhangers openlijk het deelnemen aan de tegen 1 Mei ontworpen internationale betooging ten gun ste van een achtuur-werkdag ontraden. Een algemeene werkstaking op 1 Mei tot het houden van vergaderingen en het uitbren gen van motiën biedt, zegt hij, geen kans op slagen en is ook als middel tot opwin ding doelloos. De half officiëele »Post« noemt de reden, waarom Bismarck den titel van hertog van Lauenburg heeft geweigerd, diens wensch om niet alleen hertog in naam, doch ook inderdaad te zijn. Hij had namelijk gehoopt, dat het hertogdom hem als een koninklijke gift zou zijn geschonken, waardoor hij een vasal van het keizerrijk zou zijn geworden. Pruisen betaalde destijds 21/„ millioen thaler voor het hertogdom aan Oostenrijk, en Bis marck verwachtte nu, dat zijn aanhangers deze som bij elkaar zouden brengen, om Pruisen schadeloos te stellen. Zijn plan was dan in Lauenburg een model-regeering in te voeren. Graaf Herbert zou dan zijn op volger zijn geweest. Toen hij nu merkte, dat de keizer hem slechts den titel wilde verleenen, bedankte hjj er voor. De nieuwe rijkskanselier von Caprivi heeft de geheime politie-agenten, welke onder von Bismarck het paleis in de Wilhelmstrasse te Berlijn steeds bewaakten, naar huis ge zonden, omdat hij die bijzondere zorg voor zijn persoon niet noodig achtte. Alleen heeft hij »den zwarten ruiter,* wachtmeester Lewerström, koerier van von Bismarck tijdens den jongsten oorlog, die tweemaal daags de brieven voor den kanselier van het postkantoor haalt, in dienst gehouden. De »Kölln. Ztg.« verneemt uit Mombassa van 1 April, dat Ehlers, die met een af- deeling van Wissmann's troepen, einde De cember van Pangani naar Kilimondscharo vertrok, bericht heeft gezonden dat Peters en Tiedemann met 40 dragers in welstand zijn gevonden. Tiedemann was alleen in een gevecht bij Karsirendo licht gewond geraakt. De beide particuliere secretarissen blijven bij vorst Von Bismarck in dienst, en zullen hem behulpzaam zjjn bij het samenstellen zijner gedenkschriften. Herbert Von Bis marck zal hierbij zijn medewerking verlee nen, zoodat het omvangrijk werk in enkele jaren gereed zal wezen. Betwijfeld wordt of de regeering zal toestaan, dat het uit gegeven wordt. Luidens de XlXe Siècle, zullen in Duitsch land alle socialistische manifestatiën op 1 Mei worden verboden, terwjjl de keizer de strengste militaire maatregelen heeft gelast aan de militaire bevelhebbers. Te Weenen hebben 15,000 metselaars het werk gestaakt, omdat de werkgevers de gestelde eischen weigerden in te willigen. In verscheidene voorsteden, waar de werk stakers het werken trachtten te beletten, zijn ongeregeldheden voorgevallen, die door de politie moesten worden onderdrukt. Als antwoord op het door Servië plot seling afbreken van de onderhandelingen over het sluiten van een handelstraktaat, heeft de Bulgaarsche regeering de invoer rechten van alle Servische koopwaren aan zienlijk verhoogd en bovendien voor eiken waggon goederen uit Servië een recht van 5 francs ingevoerd, terwijl zij, naar aan leiding der vijandige taal van de Servische pers en de woorden van den oud-minister Belimarkowitch, die in de Skupschtina op den onverwjjlden aanleg van een strategischen spoorweg aandrong, besloten heeft de be zetting der Donau-vestingen Rustschuk en Sistova belangrijk te versterken, en in Oos tenrijk 60,000 repeteergeweren met de daar voor noodige patronen heeft besteld. Toch gelooft men niet dat het tusschen Servië en Bulgarije tot een oorlog zal komen, daar beider schatkist in een ongunstigen toestand verkeert en de mogendheden veel te groot belang hebben bij de handhaving van den vrede op het Balkan-schiereiland, dan dat zij eene oorlogsverklaring lijdelijk zouden afwachten. Naar de Times* meldt, zal de regeering van Bulgarije voorstellen, aan afgevaardigden op te dragen de Europeesche Hoven af te reizen, ten einde de erkenning van prins Ferdinand te bepleiten. Mocht deze missie falen, dan zal de regeering de Sobranje uit- noodigen de onafhankelijkheid van Bulgarije te proclameeren. Middelerwijl neemt in het Bulgaarsche leger de insubordinatie toe, niettegenstaande er voortdurend talrijke arrestatiën plaats hebben. Een man te Petersburg, die door het lot was aangewezen den Czaar te vermoorden, doodde zich zelf. In een brief zette hjj zijn beweegredenen uiteen en wees hjj zijn mede samenzweerders aan. Vele personen zijn daarop, volgens Daily Tel.*, reeds in hech tenis genomen. Ook op de academie voor militaire ge neeskundigen en het instituut voor mijnbouw en boschwezen te Petersburg zijn vele stu denten in hechtenis genomen. De ongeregeldheden onder de studenten der hooge8cholen in Rusland breiden zich steeds uit, zoodat de regeering zich genood zaakt heeft gezien de hoogescholen te Peters burg en Moskou te sluiten. Niet bjj machte de verspreiding van der regeering vjjandige geschriften te beletten, bepaalt de politie zich tot gevangenneming van een iedei, die zoodanig stuk bezit. Zelfs is de verkoop ver boden van portretten van keizer Alexander NIEUWSBLAD Het Land van e» Alteua, Pe Langstraat en «Ie Boinielerwaard.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1