%M 880. m 19 Dierenkwelling. pil ill lluf Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. ZATERDAG 12 APRIL. 1890. Bib Bij dit nummer behoort een bij voegsel. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Een kind is uit zijn aard een onbarm hartig wezen. Er mag hier en daar een uitzondering opwassen, waarvan vader of y moeder een goed getuigenis afleggen, een kind moet in den regel zelf ondervinden wat lijden is en hoe een lijder naar mede lijden snakken kan, eer in zijn hart de stem der menschelijkheid aan 't woord komt. Verheugd zijn met de blijden, is hem van nature ingeschapenschreien met de be droefden wil er niet in, tenzij 't een schreien uit vrees is, wat hier niet bedoeld wordt. Zoo ge 't omtrent die onbarmhartigheid, den kinderen ingeschapen, niet met ons eens zijt, welnu, sla dan de kinderen eens gade, wanneer ze met dieren spelen. O, zegt ge, dat zijn ook maar honden en katten Juist, dat zijn maar dieren, doch zoudt ge denken dat iemand, die tegenover deze schepselen zijn menschelijkheid afschudt, tegenover den mensch steeds barmhartig blijven zal? Moet een mensch dan per se leeren, comedie leerenmensch zijn tegen over zijn naasten en onmensch in betrek king tot het dier? Ge gevoelt wel, dat het waarachtig menschelijke niet diep wortel geschoten heeft, waar 't zóó gemakkelijk kan weggeborgen worden. Wij kunnen ons een compleet mensch, dat is een mensch met een hart, niet anders denken dan als liefdevol ook tegenover het dier. Gedroeg hij zich een enkele maal niet aldus, dan zouden we aan zyn compleet heid twijfelen moeten. Nu dan, een kind is in den regel een dierenplager. Ge kunt er lang en breed met hem over redeneeren, en zoover hij u begrijpt, zal hij u gelijk geven, doch een poos daarna ranselt hij er weer duchtig op los. Eerst langzamerhand komt het in hem op, dat hij hieraan verkeerd doet, doch in- tusschen kunt gij die periode verkorten door hem dergelijk speelgoed af te nemen. Het is licht te begrijpen, waarom kin deren zulk levend speelgoed verkiezen, maar 't zou verstandig zijn van de ouders een kind niet voor dergelijke keuze te plaatsen. Er is immers speelgoed in overvloed voor kinderen, ook voor mindergegoeden Een kind behoeft maar de hand uit te strekken om voor hem passend speeltuig te vinden. Een stuk napier, tot een scheepje gevouwen; een stok, door de kinderlijke phantasie in een briesend paard herschapeneen hoopje zand, tot honderd verschillende einden ge schikt een stoof, die een kostelijk pakhuis is, enz. waar zouden we eindigen als we alle onkostbare speelgoederen wilden op sommen? Waarom zouden we dan, behalve dit alles, neg levende schepselen, die ademen, en vreugde en smart kennen, gelijk wij, aan die kleine, onbedreven en onbarmhartige handjes toevertrouwen? Het is geheel overbodig en nutteloos, neen meer, 't is slecht, tegen over die dieren. Wanneer zich een trouwe hond zonder te knorren of zich te weren, alle mogelijke handelingen, die niet zelden aan mishan delingen grenzen, laat welgevallen, zoo is dat nog geen bewijs, dat het kind heai geen pijn doet; wanneer een jong katje of een arme kleine vogel, als speelgoed voor 't kind uitgekozen, zich niet weert tegen de MIMI hand, die het meedoogenloos hanteert, zoo is dat evenmin een bewijs dat het zich onder die behandeling wel gevoelt. Welk recht hebben wij om ter wille van de nukken onzer kinderen, dieren, voor wie de vrijheid evengoed een dierbaar kleinood als voor ons is, van die vrijheid te berooven en ze tot speelgoed te verlagen? Ja, wan neer de aanraking der kinderhand steeds zacht en liefkozend ware maar dat is niet het geval. De kleine handen zijn niet gewoon het teere dier zachtkens te behandelen, juist het plagen en kwellen is der kinderen lust. Straks komen de meikevers. Ze zullen de diertjes aan draden binden en de pooten uittrekken. Denkt ge dat ze uit zich zeiven tot overtuiging komen dat deze spelerij wreedaardig is? Zulke dingen mag men nietig noemen, maar wat is groot, wat is nietig in de wereld? Wij zijn maar al te gewoon, al wat ons zelf betreft, bovenmate gewichtig te noemen, en hetgeen andere wezens, vooral de kleine, overkomt, niet der aandacht waardig te noemen. Nietig? In de opvoeding kent men dit woord niet. Al wat op het karakter van onze kinderen invloed oefent, al is 't schijnbaar onbeteekenend als het breken van een vliegen- poot, is van 't allergrootste gewicht. Ge moet niet denken dat een kind, 't welk een dier tot speelgoed gekregen heeft, dat dier niet lief heeftintegendeel, maar het uit zijn liefde op zijn eigen kinderlijke ma nier. Is het een geit, het zal tranen schreien, wanneer zijn lieveling in de handen van den slager terechtkomt. Toch zou de geit wellicht den slager minder gruwzaam vin den dan het kind, dat nu om haar dood jammert. Het levend speelgoed kan voor menig kind gevaarlijk worden. We weten dat som mige katten niet te vertrouwen zijn, al laten ze ook met zich sollendat een hond, ook al blijft hij altijd de geduldige vriend, het kind levensgevaarlijke ingewandsziekten be zorgen kan. Het zijn niet dergelijke gevaren, waarop we wijzen wilden. Een kind, tot heerscher gesteld over een huisdier, komt te vroeg tot bewustzijn zijner macht. Een kind moet niet als heerscher of gebieder op treden, zelfs niet tegenover het stomme dier. De tegenwoordige richting in onze opvoe ding is toch al vrij genoeg. Een kind moet leeren gehoorzamen uit plicht, besef en liefde; de kiem van heerscbzucht en willekeur mag althaus niet door de ouders in zijn ziel ge plant worden. Het spelen en heerschen over een onnoozel dier leidde licht tot opzettelijke dierenkwel ling. Na het liegen is in het kind niets zoo afkeurenswaardig als het bewust pijnigen van dieren. Zoo het daar lust in schept, zal hij later met een boos hart lachen om het lijden zijner naasten en de wereld zal één ongevoelig hard mensch meer tellen. Derhalve geen kinderen tot oppermachtige gebieders aangesteld over 't redelooze dier, vóórdat ze toonen te begrijpen dat ook het dier gevoel heeft. Zullen ze eerbied voor den Schepper krijgen, begin dan hen eerbied in te boeze men voor al 't geschapene, voor al wat leeft. Leer ze dieren goed doen, leer ze de dieren in hun natuurstaat gadeslaan. Straks komen ze met myriaden uit hare schuilhoeken te voorschijn; ieder van hen is een wonder van Gods hand. Leer hen die wonderen op te merken in hun doen en laten, hun rusteloos werken en strijden. Zoo wordt het dier een voorwerp van belangstelling voor het kind en ge zult zonder veel redeneerine en waar schuwing, in het hart liefde voor deze schep selen aankweeken en alle zucht tot dieren kwelling met wortel en tak uitroeien. JB uitenlnn ti Voor den aanleg van een haven te Brussel en de verdieping van het kanaal naar de Schelde hebben zich 2 Engelsche syndicaten aangemeld, die de kosten op omstreeks 24.000.000 frs. schatten. Volgens de »France« wordt de Koning van België vóór het einde dezer maand te Berlijn verwacht op verzoek van Keizer Wilhelm, die hem over belangrijke zaken wenscht te spre ken. Het verblijf zou 3 a 4 dagen duren. De verwachting der Fransche Bank, dat hare nieuwe bankbiljetten bijna onmogelijk konden worden nagemaakt, heeft gefaald reeds is een aantal nagemaakte vijf-francs noten in omloop gebracht. Het papier is iets dikker dan dat der echte. Ook begingen de vervalschers eene vergissing bij het numme ren, wat tot ontdekking leidde. Herhaaldelijk worden reizigers in hun ho tels te Parijs tijdens hun slaap van alles be roofd wat zij bij zich hadden. De politie heeft nu vier jeugdige avonturiers in hechtenis ge nomen, die, naar de laatste mode gekleed, in de wachtkamers der stations reizigers, welke een rijk voorkomen hadden, afwachtten, deze naar hun hotels volgden en in diezelfde hotels kamers huurden, om 'snachts hun slag te kunnen slaan. De geheime politie-agentendie naar Amerika zijn gegaan om daar Eyraud, den vermoedelijken moordenaar van den deur waarder Gouffé, te gaan opsporen, zijn te Parijs teruggekeerd, zonder hun doel te hebben bereikt. De beide agenten beklagen zich bitter over de Amerikaansche reporters, die, naar het schijnt, hen geen oogenblik met rust hebben gelaten. Zij vonden ze overal en onder alle costumes, als commissionairs, als restauratie-bedienden enz., terug. In een schrijven, door den nieuwen rijks kanselier, von Caprivi, aan den Italiaan- schen minister-president Crispi gericht, ver klaart eerstgenoemde, dat hij steeds zijn ambt zal trachten te vervullen overeen komstig de denkbeelden van zijnen voor ganger, welke het uitvloeisel waren van 's Keizers wil en van de vredelievende Duitsch- nationale gezindheid. Hij richt derhalve tot Crispi het verzoek, ook hem in goed ver trouwen medewerking te verleenen, opdat het drievoudig verbond en zijn vrucht, de vrede, verzekerd blijven. Deze brief draagt, naar van Italiaanschen zijde verzekerd wordt, geen diplomatiek, maar een zuiver privaat karakter. Het Ernin Pacha-comité te Berlijn ont ving Woensdag het volgend telegram uit Zanzibar »Wij ontvangen een brief van Peters, gedateerd Kap Tekamassia, ten W. van de Baringzee, 16 Jan., inhoudende dat hij, zoo wel als Tiedemann wel zijn. Een brief van Peters aan u volgt.* get. Hausing. Men meldt uit Frankfort a/M., dd. 9 April: Drie wagons met voor hier bestemde ar- beiders, zijn bij het spoorwegstation Gold stein gederailleerd en van den dijk gestort, waarbij 27 werklieden moeten zyn gekwetst, 8 zeer zwaar. Het verkeer is door het on geval niet gestoord. In een nachttrein tusschen Keulen en Bonn is dezer dagen eene Engelsche dame met chloroform bedwelmd, ergerlijk mis handeld en van eene groote som gelds be roofd. Van haar aanrander, die te Brühl in den trein moet gekomen zijn dat was het eenige station waar werd stilgehouden is geen spoor ontdekt en de dame verkeerde door den schrik in zoodanigen toestand, dat zij geene aan wij zing kon geven. Aan boord van het Duitsche stoomschip »Choo Foo« hebben, op reis van Amoy naar Deli, koelies oproer gemaakt. Omstreeks 250 in getal, poogden zij de bemanning te ver moorden en het schip in brand te steken. Bij het gevecht, dat daarop ontstond, leden de koelies de nederlaag en werden 13 hunner gedood. Zeven honderd werklieden aan de hoofd werkplaats van den spoorweg te Tempelhoi bij Berlijn hebben in eene gehouden ver gadering besloten, met 1 Mei aanstaande den arbeid te staken. De directie had het bijwonen dezer vergadering verboden. De werkstaking te Saint-Eloy (Puy-de- Döme) duurt nog altijd voort. Voor de vrees van sommigen, dat de mijnen in brand zouden worden gestoken, schijnt evenwel geen grond te bestaan. Trouwens alle maat regelen tot handhaving der orde zijn ge nomen. Men verwacht ook eerstdaags eene alge- meene werkstaking te Rodez, in het kolen bekken van Aveyron. Zij zou den 1 Mei beginnen. Uit Weenen wordt d.d. 9 April gemeld: Het is gisteren tot ongeregeldheden in de voorstad Neulerchenfeld gekomen. Daar de samengeschoolde werklieden, toen de po litie met los kruit schoot, niet uiteengingen, deed de politie een charge met blanke wapens. Bij het uitgaan der fabrieken vermeerderde het aantal manifesteerenden. Twee drank winkels werden geplunderd en de aange stoken alcohol veroorzaakte brand. Twee politieposten werden vernield. De orde werd eerst hersteld, toen twee escadrons kuras siers en een bataillon infanterie waren ver schenen. 37 personen werden gevangen genomen; vele burgers en 10 agenten wer den gewond. Reuter seint uit Petersburg, dat de ziekte van den Czaar niet anders is dan een nieuwe aanval van griep. Het jaarlijksch bezoek aan Gatchina bleef dit jaar achterwege. Thans wordt beweerd, dat in de buurt van het paleis aldaar ont plofbare stoffen zyn gevonden en dat het bezoek daarom niet doorging. Uit Petersburg wordt door Reuter ge seind, dat de studentenstandjes als geëin digd kunnen worden beschouwd. De meeste studenten vertrokkken voor de Paaschva- cantie naar huis. Alleen zij, die ook be trokken waren in de standjes twee jaar ge leden voorgevallen, worden in arrest ge houden. De regeering van Rusland heeft besloten de bij de onlusten gearresteerde studenten der Universiteit in vrijheid te stellen. Een dertig-tal studenten van het technologisch instituut is echter uit Petersburg verban nen. Tien van hen mogen nooit weer hun studiën hervatten, twintig anderen zullen dit na een of twee jaar weer mogen doen. Volgens gerucht heeft de Portugeesche regeering te Parijs eene leening gesloten van 2 millioen pd. st., tot het aankoopen van oorlogsschepen in het buitenland, na tuurlijk met uitsluiting van Engeland. De Shah van Perzië heeft aan een En gelsche maatschappij het uitsluitend recht verleend, in zijn rijk tabak te bewerken en te verhandelen. Jack the Ripper heeft zijn bloedig hand werk hervat. Zaterdag avond heeft hij eene vrouw van verdachte zeden, Helena Mon tana genaamd, op de reeds herhaaldelijk door hem in praktijk gebrachte wijze ver moord. Nadat hij met haar een verdacht huis had bezocht, heeft hij in de buurt van Witechapel op den hoek van een straat zijn slachtoffer aangevallen, den hals afgesneden en verder verminkt. De politie heeft het spoor van den moordenaar gevonden, dat leidde naar een logement, gewoonlijk door Chineesche scheepssjouwers bezocht. Daar vond men een 30-tal Chineezen van het gemeenste type, zoo op elkaar gelijkend, dat het onmogelijk was het geringste ver schil in de lompen te ontdekken, die hun voor kleeding dienden. De houder van het huis had nochtans eene nauwkeurige be schrijving van den Chinees, die bij hem geweest was, weten te geven. Hoewel de moordenaar den tijd nog niet had gehad om het logement te verlaten, vond men niet de minste aanwijzing omtrent dit misdrijf. Geen bloedspoor, geen wapen, zelfs geen mes. De 30 Chineezen zijn allen gevangen genomen. De politie verzekert, dat de moordenaar zich onder hen bevindt. Zondag morgen verdrong zich eene menigte menschen op de plaats van de misdaad. De agitatie te Londen is zeer groot. Omtrent de twee jongens die eenigen tijd geleden hun vader vermoordden, werd Dins dag geschreven De Engelschen Minister van Binnenl. Zaken is, ondanks alle adressen, niet ge neigd het doodvonnis, uitgesproken over de jongens Davies, die uit medelyden met hun moeder en zusters bun slechten vader vermoordden, geheel in te trekken. Alleen den jongsten Davies wil Matthews begena digen. Van alle zijden komen nieuwe adres sen ten bate van de ongelukkige jongens. Hun moeder heeft thans per telegraaf aan Koningin Victoria te Aix-les-Bains voor haar oudsten zoon om gratie gevraagd. Een adres was o.a. van 35.000 hand- teekeningen voorzien. De terechtstelling van den oudsten Davies, den 18-jarigen Richard, is op heden be paald. De ter dood veroordeelde is diep be droefd, maar kalm. Hy schreef een brief aan zyn moeder, waarin hij verklaart zijn begenadigden broeder niet te benijden, omdat hy overtuigd is dat God hem genade heeft geschonken. Daarna spreekt hij zijn moeder moed in, dankt haar en zyn familie voor al 't goede dat zij hem betoonden, en neemt in eenvoudige woorden hartelijk afscheid van allen. Duizenden verwachten in span ning, of de Koningin op het laatste oogen blik zieh genadiger dan den Minister zal toonen. Een later bericht meldt: Dinsdagmorgen is in de gevangenis van Knutsford de 18-jarige Richard Davies ter dood gebracht. In zyn laatste oogenblikken verklaarde hij nogmaals plechtig onschuldig te zijn aan den moord op zijn vader. Vu I L He Langstraat en lie Bonimelerwaaii Franco per post zonder prijs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1