Cm eineii^rcl en -A_lJei*lei. Tusschen Stanley, die naar Brussel op reis is gegaan, en de Britsche Oost-Afri- kaansche maatschappij bestaat naar het schijnt eenig geschil. Blijkens hetgeen hij te Alexandrie aan den correspondent van de »Times« vóór zijn vertrek heeft mede gedeeld, keurt hij het ten hoogste af, dat die maatschappij aan Russische en Engel- sche adellijke personen toestaat, vrijelijk op haar gebied ter jacht te gaan, waarvan deze jagers gebruik maken oin op groote 8ehaal eene slachting onder de dieren aan te richten en ongehinderd geheele kudden te vernielen. Stanley meent, dat wanueer die maatschappij zoo handelt, het beter ware dat de Duitschers haar gebied inlijfden, daar deze zulk een dierenmoord, die voor de toekomst groot nadeel oplevert, niet zouden gedoogen. De »Précurseur« maakt melding van een geval van burgerlijke desertie. Een ambte naar van den onaf hankelij ken Kongostaat, »die aan de onderneming van Leopold II gewichtige diensten heeft bewezen,weigerde een bevel van den gouverneur-generaal op te volgen en diende daarom zijn ontslag in. Een escorte werd hem daarop ter beschik king gesteld om naar Boma terug te keeren, maar sedert is evenmin van hem als van zijn escorte eenig bericht ontvangen, en volgens geruchten zou hij zich met zijne manschappen bij den vermaarden en in mid- den-Afrika machtigen Tippo-Tip hebben aan gesloten. »Daar deze, zegt de »Précurseur,« de vriend is van Emin Pacha, die thans in Duitschen dienst getreden is, zou dit bericht, indien het juist bleek, eene hoogst ernstige beteekenis verkrijgen.* Het manifest aan alle socialistische comités in Frankryk luidt als volgt: »Den lsten Mei van dit jaar zal er eene manifestatie van de werklieden in de Oude en Nieuwe Wereld plaats hebben. Ten ge tale van verscheidene millioenen maken de arbeiders in België, Duitschland, Oostenrijk- Hongarye, Engeland, Italië, Nederland, Zwitserland, Spanje, Denemarken, de Ver- eenigde Staten van Amerika, zich gereed om den lsten Mei, door het houden van vergaderingen en het zenden van deputatiën aan de openbare machten, op vreedzame wijze de onvermijdelijke hervormingen op te eischen. Arbeiders in Frankrijk, die altijd de voorhoede zijt geweest, gij zult ook ditmaal uwe taak weten te vervullen. »Een ieder zal, vertrouwen stellende in zijn recht en de uittartingen met minachting bejegenende, in de rijen zijner klasse en der socialistische partjj tegenwoordig zijn en zijn plicht doen.« Op de Staatsdrukkerij te Washington in Amerika is de normale arbeidsdag van 8 uur ingevoerd; aan de 2200 zetters en druk kers kon verleden jaar één maand vacantie worden toegestaan, met behoud van trak tement. Voor dit jaar hebben 1800 man van de 2200 verzocht en verkregen de vacantie in de drukkerij door te brengen, met het dubbele loon voor die maand. Reuter seint uit New-York dat, volgens aldaar ontvangen berichten van de Hudson- baai, onder de Indianen in het Athabaska- district hongersnood heerschte. Er werden gevallen gemeld van ouders, die hun kin deren opaten. De sterfte onder de ongeluk- kigen moet zeer groot zijn. De Senaat der Yereenigde Staten heeft een wetsontwerp aangenomen, waarby eene keuring wordt ingesteld over alle voor uit voer bestemde soorten van vleesch en spek. Daarbij wordt tevens de president der repu bliek gemachtigd den invoer van vee te ver bieden als voorbehoedmiddel tegen epidemiën. Het bouwen te Chicago staat stil, door dien zes duizend timmerlieden den arbeid hebben gestaakt. Zij eischen een werkdag van acht uren en 40 dollarcents per uur. Ofschoon de geneesheeren hunne gunstige meening betreffende den ziektetoestand van den Keizer van Brazilië volhouden, heeft Dom Pedro wegens de sterke vermindering zijner krachten, op zijn verzoek, de sacra menten der stervenden ontvangen. Een gevlucht Cretenser, Kalocidas, die naar het eiland was teruggekeerd, is door den krijgsraad tot 7 jaren ballingschap ver oordeeld. Na deze daad, in strijd met de be lofte dat de terugkeerende naar Creta on gemoeid zouden worden gelaten, is 't geloof in de goede trouw der overheid bij de uit gewekenen geheel verdwenen. In de Stille-Zuidzee hebben zware stormen gewoed, die vooral op de kusten der Nieuwe Hebriden vele schepen deden vergaan. By het eiland Mallico zijn by het stranden van een schip 5 blanken en 30 inlanders ver dronken. Omstreeks 30 anderen, die naar wal zwommen, werden door de wilden ver moord. 1*1»» tselijLr Nieuws. HERPT. Bij het op 7 dezer gehouden concours van handboogsehutterij te Waspik, heeft de schutterij *»de Eendracht* alhier, den eersten prijs behaald, zijnde een zilveren medaille terwijl nog twee schutters perso- neele pry zen verwierven. In de nabijheid van het Rechthuis alhier, werd Dinsdag de brandspuit beproefd, gesteld op een Northompomp, onlangs door den pompenmaker A. Jooren te Heusden geslagen. De uitkomst was alles bevredi gend: zoodat het voornemen bestaat meer dere dusdanige pompen alhier te doen slaan. WAALWIJK. Verleden Zondag is hier een hond afgemaakt, die, volgens verkla ring van den veearts, lijdende geweest was aan hondsdolheid. SLEEUWIJK. De gemeente verloor Zaterdag j.l. door het sterven van den heer A. A. voor den Dag wederom een der eerste ingezetenen. Door Z.Ed. verscheiden komen te vaceeren een plaats als lid van den raad als wethouder; als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, In 1884 kwam hjj triomphantelyk uit de stembus, om het openbaar leven te aan vaarden. WERKENDAM. Beroepen bij de Ned. Ger. Kerk (doleerende) alhier, ds. F. P. L. C. van Lingen te Zetten. DALEM, 9 April. Het door den raad der gemeente Vuren vastgestelde en door H.H. Ged. Staten goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag dier gemeente over 1890 bevat 227 namen van belastingschul digen, tot een gezamenlyk bedrag van f 1571,41. De hoogste aanslag bedraagt f 194,89, de laagste f 0,75. GORINCHEM Ds. P. Biesterveld alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Ger. Gem. te Rotterdam. Binnenland. Wy lezen in »Gelria:« »Voor hen, die het soms nog niet mochten weten, zij gemeld, dat het algemeen kiesrecht in Europa, bestaat in Frankrijk, Duitschland, Zwitserland, Denemarken, Spanje, Grieken- lijnd en Bulgarije. In Servië en Portugal is het kiesrecht by na algemeen. In Engeland is het zeer ver uitgebreid. Het meest achterlijk zijn in Europa de staten Rusland, Turkije enNederland. Aldus het Radicaal Weekblad«. Ook als het berichtje niet in alle opzichten juist mocht zijn, en ook al zijn er meer landen in Europa wij denken al dadelijk aan België welke vry wel gelijke aanspraken kunnen doen gelden om met Rusland en Turkije op dit punt in één adem genoemd te worden, dan nog is er reden, om be schaamd te zijn over de wijze, waarop wij ook hier achteraan komen. Wij hebben den mond vol van volksvrij heden en rechten, maar de vrijheid en het recht, om met zijn stem invloed uit te oefenen op het bestuur van het land, toekennen aan het volk daar moeten wy niets van hebben! Bij den strijd om de stembus mag het volk toezien. Het heeft daarentegen het voorrecht om, als het den strijd om onze onafhankelijk heid geldt, in de eerste en voornaamste plaats geroepen te worden om zyu leven voor het vaderland te wagen en als het ongeluk dat wil te geven ook!« Naar men verneemt, is de Holl. IJzeren Spoorw.-Maatschappij voornemens in den aanstaanden zomer rijtuigen voor passagiers vervoer rechtstreeks tusschen Rotterdam en Scheveningen te doen loopen. Jhr. mr. Witsius de Savornin Lohman, een der leiders van de anti-revolutionaire partij, zal zich in het begin van Mei naar de Transvaal begeven, met het plan zich daar zoo mogelijk te vestigen. Zaterdag stond een 71-jarige voor de Rechtbank te Leeuwarden terecht. De man was nooit veroordeeld, was nooit met de politie in aanraking geweest, maar kon niet meer werken en had verzocht om in het armhuis opgenomen te worden. De heeren hadden gezegd, dat daartoe voor het oogen- blik geen gelegenheid was, misschien later, en gaven hem 70 ets. onderstand. Toen heeft hij op raad der politie gebedeld. De Rechtbank heeft den man 3 dagen hechtenis opgelegd. En na die 3 dagen? Nabij Kootwijk heeft een hevige bosch- brand gewoed. Tegen elf uur was de brand op zijn hevigst. Een zeer groote uitgestrekt heid stond toen in brand. Er zijn ook 7 boerderijen afgebrand, die alle by dit bosch gelegen warendeze streek heette de Hars kamp. Evenals in den regel by boschbran- den, was ?r aan blusschen niet te denken. De wind s ak nog al op, zoodat de vlammen sterk aanwakkerden, en menschen waren er te weii.ig om het vernielend element te beteugelen. Eenige der verbrande bosschen o o behoorden tot de domeingoederen van Z. M. den Koning. Dezer dagen werd gemeld, dat een brief met aangegeven geldswaarde van f 460, te Utrecht op den post bezorgd, met bestem ming naar Venlo, bij aankomst geen gelds waarde te bevatten. Te dezer zake is de 26-jarige practizijn J. W., wonende te Til burg, door de politie te Venlo aangehouden en op rechterlijk bevel naar Roermond over gebracht. Bij ontvangst bleek de brief niets anders te bevatten dan een stukje blank papier, doch weldra bleek dat de envelloppe op zijde was opengesneden en met een op twee zijden gegomd stukje papier kunstmatig was dichtgemaakt. Het gewicht van den brief kwam tamelijk goed overeen met het daarop vermelde door het postkantoor te Utrecht, en bij onderzoek kwam aan het licht, dat wanneer het opgegeven geldswaardig papier daarin geweest ware, de brief 10 gram zwaar der had moeten zijn. Niettemin reclameerde de afzender het geld bij den minister. Met belangstelling wordt de uitslag van deze zaak verwacht. Eergisteren had te Amsterdam de plechtige teraardebestelling plaats van de daar over leden mevrouw E. French, officier van 't Leger des Heils, echtgenoote van den ma joor French. Na gebed en gezang werd de kist bij het sterfhuis op een baar geplaatst en door heilsoldaten naar de Oosterbegraafplaats ge dragen, gevolgd door de korpsen met hun vaandels, zeven in getal, alsmede afgevaar digden van afdeelingen van ons land, België en Engeland. Aan de groeve spraken de heeren Schoch en Nicol, secretaris van buitenlandsche zaken, die de Engelsche afdeelingen vertegenwoor digde. Ook mevrouw Schoch voerde er het woord. De lijkredenen werden door liederen af gewisseld. Zestien kransen werden op de kist neergelegd. Op en om de begraafplaats was een zeer talrijke menigte. Door het gedrang werden drie personen in een sloot gedrongen. Zij kwamen met een nat en beslijkt pak er af. In de veenderyen in de gemeente Emmen begint gisting onder de arbeiders te komen. Uit voorzorg en vooral om de tooneelen, die in 1888 voorvielen en die ieder nog versch in het geheugen liggen, te voorkomen, zijn er huzaren gerequireerd, om nevans de aldaar gevestigde maréchausseés de orde en rust te verzekeren. Tot dat einde zijn daar Dinsdag middag een officier en 24 manschappen aan gekomen. Naar het gerucht meldt, heeft zich een notaris in het arrondissement Roermond van zijn standplaats verwijderd met achterlating van een aanzienlijk deficit. Men spreekt zelfs van f 200,000. Op de Wildert, in de Tilburgsche heide, gemeente Dongen, bezochten op den len Paaschdag vijf st'roopers uit Tilburg de her berg van J. d. K. Er ontstond ouder hen twist. Om zijn kostbaas te bevrijden, trachtte een der stroopers, zekere v. T., de tegenpartij een slag op het hoofd toe te brengen met de kolf van zijn geweer. De toeleg mislukte en zijn vriend ontving eene belangrijke verwon ding aan het hoofd. Opnieuw slaande, kwam de kolf op den vloer terecht en terwijl zij van het geweer afbrak, kreeg v. T. de volle la ding in het onderlijf. Hij was bijna onmid dellijk een lijk. De verslagene is een 28-jarig jonggezel. Dinsdagavond omstreeks 8 uur is in het water >de Poel«, gelegen tusschen Zaandam en Koog a/d Zaan, een roeischuitje omge slagen, waarin zich 8 personen bevonden, met het noodlottig gevolg, dat 7 hunner (meestal hoofden van gezinnen) verdronken. Een werd gered. Het waren allen molen makers, die in den molen de St. Willebrordus, staande te Zaandam, een nieuwe roede ge stoken hadden. Zij waren in dienst van den heer Honigh, mr. molenmaker, die met hen verdronk. Uit Amsterdam wordt gemeld: De werkstaking der kolenwerkers duurt voort. Er liggen thans 3 kolenbooten aan de Handelskade: de »Fred Snowdon", >Chip Chase" en Zingari". Aan de beide eerste is sedert gisteren ech ter met 50 man gewerkt, terwijl ook de derde met 20 man van buiten is begonnen te lossen. Politiemacht belet den werkstakers de lossing te belemmeren. Jle Groningen heeft zekere Wester veld, die er een nachthuis op nahoudt, een pakjes drager, die Maandagnacht om 2 uur binnen- o o gelaten wilden worden, met een schop en een mes gevaarlijk verwond. De geneesheer verklaarde, dat hem twee ribben gebroken waren nabij den ruggewer- vel, die ook beschadigd was voorts dat zich een diepe wond vertoonde tusschen de 7e en 8e rib. welke wond tot- in de borstholte was doorgedrongen, terwijl rugspieren waren doorgesneden. Op het hoofd had hij twee wonden van 8 en 5 centimeter lengte, terwijl twee slagaders waren doorgesneden. Vermoedelijk zal de man, die in het Aca demisch ziekenhuis is opgenomen, het leven er niet afbrengen. Westerveld werd nog dien zelfden nacht gearresteerd. De dienstbode, op wie jl. Zaterdag te 's Gravenhnge revolverschoten werden gelost, is nog iu leven. Twee kogels zijn reeds uit het ligchaam verwijderd. Er bestaat nog kans op haar behoud. Gisteren morgen omstreeks half tien kwa men aan het station van de Ned. Rijnspoor te Utrecht met den trein zeven gevangenen aan, ouder geleide van een rijksveldwachter. Zij moesten verder naar de rijkswerkinrich ting Veenhuizen gebracht worden. Aan het station ontsnapte een hunner en liep weg in de richting der Moreelse laan. De veldwach ter slaagde er niet in hem aan te houden. De politie is bezig met de opsporing. Sedert Zaterdag 5 tot Dinsdag 8 April, zyn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 13 zalmen, van 7 tot 28 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,60 tot f 1,84, en 697 elften, prijs per stuk f 0,31 a f 1,40. Het lijk, dat Zaterdag te Rotterdam werd gevonden, is door de familie herkend. Zaterdag is te Haaksbergen in den drinkwa terput achter het huis van den koopman J. F. het lijk gevonden van een pasgeboren jongen. Het gerecht uit Almeloo heeft er een onder zoek ingesteld. Op den locaal spoorweg tusschen Heerde en Hattem is een wagen met kalveren in den brand geraakt. Bij aan komst te Heerde bleken de 8 kalveren te zijn omgekomen. De landbouwer J. Eijmaal te Nuth (L.) had het ongeluk tusschen de as en den boom van zijn kar te geraken, met het noodlottig gevolg* dat bij aan de bekomen kneuzingen is overleden. Op het IJ bij Amsterdam is een zolderschuit door een sleep bootje aangevaren. Door den schok viel een man in 't water en verdronk. Te Ilarlin- gen is een leerling der zeevaartschool, die op zee aan 't zeilen was, door het omslaan der boot verdronken. Eene bloeiende Spaansche industrie, waar van men ook in Nederland ervaringen heeft opgedaan, was sedert meer dan twintig jaar de exploitatie van lichtgeloovigen, die op phantasiische verhalen van verborgen krijgskassen en begraven schatten ingaan. De bedriegers schrijven gewoonlijk uit de gevangenis en verstaan de kunst, bij hunne missives bedriegelijk nagemaakte officiëele documenten te voegen. Het bedrog zelf is bekend genoeg; in verrassende variaties wordt telkens opnieuw het oude thema be handeld en er zijn menschen genoeg, die honderden en duizenden francs voor reis- en afkoopgelden met het volste vertrouwen opzenden, om deel te krijgen aan honderd duizenden of millioenen. Tot nog toe was het evenwel niet mogelijk de oplichters te vatten. De bedrogenen kwamen in den regel eerst na langen tijd tot de overtuiging, dat zij bedrogen waren en beproefden stappen te doen tegen de bedriegers, als deze zich reeds lang uit de voeten gemaakt hadden. Thans, zegt de »N. Gr. Ct.*, schijnt het eindelijk aan de bemoeiingen van den Duit schen consul-generaal te Barcelona, den heer Lindau, gelukt te zijn, op een nest van zulke roofvogels de hand te leggen. Een Duitsch advocaat had hem, onder toezending der stukken, medegedeeld, dat een »cliënt« later bleek, dat de looze jurist zelf de cliënt was geweest 1000 fr. voor zulk een ouden >carlistenstrijder« opgeofferd had, maar dat deze thans plots ling nog 5000 francs verlangde voordat met de zaak een begin kon gemaakt worden. De heer Lindau gaf hem per telegraaf den raad, den edelen sennor de toezending der gevraagde som te berichten, maar een gefingeerden wissel te doen afgeven. De list gelukte, de heer Lindau had zich door den Spaanschen gouverneur een geheimen politie agent verschaft, en toen de gefingeerde wissel aan het postkantoor in ontvangst zou worden genomen, werd de ontvanger in hechtenis genomen en zijn medeplichtigen waren weldra ontdekt. Zy zitten thans allen in de gevangenis en zien hunne veroordeeling te gemoet. Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vrijdag 28 Maart. Uitspraken in zake het O. M. tegen: D. C. S., woonplaats onbekend, H. W. J. te Vechel en G. A. de H., te Heusden, allen beklaagd van dronkenschap, f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis voor ieder. J. K., te Elshout, burengerucht, f 3 boete boete subs. 2 dagen hechtenis. J. v. d. A., te Haarsteeg, overtreding ge meenteverordening, fl boete subs. 1 dag hechtenis. H. B., te 's-Gevelduin Capelle, paard los en onbeheerd, f 1 boete subs. 1 dag hech tenis. A. A., te Ilerpt, (verlegging Maasmond) dronkenschap, (2 maal) tot 2 maal f3 boete subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. F. N., te Herpt, (verlegging Maasnund) dronkenschap, le herh. f5 boete subs. 3 dagen hechtenis. A. J. A., te Heusden, dronkenschap, 4e herh. drie weken hechtenisstraf. P. H., overtreding gemeente verordening, en J. M., jacht delict, beiden te Heesbeen, vrijgesproken. A. T., J. H. v. d. M., W. v. d. M., en H. v. d. M., allen te Heesbeen, overtreding waterschapreglement, allen f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. A. S., J. O. en H. O., te Well, vischdelict, ieder f 3 boete sub3. 2 dagen hechtenis. n.'ow II I Ml Wil Bfc I III I IIIIB Hill W I' I BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis van belanghebb m 1-m, dat de herijk van Maten en Gewichten voor deze gemeente ten Stadhuize alhier zal plaats hebben op 16 en 17 April van 8V2 tot 3 uur nam. 18 April 8Y2 12 mid. Heusden, den 10 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Burg er-lijUe üüstnnd. Heusden, van 3 tot 10 April. Ondertrouwd: Adrianus Jacobus van Maldegem, 25 j., en Hendrina Theo dora Maas, 24 j. Geboren: Wilhelmina Aloijsia Elisa beth, d. v. J. A. van Bavel en J. M. van Schijndel; Adrianus, z. v. A. van Ooijen en J. Wolfs. Overleden: Autonie Bastiaan van der Mooren, 3 j. Almkerk, van 9 Maart tot 9 April. Gehuwd: B. v. d. Plas, 27 j., met J. Colyn, wed. v. A. Romijn, 53 j. Geboren: Gerrigje Lena, d. v. J. B. Ritmeester en M. Kolijn; BarberaGeertruida, d. v. M. v. Breugel en J. Dekker; Johannes Adriaau, z. v. J. A. Goedbloed en P. J. Meijler; Janna, d. v. W. J. v. Burgel en P. Vink; Willemijntje, d. v. A. Versluis en D. v. SantenLeendert, z. v. J. v. d. Plas en A. Romijn; Adriana, d. v. H. v. Vark en G. v. d. Nat; Huiberdina en Zegerina, kinderen v. G. J. Heiblom en O. Besterveld Pieter Johannes, z. v. H. C. Dekker en B. v. Stigt; Dirkske, d. v. A. v. d. Stelt en G. Besterveld Jan, z. v. J. A. Vermeulen en A. Schoenmakers; Elizabeth Teuntje, d. v. Hendrik v. Andel en (J. Groenevelt; Catha- lina Dingena, d. v. J. de Graaf en H. Teuling; Cornelia, d. v. C. Nulteuboek en A. v. Kuijk Adriana Jannigje, d. v. A. v. Hofwegen en E. O. de Graaft'; Willem Marius, z. v. A. de Jong en J. H. Branderhorst; Willem Hendrik, z. v. Z. v. Herwijnen en E. Sterken- burg; Adrianus, z. v. A. Versteeg en C. v. Breugel. Overleden: Geertruida Koekkoek, 3 m.; N. Sanner, 14 m.; A. W. Sterkenburg, 3 w.P. de Koning, 7 j.M. in 't Veld, 65 j., echtgen. v. J. v. d. Assen. -A-iinbessteclinjgen. Den 23 April zal aan het gebouw van het departement van waterstaat worden aan besteed lo. de uitvoering van werken tot voort zetting der normaliseering van de rivier de Waal bij Ophemert, tusschen de kilometer- raaien 60 en 65 der herziene rivierkaart, als mede wegens de herstelling van de los- en laadplaats te Slijk-Ewijk (gemeente Val- burg). Oplevering uiterlijk 180 dagen na uit reiking van den schriftelijken last tot aan vang. Raming f 159,000. 2o. Als boven van werken tot norma liseering van de rivier de Waal bij Tiel, tusschen de kilo meter raaien 55 en 60 der herziene rivierkaart. Oplevering als boven. Raming f109,000. 3o. Als boven van baggerwerk met bij- behoorende werken in h;t bovendeel der rivier de Merwede. Oplevering 225 dagen als boven. Raming f 110,200. -Afloop Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: lo. het voortzetten van baggerwerk in het benedendeel der Nieuwe Merwede. Be- grooting f 62,000. Minste inschrijver was de heer F. Volker te Dordrecht, voor f 53.700. 2o. ten dienste der Staatsspoorwegen het onderhoud der rivier- en bestortings- werken, behoorende tot den onderbouw der overbrugging van het Hollandsch Diep, van 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1891, met het aan brengen van de noodige voorzieningen. Be grooting f 5200. Minste inschrijver was de heer C. Bos Az. te Dordrecht, voor f 5420. Knaap. Meester, compliment van vader en of u deze fleschwijnop vaders gezondhied wil drinken. Ondtrwijzer. Maar kereltje-lief, 't spijt me waarlijk dat uw vader mijnentwege on kosten maakt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2