1890. est 11 \J II j il v 12 Uitgever: L. J. YEERMAK, Heusden. M 883. WOENSDAG 23 APRIL. Gevaar van alle kanten. VOOIi Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonne mentsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Hoe in tijd van nood ons land in den kortst mogelijken tijd in staat van tegenweer zal gebracht worden is een diep geheim. In algemeene omtrekken kunnen wij leeken dit wel aangeven, gelijk we eenigen tijd geleden dit hier ter plaatse deden. We hebben toen als ons voornaamste bolwerk genoemd de Nieuwe Holïandsche waterlinie en vervolgens de inundatiën om de hoofdstad. Een van de eerste vragen, die zich op dringen aan hem, die in tijd van nood de aangewezen man is, om 't land weerbaar te maken ishoe zal de vijand den aanval beginnen Op die vraag past natuurlijk meer dan één antwoord. Ons land is wel klein, doch de grens is te groot om op alle punten den aanval gelijktijdig te ondernemen. Die zal derhalve öf in 't Zuiden of in 't Z.-Oosten óf in 't Oosten, öf aan de kust geschieden. Kan de plaats verschillen, evenzeer de wijze van opereeren. 't Maakt een groot onderscheid of de vijand toeleg toont, binnen den kortst mogelijken tijd tot in 't hart door te dringen, dan wel, of 't hem alleen te doen is de grenzen te bezetten. Welnu, men is in den Haag gekomen tot zeven gevallen, en van die zeven is aan alle kommandeerende officieren kennis ge geven. Ter vereenvoudiging zijn ze gedoopt met de alfabetische namen A, B enz., tot G. Er is bijgevoegd wat ieder der autoriteiten in elk bijzonder geval te doen heeft. Zoodat we klaar zijn. Stel dat de Pruisen ons aanvallen in Gelderlaud. Daartegen is voorzien, zeggen we, in geval A. We weten niet of dut juist is, daar alleen zij, wien 't aangaat, daarvan de wetenschap hebben. Doch 't zou ons niet verwonderen indien we hier goed raadden. Wanneer we aan een mogelijken vijand denken, komt allereerst Pruisen ons voor den geest, en waar zou dit or.s land anders aanvatten dan in Gelderland, van waar de spoorwegen tot in Holland loepen? Geval A« telegrafeert den Haag on middellijk naar alle einden van 't land en alle kommandants zjjn terstond georiënteerd. Ze hebben in een geheime la een uitge werkt plan voor elk geval en handelen nu gelijk in A voorgeschreven is. In een ommezien is alles in beweging en stuiten de Pruisen op den ondoordringbaren muur onzer manschappen. Nemen we aan, dat we in oorlog komen met Engeland, en de Engelsche vloot den Maasmond nadert. Geval E« klinkt het alweer naar Nieuwediep, Amsterdam, Vlis- singe-n, en waar elders onze vloot ligt, be nevens naar de verschillende garnizoenen vun 't landleger. En vóór de Engelschen een voet aan wal zetten kunnen, wordt hun vloot door de onze besprongen, en wemelt de Hoek van Holland van Blauwjussen. Ieder zal toestemmen dat zoodanige af spraak een schitterend bewijs is, dat onze millioenen niet vergeefs aan oorlog en marine besteed worden. De vijand kan 't niet zóó aanleggen, of we hebben nu reeds die mogelijkheid voorzien en weteu bij 't eerste alarm, wat ieder van ons te doen heeft. Inderdaad is men dan ook jaren lang gerust geweest op dat punt. De wetenschap, dut men in den Haag op alles voorbereid was, schonk een groote gerustheid en nie mand twijfelde of met die zeven gevallen waren dan ook alle gevallen genoemd is zeven niet een heilig getal? Deze stelligheid is ons ontnomen, wree- deliik ontnomen door den gewezen officier Tin dal. Wij weten van Tindal, dat buiten die zeven nog andere gevallen bestaau. Hij heeft ons, zoo duidelijk, dat zelfs leeken hem volgen kunnen, geschetst hoe Neder land op de minst kostbare wijze gewonnen kan worden. Thans nu in den Haag alles voorbereid is tegen eiken aanval, waar die ook onder nomen zal worden, kan ons land zonder slag of stoot binnen 24 uren verloren zijn. Tindal heeft het klaar en duidelijk aan getoond. In hoofdzaak komt zijn plan neer op 't volgende De Pruisen oefenen zich rond Emmerik. Tegen 9 uur in den avond trekken zij Gel derland binnen, op Zevenaar aan. Er is niets, dat hen tegen kan houden, 't Slapende menschdom denkt aan manoeuvres en snorkt door. Zijn er, die onraad vermoeden, des nachts kan toch niet getelegrafeerd worden. De troep vervolgt zijn weg en stuit op den eersten hinderpaal: het fort Westervoort. Hoeden af, Nederlanders, dit bolwerk te gen den overmachtigen Pruis, telt in vredes tijd 6 manDaarvan slapen er 3, 2 rooken hun pijpje en één staat buiten en denkt aanwe weten niet wat, maar zeker aan geen Pruisen, evenmin als ze daaraan in den Haag denken, anders zou men Westervoort wel beter voorzien. Zeker bekende lui,denkt de schild wacht, die de Pruisen in rustigen stap de brug ziet oprijden. Een oogenblik later is vijand een dienst bewijst, zij gezegd dat de Pruisen van ons beele vestingstelsel zoo volmaakt op de hoogte zijn, als een officier van 't Nederlandsche leger. bij zijn familie in Algerië; de onder-directeur heeft zijn ontslag genomen en is nog niet vervangen de directeur der comptabiliteit is niet verl >f. evenals de begrootings-commissiej waren, door, sneed de verbindingsdraden Van volkenrecht gesproken, Tindal heeft, de directeur van de afdeeling geschill n zit nf en legde zelfs eene valsche torpedo onder ook gewaarschuwd voor de mogelijkheid, j druk in de gemeente-verkiezingen en komt j een vlot,. Ook de overige proefnemingen >bateau-poisson«, de onder zee varende boot van den luitenant Goubet. De boot voer onder vijf torpedo's, die hiervoor uitgelegd Haag vanuit dat in tijd van oorlog den zee zou beschoten worden. Den Haag beschieten, de residentie des Konings, het vreedzame dorp der dorpen zooals Huigens zong, waar men alleen voor 't genot leeft? Dat zou dan toch wel dege lijk aandruischen tegen 't beroemde volken recht De minister van oorlog, Bergansius, heeft dit met eigen mond aan de vertegenwoor diging gezegd. Maar die Tindal is een lastig heer. Wan neer hij A gezegd heeft, kunt ge ook een B wachten. Natuurlijk zotf't beschieten van een vreed zame plaats een slag in 't aangezicht der humaniteit zijn, edoch Den Haag is niet zoo geheel onschuldig als de oorlogsbewe ging op touw gezet wordt. Ten eerste is Den Haag het middelpunt dier beweging, van waaruit alle orders ge geven worden, het hoofdkwartier aldus. Ten tweede, Den Haag heeft garnizoen sterker dan eenige andere plaats. Ten derde heeft het een geschutgieterij. Men vindt er dus militaire etablissementen, een sterke troepenmacht en 't hoofdkwartier van 't leger en derhalve kan 't niet zoo on schuldig genoemd worden als de regeering 't wil doen voorkomen. Komt de vijand vóór Scheveningen dan kan een van tweeën gebeurenof Den Haag geeft zich, als 't lam, dat ter slachtbank ge- hem zijn geweer afgenomen en neemt men j voerd wordt, over en we zijn verloren; hem aan een handje mee 't fort in. De zes 1 öf het verzet zich en door het laatste te man benevens hun officier moeten de wapens doen bewijst het terstond, dat het volken neerleggen en gaan achter slot. Inmiddels rijdt het grootste deel der divisie voort naar Arnhem. Daar gekomen wordt terstond 't station en 't telegraafkantoor bemachtigd en gaat het naar de kazerne, waar 600 man den slaap des rechtvaardigen slapen. Zullen die zich ter verdediging op stellen Niet te denken, te meer daar de Pruisen in last hebben den overval te ver ontschuldigen met het voorwendsel, dat ze komen als bondgenooten en hun Koning 't noodig geoordeeld heeft ons ter hulp te komen tegen dat we aangevallen worden. Intussclien komen treinen vol infanterie aan. Alleen uit 3 garnizoenen aan den Rijn bij onze grenzen kunnen in vredestijd 10000 man geleverd wordentegen onze 6 te Wester voort! Nu ligt 'c land open. De heele Holl. waterlinie is geen vier duiten waard, wan neer de Piuisen aldus handelen. Alle forten en batterijen zijn onbezet en de manschap pen tot bezetting aangewezen, liggen uren ver rustig in garnizoen. Weet ge, wat men Tindal geantwoord heeft, toen hij deze schets opstelde? Zulk een overval strijdt tegen 't volken recht. Men denkt uat de Pruisen ons al den tijd zullen laten om ons in staat van ver dediging te brengen. Men denkt dat zij niet anders zullen handelen, dan in geval A tot G voorgeschreven is en vermoedt niet dat zij, mocht het er toe komen, aan een vreed zame bezetting de voorkeur zullen geven, boven geweld. Die meenen mocht dat Tindal, door aldus onze zwakke punten bloot te leggen, den niet op zijn bureel. Intusscben gaat, alles d>>n gewonen gang. Conclusie Carnot's reis naar het zuiden van Frank rijk schijnt een ware triomftocht. De ont vangst te Marseille moet buitengewoon har telijk zijn geweest. De vischvrouwen brachten hem een ovatie, waarbij een beeldig 5-jarig meisje het woord deed. Toen haar toespraakje uit was tilde Carnot het kind op en kuste het op het voorhoofd, waarop de kleine vroeg om de complimenten aan mevrouw te doen, die zij zoo gaarne ook had gezien. Aan het gejuich, Leve Carnot, leve de Re publiek scheen geen einde te komen. On danks het onweer en zware regenbuien ver drongen de menschen elkaar om Carnots rijtuig om hem de hand te drukken. Een wagonlading bloemenruikers, den President aangeboden, werd uit Marseille naar Parijs gezonden. slaagden volkomen. recht Lier geen grond heeft de belegering en 't bombardement te verbieden. Om deze redeneering, in hoofdzaak aan j ontslagen worden. Tindal ontleend, kracht bij te zetten en nu eens voor goed uit te maken, dat de regeering 't bij 't verkeerd eind heeft, heeft deze ijverige strijder zich opgemaakt en is tal van rnili- In de socialistisch gezinde kringen der Duitsche arbeiders heerscht groote tweespalt over het feest op den len Mei. Allerlei voorstellen worden er gedaan; zoo bijv. dat de arbeiders dien dag wel zouden werken, maar hetgeen zij dan verdienen zouden bijeenvoegen om een groot fonds voor werkstakingen te vormen. Vele patroons dreigen hunne werklieden met repressieve maatregelen zoo zij den len Mei niet werken. Naar men met zekerheid verneemt, zullen, op grond van een besluit van den Duitschen Senaat, alle werklieden bij de staatswerk- plaatsen en inrichtingen, die den len Mei het werk laten liggen, wegens contractbreuk Vrijdagmorgen te 7x/4 uur derailleerde de van Kreutz komende personentrein op het goederenstation Wersig. Een spoorweg arbeider werd gedood, 4 reizigers zwaar en over FrankfortQuestrin. Voormiddag 11 uur was de weg weer in orde. taire specialiteiten en kundige mannen op r 112 licht gekwetst. Maatregelen zijn genomen 't gebied van volkenrecht gaan opzoeken J -r, 0111 de gekwetsten te vervoeren. Een onder- (zie ons No. van 16 April j.l.) en heeft hen I ij n r> v xr v v J zoek is ingesteld. De van BerlijnKonings- de kwestie duidelijk gemaakt. bergen komende sneltrein nam den weg Hun eenparig gevoelen is dat onder deze omstandigheden een bombardement van Den Haag niet in strijd zou zijn met het volken recht. Geheel Europa is 't dus op dit punt on eens met onzen Minister en de heer Tindal heeft dit alles bij adres aan de vertegen woordiging uiteengezet. Wat er gedaan moet worden om in ge val van oorlog aan dit gevaar te ontkomen, staat ter beoordeeling van hen, die er mee belast zijn. 't Eenige, wat een bombarde ment verhelpen kan, is öf een sterke vloot, öf Den Haag neutraal maken, door Amster dam tot hoofdkwartier te kiezen, en de be zetting elders te leggen. 13 tii t er» I an cl- Hoe het hij het Ministerie van Financiën te Parijs op het oogenblik toegaat. De Minister is naar Marseillede kabinet chef is op zijn huwelijksreis; de directeur van het personeel is op Corsikade chef van het personeel in den Algemeenen Raad van zijn Departementde directeur van de schuld is Onder voorbehoud deelt men mede, dat de chef van het particuliere kabinet des keizers, Von Lucanus, zich naar Friedrichs- ruhe zou hebben begeven, om van Bismarck eenige papieren terug te vragen, die hem door Keizer Wilhelm, toen deze nog kroon prins was, waren toevertrouwd. De ex-kan selier weigerde echter volstandig ze terug te geven, in welke weigering men ernstige oneenigheden voor de toekomst meent te zien. Zelfs wordt er op gezinspeeld, dat Bis marck wel eens openbaarheid aan de docu menten zou kunnen geven. De directeuren der ateliers en andere inrichtingen van den staat (Oostenrijk) hebben van de regeering de mededeeling ontvangen, dat zij geenerlei reden heeft om toe te staan dat er op den len Mei niet gewerkt zal worden. In de haven van Cherbourg zijn nieuwe proeven genomen met de zoogenaamde De Londensche politie heeft weder in een speelclub 57 personen gevangen genomen. Veel rampzaliger nog voor de bevolking dan de slavenjachten noemt Stanley de ivoor- jachten. De Arabieren, die op de negers jagen, doen dat om hen levend in handen te krijgen en verspillen dus uit den aard der zaak een minimum van bloed. Waar men echter op het door de inboorlingen verzameld ivoor jaagt, wordt alles meedoo- genloos vermoord, om het kostbare elpen been machtig te worden. Hij vond in de Arruwimi-wouden overal de sporen van zulke door de Arabieren georganiseerde jachten en zegt, dat de verschrikkingen daarvan moeilijk overdreven zouden kunnen worden. De twaalf levend begraven werklieden in den tunnel bij Lage-negro zijn, na 85 uur in hunne netelige positie te hebben doorge bracht, eindelijk met bovenmenschelijke in spanning daaruit verlost. In Rusland is weder een maatregel geno men ter verdere opheffing van de zelfstan digheid der Oostzee-provinciën. Bij Keizer lijke ukase zijn namelijk de Protestantsche consistoriën opgeheven en is het oppertoe zicht over de Protestantsche Kerk aan de Regeering getrokken. Naar men verder uit St. Petersburg schrijft, heeft de thans in Finland héerschende gis ting geen revolutionnair karakter, doch be paalt zich tot zekere bitterheid van toon tegenover Rusland in de dagbladen dier provincie, die in deze hun wachtwoord van de hoogere volksklassen ontvangen. Deze stand is in den eigenlijken zin wel niet vijandig tegen Rusland, maar koestert de vrees, dat de Regeering hare maatregelen ter samensmelting van Finland met de overige deelen des Rijks ten nadeele der hoogere standen zoodanig zal nemen, dat zij den boerenstand op hare hand en dus meer kracht verkrijgt om hare plannen des te beter te doen slagen. De Czar moet zijn plan om eerlang Polen te bezoeken nog niet hebben opgegeven, daar dit uitstapje bij het Peterburgsche Ka binet in overweging is. Verzoenende maat regelen zijn daarom echter voor Polen niet te wachten. Een vreeselijke gebeurtenis wordt uit Moskou gemeld. In de kamers, waar een weduwe met haar vijf dochters woonde, was in de laatste dagen geen leven bespeurd. Bij onderzoek vond men in de eene kamer de vijf dochters door kolendamp gestikt, in de tweede kamer eenige katten en honden op dezelfde wijze gedood en in de derde kamer het lijk van de moeder, door vergift gestorven. Het onderzoek moet hebben uitgemaakt, dat de moeder een paar dagen vóór haar dochters is gestorven. Blijkens berichten uit IJsland wordt het eiland in het hooge Noorden langzamerhand ontvolkt. De landverhuizing naar Canada en de Vereenigde Staten wordt gaandeweg grooter, en dit jaar zou de uittocht meer dan 20,000 menschen bedragen, of ongeveer een vierde van de gansche bevolking. Bominelerwaard. Franco per post zonder prijs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1