Op last van den koning van B»lgie is Stanley Zaterdag van de grenzen met een extra-trein afgehaald. Te Brussel nam hij zijn intrek in het koninklijk paleis. De koninklijke familie is ter ontvangst van Stanley van Laeken naar Brussel gekeerd. Er gaan geruchten, dat Stanley bij zijn terugkeer in Engeland Britsch onderdaan zal worden, zoodat hij dan weer van de nationaliteit zal worden, die hij 35 jaar geleden, toen hij onbekend en onbemind te New-York aan wal stapte, verloor. Bij zijn aankomst in het paleis te Brus sel heette Koning Leopold Stanley hartelijk welkom en overhandigde bij hem de vroeger beschreven zilveren cassette, waarin het grootkruis lag van de Congo-orde. Volgens ruededeelingen uit Parijs wordt de voltooiing van het Panamakan aal op 550 millioen francs en de duur der werk zaamheden op 6 jaren geraamd. Naar gemeld wordt, heeft de prefect van politie te Parijs besloten elke manifestatie op de openbare straat den 1st en Mei te verbieden. Het publiek zal hiervan verwittigd worden door aanplakbiljetten op de muren. De »Hamburger Nachricbten* schrijft: Bismarck zal zijne verbinding met de pers nog niet opgeven. Ook zal hij bij de eerst volgende gelegenheid in het Heerenhuis verschijnen, waarvan hij lid is, en zekerlpk binnen een gegeven tijdsverloop een man daat voor den Rijksdag aannemen. Men zou zich zeer vergissen met te meenen, dat Bismarck oud en gebrekkig een lijdelijk toeschouwer der gebeurtenissen zal blijven. Het Duitsche volk heeft ook recht, ten allen tijde met Bismarck's opvatting, omtrent alle gewichtige vraagstukken bekend te blijven. Uit den Rijn zijn bij Keulen opgevischt de lijken van een jong miesje en een jon gen man, aan de ruggen en halzen met een koord saamgebonden. Er werd geen herkenningsteeken op de lijken gevonden, alleen een kaartje naar Frankfort a/M. De keizer heeft den eersten steen gelegd voor het gedenkteeken ter eere van Wil helm I, 't welk te Bremen opgericht zal worden, en bij het doen der hamerslagen de woorden gesproken: »Den heengegane ter gedachtenis, den levenden ter herinnering, den komenden geslachten ter navolging. De »Freisinnige Zeitung« houdt het er voor dat de staatsstukken, welke naar be weerd wordt de keizer van Bismarck terug verlangt, betrekking hebben op de instelling van een regentschap tijdens de krankte van Frederik III. De Manchester Exminer meldt, dat het Berlijnsch Israëlietisch kerkbestuur aan de verschillende groote Israëliet ische gemeenten van Europa heeft voorgesteld een interna tionale conferentie te beleggen, om te overwegen wat de oorzaken van de anti- semietische standjes in vele Europeesche Staten. Het voorstel zou goed zijn ont vangen en de conferentie zou nog dit jaar te Londen bijeenkomen. De lauweren die de Italiaansche vaster Succi op het gebied der hongerlijderij behaald heeft, hebben hem een mededinger bezorgd. Deze heet Alexandre Jacques, is Fransch- man, boekdrukker van beroep en te Cray- ford (Kent) wonende. Deze enthousiast in de kunst van het hongerlijden, heeft gepoogd zijn zoontje, evenzoo voor het hongerlijden op te leiden, maar de moeder heeft papa door gevoelige bewijzen »met kracht onder het oog gebrachtvan dit voornemen be keerd. Jacques heeft geen elixer als Succi, maar een poeder. Hij heeft Succi eene uitdaging gestuurd, welke Succi aangeno men heeft. Als Succi dus de kuur, welke hij thans te Londen ondergaat, met goed gevolg doorstaan heeft, zal hy met A. Jacques wedijveren om het hongerlijders- championaat. Europa en Azië door een brug verbon den. Een Fransch syndicaat heeft het plan gevormd een brug over de Bosphorus te maken. Het Turksche blad Hakikot geeft mededeelingen omtret het ontwerp. De brug zou 800 meter lang en 70 breed zijn en Roumeli met Anatoli Hissar verbinden. De Noorweegsche Regeering is bereid een subsidie van 200.000 kronen toe te staan voor de nieuwe Pool-expeditie van dr. Nansen, mits het daartoe te bestemmen schip en de instrumenten later eigendom van den Staat worden en de Universiteit van Chris tin nia voor haar museum de keuze heb be uit de voorwerpen, die de expeditie zou kunnen meebrengen. Uit St. Petersburg wordt aan de >Stand.« gemeld dat de Russische regeering er achter gekomen is dat een zeeofficier voor eene som van 1500 roebel aan bnitenlandscbe agenten de planuen der vesting Kroonstad verkocht heeft. Nader wordt bericht dat de Russisch^ zeeofficier Schmidt, naar gezegd wordt, aan Duitsche en Engelsche militaire gezant- O c schapsattachés voor 1500 roebel de plannen der versterkingen van de oorlogshaven te Kroonstad heeft aangeboden. Schmidt's vrouw trachtte daartoe zich de hulp te verzekeren van een schrijver bij den generalen stuf, maar deze verried den grheelen toeleg. Ook het pas opgemaakte Russische mobilisatie- plan moet reeds aan vreemden overgeleverd ZQn- Een nieuw soort van dronkenschap. Te Boston en omstreken bestaan talrijke caout- choucfabrieken, waarin, bij de zuivering der stof, naphta gebruikt wordt. Sedert eenigen tijd bemerkte men in een dier fabrieken, dat alle werksters gedurig in een staat van be dwelming verkeerden; men bewaakte ze en bemerkte toen. dat zij zich dronken maakten door het inademen van de dampen, die uit de naphtaketels ontsnapten. De vrouwen ver klaren deze verderfelijke gewoonte niet meer te kunnen laten. De gewaarwordingen welke deze dronkenschap veroorzaakt, zijn, naar het schijnt, zoo aangenaam, dat zij die door opium opgewekt, overtreffen, In Moravië nemen de werkstakers een meer dreigende houding aan.* Te Wittko- witz weigerde een troep werkstakers uiteen te gaan, ofschoon de kommandant der sol daten hen dringend daartoe aanmaande. Zelfs begonnen zij de troepen met steenen te bestoken, waarop het kommando tot vuren werd gegeven. Vier werklieden werden ge dood en eenigen gewond. Bovendien werd een groot aantal werklieden in hechtenis genomen. Edison en Eiffel moeten hebben aange boden voor de wereldtentoonstelling te Chi cago een toren te bouwen, 500 voet hooger dan de Eiffeltoren te Parijs. Het kapitaal voor den bouw zouden zij kunnen krijgen. Het torentje zou met een millioen gekleurde lichten worden geïllumineerd. Een akelige geschiedenis, waarin achttien lijken zonder hoofd de hoofdrol spelen, wordt aan een Fransch blad uit Mazagan, in Ma rokko, gemeld. Te Mazagan kwam namelijk een goederenkaravaan van Marokko aan, met verscheidene kisten, die allen aan een bepaald persoon geadresseerd waren. De kameeldrijver kon dien persoon niet vinden en daar deze bovendien in de stad niet be kend was, leverde hij de kisten aan den Kadi, of vrederechter, uit, die ze ook in be waring nam. Na eenigen tijd maakte men de kisten open en vond daarin, goed inge pakt, achttien lijken zonder hoofd; het waren 16 jonge blanke vrouwen, eene negerin en een man. Door den kameeldrijver vernam men, dat de kisten hem te Marokko waren afgeleverd door een rijk gekleed man, die hem op de markt aanhield, hem mede in zijn huis nam en daar eene overeenkomst, betreffende den vrachtprijs der kisten, met hem afsloot. Toen de politie het aangewezen huis door zocht, was de man verdwenende buren hadden hem echter gekend en verklaarden dat hij gerui en tijd in het huis had ge woond, veel vrouwelijke bezoekers ontving, en als bedienend personeel eene negerin en een knaap had. Tot nog toe is noch van dien geheimzinnigen man noch van de afge hakte hoofden eenig spoor gevonden. De werkstakende mijnwerkers van Ostrau, Moravië, hebben twee fabrieken te Gross- Kunzendorf en Ratimau aangevallen en wel om de werklieden te dwingen ook het werk te staken. Het werk is daarop gestaakt en ook in de nabijgelegen plaatsen is de werk staking uitgebroken. Het aantal werk stakende mijnwerkers bedraagt reeds meer dan 30.000, die in optochten de omstreken rondtrekken, om overal tot werkstaking op te wekken. Men zegt dat de mijneigenaars, waaronder Aartshertog Albrecht en de Aartsbisschop van Olmiitz, bereid zijn de eischen van den 8 uur-werkdag en een minimum loon van ff. 2 in te willigen, maar dat zij den derden eisch, afschaffing van werk bij contract niet willen toestaan. Zes bataljons infanterie zijn aangekomen en de cavalerie is ontboden. Verscheiden kleine schermutselingen hebben reeds plaats gehad, waarbij vele gewonden en drie dooden vielen. Eenige winkels zijn geplunderd, zoodat alle magazijnen gesloten zijn en zelfs vele in woners de stad en omstreken verlaten. De leiders van de werkstaking zijn gevangen genomen. De standjes te Ostrau en omstreken von den een directe aanleiding in de preek, door den priester van Poolsch Ostrau gebonden, waarin bij tegen den 1 Mei manifestatie op kwam. Na de kerk wachtten eenige mijn werkers d :n priester op en gaven heui fl. 95 voor het lezen van de mis bij de meeting op 1 Mei. De priester beloofde ten slotte de mis op 1 Mei te zullen lezen, als de burgemeester tot de meeting zijn toestemming gaf. De mannen werden ontslagen en hij, die den priester had aangegrepen, gevangen gezet. Hierop braken de ongeregeldheden uit. Des avonds werden al de glazen van de pastorie ingeworpen. De werkstakers moeten thans meer dan 40.000 man sterk zijn. Verscheidene scher mutselingen met de troepen hebben plaats gehad, waarbij 8 menschen gewond werden. Van de gevangenen zijn er 20 ontvlucht. Intusschen begint in vele plaatsen kobm- nocd te beerschen. Ook te Brünu kwam 't lusschen de werkstakers en de soldaten tot een botsing. De troepen vuurden, waar door 7 menschen zwaar gewond werden. Latere berichten mei len dat de werk stakers ook de mijnwerkers te Reczkowitz, over de Pruisische grenzen, dwongen het werk te staken. Uit Ratibor is dadelijk een escadron uhlanen gezonden. Te Praag hebben de bakkersgezellen den arbeid gestaakt. Toen tweehonderd huuner, die een betooging hielden weigerden uiteen te gaan, moest de politie hen met de sabel uiteen drijven. Gedurende den nacht werden alle bakkerijen door politieagenten bewaakt. JRhï.e t sselijk Nieuws. HEUSDEN, 22 April. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Waterstaat enz. werd met ingang 1 Mei benoemd tot postbode naar Neder- hemert, P. Smits aldaar. 19 April. Heden avond kwam ten huize van den heer Oehtuian de gasvlam te dicht met de gordijn in den winkel in aanraking, met gevolg dat zij in een oogen- blik in vlam stond. Door den eigenaar ter stond opgemerkt, werd het brandende ge deelte afgerukt, waardoor ernstige gevolgen voorkomen werden. RAAMSDONKSVEER, 17 April. Het zesjarig zoontje van W. van K. op het Sandoel met eenige kameraadjes aan het spelen zijnde, had bet ongeluk te vallen. Een boerenkar, gelukkig ledig, ging het knaapje o er een der beentjes. Hevig ge kneusd is het kind opgenomen en onder ge neeskundige behandeling gesteld. De toestand van het knaapje is op het oogenblik vrij wel. 19 April. Een treurig ongeluk heeft gisteren avond op de stopplaats nabij het logement »De witte Leeuw« plaats gehad. J. B. alhier, is onder den tram geraakt, met het verschrikkelijk gevolg, dat de laatste wagen hem over het rechterbeen beneden de knie en over het linkerbeen boven de knie gegaan is. Treurig verminkt is de on gelukkige naar zijne woning vervoerd alwaar hem de HH. Sacramenten der stervenden zijn toegediend. Oogenschijnlijk was de toe stand van J. B. heden morgen niet ongunstig te noemen. Maandag 11. is O. N., een jongenije van 5 jaar, van eene draaibrug, zonder leuning in de vaart gevallen. Gelukkig werd het ongeval nog tijdig opgemerkt door W. K, alhier, die door in het water te springen den drenkeling spoedig op het droge bracht. BAARDWIJK, 20 April. De liedertafel »Tot bloei der toonkunst« heeft gisteravond een prachtig concert gegeven, en behaalde een schitterend succes met het koor God en de Koning en de Hymne met accompagne ment, beide stukken van De Vliegh. Onder nette toespraak van den heer Burgemeester werd namens de werkende leden aan den President der Liedertafel een prachtige schil derij aangeboden. BESOIJEN. Het heden, Zondag avond, door de liedertafel Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen en met medewer king van eenige Bossche kunstenaars ge geven concert op Musis, was buitengewoon druk bezocht. Een prachtig program werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, en dat ook de Bossche kunstenaars met hunne voordrachten, zoo zang als piano, veel waar deering vonden bij het publiek, bleek tel kenmale uit daverende en welverdiende toe juiching. De dank aan de liedertafel voor haar prachtig concert en niet het minst aan den wakkeren directeur De Cortie. LANGSTRAAT. De handel in hooi alhier blijft stil, hoewel naar prima qualiteit nog al gevraagd wordtdeze blijft vast op f 10 per 1000/2 kg., afwijkende soort en schraal hooi doet f 8 a f 9 en f 5,50 a 6,af. Naar stroo, dat bijna opgeruimd is, blijft de vraag levendig 't geldt f 8 a f 9 per 1000/2 kg. De landbouwers in Noordbrabant heb ben alle reden tot tevredenheid, want de win tergranen staan zoo gunstig te velde, dat zij de hoop op een rijken oogst volkomen wetti gen, bovendien kan de veestapel, gedurende den afgeloopen winter, als eene mild gevloeid hebbende bron beschouwd worden. De prijzen van het melkvee zijn buitengewoon hoog, voor kalfkoeien besteedt men van f 200 tot f 280, terwijl enkele prachtexemplaren voor f325 en f350 van de hand zijn gedaan. Ook de vette beesten zijn prijzig, voor mun- lige koeien betaalt men van f230 tot f315, terwijl er één verkocht is voor f412. Twee jarige ossen en vaarz n ouj to weiden, gelden van f140 tot f 180. hokkelingen van f90 tot f 130, nuchtere kalveren van f 15 tot f 22 en biggen van 6 weken oud worden voor f 11 tot f 14 gretig verkocht; de voor raad schapen is klein, gedurende den winter zijn er veel aan ziekten en ongemak bezwe ken, de goede soorten zijn zeer duur; voor een drachtig, goed gezond schaap wordt f 40 bedongen, terwijl verscheiden lammeren op een leeftijd van 6 a 7 weken reeds voor f 8 a f 10 pe-r stuk verkocht zijn. RIJSWIJK. In de Herv. gemeente alrder is het class, bestuur opgetredqy, doende wat des kerkeraads is. Als zoodanig werd reeds een beroep uitgebracht op ds. Japchen, predi kant te Kokenge, welke echter hiervoor reeds heeft bedankt. Naar men verneemt moet het predikants- tractement f 865 bedragen. WOUDRICHEM. Van 10 tot 13 April werden op den afslag aangevoerd5 win- terzalmen, die voor f 2.00 a 2.10 per balf K.G. werden verkocht, en 390 elften, prijs per stuk f 1.20 a 1.35. Door de rijkspolitie is gevankelijk naar 's-Bosch vervoerd zekeren A. Teuling van Brake], welke K. v. Andel, in deze ge meente woonachtig, een zilveren horloge had ontvreemd en dit bjj een horlogemaker te Gorkum had te gelde gemaakt. Op de Afdeelingsvergadering Wer kendam* van het N. O. G., Zaterdag 19 dezer alhier gehouden, zijn benoemd als afgevaar digden naar de Algm. Verg. te Middelburg, HH.: J. L. Mussert, N. Ridderhof en F. A. Mooijals afgevaardigden naar de Gew. Verg. te 's-Bosch, HH.: J. L. Mussert, Js. Versluijs en L. W. Varossieau en als cor respondent voor de Levensverzekering-Maat- sehuppij des Genootschaps de heer L. W. Varossieau. DE WE LIKEN en SLEEUWIJK, 19 April. Tot tegenschatters der rijks-personeele belasting alhier zijn benoemd de heeren II. A. voor den Dag, D. B. Dekker, T. C. Ottevanger en C. \V. van der Waal. SLEEUWIJK, 16 April. Als eene bij zonderheid kan worden medegedeeld, dat dezer dagen bij Gijsbert van Hemert eene geit 6 voldragen jongen wierp waarvan 5 levend en 1 dood. DALEM, 20 April. Maandag j.l. zijn te Gorinchem de hooi- en weilanden van het Zieken-Gasthuis aldaar, publiek verpacht in 12 perceelen voor f 897, zijnde f156 minder dan in 1889. GORINCHEM. Tot kantonrechter te Rot terdam (le kanton) is door Z. M. benoemd de heer Mr. N. F. van Nooten, kanton rechter alhier. tgJlIMIIIBIWIIMMB18MliaWt>WilMllllWBBMBI.Bi JUMWIW Uil ■■IW Binnenland. Aan het verlangen van de Tweede Kamer tot spoedige inrichting van de inundatie middelen in de Amsterdamsche stelling wordt nu met spoed voldaan. Den 30sten April wordt het bouwen van de inundatie- sluis voor het waterschap de Beemster, geraamd op f76300, door deu eerstaan wezend ingenieur te Amsterdam aanbesteed, terwijl spoedig die voor den eilandspolder zal volgen. Ook de veranderingen aan de sluizen, die Schermer boezem gemeenschap geven met de Zuiderzee, dienende tot in lating van inundatiewater, zullen binnen korten tijd worden uitgevoerd. Bij de a.s. zomermanoeuvres van de 2e divisie, zullen proeven genomen worden met rookvrij buskruit. Het procinciaal blad van Limburg bevat ■de mededeeling dat thans ook het mond en klauwzeer onder het rundvee in de Prui sische gemeenten Weeze en Straelen, zoo mede in de nabijheid van Emmerik, is uit gebroken. Naar aanleiding daarvan zijn thans ook ingetrokken de vergunningen, verleend aan de grensgemeenten Mook, Mid delaar en Ottersum, om rundvee ter bewei ding, bemesting enz. over de grens en terug te brengen. Te Baarderadeel heeft een jonguiensch uit minnenijd getracht een meisje te worgen. Gelukkig werd het angstgeschei van het n.eisje door een huisgenoot gehoord, die haar te hulp kwam, waarop de dader het hazenpad koos. Hij is echter in hechtenis genomen. Op den Gelderschen IJsel is, tengevolge van het gure voorjaarsweer, tot nog toe geen elft gevangen. Scheveningen schijnt aanstaanden zomer op een drnk bezoek te kuunen rekenen. Zeldzaam geschiedde zooals dit jaar, nl. dat reeds in Jannari verscheidene villa's ver- hunrd of ingehuurd waren en thans, half April, bijna al wat goed is, verhuurd is. Van de weinige villa's aan zee is nog een on verhuurd. Zondagmorgen is in de pontonniers-ka zerne te Dordrecht een ketel gesprongen met het gevolg dat een man met hevige brandwonden werd overdekt. Hij werd, nadat hij eerst van schrik en pijn in de livier was gesprongen, ter verp'eging naar het Zie kenhuis overgebracht. Het- is der maréchausséa te Roermond ge lukt een zeer gevaarlijk persoon, den schoen maker S. uit lioermonder, onder Melick, aan te houden. Na een aantal gevangenisstraffen te hebben ondergaan, had hij nu nog eene oude schuld met de justitie te vereffenen en moest tevens naar eene werkinrichting wor den opgezonden. Hij nam de vlucht, ver- J toefde eenige maanden in Pruisen, en kwam de vorige week naar ons land terug, tot schrik van menigeen te Roermond. Nadat hij op eenige plaatsen weder met het mes gewerkt had, werd hij Donderdag door drie maréchaussées met zeer veel moeite aange houden en naar de gevangenis overgebracht. Twee jaren geleden ongeveer verdween te Arnhem een politie-agent. Men vond alleen Onderlangs zijn helm of pet. Vrouwen in de buurt beweerden dat zij hulpgeroep van de zijde van den Rijn hadden gehoord. Men meende dat de man verdronken was, misschien wel in het water geduwd. Thans is in het Park van Hulkestein een oud buitenverblijf aan den Utrechtschen weg even voorbij Onderlangs het lijk begra ven gevonden van den politie-agent. Hij was nog in uniform. Het buiten is sinds jaren onbewoond en wordt nu gesloopt. Door verscheiden Nederlandsche land- bouw-maatschappijen, vereenigingen en par ticulieren, die de bevordering der paarden fokkerij voorstaan, hebben besloten eene prijsvraag uit te schrijven voor eene berede neerde populaire handleiding voor paarden fokkerij, ten dienste van den Neder]andschen landbouw. Er worden uitgeloofd drie prijzen tot een gezamenlijk bedrag van f 600. Het programma is te bekomen bij de heeren J. E. Scbolten te Groningen en mr. Menno 1 O. Gratema te Hoogeveen. Te Dordrecht zijn Zaterdag nacht op verschillende plaatsen biljetten aangeplakt, waarin propaganda werd gemaakt voor den werkdag van acht uren. De biljetten zijn door de politie afgescheurd. Uit Opsterland schrijft men van Zaterdag: De appèlmeester te Beets heeft namens de werkstakers bij advertentie bekend gemaakt, dat geëischt wordt voor den bak 80 cent, bok f 1, turf droogmaken 90 cent, bagge- laarsturf droogmaken 80 cent, alles dus 10 cent verhooging. Leggeld wordt gevorderd f 1 per dag, te beginnen 9 uur in den mor gen van 15 April. Is 21 April de eiseh niet ingewilligd, dan wordt in plaats van 10 ct. 20 cent verhooging gevraagd. De werksta king zal met kracht voortgezet worden. Tj. Stienstra te Drachten en J. Tudema te Leeuwarden vragen giften voor arme werkstakers. Uit Beesterswaag meldt men nog van 20 AprilA Gisteren avond ten 11 uren arriveerden hier 40 man infanterie. Domela Nieuwenhuis zal heden avond te Drachten spreken, en wordt morgen in Beets verwacht. Er heeft aldaar uitdeeling van brood plaats van wege de socialisten. Aan de »Ed. Ct.« wordt uit Den Haag geschreven, dat met zekerheid de herziening der wet betreffende de besmettelijke ziekten en de opheffing van den vaccinedwang nog dezen zomer van den Miuister De Savornin Lohman mag verwacht worden. De fabrikanten te Enschedé hebben een vergadering gehouden ter bespreking der werkstaking en tot vaststelling van te nemen maatregelen om haar te doen ophouden. In die vergadering werd besloten 1. Wanneer op 5 Mei e. k. niet alle ar beiders bij de heeren Ter Kuile Morsman den arbeid hebben hervat, van dien datum af alle fabrieken twee dagen in de week te laten stoppen en alzoo den arbeid op vier dagen in de week te bepalen. 2. Om de arbeiders, die op gemelden da tum het werk niet hebben hervat, gedurende een jaar tijds niet in dienst te nemen. Door onderteekening dezer besluiten heb- ben de labrikanten zich tot nakoming daar- van verbonden en verder tot betaling eener boete van f 4000, door dengene te verbeuren, die deze overeenkomst niet nakomt. Zoo zullen daar de goeden en de kwaden moeten lijden. De laatste berichten uit Enschede luiden De toestand wordt meer gespannen. Er heerscht groote beweging in de straten. Heden zijn aangekomen zestig infanteristen. Schutterij, maréchaussée en politie door kruisen de stad. Er hebben reeds enkele arrestaties plaats gehad.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2