M Dictate van J. J. A. CtOEVERNEUR, Dierenmishandeling. OENSDAG 30 APRIL. is: o. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. VOOR b i f §iü R if Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonne mentsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Door een toeval kunnen wij onze lezers op uiterst goedkoope .wijze in het bezit stellen van de 2 deelen, beslaande 528 bladzijden. Al deze gedichten (ruim 230) stellen wij uitsluitend voor onze abonnés, tegen in leve ring van de BOINL voorkomende in het "No. van 19 April jl., verkrijgbaar voor slechts £>0 cents; aan den winkel afgehaald 40 cent. Wij twijfelen niet of de Gedichten van Jan de Rijmer«, van den man, zoo bemind bij ons publiek, die in voor ieder bevatte lijke poëzie, tot het hart wist te spreken, zullen allen in de huiskamer welkom zijn. DE UITGEVER. Niet zelden vindt men 't in de geschie denis der vorsten bewaarheid, dat de weg naar den troon, door een zee van bloed leidt. De man van den 2en December geeft ons daarvan het treffendste, neen, laat ik liever zeggenafschuwelijkste voorbeeld. En wilde ik u de wreedheden, de afgrijse lijke daden der Romeinsche keizers, of van de latere vorsten der middeleeuwen schet sen, ik houd mij overtuigd dat ik uwe ver ontwaardiging zou opwekken, (ja dat ge zelfs lust zoudt gevoelen u op die monsters der maatschappij te wreken.) Het kan onmogelijk in de bedoeling van den wijzen Schepper hebben gelegen, dat de eene menseh het recht zou hebben over het leven der anderen naar willekeur te beschikken. De Mozaïsche wet zegt dan ook uitdrukkelijkG ij zult niet d o o d- s 1 a a nDe koning en de bedelaar staan voor Gods oog op dezelfde lijn. Beiden vormen »zijn maaksel«, zijn evenbeeld. Maar niet alleen de mensch, ook het dier is een schepsel Gods en al beeft de mensch zich ook het recht aangematigd over de dieren te heerschen, daarom heeft hij nog niet het recht, zijn medeschepsel, zijn mede-natuur genoot te mishandelen, te verminken en uit baldadigheid het leven te benemen. Men heeft maatschappijen en genootschappen tot bescherming van dieren opgericht om daar door de mishandeling en wreedaardige fol tering der dieren tegen te gaan. Doch hoe edel ook de grondslagen zijn, welke tot het vestigen dier vereenigingen hebben aanlei ding gegeven, de ondervinding leert ons dagelijks, dat al die pogingen met eene ver regaande onverschilligheid van het groote publiek beantwoord worden. Dit toch heeft zich nu eenmaal in het hoofd gezet, dat de mensch geboren is om de dieren aan zich te onderwerpen, d. i. ze naar hartelust te pijnigen en op de wreedaardigste wijze te doen sterven.. Niet alleen dat deze barbaarsche hande lingen strijden tegen de zachtere zeden van den lateren tijdze zijn ook ongetwijfeld misdadig in het oog van Hem, die mensch, dier en plant geschapen heeft. Of getuigt het niet van eene onmensche- lijke wreedheid, wanneer we zien, hoe de trekhond aan de vreeselijkste mishandelin gen wordt blootgesteld, wanneer hij bijna bezwijkende onder den zwaren last, dien hij voort moet trekken, daarenboven nog meer slagen dan eten krijgt? 't Is echter niet alleen de hond, die de grootste martelingen van den mensch moet ondervinden, maar letterlijk alle dieren, die hem ten dienste staan, of die hem nut en voordeel aanbren gen. Ik geloof niet dat men vrijheid beeft over de stierengevechten der Spanjaarden of de hanengevechten der Engelschen eene afkeurende stem uit te brengen, wanneer men zelf een voorstander is van harddra verijen, waarbij het dikwijls zoo wild en woest toegaat, dat men waarlijk medelijden gevoelt met de edele dieren, welke men op die wijze afbeult. En dat noemt men nog wel een volksvermaak! Ja, zoover is het reeds gekomen, dat het mishandelen van dieren tot de vermaken gerekend wordt. Tot die lichtzinnige vermaken bekooren m. i. ook de parforce-jachten, waarbij men er vermaak in schept, om het opgejaagde wild, door middel van afgerichte honden ten doode toe te laten vervolgen. Het ware te wenschen, dat zulke jachten verboden werden, te meer daar het vleesch van zulk wild, 't welk in doodangsten verkeerd heeft, meermalen levensgevaarlijke storingen in den gezondheidstoestand veroorzaakt heeft van hen, die er van gegeten hebben. Niet minder afkeurenswaardig is ook de wijze waarop men in 't voorjaar de nuchtere kalveren in groote hoeveelheid met saamgebonden pooten en met de koppen op den rand der hand wagens, die bovendien met groot geweld als ballast door de straten voortgeduwd worden, vervoert. Ook te dien opzichte zou het wen- sckelijk zijn, dat overal politie-maatregelen tegen deze ruwe wijze van dierenmishan deling werden afgekondigd. De Nederland- sche VereenigiDg tot Bescherming van Die- o r? o ren, gevestigd te's-Graveuhage, heeft daartoe reeds een krachtige stoot gegeven, en aan haar hebben we het te danken, dat er reeds zooveel geschied is om den mensch zachter jegens het dier te stemmen, en het »Nederlandsche Toevluchtsoord voor nood lijdende Dierenlegt te midden van tallooze inrichtingen van weldadigheid jegens natuur- genooten de krachtige getuigenis af, dat ware Christelijke liefde en medelijden zich ook tot schepselen van mindere soort dan de mensch, uitstrekt, en dat al wat lijdt, aanspraak heeft op erbarming en hulp. Moch ten velen in den lande zich opgewekt ge voelen de pogingen van het Bestuur dier vereeniging te steunen! O O Het zijn echter niet alleen de grootere huisdieren, die aan allerlei kwellingen en martelingen zijn blootgesteld, ook het gevo gelte, de visschen, het kruipend gedierte enz., moeten de grootste wreedheden van den mensch ondervinden en verduren. Men schept er b. v. behagen in om hoenders, ganzen en ander gevogelte bij de pooten, alzoo met den kop naar beneden uren ver, naar of van de markt te dragen, en men kan het den ongelukkigen dieren aanzien, hoe hun het bloed naar den kop gedreven is, en in welken beklagenswaardigen toestand zij zich bevinden, totdat de dood een einde aan hun lijden maakt. Ook in de keuken worden er gruwelijke wreedheden jegens weerlooze 'dieren gepleegd door koks en keu kenmeiden. Bepalen we ons slechts tot de visschen. Zij villen en kruiden ze levend, of snijden ze levend den buik open, braden ze levend op een rooster, of geven ze in aan de kook gebracht water een waren marteldood. Men meent dat de visch hier door in smakelijkheid wint, maar juist het tegendeel is het geval. De visch is aange namer en malscher, wanneer die door het mes gedood, dun als hij half en half van zelf gestorven is. Eene andere afschuwelijkheid kan men bij het behandelen van den paling opmerken, die men levend de huid afstroopt of hem nog .levend met dunne stokjes gee- selt, in de meening dat de lever daardoor grooter wordt. Waarom de visch niet dadelijk voor het gebruik gedood? Immers wanneer men den ruggegraat, nabij den kop door snijdt, heeft het dier dadelijk alle gevoel en bewustzijn verloren Hengelaarsook gij maakt u aan eene noodelooze wreedheid schuldig, wanneer ge den gevangen visch niet dadelijk doodt, maar langzaam marte lend laat sterven De grootste schandalig heid wordt echter in Duitschland met de kikvorschen bedreven. Deze dieren, wier vleesch zeer smakelijk moet zijn, worden vooral in den vastentijd zeer veel gegeten. Door de handelaars gevangen, worden zij levend midden doorgesneden en de achter- deelen op de markt verkocht, terwijl men het voorste gedeelte des lichaams op de wei den aan den marteldood prijs geeft. En dat nog wel op een tijdstip, dat men door vasten en onthouding van vleeschspijzen, den Aller hoogste wil vereerenEn wat zal ik u zeggen van nog zoovele andere barbaarsch- heden, als het blindmaken van sommige zangvogels, door ze met gloeiend ijzerdraad de oogen uit te branden, of het martelen van ganzen, door ze met de pooten op sterk verhitte ijzeren platen vast te binden, waar door ze bijzondere groote levers bekomen, die in den vorm van de zoogenoemde gan zenlever-pasteitjes op de tafels der rijken verschijnen. Zijn dit geen gruwelen waar over de mensch blozen en zich schamen moest Doch neenhij heeft het zich tot eene gewoonte gemaakt, om op dierenlijden geen acht te slaan, zich om dierensniart niet te bekommeren. »'t Is maar een beest roept de dierenbeul uit; ja, 'tis maar een beest!»., maar 't heeft toch óók gevoel, 't heeft toch óók een leven te verliezen. Of zijn de dieren in uwe oogen geen schepse len van den grooten God? Och, laat ik het u welmeenend toeroepen Kwel met opzet geen dier, want 't heeft evengoed als wij, gevoel. Door den procureur der Republiek is een onderzoek ingesteld. Prins Jeróme Bonaparte heeft uit Pran- gins een brief geschreven aan den president der republiek, wegens het bezoek dat deze te Ajaccio gebracht heeft aan het huis, waar Napoleon I geboren is. Gij hebt hierdoor, schrijft de prins, een groote onbetamelijk heid gedaandat huis behoort niet aan de regeering. Gij hadt dus niet het recht er binnen te treden. Wat is er gemeen tus- schen den eersten consul, die Frankrjjk her schapen heeft, en uwe regeering die het desorganiseert? Tusschen den keizer, die slechts overwonnen is door de grootheid zelfs van zijn stelsel, en uw parlementair systeem, dat onder zijne onmacht bezwijkt? Gij die mij verbant, mij 's keizers erfge naam, hoe hebt gij eene huichelachtige hulde kunnen brengen aan de wieg van den grooten man JOiiitenIo.il cl. De anarchisten, zoowel te Parijs als elders, willen niets hooren van de vreedzame manifestatie op 1 Mei, gelijk bij vele so cialisten het wachtwoord is. Zoo verklaarde een der anarchisten, zekere Faure, in eene vergadering in het achttiende arrondissement van Parijs, dat men met een werkdag van acht uren en het vaststellen van een mi nimum-loon niets zal gewonnen hebben. De patroons zouden dan den prijs dei- voortbrengselen verhoogendaardoor zou het geld minder waarde krijgen en de maat schappij zou dus blijven bestaan uit uitzui gers en uitgezogenen. Om de maatschappij in orde te brengen, moet alles verbrijzeld worden, en daarom zullen de anarchisten op straat verschijnen met de hoop, dat een onhandige dienderden boel tot uitbar sting zal brengen. In de »Manchester Examiner* leest men dat er onder de Joden eene beweging op touw is gezet om in den loop van dit jaar eene internationale conferentie te doen plaats hebben, ten einde na te gaan wat de oor zaken zijn door welke in tal van Europee- sche Staten de middeleeuwsche haat tegen het Jodendom in de laatste jaren weder zoo krachtig is gaan uiten. Volgens het blad gaat de beweging uit van het Joodsche kerkbestuur te Berlijn, door hetwelk uitnoo- gingen gezonden zijn aan voorname geloofs- genooten te Londen en in andere Europeesche hoofdsteden. Het plan schijnt zeer gunstig te zijn ontvangen, en vermoedelijk zou het congres te Londen gehouden worden. De Engelsche admiraliteit heeft aan de Duitsche Regeering meegedeeld, dat een Britsch eskader de manoeuvres van de Duit- sche vloot in September in de Noordzee zal bijwonen. In de Vereeniging voor de Duitsche lucht schipvaart hield prof. Allbrecht een rede over den EifFeltoren en zijn beteekenis voor de meteorologie. De geleerde verzekerde, dat de meteorologische onderzoekingen op den EifFeltoren van blijvende waarde voor de wetenschap zouden zijn. Uit zijn mede- deeling bleek o. a., dat verandering van wind en weder zich op de aarde anderhal- ven dag later vertoonden dan op den top van den EifFeltoren. Alleen om de ontzetend hooge kosten was de oprichting van EifFel- torens ten bate van de meteorologische wetenschap ondoenlijk en daarom verwachtte de professor voor haar op den duur 't meeste nut van de luchtballons. Een aantal anarchisten zijn de bureaux van »la Dépêche« tc Lille binnengedrongen; twee redacteurs, die zich iu het gebouw be vonden, bedreigden zij met hun revolvers en stokken, terwijl zij zich verwijderden onder het vernielen van de gaslampen en de brievenbus. De bekende sociaal-democratische volks menner, het voormalig lid van den Berljjnschen gemeenteraad Goercki, is wegens verduiste ring en wissel-vervalsching tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Onlangs is te Hannover een Duitsch anti-semietisch congres gehouden, hetwelk in alle stilte was voorbereid en waaraan ongeveer 2U0 leden hebben deelgenomen. De beraadslagingen waren geheim, maar de Hannoversche corresp. der Köln. Zt. heeft van goed ingelichte zijde mededeelingen ontvangen, waaruit blijkt dat er een groot »plan de campagnevoor de verkiezingen is opgemaakt. De partij, zegt hij verder, die vroeger slechts over geringe geldmiddelen kon beschikken, schijnt eensklaps volop in het geld te kunnen rammelen; van wien zij dit kan hebben gekregen, big ft vooreerst nog geheim. De schade, die door den bliksem den 8en van deze maand aan het raadhuis te Leuven werd aangericht, wordt op f 30.000 geschat. In de eerste plaats sloeg de bliksem in een toren aan de zijde der Rue de Namur. Het kapiteel van dien toren werd over een afstand van 15 M. weggeslingerd, en kwam op het dak terecht, hetwelk het ver brijzelde, evenals den vloer van den zolder, waarna de zware steen in de trouwzaal terecht kwam, waar juist een huwelijk werd gesloten. Ook andere steenen van 2 a 3000 KG. werden 60 M. in den omtrek wegge slingerd, en vielen door de daken van de omringende huizen, terwijl de straten met stukken steen als bezaaid waren. Onbegrij pelijk is het, dat bij het geheele ongeval geen mensch werd gedood. Vrijdag woonde Stanley de zitting van het Aardrijkskundig Genootschap te Brussel bij en hield daar een rede, die ongeveer drie kwartier duurde. Natuurlijk liep die over den Congo en zijn reizen. Ten slotte betoogde Stanley de noodzakelijkheid, dat de Belgen zich de vrijliggende schatten van Afrika ten nutte zouden maken. De rede werd met groote ingenomenheid ontvangen. Uit Zanzibar wordt geseind, dat Emin Pacha met zeshonderd lastdragers, vijf Duitsche offi cieren en een sterk corps Nubische soldaten van Bagamoyo naar het binnenland is opge trokken. Hij zal waarschijnlijk het noord einde van het meer Tanganika bezoeken. De door velerlei omstandigheden ver traagde bouw van den spoorweg in Zuid- Afrika, van de Portugeesche grens naar Pretoria, is thans met volle kracht begonnen. Behoudens onverwachten tegenspoed, hoopt men nog in dit jaar 75 kilometer van den hoofdspoorweg te bouwen en tevens de op namen en ontwerpen voor de overige pl. min. 400 KM. te voltooien. Tevens wordt de onderwijl door de Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorweg- Maatschappij gebouwde en reeds in exploitatie gebrachte stoomtramweg Johannesburg-Boksburg naar beide zijden verlengd en wel over een lengte van in het geheel pl. min. 50 kilometer. Naar wij vernemen, is voor al deze ge lijktijdig uit te voeren werken het aanwezige technische personeel nog onvoldoende, zoo dat op dit oogenblik nog eenige jongere ingenieurs of ervaren hoofdopzichters moeten worden aangesteld. De heer Dutoit, hoofd van het departe ment van onderwijs in de Transvaal, heeft zijn ontslag genomen, wegens ziekte zjjner echtgenoote, waardoor hij verhinderd wordt, vooreerst naar de Transvaal terug te keeren. Chicago zal wel een van de eerste zgn onder de niet-werkende steden op 1 Mei. Men meldt dat 199,144 werklieden en 23,650 vrouwen dan het werk zullen staken. In Oostenrijk ziet het er met de werk stakingen droevig uit. In April alleen zijn er 55 uitgebroken. Te Weenen wordt op het oogenblik de straatverlichting bedreigd door eene aangekondige werkstaking der gaswerkers. Uit Moskou wordt thans gemeld, dat de reden van den zelfmoord der vijf zusters, die onlangs gestikt op haar kamer werden gevonden, in deelneming aan nihilistische EUWSBLAD IfiDSdOl Pe Langstraat en Boiniiielerwaard. Franco per post zonder prijs- an on^e avcnned

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1