De groote meeting te Leeuwarden. Plantselijli Nieuws. beweging moet worden gezocht. De jonge dames, waarvan de jongste 19 en de oudste 32 was, verwachtten haar gevangenneming. Al haar papieren hadden zij verbrand. Donderdag is te Kroonstad een kapitein der marine, na door een krijgsraad te zijn gevonnisd, wegens hoogverraad gefusilleerd. Deze ernstige zaak schijnt zich als volgt te hebben toegedragen. Niet lang geleden, ver voegde zich aan het ministerie van marine em dame en verlangde van den ambtenaar, die baar te woord stond, mededeeling van een der geheime stukken uit het archief. Na een oogenblik van verbazing over dit vreemd verzoek, begreep de ambten aar dat bier waarschijnlijk eene misdadige handeling achter stak en verzocht de dame even te wachten, tot hij haar bet verlangde docu ment overhandigen kon. Daarop heeft hij zijn superieur kennis van de zaak gegeven, en is de dame in hechtenis genomen. Zij is gebleken de vrouw te zjjn van een woe keraar, die diensvolgens eveneens gearres teerd is, gelijktijdig met een anderen woe keraar, die zijn medeplichtige bleek te zijn. Het ingeslagen spoor vervolgende hf eft men bevonden dat een kapitein der marine, door geldnood gedwongen, aan die lieden kaarten van de haven van Kroonstad met aandui ding der plaatsen van de onderzeesche mijnen of torpedos verkocht had, en dat deze koop gesloten was op order van den Duitschen militairen attaché graaf York von Warten- burg. Men beweert dat een dezer kaarten reeds naar Berlijn opgezonden was. Daar een der geleverde documenten onduidelijk of onvolledig was, hadden de woekeraars, die in de zaak bemiddelaars waren, nadere inlichtingen noodig. Bevreesd zei ven zich aan het ministerie te vertoonen, had een dezer zijne vrouw gezonden om den be- wusten kapitein te spreken, maar deze heeft zich vergist en zich tot eenen anderen ambte naar gewend, waardoor de geheele zaak is uitgekomen. Sommigen beweren dat door dit verraad eene groote kostbare verandering der ver dedigingswerken noodzakelijk is gemaakt, terwijl van officieuse zijde de zaak als van weinig beteekenis werd voorgesteld, daar de medegedeelde plannen niet de echte zouden zijn. In allen gevalle bewijst de executie dat de misdaad als bewezen is aangenomen, en het is verklaarbaar dat zulk eene daad van hoogverraad onmiddellijk ten strengste gestraft is geworden. De prefect van politie te Parfs gaf aan alle commissarissen van politie de orders der regeering, over de houding der over heid op 1 Mei. Geene manifestatie zal ge duld worden; de troepenmacht zal nog met acht regimenten cavalerie versterkt worden. De troepen zullen alle punten bezetten, waar optochten zich zouden kunnen vormen. De politie zal dien dag versterkt worden met de maréchaussee uit de buitenwijken en de aangrenzende gemeenten. De raddraaiers der revolutionairen of anarchisten zijn onder politie-toezicht ge steld, terwijl order gegeven is hen te arres teeren, bij de minste poging tot verzet. Aan de politie-rechtbank moet onmiddellijk mede deeling geschieden van redevoeringen in openbare vergaderingen, die aansporen tot daden van geweld. De heeren Clement en Dulac, commis sarissen bij de rechterlijke macht, hebben zeven van de voornaamste anarchisten ge- airesteerd. Ten huize van een dezer arres tanten vond men eene geheime drukkerij met talrijke revolutionaire geschriften. Er loopt een gerucht, dat al de voornaamste aanvoerders der anarchisten gearresteerd zullen worden. De afgevaardigden op het mijnarbeiders congres te Saint-Etienne besloten de eischen te bepalen tot 8 uur werken en een uni form loon voor alle mijnen, volgens een aangegeven schaal voor de verschillende werklieden. De afgevaardigden besloten, in dien op 1 Mei deze eischen niet waren ingewilligd, een algemeene werkstaking aan te bevelen. Een Berlijnsch uitgever kondigt aan >Bis- mareks verzamelde werken,in vier deelen. De boeken zullen alle belangrijke brieven en toespraken van den oud-kanselier en alle politieke stukken op hem betrekking heb bende, bevatten. Een aanschrijving van den Hongaarschen Minister-president, graaf Szapary, aan de prefecten verbiedt ten strengste het houden van optochten of vergaderingen in de open lucht. De Gouverneurs van Bohemcn, Moravië, Istrië en Stiermarken hebben bij aanplak biljetten de werklieden gewaarschuwd voor de gevolgen om 1 Mei als een verlofsdag te beschouwen, en tegen het houden van optochten en bijeenkomsten, waarbij de open bare orde en rust zouten worden bedreigd. In een steenkolenmijn te Backstreet, Wyoming, is tengevolge van een ontploffing brand ontstaau. Men vreest, dat 30 mijn werkers zijn omgekomen. Te Catasauqua, Pennsylvania", brak brand uit in een fabriek. Zeven personen kwamen in de vlammen om en tsvaalf personen wer den gewond. De minister van binnenlandsche zaken in Spanje heeft aan de gouverneurs in de provinciën eeLe circulaire gezonden, waarin hij hun last geeft alle vreedzame manifes- tatiën op 1 Mei toe te laten, maar elke poging tot verstoring der orde met kracht te keer te gaan. Men gelooft dat het aantal werklieden te Barcelona, die ingeschreven zijn om deel te nemen aan de manifestatie op 1 Mei, wel 50,000 zal bedragen. De werklieden zeggen dat zij aan de overheid diegenen zullen uitleveren, welke de orde zullen ver storen. De troepen zullen in de kazernes gereed worden gehouden. In Ierland is een werkstaking onder het spoorwegpersoneel uitgebroken. Te Limerick kwam Zaterdag geen trein aan en evenmin vertrok er een, zoodat ook de mail niet kon worden verzonden. De overstrooming in het Mississippi-dal wordt veel erger. Er zijn dijken doorge broken op punten waar veel gevaar voor groote schade, misschien ook groot verlies van menschenlevens is. E^ u van die dijken de Morgansu, beschermt 3000 mijlen vrucht baar land, bewoond door ongeveer 50,000 menscben. Er zijn reeds drie stoombooten afgezonden om, zoo noodig, hulp te ver- leenen aan de bewoners van die streek. HEIJSDEN, 29 April. De navolgende leerlingen der Normaal school alhier, de dames Kelfkens en Van der Linden en de heer Van den Hout, hebben met gunstig gevolg examen afge legd als onderwijzeres en onderwijzer. HERPT. Wanneer men eene kloekhen op eieren zet, dan rekent men gewoonlijk op een kleiner getal kuikens dan er eieren zjjn. Het volgende kan daarom buitenge woon voorspoedig heetenBij den landbou wer L. de Wild alhier, werd eene kloek op 1G eieren geplaatst en ziet 22 kuikens kwamen te voorschijn. Er zullen dus ver schillende tweelingbroeders en zusters zijn. In de stroopfabriek van den heer De Wilt had een ongeluk plaats. Een der werklieden, Van Open, kreeg eene ton ko kende stroop over het lijf, waardoor hij hevige brandwonden kreeg, die hem de eerste dagen wel pijnlijk zullen blijven. Onze handboogschutterij »de Een dracht^ heeft besloten een concours te geven met den handboog, op Zondag 22 Juni, waarbij twee prachtige gouden prijzen worden uitgeloofd. Onze harmonie zal ook het hare bijdra gen ter opluistering van het feest. LANGSTRAAT. In kalfvee is alhier de handel voor België sedert eenige dagen min der levendig; in weikoeien blijft hij daaren tegen even geanimeerd, zoowel wat drachtige als varekoeien betreft. De eersten worden tegen f 180 a f 225, de laatsten tegen f150 a f 175 verhandeld. Ook weilammeren blij ven druk gezocht en doen naar ouderdom en qualiteit van f5,tot f8,af; vette kalveren 50 a 55 cent per kg., nuchtere dito f 14 a f20; vette varkens, in de laatste dagen merkelijk lager, kunnen thans niet meer dan 52 a 54 cent per kg. schoon afdoen jonge varkens, waarvan de aanvoer uit den Tielerwaurd blijft voortduren, f 10 a f 15, berekend a f 1,75 tot f 1,80 per week. DUSSEN. Door den gemeenteraad alhier is benoemd tot gemeente-geneesheer de heer N. J. van Breemen te Aluikerk. ANDEL. Bij de Herv. Gem. alhier is beroepen tot predikant ds. E. Weidner te Altforst en Appel tern. VEEN, 28 April. Zaterdagmorgen 4 uur, werd alhier in de Steeg gevonden J. V. in bewnsteloozen toestand. Na hem in den nabijzijnden watermolen verzorgd te hebben, blies hij weldra den laatsten adem uit. Hij laat eene weduwe na met vier kinderen. De justitie uit 's-Bosch heeft heden een onderzoek komen instellen, waaruit geble ken is dat de oorzaak van zijn dood alleen is toe te schrijven aan het overmatig mis bruik van sterken drank. AALBURG. In de jongste vergadering van het college van Notabelen is herbe noemd als kerkvoogd der Hervormde ge meente alhier, de heer M. van Drunen. HELLOUW. De hooi- en weilanden van den dorpspolder Hellouw brachten dezer dagen publiek op voor 1890 f 7270, in 1889 f7826, in 1888 f10212. In aanmerking nemende, dat de eigen dommen in 1888 hoofdzakelijk zijn verhuurd voor hetzelfde doel als in 1890, bespeuren wij een achteruitgang van pl. m. f 3000, hoewel de pachtprijs van 1890 in vergelij-1 king met undere polders zeer bevredigend is. V OUDRIC'HEM. De aardappelen he ginnen zich, in weerwil van het koude weder, reeds voor het oog te vertoonen, waren Vrijdag jl. de zware regens niet in gevallen, dan zouden hoogstwaarschijnlijk de meeste suikerbieten reeds gezaaid zijn, nu zijn er slechts enkele stukken land voor het natte weêr bezaaid. WERKENDAM. Geeft de visscherij in de laatste dagen meer reden tot bevrediging (in 2 dagen tijds vingen de Woudrichemsche visschers 8 zalmen en 2250 elften), met de verpachting van landerijen in den Biesbosch is een groote teruggang te bespeuren. Zoo werd o. a. de Doodemanswaard verpacht voor f 125 per hectare. Over het algemeen zijn de pachtsommen 40°/o minder dan het vorig jaar. Matriet en rpshout bedongen daarentegen betere prijzen. Het laatste geldt nu circa f 3 a f 4 per 100. DE WERKEN, 25 April. Bij den land bouwer W. J. de Roon, viel gisteren het volgende voor. Een kalt, dat zeer geplaagd werd van levend onrein, was gereinigd. Deze reiniging bestond in het begieten met en inwrijven met petroleum. Toen deze wasebkuur afgeloopen was, stak de man zijn pijp aan en wierp de nog vlammende lucifer weg. Ongelukkiglijk viel deze juist op het kalf. De petroleum vatte vlam en weldra stond het arme dier aan alle kanten in brand. Als razend holde het door de weide. Men hoopt het met brandwonden overdekte dier in het leven te behouden. DALEM. Het getal geldige stemmen, uitgebracht bp de herstemming voor de ver kiezing van een hoofd-geërfde in het polder district Tielerwaard, bedroeg 899. Hiervan had de beer O. B. Beijerman te Waarden burg er 580 en de heer nir, P. C. Visser van Gelderinalsen er 309 op zich vereenigd. De heer Beijerman is alzoo gekozen. Tot tegenschatters in zake de per- soneele belusting, dienst 1890/91, zijn in de gemeente Vuren benoemd Jan Bijl en Evert Jan Bakker, timmerlieden te Vuren. iii n lii n«t Uit de overweging, dat het noodzakelijk is de ingelptden bij de militie te land der lichtingen 1884 en 1885 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en van 188G, na het verstrijken van hunnen bij de wet bepaalden diensttijd alsnog in dienst te houden, is bij koninklijk besluit van 21 dezer, op de voordracht der minis ters van oorlog, marine en binnenl. zaken, het volgende bepaald »De afgifte van het bewijs van onslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en van 1885 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en 188G wordt ge- schorscht, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te vepliehten.« In de »N. R. Ct.« lozen we. Sinds eenige dagen wordt in de kringen der belanghebbenden gezegd, dat de kans voor Rotterdam om te worden bestemd tot tusschenhaven in de nieuwe stoomvaartlijn op Oost-Afrika weder aanmerkelijk is ge stegen. Thans is het ook bekend geworden, dat de. invloedrijke Vereeniging ter bevor dering van de gemeenschappelijke belangen in de Rijnprovincie en Westfalen, alsook de noordwestelijke groep der Vereeniging van Duitsche staal- en ijzerindustriëelen, bij den Rijksdag het verzoek der Mannheimer Kamer van koophandel zullen ondersteunen, om den ondernemer der stoomvaartlijn de verplichting op te leggen, op de heen- en terugreis Rotterdam aan te doen. Bij de motieven dezer Kamer van Koophandel heb ben de beide genoemde vereenigingen er nog twee aangevoerd. In de eerste plaats wijzen zij er op, dat het vaarwater in den Rijn op Nederlandsch grondgebied nog steeds niet dezelfde diepte heeft als op het Duit sche gedeelte der rivier en dat, wanneer nu aan Nederland het aldaar in hooge mate gewenschte voordeel wordt toegekend van Rotterdam tot eene tusschenhaven in de ge noemde lijn te maken, er ook als equiva lent eene regeling kan worden geëischt, waardoor de Rijn op Nederlandsch grond gebied ten volle aan de tegenwoordige eischen der scheepvaart voldoet, en tengevolge daar van ook in andere opzichten aan Duitsch- lauds handel en industrie een gewichtige dienst zou worden bewezen. Ten tweede vestigen de beide vereenigingen de aandacht er op, dat het kapitaal ter verwerving en kolonisatie van Oost-Afrikaansch gebied voor een aanmerkelijk gedeelte uit de krin gen der Rijnlandsche en Westfaalsche han delaars en fabrikanten zou komen, en deze derhalve met recht konden verlangen, eene gesubsidieerde stoomvaartlijn naar die Oost- Afrikaansche landstreken zoodanig geregeld te zien, dat zij zooveel mogelijk ook met de belangen van die kringen overeenstemt. Eu die kringen wenschen Rotterdam als tusschenhaven te zien aangewezen. De leden van de Eerste Kamer der Sla- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Maandag 5 Mei, des avonds ten half negen ure. Als een bewijs dat de influenza nog niet voor goed verdwenen is, kan het volgende dienen Te Amsterdam kwam binnen het stoom schip >Piinses Marie*, van de Maatschappij Nederland*. Op de terugreis werden de passagiers en de equipage van dit schip door influenza aangetast, tengevolge waarvan vier passagiers en drie personen der bemanning overleden. Het laatste sterfgeval had plaats bij den doortocht van het Engelsche Kanaal. Op enkele stallen te Scheveningen is sedert eenige dagen de influenza onder de paarden uitgebrokenbij een stalhouder zijn van de dertig paarden twintig aan de ziekte lijdende. Bij een vechtpartij te Bergen-op-Zoom beefeen stoker het halve oor van zijn tegen partij af en slikte dat door. Uit Opsterland wordt gemeld. De werk staking duurt voort. Hier en daar is het werk aangevangen bij hen, die loonsver- hooging toestonden. Een gerucht is ver spreid, dat f 8000 zou gezonden zijn door de Labour Union* te Londen, ten behoeve van de werkstakers. Door de directie van de Nederlandsche Trarnway-Maatschappij is voor hare werk lieden de normale werkdag van acht uren ingevoerd, maar.... met verlaging van de loonen. Ofschoon zij dit eerst gewenscht hadden, zijn nu ten slotte de meeste van die werklieden weinig met deze regeling ingenomen. Toch heeft de directie besloten den maatregel vol te houden. Een klein pleiziervaartuigje, de Albatros waarmede een viertal marine-officieren een tochtje maakten, is Zaterdag avond op de reede van Tessel lek gesprongen en spoedig daarna gezonken. De reizigers werden juist bijtijds door haring visschers gered en te Nieuwediep aan wal gebracht. Ook het scheep je werd, onder het water drijvende, op sleep touw genomen en in de haven gehaald. De redders ontvingen eene ruime belooning. De centrale raad van den Sociaal-demo- crutischen Bond heeft den heer C. Croll, wegens verschil van gevoelen met den heer Domela Nieuwenbuis, als redacteur van Recht voor allen* ontslagen. Reeds van den aanvang af nam Croll een ander standpunt in ten aanzien van het staat kundig program der socialisten. Croll stelt het individu boven den staat, terwijl Nieu- wenhuis den staat boven het individu stelt. Volgens Croll's opvatting moet de individu- eele vrijheid de grondslag zijn van het staats leven hij ontkent elk recht van physieken dwang en meent dat dwang nooit kan leiden tot den socialistisch en gelukstaat, dien de leider predikt. Omfrent het geval te Yzendijke, waar van wij melding maakten, wordt aan de »Midd. Ct.« o.a. het volgende geschreven: De secretarie werd vroeger altijd verwarmd voor rekening van den gemeente-secretaris, die de kosten bestreed uit zijn traktement (f 100); totdat hij vóór 2 jaren begon te begrijpen dat in een publiek lokaal, zooals hier de secretarie feitelijk is, wel steenkolen van de gemeente mochten gestookt worden. Dit ging een jaar goed, maar ditmaal loopt het spaak. De leverancier van kolen levert, door de stijging der prijzen, liefst zoo weinig mogelijk, en beklaagt zich bij den burge meester dat op de secretarie ten onrechte van zijne leverantie gestookt wordtimmers in de voorwaarden van aanbesteding wordt enkel gewag gemaakt van kolen ten behoeve van raadzaal en gemeentescholen. De burge meester zendt te dier zake eene aanklacht in tegen den secretaris bij den officier van justitie. De verontwaardiging over deze handelwijze is algemeen. Naar men wil, deelde de burgemeester een en ander in geheime zitting, Maandag 14 April, aan den Raad mede en deed bij daarop het voorstel een besluit te nemen, waarbij bepaald werd dat de secretarie op gemeente-kosten zoude verwarmd worden. Een der raadsleden evenwel meende daarin een valstrik te zien, omdat bij aanneming daarvan uitgemaakt zou zijn, dat de secre tarie ten onrechte kolen van de gemeente gebruikt had. Een tegenvoorstel, waarbij de Raad verklaarde in de meening te zijn dat de secretarie voor rekening der gemeente verwarmd werd en wordt, moet met alge meene stemmen zijn aangenomen. Uit Amsterdam meldt uien De werkstaking onder de kolenwerkers kan als geëindigd worden beschouwd. Met het vooruitzicht eener nadere regeling der loonen en werkuren, tusschen patroons en arbeiders, zijn de laafsten op den ouden voet met de lossing der twee kolen schepen begonnen. Sedert Woensdag 23 tot Vrijdag 25 April zijn aan de vischmarkt te Gorincliem af geslagen 13 zalmen, van G tot 2G halve kilo's, prijs per half kilo f 0,45 tot f 1,36, en 13G5 elften, prijs per stuk f 0,30 tot f 1,05. In de Muidergracht te Amsterdam is het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. - Een werkmaui is op Feijenoord in het ruim van het stoomschip Industrie* gevallen. In wendig zwaar gekneusd, werd hij naar het gasthuis vervoerd. - De vrouw van een dag- looner te Nunspeet liet terwijl zij naar een schuurlje ging om hout te halen, een kind van ongeveer een jaar alleen in liaar ka mertje achter. Het kind zat los in een stoel. Toen de moeder terugkwam, vond zij hot voorover liggen op het uur en reeds over leden. - Op de Korte Prinsengracht te Am sterdam is een 6-jarig meisje door een vige- lante overreden. In de ouderlijke woning gebracht, overleed zij kort daarop. - De stuurman van een Noordseh schip te Har- lingen kreeg een katrolblok op het hoofd en bekwam daardoor een schedelbreuk. Er is weinig hoop op zijn herstel - De Zaan dammer, die verleden week te Amsterdam door eenige werkstakers (kolendragers) mis handeld en verwond werd, is aan de ge volgen in het Gasthuis aldaar overleden. - In de Bloemgracht te Amsterdam is een schuit met. mest gezonken. De schipper ver dronk er bij. Uit geheel Friesland stroomden Zaterdag duizenden daar samen. Per spoor en per stoomboot, per trekschuit, in wagens en te voet bereikten zij omstreeks 11 uren in den morgen de stad en trokken in groote orde, met banieren en kokarden, begeleid door Commissarissen van orde, naar de twee vereen igingsplaatseU. Er heerschte een zeer opgewekte drukte in de stad. Uitgebreide voorzorgsmaat regelen. die zich in kleinigheden zelfs uitten, waren genomen. De geheele menschen massa, die stal- waarts was gekomen, kan veilig op 7 a 8000 worden geschat. Te halféén werd de vergadering geopend door den heer J. Dijkstra, secretaris van het Friesch Comité voor algemeen kies- en o stemrecht. Hij riep den aanwezigen in har telijke taal het welkom toe, het betreurende, dat men, tengevolge van de tegenwerking van de zijde van het gemeentebestuur en van particulieren ondervonden, niet met onvermengd genoegen kan samen zjjn. Daarna ontwikkelde de heer R. van Zinderen Bakker in een uitgebreid betoog de noodzakelijkheid van de wettelijke re geling van den arbeidsdag. Hij deelde de vergadering mede en lichtte toe een ont werpregeling van vakvereenigingen in ver band met den duur van den arbeidsdag. De rede van den heer Bakker, met den gloed der overtuiging uitgesproken, maakte veel indruk en werd stormachtig toege juicht. Iu de daarop volgende pauze werden verscheidene voor deze gelegenheid ver vaardigde liederen gezongen. Voor de werkstakende arbeiders in de venen te Beets werd een collecte gehouden. De volgende spreker was Dr. Vitus Bruins- ma, die reeeds tweemalen op andere plaatsen aan het woord was geweest. Dr. Bruinsma gispte de houding van het gemeente-bestuur, die, zooals men weet, de Beurs voor de mee ting niet had willen afstaan en keurde zeer af het uitgebreide militaire en justitieele machts vertoon, alsof een kalme vergadering van arbeiders niet anders dan met kruit en lood kan worden ontvangen. In het bijzonder besprak hij den ellendigen toestand van een bijzondere groep ar beiders, nl. de bakkersgezellen, speciaal in Leeuwarden. Deze lieden werken 18, 19 en 20 uren per dag, van Vrijdag op Zaterdag zelfs 25 uren en hebben geen hooger loon dan 8 gulden 's weeks. Spr. verwachtte van deze meeting natuurlijk geen spoedige ver betering in den bestaanden toestand, maar zij zou getuigen van de groote kracht, die schuilt in vereeniging. Veel verwacht hij in de eerste plaats van algemeen kiesrecht en de aanwezigen spoorde bij aan propa ganda te blijven maken. Geen andere re volutie dau die in de hoofden der arbeiders, die tot de overtuiging moeten komen, dat zij niet langer sluven mogen zijn. Gaat huiswaarts, zoo besloot hij en denkt, wanneer gij straks, kan het met lust en ijver, aan uw werk zult gaan, dat op dezen dag een vreedzame veldslag is geleverd, dat het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2