jy bST WOENSDAG 7 MEI. 1890. fÏI Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Hinrf torp» V: y. L. |p jHH YOOEJj C-/ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummerg 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 et. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. «Wie is toch Henry Georgevroeg on langs eene dame, die dezen naam in den laatsten tijd vaak had hooren noemenzij wilde gaarne het een en ander van dien, naar het scheen zoo algemeen bekenden man, van wien zij echter niets wist, ver nemen; en daar er onder onze lezers mis schien meer zullen worden gevonden, wien eenige inlichting omtrent dien «algemeen bekenden« Henry George niet ongeschikt voorkomt, laten wij hier eene beknopte biographie volgen. De Amerikaansche staathuishoudkundige werd op den 2den December 1839 te Phi ladelphia geboren. Tot zijn veertiende jaar bezocht hij de openbare scholen en aan vaardde toen eene betrekking op een kan toor. Hierna ging hij naar zee en eenigen tijd later leerde hij het letterzettenIn 1858 begaf hij zich naar Californië, waar hij als letterzetter tot in 1866 werkzaum bleef.. In dat jaar werd hij publicist. Daar loopt een verhaal van de wijze, waarop George van de bescheidene betrekking van »zetter« tot die van publicist overging, dat, al wil men het niet onvoorwaardelijk als een feit aan- mmen, toch zeer karateristiek mag heeten. Bij de redactie van het dagblad, waaraan George werkzaam, waren een tijd lang zeer goede opstellen over sociale vraagstukken, op eene geheimzinnige wijze ingekomen men kon er maar niet achter komen, wie deze leverde; zij werden eenvoudig in de brievenbus der courant gestoken. Een ver borgen persoon werd op wacht gezet ten einde den onbaalzucldigen schrijver der ge noemde artikelen te leeren kennen en aldus kwam men tot de ontdekking, dat de uit stekende opstellen geschreven werden door den zetter der courant zelf. Aanstonds ontving George e< n kennisgeving der directie, dat zijne plaats voortaan niet meer op de drukkerij, maar in de redactiekamer was. In 1871 vinden wij George terug als redacteur van «San Francisco Post.« In dat jaar gaf hij ook zijn eerste werk: »Our Land and Land Policy«, uit. Hij schijnt intusschen met deze eerste proefneming op het gebied van volksonderwijs weinig te zijn ingenomen geweestalthans het duurde volle acht jaren eer zijn tweede boek het licht zagde reden hiervoor kan echter ook geweest zijn, dat dit, zijn grootste werk, een zeer aanzienlijke uitbreiding verkregen heeft. Yan 187680 was hij inspecteur aan de gasfabriek en van 187980 nog biliothecaris der stadsbibliotheek van San Francisco bovendien. Sedert 1880 woont 1 ij te New-York. Na de uitgave van zijn voornaamste werk Leeft George Engeland en Schotland en later ook Holland bezocht en in de grootste steden dier landen voordrachten ge houden. Bij één dezer gelegenheden werd hij Lij vergissing gearresteerdmen had hem voor een Ierschen misdadiger gehouden. Bij de verkiezing voor het mayoraat te New-York in 1886, werd Henry George door de arbeiders-partij candidaat gesteld. Hij werd niet gekozen, maar het aantal stemmen óór George het bedroeg 60,000 werd met reden als eene zedelijke overwinning dcor zijne partij beschouwd. Ziedaar in oppervlakkige grondtrekken het leven van George geschetst. Daar hij echter tot de schrijvers behoort wiens in wendige mensch uit zijne werken eerst op den juisten prijs kan worden geschat, zal eene korte mededeeling van zijne geschriften en van den geest zijner voordrachten, de beste voorstelling van zijn persoon kunnen wekken. Zooals wij reeds hierboven hebben aan gestipt, kwam zijn voornaamste werk Pro gress and Poverty (welvaart en armoede) eerst in 1879 in de wereld. Reeds vijf jaren later v rscheen daarvan de vier-en-twintigste druk; wel een bewijs voor den buitenge wonen opgang, dien het boek maakte. Als wij hier bijvoegen hoe Progress and Po verty* een geheel bijzondere tweede-klasse litteratuur in het leven geroepen heeft en hoe groote vereenigingen werden gevormd, met het doel de plannen van George te verwezenlijken dan zal men begrijpen met welk eene opgewektheid zijn werk is ontvangen, welk eene omwenteling het heeft teweeg gebracht. at het punt van uitgang voor George's gedachtenloop is, laat hij ons in den titel weten dit thema, waarop hij in zijne ver dere geschriften telkens en telkens, met kleiner of grooter variaties terugkomt, is: »De armoede te midden van weelde en rijk dom.In de uitmmuntende inleiding van «Progress and Poverty« verbeeldt hij zich dat een Franklin of een Priestly kennis droegen van de groote uitvindingen onzer dagen en van de colossale verbeteringen op elk gebied van nijverheid en dan vraagt hij zich af: «Wat zouden die mannen van den algemeenen welstand hebben verwacht in eene maatschappij, die met zulke rnate- riëele hulpmiddelen was uitgerustNatuur lijk zegt George« «zouden zij verwachten allen nood en alle ellende te zien wegge vaagd. In scherpe tegenspraak hiermede doet hij de heerschende armoedei7uitkomen en legt juist hierop den meesten nadruk, dat daar waar de rijkdom het grootst is, de armoede zich in hare afschuwelijkste ge daante vexdoont. Hij haalt John Stuart Mill's bekend woord aan: «Het is nog de vraag of inderdaad de vele uitgevonden werktui gen voor één enkel mensch het dagelijksch bestaan gemakkelijk hebben geoniakt.« Deze tegenstelling in de hedendaagsche maatschappij te verklaren, is het sti-even van Henry George. Uit zijn schrijftrant en ook uit zijne wijze van denken en gevoelen herkennen wij al aanstonds den Amerikaan. Eén zijner landgenooten heeft gezegd «Daar zijn twee soorten van ontevredenen: activa en passiva. Die der laatst genoemde soort zijn voortdurend in zorg over het lot hunner medemenschen en over hun eigen toestandmaar de slotsom en de resultaten hunner ontevredenheid is gelijk De vertegenwoordigers der eerstgenoemde soort zijn metst altijd tevreden met het geen zij zelf doen-eu-latenvooral zijn zij in hooge mate ingenomen met hunne uitvallen tegen de groote dwaasheid der maatschappijzij geven den moed niet op dat de menschenwereld nog eenmaal beter en wijzer woi'den zal. Bij de ontevredenen van deze rubriek staat de maatschappij voortdurend in de schuld der dankbaarheidaan dezen zijn wij eiken vooruitgang, iedere verbetering verplicht. Tot dezen behoort Henry George. Hoe bitter droevig hij soms de menschelijke ellende voorstelt, toch ziet men ook bij zijne ergste schilderingen zijn gelukkige hoop-op-beter op den achtergrond lichten. Wantrouwen, in den zin van wanhopen aan verbetering der toestanden, vindt men in geen zijner geschriften. De groote zelfvoldaanheid over de ontdekking, waarmee hij schijnt geko men te zijn, schemert telkens door alles heen, maar niet op hinderlijke wijze: zijne tevre denheid met hetgeen hij heeft verricht, maakt den indruk eener aardige, naieve blijdschap. (Slot volgt.) Te Tourcoing en Roubaix (Frankrijk) is Vrijdag een groote werkstaking uitgebroken. Troepen werkstakers loopen de landstreek af, overal daden van geweld plegende. Het aantal stakers wordt op 40.000 geschat. Versterking van troepen is in der haast aangevraagd. De prefect van bet Noorder departement is te Roubrix aangekomen. De werkstaking schijnt zich nog uit te breiden. Een troep van 5000 werkstakers uit Roubaix heeft T>>urcoiny overrompeld. De cavalerie heeft verscheidene samen scholingen van de werkstakenden met de sabel moeten uiteenjagen. Zaterdag werd gemeldMet de werksta king staat het nog gelijk gisteren. Te Roubaix en te Tourcoing heerscht nog steeds eene zeer groote opgewondenheid. Er zijn nog eenige aanslagen op eigendommen gedaan. Overal zijn er versterkingen voor de troepen aangekomen. De infanterie maakt charge tegen de benden werkstakers, die zich echter dadelijk weder aansluiten. Er worden ver scheidene arrestaties gedaan. Kwaadwillige benden richten aan ver schillende etablissementen te Tourcoing ver woestingen aan, verbrijzelden meubelen en persen geld af. Te Lens, departement Pas-de-Calais, is de dag van 1 Mei alles behalve rustig voorbij gegaan. Er was aldaar eene vergadering van mijnwerkers gehouden, en toen deze geëindigd was, wilden zij manifesteeren op de openbare straat. De gendarmes ten ge tale van omstreeks veertig, wilden de mani- festeerenden uiteendrijven, maar zij werden uitgejouwd. Een luitenant, aanvoerder der gendarmes, gaf hierop bevel een der belha mels gevangen te nemen. Toen begonnen de gewelddadigheden. De werklieden wierpen al wat in hun bereik was naar de gewapende macht. De luitenant werd met een steen aan de borst getroffen, en twee zijner man schappen aan zijne zijde gewond. Een dei- werklieden greep het paard van den luite nant bij den teugel. De luitenant diende hem een sabelhouw op de vuist toe, die eene diepe wond veroorzaakte. De gendarmes, tegen de overmacht niet bestand, kregen nu bevel van den luitenant naar het station te ï-ennen, om zich aldaar te versterken. De menigte zette hen achterna en zond een hoop steenen op hen af, zoodat de officier zich genoopt zag eene nieuwe charge uit te voeren, tengevolge waarvan een twaalftal personen gekwetst werden. Op dat oogenblik kwamen twee in alle haast ontboden com- pagniën soldaten van de genie de gendarmes versterken. De werlieden werden nu uiteen gejaagd en de voornaamste punten der stad bezet. vruchteloos waren gebleven, wat vet laten uitsnijden. De doctoren Mora en Demars hebben hem gechloroformiseerd en in dien toestand eene hoeveelheid vet van 2 kilo gram uit zijn zwaren, lastig overhangenden buik gesneden, welke daarna werd toege- genaaid. De operatie moet hem goed bekomen zijn en hij is voornemens die eerstdaags te doen herhalen. De invoer van Normandische boter in Engeland is sinds 1882 met 32 millioen fr. verminderd. Dit is een gevolg van de knoeierijen. Een vereeniging van Fransche boterhandelaars heeft thans een circulaire gericht tot de boterhandelaars, waarin zij wijzen op het gevaar dat de geheele boter- handel op Engeland zal verloopen en drin gend aanmanen alle knoeierijen tegen te gaan. De Regeering heeft verklaringen en ver ontschuldigingen aangeboden aan den Rus- sischen consul Niagu, op Creta, die onlangs door Turksche soldaten werd lastig gevallen en gedwongen van zijn paard te gaan. De consul heeft zich echter over de verontschul digingen niet voldaan verkaard. De Servische Skuptchina heefteen wetsont werp aangenomen, waarbij aan een Schotsch- Duitsch syndicaat voor 15 jaar het mono polie der petroleum-ontginning in Servië gegund wordt. Uit Konstantinopel wordt, met betrekking tot de overeenkomst omtrent de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen, gemeld, dat lord Salisbury het volgende aan Rustenx-Pacha heeft geantwoord Engeland zou er in toestemmen de onderhandelingen te hervatten, indien de Porte in beginsel, vóór het onderzoek van het ontwerp der nieuwe overeenkomst, aannam, dat Engeland het recht zou hebben, bij gevaar van buiten of onlusten in het binnenland, troepen naar Egypte te zenden, met of zonder toestem ming der Porte en met of zonder diens medewerking. WaarschuwingEen dertienjarige Annie te New-York wedde, dat zij twee honderd maal achter elkaar touwtje zou springen. De weddenschap werd gewonnen, maar het meisje zakte bij haar laatsten sprong in elkaar en stierf. Te New-York is er weer sprake van om- kooping in het gemeentebestuur. Een redac teur van de «Evening Post,« welk blad daaromtrent het een en ander mededeelde, werd wegens laster in hechtenis genomen, maar na behandeling van zijne zaak voor het gerecht door de gezworenen vrijgespro ken. Er is door het Staatsbestuur eene commissie benoemd om de zaak te onder zoeken. Lajin, bij wien drie revolvers werden ge vonden, is een dronkaardzijn misdaad staat dan ook geheel buiten de politiek. Te Hamburg vreest men voor ongeregeld heden, daar de werf besturen een 1000-tal werklieden, die op 1 Mei eigenmachtig hebben verlet, tot 6 Mei den toegang tot hunne werven hebben ontzegd. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen, terwijl de troepen in de kazernes worden geconsigneerd. Kerguelen heeft Widdah den 29 en 30 April gebombardeerd. Commandant Four- nier heeft aan den Koning van Dahomey een ultimatum gezonden om van hem de gevangen Fransche onderdanen terug te eischenbij weigering zal hij zijne hoofd stad den 5 Mei bombardeeren. De vereeniging van scharenslijpers te te Solingen heeft 29 scharenfabrikanten, die weigeren de verlangde loonsverhooging toe te staan, geboycot. 600 werklieden der Staatsspoorwegen te Praag hebben den arbeid gestaakt. De Standardmeldt uit Sofia, dat Rus land aan Servië geen geweren geschonken, maar aangenomen heeft, 60 millioen stuks zonder garantie te leveren, betaalbaar in ter mijnen. De rooverijen in Servië nemen toe. Drie jonge walvisschen, waarvan de grootste ongeveer zeven meter lang was, vertoonden zich Dinsdag in den Theems bjj de Lon- densche Westminster brug. Er werd vruch teloos jacht op hen gemaakt en met de invallende ebbe dreven zij weder zeewaarts, gevolgd door een menigte bootjes, terwijl de kaden en de bruggen vol nieuwsgierigen stonden om dit zeldzame schouwspel aan te zien. Een Parijsch student in de geneeskunde, die buitengewoon zwaarlijvig is, heeft zich onlangs, naar men uit de Fransche hoofd stad bericht, nadat alle ontvettingskuren De Russische onderdaan Lajin heeft den commissaris van politie Kretew, te Sofia, onder de volgende omstandigheden dood geschotenKretew, die dagdienst had ge- bad, wilde Lajin arresteeren, wijl deze eenige Bulgaren met een revolver had bedreigd. O O Lajin trok zich echter in zijn tabakswinkel terug, en riep de hulp van den Duitschen consul in, om hem tegen de arrestatie te beschermen. Toen Kretew daarop toch den winkel binnenging, kreeg hij een revolver schot in de borst, een uur daarna was hij een lijk. Nadat Lajin nog eenige revolver schoten had gelost, zonder echter iemand te treffen, werd hij gearresteerd. De hertog en de hertogin van Edinburgh openden Donderdag de internationale ten toonstelling te Edinburgh. Groote opschud ding werd des avonds veroorzaakt door een gerucht, dat de juweelen der hertogin, spijt scherpe bewaking, uit het hotel zouden ge stolen zijn. Later bleek, dat des hertogs diamanten gestolen waren, en daaronder vorstelijke familie-geschenken. De dieven zijn. spoorloos verdwenen. Te Troyes hebben 1 Mei vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De troepen dreven de manifesteerenden uiteen. Een com missaris van politie is gewond. Te Barcelona zijn Vrijdag ernstige ongere geldheden uitgebroken. Volgens een dépêche heeft de gouverneur-generaal door de gen darmes de deelnemers aan eene betooging doen uiteenjagen, waarbij deze tegenstand boden en er eenigen gedood of gewond werden. Zaterdag is het meerendeel der fabrieken blijven stilstaan. De troepen verhinderen botsingen. De toestand is ernstig. De Standardmeldt uit Madrid dat de gouverneur van Barcelona het bestuur over die stad heeft overgedragen aan den leger bevelhebber, die den staat van beleg heeft afgekondigd. Ernstige ongeregelden zijn voorgevallen te Valencia waar de troepen het spoorwegstation bezet en de straten vrij houden, terwijl de regeering de plaat selijke overheid gemachtigd heeft zoo noodig den staat van beleg af te kondigen. In de Jl 1 e Lansstraat en «Ie oiiiiiièrwaanl. Franco per post zonder prjjs- Buitenland,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1