provincies Snrngossa, Huelva en Catalonië ne;ren de ongeregeldheden toe. Aan de Corte? is een wetsontwerp ingediend, waarbij dt wettelijke werkdag van acht nren ingevoerd en aan de spoorwegen de verplichting op gelegd wordt werklooze en werkzoekende ambachtslieden voor niets te vervoeren. In alle districten zullen arbeiderseommissiën ingesteld worden tot behartiging van de be langen der arbeiders. Hit nieuwe wetsontwerp betreffende de lagere school, ingediend bri het Pruisische Huis van Afgevaardigden, bepaalt dat ieder kind verplicht is ter school te gaan van het voltooide zesde tot het voltooide 14e jaar. Het dreigt met straffen tot 14 dagen hechtenis tegen werkgevers die schoolplich tige hinderen gedurende de voor het onder wijs bestemde uren aan het werk houden. Tot de voornaamste bepalingen behoort dat vooi'taan kinderen van een ander godsdienstig geloof dan dat waarin in de school onder wijs gegeven wordt, niet meer gedwongen mogen worden het godsdienstotiderw jjs in de school bij te wonen. Eene onderzeesche spoorweg is in de na bijheid van Bilbao aan de kust van Spanje, door den Spaanschen ingenieur Alberto de Palaeio gebouwd. De kust is daar buiten gewoon rotsachtig en de branding zoo sterk, dat geen schip het waagt de kost te naderen, daar de zeebodem niet dii-p ligt, maar zich als eene zacht glooiende vlakte ver in de zee uitstrekt. Eene haven bevindt z:ch aan dit deel der kust nieidaar echter deze rotsen zeer rijk zijn aan ijzerertsen, welke in groote hoeveelheden naar Duitschlaud en Engeland verzonden worden, zoo is het noodzakelijk dat groote schepen daar kun nen aanleggen. De moeielijkheid van bevrachting der ertsen is nu, zooals de »Scientific Ameri can» mededeelt, op de gelukkigste wijze opgelost door den aanleg van een onder- zeesch spoortraject. Deze loopt op den zee bodem door de branding heen tot eene diepte, welke voor de grootste schepen vol doende is. Op deze baan beweegt zich een enkele ijzeren wagen, welke den vorm van eene stelling heeft; hierop is geplaatst de wagenbak tot opneming van het erts. Heeft de wagen zijne volle lading erts opgenomen, dan zet hij zich van zelf in beweging en rolt over de zacht afhellende onderzeesche rails naar het schip, waar hij van zijne lading ontdaan wordt. De wagen is aan een draadketting bevestigd, welke over eene rol tot eene in den rotswand gehouwen hellende baan van gelijke lengte als de onderzeesche baan voert; op deze baan bewegen zich aan het andere einde van den draadketting drie ballastwagens, waarvan het gezamenlijk ge wicht grooter is dan die van den leegen wagen. Is nu deze laatste in zee van zjjn inhoud ontdaan, dan wordt deze door het gewicht van de ballastwagens van zeli' naar hel land teruggetrokken. De wagen vervoert bij iederen rit 100,000 K.G. erts en kan zelfs bij onstuimige zee dezen rit 50 maal per dag afleggen en dus 5 millioen K.G. erts dagelijks vervoeren. De gezamenlijke kosten van deze onderzeesche spoorbnun beloopen slechts 45000 gulden. I^la.atselijlï Nieuws?. IIEUSDEN, 5 Mei. De nieuwe schroefstoomboot Neutraal II« arriveerde Zaterdagavond en werd, zooals te begrijpen is, door een groot aantal be langstellenden opgewacht. Was er reeds een roep van uitgegaan, de werkelijkheid bewees, dat zij aan de ver wachting beantwoordde. Zoowel de eerste als de tweede kajuit zijn beiden ruim in gericht. De eerste is natuurlijk gemakke lijker en fraaier. Het dek is ruim en breed en zal als veeboot uitstekend zijne diensten presteeren. Naar wij vernemen, loopt zij ook zeer snelzoodat er n. o. m. niets aan ont breekt, dan een groot aantal passagiers en veel goederen en vee. Om ook die te verkrijgen, zal de directie voorzeker wel zeker alles aanwenden, wat daartoe op billijke wijze onder haar be reik valt. AALST. Benoemd tot onderwijzeres alhier, mejuffrouw J. J. M. Stachelhausen te Stra tum (bij Eindhoven). LANGSTRAAT, 3 Mei In leverantiehooi ging sedert de vorige noteering in de Lang straat weinig om; enkele kleine partijen van prima qualiteit werden tegen den on- veranderden vasten prijs van f 10 per 500 Kilogram afgeleverd. In hooi van mindere qualiteit is hoegenaamd geen handel en wordt die ook vooreerst niet verwacht, daar al het vee nagenoeg geschaard is. Om die reden is er ook voor dadelijke behoefte weinig vraag naar stroo, dat tegen f 8.a 8.50 per 500 K.G. hier en daar rog al te be komen is. De handel in kalfvee was sedert de vorige noteering weder zeer levendig. Be halve voor Belgische rekening, werden er aan een Franseben veekooper eenige pracht exemplaren, tegen prijzen van f 300 tot f 380, afgeleverd. De gewone prijzen be liepen van f 225 tot f 280. Drachtige wei koeien zeer willig, f 180 a f230; Vare koeien voor de vetweiderij f 150 a f180 reite dito 80 a 85 ct. en vette kalveren f 1.a f 1.05 per K.G., nuchtere dito f 14 a f20 en weilammeren f4 a f7 per stuk; jonge varkens f 1.80 a f 1.90 per week. Naar aanleiding van een in verschil lende couranten voorkomend bericht omtrent de arbeiders aan de werken ter verlegging van den Maasmond wordt uit Raamsdonk gemeld, dat op het werk van den heer A. Volker Lz. aldaar oo het oogenblik ruim x 5 200 personen werkzaam ziju en bij hen niet het minste kenteeken van ontevredenheid is gebleken. DUSSEN. De voiige week hud alhier de verkiezing plaats van een lid voor den Gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer Sprangers, burgemeester, tevens raadslid, in 't begin dezes jaars overleden. Van de 190 kiezers kwamen er ruim een 80-tal op met 72 stemmen werd tot raadslid gekozen, de heer A. van Honsewijlc. 2 Mi i. Gistermiddag had alhier een droevig ongeval plaats. Twee jongens van ongeveer 3 en 4 jaar, waren aldaar aan 't spelen en geraakten daardoor te water, met het treurig gevolg dat zij beiden ver dronken, Niemand was ter plaa'se aanwezig om hen te redden. ZEVENHUIZEN, 2 Mei. Alhier is een socialistische vereeniug opgericht bestaande uit 22 leden, allen arbeiders. Een paar maanden geleden is eene werk lieden vereeni- ging opgericht, die alleen len doel heeft elkander ie steunen bp ziekte. Deze laatste heeft evenwel geen politiek doel, In plu at s van den heer M. W. van der Hoeven, die als onderwijzer benoemd is te Gouda, is alhier gekozen de heer R. Schouten te Gouda. GEERTRUIDENBERG, 2 Mei. De om standigheid, dat gister, den veel besproken betoogingsdag onze brigade maréchaussees reeds zeer vroeg in de richting van 't Kei- zersveer, gewapend uitrukten en iets later een officier en een onderofficier van dat wapen, zich te paard, alhier vertoonden, deed ons vermoeden dat het ook op de werken aan den Maasmond niet richtig was. Later vernamen wij, dat er vrees bestond dat de werklieden van de heeren Bekker en Van Seters onder Dussen, circa 1100 man, plan hadden het werktestaken; ge lukkig is daarvan tot heden niets gekomen. De ruim 300 werklieden van den heer A. Volkers, aan het Keizers veer, zijn zeer te vreden met hunne positie, bij hen bestond dan ook volstrekt geen plan tot staking der werkzaamheden, doch men was met recht bevreesd, uien hen bij eventueele werk staking op het eerstgenoemde werk, zou beletten hunne werkzaamheden voort te zetten, doch zoo als gezegd, alles is vol komen rustig gebleven. BABYLONIENBROEK. Dat ons vee nog altijd een goeden naam in het buitenland heeft, werd weder de vorige week bewezen. Een Engelschman toch kwam naar Neder land met het doel 15 kalfvaarzen eerste kwaliteit en een jonge stier aan te koopen. Hij vond in het Land van Heusden en Altena 5 stuks van zijne gading, besteedde goede prijzen, in enkele gevallen zonder iets af te dingen. De prijzen varieerden van f 275 tot f375. WOITDRICHEM, 3 Mei. In deze ge meente met eene feiteljjke bevolking van even 1900 zielen, bevinden zich 82 perso nen, die geboren zijn in 1820 of vroeger en die dus den ouderdom van 70 jaar heb ben bereikt of dit jaar zullen bereiken. Hiervan zijn 20 personen ouder dan 80 jaren, terwijl 2 dit jaar hun 81ste jaar zullen intreden. De oudste ingezetene is geboren in 1801. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand April ingelegd f 1309.14, terugbetaald f1820.90. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 017. DEWERKEN, 3 Mei. Heden is door den raad der gemeente benceuid tot onderwijzer aan de openbare school de heer W. A. Bou- rnuu, onderwijzer te Wijk bij Heusden. De verkiezing van een lid van den Raad in de plaats van wijlen de heer A. A. Yoor den Dag, zal plaats hebben op Dins dag 20 Mei a. s. Hinnenlari<l. Door de regeering is aan de Nederland- sche Heidemaatschappij opgedragen een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid om onze zeeduinen te bebosschen. Daarge laten de verbetering van accliinatorische toestanden, zou daarmede eene wijze van vastleggen der duinen verkregen kunnen worden, verreweg goedkooper dan de thans gevolgde, door ket pooten van helm; terwijl het door de tengevolge daarvan ontstaande bescherming van den zeewind, ook voor de bezitters der daarachterliggende gronden mo gelijk worden, deze eveneens met hout te bezetten. Met 1 October dezes jaars is er gelegen heid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belangheb benden moeten van haar verlangen om ge plaatst te worden vóór 15 Juli e.k. schrifte lijk kennis geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad van de provincie waarin zij hunne woonplaats hebben. Bij een der onderwijzers aan de openbare lagere school te Leerdam heeft bloedvergif tiging plaats, doordat hij inkt in eene wond aan den vinger heeft gekregen. Hand en arm zijn opgezwollen. De minister van oorlog heeft den wensch te kennen gegeven om de landbouwtentoon stellingen in ons laud te benuttigen, ten einde de eischen, aan bet militaire paard gesteld, te leeren kennen. De minister is genegen bij die gelegenheid een compleet sungospannen stuk met G paarden ter be zichtiging te stellen. De opening van het stedelijk Badhuis te Huisduinen zal plaats hebben 7 Mei a. s., opgeluisterd door een matinee musicale, te geven door het stafmuziek der K. N. Marine. Naar men verneemt, zal van den boedel van wijlen notaris S. Koopmans, te Warga bij Leeuwarden, die door verdrinking een einde aan zijn leven maakte, pui. 15 a 20% terecht komen. Tegenover een actief van pm. f 25.000, moet een passief van circa f 120.000, staan. De arrond.-rechtbank te Zutphen heeft den beklaagde J. L. S., houtdraaijer te Apeldoorn, die zijn kameraad met een beitel doodde, veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf. Het O. M. had drie jaar er» ëischt. Wees op uw hoede In enkele plaatsen van Limburg zwieiven dezer dagen personen rond, die schilderijen, voorstellende de martelaren van Gorkum, te koop aanboden, tegen den prijs van f 0.60 per stuk. Deze vielen nogal in den smaak van het publiek, en de koopwaar vond goeden aftrek. Zoodra die kooplieden een woning ver lieten, werden ze door een ander persoon gevolgd, die verklaarde de gekochte schil derij, tegen matigen prijs, van eene nette lijst te willen voorzien. Dit aanbod werd door velen aangenomen. De man nam de schilderij mede en zeide ze spoedig, in lijst gézet, terug te brengen. Hieraan is echter niet voldaan, en men ziet thans in, dat men in handen is gevallen van sluwe op lichters. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat, ten gevolge van vertraging bij de herstellingswerken aan de groote sluis te Ter Neuzen, de aangekondigde stremming der vaart door die sluis, welke op 12 Mei aanstaande zou eindigen, met twaaf dagen wordt verlengd. In verband met de artikelen 15 tot en met 22 der herziene Rijnvaartnkte (Staats blad no. 75) van 1869, en met. de bepalingen van het koninklijk besluit van 29 Juni 1869 (Staatsblad no. 110), worden belanghebben den herinnerd aan de verplichting voor alle schippers, die den iutt rnationalen Rijn willen bevaren, om voorzien te zijn van een Kijn- schipperspatent en van een scheepspatent, welke stukken, op schriftelijk verzoek, wor den afgegeven door het ministerie van water staat, handel en nijverheid. Door den Minister van Waterstaat enz. is de zoinerdienstregeling der Staatsspoor wegen, aanvangende 1 Juni a. s., goedge keurd. B ij kens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-In- dië, is op 29 April jl eene vijandige bende, 200 man sterk, nabij Edi (Atjeb) na een vuurgevecht verdreven. Onzerzijds werden gewond de offiecier van gezondheid dr. J. van der Wal, en acht mindere militairen; de vijand had zeven dooden en veertig ge wonden. Vrijdag wierpen de gebroeders F. te Melick (Limburg) schertsend met aarde. Bij onge luk werd ééu hunner zoodanig ter hoogte van den slaap getroffen, dat hij bewusteloos neerviel en kort daarop overleed. Men ver moedt, dat zich een steen in een der kluiten aarde bevonden heeft. De dader, die nu en dan aan krankzinnigheid lijdt, is naar een krankzinnigengesticht overgebracht. De ingenieur Krieger wendt bij het mi nisterie van Waterstaat, Handelen Nijverheid pogingen aan om concessie te verkrjjgen voor den aauleg en de exploitatie van een reeds in October 1887 aangevraagden locaal- spoorweg SchoonhovenGouda. Zeven wielrijders uit Engelaud zullen zich op 15 Mei met de Hollandsche vélocipèdisten op de Scheveniugsche baan meten, ter ge legenheid van de eerste internationale rij- derijen in dit jaar. De gemeenterad van Nijmegen he..ft be sloten om voor f 1500 deel te nemen in het waarborgsfon ds tot ontvangst van tie Leidsche studenten, die op 1 Juli e.k. den gecos'umeerden >intocht van Karei Y in 1546 binnen Nijmegen», welken zij bevorens te Leiden houden, alhier zullen herhalen. Men stelt zich bij die gelegenheid alhier groote feestelijkheden voor. Voor de leve ring van het benoodigde aantal paarden bij het maskerade-feest is door de feestcom missie bereids eene oproeping gedaan. De regeering heeft aan de Tweede Kamer de memorie van beantwoording ingezonden naar aanleiding van het voorloopig verslag over de verlenging van den militiediensttijd. Omstreeks de helft dezer maand zullen van Scheveningen de eerste bomschuiten ter haringvisscherij uitzeilenze bebooren aan de reeders N. A. De Niet en J. J. De Niet. Nog altjjd verkeert men te VlaardiDgen in groote onrust over het uitblijven van het loggerscbip »Agatha Geertruida«, schip per G. Groeneveld. Men vreest, dat het schip met de geheele bemanning in den storm van 8 April vergaan is. De scheeps- boot is op zee opgevischt en te New-Custle aangebracht. De logger was bemand met 13 koppen, allen inwoners van Vlaardingen. Aan den polder van het calamitense waterseliap Walsoorden heeft eene belang rjjke oeverafschuiving plaats gehad. Zooals reeds gemeld werd, is den 13 April, aan eene jufvrouw te Dubbeldam, op eene der booten van Fop Smit, een gouden horloge ontvreemd. Den 18 April, des na middags half twee, werd dat zelfde horloge, geheel onbeschadigd, midden op den Dub- beldamschen weg, door iemand uit Dordrecht gevonden. De dader of daderes heeft blijkbaar, uit vrees voor ontdekking, zich op deze wijze van het horloge ontdaan. Te Winschoten ontstond Donderdag in den laten avond in eene der hoofdstraten een volksoploop, naar aanleiding van een twist tusschen een kapitein en een luitenant van het Heilsleger, ovtr het aanschaffen een kleedingstuk voor laatstgenoemde. De rust herstelde zich niet, alvorens aan de woning des kapiteins alle ruiten waren verbrijzeld en de deur was ingetrapt. Voor de a.s. Land bon wtentoontstelling te Dordrecht is een zeer geschikt terrein ge huurd, en wel in de nabijheid van het station. Te Beesterzwaag waren Maandag 1500 r? o man op het appèl tegenwoordig. Alleen de appèlmeester mocht spivken zonder toe stemming van den burgemeester mocht geen socialistische leider optreden. Een vervener trad op en vroeg zijn volk te willen werken tegen 80 ets. en fl. Bij meerderheid van stemmen werd dit voorstel afgewezen. Een uur daarna moest beslist worden, daar de burgemeester geen nieuw appèl toe zal staan. Vele werklieden trokken van daar naar Duitschlaud, terwijl eenige werklieden het werk hervatten. Te Wageningen staan de kerseboomen prachtig in bloei en beloven een rijken oogst, van nachtvorsten schijnt geen nadeel te zijn ondervonden. Appel- en pereboomen bloeien niet zoo ruim. Uit Enschedé wordt gemeld dat tot Maan dag middag geen arbeiders den arbeid hervat hebben. Nader verneemt men, omtrent de gerucht makende gebeurtenis, die verleden week te Vries plaats greep, het volgende: De gerechtelijke inbeslagneming der ge meente-eigendommen geschiedde op last van den aannemer A. van Veen, (procureur mr. Williuge), die sinds jaren lang met jobs geduld zit te wachten op de uitbetaling zijner rechtmatig verdiende penningen voor het bouwen der school te Donderen. Zooals men weet, was door het rijk, behalve de gewone 30 percent, nog extra f 4000 (zegge vier duizend gulden) toegestaan en ook uit betaald. Het zou wel de moeite loonen, als het rijk eens nagiug, hoe met dat geld was gehandeld en aan de verantwoordelijke per sonen rekenschap vroeg. De volgende ge meente-eigendommen zullen gerechtelijk wor den verkocht: 1. De gemeen te-opslagplaats van het N.-Willemskanaal. 2. Het tolhuis met het daarbij behoo- rend land. 3. Twee bouwakkers bij de begraafplaats, in gebruik bij L. C. Timmermans, gemeente veldwachter. 4. Twee arm woningen te Atchin, onder Tinaarlo, bewoond door H. Kremer en R. Uithoorn. Ouk de gebruikers dez -r goede* ren tlus zullen de dupe worden van het financieel wanbeheer, waaronder deze gi- uieente zucht, en de gemeente-ambtenaren zijn nog steeds wachtende op hun driemaan- delijksch salaris. De vorige week werd gemeld, dat een herbergier te Amsterdam door het spelen niet zoogenaamde kwartjesvinders» een som van f 200 had verloren. Thans blijkt uit het volgende schrijven dat hij door die personen opgelicht is ge worden Sedert een paar weken werd de tapperij van Nolfeu in de Elandstraat te Amster dam bezocht door een paar net gekleede personen, die betrekkelijk groote verterin gen maakten en steeds prompt betaalden. Ook in den vroegen ochtend van Zondag waren die personen daar aanwezig. Na eenigen tijd verscheen een derde, schijn baar onbekende, die zich bij het tweetal neerzette en met hen een praatje aanknoopte; nog een poosje later trad een kort, gezet man met verweerd gelaat binnen. Het door hem bestelde werd spoedig gebruikt en schijnbaar maakte luj zich gereed om weder verder te gaanalh ins hij tartte in den zak en haalde zijn portemonnaie voor den dag, bij welke beweging een spel kaarten op den grond viel. Nolten raapte het spel op en gaf zijn verwondering te kennen, dat zijn bezoeker speelkaarten bij zich droeg. »Och,« gaf deze ten antwoord, dat is zoo vreemd niet; ik ben hofmeester aan boord van een Suez-bootik heb hedennacht de wacht gehad en dan maken we altijd een kaartje.» Het gesprek kwam op het spel en onze kwasi- varensgezel schetste de Chineezen als de hartstochtelijkste spelers. Hij zou hun spel eerst laten zien. Alle aanwezigen wer den aan tafel genoodigd en weldra begon het Chineesche spel, dat niets anders was dan het bekende »kaartenschuiren.« Nolteu werd uitgenoodigd voor de aar digheid een rijksdaalder te zetten. De hof meester won, waarna Nollen zijn geld terug nam en vertier niet medespeelde. De beide eerst binnengekomen schenen door het spel zeer opgewonden. Een van hen riep Nolten afzonderlijk en vroeg hem voor een oogenblik f 200 ter leen, waartoe deze, ofschoon niet dadelijk bereid, zich eindelijk liet vinden. Vier bankbiljetten van f 40 en zestien rijksdaalders werden den dagelij ksohen bezoeker ter hand gesteld. Het spel werd voortgezet. Toen Nolten een oogenblik in zijn bene denvertrek zich bevond, verwijderde zich de hofmeester zonder betalen. Dit opende Nolten de oogen en hij wilde den persoon, wien hij f 200 ter hand gesteld had, grijpen, waarin hij evenwel door den derde werd verhinderd. In dit oogenblik van verwarring maakten de beide bekenden zich uit de voeten, waarna Nolten door den laatst achtergeblevene op eenige stoelen geworpen werd, die daarna eveneens het hazenpad koos. Van de vertering was evenmin iets be taald. Sedert Woensdag 30 April tot Vrijdag 2 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 5 zalmen, van 11 tot 30 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,40 tot f 1,52, en 2153 elften, prijs per stuk f 0,62 tot f 1,22. Uurgerlijke S*>tancï. Meeuwen c.u., van 1 April tot 1 Mei. Ondertrouwd: Zeger Rijken en Adriaua Maria Baks. Getrouwd: Gerard Remmers met Adriana van Druuen. Geboren: Aruoldus, z. v. J. de Rooij en G. in 't Veld; Elizabeth, d. v. L. van Koijck en A. Baas; Cornelis, z. v. D. van der Beek en E. van der Vliet; Willem, z. v. A. v. d. Assem en A. v. d. Kolk. Overleden: Gerdiua van der Beek, 13 j., d. v. T. van der Beek (overleden) en Anna Groeneveld; Elizabeth van Koijk, 6 d., d. v. Lodewijk van Koijck en Autonie Baas. tSeêrlaridsclx Indie. Op 12 Maart is te Kota Radja het mo nument onthuld van de Europeesche ge sneuvelden bij Kota Pohama. De Javabode meldt, dat de blokkade te Atjeh zal worden uitgebreid over de geheel-j Noodoostkust, terwijl, met versterking der zeemacht, de afsluiting definitief zal zijr. Men hoopt, dut daardoor de aanhangers der Kemalapartij gebrek aan oorlogsmate riaal zullen krijgen en dit hen zal dwingen tot pacificatie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2