De stokers en andere werklieden in de gasfabrieken te Parijs en in de voorstiden hebben eene vergadering gebonden, waarin besloten werd de werkstaking voort te zetten. Te Yierzon, in Frankrijk, is een schrijn werker met een dochtertje van negen jaar, Mari Henry genaamd, gezegend, dat 74 (vier-en-zeventig) kilo's weegt en dat dage lijks, behalve ander voedsel, 5 pond brood eet. Daar de middelen van den armen man niet toelaten er zulke dure kostgangers op na te houden, zal het kind eerstdaags naar een liefdadigheidsinrichting te Blois worden gebracht, waar het kosteloos zal worden opgevoed en gevoed. Maandag zeide Stanley dat hij voor Engeland duizenden vierkante mijlen grond gebied veroverd had. Dit werd toen over drachtelijk opgevat; doch thans blijkt dat Stanley zinspeelde op overeenkomsten door hem, namens de Britsche Oost-Afrika-Com pagnie, met verschillende negerhoofden ge sloten tijdens zijn jongsten tocht door Afrika, waarbij groote territoren onder Engelsche vlag geplaatst werden. De bedoelde trac- taten zouden thans in het bezit zijn der Engelsche regeering. Een verschrikkelijke brand heeft het krankzinnigengesticht van Longue-Point nabjj Montreal in Canada, geheel vernield. In dit gesticht waren een duizendtal ver pleegden gehuisvest, waarvan er omstreeks honderd verdwenen zijn. Men vreest dat deze in de vlammen zijn omgekomen. Eene depêche uit Bwenos-Ayres meldt, dat bij de douanen bedriegeryen zijn ont dekt, waardoor de schatkist jaarljjks met tien millioen dollars benadeeld wordt. Er heerschen sedert eenigen tijd te Pre toria vele ziekten, vooral hevige koortsen, hoofdzakelijk gevolg van het slechte drink water. De watergeulen, die het water in de stad brengen, zijn dan ook volkomen on gedekt en niet beschermd tegen vuilnis en rottende stoffen. Krachtig wordt op verbe tering in dien toestand aangedrongen. Brand op een stoomboot. Vóór enkele dagen geraakte de stoomboot »Andrew Jackson*, van de ^People's Line«, nabij Jacksonville in brand. Onder de talryke passagiers ontstond bij de ontdekking van den brand een paniek en verscheiden spron gen over boord. Dank zij der koelbloedigheid van kapitein Philpotts, die het commando over de boot voerde, liep alles verder zonder ongelukken af. Hij haalde een revolver te voorschijn, en dreigde ieder, die zich niet stipt aan zijn bevelen hield, te zullen neerschieten, waarna hij het schip naar den wal stuurde, en allen nog bijtijds gered konden worden. Bij het geheele ongeval zou dan ook nie mand omgekomen zyn, zoo niet enkelen in hun angst over boord waren gesprongen, waarvan drie een vrouw en twee man nen verdronken. De Belgische Minister van Landbouw en Koophandel De Bruijn heeft de vóór twee maanden in een samenkomst te Brussel be noemde delegatie ontvangen, welke hem kwam spreken over de plannen tot verbin ding van Brussel met de zee. De Minister erkende, dat deze in het belang des lands zou zijn, maar oordeelde, dat de stad haar behoorde tot stand te brengen, behoudens een Rijks-toelage van een vierde der kosten voor de kanaalwerken. De Burgemeester Buis was hiermede lang niet tevreden, omdat het land, zeide hij, zich veel grooter offers getroost had voor Gent en Antwerpen en nog zou getroosten voor Brugge. Hierop volgde een nadere gedachtenwisseling, waarbij de Minister te kennen gaf, dat hy, als hij van de noodzakelijkheid overtuigd werd, tot meer hulp bereid zou worden bevonden. Standjes tusschen Duitschland en Turkije. - Een Duitsch matroos werd onlangs te Kon- stantinopel in een staat van kennelijke dron kenschap opgepakt, naar de wacht gebracht en door eenige Turksche soldaten zoo mis handeld, dat hy 14 dagen ziek lag. De Duitsche gezant, Von Radowitz, eischte vervolging van de schuldige Turken, waar toe met zeer veel moeite eindelijk werd overgegaan. Nadat zij zes weken hadden gezeten, werden zij echter ontslagen en was de vervolging uit. De Duitsche gezant eischte daarop voortzetting van de vervolging, de Sultan stemde toe, maar de vervolging ging niet door, naar men zegt, omdat de Sultan dit weigert. Reuter seint dat Von Radowitz de zaak hoog opneemt en gedreigd moet hebben Konstantinopel te zullen verlaten, als het recht niet zijn loop heeft! 3?la»tselijl£ Nieuws. HEUSDEN, 9 Mei. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie 's benoem 1 tot voorzitter van de van Stad en Lande van Heusden, de heer G. van Everdingen, le cundidaat. De heer Rappard, cundidaat iu de theol. alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd als Proponent en is derhalve tot predikant beroepbaar. Naar officieus wordt medegedeeld, zal vermoedelijk 1 October de geheele lijn Zwalnwe '3-Bosch in exploitatie komen. Vermoe lelijk zullen dun wel bij de be- s'aaude voor de Langstraat doelmatige lccaul- treinen, een paar sneltreinen worden inge legd. En hoogstwaarschijnlijk zal dan van Breda, Zevenbergen en Oudenbosch af eene betere aansluiting worden verkregen. GENÜEBEN, 8 Mei. Door stemgerech tigde leden der Ned. Herv. gemeenten van Doeveren en Genderen, is tot predikant be roepen de WelEerw. beer Rappard, candiduat. BEZOOIEN, 7 Mei. Gisteren-namiddag vermaakten zich eenige kinderen, alhier, met een ledigstaanden goederenwagen van de N.-B. stoomtramweg-maatschappij voort te duwen. Een hunner, het 9-jarig zoontje van J. B, stond vóór op de koppelstang als machinist. Plotseling viel hij er af en de wielen van den in beweging zijnden wagen gingen hem over schouder, arm en been. Zwaar gekwetst is hij naar het gasthuis alhier vervoerd. Ofschoon veel pijn lijdende, heeft hy den nacht nog al rustig doorgebracht. Later meldt meldt men ons: Met het zoontje van J. B. blyft het nog treurig gesteld. Hevige koortsen sloopen het ver minkte lichaam, en men vreest dat een der armen tot boven den schouder zal moeten afgezet worden. Het prachtige weder der laatste dagen heeft aan de velerlei gewassen veel goed gedaan. Het gras staat malsch ter weide, het frissche koren siert den akker, pere- en appelboomen pryken met hunne schoonste bloesems en beloven, indien zij van nachtvorsten verschoond blyven, een ruime opbrengst; in één woord, t is hier een prachtige, groene Mei. DALEM. De opbrengst van het ver gunningsrecht over 1890, te Vuren van 12 herbergiers geheven, bedraagt f 398,75. GOR1NCHEM. Op bijna 67-jarigen leef tijd is Dinsdag alhier overleden de heer VV. C. M. Begram van Jaarsveld, oud-lid der Tweede Kamer, dijkgraaf van de sAlblas- waard met Arkel beneden de Zouwe,« lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. De overledene, een zeer bekwaam man, heeft zich vooral voor deze provincie by- zonder verdienstelijk gemaakt. Tot den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier is door eenige lidmaten dier gemeente het verzoek gericht, de reformatie ter hand te nemen. »ls«, zeggen adressan ten, »in de 16de eeuw de kerk door haar protest en verzet tegen de hiërarchie gere formeerd geworden, weer een hiërarchie te dulden zou zijn het werk der vaderen te niet te doen en ons langzamerhand en ongemerkt op roomsche paden leiden. Met algemeene stemmen heeft de kerke raad het verzoek afgewezen. Door verbouwing van het huis, hoek VuchterstraatPostelstraat, is dit ingericht tot een sierlijken winkel. De deur is geplaatst op den hoek en aan weerszijden, in beide straten, zyn zeer groote vitrines met spiegel ruiten. De nette, voor Den Bosch nieuwe étalage, geleverd door de firma Bruns te Arnhem, doet den goeden smaak des heeren E. Schmeink want deze heeft zijn zaak in heeren-artikelen in het nieuwe winkel huis overgebracht alle eer aan en ge tuigt van de ruime keuze artikelen, die men er vinden kan. De gunstige bekendheid dezer firma zal ongetwijfeld door de verplaatsing van haar magazijn nog winnen. De winkel in de Vuchterstraat, dien de heer Schmeink heeft verlaten, is ingenomen door den heer Joseph Doumen, kerk en decoratieschilder, welke daar een zaak heeft geopend in religieuze beelden, kunst bloemen, grafkransen enz., die ook sierlijk zijn uitgestald. De naam Doumen is genoeg bekend als man van kunst en smaak, dat verdere aanbeveling overbodig is. Ltinnenland, Door de regeering is bij de Twee.le Kamer ingediend een wetsontwerp tot regeling der brievenposterij. Daarin wordt eene nieuwe regeling van het port der dag- en week bladen en der gedrukte stukken voorgesteld. Voorts wordt voorgesteld afschaffing der wet telijke bepaling, dat het recht voor expresse bestelling vooraf moet worden voldaan wordt de dienst voor de invordering van quitantiën uitgebreid en het recht daarvan verlaagd, en de behandeling van onbestel bare en geweigerde stukken gewijzigd. In het bedrag van het briefport wordt geen wijziging gebracht. Alleen vervalt de bepaling, dat geen brieven van meer dan 1000 gram per brievenpost vervoerd wor den, en die dat by de berekening van het port der ontoereikend gefrankeerde brieven de breuken van vijf cent worden aangevuld. De gewicbtsschaal, waarnaar het port der gedrukte stukken berekend wordt, is gewij zigd, zoodat het tarief meer verband houdt met en niet hooger is dan dat van de pak- ketpost. De postschaal blijft voor stukken tot en met 150 gram dezelfde, doch dan komt er in het ontwerp eene andere op klimming dan in de wet. Een ander tarief wordt voor de nieuws bladen voorgesteld. Thans wordt lf2 cent van elk blad tot een gewicht van ten hoogste 25 gr. geheven. In het ontwerp wordt voor gesteld het maximum-gewicht te brengen op 35 gram. Thans wordt van elk nieuwsblad boven 25 gram gewicht, met of zonder bijvoegsels verzonden, een port geheven van 1 cent. Volgens het ontwerp zal, wanneer het dag blad met zijne bijvoegsels zwaarder weegt dan 100 gram, van elke 100 gram één cent port geheven worden. Bijvoegsels, af zonderlijk verzonden, zijn mede aan dag blad port onderhevig. Ten bate van de dagbladen zoowel als van de postadministratie wenscht de regee ring verder de gelegenheid te openen om, evenals in het buitenland, het port der bla den op andere wijze dan door aanhechting ven postzegels op de stukken te voldoen. De Eerste Kamer heeft Woensdag een parig aangenomen de pensioenwetten voor burgerlijke ambtenaren, hunne weduwen en weezen. Door den Minister van justitie zijn nieuwe modellen van jacht- en vischakten vastgesteld. Daarbij is gevolgd het in Duitschland ge volgd wordende model; ze zijn op linnen geplakt en breed 14, lang 14 centimeter. Deze akten zijn met verschillende kleuren gestempeld naar gelang van de verschillende doeleinden, waarvoor zij worden aange vraagd, en welzwart de groote jacht akte tot uitoefening van alle geoorloofd jachtbedrijfgroen de groote jachtakte tot uitoefening van alle geoorloofd jaeht- bedrjjf met uitzondering van de lange jacht en de valkenjachtblauw de kleine jacht akte tot uitoefening van de jachtbedrijven, genoemd in art. 15, lett. e, f en g der wet van 18 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); bruin de kleine vischakte tot uitoefening van de visschery met één geoorloofd visch- tuigzwart de groote vischakte tot uit oefening van de visseherij met alle geoor loofd vischtuig. De achterzijde der jachtakten is donkergroen, die der vischakten g r ij s gekleurd. Het Nederlandsch-Fransch hospitaal te Parijs zal tegen October geopend worden. Daarvoor is een ruim hotel aangekocht. Voor de geheele inrichting is f 150,000 noodig. Veel is daarvan reeds bijeen, maar niet alles. De oprichters doen daarom een nieuw beroep op de Nederlandsche lief dadigheid. Evenals in het vorige jaar is ook dit jaar van wege de Nederl. Heidemaatschappij aan onbemiddelde heidebezitters, onder zekere voorwaarden, dennenzaad gratis afgestaan, om onder leiding van den adjunct-directeur en den boschbaas der Heidemaatschappij heidegrond daarmee te bezaaien. Ten vorige jare werden ongeveer 26 hec taren onder Beekbergen, bij Apeldoorn, op die wijze bezaaid. Dit jaar is weder onder Beekbergen een gedeelte heidegrond op die wijze in bosch gelegd. Ook in Drente is aan eenige personen op dezelfde voorwaarden dennenzaad gratis verstrekt en is daarmede een uitgestrekt heid heideveld in de gemeente Ruinen op die wijze bezaaid. Dat, de lust tot ontginning in den laat- sten tijd is aangewakkerd, kan o.a ook daaruit blijken dat dit jaar door de Nederl. Heidemaatschappij ruim 2000 kilo dennen zaad aan particulieren tegen den kosten- den prijs is verstrekt. De Leidsche gemeenteraad heeft het voor stel van het dag. best., tot het weder op bouwen van de Stads-Gehoorzaal, welke verleden jaar door brand vernield werd, met algemeene stemmen aangenomen. De kosten zijn geraamd op f 152,250. Eergisteren avond werd per brief, onder teekend door 13 ontslagen arbeiders, aan de firma Ter Kuile en Morsman te Enschedé medegedeeld, dat zij gisteren ochtend het werk zouden hervatten. Gisteren ochtend togen zij naar de vergadering die iederen ochtend gehouden werd en deelden daar hun besluit mede, doch dit werd niet gunstig opgenomener volgden bedreigingen, en dientengevolge ontving de firma des middags de schriftelijke mededeeling, dat zij aan hun voornemen geen gevolg hadden kunnen geven. Enkele wevers van hier en elders zijn dezer dagen aan het werk gegaan. Alles is en blyft rustig. Bij de plechtige onthulling van het ge- denkteeken op het graf van den dapperen Hobein, te Vlissingen, was de Kon. Ver- eeniging: »Het Eereteeken voor Belangrijke krijgsverrichtingen,* vertegenwoordigd door' 4 bestuurs- en 4 gewone leden. Naar wij vernemen, zullen di' jaar de zoogenaamde Panopticumtreinen loopen van Rotterdam, D.m Haag, Utrecht en Arnhem gedurende Juni, Juli, Augustus en September, en wel van Rotterdam en Den Haag, op Dins- of Donderdagen en van Utrecht en Arnhem op Woensdagen. De prijs zal zijn van Den Haag, Rotterdam en Utrecht le kl.f 6.50, 2e kl. f 5.50van Arnhem le kl.f 7.50, 2e kl. f 6.50. Dr. Jan Te Winkel te Groningen is be noemd tot lid (associé) der Brusselsche Akademie. Zondag 11 Mei zal het 's-Gravenhaagsche Ambachtsgebouw op 't Hooge Zand 15 jaar bestaan hebben. Om dat te vieren, zal er den 25n dezer een wedstrijd in 't voordragen plaats hebben. Dezer dagen is aan het agentschap der Ntd. Bank te Almelo een bankbiljet van f 100 aageboden, hetgeen bij naauwkeurig onderzoek bleek vervalscht te zijn. Hoewel het zeer kunstig was nagemaakt, viel het toch vrij spoedig in het oog door de meer dere dikte van papier en andere kleine kenmerken. Zooals men zich herinnert, verdween voor eenigen tijd de notaris K. te Warga en werd zyn lijk na eenige dagen uit het water opgehaald. De vrees, dat zyne financiën in de war waren, heeft zich maar al te zeer bewaarheid. Van de by hem gedeponeerde gelden zal slechts 15 a 20 pCt. te recht komen, daar tegenover een actief van f24,000 een passief van f120,000 staat. Vooral de burgerman en kleine winkelier worden daar door getroffen. In vervolg op hetgeen reeds in vorige nummers omtrent deze zaak bericht werd, meldt men uit Valkenburg: Op bevel van Gedeputeerde Staten werd Dinsdag, onder toezicht der maréchaussees, dat gedeelte der onderaardsche groeve met een muur van een meter dikte toegemet- seld, waar de bergwerkers thans werkzaam zyn. Den blokbrekers werd gisteren van dat besluit kennis gegevenhun werd tevens verzocht, genoemd gedeelte voor heden te ontruimen, onder bedreiging, dat die ont ruiming werd hieraan niet goedwillig voldaan desnoods met geweld zou ge schieden. Aan de werkstaking in den grooten Veen- polder van Weststellingwerf' is nog geen einde. Dinsdag is twee malen en ook Woens dag weer appèl gehouden. Er waren veel arbeiders tegenwoordig, en ook v. Emmenes was weer overgekomen om er bij hen op aan te dringen in hunnen eisch (90 c. per roê) te volharden. Een paar kleine bazen hebben toegegeven, maar de groote blijven weigeren. Er zal nu geen appèl meer wor den gehouden voor Maandag, zoodat het meeste werkvolk gisteren avond vruchteloos naar huis is moeten terugkeeren. Men zegt, «f* de geheele werkstaking voorkomen had kunnen worden, indien do bazen in plaats van 80 terstond 85 c. hadden aangeboden. Naar aan het D bl. v. Gouda wordt mede gedeeld, heeft zich in Gouda een tweede geval van slaapziekte, en wel met doodelijken afloop voorgedaan. Een zoontje van zekeren De K. is, na een korte ongesteldheid, in slaap gevallen en vier dagen later, zonder tot bewustzijn te zyn teruggekeerd, overleden. De sedert ongeveer acht weken afwezige notaris J. Clerx, van Weert, is door de arrond.-regtbank te Roermond in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Sedert Zaterdag 3 tot Dinsdag 6 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 15 zalmen, van 9 tot 35 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,30 tot f 1,45, en 3801 elfien, prijs per stuk f 0,45 tot f 1,10. Men schrijft uit Amsterdam, 5 Mei: Met niet minder eerbetoon dan Schier- horn op 11 Maart 1.1. werd gisteren alhier door vele militairen en duizenden nieuws gierigen ontvangen de fuselier van het Ned.- Ind. leger Franciscus Cornelis Adolf Buys, Amsterdammer van geboorte, die zich in een gevecht tegen de Atjehers, waarbij zyn luitenant, Veerman, omkwam, zoo moedig heeft gedragen. Voor die daad beloonde Z. M. de Koning hem met de Militaire Wil lemsorde, en, ofschoon Buys zelf nog on kundig was van die onderscheiding, had de overheid gelast, dat de uitreiking er van met al de honneurs, aan dat eere-metaal verschuldigd, zou geschieden, op het oogen- blik dat Buys voet zou zetten op vader- landschen bodem. Met het stoomschip Prinses Wilhelmina,* dat gisteren omstreeks 1 uur aan de Han delskade na een voorspoedige reis terug kwam, repatrieerde een detachement mili tairen van het Ind. leger, onder wie Buys zich bevond. Hij werd aan de kade opgewacht door den generaal den Beer Poortugael, bevel hebber der le militaire aideeliug, den plaats, commandant, luit. kolonel Rochelle, met beider adjudant, door een paar compagniëo infanterie en mariniers, door vele ridders der orde, tal van officiereu van het garni zoen alhier aanwezig, en duizenden nieuws gierigen. Onder de tonen der vaderlandsche lie deren, van de stafmuziek van het zevende, stapte Buys aan wal en werd met luide juichkreten door de menigte begroef. Voor het front der ulhier opgestelde manschap pen gaf de generaal aan den dapperen sol daat kennis van de eervolle onderscheiding, die de Koning hem voor zijn moed en aan hankelijkheid aan zijn luitenant had waardig gekeurd Na door enkele bloedverwanten, vele vrienden en de aanwezige ridders hartelijk geluk gewenscht te zijn met zijn behouden aankomst in 't vaderland en met de roem volle onderscheiding, nam Buys met eeu paar militaire overheden iu een open landauer plaats en, met de stafmuziek voorop, ge volgd door zijn kameraden, omstuwd door de nieuwsgierige menigte, ging het onder muziek en zang naar de kazerne Oranje- Nassau, waar een welbereide en welvoor ziene disch, hem door de onderofficieren in de cantine aangeboden, gereed stond. Dat het hier aan geestdrift niet ontbrak, dat menige heildronk op Koning en vaderland, op den held van Kota Toeankoe, op het dappere leger in Indie en het moederland werd ingesteld, behoeft zeker niet uitvoerig vermeld te worden. Aangezien Buys nog niet geheel van zijn bekomen wonden was hersteld, zou bij des avonds in het hospitaal worden opgenomen. Te Ootmarsum is de bliksem geslagen iu den schoorsteen van een huis. De lyst werd vernield en het vuur in den haard door het geheele vertrek geslingerd. - Een onbezol digd rijksveldwachter te Uithuizermeeden is door eenige dronken boerenjongens erg mishandeld. - In een sloot te Tiel is ge vonden het lijkje van een pasgeboren jon gen. - De metselaar H. is te Valkenburg door een vallend stuk hout aan het hoofd getroffen en aan de gevolgen overleden. - Bij een twist te Douvergenhout, gem. Mer kelbeek (L.) zijn twee personen door m s- steken zoodanig verwond, dat voor het leven van den zwaarst gewonde, zekeren H. Die teren, zeer wordt gevreesd. - Te Assen is een vrouw, die in de deur harer woning stond, door den bliksem getroffen en ge dood. - Onder Beilen werd een boerderij ge troffen en brandde af. - Een goederentrein is bij Valkenburg ontspoord. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken waren niet te betreuren. - Te Zwartsluis is een jonge moeder, G. M., die tien dagen gele den haar driejarig kind dood uit het water haalde, aan de gevolgen van dien schrik overleden. - Te Foxholl (Gr.) is bet 4-jarig kind van J. Nijveen achterover in het vuur gevallen. Het kreeg daarbij zulke hevige brandwonden aau den rug, dat slechts weinig hoop op het behoud van het leven bestaat. IJurges-lijbe Heusden, van 2 tot 8 Mei. Ondertrouwd: Antonius Hautha- mer, 26 j., met Adriana Waldecker, 18 j. Getrouwd: Martinus van Herwaar den, 28 j., met Christina Catharina van Es, 25 j. Eethen c.a., van 1 April tot 1 Mei. Ondertrouwd: P. C. J. Peter van Maaswaal met C. H. StaalS. de Bruijn, 35 j., met C. W. Bouman, 31 j.A. 0. van den Steenhoven, 23 j., met H. D. van Duist, 27 j.H. Lankhaar, 44 j., met J. Clement, 24 j.; C. M. Branderhorst, 24 j., met S. Splinters, 19 j. Getrouwd: P. O. J. Peter van Maas waal met C. II. Staal. Geboren: Emma Gijsberta, d. v. W. M. Branderhorst en M. J. van der Beek; Arie, z. v. S. van Rijswijk en T. Broek huizen Pieter Johannis, z. v. A. Smits en J. de Graaff. Overleden: Willem van Kooijck, 10 j. Drongelen c.a., van 1 April tot 1 Mei. Geboren: Gerrit, z. v. Johs. Millenaar en A. Lankhaar. Overleden: Machiel van Oosterhout, ongehuwd, 36 j. Aanbesitedintren. Den 21 sten dezer zal aan het departe ment van Waterstaat worden aanbesteed: het leggen van den bovenbouw met de leve ring van ballast, het maken van werken tot beveiliging en afdaling en van eenige verdere werken tot voltooiing van het gedeelte Schie damMaassluis van den spoorweg Rotter damHoek van Holland. De raming is f 184,000. De werken moeten voor de eerste maal geheel voltooid worden opgeleverd vóór of uiterlijk 15 Mei 1891. Afloop .Aatibesstetiintgeij. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: lo. de uitvoering van werken tot voort zetting der normaliseering van de rivier de ■■HHI - "W U.jü O O i VMMM i I I II I i iiaiirnu ar i aai i a «rwffwam—pasar -aan——B»a>—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2