Volgens l'Echo de Paris onderhandelt de Russische gezant Von Mohrenln-im met Fransche fabrieken over het leveren van een millioen klein kaliber-geweren voor het Russische leger, benevens 6000 rookvrije patronen per geweer, waarvan dagelijks 2000 geleverd moeten worden. Een ontzettende, gedurende een kwartier aanhoudende hagelstorm, heeft Zaterdag te Munster en in de omstreken zeer veel schade aangericht. Door een aardstorting in een steenkool mijn bij Ashley, Pennsylvania", zijn 25 per sonen bedolven. Pogingen worden in 't werk gesteld om de ongelukkigen te bevrijden. Een later bericht meldt, dat. bij deze mijnramp in het geheel 28 man onder de aarde werden bedolven. Shchts 3 hunner werden (zwaar gebrand) gered19 lijken zijn gevonden. Een gasontploffing wus, naar 't schijnt, de oorzaak van het ongeluk. Van het Eng. schip »Sea Q.ieen,« 3 Mei van Beaufort (South Caroline) naar Liver pool vertrokken, trachtte, toen het de Coosaw rivier afzeilde, een matroos te deserteeren door overboord te springen, om het land, dat niet verder dan ongeveer 100 yards verwijderd was, te bereiken. Men zond hem onmiddellijk een sloep achterna, doch voordat de sloep den matroos kon bereiken waren twee kolossale haaien op hem toegeschoten, die voor de oogen der bemanning hem aan stukken scheurden en verslonden. Aan de »Times« wordt uit Buenos-Ayres bericht, dat het conflict te Puerte Alegre uitliep op de nederlaag van het voorloopig bewind en de afdanking van den landvoogd. Het gezag der republikeinsche Regeering in de provincie Rio-Grande heet slechts in naam te bestaan. De Brazilianen protesteeren tegen bet zenden eener Amerikaausche vloot naar Rio, ter bescherming van de belangen van Amerikaansche burgers, waarin zij een on gerechtigde inmenging zien. Te Halle werd een groote anti-semieten vergadering gehouden, waarin Liebermann von Sonnenberg een rede hield, die zoozeer de aanwezige tegenstanders, vooral ook de sociaal-democraten, ontstemde, dat de politie het noodig oordeelde de meeting op te heffen een 60-tal personen eischten daarop de be taalde entree van 30 Pf. terug en er ont stond zoo'n helsch leven, dat de politie ver plicht was de menigte uiteen te jagen, waarbij 10 personen werden gearresteerd. HEUSDEN, 19 Mei. Heden namiddag namen we hier een ge ring onweder waar. Slechts één slag was bizonder zwaar en, zooals ons thans door een ooggetuige wordt medegedeeld, was het bij dienzelfden slag, dat de bliksem sloeg in de woning van de Wed. Van Bladel te Oudheusden. Door den wijden schoorsteen ingeslagen, was weldra het geheele vertrek een en al vuur; doch een oogenblik later was alles voorbij en sloeg de bliksem weder uit, waar hij was ingekomen. Alle aan- wezenden waren voor korten tijd als het ware verbijsterd. Door het schelle licht kon den ze direct niet zien en door den zwaren slag waren ze geruimen tijd doof. Het huis dreunde op haar grondvesten en de kalk viel van alle zijden uit muren en schoor steen; terwijl het huis nog geruimen tijd met zwavellucht gevuld bleef. Gelukkig liep alles af zonder brand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. BAARDWIJK, 19 Mei. Niet zonder verzet tegen de politie werden hier gister avond een paar personen, die te veel ge dronken hadden, achter slot gezet. In den nacht hebben de lieve luidjes de cel open gebroken en zijn ontvlucht. DRUNEN, 19 Mei. Bij verschillende personen zijn gisteravond de ruiten inge gooid en andere baldadigheden gepleegd. De politie heeft druk werk gehad. BUREN, 17 Mei. Gisteren werd alhier onder begunstiging van heerlijk weder paar denmarkt gehoudenofschoon het aantal aangevoerde paarden niet groot was en slechts ruim een 200-tal bedroeg, was de handel levendig door de vele vreemde koop lieden, die aanwezig waren. Er werden over 't geheel flinke prijzen, sommige van f700 en f 800, besteed, een vierjarige ruin o. a. bracht f 850 op. UITWIJK. Door den kerkeraad der Herv. gem. van Uitwijk c. a. is toezegging van beroep gedaan aan den heer Boersma, candidaat in de Theologie te Buitenpost, in Friesland. ANDEL. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. van Op- en Neer-Andel, door Ds. E. Weidner, predikant te Alt forst c. a. 's-BOSCH. Op den beschrijvingsbrief voor de vergadering der gew. vereeniging »Noord-Brabant« van het N. O. G., te houden den 28 Mei a.s., des middags ten 12 uur, te 's Hertogenbosch in het gebouw der Liedertafel, komen de volgende werk zaamheden ter behandeling voor: 1. Opening der vergadering. 2. Lezing der notulen van de vorige vergadering. 3. Verslag over den toestand van het Ge nootschap in Noord-Brabant over 1888. 4. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 5. Verslag van het Bestuur van het onderst», aningsfonds. 6. Behandeling der punten van beschrijving voor de Algern. vergadering. 7. Verkiezing van afgevaar digden voor de Algem. verg. 8. Aanwijzing van de Afdeeling, welke vier leden van het Bestuur kiest. 9. Verkiezing van de drie overige leden van het Bestuur. 10. Be handeling van de plaats, waar in 1891 de vergadering-zal gahouden worden. 11. Be handeling van de volgende vraagpunten, ingezonden door de afdeeling den Bosch a. Opschuiving van Onderwijzers met hunne klassen, ja of neen. b. Het streven ^an den jeugdigen Ouderw. bond, voor en tegen. 12. Voorstellen en mededeelingen. 13. Slui ting der vergadering. De begrooting voor het dienstjaar 1890 91 van hU fonds voor weduwen en weezen van Onderwijzers in Noord-Brabant, sluit in Ontvangst en Uitgaaf met eene som van f 1472,75. Het reserve-kapitaal bedraagt f 30.300. Het fonds telt 52 leden en heeft 19 dona teurs. 24 weduwen genieten eene jaarlijksche uitkeering. WOUDRIOHEM. Van 2 tot 13 Mei werden op den afslag aangevoerd: 2 win- terzalmen, die voor f 1.40 per half K.G. werden verkocht, 1700 elften prijs f 0.90 a f 1.25 en 4500 vinten, prijs f 0.10 a f 0.13 per stuk. Ofschoon het veer op Dalem tot het verleden behoorde en een ieder recht had tot overzetten, zoo zijn thans door het schippersgild de oude bepalingen weder in het leven geroepen, de leden van het schip persgild mogen thans niet overzetten tenzij zij vooraf gedobbeld hebben naar de beurt. WERKENDAM. De Woudrichemsche visschers hebben de laatste week door den aanhoudenden hoogen waterstand, niet den zegen niet veel gevangen, de visschers uit Hardinxveld, die met hun vlot iets noorde lijker hooger op lagen, konden evenmin geregeld door visschen, ook de vangst was gering. In den Biesbosch is men thans druk'bezig met peuren, waardoor aan velen brood ver schaft wordt, daar zij de aal verkoopen tegen 24 cent per kilo, tegen 16 cent het vorige jaar. DEWERKEN, 17 Mei. Heden morgen is in den Sleeuwijkschen polder weder een schaap doodgebeten door honden dit schaap behoorde aan den landbouwer D. Doedijns. De rijkspolitie is de eigenaars der honden op het spoor. DALEM. Sinds enkele weken komt er meer handel in de houtmaterialen. De rijs, die vóór eenige maanden nog geen f 2 per 100 bosschen kon opbrengen, wordt nu al voor f 3.25 en hooger verkocht. De heer K. v. d. Burg, beambte ter secretarie te Herwijnen, is benoemd tot burgemeester der gemeente Ambt-Harden- berg. GORINCHEM. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is besloten, dat de verkiezing van een lid der Staten in plaats van wijlen den heer Begram, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juni e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Juni d. a. v. Als vervangend dijkgraaf van het hoog heemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe in plaats van wijlen den heer Begram van Jaarsveld, is opgetreden de heer II. Schram de Jong te Sliedrecht, als oudste hoogheemraad. Te Klundert wordt tegeu 18 Juui een Waterloo-feest georganiseerd. Eene ring- rijderij zal het feest opluisteren. - Te Raams- donk zijn voor het voltooien van het werk nabij Keizersveer tot buitengewoon opzichter benoemdde heeren A. J. C. Plaat, J. van Dalsen, J. v. d. Stelt, C. Biesheuvel en voor het baanvak Oude Maasje, nabij Hagoort, tot voorbij Dussensche Gantel, J. v. Nieuwenhuijzen, T. Smits Pz. en C. J. v. d. Meulen. - Te Baardwijk weet men het schoolbezoek aan te moedigen. Aan 49 leerlingen, die het vlijtigst de school be zochten, zijn prijzen uitgereikt. - In ver schillende plaatsen van Noordbrabant had de vorige week het jaarlijksche prijsschieten plaats. Aangezien dit van te locaal belang is, laten wij de vermelding der bizonder- heden en der bekroonde schutters achterwege. m nmminatmumBaBWMttmrmuBaBBasmmBumnMrmiMiM nnntxuinmnaKmm Bij Kon. besluit is vrijstelling van port verleend voor de briefwisseling over dienst zaken, tusschen besturen der bijzondere lagere scholen en de besturen der bijzondere kweekscholen en normaallessen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen ter eene, en de inspecteurs van het lager onder wijs, de districts- en arrondissements-schoolopzie- ners binnen het ressort ter andere zijde, als mede tusschen de besturen der bijzondere lagere scholen ter eene en de Commissaris sen des Konings en de Gedeputeerde Staten der provincie ter andere zijde. Met ingang van 1 Juli 1890 wordt van rijkswege: lo. de gelegenheid gegeven, op de door den Minister van waterstaat handel en nij verheid te bepalen voorwaardentot het aan een postkantoor in ontvang nemen door of een namens de geadresseerde van de voor hem bestemde stukken (busrecht); 2o. tusschenkomst verleend tot het ver krijgen vau abonnementen, op nieuwsbluden en tijilschriften 3o. voor zoover de minister hiertoe aan leiding mocht vimlej, gelegenheid gegeven tot het vooraf stempelen der adresstrooken van gedrukte stukken. Het busrecht zal verder naar een nieuwen maatstaf geregeld worden. De gelegenheid om zich te abonneeren op binnen- en buitenlandsche tijdschriften zal geschieden tegen vooruitbetaling van het abonnementsbedrag. Voor het gemis der voordeelen, door de ambtenaren der pos'erijen uit bovenstaande bepalingen voortvloeiende, is bepaald dat zij zullen genieten eene jaarlijksche toelage berekend naar het gemiddelde der emolu menten over 18871889. Deze toelage vervalt voor de directeuren bij verplaatsing, alsmede bij eene nieuwe regeling van hun tractement, voor de overige ambtenaren, bij benoeming tot directeur, bij plaatsing in eene betrekking, waaraan op 31 Juni 1890 geene emolumenten verbonden zjjn, alsmede bij eene nieuwe regeling van de trakte menten der ambtenaren van hun rang. Voor de brievengaarder zijn de bepalingen niet van toepassing. De toestand van het lid der Tweede Kamer, den heer rur. H. C. Verniers van der Loeff, blijft volgens het »Haagsche Dagblad" zeer langzaam vooruitgaan. In de Staats-Courantis opgenomen de Wet van den 9en Mei jl., houdende ver bodsbepaling tegen het dragen van wapenen. Wij brengen in herinnering artikel 1 dezer wet, dat aldus luidt: Het is verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wetge weren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degenstokken, priemstokken, wapenstokken en dergeljjke voorwerpen. Overtreding van het verbod in dat artikel gesteld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Het Nieuws van den dag« bevat het volgend bericht, 't welk wij ter wille van het doel, gaarne een plaatsje geven. Waterloo. 1815-18 Juni-1890. Binnen eenige dagen zal het vijf-en- zeventig jaren zijn geleden dat zonen van Nederland hun leven waagden op het slag veld van Waterloo, om de verkregen on afhankelijkheid van het dierbaar vaderland te verdedigen tegen vreemde overheersching. Zijn er nog getuigen van dien voor Oranje en Nederland zóó roemrijken dag in leven? Zoo ja en zijn er onder die gerechtigden tot bet dragen van bet Zilveren kruis ook minder bemiddelden, dan wil de ondergeteekende, wiens vader op het slag veld sneuvelde, gaarne de behulpzame band bieden om de scboone herinnering aan den 18en Juni 1815 voor hen in 1890 een blijde dag te doen zjjn. Wie wil hem opgave doen van hen die daarvoor in de termen vallen en aan wie eene kleine ondersteuning op dien dag welkom zal zijn? Om daarvan eenige spoedige mededeeling te mogen ontvangen, houdt hij zich bijzonder aanbevolen. Jonkheer B. van Merlen, Haarlem, 17 Mei 1890. In gewoonlijk goed onderrichte kringen te Berlijn is, naar men aan de N. Rott. Ct. seint, niets er van bekend, dat tusschen Duitschland en Nederland onderhandeld wordt over afstand van gebied in Nieuw- Guinea. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent de splitsing in kiesdistricten van de groote steden zal in het laatst dezer maand worden rondgedeeld. De eindindruk van het afdeelingsonder- zoek moet aldus zijn saam te vatten, dat de vervanging van de meervoudige door enkelvoudige districten steun vond bij eene meerderheid, doch dat de minderheid zich plaatste op het standpunt, dat verandering van de districten, zonder gelijktijdige wijzi ging of defiüilieve regeling van het voor loopig kiesrecht, in strijd is met de grondwet. Bij den Raad van State is in onderzoek het wetsontwerp, waarbij naar aanleiding van de herschatting een nieuwe repartitie van de belasting op de gebouwde eigen dommen wordt voorgesteld. Gelderland, Zuid- Holland en Friesland zullen meer moeten betalen dan thans. Het geheele bedrag, dat als rijksbelasting zal worden geheven, zal echt» r ruim een millioen kLiuer zijn dan bet bedrag, dat nu geheven wordt. Dit laatste staat in verband met de te verwachten re geling van de verhouding tusschen rijks- en gemeentefiuanciè'u, waarbij o.a. aan de gemeente de bevoegdheid wordt toegekend meer opcenten op het ongebouwd eigendom te heffen. Naar »De Ingenieurc verneemt, zijn de metiDgen ten behoeve van het onderzoek vau de Zuiderzee-verecniging in zake de Zuiderzee-indijking hervat. Zij hebben plaats in de nabijheid van Harlingen door de civiel- ingenieurs C. C. ('oomans en P. Joosting en den opzichter Vegter. Voor tien studenten in de medicijnen be staat aan eene der Nederlandsche Univer siteiten de gelegenheid om tusschen 1 Aug. 1890 en ultimo Juli 1891 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ned. Iudië, onder genot van een sub sidie van f 5600. Vau de eerste zending rundvee, vanwege het Ned. Land bon w-Comité naar de inter nationale landbouwtentoonstelling te Buenos- Ayres gezonden, zijn er 7 stuks onderweg gestorven en kwamen er 10 in zulk een staat aan, dat zij voor rekening van assu radeuren moesten worden gelaten. Van de overige 19 waren 14 volkomen gaaf, maar hadden 5 onderweg gekalfd, terwijl alle zeer hadden geleden. Van de 50 beesten der tweede zendiug kwamen er 46 uitmun tend aan 1 hengst, 2 stuks wolvee en 1 var ken waren onderweg gestorven. De opening van de tentoonstelling is ver daagd geworden tot 4 Mei, hetgeen tenge volge heeft gehad, dat het buitenlandsche vee tijd had om in beter conditie te komen. De tentoonstelling moet bijzonder fraai zijn. Het Nederlandsche vee verkeert in uitmun tenden staat en een der eerste prijzen is aan een Nederlandsch paard ten deel gevallen. Het denkbeeld is geopperd om ter her innering van den veldslag op de Mooker- heide in 1574, en ter eere van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die bij dien veldslag sneuvelden, een eenvoudig gedenkteeken op te richten. De oproeping gaat uit van de heeren mr. P. W. Alstorphius Grevelinck, oud hoofdinspecteur bij het ministerie van justitie, te Ellekom, B. W. Wttewaal van Wicken- burgh, oud vrijwillig jager van 1830, te Utrecht, J. C. Gijsberti Hodenpijl, kapt. der genie, te Haarlem en A. J. Meerburg Snarenberg, predikant te Heumen, Malden en Mook. Zij deelen mede, dat het Z.M. den Koning behaagd heeft II Ds. ingenomenheid met dit plan te betuigen. Een der oudstrijders van Waterloo, Willem Wubbe, wonende te Leiden, is gisteren overleden. Hij bereikte den ouderdom van 96 jaren. Hij heeft den veldtocht meege maakt op 18 Juni 1815 bij Waterloo en Mout St.-Jan. Heel wat gevaren heeft hij daar doorstaan. Bij Waterloo b. v. werd het paard, dat hij bereed, in het heetst van het gevecht onder hem doodgeschoten. De minister van justitie heeft aan J. L. Geelen, J. J. Baerfc en J. H. Klein, te Ilolset, gem. Vaals, zijne bijzondere tevreden heid te kennen gegeven wegens het vrij willig en uit eigen beweging met levens gevaar aanhouden van een gewapenden dader van een gequalificeerden diefstal, met levensgevaarlijke verwonding van de be stolene gepleegden welks aanhouding geschiedde niettegenstaande die dader, ten einde te trachten te ontvluchten, aan de twee eerstgenoemden ernstige wonden had toegebracht. Hiervan geschiedt eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad.* Aan de twee eerstgenoemden is eene gratificatie van f 75, aan den laatste eene gratificatie van f 50 toegekend. Men schrijft uit Hoorn De drukke ansjovischvangst houdt aan en neemt zelfs met den dag toe. Men kan zich geen denkbeeld maken van de ontzettende hoeveelheden, die dagelijks worden aan gevoerd. Natuurlijk daalden tengevolge daar van de prijzen, zelfs van f 5 tot f 2,50 per 1000 stuks. Hemelvaartsdag was de aan voer weer buitengewoon en steeg de prijs, nu gebleken was, dat twee gunstig bekend staande kaaskoopers alhier besloten hadden, voor hunne rekening te laten »zouten«. Zelfs landbouwers uit aan zee gelegen dorpen in den omtrek gaan tegenwoordig ter ansjo vischvangst uit. Uit een aangeteekenden brief met aan gegeven geldswaarde, op 6 Mei jl. verzonden uit Haarlem naar Utrecht, en te Utrecht den lOn d. a. v. in ontvangst genomen, zijn- vermist: 1 bankbiljet van f 1000 dd. 6 Mei 1884, A A 9298; en 1 bankbiljet van f 25 dd. 13 Aug. 1886, H U 4182. De officier van justitie te Haarlem ver zoekt opsporing en bericht. In vele gemeenten aan de Belgische grens wordt veel zout gesmokkeld. Hiervoor worden zelfs kinderen gebezigd. De amb tenaren doen bijna dagelijks aauhalingen en ondervinden hierbij de vreemdste dinger. Ook de tabaksmokkelurij in België is weer aan den gang, doch dit geschiedt op grootere schaal. Karren tabak worden uit Rozeudaal en omliggende plaatsen heimelijk in België gevoerd. De brutaliteit dezer smokkelaars is on- geloofelijk. Reeds tweemaal werden de paarden dier smokkelaars door de douanen te Esschen doodgeschoten. Ongelukken zijn aldaar vroeg of laat onvermijdelijk. Men schrijft uit Enschedé: Onnoodig is het zeker te melden, dat een ieder de eindiging der werkstaking van ganscher harte toejuicht en hoopt, dat er maatregelen zullen worden getroffen, om dergelijke werkstakingen te voorkomen. In dien men toch bedenkt, dat de vorige week, nadat de fabrieken twee dagen hebben stil gestaan, ongeveer f 10,000 minder aan weekloon is uitbetaald dan gewoonlijk, dan is het te begrijpen, hoeveel schade een ieder bij deze werkstaking heeft gehad. Want niet alleen treft het de fabrikanten en arbeiders, maar ook de neringdoenden en ambachts lieden hebben den invloed maar al te goed moeten ondervinden. Wij kunnen niet nalaten een woord van dank te betuigen aan onzen geachten bur gemeester, den heer Yan der Zee, die in deze werkstaking een meer dan moeielijke taak te verrichten heeft gehad, en dan ook de voldoening heeft, dat geen oogen blik de rust en orde zijn gestoord. Ter kenschetsing van den geest die er onder de werkstakers te Appelscha heerscht, meldt men aan de Haarl. Ct. uit Assen, dat aldaar bij één wapenhandelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds vóór het uit breken der werkstaking, niet minder dan 50 revolvers zijn gekocht door arbeiders uit Appelscha. Aan een aanvraag om een partij revolvers mee te geven om er mede te venten, werd door den koopman niet voldaan. De te Terapel en te Weerdingermond gedetacheerde militairen zijn Woensdag naar hun garnizoen teruggekeerd. De toestand in de venen is al sinds eenige weken zeer rustig, en ware het niet dat de mazelen hier epidemisch heerschten of geheerscht hebben, de militairen zouden zeker reeds vroeger zijn vertrokken. Ten huize van den president van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch vervoegde zich des morgens een welgekleed heer, die verzocht den president even te mogen spre ken. De dienstbode liet hem in een kamer, waarna zij de boodschap ging overbrengen. In de kamer bevond zich een kastje, waarin eenige zilveren voorwerpen lagen. De be zoeker nam een dier voorwerpen weg en vertrok, toen hij vernam dat aan zijn ver zoek door den president geen gevolg kou worden gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ontdekt. De politie deed onmiddellijk onderzoek, doch het is haar nog niet mogen gelukken den dief in handen te krijgen. Het rustige Middelburg is op Hemel vaartsdag het tooneel van strijd geweest. Eerst hebben vijftig dronken Vlissingsche werklieden kabaal gemaakt en eene ruit ingeslagen van een tapperij, waar zij niet binnengelaten werdenen daarop is 'savonds, zeker uit eene soort van weerwraak, een aan val gedaan op eenige Vlissingers, die per stoomtram huiswaarts keerden. Een officier en een burger zijn bij dien aanval vrij ernstig verwond. Woensdag nacht zijn studenten op het Buitenhof te 's-Gravenhage slaags geweest met een troepje burgers. De in den aanvang ontstane woordenwisseling leidde tot eene bloedige vechtpartij, waarbij tegenover de studenten gebruik werd gemaakt van messen. Een der academieburgers ontving niet minder dan zes messteken en een zijner kameraden twee mesverwondingen aan het hoofd. Door de politie zijn drie personen, die aan deze snijpartij hebben deelgenomen, aangehouden. De zwaar verwonde jongeling moest des nachts twee malen verbonden worden. Een eigenaardig gebruik heerscht nog in sommige dorpen van Limburg. In den Mei nacht brengt de minnaar aan de uitverkorene in laKsuwi» «.ui i—Luiii ui i* ■nwwaa.'TWtww Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Gepensioneerd Generaal der Cavalerie, gerechtigd tot het dragen van het Zilveren Kruis van Waterloo. o o O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2