besloten was om niets af te s'aan van zijn gezag of zijne macht aan wien ook, zoodat hij ook geen rekening wensch'e te houlen met de traktaten waardoor hij, zooals de heer Bayol beduidde, was gebonden. Laatst genoemde bemerkte dan ook spoedig dat de Dahomeërs slecht jegens Frankrijk ge zind waren en hij zelf groot gevaar liep op zijne terugreis. Toen hij Abomey verliet, had de koning dan ook ongetwijfeld met voordacht verzuimd hem te doen vooraf gaan door eenige inboorlingen, zooals het gebruik medebrengt indien men iemand den vrijen doortocht wil verzekeren. Ter naauwer- nood was hij op twee dagreizen van de hoofdstad, toen Gléglé stierf en men ver zuimde niet te zeggen dat hij (Bayol) hen: betooverd had. Gelukkig voor den heer Bayol en diens medgezellen, konden de hem ach terna gezonden mannen hem niet inhalen, maar kwam hij in tijds te Porto-Novo onder dak. Door een toeval kreeg de heer Bayol kennis van de plannen der Dahonuërs, wal betreft het gevangen nemen der Franschen, die zij als gijzelaars moesten medenemen de luitenant-gouverneur maakte zich dade lijk meester van 17 inlandsche hoofden en het is alleen daaraan te danken, dat de 7 Franschen niet zijn vermoord geworden. Gléglé, vreezende voor het leven zijner hoof den, wier moed en invloed hem onmisbaar waren, zag toen van zijne moordplannen af. Volgens den heer Bayol, is het land zeer rijk, vooral in het binnenland en zon het eene dwaasheid zijn de bezitting los te laten. Enkele duizend mannen zullen voldoende zijn om het te behouden, maar men moet niet denken dat de Dahomeërs te minach ten vijanden zijnintegendeel zij zijn zeer moedig en te Porto Novo waren zij het die den aanval met het blanke wapen begonnen. De heer Bayol is eindelijk van meening, dat tengevolge van het regensaizoen eene expeditie te land thans onmogelijk is, maar dat die te water langs de rivier de beste resultaten zou opleveren. Naar de »Times« uit Sofia verneemt, zullen de verdedigers van Panitza de onbe.- voegdheid van den krijgsraad pleiten en voorstellen de zaak te verwijzen naar een gewoon Gerechtshof. Maandag hebben Arabieren teGuilma (Al giers) op den marktdag tal van winkels van Israëlieten geplunderd en de eigenaars mis handeld, wat zoover ging, dat de hulp der militairen moest ingeroepen worden. Drie Arabieren werden gedood, een politie-agent gewond, terwijl ongeveer een honderdtal arrestaties plaats hadden. Dergelijke, hoewel minder ernstige on geregeldheden moeten de laatste dagen ook te Constantine Jemappes en Cued Zenati zijn voorgevallen. Zondag is de ballon Figarote half drie te Engien opgestegen met vijf passagiers, onder welke eene dame. Boven het meer door een hevig onweder overvallen, daalde hij van eene hoogte van 5000 meter met zulk eene vaart, dat alles moest overboord geworpen worden en het vijftal eindigde met zich half te ontkleeden om maar niet in het meer te verdrinken. Men kwam neer in het bosch van Hez, bij Hermes in het dep. Oise, onder een stortregen, en moest zoo nog een eindweegs loopen om het naaste dorp te bereiken. Onder datum van 7 Meijl. is een bevel van gevangenneming door het Groothertogelijk Badensch Ambtsgericht te Freiburg i. B. uitgevaardigd tegen mevr. de wed. Bulkley, geb. Becking, vroeger woonachtig te 's Gra- venhage, ter zake vanaansporing tot het misdrijf van moord en aanzetting tot laster. Met bijvoeging van signalement is op sporing, aanhouding en opzending naar de de gevangenis te Freiburg verzocht. De werkstaking in de glasblazerijen te Meudon en Aubervilliers is geëindigd, doordat de werklieden den strijd niet langer voort zetten konden, en het meerendeel is door de patroons weer aangenomen. De werk lieden leden gebrek, doch ook verklaarde een der fabrikanten, dat deze werkstaking hem op 30.000 franes te staan kwam. Een telegram uit Lugo aan den Tribuna meldt, dat de werklieden van Conselice, provincie Ravenna, aan het gemeentebestuur werk met verhooging van loon zijn gaan vragen, hetgeen de grondbezitters hadden geweigerd. De soldaten drongen eerst de manifestanten terug en deden een charge, toen de werklieden met steenen wierpen. Eindelijk gaven de soldaten vuur. Drie werk lieden werden gedood en velen ernstig ge wond. Een luitenant kreeg een gat in het hoofd door een steenworp. Bij zijn Verhoor wierp majoor Panitza te Sofia de schuld aan de samenspanning op den commandant van het garnizoen, kolonel Kissoff. Rij ontkende dat Rusland in de samenzwering de hand had gehad. Daarna werden nog zes der andere beschuldigden gehoord. De eerste zitting werd bijgewoond door de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland, Oostenrijk, Eügeland, Italië, Rumenië en Servië. De krjjgsraad verklaarde zich competent om in de zaak recht te doen. De heer Canisius, Nederlaudsch consul te Bloemfontein (Oranje-Vrijstaat) schrijft o.a., dat de Oranje-Vrijstaat gedurende het jaar 1889 aanmerkelijk is vooruitgegaan, en door zijne natuurlijke bronnen van rijkdom, welke meer en meer worden ontdekt, in welvaart zal blijven toenemen; terwijl de thans aan gelegd wordende spoorweg, waardoor deze Staat met de Kaapkolonie en de Transvaal zal worden verbonden, daartoe niet weinig zal bijdragen. Het behoeft dan ook geen be toog, dat het vroeger zoo weinig bekende Zuid-Afrika thans een ruim veld aanbiedt voor handel en njjverheid, zooals maar zel den na zulk een korten tijd van ontwik keling met eenig ander land het geval is geweest. Geen wonder dan ook, dat uit alle oorden der beschaafde wereld honderden en duizenden naar herwaarts komen, om hun geluk te beproeven. En is het dan ook te hopen, dat Nederland in deze landen meer en meer mag worden vertegenwoordigd en nevens andere natiën eene eervolle plaats moge innemen, niet enkel door kleine maat schappijen, die wegens gebrek aan kapitaal vaak spoedig weder verdwijnen, maar door een degelijken Hollandschen handelsstand, welke door brjeenbrenging van aanzienlijke kapitalen, degelijke handelskennis en wak keren ondernemingsgeest even groote zaken tot stand kan brengen als eenig ander volk ter wereld. »Intusschen meent de consul ook van deze gelegenheid te moeten gebruik maken, om zijne landgenooten ernstig te waarschu wen tegen onderdachte plannen en onbe raden stappen. Hij bedoelt hier bijzondere personen uit alle standen der maatschappij. Velen toch geraken op een dwaalspoor, door overdreven berichten of valsche voor stellingen op hunne eigenen bijzouderen toe stand toe te passen, om later niets anders dan geldverlies en bittere teleurstelling te ondervinden, en zulks vooral ten aanzien van de goudvelden in de Transvaal. Bij de gedachte aan goudvelden denke men niet direct aan goud voor zich zeiven. Goud mijnen worden door maatschappijen met groote kapitalen geëxploiteerd en de nieuw aankomende heeft daaraan nietsdoch door de welvaart, welke dientengevolge wordt verspreid, is gelegenheid om door allerlei handelsspeculatiën, industriëen enz. in het groot en klein uitoefenen van ambachten enz., gepaard aan energie en werklust, goud in handen te krijgen. Fatsoenlijke, bekwame en oppassende jongelieden hebben, indien zij de middelen bezitten om eenigen tijd te kunnen wachten, altijd kans de eene of andere betrekking te vinden. Wezenlijk be kwame, oppassende ambachtslieden: timmer lieden, metselaars, smeden, ververs en kamer behangers, kleermakers, schoenmakers, meu belmakers, blikslagers, bakkers, slachters en meer anderen, zullen in de meeste gevallen een ruim bestaan vinden, ofschoon het leven ook zeer duur is, vooral in de Transvaal. Alvorens tot een besluit te komen, onder- zoeke men alles eerst goed en vrage men zich zeiven af: »Waarvoor ben ik geschikt? »Wat zal ik in Afrika doen? En bezit »ik nog geld, niet alleen voor de reis, »maar ook om ginds eenigen tijd zonder verdiensten te kunnen levenPersonen, die ten gevolge van een los leven, drank misbruik en dusdanige oorzaken in Holland niet kunnen bestaan, zullen in Afrika van kwaad tot erger komen door de meerdere verleiding, waaraan zij zijn blootgesteld, vooral te Johannesburg, Pretoria en derge lijke plaatsen, en gelijk, helaas! zoo dik wijls het geval is, een te vroegtijdig graf vinden. X'Uuitsel ijle Nieuws. HEÜSDEN, 23 Mei. Vrijdag 1.1. werd door den districts-vee- arts, in vereeniging met den plaatselijken rijks-veearts, een geval van hondsdolheid geconstateerd bij een hond van Anth. van der Mooren, te Heesbeen, welke hond sints den vorigen dag lijdende was. Deze, zoowel als een drietal katten, die met genoemden hond in aanraking zijn geweest, werd door de kommandant der maréchaussée afgemaakt. Met het oog op de vrees voor meerdere gevallen, is de politie bevolen de wet op de hondsdolheid ernstig na te leven en is het dus noodig dat honders van honden zorg vuldig toezien, dut de honden niet onge- muilbaud op den openbaren weg verbek jj aeu en dat ook den muilband geheel overeen- komstig is met de provinciale aanschrijving. Deze is op elke gemeente-secretarie voor belanghebbenden ter iuz.ige. (Te laat ontvangen voor ons vorig no.) BESOIJEN, 21 Mei. Door den kerke- raad dtr Hervormde Gemeente alhier is heden tot predikant beroepen de heer J. C. G. Gobius du Sart, te Benthuizen. Omtrent den stand der veldgewassen alhier kan het volgende gemeld worden. De «interrogge staat goed te veld, hotwel niet zoo welig als op hetzelfde tijdstip van verle den jaar. De aardappelen beginnen boven den grond te komenvan nachtvorsten heb ben zij tot heden geen nadeel ondervonden. Het gras in den buitenpolder belooft eene. goede opbrengst; wordt het, zooals verleden jaar wel gebeurde, door hagelslag of andere oorzaken in zijnen groei niet belemmerd, dun kan op een ruimen hooioogst gerekend worden. Over het algemeen hebben de gewassen in deze streken niets meer noodig dan warm, lekker weder, nu en dan afgewisseld door een mulsch buitje regen. Het onweder, dat de voorgaande week en in het begin van deze week over een groot gedeelte van ons land woedde en ongelukken aanrichtte, heeft hier geen schade veroorzaakt. LANGSTRAAT. Sedert de vorige notee ring was de handel alhier in kalfvee niet levendig, doordat de Belgische kooplieden zich weing of niet vertoonden. Wel werden er eenige zware kalf koeien door Zuid-Hol- landsche veehandelaren gekocht en waren de prijzen weinig minder dan zij geruimen tijd geweest zijn, doch groote verkoopen hadden er niet pluats. Noteeringkalf koeien le soort f240 a 290, 2e soort f 175 a 225, halfdrachtige f 190 a 225, vetweiders f160 a 200, hokkelingen en jarige kalveren 1 80 a 125, nuchtere kalveren f 11 a 20, vette koeien 80 a 84 c. en dito kalveren f 1 a 1.05 per K.G., jonge varkens f 1.80 a 2 per week. UITWIJK. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. Uitwijk c.a. door G. Boersma, candidaat in de theologie te Buiten post in Friesland, 20 Mei. Gisteren namiddag ontlastte zich eene hevige donderbui boven de ge meente. Twee kalveren werden in de weide doodgeslagen en enkele boomen getroffen. Aan den Nieuwendijk sloeg de bliksem in eene bouwmanswoning, welke eene prooi der vlammen werd. Twee varkens kwamen er bij om. Gelukkig had men geen mensclien- levens te betreuren. ALMKERK, 19 Mei. Heden middag sloeg de bliksem 'in de schuur van den heer P. Koekkoek Dzn., alhier, welke schuur met het daaraan belendend woonhuis een prooi der vlammen werd. Yan den inboedel is er nog veel kunnen gered worden. SLEEUWIJK, 22 Mei. Het geroep van brand, deed gisteren namiddag ten 7 uur ieder uit zijn woning spoeden. Een visscher uit Woudrichem (Gerrit van Truije) had aanstonds de richting bepaald, dat het onheil plaats had bij O. Dekker, aan den straat weg. Aanstonds werd de klok geluid en in een minimum tijd was een goed ruiter met de spuit naar de plaats des brands gerend. Twee schelflen hooi, welke een gewicht van 50 000 kilo hadden, stonden in lichtelaaie en eerst des nachts om 2 uur werd men de vlammen meester. Aan de gunstige rich ting der wind en krachtig met eensgezind heid optreden der brandweer, mag men het danken, dat niet een gedeelte van Sleeuwijksche hoek een prooi der vlammen is geworden. Het veemoeden is, dat het hooi door 2 onbekende knaapjes is aangestoken. Van het verbrandde is niets geassureerd. De gemeente mag met een gepaste eigen waarde neerzien, op de werkkracht en wel willendheid barer ingezetenen in tijd van nood en de ingezetenen op het bezit van een uitmuntende brandspuit. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Jongstleden Maandag woedde boven deze gemeente een vreeselijk onweer, hoewel het geringe schade aangericht heeft, vertoonde het toch op verscheidene plaatsen hare kracht als: te Sleeuwijk in het huis, vroeger be woond door den heer A. Verschoor van Sleeuwijk, thans bewoond door baron Mulert, werd het behang van de muren gescheurd bij de zoogenaamde Robijnsche wiel werden de telegraaflijnen geheel verbroken, bij den heer G. O. W. v. Gijtenbeek werden de raamglazen verbrijzeld en in de buurt Kille sloeg bij een arbeider een raam uit zyn woning, terwijl bij een andere bewoner voor- en achterdeur opensloegen, een kalf werd in de weide getroffen en verscheidene boomen gespleten. Ter vervulling der vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het overly den van den heer A. A. voor den Dag, is ge kozen de heer Huibert van Arkel Hzn., welke zich de benoeming heeft laten wel gevallen. Uitgebracht werden van 167 stem gerechtigden 58 stemmen en wel op den benoemden 36, Cornelis Verhagen 18, F. M. Kooiman 2, H. A. voor den Dag 1 en Johannes Verbeek 1. DALEM, 21 Mei. Zondag 1.1. overleed te Vuren de oudste ingezetene dier gemeente, de wed. J. L. v. d. Mei. Zij mocht den ouderdom van 91 jaar bereiken, en was tot het laatst in het gelukkig bezit van al hare geestvermogens. Tamelyk welgesteld, gedroeg zij zich voor hare omgeving niet onverdienstelijk, en zal haar gemis, ofschoon dan in kleinen kring, gevoeld worden. Binnenland. Naar wij vernemen, is het rapport van de Raad. van State over de luilitiewet thans definiiief vastgesteld, zoodat de iudieuing van dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer binnen zeer kurten lijd te verwachten is. Een heden (Woensdag) bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië meldt, dat 14 dezer Edische hulptroepen hunne bentiDg te Pedawa Boentong, nabij Edi, verlieten welke daarna door den vijand bezet werd. Den volgenden dag werd vruch teloos gepoogd met driehonderd bajonetten den vijand te verdrijven. Gesnenveld zijn drie fuseliers, terwijl gewond werden kapi- i tein II. F. G. van Bijlevelt, de eerste luitenant i F. J. OuJendaul, de tweede luitenant A. J. P. Kessler, 14 schepelingen en 7 fuseliers. De vijand had 14 dooden en 15 gewonden. De Noord-Hollandscbe Vereeniging »Het Witte Kruis« telt 17 afdeelingen, met een totaal van 940 leden. Te Hilversum stichtte de Vereeniging op den Trompenberg een hei stellingsoord voor minvermoogenden, dat reeds 30 April j.l. werd geopend. In ver schillende afdeelingen zullen volksbaden worden ingericht, of waar die reeds bestaan, hun getal worden uitgebreid. Overigens waren alle afdeeÜDgen der vereeniging in meerder of minder mate ijverig werkzaam tot verbetering van de volksgezondheidzoo nam de afdeeling Amsterdam de oprichting van een volksbadhuis op het J. D. Meyer- plein voor haar rekening. De ziekenverple ging van »Het Witte Kruis« nam 165 ver plegingen waar, waarvan 62 pCt. in Am sterdam en 88 pCt. daar buiten. Er waren 4213 verpleegden, waarvan 17 pCt. koste loos. Blijkens het financiëel verslag bezit de vereeniging een som van f 675,000, dat ge splitst is in f300,000 stamkapitaal f 300,000 voor nuttige stichtingen, ten bate van de geheele provincie, f75,000 ter verdeeling over de afdeelingen tot het stichten van nuttige instellingen, overeenkomende met het doel der Vereeniging. Op de balans der Hoofdrekening staat aan activa een bedrag van f 729,806, aan passiva f 724,193, zoo dat er een voordeelig saldo is van f5613. Te Eksloërveen is de socialist Van der Laan uit Weerdingermond, die in het vorige jaar gevangenisstraf onderging, wegens be- leediging van den Koning, en die nu aldaar propaganda trachtte te maken, door het volk verdreven. (N. R. Ct.) Op de rivier de Maas te Bolnes voer een met steenen geladen schip met zulk eene vaart tegen eeD voor anker liggend schij», dat het een groot lek bekwam en onmid- delijk zonk. Met veel moeite konden de opvarenden worden gered. Schip en lading zijn, naar men verneemt, verzekerd, doch de inboedel niet. Het schip ligt gevaarlijk voor de scheepvaart, midden in het vaar water. het breken en vervoeren van blokken uit genoemde groeven. Het totaal der ingekomen giften voor de- nagelaten weduwen en wezen der slacht offers bij de ramp (verdronken door omslaan van een boot) te Koog a/d Zaan, op 8 April 11., bedraagt f 3899,341/,. Ie Made bij Breda is jl. Zondag iu het gezin van een arbeider een drieling geboren moeder en kroost zijn alle zeer wel. De gemeenteraad van Deventer heeft, be sloten de heffing van brug- en veergeld met ingang van 1 Januari 1891 af te schaffen. Te Stadskanaal heeft zich een geval van slaapziekte met doodelijken afloop voorge daan. De 65-jarige A. Kruithof is, ua drie dagen te hebben geslapen, overleden. Ook ligt de dochter van A. Bezeman aldaar reeds een paar dagen in diepen slaap verzonken. Het Leger des Heils« zal weder ander hoog bezoek krijgen en wel van veld-com- mandant Eva Booth, de dochter van den »generaal.« Zij wordt in Juli verwacht. Uit Kuilenburg bericht meneene alge- meene werkstaking is uitgebroken onder het werkvolk der glasfabriek van den heer Hoy- tema. Het volk moet schandelijk hebben huisgehouden. Een deel der werklieden wilde niets weten van het werkstaken en was als gewoonlijk ook aan het werk gegaan. De andere troep is toen de fabriek binnen gedrongen en heeff de goedgezinde met gloeiende ijzeren vorken en blaaspijpen uit de werkplaatsen verdreven. Vooral de jon gens doen hard mede. Ofschoon thans alles rustig is, zijn de noodige maatregelen genomen om eventueele wanordelijkheden met kracht tegen te gaan. Zaterdagavond heeft, naar men uit Kralin gen meldt, in een veestal aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam een moordaanslag plaats gehad. De heer P. Proost, veehande laar uit Kralingen, maakte er zijn knecht de opmerking, dat hij de beesten niet naar behooren verzorgde, waarop die knecht zoo woedend werd, dat hij P. met een knipmes over het aangezicht sneed en hem een steek in de rechterzijde toebracht, die zoo diep ging dat de long gewond werd. P. is daar op nog naar een nabijzynde café geloopen, waar hij spoedig tengevolge van veel bloed verlies ineenzakte en vervolgens per draag baar naar het Ziekenhuis werd vervoerd. De blokbrekers te Valkenburg hebben den arbeid hervat in de onmiddellyke na bijheid van het afgesloten gedeelte. Door de marechaussées is thans opnieuw tegen hen proces-verbaal opgemaakt, ter zake van Te Smilde beproeft men, naar 't schijnt met goed gevolg, de vruchtboomen van de vele rupsen te bevrijden door aan de takken lappen te vestigen, die met petroleum zijn gedrenkt. Het onweder van Zondag- op Maandag avond heeft op verschillende plaatsen van ons land, vooral in Zeeland, menig ongeluk veroorzaakt. Te Wemeldingen sloegen 2 stralen in een molen en vernielden bijna alles wat daarin was, en doodde het paard in den stal; echter zonder brand te veroorzaken. - Onder Middelburg is een koe door den bliksem gedood. - Te Vlissingen sloeg bij iu den grond. - Te Heinkenszand is een schuur door den bliksem getroffen en gedeeltelijk verbrand, terwijl een lam werd getroffen. - Een huis te Wierden is tengevolge daarvan een prooi der vlammen geworden. - Te Veeningen is een boerderij door het hemel vuur in den asch gelegd. Het vee is gered. - In verschillende plaatsen van Zeeland vielen Zondagmiddag hagelsteenen ter grootte van spreeuwen-eieren, waardoor veel schade werd veroorzaakt. - Te Ouddorp werden twee varkens door den bliksem gedood. - Te Heemse trof hij de toren der Herv. Kerk, waaraan veel schade werd veroorzaakt. Ook een landbouwerswoning aldaar werd ge troffen, doch de brand is onmiddellijk ge- bluscht geworden. - Te Dreumel heeft het onweder verschrikkelijke schade aangericht. De geheele polder werd in een zee herscha pen, zoodat het vee op stal moest worden gehaald. Hagelsteenen, zoo groot als duiven eieren, vernielden de vruchtboomen, terwijl alle akkers opnieuw moeten worden be bouwd. - Te Ierseke is een man, die naar een door het onweer veroorzaakten brand ging kijken, door den bliksem getroffen; de ongelukkige was terstond een lijk. - Ook te Drachten is een jongmensch van 20 jaar door het hemelvuur gedood. - Ook te Rui- nerwold, Bruinisse, Veenwoude, Terneuzen, Bergum, Smilde, St. Maartensdijk, Ooltgens- plaat en 's-Gravendeel veroorzaakte het on weder eenige schade. Persoonlijke ongelukken zijn daar echter gelukkig niet voorgelcomer. Te Blerik zyn eenige personen het huis van den heer J. J. binnengedrongen, heb- J ben daar alles vernield wat onder hun be reik kwam, en den bewoner en zijne oude moeder zeer mishandeld. Tegen de daders, die dit vermoedelijk deden in dronkenschap, is proces-verbaal opgemaakt. - Zondag heb ben een aantal personen buiten Venloo de glasruiten van een bierhuis ingeworpen, en Maandag middag een dusdanig bombarde ment met steenen herhaald bij een bierhuis, aan de Maas gelegen. Alle ruiten werden verbrijzeld, en alles wat onder het bereik dier projectielen kwam,'onderging hetzelfde lot. De bewoners, die naar boven vluchtten, losten later een schot, waarvan de kogel door de deur ging, doch niemand trof. Een koffiehuis, naast de R. H. B. school was daarna aan de benrt, en ook daar is rueaig voorwerp vernield. Laat in den avond ge lukte het den maréchaussees, de daders in handen te krijgen. De beide eerstgenoemde bierhuizen wor den onder de verdachte huizen van ontucht gerangschikt. De houders zijn beiden Duit- schers. - Van het transportvaartuig >Coert- zen«, liggende in het droogdok der Maat schappij de Schelde te Vlissingen, sloeg de voormast om. Hij bleef gelukkig op den schoorsteen hangen. Een tuiger, die in een bootmansstoeltje in dien mast werkzaam was, maakte den val mede en kneusde zich vrij erg. Bij onderzoek bleek, dat Jde mast by het dek totaal was vervuurd en daar door was afgebroken. In het Dagblad van Z.-Holland en 's Hage lezen wij Met rasse schreden zien wij de voltooiing Uit het land van Ileusden en Altena.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2