In ons vorig no. werd medegedeeld, dat tegen mevrouw Bulkley een bevel van ge vangenneming was uitgevaardigdthans wordt aan de »Zutph. Clt.c geseind, dat deze dame werkelijk te Freibnrg, in Breis gan, in hechtenis is genomen, wegers aan zetting tot moord en aanhitsing tot laster. Een ingenieur te Genua is g< arresteerd. omdat hij verdedigingsplannen aan Duitscb Duitschland wilde verkoopen. Het Ministerie van Oorlog te Bei lijn waarschuwde echter de Italiaansche Regee ring. Een Dnitscher, die in de zaak was betrokken, vluchtte naar Zwitserland. De beschuldigden in het hoogverraad proces tegen majoor PaDitza c. s. te Sofia spreken elkaar tegen. Terwijl Pnnitza zelf alle schuld werpt op kolonel Kissoff en ook Rnsland vrij pleit, verklaarde een ander be schuldigde dat Panitza hem in Januari den stand van zaken meedeelde, er bijvoegende dat Rusland in Maart Bulgarije zon bezets ten. Een ander verklaarde dat Panitza hem verzekerde dat alle officieren voor de om wenteling waren. Uit Sofia wordt gemeld, dat men ver wacht, dat Panitza en Kalopkof ter dood zullen worden veroordeeld, wegens hoog verraad, en de overige beschuldigden tot zware gevangenisstraffen,'veroordeeld, doch dat prins Ferdinand Panitza zal begenadi gen met verbanning. Door eene ontploffing van eene flesch met benzine is te Nyon (Zwitserland) een noodlottige brand ontstaan ten huize van een horlogemaker. De vrouw des huizes en haar broeder kwamen in de vlammen om het leven. De horlogemaker redde zich door met zijne brandende kleederen in een grooten bak vol water te springen. De berichten van de Engelsche correspon denten op Creta zijn nu rooskleurig. Men vertelt, dat de Turksche troepen aanmerkelijk worden verminderd en dat de oude staat van zaken zou worden hersteld. Sartinski- pacha, de vroegere Christelijke gouverneur, moet Jast hebben gekregen zich gereed te maken om naar het eiland terug te keeren en Chakir-pacha, die zijn harem naar Creta had ontboden, heeft de dames afgecomman- deerd. De »New-York Herald« maakt bijzonder heden openbaar omtrent een komplot, het welk ten doel heeft de losmaking van be- neden-Californië van den Mexicaanschen staat, en de vorming van een zelfstandige republiek, welke later bij Noord-Amerika zou worden ingelijfd. Het komplot zou uit gaan van Engelsche kapitalisten, bij de In ternational Company of Mexio« te Londen betrokken; zij zouden 100,000 pd. st. heb ben bijeengebracht, waarvoor reeds wapenen op groote schaal zouden aangekocht zijn. Het hoofdkwartier der samenzweerders was San Diego; het plan bestond 1 Augustus met een wapenkorps binnen te rukken, En- senada te bezetten, de republiek uit te roe pen, en een voorloopige regeering te vormen. De Amerikaansche regeering heeft gelast, dat een aantal oorlogsschepen in de Behring- zee zullen kruisen, om elke onwettige Ca- nadeesche vischvangst te beletten, de vaar tuigen en de bemanningen die zich er schul dig aan maken op te brengen en te arres teeren. De Engelsche gezant te Washington drukte zijn vrees voor verwikkelingen uit, als deze orders uitgevoerd werden. Canada gelooft, dat de vischvangst in de Behringzee volkomen geoorloofd is, en zijne visschers- vloot is reeds uitgezeild. Blaatselijk: Nieuws. HEUSDEN, 26 Mei. Heden morgen te circa 6 uur hoorden een paar personen, die de wal passeerden, aan de overzijde te Nederhemerthulp moord! roepen. Gelijkertijd zagen zij iemand over de waard loopen en zich achter een boschje schuil houden. Moedig togen zij met een bootje derwaarts om te zien wat er gaande was en zagen een ingezetene uit Neder hemert, die de meest verwarde antwoorden gaf en blijkbaar in een aanval van Gods dienstwaanzin verkeerde. Na hem huiswaarts gebracht te hebben, begon hij weldra te kalmeeren, zoodat het te hopen is, dat deze treurige ongesteldheid van voorbij- gaanden aard zal zijn. Een drietal honden uit deze gemeente en vier uit de gemeenten Eethen, Genderen en Heesbeen zijn afgemaakt, als verdacht van destijds met den dollen hond in aan raking geweest te zijn. Yoor het meerendeel waren het trekdieren; die voor de bezitters eene waarde van f 20 tot f 30 vertegenwoordigden. LOON-OP-ZAND, 22 Mei. Ettelijke dagen geleden is door een arbeider in 't zoo genoemde Hoekje onder deze gemeente een zilveren munt van groote zeldzaamheid en ongetwijfeld van hoog<-n ouderdom gevonden. Aan de eene zijde vertoont zij een schild door twee balken in vier kwartieren ver deeld. Op het kruispunt der balken ligt een kleiner schild dat horizontaal gebroken is. Het randschrift in middeneeowschen letter vorm is schier onleesbaar. Aan de keerzijde staat een bisschop in vol kerkelijk ornaat, 't Stuk is iets grooter dan een gulden, maar minder zwaar. De gelukkige vinder was heel blijde dit antieke geldstuk tegen een modernen gulden te kunnen verwisselen. LANGSTRAAT. In den hooibundel alhier komt wat meer leven. Te Waspik was men in de afgeloopen week druk bezig met het ouderwetsche »hooischeep doen* daar wer den eenige vaartuigen met los hooi geladen. Ook de persen blijven langzaam in werking. In de prijsnoteering is geene verandering; de prima qualiteit doet nog steeds f10 per 500 K.G. af. Naar mindere qualiteit en schraal hooi bestaat g^en vraag. Stroo: haver- f 7, tarwe f 8, rogge- f 9 per 500 K.G. DOEVEREN. De Herv. Gemeente ver nam met groot leedwezen, dat de heer Rappard voor het leroep naar hier bedankt heeft. VEEN. Door den kerkeraad alhier is beroep uitgebracht op ds. J. C. G. Gobius du feart, predikant te Benthuizen. UITWIJK. Door den kerkeraad der Herv. gemeente van Uitwijk en Waard huizen is toezegging van beroep gedaan aan den heer A. F. Ch. Pont, candidaat in de theologie te Utrecht. WOUDRICHEM. De zwemoefeningen hebben weder een aanvaog genomen, doch moesten byna al twee levens kosten. De jeugdige zwemmer Otto Metz was op het punt te verdrinken, zijn broeder Frederik hem willende redden, ging eveneens de diepte in. Gelukkig werden zij beiden door een visscher gered. DE WERKEN, c.a. In de jongstleden gehouden raadsvergadering is benoemd tot onderwijzer te Sleeuwjjk J. F. H. Hofman te Moerdijk. Met den benoemde stonden op de voordracht A. Meeldijk te Heenvliet en K. in 't Yeld te Nieuw-Beierland. De benoemde heeft een gedeelte zijner opleiding aan de O. L. school alhier genoten. DALEM. De vruchtboomen staan hier in vollen bloei. De pereboomen beloven goed, ook sommige appelboomen, vooral de bellefleurs. Steenvruchten zullen er niet overvloedig zijn. Hier en daar vertoonen zich reeds rupsen in de booinen. Buitengewoon hooge prijzen worden er besteed voor fokvee, zoowel koeien, scha pen en varkens. Wanneer in verhouding daarvan in het najaar moet worden betaald, dan is het te voorzien dat ongekende markt prijzen moeten bedongen worden, wil men eenig fokgeld hebben. GORINCHEM. Wat een deserteur uit onze stad al niet kan uitvoeren. Woensdagavond te 11 uur ongeveer, toen in de meeste straten te Dordrecht reeds diepe rust heerschte, had daar de volgende tragisch-komische gebeurtenis plaats. Een deserteur van het 3e regiment ves ting-artillerie alhier, Arnoldus Stolk ge naamd, sedert Januari in het ^Algemeen Politieblad* gesignaleerd, werd nadat ein delijk zijn verblijf was ontdekt, Woensdag avond door. een gemeenteveldwachter en een nachtwaker uit Hendrik-Ido-Ambacht de woonplaats van den deserteur ter be schikking van den Officier van Justitie naar Dordrecht overgebracht. Terwijl de veldwachter zich intusschen bij den Officier van Justitie had vervoegd, wachtten de nachtwaker en de deserteur in in de vestibule van het tribunaal aldaar de dingen af, die komen zouden. Vermoedelijk viel dit wachten onzen nacht waker wat te lang, althans bij verwijderde zich even om aan een zeer natuurlijke be hoefte te gaan voldoen. Bij zijn terugkomst helaas, vond hij ook wel het kooitje, doch de vogel was zoek. Onmiddellijk werden daarop pogingen in het werk gesteld den vluchteling te achter halen een echte steeple-chase had plaats. Voort ging het in dolle vaart over de reeds verlaten straten, over heggen en slooten, totdat eindelijk het spoor dat men zocht, was gevonden. In de Toulonsche laan achterhaalde de nachtwaker zijn ouden reismakker en weldra ontstond tusschen deze beiden een niet liefe lijke omhelzing. Doch ook de Dordtsche nachtwakers waren in de weer. Een van hen, door een vrijend paartje dat ook al was gestoord, gewaar schuwd, spoedde zich naar de plaats des onheils en scheidde in het volle besef zijner waardigheid de twee vechtende, waarvan de een al gauw het hazenpad koos, terwijl de andere zich alle mogelijke moeite gaf zich aan zijn Dordtschen collega als nachtwaker voor te stellen. Eerst na eenigen oogenblikken pauze kon hem dit gelukken en opnieuw begon de jacht, waarvan de afloop was, dat men weldra buiten het privaat van den heer In 't V. aan de Toulonschelaan, een paar beenen zag steken, vermoedelijk aan onzen deser teur toebehoorend. Geef acht, trekt sabel! Deze commando's te geven was het werk van een oogenblik. Hoewel in den geheelen omtrek geen sabel te vinden was maakte Stolk zich evenwel, zoo spoedig zijne beenen hem nog dragen konden, uit de voeten, totdat hij eindelijk in den tuin van een zijner vervolgers be landde, alwaar men hem greep en vervol gens naar het politiebureau bracht. Op de Vrijdag alhier gehouden kaas markt waren 23 wagens aangevoerd. De handel was levendig, er werden prijzen van f 24,50 tot f 27 bestetd. Door het Centraal-Comité in het hoofdkiesdistrict Gorinchem, bestaande uit de besturen der Kiesvereenigingen te As- peren c.a., Gorinchem, Hardinxveld, Leer dam en Vinnen is de navolgende aanbeveling opgemaakt (alphabelisck gesteld) voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zuid-Holland (vacature Begram): A. G. W. Boli, Notaris te Gorinch.un. P. Langeveld Pz., Aanuemer te Hardiiux- Mr. A. C. Visser, Advocaat-Procureur te Gorinchem. Uit deze drie heeren wordt door de Kies- vereeniging een keus gedaan. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December j.l. uit 11892 zielen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, op het beroep van regenten van het Oude-Vrouwenbuis alhier, tegen een besluit van den Raad dezer gemeente van 27 December 1889, waarbij de goedkeuring werd onthouden aan de begrooting van genoemd Oude-Vrouwenhnis voor 1890, alsnog ilie goedkeuring verleend. Te Sleeuwijk sloeg het jongste onweder in een telegraafpaal, verbrijzelde op een andere plaats enkele glasruiten en trof een boomterwijl de hagel schade aan het ge was veroorzaakte. Bij de Gebr. Dekker aldaar werden twee hooischelften in de asch gelegdze waren niet verzekerd. - Te Woudrichem is de elftvangst nog niet ge heel geëindigd; doch de vele vinten, die gevangen worden, toonen aan dat de elft vangst zijn einde nadert. - Te Almkerk is een sigarenfabriek gesloten wegens gebrek aan werk. De werklieden loopen ledig en zien voor hun gezin de toekomst duister in. - Te Gorinchem is tot professor in 't volapük bevorderd de heer Hirschmann, wiens titel nu »plofed« is. Binnen land. Naar men verneemt, zal de hoogleeraar Hubrecht weldra, voor een deel van het geld op de Indische begrooting voor wetenschap pelijke doeleinden uitgetrokken, voor zoölo gische onderzoekingen naar Indië vertrekken. Het beschikbare kapitaal moet echter niet voldoende zijn voor het bekende diepzee- onderzoek. Nadat reeds uit bijna alle gemeenten op Overflakkee requesten aan Gedep. Staten waren gezonden, inhoudende het verzoek om de onbelemmerde scheepvaart door het Spui te waarborgen, is ook door de afdeeling Rotterdam van de vereeniging »Schuttevaêr« dezer dagen een request van dezelfde strek king aan Gedep. Staten gezonden. De eerste groote lammerenverzending van Tessel naar Leiden heeft plaats gehad. Er werden 5400 lammeren verscheept, waar voor 4 veeboten, 3 tjalkschepen en een sleepboot gebezigd werden. Te Naaldwijk is een aanvang gemaakt met de verzending van aardbeien naar Engeland. De vruchten worden opgekocht tegen f 1.00 het kilo. Zij worden zeer zorg vuldig en net verpakt in spanen mandjes van Vi kilo, die ten getale van 12 geplaatst worden in een plat kistje. Eenige kisten op elkaar gebonden vormen een stevig pakket. Een Engelsch commissionair bezocht in het belang van dezen nieuwen handel vele tuinders in Naaldwijk. De heeren Ter Kuile en Morsman te Enschedé hebben, ter belooning voor de vele diensten door de politie aldaar gedurende de 11 weken der werkstaking bewezen, aan den burgemeester f 50 ter verdeeling onder het personeel gezonden. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester, de heer v. d. Zee, dat geld met begeleidend schrijven aan de firma teruggezonden. Heel voordeelig voor de agenten is dat niet. De werkliedenvereeniging te Appelscha heeft besloten de werkstaking vol te hou den. Zaterdag heeft er een brooduitdeeling plaats gehad. Maandag vertrekken eenige arbeiders naar Duitschland. De werkstakers verspreidden onder de arbeiders te Smilde een circulaire, waarin zij deze uitnoodigden niet te Appelscha te komen werken, opdat de verveners tot loonsverhooging gedwongen kunnen worden. Door de militairen verhin derd om de onderkruipers* weg te jagen, richtten zij tot de arbeiders te Smilde het verzoek: »Komt niet onze zaak bederven.* Onder de miliciens van de jongste lichting schijnen nogal eenige socialisten te zijn, die door hun onverschilligheid en onbeschaamd heid een zeer ongunstigen indruk maken. Een van hen te Doesburg waagde het een korporaal zonder het militair respect te naderen en daarin te volharden, ondanks de hem gegeven waarschuwing. De kapitein der compagnie strafte hem onmiddellijk met acht dagen provoost, om den auderen dag krom gesloten. Donderdagmorgen is te Haarlem onder verdachte omstandigheden dood gevonden een elfjarige knaap, een voorzoon van eene vrouw, die sedert met een fabrieksarbeider daar ter stede was getrouwd. Den vorigen avond had de jongen, die niet school ging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijk heid en neiging tot braken en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen vond de moeder hem dood. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht om gerechtelijk te worden onderzocht. De knaap was in een begrafenisfonds voor f 125 verzekerd. Te Stadskanaal zag een schipper iets in het water drijven, greep er na met een haak en haalde een tweejarig meisje op. De dren kelinge was geheel blauw en men bemerkte geen teeken van leven meer. Alle pogingen werden aangewend, maar vruchteloos, het kind werd voor dood neergelegd. Toen kwam een zekere werkman, Lammert Vos, uit de gasfabriek te Nieuwbuinen, voorbijdeze greep het kind, hing 't met de beenen op zijn rug, liep er eenigen tijd mee op en neer zoo hard als hij loopen kon, tot er eindelijk vrij wat bloed los kwam en daarna een massa water. Het kind is door dit middel weer springlevend geworden, terwijl 't reeds het vierde kind is, dat Vos op deze wijze van een anders gewissen dood heeft gered. Dat er grootouders gevonden worden, wien in dezelfde week, dat hunne kleinkinderen de groene, en hunne kinderen de zilveren bruiloft vieren het voorrecht te beurt valt, den dag te mogen herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden, is zeker een zeldzame gebeurtenis. Te Alblasserdam herdachten den 24 Mei de heer en mevrouw VroegeSmit hun 50-jarige echtveieeniging, terwijl hun schoon zoon en dochter, de heer en mevrouw Rijkee Vroege, te Katendrecht, op dienzelfden dag juist 25 jaar geleden met elkander door den huwelijksband verbonden werden en twéé dagen vóór dit dubbel heugelijk jubileum den 22 Mei de dochter van dit laatste echtpaar in ondertrouw werd opgenomen met den heer dr. C. Broeksmit te Zwijndreeht. Een bejaarde man, die bij zijn familie te Rottevalle zijn opgespaarde penningen had verteerd, zou op kosten der diaconie bij een ander verpleegd worden. Dinsdag vóór acht dagen ging hij zijn nieuwen dienst betrek ken, doch drie dagen later kwam vandaar bericht, dat hij er nog steeds verwacht werd. Alle moeite, om hem te vinden, bleef vruch teloos, totdat hij eindelijk achter een boeren woning in een hoop stroo gevonden werd. Volgens eigen bekentenis had hij, tegen de verandering van woonplaats opziende, zich daar verborgen, in de hoop er den dood door uithongering te zullen vindenIn deer- niswaardigen toestand is de ongelukkige voorloopig bij zijn familie opgenomen. Sedert Woensdag 21 tot Vrijdag 23 Mei zijn aan de visehmarkt te Gorinchem af geslagen 9 zalmen, van 7 tot 31 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,69 tot f 1,88, en 1576 elften en vinten, prijs per stuk f 0,08 tot f 1,17. Is het jaar 1889 in vele opzichten een goed jaar geweest voor den landman, 1890 zal, met het oog op den gunstigen stand der veldgewassen en de gunstige weers gesteldheid, een niet minder voordeeligen oogst opleveren. Terwijl de haver reeds schoon is opge schoten, staat de rogge prachtig te velde, heeft lang stroo en draagt zware aren. De vroege aardappelen beloven een flink be schot, en de late komen reeds goed op. Polders en uiterwaarden zien er welig uit, en het vee, dat volop te grazen heeft, loopt tot aan de knieën in het malsche gras. De vruchtboomen geven geen uitzicht op een goeden uitslag; immers pruim- en pere boomen dragen weinig vrueht en de appels zijn meest door de rupsen vernield. Tuin vruchten als: doperwten, peultjes, boonen, enz. staan schoon. Op vele plaatsen is men reeds bezig met houtschillen. Men besteedt voor schors per 500 K.G. f 25 a f 28 en voor het akkermaalshout f7 a f 7.50 per vim van 104 bos. Dit geldt echter minder voor het noord westelijk gedeelte van ons land, alwaar in vele streken weinig gras gevonden wordt. Te Leiden kregen, terwijl de miliciens der infanterie op het schuttersveld waren, een paar hunner eene woordenwisseling met eenen burger, die bekend staat niet wel bij het hool'il te zija. Om van hem af te zijn gingen de militairen huns weegs, doch aan het toegangshek gekomen, liep de burger zonder toestemming daar binnen en pakte de politiemuts van een der miliciens af, waarmede hij den Singel opliep, gevolgd natuurlijk door den militair die zijne muts terugeischte. Daarop pakte de burger hem aan en drong hem in het water, waarbij hij ook zelf er in viel. Oogenblikkelijk sprongen eenige miliciens te water, die hun kameraad, die nog door den burger werd vastgehouden, ontzetten en op het droge brachten. Daarna zonk de burger in de diepte weg, en toen ook hij werd opgehaald, bleek het dat hij reeds dood was. Te Geervliet sloeg de bliksem door den muur in het huis van den wethouder P. W., en trof zijn vrouw aan het hoofd. Zij is geheel doof geworden. - In de Roode Vaart te Klundert is het in ontbinding verkeerende lijk van een onbekend man gevonden. Het is terstond begraven. Een zilveren horloge, een portefeuille en eenige kleiue zaken werden op het lijk gevonden. - Te Woensel bij Eindhoven werd een kind van 5 jaren door een wiek van een molen geraakt. Het bleef dood liggen. - Op de werf De Schelde te Vlissingen is een stellingplank op het hoofd van een scheepmaker gevallen. De man werd bewusteloos weggedragen. - In bedenkelijken toestand werd gisteren te Amsterdam een persoon, die op de Oude Waal bij het uit hangen van een hyschtoestel naar beneden was gestort, naar het gasthuis gebracht. - Te Voort heeft een kind van twee jaren, terwijl de moeder aan het witten was, zich met kalkmelk gewassen en er zooveel van in de oogen gekregen, dat het waarschijn lijk blind zal blijven. - Onder Ellekom zijn drie woningen door brand vernield. I )e Nieuwe Postwet. Met groote belangstelling hebben wij het nieuwe postwet-ontwerp ontvangen en zeer wenschen wij, dat het spoedig wet moge worden, daar er belangrijke verbeteringen in voorkomen, die inderdaad zeer te waar- deeren zijn. Wij wijzen in de eerste plaats op de verhooging van het gewicht voor de kleine pers. Bij dag- of weekblad, dat tot nu toe bij een gewicht van 25 Gram y2 cent kostte, maar daar boven 1 cent, zal voortaan tot 35 Gram toe mogen wegen om voor y2 cen^ Por^ verzonden te kunnen worden dat zal niet alleen aan de kleine pers gelegenheid geven zoo noodig de vleu gelen ruimer uit te slaan, maar vooral veel moeite en ongerief voorkomen, als men bij voegsels moet geven en daardoor in het hoo- gere porttarief valt. Groot gemak zal ook geven de mogelijkheid om bij abonnement het port der nieuwsbladen te betalen, als die zaak ten minste goed geregeld wordt. Een zeer belangrijke verbetering mag ook heeten de wijze, waarop het recht van de inning van kwitantiën geregeld wordt. De waarden, met welker inning de post zich belast, worden uitgebreid tot wisselbrieven, assignatiën en andere handelspapieren. Vroe ger moest men 10 ets. betalen voor elk bedrag van f 10, nu 5 ets. voor elk afzon derlijk in to vorderen bedrag, dus al is dat zoo groot als het geheele invorderbare maxi mum, dat bij Kon. besluit zal vastgesteld worden, en bovendien zooveel als een post wissel kost voor het overmaken. Daar hit recht der postwissels ook kan verlaagd wor den, is bij inning der gelden het tarief veelal »om niet te zeggen altijdgunstiger, soms veel gunstiger, maar het groote voordeel is, dat bij niet-inning enkel de eerstbe doelde 5 cents behoeft betaald te worden. Ook is het ontvangbewijs vrijgesteld van zegelrechtdat plakzegel voor door de post geïnde bedragen, waartegen men zoo veel zijdig geprutteld heeft vervalt dus. Voorts wordt de omschrijving van het staatsmonopolie verduidelijkt; wordt het maximum voor het gewicht der brieven af geschaft wordt de boete bij niet-frankee- ring der brieven of drukwerken verlaagd en op billijker grondslagen geregeld; wordt de opklimming bij groote bedragen en druk werk beter geregeld wordt het aanteekenen van brieven vergemakkelijkt en verlaging van het tarief in uitzicht gesteld voor aan gegeven waarde de mogelijkheid wordt ge opend om van postwissels en aangeteekende brieven, bewijzen van uitreiking te ontvan gen, kortom een gansche reeks verbete ringen, waar tegenover wij van ons stand punt geen belemmerende bepalingen zien. Wij juichen deze herziening dus ten zeerste toezij zal ons weder een schrede vooruit brengen op den weg der ontwikke ling van het postwezen, dat tegenwoordig zulk een belangrijke rol vervult in eiken staat, in elk werelddeel, ja in de gansche Veld.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2