Nooit goed. S96 ZATERDAG 7 JUNI Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. IS!)''. VOOR Dit Wad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Voor een dag of wat kwam ik mijn vriend Nurks tegen en hij zag er nog nurkscher •"uit dan anders, zoodat hij zeker weer wat ontmoet of gezien had, dat hem herinnerde. »Hoe gaat het?« riep ik hem toe, ofschoon kik haast wel van te voren wist, dat het hem nooit goed ging. »Slecht, ellendig,* zei hij met een lach, die zoo vriendelijk was als de deur van het rasphuis. Hij zei er zelfs een woord bij, dat ik maar liever verzwijg. »Ziek vroeg ik, en nijdig antwoordde hij»gezond genoegDe influenza is mij zelfs voorbijgegaan, maar van binnen ben ik ellendig, omdat de menschen hoe langer hoe gekker worden, zoodat ik er mij nog dood aan zal ergeren.* >Een mensch ergert zich nog al niet gauw dood. Anders stond ik hier niet te praten met mijn vriend Nurks, die al lang op zich zelf heeft geprobeerd, hoe groote dosis ergernis een mensch kan verdragen, zonder er aan heen te gaan. Maar wat heb ben de menschen u weêr gedaan »Mij voor mijn persoon niets. Maar kijk eensIk kan er volstrekt maar geen vrede meê hebben, dat de menschen zooveel voor hunne medemenschen doen. Gij schudt het hoofd, maar ik ben er zeker van, dat al die sociale bemoeiingen, of zij uitgaan van keizers, sociaal-democraten of christelijke socialisten, de wereld hoe langer hoe meer bederven. Sinds men met die nieuwigheden van arbeidswet of arbeidsduur, pensioenee- ring van werklieden en coöperatie, zieken fondsen en volksbijeenkomsten begonnen is, zijn de werklieden van houding veranderd, en wat men welwillende zorg noemt voor hen, die een beetje leiding noodig hebben, beschouwen zij, of eenvoudig als een staaltje van onzen schuldigen plicht of erger nog, als een teeken, dat wij bang worden, omdat wjj wel weten, dat wij hen al lang te kort hebben gedaan. Op al die bemoeiing is het antwoord nergens: dankbaarheid, maar bijna overal: werkstaking.* »Ik zou het geen geluk vinden als gij gelijk hadt en ik geloof het ook niet.* »Nu, gelukkig vind ik het ook niet en ik kan net zoo 'goed dwalen als een ander. Maar, om eens een deftig woord te gebrui ken, dat is nu in de laatste tijden mijn wereldbeschouwing. Ik zou al die zorg eens een beetje willen staken. Ik weet wel, dat dit bij velen voor ketterij doorgaat, maar ik weet ook, dat onder al die zorg veel mode en vooral veel sentimentaliteit schuilt, en waar die laatste aan het woord is, stuurt zij gewoonlijk alles in de war. Daar komen ze nu weêr met een mooi ding aan, ook al voor het volk. Ik hoor, dat men de schoolkin deren op de school baden wil laten nemen. Toen men het eerst voor den dag kwam met een premie voor getrouw schoolbezoek waren er, die bedenkelijk het hoofd schudden. Het was voldoende, dachten zij, als men goedkoop of kosteloos goed onderwijs gaf. Een premie op het gebruik maken van iets, dat niet zonder veel opoffering wordt ge geven, vonden zij overdreven. Een poos later kwam de voeding op school. Ik gun een arm kind graag wat warm eten, maar ik vind het een gevaarlijke proef, als de staat meent, dat hij daar voor zorgen moet. Nu zullen diezelfde arme kinderen gedurig een bad gebruiken ook al op de school Een mooie commissie voor het onderwijzend personeel en dan natuurlijk eerst en meest voor de jonge dames, die bij het onderwijs zijn. Ik heb er een dochter bij, maar ik verbeeld mij, dat zij er raar van opkijken zou, als het hoofd der school tot haar zei »juffrouw, er moet Zaterdag worden ge houden. Die onderste klasse is voor uwe rekening, wilt ge wel zoo goed zijn die kinderen te wasschen, te boenen, te kammen misschien ook!« Dat weet ik wel, dat mijn dochter, die met hart en ziel bij haar werk is, weinig op zou hebben met dat niet bij zonder frissche Zaterdag-houden, en dat weet ik ook wel, dat men meer kans heeft de onzindelijkheid dan de zindelijkheid in de hand te werken. Daar zijn moeders ge noeg, die met ergerlijke onachtzaamheid een vuil gezicht kunnen zien en weten zij, dat de school zich met den reinigingsdienst be last, dan geven zij er in 't geheel niet meer om. Ik zeg nog eens, de menschen worden hoe langer hoe gekker en waar het nog heen moet, met al onze sentimentaliteit, ik weet het niet, maar het zal niet lang duren, of de staat, die de kindertjes leert, voedt, wascht en kamt, gaat hen ook gauw kleeden en naar bed brengen ge zult er nog wat van beleven En zonder mijn antwoord af te wachten liep hij met al zijn ergernis weg. Hij had vrij wat af te spoelen, als het bad er maar was. In de Belgische gemeente Membach, nabij Eupen, heerschen de kinderpokken in zoo hevige mate, dat de scholen gesloten zijn. Naar men verneemt, zijn twintig bij de Parjjsche samenzwering betrokken nihilisten alreeds in Rusland teruggekeerd, allen voor zien van helsche machines en ontplofbare stoffen. De aanslag op het leven van den Czar zou in Juni zijn uitgevoerd. De te Parijs in hechtenis genomen Rus sen zullen natuurlijk alleen terechtstaan wegens hun overtreden van de Fransche wetten betreffende ontplofbare stoffen en in Frankrijk hun straf ondergaan. Yan uit levering aan Rusland is geen sprake. Het onderzoek, door den directeur van het gemeentelaboratorium ingesteld, naar de bommen en andere zelfstandigheden in be slag genomen bij de gearresteerde nihilisten, heeft nu aan het licht gebracht, dat moeie- lijk van ontplofbare stoffen kan gesproken worden, daar de benoodigde scheikundige stoffen nooit bijeen zijn aangetroffenalle projectielen waren gedeeltelijk geladen, doch hier ontbrak het zwavelzuur, daar het zout zuur of andere bijmengselen, die noodig zijn voor de ontploffing. Het blijkt hieruit, dat de politie hen verrast heeft, niet op het oogenblik, dat zij een aanslag smeedden, doch dat zij zich voor de dingen, die komen kunnen, wapenden. Het plan van een al gemeen complot, waarvan sprake is ge weest, werd niet gevonden. Een later bericht meldt Uit proeven, genomen met de ontplofbare zelfstandigheden, die bij de Russische ter roristen werden gevonden, blijkt, dat die stoffen nog veel meer ontplofbaar waren dan nitroglycerine. Een Rumeensch student, zoon van den afgevaardigde Lavejan, is gearresteerd. Hij was reeds vóór de manifestatie van 1 Mei gearresteerd, maar toen, wegens gebrek aan bewijzen, losgelaten. In Rusland is men algemeen van oordeel, dat door de arrestatie der terroristen de Czaar voor een nieuwen aanslag bewaard is gebleven. Louise Michel, die door de rechtbank te Grenoble vervolgd werd wegens hare mani festatie aldaar op 1 Mei, is door de geuees- heeren ontoerekenbaar verklaard. Daarop is zij van rechtsvervolging ontslagen en hare opneming in een ziekenhuis gelast. De minister van binnenlandsclie zaken heeft echter, zoodra hem dit ter kennis was ge komen, per telegraaf aan den prefect in structie gezonden om, aangezien er geen termen van vervolging gevonden zijn, haar in vrijheid te stellen. President Carnot heeft Dinsdag het be sluit geteekend, waarbij de verdere ge vangenisstraf wordt kwijtgescholden aan den Hertog van Orleans, die over de grens zal worden gebracht. Constans stelde den Hertog onmiddellijk hiervan in kennis. De Hertog verliet's avonds te half 12 de gevangenis van Clairvaux en werd naar het station gebracht, waar hij met den sneltrein naar Bazel vertroktot Delle (de Zwitsersche grens) was hij onder geleide van Fransche autoriteiten. Voor het eerste slachtoffer van den Fransch-Duitschen oorlog: William Herbert Winsloe, luitenant bij het 3e Badensche dragonderregiment, zal te Niederbronn, in den Elzas, waar hij den 25n Juli 1870 door een vijandeljjken kogel werd gedood, een gedenkteeken worden opgericht. Een 16-jarig meisje te Berlijn, die reeds op den slechten weg was, heeft, om 40 Mark meester te worden, haar moeder met een bijl het hoofd willen afslaan. De oude vrouw werd gevaarlijk gewondhet meisje is gevangen genomen. Mevr. Balkley moet zich te Bazel op houden. Het feit, waarvoor zij vervolgd wordt, strafbaar volgens het Duitsche straf wetboek, levert geen grond tot uitlevering op. Er moet in Duitschland sprake zijn van de invoering van nieuwe belastingen, om een tegenwicht te vormen tegen de militaire uitgaven. Quitanties en factures van boven de 20 Mark (12 gld.) zouden van een plak- zegel van 10 pf. (6 cent) moeten zijn voor zien. Ook wordt gesproken van een belasting op lucifers. Te Waldstein, bij Gratz, werden de hout vester Wallner, zijn vrouw en vijfjarige zoon dood te bed gevonden. De vrouw had een revolver in de hand. Wat haar tot de moorden en zelfmoord heeft gedreven, begrijpt men niet. Een moord voor tien florijn. Te Pres burg zijn twee mannen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het vermoorden van de vrouw van een hunner. De man wilde met een ander trouwen en beloofde toen aan een zijner vrienden fl. 10 in termijnen betaalbaar, als hij zijn vrouw vermoordde. Zij wachtten haar in een bosch op, de man wierp zijn vrouw tegen de grond en de vriend worgde haar. Toen de laatste termijn onbetaald bleef, gaf de moordenaar de misdaad aan. Te Belgrado heeft de Bulgaarsche regeering ophelderingen gegeven over het samentrek ken van troepen nabij Widdin. De prins bad bevel gegeven dezen zomer om die vesting te manoeuvreeren. Het gerucht loopt, dat de Bulgaarsche regeering van plan is den Russischen onder daan Kalobkoff, in zake de samenzwering, tot negen jaar dwangarbeid veroordeeld, niet uit te leveren aan de Russische autoriteiten, hoewel dezen dit uitdrukkelijk geëischt hebben. Uit Weenen wordt gemeld, dat men in den omtrek van het gebouw, waar majoor Panitza is opgesloten, een twintigtal Mon- tegrijnen van verdacht uiterlijk heeft aan gehouden, die, volgens verklaringen, door een van hen afgelegd, belast waren in het huis te dringen en den aanvoerder van het komplot tegen de Bulgaarsche regeering te verlossen. Die gevangenis, een bijgebouw eener oude moskee, ligt buiten de stad midden in het veld. De gevangene wordt goed bewaaktgedurig gaan patrouilles om de gevangenis en aanhoudend staan ver scheidene bewakers voor de deur der kamer, waar Panitza is opgesloten. Aan de »Daily News* wordt uit Weenen geseind, dat een nieuw komplot tegen prins Ferdinand van Bulgarije is ontdekt. Eene bende van 25 goed gewapende mannen had bet plan gevormd den prins, die met gevolg per spoortrein van Zamboli naar Burgas zou vertrekken, bij het tusschenstation Belova aan te houden en als gijzelaar gevangen te nemen, totdat de majoor Panitza en zijne mede-veroordeelden op vrije voeten werden gesteld. De heer Stambouloff, die lucht van de zaak gekregen had, zorgde dat de expres- trein vijf uren later vertrok dan aanvankelijk was bepaald en doorstoomde zonder te Belova stil te houden. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de Fransche zendelingen aldaar uit Uganda berichten hebben ontvangen, loopende tot 6 Maart, waarin o. a. het volgende werd gemeldMwanga heeft eene volledige zege praal op Kalema en de Arabierenpartij be haald. Tijdens de tusschen hen bestaande crisis moet dr. Peters de voornaamste raads man van Mwanga zijn geweest, nadat deze te vergeefs de hulp van den Engelschman Jackson had ingeroepen. Kalema heeft de vlucht genomen naar Unyoro. De Arabieren hebben in het gevecht zware verliezen ge leden. Voorts moet volgens de berichten Mwanga bloedbroederschap met Peters heb ben gesloten en hem belangrijke monopoliën en andere voordeelen voor de Duitschers hebben toegestaan. TePovoade Varzim bij Oporto zjjn douanen en kustwachters slaag3 geweest met een troep smokkelaars. De eersten schoten scherp en doodden 8 smokkelaars, terwijl 8 anderen gewond werden. Daar voor verdere onge regeldheden gevreesd wordt, zijn afdeelin- gen soldaten naar Povoa gezonden. De Sultan van Marokko heeft de leiding over het maken van versterkingen aan de kusten opgedragen aan een Pruisisch offi cier. Men spreekt naar aanleiding hiervan van een geheim tractaat tusschen Duitsch land en Marokko. Te Sofia heeft gedurende een kwartiertje een geweldige hagelstorm gewoed, die geen huis onbeschadigd liet. Honderden ruiten braken en enkele huizen werden van hun dak beroofd, terwijl schuttingen en muren omver werden geblazen. Door het instorten eener loods bij de kazerne werden 2 soldaten gedood en 11 gewondalleen aan het paleis werd voor ongeveer 15000 fr. schade aangericht. Een bijzondere trein, waarin zich koning Alexander van Servië, zijn vader Milan, de regenten Ristitch en Protiteh, generaal Gruitch en twee ministers bevonden, is dezer dagen nabij Belgrado ontspoord. De stoker werd gewond, de andere reizigers bekwamen echter geen letsel. Verleden Vrijdag avond is een jonge luchtschipper, Victor Rolla, in de buurt van van Stockholm, toen hjj met een valscherm dacht neer te komen, in zee gevallen en verdronken. Dinsdagmiddag is er brand ontstaan in den grooten keizerlijken schouwburg te St. Petersburg. Eerst na een inspanning van drie uur was men de vlammen meester. Het geheele dak is verbrand en de schouw burg van binnen bijna geheel vernield. Alle decoraties zijn verloren gegaan. Door de politie te Warschau zjjn weder 84 vreemdelingen uit de stad verbannen. Onder dezen zijn 30 Pruisen en 26 Oosten rijkers. Een Parjjsche brief aan de Vössische Zt. bevat bjjzonderheden over het verblijf van dr. Bayol, gouverneur van Kotonou, als ge vangene bjj den Koning van Dahomey. Bayol, die zelf goed werd behandeld, wat gedwongen getuige te zijn van het ver moorden van zjjn secretaris en zjjn tolk, en moest tweemaal mi nschenslachtingen van 34 en 42 personen bjj wonen. Na een af- schuweljjk gemartel werden de slachtoffers aan hun voeten in boomen opgehangen. Daarna werden hun lichamen opengesneden en de lijken aan de roofvogels overgelaten. De amazonen beschrijft Bayol als ge vreesde vjjanden. Hij zag o.a. een vjjfhon- derd dezer damessoldaten op bevel van den Koning een os aanvallen en met speren uit- eenscheuren. Daarna defileerden de teedere schoonen met stukken rauw vleesch in den mond voor den Koning. De dames hebben veel genoegen in het aanschouwen van men- schen-slachtpartjjen, maar weten ^ok op haar beurt te sterven met groote doodsverach ting- In Lincolnshire heerscht nog steeds de rattenplaag. Duizenden knagers zijn reeds gedood, maar er is geen vermindering te bespeuren. Op sommige hoeven worden er dageljjks honderden gevangen. Een ratten vanger te Spalding berekent, dat hjj binnen de jongste maanden met zjjn honden en fretten meer dan 5000 langstaarten ver nietigd heeft. Op de boerderijen worden tallooze hoenders door het ongedierte opge geten, het koren, de aardappelen en de rest niet medegerekend, zoodat de land bouwers zeer groote schade hebben. De rattenjagers beweren dat het ergste nog komen moet en dat den volgenden winter de verwoesting grooter zal zjjn dan ooit te voren. De dieren telen op onrustbarende wjjze voort, vele nesten worden gevonden, met zestien, zeventien en ach tien jongen er in. Sommige ratten zijn zoo groot als jonge konjjnen en zeer gevaarlijk. Getergd, vallen zij den mensch aan. van en iltena, c Langstraat en de Bominelerwaait Franco per post zonder prijs - mmBmmÊÊÊÊrnimiÊÊÊiÊÊÊmmiÊtmmmgmmiaBBmmÊiammmm»ut 'nii.igL«g—fc— Buitenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1