Twee snelzeilende Hollandsche coopers* of drijvende drankwinkels, beladen met tabak, sigaren, rum, brandewijn, jenever enz., hebben een nitgebreiden en winstgeveudeu handel gedreven op de zuid westelijke kusten van Ierland, niettegenstaande de groote waakzaamheid der Engelsche douane-be ambten. Groote hoeveelheden goederen werden aan land gebracht en verkocht voor een vierde -hunner waarde in Engeland. De talrijke vloot van vissehersvaartuigen, die thans nabij de kust vischt, handelt op groote schaal met de brutale Hollanders. Aldus meldt een bericht van Dalziel's agentschap. Te Londen is een groote bijeenkomst van Israëlieten gehouden, om een Israëliti sche kolonisatie van Paleslir.a te bespreken. Er bleek veel geestdrift te zjjn voor het plan. Het voorstel, om den groi d in den omtrek van den berg Zion voor weideterrein te bestemmen, werd algemeen goedgekeurd. Een maatschappij zal worden gevormd. Pater Müller, van Ijpt Jezuïten-klooster te Mangalore beweert, door toepassing vun systeem van electrische homoeopathie, door graat Mattei uitgevonden, verscheiden lepra lijders genezen te hebben. Van de behan deling der ziekte heeft hg een nauwkeurige beschrijving gegeven, terwijl hij beweert, dat de kosten voor elke genezing niet meer dan tien ropjjen bedragen. Ook een inwoner van Calcutta beweert door toepassing van hetzelfde systeem lijders aan de vreeseljjke ziekte genezen te hebben. De jongste mailberichten uit Australië melden, dat de griep daar was uitgebroken en duchtig huishield. Van één school waren 300 kinderen aangetastvele schepen konden niet uitzeilen, omdat nagenoeg de geheele bemanning ziek was. Naar aanleiding van de invrijheidstelling van Borras, die wegens moord ter dood veroordeeld, maar naar de galeien was ge zonden, maar nu onschuldig is gebleken te zjjn en, na drie jaren dwangarbeid, weer op vrije voeten is gesteld, hebben de leiders der opportunisten en radicalen in de Fransche Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt, dat aan onschuldig veroor deelden uit de schatkist een schadeloosstelling zal worden verleend. De bepaling van het bedrag dezer som wordt aan de Regeering overgelaten, maar indien iemand onschuldig tot een onteerende straf wordt veroordeeld, mag de schadeloosstelling niet minder zijn dan 20.000 francs. Het voorstel is terstond naar de commissie verzonden. Nu de hertog van Orleans gratie heeft gekregen zijn de socialistische afgevaardig den voornemens in de Kamer een voorstel in te dienen tot het verleenen eener amnes- tie aan allen, die wegens staatkundige en daarmede in verband houdende vergrijpen, ook ter zake van werkstakingen, veroor deeld zjjn. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 6 Juni. Dinsdag jl. werden door de Wed. Joh. Kuipers alhier de eerste nieuwe aardappelen gestoken en op de markt gebracht. Zij waren reeds vrjj groot van stuk. UITWIJK, 5 Juni. Terwjjl J. v. O. te Waardhuizen gisteren morgen wilde uit rijden, werd zijn paard schichtig en ging op holhet dier holde in een tegenoverge stelde richting van het reisplan, zonder tot staan gebracht te kunnen worden, tot het eindelijk met kar en voerman in het water stortte. Het ongeval, dat zeer ernstige ge volgen had kunnen hebben, liep verder nog al vrg wel af. GENDEREN, 4 Juni. Door stemgereg- tigde leden der Ned. Herv. Gemeente van Doeveren en Genderen is tot predikant be roepen de heer C. Broekhuizen candidaat te Neerbosch. VEEN. Waren verleden week alhier reeds een paar proefjes aardappelen gerooid deze week is men reeds begonnen voor den handel te steken. De prijs per vijfkop is 14 a 15 stuivers. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 1781,82, terugbetaald f2173.75. GORINCHEM. Aan den heer J. H. Dijk man is op zgn verzoek ontslag verleend als leeraar in de staats- en handelsweten schappen aan de H. B. school alhier. Maandagmorgen werd C. K., wonende op de Kalkhaven alhier, op den Havendjjk in de Groote Haven geworpen. Als bestuurder van eenen handwagen kwam deze in aan raking met een met een paard bespannen vrachtwagen, waardoor de wagen achteruit reed en met hem in de Haven terecht kwam. Met een gebroken arm en eenige andere blessuren werd hg op den kant gehaald. Hij is in bet Ziekengasthuis ter verpleging opgenomen. De postduivenvereniging de »Phenix,< alhier, hield Zondag j.l. een prijsvlucht van af Clor*eaox (Luxemburg). De duiven wer den door den stationschef aldaar ten 6 ure 's morgens, met scherpen noordwesten wind, losgeluten en bereikten hunne hokken als volgt le prijs, duif v. A. Geermnns. 10.33 u. 2e A. T. Edelbr«.ek. 10,35 3a A. T. Edelbroek. 10,40 4e A. T. Edelbroek. 10,41 5e A. Geermans. 10,43 DALEM, 4 Juni. Door onbekende oor zaak ontstond in den nacht van Zondag op Maandag j.l. circa 12 uur, brand in den hooiberg van J. Walraven Jz. De brand nam zoozeer toe, dat in weinig tijd huis en inboedel in de usch lagen, ter wijl de bewoners zich ternauwernood konden redden. Ook zijn nog drie geiten en eenige konijnen in de vlammen omgekomen. Met vereende krachten en de goede werking der brandspuit, is men er in mogen slagen, om de omliggende buizen voor schade te vrij waren. Het afgebrande perceel was met den inboedel geassureerd, Als eene zonderlinge speling der natuur kan gemeld worden, dat bjj A. Sterk Hz. te Laag-Dalem een veulen ge boren is, hetwelk een volslagen uier bleek te hebben, terwjjl de melk uit de spenen straalde. Vertoont zich bij zulk eene ab normaliteit meestal een ziekelijke toestand van het moeder paard, opmerkelijk is in bet onderhevige geval, dat moeder en veulen in blakenden welstand verkeeren. Binnenland. Naar aanleiding van het onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot verlenging van den diensttgd van twee lichtingen der nationale militie, heeft de heer Henry Tindal aan de Tweede Kamer weder een adres gericht, waarin hg terug komt op de reeds zoo herhaaldelijk door hem besproken feiten. De heer Tindal is van oordeel, dat deze wet aan het volk weder lasten oplegt en sommen gelds doet besteden, maar niet zal beletten, dat wij in geval van oorlog weer loos staan tegenover den vjjand. In een nieuw adres aan de Tweede Kamer zet de heer Henry Tindal de bezwaren uiteen, die zullen kleven aan een spoed-mobilisatie volgens de bestaande voorschriften, in geval van een oorlogsverklaring. Deze quaestie is zeker heel wat gewichtiger dan die van het bombardement van Den Haag, en wellicht zal de heer Rooseboom in zijn aangekon digde interpellatie gelegenheid kunnen vin den haar ter sprake te brengen. Op 17 Juni zal een zonsverduistering plaats vinden, die bjj ons gedeeltelijk zal kunnen worden waargenomen. Begin van de eclips8 uur 48 minuten des morgens, einde 11 uur 4 minuten. De totale opbrengst van de te Utrecht ge houden fancy fair heeft bedragen f 25,433.47, waarvan na aftrek van alle onkosten een bedrag van f 22,331.895 aan regenten van het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders wordt over handigd. In 1615 werd hier te lande de eerste tabak geteeld in de omstreken van Amersfoort; het is dus dit jaar 275 jaar geleden, dat de tabaksteelt in ons land werd ingevoerd. De directie van de Maatschappij Zeebad Scheveningen heeft besloten het badseizoen a. s. Zaterdag, 7 dezer, te openen, zoodat van dien dag af in zee gebaad kan worden. De hoofdeijjke omslag in de Friesche ge meente Smalliugerland bedraagt thans 13°/0 van het belastbaar inkomen. En vermoede- ljjk is hiermee het hoogste punt nog niet be reikt, daar de gegoeden de gemeente meer en meer metterwoon verlaten, om deze druk kende belasting te ontgaan. De processiën naar de graven der Gor- kumsche martelaren bij Brielle vangen aan op 9 Juni a.s. en eindigen op 18 Aug. d. a. v. Uit niet minder dan 34 verschillende ge meenten worden bedevaartgangers verwacht de eerste processie komt dit jaar uit Gouda, de laatste uit Schoonhoven en Kabauw. In de gemeente Tubbergen hebben zich eenige gevallen van vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Te Bergen-op-Zoom hebben zich geen nieuwe gevallen meer voorgedaan en is de besmetting als geweken verklaard. Te Beverwjjk zgn op verschillende plaatsen bloembollen gestolen, naar berekening voor een waarde van meer dan f 300. De politie is de daders op het spoor. De kruisbessen worden te Naaldwjjk en omstreken tegen f 6.00 per H.L. of ongeveer 101/;, cent per kilo tevergeefs gevraagd. De voorraad is zeer gering. De meeste tuinders hebben nog geen half gewas, sommigen zelfs bijna niet», wat toegeschrevpn wordt aan de musscben. Het landgoed »'s LIeeren Loo«, onder Ermeloo (rroeger eene verbljjfplaats van de Malthezer Ridders) is door de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders a?tn»ekocht, met de bedoe ling het iu te richten, speciaal voor ver zorging van idioten. De nit Appelscha naar Duitschland ver trokken werkstnkende veenarbeiders zijn in hunne hoop, om aldaar werk te vinden, teleurgesteld en keeren terug naar hunne woonplaats. Nuar men zegt, zjjn ze voor nemens aldaar terriond het werk te her vatten. Het had de aandacht getrokken, zoo meldt het »L. Dbld.,« dat in den laatsten tjjd in eene zelfde werkniansfamilie te Lei den betrekkelijk kort na elkander zich ver schillende sterfgevallen hebben voorgedaan. Eerst overleed een kind, daarna de man, vervolgens werd de vrouw ziek, die echter hersteldedaarna overleed van den man de moeder, die de zieken nu en dan bad opgepast, vervolgens een tante en eindelijk de vader, terwjjl thuns een der familieleden, die telkens van elders naar Leiden voor de begrafenis vau zjjn vader, broeder en verdere bloedverwanten was overgekomen, eindeljjk zelf ernstig ongesteld ligt. Al die opvolgende sterfgevallen, waarvan een Ijjk spoedig zwarte vlekjes op de borst vertoonde, bleven natuurlijk geen geheim sommigen dachten er het hunne van en de mond des volks sprak reeds van eene her haling der beruchte Leidsche vergiftigings geschiedenis van vrouw Van der Linden, nu ongeveer zes jaren geleden. Een ingesteld onderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat men hier te doen heeft met verschillende gevallen, onder welke de influenza zich vertoont, en dat wederom een bewijs is geleverd, dat deze ziekte wel degelijk besmetteljjk is. Uit de bekentenis van den melkverkooper te 's-Gravenhage, verdacht van poging tot vergiftiging zijner echtgenoote, is gebleken, dat de drijfveer tot het misdrijf was het in zjjn bezit krjjgen van de begrafenis-gelden, die na den dood van zijne vrouw door het begrafenis-fonds zouden worden uitgekeerd. De geheele bjjdrage uit dat fonds zou f 50 bedragen, van welke som hjj een gedeelte zou hebben aangewend om eene schuld aan een vakgenoot af te doen. Woensdag avond werd op de Vest te Dordrecht een 5y3-jarig knaapje door het wiel eener vuilniskar omvergestooten en, met zgn handjes in den zak niet vlug ge noeg kunnende opstaan, kreeg hjj bet wiel eener daarna aankomende vuilniskar over het boofd. Met verbrjjzelden schedel werd de ongelukkige knaap, die onmiddelljjk den geest had gegeven, opgenomen. Tot opvolger van dr. Westerman is tot directeur van »Natura Artis Magistrac be noemd dr. C. Kerbert, thans hoofdconser vator van het aquarium en lector in de dierkunde aan de Universiteit te Amsterdam. Van Zondag op Maandag hebben hon gerige dieven van een bakker aan den Ginnekeuschen steenweg te Breda alles mee genomen, wat hij in gereedheid had gebracht voor een bruiloftsmaal. De groote aardbeziën-campagne heeft te Breda reeds een aanvang genomen. Woens dag zijn de eerste belanrjjke verzendingen naar Engeland en België geëxpidieerd. Te Wugeningeu werden bij de verpachtin gen van kersen-boomgaarden hooge prijzen besteed, naar berekening 8 a 10 cent per half K.G. op den boom. Een boomgaard bracht zelfs f1129 op. In de omstreken van Eindhoven komen weder veel gevallen van influenza voor. Ook dit jaar zjjn weder een groot aantal Duitschers op de Hollandsche haringvloot aangemonsterd. De heer Jos. Kessels, directeur der Nieuwe Koninkljjke Harmonie te Tilburg, wiens compositie voor den muziekwedstrjjd te Genève als verplicht stuk is bekroond ge worden, is thans ook benoemd geworden tot lid van de jury voor dien wedstrjjd. Een bewoner der Egelantiersgracht, bij de Prinsengracht te Amsterdam, de heer K., werd deze week onaangenaam verrast. Een jong mensch kwam hem zeer beleefd vragen alle beschikbare parapluie's af te geven, want K's. vrouw en kinderen waren in de Nieuwe Kerk, en bevreesd voor regen. De heer K. gaf zonder eenig wantrouwen 5 regenschermen (waaronder twee pas ge kochte) mede en kwam door het nat tehuis kousen van vrouw en kroost tot de treurige ervaring beetgenomen te zgn. Tegen bet hoofd van een der fabrieken te Utrecht is, naar het >U. D.« verneemt, door den adj.-hoofdinspecteur van politie, den heer Wesselink, eene vervolging in gesteld, omdat door hem niet binnen twee maal 24 uren aan den burgemeester schrif- teljjk kennis was gegeven van een aan een zijner werklieden, ter zake van den in die fabriek verrichten arbeid, overkomen onge- lnb, zooals bij de Arbeidswet is voorge schreven. Behalve door Haarlem en Mainz, wordt de eer van de uitvinding der boekdruk kunst thans ook door de stad Avignon betwist. De abt Requin aldaar zou namelijk in notarieele registers van het jaar 1444 contracten hebben gevonden betreffende den maak van benoodigdheden voor de boek drukkunst en betreffende het nemen van proeven daarmede. Of die proeven toen tot eenig practisch resultaat geleid hebbenwordt er niet bjjgezegd. Sedert een paar dagen hoorde men vreemde noten kraken over de administratie van den met het beheer van de zendingskas, enz. belasten leeraar der Christel. Geref. gemeente, E. H., te Winschoten, terwjjl daarbij tevens werd ingevlochten een en ander omtrent het beheer der gelden van een meisje, dat in familiebetrekking tot hem stond. Trouwens, j.l. Zondag verscheen hg niet op den kansel, en werd de dienst door een der leden van het kerkbestuur geleid. Door dezen moeten toen reeds de woorden zijn geuit, dat de leeraar zich had vergrepen aan het goed van een ander. Wat er van zij, de justitie bemoeide zich met de zaak, en na een langdurig verhoor voor den rechtercommissaris te hebben ondergaan is de leeraar in het huis van bewaring aldaar overgebracht, naar men wil wegens verduistering van eene aan zienlijke som gelds ten nadeele van boven bedoeld familielid. Te Eerzei (N.-Br.) is een jongen van 3 jaar, die van een turfkar viel, zoo deerlijk aan het hoofd gewond, dat hij kort daarna overleed. - Onder Deinutn is het ljjk van een onbekend man uit het water opgehaald. Men had hem den vorigen avond met een flesch jenever aan den weg zien zitten. - Te Goor is een Duitscher opgepakt, die te Auibt-Delden en te Lonneker inbraken had gepleegd. Een geladen revolver werd in zijn bezit gevonden. - Een klein meisje, dat te Rotterdam een tramwagen naliep, geraakte er onder. Een der voeten werd verbrijzeld. - Te Dreumel is een voerman onder zijn zwaar beladen kar geraakt en op de plaats dood gebleven. - Een godsdienstleeraar te Winschoten is in hechtenis genomen, be schuldigd van gelden eener wees verduis terd te hebben. De man heeft een talrjjk gezin. - Op de Vest te Dordrecht werd een ruim 5-jarige jongen door het wiel eener vuilniskar omgeworpen en daar hij met zjjn handjes in den zak niet vlug genoeg kon opstaan, kreeg hij het wiel eener volgende vuilniskar over het hoofd. Met verbrijzelden schedel werd de ongelukkige dood opgeno men. - In de Mejje, tot de gemeente Bo degraven behoorende is een arbeiderswoning afgebrand. Ternauwernood hebben vrouw en kinderen zich kunnen redden. De man en vader, zekere D. R., die aan vlagen van krankzinnigheid ljjdt, heeft zich in handen van de Justitie gesteld. - Een 13-jarige knaap is in de remise der Rott. Tramweg maatschappij met de rechterhand in een kamrad geraakt waardoor hem twee vingers werden verbrjjzeld. Hij werd naar het Zie kenhuis overgebracht. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden, brengt ter openbare kennis dat het 4e kwartaals kohier der personeele belastingdienst 1889/90 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen enz. is executoir verklaart en aan den Ontvanger ter inzage toegezonden. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. 333e STAATSLOTERIJ. Prjjzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 3 Juni. Prijs van f1500; no. 16192; flOOO: nos. 581, 3844, 4127, 16822 en 19430; f400: nos. 1631, 3347, 10542 en 19077; f 200nos. 3964, 5992,6648,10876,12787, 15670, 18823, 19855 en 20262; flOO: nos. 237, 4739, 5080, 8614, 9827, 12978, 14188, 14674, 16906 en 18363. 5e Klasse. Trekking van 4 Juni. Prijs van f50000: no. 13917; f1000: nos. 8340 en 14124; f400: nos. 1542, 2432, 4470 en 17091; f200: nos. 11873, 19317 en 19792; f100: nos. 516, 1105, 2120, 2432, 2677, 4929, 5290, 8674, 9532, 9726, 14345, 15119, 17096 en 20775. 5e Klasse. Trekking van 5 Juni. Prijs van f 1000: nos. 1898, 14337, 15303, 15871 en 18219; f400; nos. 3713, LI 122, 12240 en 18090; f200: nos. 599, 1191 en 5301; f 100: nos. 809, 9139, 11839, 14590, 15418, 15460,15749,18290, 18315, 19627, 20374 en 20683. Burgerlijke ^tand. Heusden, van 28 Mei tot 4 Jani. Getrouwd: Hendrikus Johannes van Hemert, 30 j., met Maria van Riet, 34 j. Geboren: Frans, z. v. Hendrik Zwak hals en Johanua van der Pol; Anna Maria, d. v. Johannes Valk en Maria van O verdijk. Overleden: Johanna GerdinaZwaaus, 71 j.Willem der Kinderen, 69 j.Elisa beth Alida Johanna de Mol, 7 m. Eethen c.a., van 1 Mei tot 1 Juni. Ondertrouwd: W. de Koning, jtn., 31 j., met P. A. Bouman, jd., 31 j. Getrouwd: S. de Brugu, 35 j., met C. W. Bouman, 31 j.; A. C. vau der Steen hoven, 23 j., met H. D. van Duist, 27 j.; H. Laukhaar, 45 j., met J. Clement, 24 j.; C. M. Branderhorst, 24 j., met S. Splinters, 21 j.; A. van Grondel, 25 j., met M. van der Mooren, 21 j. Geboren: Louwerens, z. v. W. Vos en C. van MersbergenAntonie Lambert, z. v. A. L. van der Beek en M. A. van Wjjk; Johanna Wilhelmina, d. v. J. van der Pol en J. Roubos; Teuntje Gilea, d. v. W. Nieuwenhuizen en F. G. Soeters; Wil lem Pieter, z. v. L. van Mersbergen en T. Versteeg; Herman Cornelia, z. v. P. van den Heuvel en A. A. Branderhorst. Overleden: A. L. van der Beek, 2 d.; Ca. van den Heuvel, 74 j., echtgen. van A. Branderhorst. Drongelen, van 1 Mei tot 1 Juni. Geboren: Pieter Jacobus, z. v. C. Treffers en D. van Drunen. Overleden: Goverdina Maria van Mersbergen 4 m. XJit den Boekwinkel. Evenals na een langdurige droogte meer malen het aardrjjk door een weldadigen regen verkwikt en ruimschoots schadeloos gesteld wordt voor de doorgestane behoeften, evenzoo is het ook in den laatsten tjjd met den boekhandel gegaan. Belangrijke uitga ven zagen in den jongsten tjjd niet het licht en menigeen zou gedacht hebben, dat de oude veerkracht in den boekhandel was verlamd. Niet aldus zegden twee ondernemende uitgevers. Nauweljjks toch is het bekend ge worden, dat de groote Stanley zijne belang rijke ontmoetingen en gevaren in de tot nog toe onbekende binnenlanden van Afrika heeft te boek gesteld en voor vjjf maal honderd duizend gulden aan een Engelsch uitgever heeft afgestaan, of ze dragen zorg, zich met schrijver en uitgever in relatie te stellen. Als gevolg daarvan verschjjnt nu gelijktijdig met de Engelsche uitgaaf eene Hollandsche, die aan de oorspronkelijke ge lijk zal zjjn, wat tekst en gravures betreft, doch die in plaats van 42 shillings (f 27) voor circa de helft van den prjjs in het bezit der inteekenaren komt. De heeren Cohen kunnen door hun genialen inval aanspraak maken op de al- gemeene sympathie. Zjj toch droegen zorg, dat Nederland niet bij Frankrijk, Duitsch land, Italië, Spanje, Rusland en Zweden behoefde achter te staanin welke rjjken gelijktijdig eene vertaling het licht ziel van deze belangrijke beschrjjving van den drie jarigen tocht door woeste, ondoordringbare natuurwouden. Zie verder achterstaande advertentie. Bij den uitgever vau dit blad is de inteekening opengesteld en zijn eerste afleveringen ter inzage te bekomen. Geïllustreerde prospec tussen worden op aanvraag direct gratis toegezonden. Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vrijdag 30 Mei. Uitspraken in zake het O. M. tegen: J. S. te Andel, K. d. L. te Werkendam en A. D. te Heusden, wet hondsdolheid, ieder f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. M. I. v. H. te Heusden, dronkenschap, f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. P. v. d. W. te Waspik, overtreding voer- wezen, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. G. V. te Werkendam, zalmvisscherij, f25 boete subs. 10 dagen hechtenis. O. d. M. te Woudrichem en J. Z. te Waspik, dronkenschap, ieder f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. v. R. te Dussen, dronkenschap, 2 maal, 2 herh., 2 maal 2 dagen hechtenis. B. d. V. te Almkerk, vischdelict, f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. K. d. L. en N. W. beiden te Gorinchem, vischdelict, (bjj nacht,) ieder f 15 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. S. Pz. te Woudrichem, dronkenschap, 2e herh., 4 dagen hechtenis. J. S. te Veen, Pro vine. Regl., H. v. Z. te Meeuwen, voerwezen, A. v. d. H. te Heusden, drankwet, L. d. K. te Veen, Pro vinciaal Regl., H. v. W. te Andel, stieren reglement, allen vrijgesproken. W. B. te Heusden, dronkenschap, f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. v. D., W. v. D., W. K., D. K., M. B., A. v. R. en J. H. allen te Wjjk, nachtge rucht, de le, 2e, 3e, 4e, 6e en 7e, ieder f 2 boete subs. 1 dag hechtenis, de 5e vrijge sproken. A. v. J. H. en J. v. D. te Wjjk, veldpolitie, vrijgesproken. IHII a—O—MB— Heusden, den 4 Juni 1890.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2