De »New-York Herald* deelt nadere bij zonderheden mede omtrent de samenspan ning, om Beneden-Californië los te maken van Mexico. Het plan der samenzweerders was regeeringloosheid in het leven te roepen, waarvan gebrnik gemaakt zou worden om Engelands tusschenkomst te vragen, ten einde een inlijving bij Engeland uit te lokken. De raddraaiers worden gerechtelijk vervolgd. Zekere William Starnicker, die te Burk, in Amerika, gevangenzat, is dezer dagen op vrije voeten gesteld, nadat ziju onschuld aan het licht was gekomen. Een getuige in het proces heeft namelijk op zijn strerfbed verklaard, dat zijn voor den veroordeelde zeer bezwarend getuigenis, 't welk tot de veroordeeling den doorslag had gegeven, valsch was geweest. Eerst was Starnicker ter dood veroordeeld, maar daarna werd het vonnis in levenslangen dwangarbeid veranderd. Reeds 16 jaren had de onschuldige in de mijnen gezwoegd De Times* bevat een uitvoerig artikel over de onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Engeland over Oost-Afrika, dat blijkbaar een officieus karakter heeft en daarom vooral in Duitschland bijzonder de aandacht trekt. Volgens de Timesverlangt de Duitsche regeering, dat de werkelijke grens harer bezittingen, hetzij ten noorden hetzjj ten zniden van het Tanganyka-meer, maar in elk geval tot den Congo-staat worde door getrokken. Een grensscheiding ten zuiden van het meer kan nooit door Engeland worden toegestaan, want dan zou de zoo genaamde Stevenson-weg, die door de Schot- sche zendelingen is aangelegd, in handen van de Duitschers komen. Derhalve blijft alleen de verlenging over van de noordelijke grens der Duitsche be zittingen van Karvirondo langs de oost kust van het Victoria Nyanza en verder door het achterland, tot aan den Congo- staat. Door deze grensscheiding zouden thans Engelands regten op Uganda worden erkend en wordt het der Britseh-Oost-Afrikaansche maatschappij mogelijk, de verdragen, welke Stanley met de inlandsche hoofden tusschen het Nyanza en het Albert-Edward Nyanza sloot, uit te voeren. Aan Duitschland wordt dan een groot deel van het achterland over gelaten. Of de onderhandelengen op dezen grond slag zullen worden voortgezet, moet door de openbare meening worden uitgemaakt. De »Times« wijst op het gevaar, dat er aan verbonden is, indien dergelijke quaestiën onopgelost blijven, maar toch spreekt het blad op zoo twijfelachtigen toon over de kansen op het treffen eener schikking, dat het vermoeden betreffende het niet slagen der onderhandelingen veld wint. Stanley ijvert zeer tegen het afstaan van dit achterland van 100,000 vierk. mijlen aan Duitschland. simmers zegt de rei ziger Engeland heeft nu 60,000 pd. st. voor Oost-Afrika uitgegeven en moet daarom zijne aanspraken handhaven tegen de on dankbaarheid der Duitschers. »Engeland heeft Duitschland geholpen bij Waterloo; het ondernam den veldtocht naar Abyssinië om een paar Duitsche zen delingen te redden; het bleef onzijdig tjjdens den Frans-Duitschen oorlog; het bevrijdde Duitsche zendelingen in Ashanti; het liet aan Duitschland Kameron en Zuid-west Afrika, een deel van Zanzibar en Kilemad- scharo over; het hielp de kust blokkeren en bevrijdde Emin-Pacha kortom het heeft aanspraak op meer tegemoetkoming van Duitschland dan dit land betoont.* Indien de Engelsche regeering ook op deze wijze de wederzydsche rekening op maakt, zullen de onderhandelingen natuur lijk op niets uitloopen. Dat lord Salisbury het niet eens is met Stanley, is reeds meer malen gebleken, maar toch worden de pes simistische beschouwingen van de »Times« door velen beschouwd als eene voorbode, dat de onderhandelingen te Berlijn geen uitslag zullen opleveren. Met zekerheid kan dit echter eerst blijken, zoodra Sir Percy Anderson, de Engelsche onderhandelaar, die nog te Londen vertoeft, naar Berlijn is teruggekeerd. De mijnwerkers te Saint-Etienne hebben Zondag avond ten getale van 1500'eene vergadering gehouden. Er is tot eene werk staking in het geheele mijnbekken besloten. Nauwelijks heeft de influenza ons ver laten, of uit Brussel komen opnieuw be richten van een aldaar veelvuldig voorko mende ongesteldheid. Tal van personen wor den daar namelijk door cholerine aangetast. De ziekte openbaart zich plotseling en gaat met verstoringen in de spijsvertering, braken, diarrLé en hevige buikpijn gepaard. Bij een zorgvuldige verpleging herstelt de ziekte echter spoedig, terwijl de door de ongesteldheid aangetasten zich slechts twee of drie dagen buitengewoon zwak gevoelen, doch daarna spoedig weder geheel beter zijn. In het bouwvak dreigen 25,000 arbeiders te New-York met werkstaking. Daily News* verneemt uit Belgrado, dat opnieuw eene bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen Serviërs en gewapende Ar- nauten, nabij Pristina, in Macedonië. Veertig Servië.s zouden gedood en de overige gevan gen genomen zijn. Ir*!-*n is-tilijU Nieuw s. REUSDEN, 10 Juni. Zaterdag viel de knecht van den kolen handelaar Kipping, een man van omstreeks 60 jaar, met het aan boord gaan der kolen- schuit van de plank en kwam daardoor in de haven terecht. Driemaal dook hij onder, tot hij, bij gebrek aan hulp, de roeiboot kon grijpen en zich zelf redde. Bij beschikking van Z.E. den Min. van Waterstaat enz. werd de heer Sijn, adsistent der posterijen alhier, met ingang van 1 Juli, in gelijke betrekking overge plaatst naar Zierikzee, en werd benoemd tot adsisteute alhier, mejuffrouw A. P. Krak, geagreerd klerk te Veendam. UITWIJK. Bedankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen, door A. F. Cb. Pont, candidaat in de theologie te Utrecht. WIJK. Alhier begint zich de varkens ziekte te vertoonen. Een tweetal dezer dieren is reeds op last van den districts-veearts afgemaakt. Het ware te wenschen, dat zij zich tot dit tweetal bepaalde. ZALTBOMMEL, 6 Juni. Tot Hoofdge- erfden van het district sBommelerwaard,* boven den Meidjjk, werden gisteren herkozen de aftredende leden: H. M. Brouwers, te BruchemJ. Keukenschrijvers, te Hedel A. van de Pol, te Kerkdriel; J. W. van der Eist, alhier. Tot hoofdgeërfden in den polder van den Bommelerwaard beneden den Meidijk zijn gekozen de Heeren J. Ilasselman te Pou- derooien en W. van Dam van Heesbeen te 's Gravendeel. Bjj de gewone voorjaarsverpachtingen heeft het hooigras ongeveer de helft van den prijs van 't vorige jaar opgebracht. Dit valt niet te verwonderen, als men bedenkt, dat er nog eene groote hoeveelheid hooi van verleden jaar over is, de handel bijna geheel stil staat en de prijzen zeer laag zijn. WAALWIJK. Naar wij vernemen heeft de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien* besloten deel te nemen aan den Zangwedstrijd, door Breda's mannenkoor uitgeschreven. In verschillende deelen van ons land, ook in onze en naburige gemeenten, doen zich meermalen weder ziektegevallen voor, die aan influenza doen denken. Men zij op zijne hoede. BAARDWIJK. De gemeentelijke gras verpachting heeft ruim f100 minder opge bracht dan 't vorige jaar. ALMKERK, 6 Juni. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren ongeveer 275 stuks aangevoerd, meerendeels aftandschen bij redelijken handel werden velen verkocht, voor verschillende prijzen. WOUDRICHEM. Van 26 Mei tot 4 Juni werden op den afslag aangevoerd: 8 win- terzalmen, die voor f 1.75 a f 1,80 per half K.G. werden verkocht, 39 elften prijs f 0.70 a f 1.00 en 3120 vinten, prijs 6 a 9y2 ct. per stuk. DE WERKEN. In de afgeloopen week is in deze gemeente door een onbekende oorzaak afgebrand een nette arbeiderswoning met geheel den inboedel. Alles was in de Brusselschebrandwaarborgmaatschappij ver zekerd. Het hoofd des huizes en zijne gade waren naar het paardenspel te Dordrecht, de kinderen logeerden elders. SLEEUWIJK. Jl. Zaterdag werd in deze gemeente aangehouden om over de grenzen des rijks gebracht te worden, een Belgische man, welke zonder middelen van bestaan of wettige papieren alhier rond zwierf. Dank daarvoor den heer Mullie, be- hoorende tot de brigade Koninkljjke Maré chaussee te Woudrichem. DALEM. Het getal geldige stemmen, in het polderdistrict Tielerwaard, uitgebracht voor de verkiezing van vier hoofdgeërfden, bedroeg 912, waarvan waren vereenigd op de heeren J. J. Hasselman te Tiel 892, H. v. Steenis te Geldermalsen 864, D. H. v. Aalst te Zennewijnen 857 en C. B. Beijer- man te Waardenburg 805, allen aftredende leden van het gecombineerd college, die derhalve zijn herkozen. Men heeft hier een begin gemaakt met het gras maaien. De kwaliteit van het hooi beloofd vrij goed te zullen zijn, vooral dat van waarden, dijken en wallen, ook de kwantiteit zal voldoende wezen, doch minder dan in het vorige jaar. Opmerkelijk is het hoe soms twee naast elkander liggende per- ceelen in deze verschillen. Ter vervulling der p red'kants-plaats te He> wijnen is den heer Mr. Gericke van Herwijnen een tweetal ter electie aange boden, bestaande uil de heeren P. v. Willen3- u aard, candidaat te Schoonhoven en ds. J. J. de Kat Angelino, predikant te Deil en Enspijk. GORIXC1IEM. Op de Vrijdag alhier ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 11 wagen8, waarvan 4 verkocht. Er waren weinig kooplieden. Prijs f23,50 a f24. JAiimenlarid. De verkiezing van leden der Eerste Kamer, tengevolge vau de periodieke aftreding van één derde gedeelte der leden, zal dit jaar op Dinsdag 8 Juli geschieden. Alsdan treden af: in Noord-Brabant de heeren mr. J. B. Hengst en mr. J. G. de Biuyn; in Gelderland de heeren jhr. F. X. J. van Nispen tot Pannerden en mr. W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen in Zuid-Holland de heeren Hendrik Muller Sz., mr. S. A. VeningMeinesz, mr. J. van Gennep en mr. B. M. Ylielander Heinin Noord-Holland de heeren jhr. mr. D. van Akerlaken, mr. G. van Tienhoven en J. Prins; in Utrecht de heer mr. R. Melvil baron van Lijndenin Friesland de heer mr. W. J. van Weideren baron Rengers; in Overijsel de heer A. J. Blijdensteinin Groningen de heer D. K. Welt; in Drente de heer mr. A. E. J. Nijsingh, en in Limburg de heer L. H. A. Magnée. In Zeeland treedt ditmaal geen lid af. De minister van binnenlandsche zaken heeft het afbreken van het historische Waterpoortje te Maastricht verboden. Naar aanleiding van den aanstaanden 75-jarigen gedenkdag van den slag bij Waterloo werden dezer dagen door den gep. generaal jhr. B. van Merlen te Haarlem de nog in leven zijnde ouil-strjjders van Waterloo opgeroepen zich aan hem bekend te maken. Tot dusver zijn bij den generaal de vol gende opgaven ontvangen. Als onbemiddeld zijn opgegeven Petrus van Alphen, geb. 1795, wonende te Gameren, bij Zalt-Bommel; Josephus de Yoogd, geb. 1796, wonende Ravesteinstraat 202, Den Haag; Arie de Sterke, geb. 1797, wonende te Dordrecht; Frans Langeweg, Toalonsche- straat Hofje 3 Hendrik Snjjders, geb. 1793, wonende te Nijeveen, in DrenteWalterus Hssselo, geb. 1798, wonende te Asten bij Helmond. De eenige niet onbemiddelde oud-strijder van Waterloo is de heer P. Van Vliet, geb. 1797, adres den heer P. Mulder, Looiersgracht 30, Amsterdam. Een interessante optocht zal in de maand Juli Brussel's straten en pleinen doorkruisen bij gelegenheid van het 25-jarig Regeerings- jubileum van Leopold II, Koning der Belgen. Eene week lang zal de hoofdstad van Bel gië dan in feestdos getooid zgn, en er zal 0.a. een groote historische optocht gehou den worden. Deze optocht wekt zoo zeer de belang stelling van ons, Nederlanders, omdat men eene episode uit den tachtigjarigen worstel strijd tegen Spanje aanschouwelijk zal voor stellen, en wel de volgende groepen: 1. Willem de Zwijger omringt door de naamste edellieden van zijn tijd. II. Het verbond der Edelen, iu welke groep Marnix van St. Aldegonde, Lodewijk van Nassau en Hendrik van Brederode zullen voorgesteld worden. III. Terechtstelling van Egmond en Hoorne. IV. De Staten-Generaal te Antwerpen ver gaderende. De stoet zal gesloten worden met een enormen zegewagen, waarop de Letteren, Wetenschappen en Kunsten der 16e eeuw zullen voorgesteld worden. Gisteren ochtend vertrok uit de residentie de eerste gezondheidskolonie van dit jaar, ten einde gedurende 3 weken in de om streken van Prinsenhage van het versterkende klimaat te genieten. De kolonie bestond ditmaal uit 23 kinde ren. Te Meppel doet zich bij een 40 a 50 jarige vrouw een geval van slaapziekte (nona) voor. Uit Maastricht word gemeld: Zelden of nooit hoorde men in deze streken zooveel van melkkoorts of kalverziekte bij koeien gewagen als in de afgeloopen maand Mei. Geene goedgevoede kalikoe noch zelfs magere melkkoe bleef van die ziekte ver schoond. NoodslRchtingen waren dan ook aan de orde van den dag en wel zoo veelvuldig, dat men met het vleesch bijna geen uitweg wist. Menigen kleinen land bouwer, die tot de noodslachting moest overgaan, zal door de geleden schade deze Meimaand nog lang heugen. De in het Entrepotdok te Amsterdam gevangen arend was van een in het Oos terdok gelegen zeilschip ontvlucht. Hij was door een matroos uit de Middelansche Zee medegebracht. De mazelen zgn te Groningen epidemisch heerschende verklaard. De influenza vertoont zich voor de tweede maal te Schiedam, onder zeer verschillende verschijnselen. Er moeten betrekkelijk vele gevallen zijn geconstateerd. Ook te Heinkenzand en te 's Heerenhoek doen zich weder gevallen van influenza voor. Volgens den door het K. N. Metreorolo- giseh Instituut te Stavenisse geplaatsten regenmeter, viel er in de mand Mei 45.3 mM. regen, verkregen in 9 attappingen. Dit maakt voor deze gemeente een totaal van 549,940 M8. of 5,496,400 HL. De meeste regen viel den 18 en den 19 Mei, zijnde telkens 12.5 mM. De hoogste barometerstand 76.8, de laatste 74.3 mM. De haringvisscherg zal dit jaar worden uitgeoefend door 189 loggers, 266 bommen, 7 sloepen en 1 stoomlogger, te zamen 463 schepen, tegen 449 in het vorige jaar. Hiervan hebben in de vaartVlaardingen 76 loggers en 4 sloepen, Maassluis 69 loggers, 3 sloepen en 1 stoomlogger, Schie dam 2 loggers, Scheveningen 30 loggers en 186 bommen, Katwijk 1 logger en 65 bommen, Noordwijk 1 logger en 15 bommen, Amsterdam 6 loggers. Met het oog op de opening van het badseizoen te Scheveningen is de zeesluis op last van het gemeentebestuur gesloten, zoodat zij gedurende 4 maanden niet zal worden geopend. Een lange reis! Uit Hellevoetsluis werd den 19n Maart 1880 een brief ver zonden naar Amerika. Ruim tien jaar daarna, den 2n Juni 1890, is hij, na een reeks van buitenlandsche postkantoren gepasseerd te hebben, aan den afzender als onbestelbaar terugbezorgd. Voor de alg. tent. der Holl. Mpij. van Landbouw, te Dordrecht te houden, zijn nog gouden med. uitgeloofd door: douairière Van den Santheuvel 2, H. P. de Kat van Hardinxveld 1, mevr. Van ReesOsti 1, mr. Nebbens Sterling 1, P. Kolkman 1 en H. B. De Roo 1, allen te Dordt. Naar men meldt, is de werkstaking te Appelscha als geëindigd te beschouwen, ofschoon nog omstreeks 100 vrouwen en mannen de strike blijven handhaven. Liefhebbers van paardenloten, die gere geld van de Haarlemsche verloting profitee- ren, kunnen onder dezelfde gunstige voor waarde thans ook gebruik maken van de Arnhemsche verloting(zie achterstaande advertentie.) Te Niéuw-Amsterdam is een jongen van 16 jaar met den arm in een machine der turf- strooiselfabriek geraakt. De geheele arm werd verbrijzeld en de knaap naar Coevorden overgebracht. - In den polder De Bijlmer bij Weesp is een groote boerenhofstede door den brand vernield. Vóór 3 jaren brandde die plaats eveneens af. - Te Rotterdam is een werkman ter hoogte van 9 meter van een ladder gevallen, tusschen twee hoopen steenen in. Hij bekwam een zware been wond. - Te Breda geraakte een jongen in de Singelgracht en werd een paar uur daar na door den vader, een schipper, als lijk opgehaald. - Te Enschedé is een kindje van anderhalf jaar, waarop de grootmoeder zou passen, te watergeraakt en verdronken. - Gisteren geraakte in de Zoudkeet te Zwijn- drecht een werkman, door het breken van een wiel van den kolen tram, onder den wagen, waardoor hij de geheele vracht over het lichaam kreeg. Na door de overige werklieden te zgn geholpen, bleek het, dat het dijbeen gebroken was en hij nog eenige kwetsuren aan de borst gekregen had. - Te Maastricht sloeg de bliksem in de Kon. papierfabriek. De vlaggestok en eenige pan nen werden vernield, maar verder werd geen schade aangericht. - Een negenjarige jongen, zoon van den heer v. d. L. te Wilnis, viel in het water en werd dood opgehaald. - Bij het verven van den bin nenkant der kap van het Rijnstation te Utrecht viel een verfpot om en stortte zijn gelen inhoud over de toiletjes van twee uit een trein komende dames. Aan de gezichte dier dames kon men duidelijk zien dat »crême« geen mode meer is. In een der wachtkamers werden zij verpleegd, alwaar haar ook schadevergoeding werd toegezegd. 333e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 6 Juni. Prijs van f 1500no. 12267 f 1000no. 15129; f400: nos. 2804, 3362,4132,4285 en 5089; f200: nos. 3279 en 18827f 100 nos. 795, 3419, 4656, 5465, 5481, 6079, 9517, 11066, 16559, 19133 en 20179. 5e Klasse. Trekking van 7 Juni. Prijs van f2000 en premie f30.000: no. 7741 premie f3000: no. 13913; prijs van f200: nos. 1154 en 8823; f 100: no. 19919. tSurjgerlijlie Stand. Meeuwen c.a., van 1 Mei tot 1 Juni. Ondertrouwd: H. Verhoeven, 43 j. en J. Hakkel, 46 j.; C. P. van Herwijnen, 24 j. en C. Boom, 26 j. Getrouwd: Z. Rijken, 25 j. met A. M. Baks, 20 j.; F. Toch, 24 j. met J. Klaasser. 19 j.; H. Verhoeven, 43 j. met J. Hakkel, 46 j. Geboren: Frans, z. v. B. Hengeveld en C. van der MeulenCornelis, z. v. Hen- drika Dekker; Maria Pieternella, d. v. P. de Raad en P. de Wind; Simon, z. v. C. Lankhaar en J. DajmLevenloos geboren kind, vrouwelijk geslacht, van W. van Os en A. Bax. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het kohier van het patentrecht no. 5, dienst 1889/90, door den Heer Inspecteur der directe belastingen is executoir verklaard en aan den Ontvanger ter inning is toegezonden. Heusden, den 6 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Aanbestedingen. Op 18 Juni e.k. zal aan het Departe ment van Waterstaat worden aanbesteed: Het maken van 2 dwarskribben aan den linkeroever van de Lek onder de gemeente Maurik, tusschen de kilometerraaien 71 en 73; raming f6000, aanwijzing 11 Juni. Het onderhoud van de werken op de Boven, Beneden en Nieuwe Merwede met daartoe noodige leveringen enz. van 1 Juii 1890 tot en met 30 Juni 1891, in 4 per- ceelen1 perc. f 18820, 2 perc. f18760, 3 perc. f25600, 4 perc. f14700. De uitvoering van werken tot voortzet ting der normaliseering van de rivier de Waal onder de gemeenten Varik, Esten, Opijnen, Waardenburg Herwaarden en Zult- bommel, tusschen de kilometerraaien 70 en 75; raming f105000, aanwijzing 11 Juni. Het onderhoud van de Rijksrivierwerken op de Maas met daartoe noodige leverii» gen enz. van 1 Juli 1890 tot en met 30 Juni 1891 in 6 perc.; raming 1 pereeel f7950, 2 perceel f8240, 3 perceel f 6965, 4 perceel f3270, 5 perceel f 18900, 6 per ceel f4070, aanwijzing 11 Juni. Het maken van perronoverkappingen en van bijkomende werken op het station Leeuwarden; raming f 113300, aanwijzing 9 en 11 Juni. Het onderhoud van de Rijksrivierwerken op den Gelderschen IJssel van 1 Juli 1890 tot en met 30 Juni 1891, in 3 perceelen raming 1 perceel f 18855, 2 perceel f 15895, 3 perceel f15820. 16 Juni. (Prov. Best.) Het doen van vernieuwingen en herstellingen, alsmede het gedurende 1890 onderhouden van een ge deelte van den Rijks grooten weg der le klasse, No. 1. van Delft tot de Doenkade raming f 3780. Gemengd en -ATJerlei. Misrekend. De heer Smit, een zeer ver wend rooker, treft in een coupé van de spoorweg-maatschappij een individu aan, dat een afschuwelijke sigaar rookt. Daar geen wenk mag baten en de geur onverdragelijk begint te worden, besluit de heer Smit een meermalen beproefd middel aan te wenden. Hij vraagt beleefd: Heeft u er iets op tegen, dat ik 't raampje even open zet?« waarbij hij langs de hand van zijn buurman zoodanig weet heen te strijken, dat diens sigaar op den grond valt. Daarbij heeft Smit het ongeluk, daarop te trappen en onthutst zegt bij »0, duizend excuses. Mag_ ik er m een van mij offreeren? Ze zijn nog al niet slecht.* »Als u 't vergunt, zal ik zoo vrij wezen!* zei de ander vriendelijk; en hij neemt uit den hem aangeboden koker drie sigaren, steekt die zonder blikken of blozen bij zich en zegt: »Dat is fijne waar ik heb 't straks al geroken. Zoo iets rook ik alleen des Zon dags Hij spreekt, steekt ze in zijn zak, en haalt een nieuwe stincodorus voor den dag. Drie redenen voor onthoudingReiziger. Zeg, conducteur, wil je ook een borrel? Wen worden tot op de eerste verdieping van drinkwater voorzien. Een nieuwe lei ding kan niet voor half Jnli water leveren. De toestand is zeer ernstig, daar de orer- groote meerderheid der bevolking van toe voer verstoken is. i/ O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2