JuiSitl WATERLOO. M 899. WOENSDAG 18 JUNI. IR! I Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. I s;>o. II Dit blad Tersch^nt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonne mentsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prys- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentien worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. 1815 18 .Juni 1890. Aldus zong Da Costa in het jaar 1814, toen ons land herademde na de verlossing van het Fransche juk. Om den Slag bij Waterloo, waarvan we heden den 75sten gedenkdag vieren op zijn waarde te schatten is het noodig zich goed te verplaatsen in den toestand dier dagen. We slaan dus een blik in 't verleden, en wat zien we? We zien in 1795 ons volk dronken van vrtugde over de komst der Franschen. De Fransche broeders komen de vrijheid en de gelijkheid brengen en een groot deel onzer voorouders haken naar hun komst. Ocb, wat hebben ze later hun brooddronkenheid beweend. Zeker de Republiek was krank, ten doode toe en 't beste wat ze in de be staande omstandigheden doen kon, was het hoofd neerleggen en ondergaan maar dat ze zoo gewillig het moede hoofd neer vlijde in Frank rijks schoot, is haar duur te staan gekomen. We hooren Daendels proclamatie tot de Gelderschen Schroomt niet de wapens op te vatten en u te ontdoen van uw drosten, schouten, rechters, jonkers," collecteurs, pach ters en andere beulen en bloedzuigers. O mijne vrienden, hoe gelukkig zullen wij zijn, als ons land eens gezuiverd is van al dat adellijk en arristocratisch ongedierte en als het land door brave burgers en boeren, bij algemeene stemmen daartoe gekozen, zal geregeerd worden Ja, hoe gelukkig, vooral als de Franschen daaraan een handje komen helpen We zien in 1806 ons land eerbiedig ge knield voor keizer Napoleon en vragen geef ons uw broeder tot koning. Versta goed, deze vraag was ons door Napoleon gelast te doen en we deden ze en kregen Lodewijk tot koning van Holland. De verlossing door de Franschen van het stadhouderlijk juk had ons verbazende schatten gekost. Tot 1804 hadden we moeten opbrengen buiten de gewone belasting de som van 839 millioen guldens, waaronder alleen 74 millioen voor de uitrusting van Fransche soldaten. We zien in 1810 Lodewijk den scepter neeileggen, in arrenmoede; de arme was slechts koning in naam. Ondertusschen had tij ons veel gekost en aan Amsterdam een slag toegbracht door het stadhuis in een paleis om te zetten, waarvan de hoofdplaats nog niet genezen is. Napoleon neemt in hoogst eigen persoon de leiding op zich en lijft ons land in bij 't groote Fransche Keizerrijk. Onze dagbladen worden verfranscht, de scholen idem. Door de schuld wordt een streep gehaald voor 2 derden. Tal van lieden en instellingen tot den bedelstaf gebracht. Het land overstroomd door spionnen. De conscriptie ingevoerd en daardoor de helft der mannelijke bevolking bij 't leger inge lijfd. Alle boeken en geschriften aan nauw keurige censuur onderworpen. Onze handel, reeds sinds 1806 kwijnende, totaal ver nietigd. Alle Engelsch fabrieksgoed, ter waarde van een half millioen vernietigd. Onze koloniën verloren. Ziedaar een en ander aangestipt omtrent de ellende gedurende de jaren '10 tot '13. Middelerwijl had Napoleon den oorlog verklaard aan Rusland en was zijn geheele leger in 1812 vernietigd. Daarop was in '13 de nederlaag bij Leipzig gevolgd en al die tegenspoed der Fransche wapenen ont stak in het hart der Nederlanders het smeu lende vuur der vrijheidsliefde. Ze hadden dan hun Fransch-gezindheid zwaar geboet. In 1813 zien we hen 't juk afschudden en de Franschen alom uit 't land verdrijven. We zien den telg uit 't oude Oranjehuis te Scheveningen aan wal stappen en 't volgend jaar tot grondwettig vorst gekroond. In 't zelfde jaar zien we door Engeland den grond leggen tot later oneenigheden. Engeland n.l. kwam 't eerst op 't denkbeeld ons land samen te smelten met België en I zoo een krachtig bolwerk te vormen tegen 't gevaarlijke Fransche rjjk. De verbonden mogendheden stemden daarmee in en in Mei was die zaak reeds een feit geworden. Doch nu wordt 't tijd Napoleon wederom op te zoeken, want de Slag bij Waterloo wenkt ons. Na de nederlaag bij Leipzig (16 tot 18 Oct. 1813) was ook in Duitschland de hoop op herleving der staten weder verlevendigd. Na lang dralen besloot men Frankrijk in te trekken, doch Napoleon, wien men tijd gelaten had om zich te herstellen, had reeds weer een nieuw leger tot zijn dienst en dwong de Duitschers terug te trekken. Tot vrede kwam 't echter niet, daar Napoleon's eischen te veel waren. Toen trokken de ver bondenen nogmaals op en hielden in Maart hun intocht te Parijs. Napoleon, van zijn beste vrienden verlaten, was gedwongen afstand te doen en bekwam het eiland Elba in eigendom met een jaarlijks inkomen van een millioen guldens. De verbonden mogendheden openden nu een congres te Weenen, ten einde in den verwarden toestand van Europa eenige orde te brengen. Daar drong in Maart 1815 de tijding tot hen doorNapoleon is van Elba ge vlucht en in Frankrijk geland. Onmiddel lijk werd de geweldenaar in den ban ge daan en besloten een geduchte krijgsmacht op de been te brengen. Napoleon werd op Franschen bodem met gejuich ontvangen en zijn tocht naar Parijs geleek een zegepraal. De oude vrienden, die in de dagen van rampspoed van hem ge vloden waren, wierpen zich weer in zijn armen. Van alle zijden stroomden vrijwil ligers toe en reeds in Juni marcheerde Na poleon aan het hoofd van 120.000 man België binnen. Zijn krijgmansblik overzag terstond het gevaar. Oostenrijk naderde aan den Boven-Rijn met 200.000 man. Rusland zond 140.000, Pruisen en Engeland 200.000 man. Zoo er kans bestond deze geduchte macht te weerstaan, dan moest hij snel handelen, voor ze zich vereenigd hadden. Hij verliet Parijs 12 Juni en stond den 15den in het hart van België. De verbon denen hadden volstrekt geen vermoeden van zij^e nabijheid. Wellington was op een bal te Brussel, toen hem de tijding bereikte, dat de Franschen de Sambre waren overgetrok ken en de Pruisen voor zich heen dreven. Deze hielden stand in de vlakte van Fleuris, en den 16den grepen de legers elkaar aan. Blücher was dien dag niet gelukkig. Zijn leger werd op de vlucht geslagen, en hij zelf ontkwam ternauwernood het gevaar. Intusschen had Napoleon een zijner ge neraals naar Quatre-Bras gezonden ten einde de Engelschen te verhinderen zich met de Pruisen te vereenigen. Indien deze evenals zijn meester ook hier had gezegepraald, zou waarschijnlijk Waterloo een heel anderen klank in onze ooren hebben. Doch dank zij de dapperheid ook van onzen Oranjetelg, later Koning Willem II, wordt maarschalk Ney teruggeworpen. Op 17 Juni slaan de legers hun bivouac op op de velden van Waterloo. Het regent dat 't giet, en de grond is in een plas her schapen, doch den 18den komt de zon dezen hinderpaal opruimen en klokke 12 uur vangt het spelen van 't geschut aan. Tegen de hoofdmacht trekt Ney op met zijn ruiterbenden. Hardnekkig is de strijd. Elfmaal waagt hij den aanval op de Engel- sche troepen, doch telkenmale stuit hij als op een levenden muur. Op een der vleugels wordt het leger der verbondenen aange vallen door generaal Reille. Daar staan de Nassauers, onder bevel van Willem van Oranje; de dappere troepen wijken, doch Oranje komt met nieuwe terug en hervat den strijd. Aan de spits van zijn leger kampt hij tegen den machtigen vijand. totdat een schot in den linkerschouder hem bedwelmd van het paard doet vallen. Hij wordt weggedragen en naar Brussel vervoerd. Intusschen is de avond gevallen, en de komst bij tusschenpoozen van Pruisische troepen, doet Napoleon wanhopen den vijand terug te dringen. Inderdaad is Blücher in aantocht, maar de keizer zal trachten door een stouten greep een eind aan den slag te maken. Hij valt met zijn geheele macht de hoofdmacht der Engelschen aan. De oude Garde zal hem de overwinning bezorgen. Verschrikkelijk is de botsing tusschen haar en Wellingtons leger. Eindelijk schijnen de Franschen te wijken. Doch nieuwe scharen komen te hulp en 't lot van Wellington schijnt beslist. »Wij zijn verloren* roept hij uit tenzij de nacht of Blücher ons helpt. En wezenlijk kwam Blücher. Met ver eende macht werpen Engelschen en Pruisen zich op de Franschen en nu is zelfs de oude Garde niet meer in staat het gevaar af te wenden. Napoleon is wanhopig en wil zich midden in den strijd werpen. Doch zijn volgelingen nemen hem mee in de vlucht, en drie dagen later komt hij te Parijs aan, geslagen en verslagen Men kent zijn verder lot. Hij wordt naar St. Helena verbannen en sterft daar verlaten in 1821. Zoo was dan het gevaar voor een tweede Fransche overheersching afgewend en wel is er dus reden de herinnering aan den Slag van Waterloo levendig te houden, onder de buren van Frankrijk. De Nederlanders hebben in dezen slag 2000 man verloren. De vastberadenheid des konings en vooral de heldenmoed zijns zoons deden het hart der Nederlanders weder sneller kloppen voor het weergevonden Oranjehuis. Onze jonge staat kon thans rustig voortarbeiden aan zijn inwendig samenstel. De rustverstoorder was on schadelijk gemaakt en uit het bloed, op de velden van Waterloo geplengd, herkiemde de Vrijheid van Europa. JBuitenlaïicL De »Indépendance« verzekert, dat Stanley veel lust heeft gouverneur-generaal van den Congo-Staat te worden, zooals Koning Leo pold wenscht, maar dat hij niet dadelijk weer naar Afrika terug wil. De »Précurseur« meldt, dat twee groote Engelsche maatschappijen, de African Steamship Compagny* en de British and African Steamnavigation Comp.« te Liver pool, besloten hebben een rechtstreekschen stoomvaartdienst tusschen Antwerpen, den Congo en de Westkust van Afrika aan te leggen. Het zal zijn eene maandelijksche vaart op vasten datum. De toestand in het Loire-bekken is nog steeds dezelfde. Een groot aantal mijnwer kers zijn echter in de mijnen afgedaald. Tot nog toe schijnt er van een toenadering tusschen patroons en werkstakers geen sprake te zijn. De Démocrate weet mede te deelen, dat spionnen, die waren overgekomen om de schietoefeningen bij te wonen, die in tegen woordigheid van DeFreycinet te Mourmolon, nabij het kamp van Chalon hebben plaats gehad, zijn gearresteerd en naar Chalon overgebracht. >Figaro« heeft een inschrijving geopend ten behoeve van Borras, die wegens moord tot levenslangen dwangarbeid werd veroor deeld en wiens onschuld eerst is gebleken, nadat hij drie jaren op de galeien had door gebracht. Op den eersten dag werd reeds voor ongeveer 5000 francs ingeschreven. m Vrijdag namiddag ongeveer 1 uur heeft het drooggebouw der nieuwe buskruit fabriek te Spandau, alwaar 24 vaatjes kruit lagen, eene ontploffing plaats gehad. Het gebouw is geheel vernield. Een groot aantal andere gebouwen zijn zwaar beschadigd. In vele huizen zijn de vensterruiten ingeslagen. Verscheidene werklieden hebben door rond vliegende steenen enz. lichte kwetsuren be komen. Nadere berichten omtrent dit ongeluk houden in, dat het veroorzaakt werd door de zelfontbranding van het in eene der droog- loodsen te drogen hangende schietkatoen, tengevolge waarvan nog drie andere loodsen in brand vlogen en in het geheel meer dan vijfduizend kilo schietkatoen ontplofte. Het gebeurde juist op den middag, terwijl de aan de inrichting werkzame arbeiders, ten getale van meer dan vijftienhonderd, wegens den regen, in goederenloodsen bezig waren hun middagmaal te gebruiken. Hieraan is het te danken dat het ongeval niet een aantal mensehenlevens gekost heeft. Een der goe derenloodsen werd door de drukking van de lucht geheel platgedrukt. Deze loods be stond echter uit niets dan hout, met eene lichte dakbedekking, zoodat de daarin aan wezige honderd tachtig personen, ofschoon onder de planken en splinters begraven, een half uur later bijna ongedeerd weder te voorschijn gebracht werden. Slechts achttien personen zyn licht bezeerd. Elke droogloods heeft eenen inhoud van ongeveer 2400 kub. meter. Twintig van die loodsen staan onder Hij wordt met den overste Kissoss vervolgd, wegens deelneming aan het Panitza- complot. Een Bulgaarsch hoofdofficier heeft zich aan bet station te Sofia dood geschoten, naar men meent, omdat by in een complot was betrokken. Uit Petersburg wordt bericht, dat naar aanleiding van de arrestaties van Russen te Parijs, ook aldaar vele arrestaties volgden. De politiewachten om het paleis zijn versterkt. Het Russische Aardry kskundig Genoot schap zal eene expeditie uitzenden tot ver kenning van Siberië. Reeds 15 jaren lang bestond dit plan, dat telkens wegens geld gebrek moest worden opgegeven. Het Rijk heeft nu aan het genootschap eene toelage verleend. Nabij Erivan in Kaukasië zijn twee dor pen door eene aardbeving verwoest. In twee andere dorpen werd groote schade aangericht. In de omstreken van Szegedine heeft men vreeselijk te lyden van de spinkhanen. De schade, die daardoor geleden wordt, is aanzienlijk, daar de oogst, die eerst het beste beloofde, thans bijna geheel verwoest is. De regeering heeft een commissie met het in stellen van een onderzoek gelast. De jongste berichten uit Chicago beves tigen dat er een algemeene oorlog met de Indianen op til is. De ware oorzaak van den opstand blijkt gebrek aan voedsel te zijn. De Cheyenne-Indianen hebben den veldtocht geopend en trachten de Sioux- Indianen over te halen om ook de wapens optevatten. De Indianen zijn welbewapend met Winchester-ge weren en in het bezit van een aantal paarden, zy hebben reeds eene menigte runderen van Europeanen ling op 150 meter afstand van elkaar, tas-«eclood' De moioor Carro1 rnkt met bonds- schen de met hooge aarden wallen omringde troePe" °P om de Cheyenne's m te sluiten en naar hun gebied terug te dry ven. De Europeesche kolonisten wapenen zich overal en zenden hunne vrouwen en kinderen weg, terwijl er patrouilles worden ingericht. Volgens bericht uit Havana aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken, zijn de laatste formaliteiten voor de uitlevering van Eyraud vervuld en zal de vermoedelijke moordenaar van den deurwaarder Goufie gangers van schrik en door de luchtdrukking naar Saint-Nazaire worden ingescheept. Hy kruitmolen, kruitfabriek, patronenfabrieken enz. De ontploffing gaf een vervaarlijken slag. In eene op korten afstand gelegene kardoezenmakerij vielen zestien daar werk zame meisjes in onmacht. De arbeiders in de tweede, naburige kruitfabriek vluchtten in wilde verwarring, waarbij een aantal menschen onder den voet raakten en zich bezeerden. Te Spandau sloegen eenige voet- tegen den grond. Mijlen in den omtrek hoorde men den knal, die door een tweeden, zwak keren, spoedig gevolgd werd. Te Berlijn, op 14 kilometer afstand, werd er aan kanon vuur gedacht. Te Charlottenburg, 7 mijlen van de plaats des ongeluks, sprongen een aantal ruiten en werd het fraaie groote palmenhuis van den Flora-tuin ineengedrukt. De vestingwerken te Spandau hebben geen schade geleden. De uitgestrekte puinhoop wordt thans door een cordon soldaten be waakt. De Senaat van Hamburg heeft voorge steld een diepe haven te Cuxhaven te maken en de visschershaven te vergrooten. De kosten worden op 7.600.000 M. geraamd. Volgens gerucht is er tusschen den Duit- schen Rijkskanselier en den minister van oorlog een geschil gerezen, dat vermoedelijk het aftreden van laatstgenoemden zal ten gevolge hebben. Het hoofd van den militairen genees kundigen dienst in Bulgarije Mirkoff is ont- zal, zoo zegt men, aan boord van de Lafayette worden opgesloten in eene ijzeren kooi, waarvan men zich bedient voor de weer spannige matrozen. Eyraud blyft volhouden, dat hij onschuldig is aan den moord van Goufie; hy verlangt te Havana terecht te staan voor Spaansche rechters. Men denkt dat zyn proces eerst in November te Parijs zal beginnen. Te Terxarkana, zoo meldt men uit New- York, hebben zes gemaskerden door het verplaatsen van den wissel een trein van het spoor doen loopen, zoodat verscheidene wagens vernield werdeneen passagier ver loor het leven en verscheidene werden ge kwetst. Toen de dieven een 10.000 dollars uit den postwagen gehaald en de passagiers geplunderd hadden, bonden zy den post- beamte, den machinist en den stoker aan boomen vast en vermaakten zich met langs hen heen te schieten, ten slotte den eerst genoemde, die op hen had geschoten, uit wraak een oor afschietende en hem een kogel door een hand en door een arm jagende, van en lüeiia I)e Langstraat en de ISoinnielerwaard. Wij zijn dan eindlijk vrijWij zijn den ijzreu band, o Dwingland! dan ontrukt, waarin gij Nederland Zoo lang gekluisterd hieldt. De ketens zijn aan stukken, Waarvoor de fiere kop van Hollands leeuw moest bukken. Dien leeuw, te lang door u en door uw volk veracht, Dien leeuw, die reeds te lang naar wraak, naar vrijheid smacht. Waar 'tbloed gevloeid heeft dier getrouwen, Daar durft geen vijand ooit meer staan Bij wien hun tombe mag aanschouwen Zal nooit de vrijheidszucht vergaan Zoo voer' de heiligste der dagen Het nakroost samen op hun graf, En legge daar den eed met geestdrift af, Om nimmermeer den vreemden dwang, den vreemden naam te dragen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1