De reizigers, middelerwijl door een paar andere in bedwang gehouden, waren zoo verschrikt, dat zij het drietal eerst een uur, nadat de roovers vertrokken waren, durfden losmaken. Door de »Mary Kimbale* werden te San Francisco aangebracht de gezagvoerder en equipage, benevens de overige personen, die gered zjjn van het verongelukte schip Oneida die einde Maart van San Francisco naar Thinpoint, op Lankeiland vertrokken was. Behalve de uit 18 koppen bestaande be manning, waren 150 personen aan boord voor de zalmpakkerij, die op dat eiland ge vestigd is. Den 25n April stootte bet schip op de Herminis-klippen en door de hooge zee liep het spoedig vol water. Er ontstond een paniek aan boord en alle nienscheu wierpen zich in de bootendeze konden echter slechts 75 personen bevatten, die er in slaagden den wal te bereiken. Kort daarna gleed het schip van de klippan af en zonk met de nog aan boord zijnde 90 personen. Yan deze zijn 80 verdronken, terwijl 10 er in slaagden met eenige wrakstukken aan wal te komen. Het hoofd van de Londensche politie Monro heeft, wegens verschil met den Minister van Binnenlansche Zaken, zjjn ont slag gevraagd. Dit is aangenomen, maar men vreest thans voor een werkstaking van de politie, waarvan reeds eenigen tjjd sprake was. De strijd liep over een verhooging van loon en een pensioenregeling voor de agenten. Te Poligny en op andere plaatsen in de Jura is een hevige aardschok gevoeld. - Te Lugo in de Romagna is groote verwoesting aangericht door een orkaan, waardoor de geheele oogst vernield. De stoomboot »Yang Tse«, die dezer dagen te Marseille aankwam, is op hare reis door de Roode Zee door eene dichte menigte sprinkhanen gevaren, die de zee over eene oppervlakte van 325 mijlen be dekte. 24 uren voer de boot door deze zon derlinge massa. Er wordt verteld dat er eene Fransche expeditie naar de binnenlanden van Afrika zal gaan onder bevel van generaal BoulaDger, waartoe het plan is uitgegaan van Noord- Am erika. De wet tot invoering van het algemeen stemrecht in Spanje is door de koningin regentes bekrachtigd. In eene familie-bijeenkomst op Sheen- house heeft de graaf van Parijs eene toe spraak gehouden, welke tevens een staat kundig manifest is en waarin het gedrag van den hertog van Orleans uitbundig ge prezen wordt. Italië en Columbia hebben standjes. Co lumbia weigert de schadevergoeding aan een Italiaan te betalen, haar door de arbitrage van Spanje opgelegd. De Tribuna dringt aan op strenge maatregelen. Weder heeft een spoorwegongeluk in Amerika, thans tusschen Wheeling, in West- Yirginië, en Parkersburg plaats gehad. Een geheele trein, met de locomotief en al de wagens, is, doordat de brug over de Ohio openstond, in die rivier gestort. Terstond is een trein met doctoren en andere hulp van Wheeling naar de plaats van de ramp vertrokken. Nadere bijzonder heden zijn nog niet bekend. In Lijfland neemt de melaatschheid zoo danig toe, dat besloten is tot oprichting van twee hospitalen voor lepra-lijders uit de Oostzee-provinciën. De hospitalen zullen worden opgericht bjj de plaatsjes Staleken en Neusal. Die den vrede wil, wapent zich ten strijde Ziedaar altijd nog door geheel Europa dezelfde spreuk gehandhaafd. De Oostenrijksche mi nister van oorlog verklaarde dezer dagen nog, dat de toestand zooals deze nu is niet zoo blijven kan, en dat er maar 2 wegen ter verbetering openstaan, n.l. oorlog of algemeene ontwapening. Dit laatste ware verreweg het beste, doch zoolang Rusland zijn trek in de Balkanstaten niet kan op offeren, zoolang Straatburg en Metz aan Duitschland hooren, zoolang zullen de oor- logs-behoeften verhoogd worden, ofschoon deze reeds voor eenige landen ondragelijk geworden zijn; zoo overtreft het oorlogs budget in deze tjjden van algemeenen vrede reeds dat van tijden van oorlog, en als de vrede op deze wijze langer aanhoudt is al gemeene financiëele uitputting der bevolking slechts het gevolg. Er loopt een gerucht dat de regeering van Servië voornemens zou zijn den door voer in Servië te verbieden van alle uit Oostenrijk mei bestemming naar Bulgarije verzonden koopwaren, ir.geval de beschik king van den Hongaaisehen minister van landbouw, verbod van iuvoer van vee uit Servië niet wordt ingetrokken. Blijkens de vijfde lijst van vrij willige bijdragen voor e< n nationaal gedenktceken ter eere van prins Bismarck is er bij de hoofdcommissie reeds ingekomen 312,226 mark. Door het springen van een smeltkroes zijn 16 personen in de fabriek van Krupp te Essen zwaar gewondde meesterknecht werd aan de oogen en het bovenlijf, de opzichter slechts licht gewond. IPItiji tüselijli Nieuws. HEUSDEN, 17 Juni. De Majoor R. Sturnis, vroeger Kapitein- Ingenieur alhier, is benoemd tot Luitenant- Kolonel bij de staf van het wapen der genie. ZEVENHUIZEN, 13 Jnni. Onze ge achte predikant Ds, J. Hoek heeft eene be roeping ontvangen naar Woudsend (F.) Hij hoopt deze beroeping in nadere overweging te nemen. Gelijk te verwachten was, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken afwij zend beschikt op het verzoek van het ge meentebestuur, om vrijstelling van het heffen van schoolgeld. In de vergadering van 11 Juni heeft de gemeenteraad het schoolgeld gesteld voor vermogenden, op 20, 15, 10 cent per maand voor het le, 2e en 3e schoolgaande kind uit één gezin. Minvermogenden betalen de helft en onvermogenden zijn vrjjgesteld. Gisteren brak er op de grenzen onzer gemeente onder WaddiDgsveen een felle brund uit in eene boerenwoning. In een oogenblik was het geheele gebouw in een puinhoop veranderd. LANGSTRAAT. In de Boven-Langstraat is de handel in kruisbessen in vollen gang. De gemiddelde prijs, die besteed wordt, is 15 cent per kilo. In ons vorig nummer deelden wij mede dat het hooigras in de Langstraat aan de heiboeren uit de hand verpacht werd voor 40 a 50 gulden per hectare; sedert ver namen wij dat er ook perceelen zijn ver huurd voor f100 en meer. Omtrent de openbare grasverpachtingen in 't algemeen kan het volgende worden medegedeeld. De verpachtingen van landerijen aan den kant van 's-Bosch, Vlijmen, Hedikhnizen, Engelen, Well en Ammerzoden, verschillen, wat de beste kwaliteit betreft, weinig van het vorig jaar. Waren de prijzen iets minder dan was de te verwachten opbrengst ook geringer. Sommige landerijen, die goed in staat waren, werden duurder verpacht dan verleden jaar. In Waalwijk en omsteken is de opbrengst, over het algemeen genomen, merkelijk min der. Sommige perceelen brengen l/8 minder op, doch de prijzen zijn naar evenredigheid veel lagerdooreen genomen zijn de prijzen van het beste land l/s en van de slechtere kwaliteit 1/t lager en zal de opbrengst de helft minder zijn. Daarbij dient nog in aanmerking geno men te worden, dat het vorig jaar reeds minder gemaakt was dan de voorafgaande jaren, vooral van de landerijen, die later werden verpacht. Met den handel in kalfvee ging het sedert de vorige noteering in de Langstraat weder zeer slap. Voor België wordt zeer weinig gekocht alleen door Zuid-Hollandsche kooplieden hadden eenige aankoopen plaats. Naar vette koeien, die nog zeer weinig voorkomen, blijft de vraag voortdurend zeer levendig. In weikoeien gaut daarentegen niets om, wijl de weiboeren, wegens den verminder den voorraad grus, niet durven bijkoopen. Noteeringen: kalfkoeien le qual. f 240 a 280, 2e qual. f 200 a 230, weilammeren f 6.a 8.per stuk, vette koeien 84 a 86 cent per K.G., jonge varkens f 1.60 a 1.80 per week. GENDEREN, 13 Juni. De heer C. Broekhuizen, candidaat te Neerbosch, heeft de beroeping naar de Ned. Herv. gemeente van Doeveren en Genderen aangenomen. WAGENINGEN 12 Juni. Ook in deze gemeente zal de gedenkdag van den Slag bij Waterloo niet onopgemerkt voorbijgaan. Eene commissie met den heer Burgemeester tot Eere-Voorzitter heeft zich samengesteld tot het maken der noodige toebereidselen voor een volksfeest, dat, naar bet vastge stelde plan bestaan zal uit volksspelen, opgeluisterd door muziek, fakkeloptocht en serenade aan de heldin van het feest, Elske Ten Hoordijk, oud-Marketenster van Waterloo; terwijl ook aan hare mede-be woners van het diak. oud-mannen- en vrouwenhuis eene extra-versnapering is toe gedacht. Ter bestrijding van een en ander worden, door enkele leden der commissie, de bijdragen aan de huizen ingezameld. Niettegenstaande het nauwlettend toezicht hebben zich weer personen schuldig gemaakt aan het stelen van bloemen, uit het plantsoen. Vjjf gulden wordt door den comm. van politie uitgeloofd aan de persoon, die hem op het spoor der daders brengt. Hoe gaarne ook jonge dames met roosjes prijken, toch is het niet raadzaam van stadsroosjes bouquetjes te maken. O zoo bijna toch, was er eene in de handen der politie gevallen! Zaterdag 1.1. werd door de politie een landlooper opgepakt, die alhier bij een landbouwer bedelende, niet genoeg naar zijn zin ontving, en daarop den boer beloofde, »zijn rommel in brand te steken.De ten uitvoerlegging van dit plan werd voorhands verijdeld door zijne verwijdering uit de gemeente. WOUDRICHEM, 12 Juni. De verga dering van bet Onderw. Gezelschap in het Arr. Heusden, heden alhier gehouden, onder de leiding van den heer Arr. Schoolopz. A. Blok, werd bezocht door 36 leden, zoo ook door den heer Kingmans, Burgem. dezer ge meente en den heer J. Blok Weth. der ge meente Werkendam. Punt a. »De uoede, middelmatige en slechte scholen in N.-B.« was ingeleid om verschillende opiniën over het jaarverslag van het onderwijs over 1888/89 te verne men en gaf dan ook aanleiding tot veel besprekens. De behandeling van b. Vrije en ordeoefeningen der gymnastiek,* c. »Het onderwijs in het handteekenen*. d. Eene school met een leerplan* gaf minder reden tot discusie, doch werd met de meeste inge nomenheid gevolgd. Wegens het vergevor derde uur moest een punt van het programma »Het onderwijs in de aardrijkskunde* tot de volgende vergadering worden uitgesteld, die in September a.s. te Heusden zal gehouden worden. De heeren Kelfkens te Aalburg, Prinsen te Haarsteeg, Varossieau te Woudri- cbem, Dammers te Meeuwen en Zoon te Wijk werden voor de volgende bijeenkomst tot inleiders van onderwerpen aangewezen. Nu de elftvangst op de Beneden-Waal heeft opgehouden en de zalm vangst zeer gering is, heeft men aan de zegenvisscbe- rrjen te Haaften en Hurwenen bet visschen gestaakt. Aan de andere visscherjjen tus schen Tiel en Gorinchem werden in de af- geloopen week gevangen, 8 zalmen, 14 elften en 312 vinten. De opbrengst is van zalm f 1,20 af 1,65 per K.G. Elft 50 a 75 cent en vinten 5 a 7 cent per stuk. BRAKEL. De knecht van den molenaar alhier wilde een schot los kruit op de mus- schen lossen, toen onder het schieten het geweer sprong en hij eene ernstige verwon ding onder 't oog bekwam. Had het schot iets hooger geraakt, dan zou zeer zeker het oog verloren zijn geweest. Hoewel W. d. K. zoo heet de knecht, er nu nog betrekkelijk goed afgekomen is, kan dit alweder tot waarschuwing dienen, om toch vooral uiterst voorzichtig met vuurwapenen om te gaan. WERKENDAM. De vorige week ver voegde zich alhier en in de naburige ge meente Dewerken een rond venter in balsem, Haarlemmer olie en meer andere soorten van geneesmiddelen, voorgevende een Polak te zijn en wist zoodoende zijn balsem en olie door mooie praatjes zeer duur aan den man te brengen. Het blijkt thans, dat zij, die er van gekocht hebben, bedrogen zijn. De polite heeft zich de zaak aangetrokken en een onderzoek ingesteld. In den Biesbosch is men thans druk aan den hooibouw; de zandboeren, die van elders komen, hebben daar reeds hunne keetjes weder opgeslagen, tot de hooibouw geëindigd is. Over het algemeen valt de hooibouw niet tegen en komt er meer gras af dan in bet eerst verwaebt werd. GORINCHEM. Z.M. heeft benoemd tot kantonrechter alhier Mr. J. D. van Kuijk, thans kantonrechter te Den Helder. De commissie der Geldersche Hard draverij- en Renvereeniging te Arnhem, belast met het aankoopen der prijzen voor de verloting bij gelegenheid van het con cours Hippique Juli a.s., is daarmede be gonnen dat zij soliede prijzen wil geven blijkt voldoende, daar reeds twee kostbare rijtuigen zijn aangekocht uit de fabriek van den heer Veth te Arnhem en een 5-jarige bruine ruin van den heer Maassen van den Brink, benevens een daarvoor passend tuig uiet pleetzilver montuur bij den zadelmaker Schutte. De vraag naar de loten is zeer groot, zoodat het zich laat aanzien dat deze zeker spoedig zullen geplaatst zijn. De ver zending der loten geschiedt door den boek handelaar J. Heuvelink. ArnhCL) Binnenland. Een regeeringstelegram meldt, dat den 11 dezer onze troepenmacht is opgerukt tegen de vijandelijke stelling op de heuvels aan den linkeroever der Edi-rivier en de vijand heeft verdreven. Deze liet 80 dooden achter. Onzerzijds werden gewond 2 officieren en 22 minderen. Het Vaderland* schrijft: Naar aanleiding van het ingediende wets ontwerp tot herziening der ziektenwet wordt in herinnering gebracht de conelusie, in de jongste algemeene vergadering der Vereeni- ging van inrichtingen tot bevordering van koepokinenting in Nederland genomen: »De vergadering spreekt haar overtuiging uit, dat opheffing van het wettelijk voor schrift, waarbij een vaccinatiebewijs vóór de toelating op de scholen wordt geëisebt, een ramp voor Nederland zou zijn. »Op grond toch van de ervaring eener- zy ds, dat daar, waar de vaccinatie aan het goedvinden van iedereen wordt overgelaten, de pokken blijven voortwoekeren, terwijl anderzijds, daar, waar de ingezetenen direct daartoe worden verplicht, deze ziekte meer en meer verdwijnt, en niet minder op grond van bet feit, dat, kort vóór de in voering van het thans nog van kracht zijnde voorschrift, Nederland door een hevige epidemie van pokken werd geteisterd, welke aan meer dan 20.000 (twintig dui zend) inwoners het leven kostte, terwijl na de toepassing van dezen nuttigen maat regel ons land meer en meer van deze ziekte en in de laatste jaren geheel van epidemieën verschoond bleef, acht de ver gadering het een niet te verdedigen waag stuk door intrekking van bet bestaande voorschrift ons Nederland opnieuw aan het gevaar van epidemieën dezer vreeselijke ziekte bloot te stellen.* De Duitsche »Reichs-Anzeiger« maakt bekend, en vestigt daarop de aandaeht der redactiën van landbouw- en nieuwsbladen: dat eene gerechtelijke vervolging ingesteld wordt tegen de Duitsche hagelverzeke- ring-maatschappij »Germania«, om de baar verleende concessie te doen vervallen, wegens grove onregelmatigheden in haar beheer. Onmogelijk is het niet, dat die maatschappij, evenals de »Nord-Deutsche, ook in ons land werkzaam is, en er hier gevonden worden, die bij dezen wenk eenig belang kunnen hebben. De tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen werd Maandag namiddag te Amsterdam geopend, met eene toespraak van dr. Ruisch, den voorzitter van het uitvoerend comité, in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden, waaronder de minister van justitie en van buitenlansche zaken, de minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn., de commissaris des Konings in Noord-Hol land, de burgemeester van Amsterdam enz. Bij de ontgravingen in de kerk te Sus- teren heeft men een graf gevonden, dat gehouden wordt voor dat van Koning Swenti- bold, die in 900 aldaar werd begraven. De heer Willink Ketjen is met zijn gezin naar Californië vertrokken. Naar men aan het »Hbl.« meldt, deed zich te Avezaat (bij Tiel) de vorige week ook een geval voor van slaapziekte bij een jongmensch, die vóór eenige maanden ge leden had aan de bekende influenza. Na 5 dagen slapens bezweek de jonge man, zonder één oogenblik wakker te zijn geworden. Te Dordrecht bestaat bet voornemen een cursus in de gymnastiek te openen, ten einde den onderwijzers gelegenheid te geven tot het verkrijgen der vereischte gymnastiek- akte, welke de bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs in de vrije en orde oefeningen, bedoeld bij art. 2 lett. j. der nieuwe wet op het lager onderwijs. Reeds hebben veertig onderwijzers, zoo van open bare als van bijzondere scholen, hunne instemming met dit voornemen betuigd. De »N. R. Ct.« meldt: Opnieuw wordt bet ons bevestigd, dat kokosnoot werkelijk een geschikt middel is om een lintworm uit bet menschelijk lichaam te verdrijven. Het middel werd namelijk aangewend bij een tienjarig zoontje van een iemand van ons personeel, en wel met het beste gevolg. Vrijdag namiddag te 6 uren begon het kind met eerst de melk, en daarna het vleesch van eene kokosnoot te gebruiken, en Zaterdag 4 uur kwam de liutworm in zijn geheel te voorschijn, zonder dat er ziekelijke verschijnselen bij bet kind waren waar te nemen. Vrijdagmiddag tnsscben 4 en 5 uren was er te Hoorn en op den Zeedijk een hoos waar te nemen. Zichtbaar aan het snel ronddraaien der wolken, zoog zij nu en dan een wassa water uit zee op, die dan kort daarna weer neerviel. Eindelijk trok de hoos over het land, en deed gedurende een paar minuten een regen van hooi op de stad neerdalen. Uit Meppel wordt het volgende gemeld Donderdagavond laat had even buiten de stad een treurig tooneel plaats. De dienstmeid van T., aan de hoofdstraat te dezer plaatse wo nende, moet hare moeder, die tijdelijk aldaar verblijf hield, van het leven hebben willen berooven. Zij had haar daartoe onder een valsch voorwendsel naar het Paradijsschut in de Drentsche Hoofdvaart gelokt en op een onverwacht oogenblik te water gestooten, kennelijk met de bedoeling om haar zoo te verdrinken. Toen de vrouw zich op het droge had gewerkt, is zij andermaal er in gestooten, en dit geschiedde, naar het ver haal wil, tot driemaal toe. Toch is de toeleg niet gelakt, dnnk zij de hulp van den schat meester, die op het lawaai nabij zijne woning naar buiten was gekomen. De politie beeft de dochter reeds in verhoor genomen. Zekere bakker de K. te Arkel, die Vrijdag middag ten ondertrouw zou gaan, had ver geten zijn meisje mêe naar het raadhuis te nemen. Hij dacht dat als bij alleen ging, i dit voldoende was. Op den dag van trouwen zal hij, zoo wij hopen, wel ander3 ingelicht zijn. Bij bevelschrift der Rechtbank te Middel burg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J, B., oud 29 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Kloetinge, thans in hechtenis, beklaagd dat zij in de maanden Maart en April 1890 te Kloetinge haar kind, Jannetje Bilo, oud ongeveer 6 maanden, opzettelijk en met voorbedachten rade, op verschillende tijd stippen, heeft doen inslikken eens een grint- steen en vervolgens telkenmale een spijker, met het doel om het kind daardoor van het leven te berooven. De uitvoering van dit voornemen is echter alleen daardorr niet gelakt, dewijl de voorwerpen zich langs den natuurlijken weg uit het lichaam hebben verwijderd. Jan ten Pierik te Rotterdam, die 1.1. Dinsdag zijne vrouw vermoordde, zal spoedig geheel hersteld zijn. De kogel, waarmede hij zich zelf wilde dooden, is onder de opperhuid langs den schedel van het achter hoofd gegleden en aan den anderen kant weder naar buiten getreden. Deze huid- wonde is natuurlijk van geringe beteekenis. Ten Pierik moet als reden van zijne mis- daad hebben opgegeven, dat hjj zijne vrouw verdacht van ongeoorloofden omgang met een anderen man, en dat zij drie maanden zwanger was. De gerechtelijke sectie heeft dit beweren, naar wij vernemen, gelogen straft. Veeleer moet de reden, waarom ten Pierik in woede ontstak, toen zijne vrouw weigerde weder met hem te wonen, gelegen zijn, behalve in zijn dronken toestand, in de wetenschap dat de hoogbejaarde moeder zijner vrouw korten tijd geleden een aan zienlijk legaat had ontvangen van den vorigen gérant der Grands Magasins du Louvre. Het burgerlijk armbestuur heeft zich het lot aangetrokken van het kind van ten Pierikhet wordt voor rekening van dat armbestuur in een gezin verpleegd. Ten Pierik is Zaterdag uit het ziekenhuis naar de gevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Onder de kalveren en hokkelingen in Schoterland heerscht een vreemde ziekte. Des avond drinken de dieren nog goed en den volgenden morgen liggen zij dood in het land. Sommige veehouders hebben in een paar dagen 3 en 4 hunner beste dieren verloren. De veearts kent de oorzaak dezer ziekte niet. Toen Zaterdag namiddag te Scheveningen de reddingboot werd beproefd, ter hoogte J van den vuurtoren, ontmoette zij, in de bran ding gekomen, een krachtige golf, die haar terug en op zijde sloeg. Weldra dreef de boot onderste boven op betrekkelijk verren afstand van het straud in zee rondvier van de opvarenden wisten na veel inspan ning boven op de boot te klimmen, vier anderen hingen aan de boot en de negende man dreef nog verder op een paar roeispanen. Spoedig was de hachelijke toestand der drenkelingen opgemerkt door een aantal zee lieden, die aan het strand aan de schuiten werkten; men liep zoo ver men kon in zee, door een lijn met den vasten wal verbon den na vele vergeefsche pogingen mocht men er eindelijk in slagen de boot te be reiken en aden behouden aan den wal te brengen. De scaphanders hebben gewichtige dien sten bewezen. Twee drenkelingen moesten per as naar het dorp vervoerd worden, een derde lag aan het strand geruiinen tijd in bewusteloozen toestandmaar ook hij kreeg na geneeskundige hulp van dr. v. d. Sluys weer het bewustzijn terug. Een nader bericht meldt hieromtent: De boot werd voor de eerste maal be proefd de wind was Noord-Noordwest en de zee, hoewel bewogen, kon niet onstuimig genoemd worden. Het heeft zeer de aan dacht van de toeschouwers getrokken, dat de boot, eeumaal omgeslagen, zich niet van- zelven gerecht heeftmogelijk waren door de opvarenden daarvoor niet alle voorzor gen genomen. In de boot waren o.a. een vader en zijn twee zoons. Toen de vader en een der zoons

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2