D Cholera breidt zich in Spar:je nog Bteeds uit. Een veertiende dorp in de ooi- omstreken vau Valencia is thans aangetast Op last van den ministerraad, geadviseerd door den gezondheidsraad, is de geheeL besmette streek door militairen omsingeld. De koninklijke gezondheidsraad he* ft zich naar Puebla begeven. Maandag deden zicb te Montichelvo twaalt nieuwe gevallen voor, waarvan vijf met doodelijken afloopte C'astello twee gevallen, waarvan een met doodelijken afloopevenals te Ameda. Te Carcagente en Jactiva deed zich een geval voor. Van de acht personen, die te Ruga werden aangetast, stierven er zes. Van den 12n tot den 17n Jnni deden zich te Ruga in het geheel 154 gevallen voor en 52 sterfgevallen. Ook te Valencia heeft zich een geval voorgedaan, terwijl te Ador, Palmn en in andere dorpen in de provincie Alicante verscheiden gevallen werden geconstateerd. Alle plaatsen, die thans zijn aangetast, hadden ook in 1885 veel te lijden. Een professor in de histologie aan de Univer siteit te Valentia houdt, na een langdurig onderzoek, vol, dat de epidemie werkelijk cholera is. De Ministerraad besloot tot krasse maat regelen tegen de cholera. Door den com mandant van Valentia zijn troepen aan gewezen, die het cordon zullen vormen. De directeur-generaal der afdeeling gezondheid is met zes geneesheeren naar de bedreigde districten vertrokken; op last van den ministerraad heeft de burgemeester van Madrid bevel gegeven barakken op te richten buiten de stad, voor het geval de epidemie deze stad mocht bereiken, terwijl uitgebreide maatregelen zijn voorgeschreven tot desin fectie der hospitalen, hotels en markten een ruiming der riolen is gelast. Volgens bericht uit Dahomey, zou de vorst van dat rijk op het oogenblik weer niet stil zitten, maar noordwestwaarts op rukken in de richting van Abeokouta. Het schijnt echter dat die tocht geen ander doel heeft, dan om een lOOOtal menschen ge vangen te nemen, ten einde deze bij zijnen terugkeer in zijn rijk te onthoofden tot wegneming van den slechten indruk onder zijne onderdanen, door zijne nederlagen teweeggebracht. De toestand op Creta wordt weder ern stiger, daar de Turksche troepen, wier diensttijd ten einde is, op hunne terugroeping aandringen, terwijl het aantal opstandelingen weer met den dag toeneemt. 29 October vertrekt Stanley naar Amerika, waar hij gedurende verscheidene maanden in de voornaamste steden lezingen zal hou den. Voor 49 voordrachten wordt den reiziger bijna f240,000 betaald. Voor zijn lezing te New-York ontvangt hij niet minder dan f62,500! Uit New-York wordt geseindDoor het springen eener hoofdbuis der gasleiding in Broadway, wordt dit gedeelte der stad met een groot gevaar bedreigd. Eene torenhooge gasvlam stijgt uit het midden der stad omhoog. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Te Stuttgart is de conferentie voor de regeling van de spoorwegdiensten begon nen. Vertegenwoordigd zijnDuitschland, Oostenryk-Hongerije, Frankrijk, Zwitser land, Italië, België en Holland. Het voor stel van Saksen, om voortaan den zomer dienst 1 Mei te laten beginnen, werd ver- worpeü. De volgende conferentie zal in Januari a. s. te Berlijn plaats hebben. Volgens Eyraud vond hij Gouffé opge hangen, toen hij in diens kamer kwam en had Gabrielle Bompard hem verteld, dat zij, met behulp van iemand die aan Gouffé 25,000 frs. schuldig was, de daad had vol bracht. Wie de man was wist bij niet: Gabrielle had geweigerd hem den naam te noemen. De Franschen zijn in Dohamey slaags geweest. De Dahomeërs verloren 250 man, terwijl de Franschen 28 gewonden tellen, waaronder 2 officieren. De inschrijving voor den onschuldig ver oordeelden Borras bedraagt reeds 13,500 frs. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dut in Bulgarije algemeens gisting heerscht. Ver scheidene Turksche bataljons zijn derwaarts gezonden. De senator Blair heeft in den Senaat der Vereenigde Staten voorgesteld, in 1891 te Washington een internationale conferentie te houden, om een verbond te vormen, dat zich de onderdrukking der slavernij en het verbod van invoer v«n wapens en spiritua liën in onbeschaafde landen ten doel zal stellen. Verder zal bij die gelegenheid over de vorming van een scheidsgerecht, ter beslech- O O ting van internationale geschillen, en een algcmeene ontwapening worden gesproken. Uit Lissabon wordt gemeld, dat blijkens de jongste tijdingen uit Oost-Atrika, de plaatselijke overheden te Quilimane een ge- regel len guerillakryg voeren tegen de En- gelschen. In eene door driehonderd personen bijgewoonde volksbijeenkoinst, onder voor zitterschap van den gouverneur Machada, werd besloten de Engelsche munten te weren en andere boycott-maatregelen te nemen. De Bri'sche vice-consul werd uit zijne woning verjaagd en moest de hulp van den Italiaan- schen consul inroepen. Het vindt bevestiging dat Buchanan sepoys heeft laten doodschieten en de Portngeesche vlag heeft laten verbran den. De r-geering heeft besloten eene batterij geschut alsmede 150 mariniers naar Quilima ne te zenden. Ploatselijk Nieuws. HEUSDEN, 20 Juni. Dat schynbaar waardelooze artikelen slechts den waren bezitter behoeven, om tot hun recht te geraken, werd dezer dagen weder alhier bewezen. Bij verhuizing vond iemand enkele over tollige zaken, waaronder ook een kleine metalen pendule, zonder uurwerk, die jaren op zolder haar verblijf had gehad. Hij was dan ook zeer gelukkig toen een oudbeids- kooper er f 13 voor besteedde, daar hij in zijn oog nauwelijks een geljjk getal stuivers waard was. Enkele dagen later vernam bij echter dat het reeds voor f 60 was verhandeld, even eens aan een handelaarzoodat vermoede lijk den hoogsten prijs nog niet bereikt zal zijn. De harmonie »de Eendracht* te Herpt, die aan zich vóór enkele jaren eene handboogschutterij verbond, en in dien tijd bewijzen gaf, dat zij zoowel de boog als het muziekinstrument weet te hanteeren, stelt zich voor op Zondag a.s. een concours aan hare zuster-vereenigingen te geven, waartoe bereids een 18-tal schutterjjen zich hebben aangemeld. Wanneer het weder gunstig is, zal dit bepaald aan velen een genoeglijken avond verschaffen. De honoraire leden der Harmonie, waar van wij er alhier een groot aantal tellen, zijn over het algemeen niet bewust, dat dit lidmaatschap ook toegang geeft tot het schuttersterrein, met zjjne ruime overdekte zitplaats en dat zij, ook op het genoemde feest, vrijen toegang hebben met hunne dames. Wij hopen hen daar in ruimen ge tale te ontmoeten. HERWIJNEN. Door ds. R. Loman al hier, is bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Oud-Vossenieer. AN DEL, 17 Juni. In tegenstelling met de vele berichten, die nagenoeg van alle plaatsen inkomen, meldende de lage prijzen der hooiverpachtingen, kunnen wij van hier mededeelen, dat bij de groote verpachting, van 85 perceelen hooiland de opbrengst ruim 20 pCt. hooger was dan het vorig jaar. VEEN. Door ds. Gobius du Sart is be dankt voor het uitgebracht beroep naar de Herv. Gemeente alhier. DRONGELEN. Ter verkiezing van een secretaris-penningmeester voor het Water schap »den Binnenpolder van Drongelen* waren door het bestuur op de voordracht geplaatst de h.h. D. van der Schans te Vrijhoeven-Capelle, W. Smits te Eethen en J. Uijthoven alhier. Door stemgerechtigde ingelanden werden uitgebracht 56 van de 67 stemmen, waarvan kregen W. Smits 32 en D. van der Schans 24, zoodat eerstge noemde gekozen is. WAALWIJK. Zondag hield de post duiven vereeniging »de Postduif* alhier, prijs- vlucht van uit Queenboro. De duiven werden 's morgens om 6.45 volgens ontvangen telegram, bij donker be wolkte lucht en hevige N. W. wind in vrij heid gesteld. Te 1 u. 5 m. 47 s. kwam de eerste, de 2e om 1 u. 6 m. 23 s., de overige kort na dien. Voor de wedvlucht waren twee prachtige prijzen aangekocht. De eerste werd behaald door L. Wagemakers, de tweede door H. Snaphaan. HAARSTEEG, 15 Juni. Donderdag jl. den 22 Juni was het alweer feest, n.l. de echtelieden G. I. Eekels en Adriana van Hedikhuizen vierden hun gouden bruiloft. Dat die dag niet onopgemerkt zou voorbij gaan was wel te voorzien, lo. behoort zoo iets tot de zeldzaamheden en 2o. zijn deze brave lieden door iedereen bemind. De jongens en meisjes uit de buurt hadden zich als om strijd beijverd het feest op goeden voet te organiseeren en kosten noch moeiten gespaard, om voor het huis van de jubi larissen de noodige versieringen aan te brengen, o.a. was een prachtige eereboog, met een passend opschrift, opgericht, terwijl tot aan het huis alles met groen en guir landes smaakvol was aangevuld, bovendien prijkte ook aan den ingang, tusschen al dat groen, al weder een zeer passend opschrift. Ten half negen ging het in optocht kerkwaarts, de stoet was als volgt samen gesteld Voorop de Harmonie St. Cecilia, 2e. praal wagen met bruidjes, 3e. rijtuig, waarin de jubilarissen waren gezeten, daarna nog twee rijtuigen, w^trin Je naaste bloedverwanten hadden plaats genomen, het geheel werd geëscorteerd door vier Garde d' honneurs. Alles was zeer smaakvol ingericht en maakte een goed effect. Ten negen ure werd eene H. Mis opgedragen, terwijl ook de zangers alweer het hunne bijdroegen tot verhooging der plechtigheid. Na de Mis zette de stoet zich weder in de zelfde volgorde in beweging, tot aan het einde der straat en zoo ging het vervolgens huiswaarts; dat hierbij eene buitengewone drukte heerschte, behoeft geen betoog. Ook van alle huizen wapperde de nationMe driekleur. Tegen den middag begaf zich de Harmonie St. Cecilia naar het huis van den jubilaris (tevens bijna 50 jaren Directeur van dat gezelschap) en na het spelen van het >Lang zal hij leven*, werd het echt paar eene sierlijke Hanglamp als bewijs van belangstelling aangeboden. Vau wege de buurt ontvingen de jubilarissen een prachtig Servies, en het zou verder te breedvoerig worden, om al de stoffeljjke bewijzen van deelneming op te noemen, die hun werden aangeboden. Dat het ook aan toespraken niet ontbrak, behoeft niet gezegd. Om vijf ure des namiddags kwam de Harmonie Concordia uit Vlijmen, en bracht de jubilarissen eene serenade en voerde nog eenige prachtige stukken uit; dat hierdoor de drukte steeds toenam, laat zich gemakkelijk begrijpen, daar dit gezelschap eene eerste plaats inneemt in de rij harer zustervereeni- gingen uit de buurt. Des avonds werd voor het huis der jubilarissen de eereboog enz., op keurige wjjze verlicht en zoo eindigde het feest en liep in de beste orde af. Dat de jubilarissen nog lang met welgevallen op dien dag en de bewijzen van belangstelling mogen neerzien is ons aller wenscb. 16 Juni. Heden morgen ten circa 8 uur ontstond er brand aan den dijk onder deze gemeente. In korten tijd waren 3 woon huizen in den asch gelegd, waardoor een vijftal gezinnen van dak werden beroofd. Slechts een paard was verzekerd. Oorzaak onbekend. (Deze berichten zijn te laat ontvangen voor ons vorig nummer.) 's-BOSCH. Blijkens de door de staten dezer provincie toegezonde lysten zullen in hnnne aanstaande zomerzitting o.a. de na volgende stukken in behandeling worden ge bracht. a. Aanvragen van de gemeentebesturen van Reusel, Hoogemierde, Hilvarenbeek, Steenbergen en Son om bijdragen uit de provinciale kas in de kosten van aanleg van kunstwegen in die gemeenten. b. Adressen van de gemeentebesturen van 's-Hertogenbosch, Breda, Bergen-op-Zoom, Eindhoven, Grave, Helmond, Heusden, Oos terhout, Rozendaal, Waalwijk, Waspik en Zevenbergen om bijdragen in de kosten der teekenscholen. c. Verzoekschriften van de commissie voor de restauratie van het uitwendige der St. Jans- kerk te 's-Bosch, van het bestuur van het instituut voor doofstommen te St. Michiels- Gestel, van het bestuur van het instituut voor blinden te Grave, van het bestuur van het pare vaccinogène te 's-Bosch en van het be stuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, om de gewone jaarlyksche provinciale subsidiën. d. Adres van J. J. A. Kuijs te 's-Graven- hage om eene provinciale bijdrage in de kosten van aanleg en exploitatie van eenen stoomtramweg van Vechel over St. Oeden- rode naar Eindhoven en van daar over Gastel naar de Belgische grenzen. f. Adres van eenige landbouwers onder Oosterhout, Made, Dussen en Dongen, hou dende bezwaren tegen de bepalingen van het provinciaal reglement op het houden van springstieren. GORINCHEM. Op de Woensdag alhier gehouden paardenmarkt waren ruim 100 paarden aan den lijn gebracht. Hoewel in den beginne de handel traag was, werden later nog al paarden tegen goede prijzen van de hand gezet. Fransche en Duitsche kooplieden waren reeds gisteren aanwezig. Binnenland. Tweede Hamer*. (Zitting van Woensdag.) Zy die heden alleen nog replieken over de spoorwegovereenkomsten verwacht had den zagen zich teleurgesteld. Er daagden twee nieuwe sprekers en bestrijders op. In de eerste plaats de heer Schepel, die deed vermoeden dat hij er voor zou stemmen omdat hy het streven der regeering: lange lijnen in een hand, toejuicht, maar die ten slotte voorshands zijn stem niet kon toe zeggen, omdat in dit regeeringsstelsel het noorden des lands misdeeld wordt. En ver der nadat de heer Bahlmann zich nu bepaald tegen de wetten had verklaard, on danks zijn vertrouwen in den minister van Waterstaat heeft de heer Yan Houten uitvoerig aangewezen, dat de overeenkomsten den indruk gaven van te zijn gemaakt in de Rijnspoor-bureaux, dat er niets te zeggen viel voor het stelsel der regeering, dat noch uit het oogpunt van staats- of spoorweg- belang verbetering breDgt. Hij achtte den tegenwoordigen toestand van het spoorweg wezen bevredigend en meende dat het spoor wegstelsel in handen dezer regeering niet veilig was. De heer Van Kerkwijk deed nader de voordeelen van de regeling, vooral voor het platteland en de aansluiting van groote steden en de Zuid-Hollandsche eilanden en Dordrecht aan de Rijnspoor, uitkomen. Overigens werd er gerepliceerd. De heer Tak hield zijne bezwaren vol. De heer Heemskerk verdedigde nader de overeenkomsten en betoogde dat de regeering in 's lands belang had gehandeld en het een fout van de regeeringsparty zou zijn, haar niet te steunen. De minister van Water staat hield vol, dat opheffing van de Rijn spoorweg-maatschappij voor eene goede ex ploitatie noodzakelijk was. Het belang van het noorden is niet voorby gezien maar overul kan men geen concurreerende lijnen maken. Zooveel mogelijk zal gestreefd wor den naar de exploitatie van lokaal- en tram wegen, door aansluiting aan de lijnen der maatschappij. De spoorwegovereenkomsten werden ten slotte aangenomen met 48 tegen 37 stemmen. (Zitting van Donderdag.) Bij zijne interpellatie over het adres-Tindal over de mogelijkheid van beschieting van Den Haag heeft de heer Rooseboom gevraagd of de Reg. zoodanig bombardement al of niet in strijd acht met het volkenrecht en of een beschieting der residentie bedacht moest doen zijn op een verplaatsing van den regeeringszetel uit Den Haag. De Minister van Oorlog antwoordde in hoofdzaak dat een beschieting van Den Haag niet zoo ernstig zou zijn om aan onze ver dedigbaarheid te wanhopen en achtte een bombardement, 't moge door het volkenrecht niet verboden zijn, onmogelijk. De heer Nieuwenhuis meende dat jhr. Tin dal niet mocht worden hard gevallen over zijn streven om de oogen van het volk over onze verdediging te openen en hij vroeg verlof de Reg. nader te interpelleeren over de verdedigbaarheid des lands. De heer Nieuwenhuis verklaarde te willen interpelleeren over de concentratie en de mobilisatie der troepen in tijd van oorlog. Een lang debat ontstond over de toelaat baarheid van deze interpellatie, die door de heeren Seijffardt, Rooseboom en Van Vlijmen sterk werd bestreden, als veel te onbegrensd en niet vatbaar voor publieke bespreking. Met 39 tegen 29 stemmen weigerde de Kamer ten slotte de interpellatie. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 25 Juni des avonds te 81/2 uur. Ons land telde op 1 Jan. jl. 4.548.596 inwoners. De eerste nieuwe Hollandsche haring wordt Maandag a. s. per stoomschip »Wo- dan,« kapt. Weltevrede, van Lerwich te Vlaardingen verwacht. Naar men verneemt is thans voor een groot bedrag in de Amsterdamsche schouw- burgleening van f 900.000 ingeschreven en wordt het verkrijgen van het noodige kapi taal verzekerd geacht. Generaal Van Merlen heeft f50 geschon ken aan elk der 6 behoeftige oud-strijders en de eenige nog in leven zijnde oud-strijdster van Waterloo, hier te lande. De internationale wielerwedstrijden te Berlijn zijn voortreffelijk geslaagd. De Ne derlanders hebben daar ook hun roem gehandhaafd. De heeren Scheltema Beduin en Stroethoff, van Amsterdam, behaalden verschillende prijzen. Men meldt uit Valkenburg: Op voorstel van den officier van justitie te Maastricht, hebben Gedeputeerde Staten de verdere exploitatie der oude Valken- burgsche mergelgroeve verboden. De blokbrekers hebben zich bij dat verbod neergelegd en den arbeid gestaakt. De hoofdingang tot de groef is 1.1. Don derdag door den daarop rechthebbenden voerman H. toegemetseld met een muur, waarin hy eene deur aangebracht heeft. Ten gevolge daarvan wordt een geregeld bergbe- zoek, vooral een bergtocht, bemoeilijkt, en het is daarom, dat de vereeniging »Het Geuldalbesloot, een eigen ingang te laten maken aan het »GebÖ3chke,« in de onmid dellijke nabijheid der plaats, waar eerlang het >Sanatorium zal verrijzen. De eerste bergtocht heeft plaats op Maandag 7 Juli a.s. Men meldt dat de door een buitenland- schen fabrikant voor de Leidsche maskerade vervaardigde ridderhandschoenen aan het grenskantoor van inklaring (Arnhem) zijn benaderd. - Een 90-jarig ingezetene van Leiden vierde deze week zijn 65-jarig huwelijksfeest met zijne derde vrouw. Een treurig voorval had dezer dagen plaats in de Zonstraat te Utrecht. Een jonge, pas gehuwde vrouw stortte in een riool een emmer water uit, waardoor het zoontje eener buurvrouw min of meer bespat werd. Driftig kwam die buurvrouw daarop naar haartoeloopen, waarvan zij zoodanig schrikte, dat zij in hoogst zenuwachtigen toestand naar haar woning moest worden gebracht. Thans is de ongelukkige krankzinnig en moet zij streng bewaakt worden. Het mond- en klanwzeer heeft zich thans ook medegedeeld aan het rundvee in de Pruisische gemeenten Emmericher Eyland en Grieth, alwaar de ziekte van de land bouwtentoonstelling te Keulen is overge bracht. De commissaris des konings in Limburg waarschuwt tegen den aankoop van vee, afkomstig uit voornoemde plaatsen en beveelt voorzichtigheid aan bij het toe laten van vreemde kooplieden tot de stallen. Het veilige onveilig! Nauwelijks is de Veiligheids-Ten toon stelling te Amsterdam geopend, of het is er reeds onveiligbij de politie is ten minste aangifte gedaan van het vermissen van een paar nieuw model genielaarzen. Zekere S. en Van N., beschuldigd van zware lichamelijke mishandeling van zekeren R., zijn door de maréchaussees gevankelyk van Oss naar den Bosch vervoerd. r| Als een bewijs hoe hevig er te Oss bij vechtpartijen te werk wordt gegaan, wordt gemeld dat, behalve bovengenoemde R., een zekere K. Zondag ochtend aan den weg gevonden werd met stukgeslagen enkel, dat een ander met een stukgeslagen been thuis werd gebracht, terwijl een paar vrouwen mede verwond werden. Eene ontploffing met hevige knal, waar schijnlijk veroorzaakt door ophooping van rioolgas, deed in 't begin dezer week den grond in de Voetboogstraat te Amsterdam over eene lengte van pl. m 25 meter open barsten. Ongelukken hadden niet plaats. De straat is voorloopig voor het verkeer afgesloten. Vanwege de Gasfabriek en de Duinwatermaatschappij is een onderzoek in gesteld, waarbij één lek in eene aansluiting van gaspijpen en twee lekken in duinwater pijpen zijn gevonden, maar de oorzaak der ontploffing werd niet bekend. Trijntje de Jong te Drachten, wel bekend onder den naam van tweede millioenen- juffrouw*, houdt er nog steeds van verras singen te bezorgen, welker aller aandacht trekken. Den vorigen Zondag hield ds. Dauma zijn afscheidspreek in de Chr. Ger. Kerk, t en daar Trijntje steeds onder de getrouwe bezoeksters kon geteld worden, dacht ze, dat het nu ook haar plicht was, bij de laatste rede van den predikant niet door afwezig- heid te schitteren. Trijntje, nog al een lief hebster van echte Schiedammer, had des morgens zeker wat sterk gebitterd, althans, toen ze 's avonds ongeveer 6 uur naar de kerk ging, kon ze het pad niet recht hou den, en nadat ze plaats genomen had in de kerk, wilde ze haar aanwezigheid laten blij ken, door het zingen van een lied. Alge- ineene verontwaardiging natuurlijkDe politie was dan ook spoedig bij de hand om Trijntje uit de kerk te verwijderen en in verzekerde bewaring te nemen. Donderdagavond was het feest bij haar huisze vierde haar geboortedag en had een akkoord gemaakt met eenige muzikanten om haar den avond zoo aangenaam moge lijk te maken door het spelen van vroolijke, opgewekte muziek. Dat ze plezier had, bleek al heel spoedig, toen ze in 't wit gekleed, met een roosje op de borst gehecht, op een aanschouwelijke wijze hiervan blijken gaf door te dansen, of liever te springen. Ze was niet karig in het schenken van Schie dammer nat; de Duitsche muzikanten, ge woonlijk nog al liefhebbers van een »Hol- landschen snaps,* profiteerden flink en wel, zoodanig, dat ze spoedig, de een na den ander, geen geluid meer uit hun instrument konden krygen. Sedert Zaterdag 14 tot Dinsdag 17 Juni zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 11 zalmen, van 9 tot 21 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,98 tot f 1,30, en 8 elften, prijs per stuk f 0,35 tot f 0,91. Door de politie te Rotterdam is aange- .- e. Ontwerp-besluit, houdende bepalingen, ten aanzien van het verleenen van bijdragen uit de provinciale kas ten behoeve van aan te leggen tramwegen in deze provincie, en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2