Naar aanleiding van de geruchten, welke door eenige Parijsche bladen zijn verspreid over het uitbreken der cholera in Zuid-Frank rijk, erkent de Fransche gezondheidsraad thans, dat zich een geval van cholera heeft voorgedaan te Cuxac bij Toalouse. Een later bericht meldt: Thans moet uit een onderzoek geblekeu zijn, dat de Duitsche grenswachters, die geschoten hebben op eenige Franschen, welke de grenzen waren overgetrokken om hout te sprokkelen, niet, alvorens zij met hun geweer geschoten hebben, de vereischte sommatie tot de Franschen gericht te hebben om zich te verwijderen. Te Fernal, Spanje, heeft het volk de be lastingkantoren aangevallen en in brand ge stoken, de burgerwacht herstelde de orde. Uit Madrid wordt het uitbreken van eene ministeriële crisis gemeld. Sagasta en de overige leden van den ministerraad dienden hun ontslag in, dat door de Koningin is aangenomen. De Koningin zal verschillende perso nen raadplegen om een nieuw kabinet te formeren. Er is dynamiet gevonden in het park te Gatchine. Een garde-officier en twee wach ters zijn gearresteerd. De Servische regeering heeft haren gezant te Konstantinopel last gegeven, aan de Porte het instellen van een onderzoek te vragen omtrent den moord van haren concul te Pristina, en eene schitterende voldoening te eischen voor de belediging der Servische vlag aangedaan. Londen wordt bedreigd met stagnatie in het telegraafverkeer. De klerken op het hoofd kantoor hebben verklaard, dat zij niet langer willen overwerken. Het schijnt dat hun aan tal te klein is, zoodat zij wekelijks een groot aantal uren moeten overwerken. Intussehen heeft de hoofd-directeur der posterpen in het Parlement verklaard, dat dit overwerk niet gedwongen is en dat ieder kan weigeren het uit te voeren. Na deze verklaring is de beweging niet alleen te Londen, maar door geheel Engeland versterkt. 90 pCt. van de Londensche telegra- fiisten hebben reeds aangekondigd, dat zij na den 12n a. s. geen overwerk meer zullen doen. Het officiëele blad te Caïro vermeldt het volgend sprekend bewijs, wat er van Egypte zou worden in Egyptische handen. Onlangs bracht de regeering een ontwerp ter tafel, waarbij strenge wettelijke bepalingen werden ingevoerd om het rooverwezen te onder drukken. Dit ontwerp werd met groote meerderheid door de notabelenkamer ver worpen. Daarentegen werd een ander ont werp aangenomen, waarbij de nieuwe ge rechtshoven rechterswetboeken en de Engelsche rechtsgeleerde adviseur geheel, als niet bestaande, werden voorbijgezien en waarbij de toepassing der wet van den Koran wordt aanbevolen, welke het bestraffen van misdaden aan het opperhoofd van den Staat opdraagt. Deze wet bedreigt o.a. tegen rooverij een gruwelijken marteldood. Na tuurlijk zal deze wet onder het tegenwoor dige regime nooit worden toegepast. Binnen kort zal tusschen Buenos-Ayres en Montevideo een electrische draadspoorweg voor brievenvervoer geopend worden. De afstand tusschen beide steden bedraagt circa 300 K.M. Over dien afstand worden 2 elec trische draden gespannenwaarover de brievenwagentjes zich zullen bewegen. Naar men meldt zouden de brievenmalen over dien afstand in 2 uren kunnen worden overgebracht. Over den ongeveer 30 K.M. breeden La Platastroom worden de draden door twee aan beide oevers van den stroom op te richten torens gedragen, op eene hoogte van 80 meter. De bliksem sloeg onlangs in een school te Bliffmas, in Dacota, en doodde er zestien kinderen. - De hitte in Amerika houdt aan. In de laatste dagen te St. Louis 9 sterfgevallen tengevolge van de warmtete Chicago bleven op één dag van de onuitstaanbare hitte 20 menschen dood. De Oostenrijksche jachtclub heeft besloten een vloot te vormen, die in tijd van nood, ter beschikking van de regeering zal zijn. Verschillende Aartshertogen en de aristo cratie van Oostenrijk zijn leden dezer club. Te Palafox, aan de Mexicaanseh-Ameri- kaansche grens, is de troep onder bevel van kolonel Valdez, die roovers naspoorde, door dezen in een hinderlaag aangevallen. Er ontstond een bloedig gevecht, waarbij 7 cavaleristen snenvelden en 20 infanteristen gekwetst werden. De bandieten waren vol komen verscholen en bleven doorvuren totdat de troepen de vlucht namen, waarna zij op Amerikaanschen grond konden ont komen. Bp Besternitz, Hongarije, hebben eenige Zigeuners in een bosch een landlooper ge dood en zijn lijk door hun beer laten opeten. Een paar boeren, die in de verte van den moord getuigen waren, vertellen dat de Zigeuners ook zelf den doode hielpen opeten. Zij zijn gevacgen genomen. IPlïiïiti-elijli Nieuws. HEUSDEN, 4 Juli. Bij Z. M. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. J. A. A. Bosch, adv. en proc. aldaar, en tot subst.-griffier van justitie bij dezelfde arr.-rechtbank, jhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Willebois, thans kantonrechter te Oorschot. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd ge durende de maand JuDi ingelegd f 1335.16, terugbetaald f 1175.25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekjedraagt het nummer 873. WAALWIJK. Beroepen tot predikant alhier, ds. Th. P. Bergsma te Winterswijk. LANGSTRAAT. De vruchtenhandel in de Boven-Langstraat is niet bijzonder le vendig. Het opkoopen van kruisbessen is zoo goed als afgeloopen. Zwarte bessen zijn er weinig; men betaalt er tot 15 cent voor per V2 kilo. Frambozen gelden 810 en roode bessen 5y2 a 6 cent. GIESSEN, 3 Juli. Op de markt van heden waren aangevoerd ruim 200 paarden, meest aftandscbe. Hoewel er veel kooplieden aanwezig waren, ging de handel tamelijk vlug. De prijzen voor de oude paarden varieerden van f 100 tot f300. De markt was verpacht voor f 15,50. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 4362,66, terugbetaald f2805.75. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 631. DEWERKEN, 1 Juli. Dat stapvoetsrijden in die gedeelten van gemeenten, waar scholen staan, geen overbodige verordening is, bleek dezen morgen weder duidelijk. Hedenmorgen kwam G. v. d. St. in vollen draf door de gemeente rijden, juist op het oogenblik dat de laagste klasse der kinderen de school verliet. Een der vlugsten, Dirk v. Beest, geraakte zoo dicht onder de kar, dat hij een slag van den hit vlak boven een zijner oogen ontving, waardoor eene wonde ont stond, die door den arts van IJzeren is ge heeld moeten worden. WERKENDAM, 1 Juli. Toen heden middag de bakker W. G. van der Zanden met zijne broodkar op het slik was, kan telde de kar en geraakte Van der Zanden daaronder, zich nog al erg bezerende. DALEM, 2 Juli. Heden werden aan den afslag te Vuren de eerste nieuwe Gel- dersche kralen verhandeld, tegen f 3 per H.L. 1 Sinnenla utl. Het plan bestaat om de bij de Tweede Kamer ingediende wet tot regeling van den krijgsdienst, in handen te stellen van eene commissie van voorbereiding, evenals inder tijd met de schoolwet is geschied. De Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer over de legerwetten is gisteren door den voorzitter benoemd. Zij bestaat uit de heerenHaffmans, Van Houten, Huber, Schaepman, Schimmelpenninck van der Oye, Seyffardt en Guyot. De wet op het militair onderwijs is in de Tweede Kamer aangenomen met 69 tegen 19 stemmen. Een bij de regeering ontvangen Atjeh- telegram meldt, dat, na vernieuwde tuchti ging van Oledgadja, zonder verlies onzerzijds, de rust in Edi hersteld is, zoodat de van Java gezonden troepen daarheen terugkeeren. De »Indépendance Beige* meldt, dat alle mogendheden met uitzondering van Neder land, de algemeene acte der anti-slavernij- conferentie en de additionele verklaring, betreffende de rechten van den Congo-staat teekenden. Een nitstel van 6 maanden is aan Nederland verleend om zich alsnog bij de besluiten der conferentie aan te sluiten. In de »St.-Ct.« is opgenomen de wet van 28 Juni j.l., tot bekrachtiging van overeen komsten met de gemeente Amsterdam nopens de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal en de overdracht van het Entrepotdok te Amsterdam, en met de gemeenten Zaandam en Westzaan, nopens de afschaffing der evengenoemde kanaal- en havengelden. In de gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn toegelaten de heeren jhr. Von Fisenne, mr. Visser en W. H. van Haaften. Verschillende zaken, o.a. wijziging in het reglement van Rijnland, zijn commissoriaal gemaakt. De begrootingen zjjn naar de afdeelingen verzonden. De heer Le Poole interpelleerde over den watertoestand in Delft, tengevolge van het niet-spuien te Scheveningen. Den toestand noemde hij onhoudbaar, geen ander middel kan naar zijn meening baten dan spuien, en indien Den Haag blijft weigeren, kan de provincie dan niet de kanaalwerken ont eigenen en macht verki^jfen over de zeesluis? Dinsdag 8 Juli a. s. zullen Gedeputeerde Staten deze vraag beantwoorden. Dan ook worden andere zaken behandeld en zullen Eerste Kamerleden benoemd worden. Tot hiertoe was dit een onopgelost vraag stuk op het gebied der vischcultuur. Bij gunstig weder zal het nieuwe bad huis te Rokanje op a. s. Zondag 6 dezer voor het publiek geopend worden. De feestelijkheden te Leiden en te Nijmegen behooren alweder tot het verleden. De hevige regenbuien deden veel verloren gaan, doch over 't algemeen mogen zij goed geslaagd heeten. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses vereerden Nijmegen met een be zoek, en betuigden herhaaldelijk hare te vredenheid. De belangstelling was op beide plaatsen zeer groot. Uit Beverwijk wordt gemeld Ten bewjjze, dat de aardbeziënhandel op deze plaats nog al iets beteekent, dient, dat op 1 Juli werden verzonden 192 tonnen, elk met een inhoud van 170 K.G.; hetgeen te zamen uitmaakt 32,640 K.G. Zij golden dien dag 4x/4 cent per pond. De aanvoer blijft nog steeds zeer groot. Na afloop der trouwplechtigheid eergiste ren middag huiswaarts keerende, kregen in de Frederikstraat te Rotterdam een paar jonggehuwden zóó hevige ruzie, dat zij elkander in de haren vlogen en erg toe takelden. De politie, de vechtenden willende schei den, kreeg het daarbij te kwaad met de buurvrouwen, zoodat er een formeel gevecht ontstond. Verscheidene personen, waaronder ook de bruid en de bruidegom, bekwamen lichte kwetsuren. Ten slotte was de politie genoodzaakt voor de overmacht te wijken. Dinsdag namiddag kwamen te Vlissingen met de dagboot Nederland der stoom vaartmaatschappij Zeelandaan 75 man van het onlangs door aanvaring gezonken stoomschip Prins Frederik«. Met den snel trein vertrokken zij naar Amsterdam, waar zij des avonds aankwamen en door den directeur der Maatschappij »Nederland«, den heer Tegelberg, en vele belangstellenden ver welkomd werden. Zij, die geen onderkomen hadden te Am sterdam, konden naar het Zeemanshuis gaan, en de Javanen werden verwacht in de Ja- vanenloods aan de Handelskade, waar een maal voor ben gereed stond. Voor de schade, geleden door het verlies der plunjes, zullen allen zooveel mogelijk schadeloos worden gesteld. Zij, die dit verlangen, zullen boven dien zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid worden gesteld weder naar zee te gaan. Een belangwekkende bijzonderheid om trent de redding van de passagiers en be manning op de »Prins Frederik« wordt door het »N. v. d. D.« vermeld, nl. deze, dat de davids voorzien waren van Duinker's toestel tot het neerlaten van de sloepen. Al de ge redden hebben daaraan het behoud van hun leven te danken, want algemeen wordt er kend, dat het te water laten van de sloepen op de gewone wjjze onmogelijk in den kor ten tijd van 7 minuten (een brief van een geredde spreekt van slechts 5 minuten) had kunnen geschieden. Men herinnert zich misschien, dat de uit vinder een landgenoot en scheepsgezagvoer- der is. De geredden hebben twee en een half uur op zee rondgezwalkt, voordat zij de »Marpessa« vonden, waar zij opgenomen werden. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat bij den landbouwer J. J. van der Meer in den Prins Alexanderpolder (Hillegers- berg,) by een broeisel van kipeieren, 2 won- derkuikens te voorschijn zijn gekomen, 1 namelijk met 4 pooten, dat nog even heeft geleefd en 1 met 2 opstaande vleugels, dat nog in leven is. In het zuiden van Limburg zijn phos- pbaatvelden ontdekt. Er heeft zich reeds eene commissie gevormd, die zal trachten eene maatschappij tot ontginning op te richten. De eerste bijeenkomst, om daartoe te geraken, zal Zaterdag te Maastricht plaats hebben. In de gemeente Schipluiden gaat, in na volging van Delft, een adres ter ondertee- kening rond, waarin aan de Regeering ver zocht wordt een einde te maken aan den onhoudbaren toestand van het slechte vaar water, dat voor de zuivelbereiding niet te ge bruiken, voor de gezondheid schadelijk en voor de visscherij zeer nadeelig is. Dinsdag nacht zijn te Breda acht personen van slecht allooi een buis in eene beruchte buurt binnengedrongen, waar zij een 27 jarig meisje van verdachte zeden van het bed sleurden en een aanslag op haar leven pleegden door haar drie messteken in den rug toe te brengen, waarvan een tot de longen doordrong, met dit gevolg, dat zij in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. De hoofddader is zekere Goud, een uit den militairen dienst wejrgejaagden veld-artillerist, thans orgel draaier. Er bestaat weinig of geen hoop op het levens-behoud van het slachtoffer. Goud is in hechtenis genomen. Een wolkbreuk Tijdens de regens van een der jongste dagen, bevond zich op de Noordzee een open visschersvaartuig, dat door een bui beloopen werd. Over een breedte van onge veer 5 minuten gaans, stortte het water, volgens getuigenis der visschers, als bij een wolkbreuk naar omlaag. Ook de schuit bevond zich in die wolk breuk en stond in een paar minuten zoo vol water, dat de bemanning zoo hard zij kon moest pompen en scheppen om het zinken der schuit te voorkomen. Gelukkig hield de stortbui hoogstens drie a vier minuten aan, anders had men 't water niet kunnen uitpompen. Met genoegen vernemen wij, dat de 2 pCts. leening van f 900.000 voor den bouw van een nieuwen Stadsschouwburg te Am sterdam is volteekend. Ter verbetering van een bericht omtrent de Valkenburger groeve, deelt het Geuldal mede, dat enkel één ingang, nl. de vroeger algemeene gebruikte, is toegemaakt, waartoe echter noodig was drie openingen te dichten, hetgeen op last der Ged. Staten van Limburg geschiedde. Deze last werd gegeven om het blok'oreken definitief te doen ophouden. Bij hetzelfde besluit is aan de gemeente Valkenburg het uitsluitend recht verleend om de groeve als voorheen te laten be zichtigen. Hiertoe zal voortaan een andere ingang worden gebezigd, die het in een schilderachtigheid honderdmaal van den vori- gen wint. Nabij Schin-op-Geul had een treurig ongeluk plaats. De van Aken komende trein overreed een kind van den spoor weg wachter D., dat tusschen de rails speelde. Deerlijk gehavend werden de deelen van 't kleine lilchaamje ter weerszijden van de rails ge vonden, terwijl de wielen der wagons de de akeligste sporen der ijselijke gebeurtenis meevoerden. Men meldt uit Utrecht: Een treurig ongeluk had Woensdagmid dag alhier plaats. Terwijl namelijk eenige werklieden bezig waren om, op het terrein van de Staatsspoorwegen, door middel van een hijschtoestel, een brouwketel van een waggon in een zolderschuit te laden, kan telde op eens het toestel, met het ongeluk kig gevolg, dat de ketel, pl. m. 5000 K.G. wegende, naar beneden viel en op de drie daar juist onder staande werklieden terecht kwam. Allen werden hoogst ernstig verwond, en naar het Ziekenhuis vervoerd, waar een hunner, de 54-jarige L., wien het onderlijf en de beenen waren verbrijzeld, reeds een paar uren later onder de hevigste pijnen be zweek. De beide anderen, hoewel nog in leven, verkeeren echter mede in een zorg- wekkenden toestand. Uit Utrecht wordt gemeld: Door een handelaarster in visch, alhier, werd dezer dagen aan den te IJmuiden wonenden vischkooper E. T., ter vereffening eener rekening, een postwissel tot een bedrag van ruim f 100 verzonden. Deze wissel kwam echter niet terecht, en wel, zooals uit een daaromtrent ingesteld onderzoek bleek, doordien de vrouw hem bij vergissing aan E. T. te Helder in de plaats van te IJmuiden had geadresseerd. Daar nu te Helder toevallig iemand van denzelfden naam woont, was de wissel bij dezen bezorgd geworden en had deze, hoewel geen vischkooper van beroep zijnde, hem toch maar aangenomen, en het daarop ver melde bedrag ontvangen, denkende, zooals hij later verklaarde, dat deze of gene, met zijn minder gunstigen financiëelen hestand bekend geworden, hem op een kiesch» wijze uit den brand wilde helpen. Toen men eindelijk de vergissing ontdekte en de gelden van den man terugvorderde, kon door tusschenkomst der politie nog slechts een gedeelte worden gered, het overige was reeds verteerd of op andere wijze zoek gemazkt. Men herinnert zich ongetwijfeld de hoo*st zonderlinge verhalen, welke ongeveer een jaar geleden verspreid werden, naar aanlei ding van de ontvoering van een meisje en van een getrouwde vrouw te Amsterdam. Die raadselachtige geschiedenis werd niet opgelost, maar thans is iets dergelijks ge beurd. Gelukkig is men er in geslaagd een paar van die brutale daders dadelijk te ar resteeren. Omstreeks elf uren waren Zondagavond in de Lepelstraat te Amsterdam twee meisjes, van 15 en 19 jaren, op straat, toen een tentwagentje, bespannen met één paard, daar stilhield. De meisjes werden aangesproken door twee onbekende, opgeschoten jongens, die haar verzochten mede te rijden. Op haar weigerend antwoord werden zij opgenomen en in het rijtuig gedragen en daarna onder het voortrijden met geweld op onzedelijke wijze aangegrepen en door de in het rijtuig zittenden vastgehouden en mishandeld. Door haar aanhoudend schreeuwen, hetgeen de aandacht van het publiek trok, werden zij aan de Doklaan uit het rijtuig gelaten, waarna de aanranders zich met het rijtuig verwijderden. Vijf personen, waaronder twee militairen, zijn als verdachte daders van dit feit ge arresteerd. Ook een 20-jarig meisje is, terwijl zij op den hoek van de Pontanus- en Wagenaar- straten stond, in den tentwagen, waarin 8 personen zaten, gedragen, waarna zij op onbetamelijke wijze is aangegrepen. Het gelukte haar echter uit het rijtuig te sprin gen, waarbij zij zich bezeerde. Maandagavond werd op het Slatuinenpad, dicht bij den Haarlemmerweg te Amster dam, eene naar Sloterdijk terugkeerende dienstbode door een persoon aangegrepen en, toen zij zich krachtig verweerde, in de sloot gedrongen. Op het hulpgeschreeuw kwamen eenige personen toesnellen, die den aanrander meester werden en aan de politie overgaven. De mishandelde vrouw kwam zeer ontdaan en gehavend in haren dienst terug, en de dader werd in verzekerde bewaring gebracht. Sedert Zaterdag 28 Juni tot Dinsdag 1 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 34 zalmen, van 7 tot 28 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,61 tot f 1,38. De directeur van het postkantoor te Gro ningen ontvangt in den laatsten tijd bijna dagelijks een bezoek van zekeren B., een ontslagen brievenbesteller, die alsdan telkens door de politie moet worden verwijderd. Deze B. is vóór eenige maanden uit zijne betrekking ontslagen, doch weigerde de acte van het ontslag in ontvangst te nemen, en beweert nu nog steeds in dienst van het rijk te zijn. Als een gevolg daarvan zoekt hij telkens den directeur op, en verzoekt om uitbetaling van zijn salaris over de laatste maanden. Zaterdagavond liep te Groningen het ge rucht dat B. een revolverschot op den direc teur gelost zoude hebben. Dit bleek even wel onwaar te zijn. - Te Bergen-op-Zoom is een smid, F. D., die bij werkzaamheden aan het raadhuis te Wouw uit een goot was gevallen, tengevolge van inwendig be komen kneuzingen overleden. - Te Dordt viel een jongen uit een roeibootje, doch hield zich aan het afdrijvend vaartuig vast. Hij kon dit slechts een 70 Meter ver vol houden, liet los en zonk. Men beproefde tevergeefs hem in 't leven terug te roepen. - Te Ottersum viel Zaterdag de arbeider G. H. van een hooizolder. Hij bekwam inwendige kneuzingen en stierf kort na den val. - J. H. die 10 April j.l. te Utrecht wist te ont snappen bij zijn vervoer door de politie op het stationsplein van de Rijnspoor, is te 's-Bosch aangehouden, en alzoo thans weder in verzekerde bewaring. - Kwaadwilligen hebben Zondagavond de brievenbus aan het postkantoor te Groningen door het inwer pen van een brandenden lucifer in brand gestoken. Een veertigtal brieven zjjn ver brand. - Sedert Vrijdag wordt te Kralingen een 17-jarige jongen vermist. Zijn goed is met een J. gemerkt. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. - Aan den Maas dijk te Schiedam is bet lijk gevonden van een pasgeboren meisje. Het verkeerde in vergevorderden staat van ontbinding. - Uit een sloot in de Haarlemmermeer is het lijk opgehaald van een onbekend man, naar gis sing 35 a 40 jaar oud. - In de kopergieterij van de firma D. te Hengeloo is een werk man door het drijfwiel gegrepen en drie maal rondgeslingerd. Zijn armen en een paar ribben werden hem gebroken, verder bekwam hij verschillende wonden. Zijn toe stand is gevaarlijk. - Nabij Maastricht drong de 19-jarige De C. met een geladen geweer door een heg. Het geweer ging af en de jongeling kreeg de volle lading in de zijde. Weinige uren daarna overleed hij. - Een Aan de heeren Bottemaune, te Bergen- op-Zoom, is het, na jarenlange proefnemin gen, eindelijk gelukt lang3 kunstmatigen weg levende ansjovis uit het eitje te telen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2