werklieden hadden toegegeven. De schade door deze werkstaking van eenige dagen aan fabrikanten en werklieden veroorzaakt wordt op 20.000 pd. st. geschat. Dublin lijdt aan kolengebrek, tengevolge van een werkstaking der sjouwers. Door het S. S. »Germanio« werd te Liver pool bericht aangebracht, betreffende het verongelukken van het Engelsche schip »Gelert, in de Carabische zee. Gemeld schip werd bij het eiland Catalinata, op de reis van New-Tork naar St. Domingo door eene storm overvallen, zoodat het geheel ontred derd werd en na twee dagen rondgedreven te hebben op de reven bij Catalinata werd gedreven. De equipage bereikte met de reddingsboot gelukkig het eiland, waar zij een tijdelijk verblijf inrichten. Des avonds kwamen drie inboorlingen geheel naakt van de bergen af en nadat men eenige gemeen schap met hen had gehad, verwijderden zij zich, om zooals later bleek assistentie te halen om het schip uit te plunderen. De aan land zijnde bemanning werd voor al die wilden bevreesd en verwijderden zich van het eiland met de boot, zoodat zij bij het schip waren toen de inboorlingen het strand bereikten. Op denzelfden tijd kwam een kustvaartuig op het wrak af en zette eene kleine boot uit, waarvan de bemanning ge wapend was en die insgelijks van plan schenen het schip te plunderen. Tusschen de aan boord van de »Gelert« geblevene kapitein en stuurman en de gewapende sloep ontstond nu een gevecht, waaraan de manschap van de Gelert« geen deel nam, maar zeewaarts roeide, in de meening dat de gezagvoerder en de stuurman gedood zouden zijn. Na 24 uren in de scheepsboot doorgebracht te hebben werden zij door een voorbij varend schip opgenomen en begaf zich dit naar het wrak, waar zij de gezag voerder en stuurman nog in leven vonden. Dezen hadden de zeeroovers in de sloep afgeslagen en eenigen van hen verwond. Over Zuid en Zuidwest Engeland heeft een zware storm gewoed, die zich vooral te Londen deed gevoelen en groote schade aan tuinen en boomgaarden toebracht. De tarwe oogst heeft veel geleden. Het hoofd der politie te Londen heeft gisteren vjjftig der politieagenten, die wei gerden nachtdienst te doen, op staanden voet ontslagen. Ook schijnt de lust tot werkstaking tot de militaire kringen door te dringen, zoo wordt ten minste eveneens uit Londen ge meld, dat gisteren morgen het 2e bataillon Grenadiers in de Wellington-kazerne wei gerde aan het appèl voor inspectie over het randsel te gehoorzamen. Na beraad met den officier van den staf, heeft de kolonel af gezien van de inspectie en den troep toe getrokken, die hem daarop uitjouwde en uitfloot. Een Engelsch comité van Israëlieten, met sir Julian Goldsmid aan het hoofd, komt op voor zijn vervolgde geloofsgenooten in Rusland. Sir Julian Goldsmid verklaart, dat tij met alle recht de Russische autoriteiten kan beschuldigen van brandstichting in Joodsche kwartieren, als een middel om zich van de Joodsche inwoners te ontdoen. Volgens bericht uit Victoria, Britsch Co lumbia, vreest men thans voor bloedige bot singen tusschen de A merikaansche kruisers en de Canadasche visschers in de Behriug- straat. Twee Amerikaansche kruisers zijn daarheen vertrokken, om de Canadasche schepen in beslag te nemen, terwijl deze zich gewapend hebben tot verzet. Velen hunner verklaarden, liever met hun schuit naar den grond te willen gaan, dan zich aan de Amerikanen over te geven. Volgens geruchten, die te Londen de ronde doen, zou de cholera zeer hevig te Valencia woeden en daar eene ware paniek veroorzaken. In 34 districten van Spanje zou de cholera heerschen. De berichten uit Madrid weten hiervan niets, maar constateeren sedert de laatste opgave: te Gaudia 2 ziekte- en 4 sterfge vallen; te Geneva 1 sterfgeval; te Lugar- duevo 1 sterfgevalte Magenta 1 sterfgeval te Manuel 2 ziekte- en 1 sterfgevalte Cullera 6 ziekte- en 3 sterfgevallen en te Portabelli 1 sterfgeval. De gouverneur van Martinique heeft de volgende dépêche d.d. 5 Juli aan de regee ring gezonden omtrent den brand, die Fort- de-France geteisterd heeft: >Het is eene totale vernieling; 1600 huizen zijn in de asch gelegd. De schade is 8 millioen, zon der de schade aan koopwaren en andere roerende goederen te rekenen. Mèt deze is het verlies 20 a 25 millioen. In de eerste dagen zijn uit de stad Saint-Pierre de nood zakelijke levensmiddelen gezondendaarna zijn twee ladingen met levensbehoeften uit Guadeloupe en eene lading van het Engel sche eiland St. Lucia aangekomen. »Als de zendingen opgehouden zullen hebben, zullen de levensmiddelen buitenge woon hoog in sprijs stijgen en de verschik- kelijkste ellende staat dan voor de deur, indien het parlement en het moederland ons niet te hulp komen. Wij weten dat Guadeloupe in dergelijke omstandigheden ruim ondersteund werd en meer dan llJt millioen heeft ontvangenwij hebben dus vertrouwen. Van het geen er verzekerd is, komt bijna niets te recht. Van de 1,800,000 francs, die onderling tusschen de inwoners verzekerd zijn (dat is het hier in zwang zijnde stelsel van assurantie), zullen er nauwe lijks 90,000 fr. uitgekeerd worden. Aan een wederopbouw valt niet te denken, en toch zou dit noodig zijn om den ougelukkigen arbeid te verschaffen. »Kom ons te hulp; zonder u zijn wij ver loren. Spoor de inschrijving door middel der dagbladen aan. Aan hare medewerking zal het ons niet ontbreken. Maar het zij spoedig; de tijd dringt. IMnatselijk: Nieuws. NE DE It-BETUWE. Toen voor ettelijke weken de gewone jaarlijksche kersenver- koopingen plaats hadden, werden, zooals dat gewoonlijk gaat, op de eene plaats hoogere sommen besteed, dan in een andere gemeente, maar over het algemeen waren de verkoopers tevredendaar velendie minder kersen hadden dan verleden jaar, nog meer geld maakten. Algemeen was der halve de verwachting, dat voor de kersen bazen de winst niet groot zou zijn, te meer nog, daar reeds enkele achtereenvolgende jaren meer was verloren dan gewonnen. Gelukkig echter voor degenen,- die met den kersenhandel een stuk brood trachten te verdienen, waren over het algemeen ge durende den ganschen kersentijd de markt prijzen van dien aard, dat de meesten een aardig duitje zullen verdienen. Wel is waar liep er nu en dan wel eens een slechte markt onder door, maar niettegenstaande dit alles, hebben de kersenbazen reden tot tevredenheid, MAURIK, 4 Juli. Nadat onze geachte predikant, de Heer C. P. De Meijer, gep. Zondag nog met lust en ijver zijn dienstwerk verricht had, maakte den volgenden dag eene ontsteldheid van slechts weinige uren een einde aan zijn voor velen zoo dierbaar leven, en ontrukte hem aan eenen werkkring, dien hij steeds met liefde vervulde. WIJK. Is bij aanbestedingen de inge schreven som gewoonlijk lager dan de be grooting der werkgevers, alhier had het tegendeel plaats en waren de heeren T. v. Alphen en J. van Wijk alhier tegen f9275 de laagste inschrijvers voor de te bouwen predikantswoningterwijl de begrooting slechts f 7600 was. Het verschil in som is later gebleken op eene vergissing te be rusten waarop het werk den laagste in schrijvers is gegund. Met de voorbereidende werkzaamheden wordt reeds een aanvang gemaakt. LANGSTRAAT. Sedert de laatste notee ring is in deze gemeente de vraag naar jarig handelshooi grooter geworden. Voor f9.50 per 1000/2 K.G. kan er afgeleverd worden doch de verkoopers blijven vast houdend. Bij hen is meer verkooplust voor het nieuwe gewas, waarom men een begin gaat maken met schelven* of het plaatsen van mijten van het Oude Maasje, welk hooi dan los ingescheept wordt. Een vaste markt prijs van het nieuwe hooi kan nog niet op gegeven worden men spreekt van f 8.a 8.50 per 1000/2 K.G. De handel in kalfvee was sedert de vorige noteering wel iets vlugger, maar de omzet bleef toch gering, daar de prjjzen merke lijk minder waren dan de verkoopers zich voorgesteld hadden. Gebrek aan weigras en warmte oefenen ook niet weinig invloed op het aanzien der koeien uit, waardoor van zelf minder kooplust ontstaat. Slacht vee was voor dadelijke behoefte wel zoo willig; puike qualiteit is echter, om dezelfde oorzaak, ver te zoeken. Noteeringenkalf- koeien le soort f 215 a 250, dito 2e soort f 180 a 210, weilammeren f8 a 10, allien per stuk; vette koeien naar qual. 72 a 82 ets. per K.G.; jonge varkens f 1.80 a 1,90 per week. Aardappelen 20 a 22 ets. per 5 liter, dito uit het Land van Heusden 22 a 25 cents. Door het natte weder laat de qualiteit nog veel te wenschen over. De opbrengst is over 't algemeen voldoende. NEDERHEMERT. De heer H. J. v. d. Kolk heeft zijn mandaat als lid van den gemeenteraad nedergelegd. Vele jaren achter een was hij trouw op zijn post, om voor de belangen der gemeente te waken. Door zijn heengaan is eene ledige plaats ontstaan, die moeielijk aangevuld zal kunnen worden, door een waardig opvolger. WOUDRICHEM, 5 Juli. Heden middag ontlastte zich boven deze gemeente een hevig onweder, tengevolge hiervan sloeg de bliksem in de schuur van den heer Jac. Kakebeen, welke met de twee aangrenzende woningen spoedig een prooi der vlammen werd. Eere! en dank zij toegebracht aan onze ijverige brandweer, en aan het flink op treden van den kapitein-magazijnmeester en de garnizoens commandant met hunne mi litairen, met de 's rijks brandspuit, welke toonden, ijverige en geoefende mannen te zijn, zoo dat het dan ook mocht gelukken, huis en schuur van den heer J. van Stigt te behouden. GORINCHEM, 5 Juli. Gistermiddag viel de bestuurder van eenen met hooi beladen wagen, van den bok en kwam tusschen de paarden terecht. Gelukkig bleven de paarden staan en reed daardoor de wagen een weinig achteruit; waren de paarden door big ven loopen, dan had de voerman waarschijnlijk de raderen van den wagen over het lichaam gehad en was vreeselijk verminkt geraakt. Heden middag omstreeks half twee uur, brak boven deze stad een zwaar on weder los, vergezeld van zeer veel regen. In het Kraaienbosch, tusschen Woudrichem en Sleeuwijk, is een paard en veulen in de weide door den bliksem gedood. Ook sloeg de bliksem in het zwembad aan de Dalempoort alhier en verbrijzelde twee deuren, benevens een houten stijl. Ge lukkig zijn er geen ongelukken te betreuren, daar geen badgasten tegenwoordig waren. Kinnen land. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn thans bijeengeroepen op den lOn Juli, des avonds te half negen. Men schrijft aan de Amsterdammer* uit Don Haag, dat de kans op de aanneming van het wetsontwerp betreffende de spoor wegovereenkomsten door de Eerste Kamer zeer slecht staat. Reeds nu meent men te weten, dat de meerderheid der voltallige Kamer geneigd is, haar stem tegen de voor dracht uit te brengen. Tegen het ontwerp tot verlenging van den militie-diensttijd met 2 jaar hadden bij bet sectie-onderzoek in de Eerste Kamer vele leden ernstige bedenkingen. Het was ongewettigd, de fiinantiëele gevolgen wogen zwaar en enkelen zagen er een prejudice in op de toekomstige legerwet. Anderen vereenigden zich met het voor stel, sommigen omdat de legerwet nu was ingediend. Het ontwerp tot verzekering der vrijheids beneming lokte wel bedenkingen uit, maar velen waren voor de aanneming. Het pensioen-ontwerp voor mindere ge- emploieerden bij de inrichtingen van zee- en landmacht is gunstig ontvangen. Naar het Dagblad van Zuid-Holland uit vertrouwbare bron verneemt, heeft de Fran- sche regeering aan de onze medegedeeld, dat de last is versterkt om het status quo in het Surimaansch grensgebied, waarover het ge schil loopt, dat aan de uitspraak van een arbiter is onderworpen, weder geheel te her stellen. Als dat zoo is, waarom spreekt de Staats courant dan niet? Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs beeft de Fransche Regeering het on langs uitgevaardigd verbod van in- en door voer in Frankrijk van rundvee langs een gedeelte der Noordelijke en Noord-Oostelijke grens ingetrokken voor Nederlandsch vee dat in geplombeerde wagens door België vervoerd wordt. De Burgemeester van Nijmegen ontving namens Z. M. den Koning een zeer waar- deerend schrijven over de ontvangst door de inwoners, van Hare Majesteit en Hare Kon. Hoogheid de Prinses, tijdens de j.l. gehou den feesten. H. M. de Koningin heeft aan de alge- meene armen van Nijmegen f 250 doen toekomen. Naar men verneemt, heeft een Haagsch ingezetene, lid der Tweede Kamer, zich tot Z. M. den Koning gewend, om de aandacht van Z. M. te vestigen op de voor de Konink lijke Residentie noodlottige gevolgen van het niet spuien, z. i. hoogst gevaarlijk met het mogelijk uitbreken van besmetteljjke ziek ten. De Koning heeft het adres gesteld in handen van den Ministerraad. Ook te Voorburg heeft een zeer druk bezochte vergadering plaats gehad, op initia tief van de besturen der verschillende kies- vereenigingen en eenige voorname ingezetenen belegd, waarbij besloten werd om aan Z. M. den Koning een request aan te bieden in zake den vuilen en onhoudbaren toestand waarin de Vliet, sinds het staken der water- verversching te 's-Hage, verkeert. Een afschrift, van dit verzoekschrift, dat door de meeste kiezers en kiesgerechtigden aldaar zal worden onderteekend, en waarin behalve op het gevaar voor de gezondheid, voornamelijk op de materietle schade ge wezen wordt, die de landbouwers van den geheelen omtrek tengevolge van het niet spuien nu reeds lijden, zal aan de Provinciale Staten worden gezonden. Ten behoeve van het onderzoek, dat de Haagsche spuiingscommissie instelt, heeft het lid dier commissie, De heer H. Bemelot Moens, zich tijdelijk te Maassluis gevestigd, om van daaruit per stoomboot Havik* de zeestroomingen voor de kust waar te nemen. Met genoegen kunnen wij melden, schrijft de »N. R. Ct.«, dat de pogingen van eenige heeren om voor Lodewijk van Nassau een eenvoudig gedenkteeken op te richten, aanvankelijk met goeden uitslag zullen wor den bekroond. Van verschillende kanten kwamen bijdragen in, waarbij voorzeker de gift van eenige Utrechtsche studenten met eere mag genoemd worden. Velen zullen overtuigd zijn, dat de com missie een goed denkbeeld heeft gehad om voor de op de Mookerheide gesneuvelde broeders van den Prins van Oranje een monument op te richten, en daardoor een plicht te vervullen die helaas, reeds al te lang werd uitgesteld. Aan Lodewijk van Nassau is ons vaderland grooten dank ver schuldigd. Professor Blok zegt o.a. van hem »Ware het hem beschoren geweest onder »eene tombe te zijn begraven, men had geen sbeter grafschrift kunnen bedenken dan de »spreuk, die hij zich eenmaal had gekozen »Plutöt mort que vaincugénéreux sang »de Nassau Wij schrijven dit, omdat, al zijn er vele bjjdragen door de commissie ontvangen, er nog wel eenige naar wij vernemen in dank zullen worden aangenomen, waar door het gedenkteeken des te waardiger worden zal. Tot 4 Juli zijn in Nederland aangebracht 1662 ton haring tegen 1099 in 1888 en 4858 in 1889. Te Wageningen zijn weder eenige valsche kwartjes in beslag genomen. Een jaar ge leden werden aldaar ook eenige in omloop gebracht, zonder dat het der politie mocht gelukken, de munters te ontdekken. In Groningen begint de aardappelziekte in de vroege soorten zich reeds te vertoonen. Door de Amsterdamsche Vereeniging is ten behoeve van het Bismarck Monument f 27.000 bijeengebracht. Te Nijmegen hebben Dinsdag de zakken rollers van de drukte der feesten gebruik gemaakt. Zoo werd een ingezetene van Den Haag op straat zijn gouden horloge met ketting ontrold. Ook vier ingezetene van Arnhem misten hun gouden horloge met dito ketting, hun portemonnaie of hunne portefeuille. Ook zes personen uit Venloo zijn de dupe geworden van zakkenrollers. Van drie werden de horloges gerold, waarbij een gouden met dito kettingdrie anderen werden van hunne portemonnaies met een aanzienlijken inhoud beroofd. Door den scheepsgezagvoerder G. Metz, van Rotterdam, is een klampentoestel uitgedacht, dienende om scheepsbooten in enkele seconden, op eenvoudige en zekere wijze, buitenboord te brengen. Het is te hopen, dat het toestel spoedig beproeft moge worden. Het is te zien op de teutoostelling te Amsterdam. Behalve Fransche turners, zal ook de Hamburgsche Turnverein aan den grooten wedstrijd te Breda deelnemen. Tot hiertoe hebben zich reeds over de 600 deelnemers uit alle oorden aangemeld. Een 30 a 35-jarige venter met manu facturen, fatsoenlijk gekleed, wist zich in eene woning in de Korte Dijkstraat te Rotterdam in te dringen en eene 73-jarige vrouw, die alleen te huis was, een stuk linnen voor f 7 te verkoopen. Toen die vrouw hem uit een zakje, waarin f 86 aan wezig was, wilde betalen, rukte hij haar dit uit de hand en liep daarmede weg, haar de rol linnen voor de voeten werpende. Het Nederlandsch Touristenbureau (Singel 159) der heeren J. P. Lissone Zn. biedt liefhebbers gelegenheid aan gezamenlijk onder zijne leiding naar Oberammergau te reizen om de vertooning van het passiespel bij te wonen. In de reissom (f 143,) zijn zoo goed als alle kosten begrepen. Door een slang gebeten en gedood! De vorige week werd in het ziekenhuis te Kampen een meisje uit den omtrek van Elburg opgenomen, dat in een land ge slapen hal en door een slang was gebeten. Zaterdag is zjj aan de gevolgen ororleden. Naar men verneemt, is de dezer dagen in het Marine-hospitaal te Willemsoord op genomen, uit het korps afgevoerde, officier van administratie W. E. M., door een zijner familieleden uit Parijs naar het wachtschip te Helder geleid. Het vorige jaar uit Oost- Indië gerepatriëerd, moet hij een geruimeu tijd in een toestand van geestverbijstering hebben rondgedoold en nu drie maanden geleden, met nagenoeg geheel belemmerd spraakvermogen in een krankzinnigenge sticht te Parijs zijn opgenomen. Eerst on langs meer tot bewustzijn gekomen, heeft hij zijne identiteit aan den dag gebraeht en zijne verzorgers bekend gemaakt met zijn waren naam. Aan een der nabestaanden is toen verzocht, den ongelukkige af te halen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Leeuwarden een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schipper van een bij de Sneekerkade liggend, met klei gelader, praamschip, werd, terwijl hij met zijn vrouw en zes kinderen in het vooronder te slapen lag, omstreeks 1 uur in den nacht, door zijn tengevolge van het stormweder wakker geworden vrouw gewekt, daar zij meende, dat er gevaar voor het scheepje was. De man begaf zich naar boven met het doel de praam naar de overzijde te duwen, waar men meer beveiligd tegen den wind zou zijn. Terwijl hij hiermede bezig was en zijn vrouw met twee kinderen mede boven was gekomen, zonk het vaartuig eensklaps in de diepte weg. Op het angstgeschrei waren inmiddels twee in de buurt liggende schip pers te hulp gekomen, doch zij mochten er slechts in slagen, den vader, een jongen en een meisje te redden, en moesten de moeder met twee der kinderen, waaronder een zui geling van 10 maanden, op eens zien ver dwijnen. Alle verdere middelen tot redding bleven door het stormweder vruchteloos. Twee andere kinderen, die in het schip waren gebleven, verdronken mede, waar schijnlijk nog slapende. In den loop van den dag werd het schip boven gebracht. Een der verdronken kinderen kwam 's namid dags bjj het nabij gelegen dorp Huizum aan- drij ven. Aan een brief van een der geredde pas sagiers van de Prins Frederik« ontleent het »N. v. d. D.« de volgende bijzonderheden: Met mijn kousen en in mijn onderbroek liep ik op het dek, daar ik zoo'n leven hoorde en zelf den schok goed gevoeld had. De machinist redde zich door over de pijpen te klimmen; de machinekamer stond in 2 minuten geheel onder; 't leek als of een dijk doorgebroken was, en toen liep het water door de gangen naar de hutten. Aan boord klonk steeds: »In de sloepen, in de booten,en alles was aan 't werk. Ik las in de couranten, dat de orde af hing van de troependaar is niets van waarzij verdienen dien lof niet. Zij jam merden evenals de anderen en hinderden ons bepaald. Wij hielpen de booten uitzetten, zij niet, en toen de onze in het water was, vielen zij er in en gingen vooraan. Ook van dat appèl was niets waar; hoe kunnen ze dat in de courant zetten? Er was volstrekt geen tijd voor. Dat appèl was eerst aan boord van de »Marpessa«, maar op de Prins Frederik* niet. Aan' de bemanning komt alle lof toe, en aan de scheepsofficieren en aan den heer Yisman. De hofmeester vloog naar de hut van Van Wijk; die was op slot. Hij riep; geen antwoord. Meer tijd was er niet. Nu gingen wij in de booten, zonder levensmiddelen de kolonialen jammerden en waren onver schillig. Een sergeant wilde niet meezoo ook vele soldaten. Den sergeant hebben V. en ik letterlijk in de boot gegooid. De sol daten wilden niet medeals zij toch moesten verdrinken, dan liever direct, en zij bleven op het schip en anderen sprongen te water. Die arme kerels Een boot liep zeer groot gevaar, met den stroom van het indringende water mede naar binnen te worden getrokken, en wij hebben bij alle booten de koorden moeten doorsnijden en de kettingen stukwringen De passagiers hebben zich goed gehouden, niemand jammerde; de dames riepen de dames en vlug ging alles in zijn werk. Onze boot telde 42 manBakker was commandant. Toen wij afstieten, lag de Frederik* nog één voet boven water en was de achtersteven al weg. O, ik vergeet 't nooitdien donkeren nacht, het geloei van de beesten aan boord, het gehuil van den hond, die nog aan boord was en op en neer liep. Een voor een gingen de lichten der ka juiten uit, als teeken dat die onder waren. O O 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 2