Brnssel en Parijs bij voplvMt pen Parijs lij vopMncM pen. Uitgever: L. J. VETERMAN, Heusden. ZATERDAG 19 JULI. h'.o. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Dankbaar gebruik makende van de ge legenheid om het redactie-bureau met de werkelijkheid te verwisselen, geef ik ook gevolg aan de gedane opdracht om in korte trekken een en ander van uit den vreemde mede te deelen, dat men nu juist niet in de reisboeken terugvindt. Zaterdag 12 Juli passeerden wij (uwen verslaggever met zijn Compagnon de voyage) de grenzenwaarbij we gemakkelijk ieder een aantal sigaren, zonder invoerrechten, België inbrachten. Te Antwerpen merkten we direct dat we in den vreemde waren, wijl een tamboer, geheel in marsch tenue, in zijn bont uniform over de statie voortsukkelde. Het ventje had echter te veel van lambiek, farao of te veel Schiedammer nat geprofiteerdwant op een gegeven oogenblik maakte hij een tuimeling, zijn trom rolde over den weg, die willende inhalen stapte hij door het tromvlies, nu nog de menageketel van den ransel, tot zijn kameraden hem weldra in een wagen stopten. Te Brussel alwaar opera en komedie ge sloten zijn, neemt »Scala« de eerste plaats in onder de Spectacles en Concerten. Scala is een groot Café Chantant, alwaar de Heer Paulus, als Volkszanger, de sym- phathie van de geheele hoofdstad bezit. Wanneer hij ten tien ure ten tooneele verschijnt, is de zaal met meer dan duizend personen bezet, die daarvoor elk hun 2 francs offeren. Hij is een betrekkelijk jong, klein kereltje, met een stem als een klok en eenig vlug in zijne bewegingen, dat wel verwaand moet worden door de tallooze toejuichingen die hem steeds te beurt vallen. Met den tram naar het station Midi ge togen, waren we weldra op de kermesse verplaatst, die over eene lergte van circa een half uur gaans, eene vroolijke opge wektheid vertoonde. Prachtige caroussels, met steigerende paarden zoo groot als veu lens, verschillende voorstellingen, als overal elders, eene wassenbeelden inrichting, die zeer interessant was, een theatre, alwaar we het slot van een groep levende beelden waarnamen en het dolste van alles, een rollende ton, waarin de bezoekers zich laten vastbinden, om tegen eene stortfng van 10 centimes driemaal over eene vrij aanzienlijke lengte op en neder gerold te worden. Bij zulk eene dwaasheid was de rutschbaan nog maar kinderspel. Zondagmorgen maakten we een rid door het Bois de Cambreszagen de vrijwillige artillerie-schutterij uittrekken, voorafgegaan door muziek en hadden respect voor de kranige figuren, die we bij nagenoeg alles opmerkten. Tal van Zondagsruiters, sommige door amazones verzelddoorkruisen dat prachtig terrein, weder anderen bewegen er zich per vélocipède of nog anderen doen als wij en laten zich rijden. Een beschrijving van het prachtige paleis van justitie, dat naar ik verneem 14 millioen francs heeft gekost, en een platte grond van 2 hectaren bezit, zal men mij wel schenken hoewel ieder vreemdeling dit moet zien en terzelfder plaats een panorama nemen over de stad. De volgende week, beginnende met 20 Juli, zal het veel drukker in Belgie's hoofd stad zijn. Dan beginnen de feesten, herin nerend aan het 25-jarig koningschap van den regeerenden vorst. Overal ziet men reeds de praeparativen en de Belgen lijken vrij wel het volk te zijn om opgewekt te kunnen feestvieren. Op weg naar Parijs hoorden we te Brugge de goed onderhouden muziek van naderende militairen. Het bleek een troepje turners te zijn, die onder leiding van den commandant elders gingen concurreeren. In een net uniform gestoken, marcheerden zij zoo flink, voorafgegaan door tamboers en hoornblazers van 10, 12 en 14 jaar. Met een z.g. bliksemtrein ziet men alles ook maar even vluchtigmaar genoeg toch om te weten, dat de landman ook daar geen tijd had om al zijn hooi binnen te te balenwant overal ziet men op Zondag alles in de weêr om het nog achtergeblevene op te laden. Wat ik ook opmerkte, dat van Brussel af tot 6 uur van Parijs, bijna alle grazende koeien een roodbruine kleur hebben. Nabij Parijs worden ze geheel wit of witbont. Het landleven kan ons nu niet meer bezig houden want we zijn, na een rid van 5 uur te Parijs. Door een vriend afgehaald, zijn we weldra in een fiacre gezeten; passeeren de place St. Lazare, toen op een gegeven oogenblik ons rijtuigje onder die menigte stilstaat. Het paard is gevallen, de burrie is gebro ken, doch niemand bekommert zich daarom, ook wij niet en weldra vervolgen we weder met een andere gelegenheid onze reis. Ziet daar dat schelle eleetrisch licht, telkens van kleur veranderend, dat is de Eiffeltoren. Ook de gaanderij is verlicht. Nu moet ik eindigen. De drukte neemt toe. 't Is ook 14 Juli geworden, de natio nale gedenkdag van de vestiging der repu bliek. 't Is half negen in den morgen en we moeten op het pad. Mogelijk wordt deze nog vervolgd door uwen specialen corres pondent. N.B. Het kanongebulder begint reeds. We zitten op de boot die de Seine bevaart, 't Is van daag alles 1/2 duurder dan ge woonlijk passage, diner, eet., eet., eet. Om hieraan gevolg te geven, verschaffe men zich de vleugels van een hirondelle (zwaluw) en vliege langs de oppervlakte van de Seine voorzichtig onder alle bruggen door en men heeft een beknopten algemeenen blik over Parijs. Op de Seine bewegen zich een groot aantal omnibus-bootjes die zich den naam gaven van »les mouches» (de vliegen). Nadat men zag dat deze onder neming marcheerde kwam er een concurrent met eenige honderden bootjes, weder iets gemakkelijker ingericht en noemde zich »l'hirondelle« (de zwaluw). De concurrentie, men ziet het, is hier evenals bij ons. Wij stappen nabij de pont de Sèires op l'hirondelle en passeeren l'ecole, Madame de Seveigné«, eene inrichting voor dames- onderwijs, die haren naam ontleent aan de genoemde schrijfster uit het tijdvak van Lodewijk XIV, die aldaar hare woning had. Na informatie, vernam ik dat de Seine een zeer slecht terrein is voor den vischvanger; doch dat neemt niet weg, dat restaurants en cafe's speculeeren op de goedgeloovigheid van den Parijzenaar, zie slechts het opschrift van dit hotel »la pêche miraculeuse« (de wonderbare vischvangst.) Nu er zullen won deren moeten gebeuren, want ik hoor zeg gen, dat er geen zes weken een visch ge zien is, maar toch loopen er dagelijks tal van personen in de fuik. We gaan onder den spoorweg door en passeeren le quai d'Aufeuil. Hier is het doorloopend kermis en ziet men vaste tenten met. vaste caroussels etc., etc. Terwijl wij onder le pont d'Aus- terlitz doorvaren passeert ons juist een trein boven het hoofd en vliegen daarnevens de tallooze rijtuigen-omnibussen. Wij komen aan de pont »passereilli de passy« en heb ben een prachtig gezicht op den Eiffeltoren. Wjj zien de liften in 2 verdiepingen rijzen en dalen. Aan de andere zijde stapt een bataillon scolaire met muziek op enkele hirondelles. Dat is een bataillon gewapende schoolkin deren, zich gereed makende om aan de groote revue te gaan deelnemen, op den grooten nati- onalen gedenkdag van 14 Juli, die in het Bois de Boulogne zou plaats hebben. Wij zijn de pont de l'Alma genaderd en zien van alle zijden militairen, zich gereed makende voor de groote revue. »Le pont des invalides« hier is alles met vlaggen versierd en gereed gemaakt voor de algemeene illuminatie die volgt. Wij zien in het verschiet »le dome des invalides» (het graf van Napoleon I). Le garde republicaine passeert juist le pont de la Concorde, nu wij op deze hoogte zijn. In het verschiet zien wij nog la Chambre des deputes. Le pont de Solverineau passeerende, wijst men ons M'ancien cour des comptes«, dat nog een rest van de vernielzucht der commune is. De puinhoopen heeft men niet weggenomen, het moet eene treurige her innering blijven. Le pont royal passeerende, krijgen we een gezicht op le Louvre en de Tuillsriën. Een ballon captif zien we stijgen en om het kwartier weder dalen. We stappen van de hirondelleen komen in de groote drukte. Een omnibus brengt ons op de Boulevard Voltaire. Hier ziet men legio rijtuigen, voor het vervoer gereed staande, en daaronder de omnibussen eener speciale onderneming, waarvan elk rijtuig met 3 paarden (hengsten) is bespannen. Het wordt een duizelingwekkende drukte, waartusschen wij ons met een fiacre naar het bois de Boulogne laten voeren. Het eene prachtige tafereel wisselt het andere af. Telkens passeeren ons regimenten, vooraf gegaan door muziek. Een dame in een fiacre gezeten, is met een aantal medailles versiert. Zij gaat ook naar de revue en wordt van alle zijden door de officieren gesalueerd, 't Is eene oude cantinière, die reeds menigen veldslag mede maakte. We hebben het rijtuig verlaten, zijn tegenover de tribune van den President opgesteld, zien telkens nieuwe regimenten aanrukken, hooren allerwege muziek, hebben een goed gezicht op de circa 50,000 militairen, die zich langs alle zijden bewegen en hebben het geluk in de voorste rij te staan van de zesdubbele personenmuur, die zich van de tribune af door het geheele bois de Boulogne tot in Parijs voortzet en door politie en dragonders in bedwang wordt gehouden. Alles wacht op hetgeen komen zal. Daar nadert een rjjtuig, waarin een viertal genoodigden. Ze zien zoo zwart als roet. Het is eene Indische familie. Direct amuseert zieh de Parijzenaar er mede en roept »vive le soleui» op hun verbrande gezichten doelende, welke kreet steeds door over eene geheele lengte her haald wordt. Een peleton hoornblazers geeft een signaal, dat door al de verzamelde troepen wordt overgenomen. De President is in aantocht. Voorafgegaan door een compagnie lanciers volgt de groote man, met nog drie heeren, gezeten in een rijtuig, door vier paarden getrokken. We zien hem goed. 't Is dien heer met zwarten baard, die alleen met den hoed in de hand de menigte minzaam teruggroet na steeds uit duizend kelen te worden toe gejuicht. Wij volgen de manoeuvres en hooren de geregelde kwinkslagen der Parijzenaars, die nu niet allen geschikt zijn om neer te schrijven. 't Is fameus warm. We zoeken een half uur naar ons rijtuig, laten vervolgens den koetsier bij zijn nummer uitroepen en zjjn weldra weder door den »Arc de Triumphe« in Parijs. 's Avonds zijn wij in de nabijheid van den Eiffeltoren, zien le tour en alle aangrenzende gebouwen keurig verlicht, waarbij met allerlei lichteffecten van uit den Eiffeltoren gewerkt wordt. De fonteinen beginnen te springen en ondergaan allerlei kleurschakeeringen, prach tig en nog eens prachtig. Op de straat ziet men overal groepen een geregelden dans onderhouden, begeleid door een goed orchest. Alles heeft vreugde, alles geniet, de orde wordt nergens verstoord, de Parijzenaar bewijst dat hij op waardige wijze kan feestvieren. 't Was met dat al een vermoeienden dag en wij 'zijn blijde, dat we eindelijk onze rust kunnen nemen. JBuitenland. De 14e Juli is te Parijs niet zonder een incident afgeloopen. Toen het rijtuig, waarin Carnot zatden hoek van de Avenue Marigny bereikte, hoorde men een schot. Zekere Martial Jacob, een 40-jarige, voor malige kellner, had een revolver in de lucht afgeschoten. Hij werd opgepakt en zeide dat hij niets kwaads tegen Carnot in den zin had en alleen de aandacht had willen trekken, omdat hij een uitvinding had ge daan. De man bleek niet wel bij het hoofd te zijn. De berichten omtrent de cholera in Spanje luiden ongunstig; te Valencia neemt de ziekte toete Madrid is in een der gasthuizen een verdacht ziektegeval voorgekomen. Te Va lencia had het gemeentebestuur van een der dorpen, ten einde de quarantaine te ont gaan, het bestaan der ziekte gedurende 14 dagen stil gehoudenhet kwam eerst aan het licht nadat er vijftig gevallen, waar onder, zeventien met doodelijken afloop waren voorgekomen. Van 13 Mei tot 12 Juli waren er in on geveer 30 plaatsen in Valencia 443 geval len, 251 met doodelijken afloop. De havenmeester te Valencia heeft een Amerikaansch stoomschip, waarop een ma troos aan de gele koorts was gestorven, naar de Balearen-eilanden gezonden. In 1889 was het aantal Italianen, dat hun land verliet, 113.000. weer, dat geladen was, en zegt dat het schot bij ongeluk afging. Maar het bljjkt dat de jonge vrouw vóór haar huwelijk de maitres van den priester was geweest en de beschuldigde staat overigens ook niet gunstig bekend. De berichten omtrent den cycloon in Min nesota gewagen van hartverscheurende too- neelen te Redwing, waar een aantal slacht offers van den ramp op het meer Pepin woonden. De straten waren vol van de be droefde familiën der verdronkenen. De zaken staan geheel stil. De meeste slachtoffers waren jongelieden, behoorende tot den wer kenden stand. Volgens de laatste berichten verdronken er 101; reeds zijn 86 lijken ge vonden. Volgens latere berichten zijn zestig pas sagiers gered van de stoomboot, die vergaan is. Het getal slachtoffers bedraagt geen hon derd. Een depêche uit Libertad zegt, dat het gouvernement van San Salvador den staat van beleg heeft afgekondigd en van de vreemdelingen passen eischt. Een oorlog met Guatemala is aanstaande. Op den Chicago-Noordwesterspoorweg werd de stoker van een trein, waarin 100 reizigers waren, plotseling krankzinnig. Hg ging met groote woede den machinist te lijf, overweldigde hem ondanks zijn buitenge wone kracht na een hevige worsteling en zou hem de locomotief afgeworpen hebben, had de man zich niet met de uiterste inspanning aan de loopplank vastgeklemd. Gelukkig was de lijn vrjj. De krankzinnige gaf den trein zijn volle vaart en de reizigers stonden doods angsten uit wegens de ongelooflijke snelheid, waarmede de trein voortschoot. Eindelijk, toen men alles voorbij vloog en het duidelgk werd, dat er iets haperde, begaven eenige moedige mannen zich naar de locomotief en maakten zich van den dolleman meester. Een 40-jarige priester Courtial, te Robes, heeft een jonge, getrouwde vrouw dood geschoten hij droeg een stok, tevens ge De stalen petroleumstoomboot >Yioga«, die te Chicago in het dok lag, is door eene ontploffing in de vergaarbak geheel vernield. Een 20-tal arbeiders, die op het dek werkten, werden gedood. De knal werd mijlen ver ge hoord en de luchtdruk was zoo hevig, dat van de naburige huizen alle ruiten vernield werden. De heden ontvangen bladen uit Zuid- Afrika, tot 18 Juni loopende, bevatten weinig belangrijks. In den Transvaalschen Volks raad werd zeer druk gedebatteerd over de invoering van het twee-Kamer-stelsel, maar men kwam nog niet tot een besluit. Meer dan 5000 personen hadden zich te dezer zake tot den Volksraad gewend. Het plan is gevormd om te Potchefstroom een gymnasium op te richten. Generaal Joubert, de kommandant-Generaal der Z.- Afr. Republiek, is op weg naar Europa. Tusschen de verschillende koloniën wordt onderhandeld over het houden van een spoor- wegconverentie. Zoowel de Volksraad te Bloemfontein als die te Pietermaritzburg hebben besloten nieuwe lijnen te doen aanleggen. Ondanks de berichten uit Kaapstad, die het tegenovergestelde melden, wordt uit Kimberley verzekerd, dat Loben- gulo volkomen rustig is, de aankomende kolonisten vrij naar Oost-Matabele-land laat trekken en dat de vredelievende bezetting van Mashona-land door de troepen van de van en Altena lie Langstraat en de Bonnnelerwaaii Franco per post zonder prijs-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1