Hebt gij een bril noodig? •M 916. ZATERDAG 16 AUGUSTUS. 1890, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. VOOR Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters Daar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. 't Is in 't oogvallend hoe het gebruik van brillen in de laatste jaren toegenomen is, in de steden zoowel als ten platte lande. Vroeger liep men groot gevaar voor een pedant stuk uitgemaakt te worden, indien men 't waagde voor het dagen des ouder- doms een bril te dragen, dewijl toen naar 't algemeen oordeel zulk een werktuig uit sluitend voor jonge menschen een mode artikel was, gelijk dasspelden, wandelstok ken en witte vesten. Tegenwoordig heeft de publieke opinie zich geheel gekeerd. Niemand wordt meer uitgelachen, wanneer hij den raad zijusdokfers volgt en een bril draagt. Het toenemend gebruik van brillen heeft deze omkeeriug bewerkt. Sedert zich in de groote plaatsen geneesheeren gevestigd hebben, die uitslui tend de oogen behandelen en in de gemeen zame taal oogendokters genoemd worden, is het brillendragende deel der ingezetenen sterk toegenomen. Meneer volgt op 't kantoor zijn pen met het gewapend oog, mevrouw kan by 't lezen den bril niet missen, de meid neemt u in de deur staande op door brille- glazen, de kinderen kunnen in school niet van het bord zien zoo ze hun bril vergeten hebban. Dit is nu voor één enkel huisgezin wel wat sterk, maar 't is toch tegenwoordig geen zeldzaamheid in school tal van kin deren gebrild te zien, ambachtslui met een bril gewapend naar 't werk te zien trekken, officieren door den bril hun manschappen te zien inspecteeren enz.; de bril is een on misbaar instrument geworden in onze samen leving en dreigt dit hoe langer zoo meer te worden. Dreigen? Zeker, zoo min als een gezond mensch noodig heeft op krukken te loopen, of zijn lichaam in een harnas te persen ol beugels te dragen, evenmiu hebben gezonde oogen een bril van noode. Ieder die een bril draagt zegt daarmee, dat zijn oogen abnormaal zjjn en de meeste hunner hadden gezonde oogen kunnen hebben, indien zij of degeen, die over hen waakten, beter zorg gedragen hadden. Maar een oog is ook zoo'n teer orgaan, zegt misschien deze of gene, een kleinigheid, en 't is zwak of ziek. Volkomen onjuist, antwoorden we, het oog is een van de sterkste organen, die wij bezitten. Van onze prilste jeugd af forceeren we het en ouder geworden spannen we het in het gareel, zooals geen enkel onzer andere organen te verduren heeft, en toch verheugen de meesten onzer zich nog op gevorderden leeftijd in een tamelijk goed gezicht. Om hier een bepaald geval aan te wijzen verzoeken we de bakers een gade te slaan, men zal dan opmerken, dat de forceering van 't oog reeds in de jeugd begint. Ge neesheeren twijfelen dan ook niet, om de oorzaak van vele der oogkwalen, die onder hun behandeling komen, in de wieg te zoeken. Het jonge kind, uit het volslagen duister ter wereld komende, mag in de gero+a r,iet bij 't raam gebracht, of 'c >3§8Vder lamp gehouden worden. Doet men het toch, dan wreekt zich die onvoorzichtigheid op 't arme kind soms voor 't geheele leven. En wat komt op later leeftijd niet voor, 't welk een schadelijken invloed oefent! Boeken met kleine letters, handwerkjes met fijne draden, waarover de jeugd uren lang gebogen zit, bederven, niet in één dag, maar op den duur gebezigd, het gezichts vermogen. Dat wil zeggenhet oog, van nature ge schapen om voorwerpen te kunnen onder scheiden, in de nabijheid evengoed als op een afstand, verliest dit laatste vermogen en de patient wordt kortzichtighij kan geen twee huizen van zich af zien, en al wat hij van nabij bezien zal, moet hij vlak voor het oog brengen. Het oog een teer orgaan? Ja zegt ge, en ge herinnert u de lastige pijn, die een stofje of een ingewaaid mugje kan veroor zaken. Toch hebt ge 't ook hier mis. Al de pjjn door zulke voorwerpen veroorzaakt, wordt niet geleden door het oog, maar alleen door het ooglid. Iemand met een kunstoog ljjd bij 't inwaaien van een stofje of mug, evenveel pijn als een ander met een gezond oog, met dit onderscheid, dat de eerste door uitneming de drukking tegen 't lid terstond kan doen ophouden. Bovendien, de genees- neesheer is in bepaalde gevallen genood zaakt in den oogbol te snijden, zonder dat daardoor het gezichtsvermogen te niet gaat, zelfs met het gevolg, dat daardoor dit ver mogen, weer terugkeert; en wanneer nu 't oog zoo'n teer orgaan was, zou 't voor zulke proefnemingen toch zeker wel onge schikt zijn. Summa summarumons oog is een sterk orgaan, dat zelfs na onverstandig gebruik, hoewel verzwakt, nog dienst doet. Yoor zwakke of misbruikte oogen is de bril het aangewezen hulpmiddel. Ieder die bemerkt, dat het zien van 't geen hem da gelijks onder de oogen komt, bezwaarlijk wordt, dat hij b. v. een boek steeds dichter bij de oogen moet brengen of verder van zich afhouden, kan dit euvel alleen met een bril bestrijden. Wat doen nu de meesten in dit geval? Vooreerst talmen ze geruimen tijd eer ze tot een bril overgaan. Vooi'al zoo ze jong zijn, schromen ze er naar te grijpen, 't Staat zoo gek, zegt de een en wie zal een meisje met een bril nemen, denkt de ander. Dringt hen echter de nood, welnu dan slaan ze den geheel verkeerden weg in om een goed instrument te krijgen. Zoomin als men bij ziekte naar den aphotheker loopt, evenmin ga men bij oogverzwakking naar een brillenkoopman. 't Zjj de man een prach tige uitstalling of een nederig winkeltje heeft, 't zij hij een vaste woonplaats heeft of op kermissen reist als »gezichtkundige« men wantrouwe hem, hij kan een opperbest mensch zijn en uitmuntende brillen hebben, welken bril de patient echter noodig heeft, kan alleen een deskundige beoordeelen. Naar den dokter alzoo. En eerst wanneer die 't num mer van den bril heeft vastgesteld dat voor uw oogen past, ga dan naar den koopman. En zie dan, indien uw oogen u meer lief zjjn dan uw beurs, niet op een gulden. Er is groot onderscheid tusschen glazen en glazener is ook groot verschil in 't mon tuur. De montuurs van alle goedkoope brillen worden fabriekmatig gemaakt naar één vast model, dat voor alle oogen heet te passen, doch in werkelijkheid voor geen enkel ge schikt is. Neem honderd personen, dan zal tie afstand van 't midden van 't eene naar dat van 't andere oog, bij geen twee precies gelijk zijn en naar deze maat toch moet 't montuur vervaardigd worden. Die hierop niet let en op een koopje uit gaat, zal spoedig klagen over zijn gekochten bril en een nieuw koopje sluiten, zóólang tot hij nutteloos meer versnoept aan onnut tuig, dan wanneer hij de eerste maal een solieden bril gekocht had. Goedkoop is in dit geval in den regel duurkoop. Ziedaar een paar wenken voor hen, die de vraag hierboven toestemmend beantwoor den. Zij, die 't zonder bril stellen kunnen hebben een groot geluk. Dat ze dan ook zorgen door een spaarzaam gebruik en doel matige behandeling der gezonde oogen, dat geluk duurzaam te maken Buitenland. De manifestatie der Belgische arbeiders, ten gunste van het algemeen stemrecht, heeft Maandag onder begunstiging van vrij goed weder te Brussel plaats gehad. Het aantal deelnemers was aanzienlijk men spreekt van 40000. Het garnizoen was ge consigneerd, terwijl een groote politiemacht op de been was. Alles liep echter zonder eenige stoornis af. In het Bois de Boulogne te Parijs zijn weder een dertigtal landloopers of landloop sters opgepakt, waaronder een voormalig gezant eener Centraal-Amerikaansche Repu bliek, onlangs wegens valschheid in ge schriften tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, een afgezet onderwijzer, een ge ruïneerd Amerikaansch koopman, een voor malige zangeres die tijdens het Keizerrijk zekeren naam had enz. Het aantal dooden en gekwetsten, dat Frankrijk bij den Fransch-Duitschen oorlog had, bedraagt respectievelijk 136000 en 477.421, vólgens een werk van dokter Ro- chardinspecteur-generaal der Fransche marine. Mathieu Bodet, oud-minister van finan ciën, heeft berekend, dat Frankrijk bij die oorlog 12.666.516.356 frcs. in zilver verloor. Donderdag middag is de Duitsche Keizer naar Rusland vertrokken. geslagen. Zij zouden zich hebben meester gemaakt van de citadel en 420 man ge vangen genomen, welke ten deele onthoofd, ten deele gefusilleerd moeten zijn. Den zoon van den gouverneur van Jusi, die eveneens in handen der rebellen was gevallen, moeten zij stukken vleesch uit het lichaam gesneden hebben, en na ze te hebben gebraden, hem genoodzaakt hebben ze te eten, vervolgens werd hij onthoofd en zijn hoofd op een stok rondgedragen. Na zich nog van eene tweede citadel te hebben meester gemaakt, zouden de opstan delingen thans Sefro belegeren. De sultan moet op dit oogenblik zjjn opgerukt om hem uit die plaats te verdrijven. Daar ook het Spaansche station Melilla op de westkust van Marokka reeds is of zal worden aangevallen door de opstande lingen, heeft de Spaansche regeering in allerijl een oorlogschip derwaarts gezonden. In de Alpen is weder een tourist veron gelukt. De jonge Baron Leon, die een tocht op den berg Flinger ondernam, is daarbij gestruikeld en in een afgrond gevallen. Het verpletterd lichaam van den ongelukkige werd Zaterdag in een diepe bergkloof ge vonden. heid van 2 jaar terug met onveranderde gevoelens. Toen deelde de moeder hem ten slotte mede dat zijn geliefde zijn zuster was. Henri Collins schoot zich een kogel door het hoofd, maar de doktoren hopen den on gelukkige in het leven te behouden. Een electrische lantaarn voor locomotieven, die den machinist in staat stelt over een myl afstand te zien en de kleinste voorwer pen op een afstand van minstens een halve mijl te onderscheiden, is door een ingenieur uit Indianapolis (Vereenigde Staten) uitge vonden. Een zwemtocht van 30 kilometer, van Ohlau naar Breslau, is dezer dagen door een vijftal leden van de zwemclub te Breslau in 7 uren volbracht. Er waren acht deel nemers, maar drie gaven na verloop van 1V*, 38/4 en 4 uren den tocht op. Een bootje met zes toeschouwers en prijsrechters, alsook met de noodige ververschingen voor onder weg, volgde de kloeke zwemmers. De post van Helgoland heeft 't nooit zoo druk gehad als de laatste dagen. Voordat het eiland Duitsch werd, is er een ware strijd geleverd tusschen de post zegel-liefhebbers, die daar vertoefden, om nog Engelsche postzegels machtig te worden. Het gedrang aan het postkantoor schrijft een berichtgever was vaak zoo erg, dat men gevaar liep doodgedrukt te worden. Er was geen badgast, of hij had wel een vriend of kennis, die postzegels verzamelde, en daarom wilde ieder nog eenige der oude postzegels veroveren. Deze postzegels moeten echter, willen zij waarde hebben voor de liefhebbers, gestempeld zijn en daarom ver zonden allen op den dag voor de inlijving bij Duitschland, brieven naar hun vrienden. Volgens een telegram uit Weenen zou de cholera te Smyrna zijn uitgebroken. Volgens te Madrid ontvangen depêches, hebben er dezer dagen ernstige gebeurte nissen in Marokko plaats gehad. Onder scheidene onafhankelijke stammen zijn in opstand gekomen tegen den sultan en hebben het keizerlijke leger te Jusi op de vlucht Een onmenschelijke gruweldaad is te Kiew, (Rusland) gepleegd. Op straat werd de 5-jarige Michil Podgoretzki door twee mannen aangehouden; een hunner goot een gansche flesch benzine over zijn kleeren uit, en de andere stak ze daarop in brand. Het kind werd door de vlammen geheel onzichtbaar, door toesnellende personen ge grepen en 't vuur zoo spoedig mogelijk uit gedoofd, maar de arme kleine is zoo deerlijk verbrand, dat er bijna geen hoop op behoud is. De booswichten maakten zich uit de voeten en zijn niet gevonden. Uit een brief aan den troosteloozen vader bleek, dat wraakneming over de door hem, als politie dienaar volbrachte arrestaties van revolutie- onnairen, aanleiding was tot de mensch- onteerende handeling, terwijl hij door de trechters in de volkszaak* met een nog gruwzamer dood werd bedreigd, zoo hij zijn betrekking niet spoedig opgaf. Op een Russisch oorlogsschip sprong bij Odessa een stoompijp, waardoor 7 mannen gedood en 11 ernstig gewond werden. De werkstaking op de New-York Cen tral-spoor is vanzelve geëindigd, nadat de machinisten- en stokers-vereeniging heeft geweigerd zich bjj de door de werklie den geproclameerde werkstaking aan te sluiten. Te Irvington, New Jersey, wilde een 20-jarige jonge man trouwen met het meisje, dat als nichtje door zyn moeder was opge voed. De moeder verzette zich met alle kracht tegen het huwelijk en liet haar zoon een reis naar Europa maken, in de hoop dat de geliefden elkaar zouden vergeten. Verleden week kwam de jonge man na een afwezig Een te New-York aangekomen koopman heeft daar berichten aangebracht omtrent de vreeselijke ellende, die onder de bevolking van Japan heerscht, tengevolge van het mislukken van den rystoogst. De menschen vallen er door honger en ontbering op de straten neder. Schandelijke speculanten heb ben den nood nog doen toenemen, door al de rijst, die ter markt kwam, op te koopen en die voor den dubbelen prijs van het vorige jaar te verkoopeu. Voor een deel weigeren zij zelfs te verkoopen, in de hoop, dat de prijzen nog verder zullen stijgen. De Japansche regeering heeft thans in China en Indië dertigduizend tonnen ryst aange kocht, teneinde de armen by te staan. Te Wihéries, bij Bergen, is een dynamiet- aanslag gepleegd, welke slechts door een toe val geen ernstige gevolgen gehad heeft. De heer Léon Chevalier, lid van de provinciale regeering van Henegouwen, was Zondag avond omstreeks 11 uur van een diner op zijn kasteel teruggekeerd en, nauwelijks op zijne slaapkamer gekomen, hoorde hij een ontzettende slag, welke het gebouw deed trillen. By onderzoek bleek dat naast den hoofdingang eene dynamiet-ontploffing had plaats gehad, welke o. a. den vloer der daarboven gelegen eetzaal vernield had, waar de heer Chevalier gewoon is 's avonds vóór het naar bed gaan zich op te houden. Ware hij Zondag niet terstond naar zijne slaapkamer gegaan, de aanslag zou waarschijnlijk doel getroffen hebben. Wat het geval nog ernstiger maakt, is dat deze dynamiet-aanslag reeds de tweede is, welke tegen het kasteel van den heer Chevalier gericht is, terwijl de justitie er niet in heeft kunnen slagen, den dader van den eersten aanslag op het spoor te komen. Men meldt uit Batavia het volgende treurige voorval: Een ingezetene uit de buurt van Rembang, de heer B., werd korten tijd geleden door een hond gebeten, doch ondervond daarvan in den aanvang geen bijzondere pijn. Op een gegeven oogenblik begon hij evenwel te begrijpen, dat de quaestie niet zoo on schuldig zou afloopen als hij wel gehoopt had en daarom vroeg en verkreeg hij ver lof naar Soerabaja ten einde zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Door eene dame van zijne familie vergezeld aan vaardde hij de reis, maar hy kon haar niet voleinden, want onder weg werd hij plotseling door een hevigen aanval van watervrees aangetast en gaf schuimbekkende den geest. Zijn nichtje kon slechts met groote moeite aan het gevaar van gebeten te worden onttrokken worden. Volgens eene dépêche van San Salvador schijnt een oorlog te dreigen tusschen Hon duras en Salvador. Het Land van Heusden en Alteua, De Langstraat en <!e Bonnnelerwaaii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1