Uitgever: L. J. YEEEMAÏÏ, Heusden, DE MODE. Jfó 924. ZATERDaG 13 SEPTEMBER Bij dit nummer behoort een bijvoegsel 1S VOOR Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.00. verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct, Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Hierbij verzenden wij het van ons Feuilleton en den titel. Voor het inbinden er van beveelt de uitgever zich aan. Voor hen, die een paar pagina's missen, zijn deze op aanvrage gratis bij den uitgever verkrijgbaar; evenwel zonder verbinding. Een paar volgende kleine Feuilleton's zullen weder in de Courant opgenomen wordendaarna stellen wij ons voor, weder een in romanformaat onzen lezers aan te bieden. Onder mode verstaan wij voornamelijk dat ontastbaar iets, 't welk in den alge- meenen stroom der hoogere maatschappe lijke levensbeweging het wachtwoord voor de veranderingen en nieuwigheden in 't bereik der luxe is. Zij bestaat in eene ver andering van de gewone levenswijze, klee deren, sieraden en dergelijke dingen, ont worpen in de grillige hersenen van een man of vrouw en slaafs gevolgd door eene ge- heele Natie. Haar magnetische hoofdpool is nog altijd Parijs. In de middeleeuwen was het echter Italië, 't welk ons te dien opzichte de wet voorschreef. Later kwamen Nederland en Spanje aan de beurt, totdat eindelijk de schepter der mode, tengevolge der groote politieke en op ieder gebied zich openbarende macht-concentratie op Frank rijk overging en vooral aan zijn luxurieus Hof gehandhaafd werd. Frankrijk bezit dien heerschersstaf reeds meer dan 200 jaren en wel tengevolge van zijn nog steeds domi- neerenden politieken en socialen invloed op den parelenden geest zijner bevolking die het moet er van gezegd worden eene gelukkige mengeling van smaak en beval ligheid in zich vereenigt. Ook heeft zich Parijs in de laatste jaren, ofschoon met eene opoffering van tweeduizend millioen tot een soort van Mecka der beschaafde volkeren van Europa weten te verheffen en bezit dus de meest imposante middelen in dit streven om den voorrang. Gelijk in vroegeren tijd de kruistochten zooveel tot de algemeene wereldbeschaving hebben bij gedragen, zoo poogt Frankrijk nog altijd de oogen aller natiën op zich te vestigen en zich op het gebied van luxe en mode te doen gelden. Even als vele andere zaken of gewoon ten, heeft ook de mode hare goede zijde, doch aan den anderen kant, oefent zij op hare slaaïiche volgelingen een machtigen invloed uit, ^ie reeds velen ten verderve geleid heeft. Zu^er het zelf te beseffen, stellen zij zich ondu- het juk eener dwinge- landes, die hen als ^aven behandelt. Zij luistert niet naar de ïem van hen, die onder hare ketenen zuchten en drijft hen voort als het redelooze vee, en zij, die zich tegen haar durven verzetten, worden als weerspannigen uit de maatschappij ver bannen en door iedir verlaten. Zóó groot is de macht der mole, zóó tjranniek zijn hare wetten en voorchriften, dat men zelfs blindelings de plichen welke zij oplegt vervult, plichten, die men dikwjjls gaarne en met gelaten onderworpenheid volbrengt, ten koste van de gzondheid of van de gaven, waarmee de natuur den mensch heeft begiftigd. Bepalen wij ons slechts tot eenige voorbeelden, om daarmee haar invloed op onze kleeding te staven. Hoe menigmaal leest men niet in de dagbladen, dat eene dame door het te vast rijgen van haar keurslijf plotseling dood bleefhoezeer wordt er niet door de mannen der wetenschap ge waarschuwd tegen de dwaze gewoonte van het dragen der nieuw-modische laarsjes met hooge hakken, die aanleiding kunnen geven om onze vrouwen en meisjes voor altijd ongelukkig te makenhoe strijdig met alle regelen van het schoonheidsgevoel zijn niet de kolossale haarbossen, die onze dames zich op het hoofd binden, ten koste van haar natuurlijken haartooi, welke de vrou welijke sexe zoozeer tot sieraad strekthoe zeer wordt de slanke leest van de vrouw of het meisje niet mismaakt door de dwaze dracht van de zoogenaamde »queue de Paris«, eene gewoonte, welke aan onze dames het voorkomen geeft van de vrouwen der Ilottentotten, bij wie eene geweldige uitzetting van het kruis der lendenen wordt opgemerkt en wel in die mate, dat de moeders als zij gaan wandelen, hunne kin deren bij zich kunnen laten achterop zitten evenals een palfrenier achter op een rijtuig. Doch waar zouden we beginnen, waar zouden we eindigen, indien we op alle dwaasheden welke de mode alleen nog slechts op het gebied der kleeding in het leven roept, wilden wijzen. Er is echter nog een ander kwaad, waarop we de aandacht willen vestigen en dat ten opzichte van de mode wel tot den hoogsten trap gestegen schijnt, n.l. de navolging in dit opzicht van het buitenland. Zeker ge leerde heeft het reeds voor een groot aantal jaren gezegd: »Het zijn alleen buitenlanders of gekken, welke nieuwe modes maken En terecht. Geen artikel vindt bij ons te lande ingang of het moet te Parijs of te Londen zijn uitgevonden en koos men daar uit nog het beste, maar neen, alles wat daar wordt uitgevonden, alles wat daar door ziekelijke hersens wordt verzonnen en uit gebroed, moet tegen wil en dank mooi elegant en fijn heeten, hoe leelijkafschuive- lijk of verderfelijk het dikwijls ook is, ja de Parijsche mode beheerscht zóó den alge- meenen smaak, dat indien iemand onzer werkelijk iets moois, elegants of fijns wist uit te denken, het geen ingang zou vinden omdat het niet uit Parijs komt, en bij ons geldt ook te dien opzichte het spreekwoord: »Geen profeet is geëerd in zijn eigen vader land We zien dit niet alleen op het ge bied der mode, maar ook op dat van fraaie kunsten en wetenschappen bewaarheid. Men- schen van degelijke kennis en studie, staan dikwijls ver achter bij buitenlanders, die door hunne bombastische reclames en snoe verijen, het publiek zand in de oogen weten te strooien. Men juicht ze toe, omdat het vreemdelingen zijnmen vereert ze omdat men niet weet, wie en wat ze zijn't Is wel is waar zeer te betreuren, dat ons na tionaliteitsgevoel zoo weinig ontwikkeld is, maar 't is eenmaal niet anders. We verzet ten ons zoo dikwijls tegen de uitvoering en toepassing onzer eigene wetten en we laten ons gaarne door vreemde snoeshanen de wet voorschreven, ja, we omarmen en om helzen dikwijls de snuiters, welke ons op de eene of andere wijze van onze zuur ver diende spaarpenningen komen ontlasten, om ons daarna hartelijk uit te lachen. Om evenwel aan de eischen der mode te voldoen, worden er jaarlijks tonnen gouds weggeworpen en hoe weinig blijft er van al dat geld in ons land! Hoe juicbte men in 1815 toen we ons van de Fransche heer schappij verlost zagen, doch hoe weinig kon men toen nog berekenen, dat de plaats der Fransche vuurmonden zoo spoedig zou worden ingenomen door de Fransche dwazen, die met al hunne fraaie uitvindingen op het gebied der mode, niet alleen op onze beurs loeren maar even als hun eigen volk, ook het onze zedelijk in het verderf trachten te storten. Meer en meer breidt dit kwaad zich in de laatste jaren uit. Na eerst onze winkeliers, door onzen smaak in buiten- landsche waar gedwongen te hebben hunne inkoopen in het buitenland te doen is men daarmee thans niet meer tevreden, maar begint men zelf reeds zijne behoeften in het buitenland te bestellen, zonder te be denken hoe men daardoor zjjne landgenoo- ten ten onder brengt. Moge de tijd eenmaal aanbreken dat Nederland als voorheen, niet alleen op het gebied der mode, maar op elk gebied, zijne oude oorspronkelijkheid weder terug erlange moge het eergevoel bij het Nederlandsche volk eindelijk weder eens ontwaken, opdat het den buitenlanders wien het slechts om ons geld te doen is, blijke dat ook nog in eigen kring vernuftigen gevonden worden, die iets oorspronkelijks kunnen leveren en daarbij van vrij wat degelijker gehalte dan 't geen ons thans van dezen op den hals geschoven wordt. Buitenland. Te Jemappe is zekere D. ontvlucht, na omtrent 400 personen te hebben opgelicht, die hij als landverhuizersagent naar Amerika zou helpen. Vrijdag zwierven 78 dezer men- schen, die alles te gelde gemaakt hadden, te Antwerpen rond, zoekende naar een niet bestaand schip, dat D. hun had opgegeven om mee te vertrekken. De politie heeft hen naar hun verschillende woonplaatsen terug- geholpen. Den 15den zouden 300 anderen de reis aanvaarden, die allen den overtocht vooruit betaald hadden. Het blad Parisbevat brieven van baron Mackau aan graaf Dillon en van diens secretaris Maurice Jollivet, ten bewijze dat de boulangisten nooit bondgenooten, maar alleen dienaren en stroomannen der monar chalen geweest zijn. Bonlanger's manifesten werden ontworpen door Laguerre en Naquet en gecorrigeerd door Mackau uit naam van den graaf van Parijs. Men vermoedt dat het openbaar maken dezer brieven geschiedt op verlangen van den minister van binnen- landsche zaken. Van 1 Juni tot 1 September werd in den Eiffel-toren meer dan 500,000 frs. ont vangen. In een uithoek van Parijs, niet ver van Gentilly, is een nieuwe epidemie uitgebro ken een soort van besmettelijke koorts, welke beschreven wordt als het midden houdend tusschen diphtheritis, cholera en pokken. Binnen veertien dagen stierven 16 kinderen aan de ziekte, welke een zeer snel verloop heeft en vele andere lijden nog er aan. Volgens het gerucht zal het parket te Versailles eene vervolging instellen tegen Mermeix en Labruyère wegens het tweege vecht, dat zjj Zondag gehouden hebben. De vervolging zou zich dan natuurljjk ook uit strekken tot Laguerre, die het terrein bp zijn buiten beschikbaar heeft gesteld voor het tweegevecht. Het hof van Sèvres heeft vrouw Drouet met haar minnaar Lamy ter dood veroor deeld. De vrouw had haar man met lau danum in slaap gemaakt en Lamy bracht hem in dien staat 25 bijlslagen toe. Daar op deden zij het lijk in een zak met zemelen en wierpen het in de Sèvre. De te Malaga in garnizoen liggende veld artillerie heeft bevel ontvangen zich naar Menila te begeven. Deze tijding heeft groote opschudding teweeggebracht. Men schrijft haar toe aan ernstige berichten uit Marokko. Een telegram uit Marseille aan de Temps deelt nadere berichten mee omtrent den inval der Dahomeyanen in het land der Egbas. De eerstgenoemden verwoestten meer dan 130 dorpen en vermoordden tal van vrouwen en kinderen, die zij levend ver brandden. Zij maakten 2000 gevangenen, brachten nog een duizendtal vrouwen om en noodzaakten 20,000 inwoners tot het verlaten van hun land. Naar de »Standard« uit Berlijn verneemt, heeft Thomson, de agent voor de Britsche Oost-Afrikaansche Compagnie, met geweld de Duitsche vlag te Kimboa, in het sulta naat Witoe, neergehaald. Bij San Goarshausen aan den Rijn zijn opnieuw 27 wijnbergen door druifluis aan getast. De vrijwillige giften voor aanschaffing eener Duitsche stoomboot op het Victoria- Nyanza in Afrika, bedragen reeds over de 50,000 mark. Zoo wordt uit Berlijn ge meld. Te gelijker tijd komt uit Hamburg het bericht, dat aldaar op een feestmaal ter eere van den heer Wissman, rijkscommissaris in Oost-Afrika, eene inschrijving tot hetzelfde doel is gehouden, die, met eene ter Beurze gedane inzameling, een bedrag van 70,000 mark heeft opgeleverd. De kosten voor den bouw van zulk een vaartuig, met in begrip der kosten van vervoer, worden op 150,000 mark begroot. De Keizer heeft voor dit doel 3000 mark toegestaan. Uit Praag wordt nog gemeld: In een Katholiek ziekenhuis drong het water tot aan het altaar der kapel, zoodat alle zieken in de benedenverdieping ijlings naar een hoogere verdieping moesten vervoerd wor den. Omstreeks 500 personen zijn in een school onder dak gebracht. - Te Schmichow staan bijna alle fabrieken onder water en vooral tusschen Bubentuh en Rostoek aan den rechter Moldau-oever heerscht groote ellende. De huizen aan den straatweg staan tot het dak in de golven; de inwoners moesten de daken stukslaan om zich te redden. - Te Weenen zijn ruim 200 huizen, waarin het water verscheidene voeten hoog staat. Aan de Donau-kade moesten 50 huizen ontruimd worden. Enkele deelen van het Prater zijn overstroomd. - In geheel West-Bohemen is het spoorwegverkeer gestremd. - Uit Silezië komen ook nog ongunstige berichten. Meer en meer blijkt dat een groot aantal personen bij de overstroomingen het leven verloor; vele lijken spoelen aan. Ook de schade aan huizen, tuinen en wouden is zeer groot en wordt in Oostenrijk alleen op minstens 50,000,000 florijnen geschat. Openbare in schrijvingen zjjn geopend om den nood lijdenden hulp te verleenen. In alle over stroomde streken zijn de prijzen der levens middelen zeer hoog, dikwijls 50 tot 100 pCt. gestegen. - Bij Mühlhausen zjjn zes ulanen en een paard, die over de sterk ge zwollen rivier werden gezet, verdronken. - In Saksen zjjn 21 personen door de over stroomingen om het leven gekomen. De bekende badplaats Schandau aan de Boven- Elbe staat geheel onder water. Ook het koninklijk park is overstroomd en het paleis staat midden in het water. Toen de dijken bezweken, moesten verscheidene gezinnen op de daken vluchtenvelen konden slechts met levensgevaar worden gered. De schade in Saksen door de overstroo mingen aangericht wordt op 10 millioen mark geschat. Te Praag en om Weenen daalt de vloed en het Prater is opnieuw begaanbaar. De offioieële Wiener Zeitung* bevat een keizerlijk besluit, waarbij de regeering ge machtigd wordt, 2 millioen gulden uit de rijksmiddelen aan te wenden ten bate der noodlijdenden in Bohemen, Neder- en Opper- Oostenrijk, Silezië en Yorarlberg. Te Athene aangekomen vluchtelingen uit Salonika hebben eenige mededeelingen gedaan omtrent den hevigen brand die daar heeft gewoed. De brand brak uit in een bergplaats van spiritualiën, toebehoorende aan een Israëliet. Aangewakkerd door een feilen noordenwind bereikten de vlammen weldra de wijk St. Theodore. Alle mid delen om het vuur in zjjn voortgang te stuiten, ontbraken. De brand hield 18 uur aan. De aangerichte schade wordt op 18 millioen gulden geschat, waarvan nauwe lijks de helft door assurantie is gedekt. Vjjftig personen worden nog vermist. Eenige Britsche officieren die een tochtje over de grens naar Spanje hadden gemaakt, werden door eenige Spanjaarden aangevallen, met het gevolg dat drie hunner gewond werden. De oorsprong van het geschil was een twist over geldzaken tusschen den tolk der officieren en de Spanjaarden, en de offi cieren werden verwond toen zij trachten te weten te komen welke de oorzaak van de quaestie was. De quaestie wordt door de overheid onderzocht. Uit Ohur wordt gemeld, dat tengevolge van het overal doorgedrongen regenwater, allerlei aardstortingen en rots-verschuivingen in het vooruitzicht zijn. Te Spokane Falls werden door een on tijdige dynamietontploffing voor het weg ruimen van rotsen 23 mannen gedood, ter wijl uog 21 menschen onder het puin ligggen begraven. Op de laatste samenkomst van de British Association, het genootschap van Engelsche geleerden dat thans te Leeds zijn jaarljjksche vergadering hield, werd in de afdeeling sta tistiek medegedeeld, dat het aantal men schen, dat in Engeland gebrek ljjdt, op 800.000 wordt berekend. Een processie van Engelands armen in rijen van 4, zou 100 mijl lang zijn! Toch is er vooruitgang, want in 1834 werd het getal armoelijders op 120.0000 geschat; de vermindering is voor al aan de koolindustrie te danken. NIEUWSBLAD van en Altena. r* De Langstraat en lie Bonimelerwaard. L Franco per post zonder prjjs- -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1890 | | pagina 1